ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No M Zaterdag 7 Mei 1927 12? Jaargang Verschijnt Woensdags Zaterdags Officieel >J.A.&05KAMR*ZN iBEilANQtRtl MffiLMAKtAk IjIMp Overveen, Tel. 10956 Voor den Raad Plaatselijk Nieuws. ijniuiden Velsen Driehuis IJMUIDER COURANT onnlBant«pri(« I 1per 3 maanden, franco per poat f 1.35, Abonnemen- worden aangenomen aan het bureau en b$ de Agenten, firtectiln 3 maal achtereenvolgend opgegeven op bet gewone tarief, rdca koatelooe nog een derde keer opgenomen in het eeratvolgend oaiidagnununer. JrertenÜdo voor de Adreelijat i plaatsingen van deaelfde tekst (onveraa. i\ i 4___; 13 plaatsingen (dos 3 maanden achtereen) f 8, birtestün uiterlijk in te «enden WOENSDAG tot 9 aar y.m. en RIJDAGS tot 4 aar n.aa. «[gateeB van advertentiln aan Bulten de gemeente VELSEN in t Jslsltend gerechtigd het Advertentie°b«reaa P, F, C, Roelse, IJi dit blad luiden, UitfAYe van de N.V. UITGEVERS-MI^ „IJMUIDEN"' Adres voor KtiasÜe en ilHlalitratli N.V. DRUKKERIJ SINJEWEIi WILLEMSPLEIN 11 TELEFOON 133 IJMUIDEN Ingeaonden mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties van 1 tot ee met 5 regels f 1,iedere regel meer 20 ets. Compact gezette adverten ties van 1 t. en m. 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings-advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbetaling, van 1 tot en met 5 regels i 0.75 iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijaen berekend. Advertenties .adres bureau van dit blad" 10 ets. extra; ▼oor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht. Bovenstaande regelprijzen worden met 5 cent verhoogd voor advertenties vaa buiten de gemeente Volsen. U NUMMER bestaat uit twee (JUJEN. EERSTE BLAD. - KENNISGEVING inzake het brengen van wijziging in den waterafvoer langs de wateren. lurgemeester en Wethouders van Velsen, êngen, ingevolge het bepaalde in artikel 46 der inieene politieverordening, ter kennis van het lie'k, dat zij voornemens zijn den Gemeente- 1 voor te 9tellen, aan het Rijk vergunning te leenen tot omleggen van gedeelten van de L langs en van den duiker in den Rijksstraat- _i HaarlemVelsen, nabij het Groenelaantj> ielanghebbenden worden in de gelegenheid leid hunne bezwaren tegen deze verlegging 14 dagen na de dagteekening dezer open kennisgeving, bij den Gemeenteraad in te ogen. kaart, aangevende bedoelde gedeelten beek en duiker, ligt van heden af gedurende 14 tf/an ter secretarie (4e afdeeling) voor een ieder inzage, "pelsen, 4 Mei 1927, lliBurgemeester en Wethouders van Velsen, f de Secretaris, de Burgemeester, I j. kostelijk. rijkens. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der gemeente felsen brengen ter openbare kennis: ill de beslissing op het verzoek van de Ko- feUijl-e Nederlandsche Hoogovens en Staalfa- :0l «ken te Jmuiden, om vergunning tot uitbrei- I jg barer inrichting door het oprichten van een jilallatie tot het briketteeren van hoogoven van een ertsbreekinrichting, en van een ulppompinstallatie, in welke inrichtingen ebriiikt zullen worden twee electromotoren, l(IE sp, van 60 en 75 P.K. en twee dieselmotoren in 75 P.K., op het perceel, kadastraal bekend iüeente Velsen, afdeeling IJmuiden, Sectie A, 1017 en 1046, plaatselijk bekend fabrieks- 1, door hen is verdaagd op grond dat het icht van den Hoofdinspecteur van den Ar- I, bedoeld in artikel 7bis, alinea 2, der wet, niet is ingekomen; t bet verzoek van H. Lastdrager, te IJmui- op het perceel, kadastraal bekend ge nie Velsen, afdeeling IJmuiden, Sectie F, 2589, plaatselijk bekend wijk C, Willems- D, no. 4, te mogen oprichten een drukkerij, rin o.a. drie drukpersen, aangedreven door Iromotoren resp. van 3, 1 en 1/4 P.K. door is toegestaan, eisen, den 3 Mei 1927. irgemeester en Wethouders voornoemd, le Secretaris, de Burgemeester, kostelijk. rijkens. ar; OPENBARE VERGADERING Raad der gemeente Velsen, op Dinsdag Mei 1927, des nam. 7 uur, ten gemeentehuize. AGENDA: zjj. Ingekomen stukken en mededeelingen. Wijziging van de verordening tot regeling van het openhaar lager onderwijs, uitgebreid lager onderwijs en buitengewoon lager-onder,- t wijs, [j Praeadvies op een voorstel van de leden, de heeren P. F. C. Roelse c.s. inzake beschik baarstelling van een studiebeurs van gemeen- ^Itewege ten behoeve van buitengewoon be gaafde leerlingen der R.H.B.S. te Velsen, ter voortzetting hunner (harer) studiën aan eene INederlandsche Hoogeschool. Wijziging van de verordening op de heffing 'au retributiegeld voor de toelating van leerlingen uit de gemeente Velsen op het Gymnasium en het Lyceum der gemeente lljj Haarlem en het Kennemer Lyceum te Bloe- Bendaal, Wijziging van het raadsbesluit dd. 19 April '527, no. 11, betreffende de vaststelling van "fe afrekening over 1922, 1923 en 1924 van t {k vergoeding, bedoeld in art, 101, le lid der ,fl-; jjaSler Onderwijswet 1920. Verleenen van een voorschot op de gemeen- 'olijke bijdrage in de kosten van het bijzon der vervolgonderwijs over 1926. Hchting van een hulpschoollokaal bij de o.l. school F te Santpoort. Goedkeuring van de 2e Suppletoire begroo- jtog) dienst 1926, van de Algemeen burger- ''jhe instelling van maatschappelijk hulpbe toon, JWadvies op een adres van de turnvereeni- £lni „Santpoort" om restitutie te verleenen gedeelte van het bedrag ad. f 23.50, yan haar terzake van beschadiging van u! ffeen*e"e'2endommen is gevorderd, '"bking en vaststelling opnieuw van een KjlJ retordening op de aankondigingen der ge- a meente, Aanvulling Van het raadsbesluit van 6 De- Zj cember 19H tQj verdeeling der gemeente in erdeeling der gemeente in drie kieskringen o°r de verkiezing van de leden van den Gemeenteraad. j aststelling van eene verordening tot ver- eing ,jer kieskringen voor de verkiezing "Hstrlct 6n Van ^en ^eirteenteraa^ 'n s*era- ju°e,m'n2 ven de voorzitters en de leden hoofdstembureaux en de leden der stembureaux voor de verkiezing van leden van den Gemeenteraad. 15. Wijziging en aanvulling der algemeene poli tieverordening. 16. Uverdracht van de 295 gemeente-woningen en besluiten, welke daarmee in verband staan. 17. Wijziging van de raadsbesluiten dd. 20 April 1926, No. 3H en 31, tot het aangaan eener grondruiling met de N.V. Maatschappij „Uos- terduin" te IJmuiden, en tot het verleenen van vergunning voor het aanleggen van stra len aan genoemde N.V. 18. frae-advies op een adres van J. Deinum c.s. om invloed aan te wenden, dal de afdeeling Velsen, ten hoorden van het Noordzeekanaal, voor de personeeie belasting wordt gebrachl in de 3e klasse, alsmede om in 1927 de bijzon dere aandacht te wijden aan de ftegen en de verlichting in genoemde afdeeling. 19. Uitvoering van raadsbesluiten tot liet ver richten van burgerrechtelijke handelingen. 20. Grondovername voor aanleg van een gedeel te- van den Wijk aan Zeeërweg en van het Musschenbuurtplantsoen, het nemen eener principiëele beslissing omtrent wijziging van het uitbreidingsplan, in verband daarmede en toestaan van het benoodigde crediet voor aanleg van het bovenbedoelde weggedeelte, 21 Principiëele beslissing omtrent wijziging van het uitbreidingsplan, wijziging van het raads besluit dd. 2 Maart 1926 no. 6,* waarbij aan W. van Heijst, te Driehuis, vergunning is verleend tot het aanleggen van wegen, te IJmuiden, en verleenen van vergunning tot het aanleggen van een voetpad. 22. Verleenen van vergunning aan het Rijk tol het omleggen van gedeelten van de beker, langs en van den duiker in den Rijksstraat weg HaarlemVelsen, nabij het Groene Laantje. 23. Verleenen van machtiging tot aanleg van een weg naar het zeestrand en toestaan van het daarvoor noodige crediet. 24. Praeadvies op de motie van de leden, de heeren J. A. Dalmeijer c.s., inzake woning bouw. 25. Verleenen van vrijstelling van het bepaalde in artikel 68, alinea 3 der bouw- en woning verordening. 26. Belastingzaken. ONZE yiSCHEXPOKT door G. Voet, In de Nieuwe Rotterdamsche Courant van 18 April kwam een artikel voor, onder den titel ,,Het nieuwe Fransche douane tarief en onze vischexport". Wij hebben versteld gestaan over de talrijke heffingen, die Frankrijk vordert bij den invoer van versche zeevisch, directe en indirecte en waar de stad Parijs nog hare rechten bijvoegt. Het slot 'van dit artikel doet ons echter naar de pen grijpen. Dit toch luidt als volgt: ,,Als de ons omringende landen, waarop onze vischexport is aangewezen, voortgaan door beschermende maatregelen i. c. hooge invoerrechten, die export ernstig te be moeilijken, mogen maatregelen om deze onze nationale industrie aan die hooge druk te onttrekken, niet achterwege blij ven. Men hoopt, dat onze regeering voor dit groote belang een open oog zal heb ben." Het is een liedje, dat velen thans zingen, maar het is, o, zoo gevaarlijk. Laat ons mogen wijzen op de uitspraak, de vorige week nog door de Amsterdamsche Kamer van Koophandel met groote meerderheid genomen, dat retorsiemaatregelen zeer sterk te veroordeelen zijn. Dat is een wa pen, waarmede we op den duur ons zelf treffen. Uit genoemd artikel blijkt, dat n'en deplaise de vele heffingen in Frankrijk de vischexport van IJmuiden daarheen in het eerste kwartaal van 1927 meer dan het dubbele van hetzelfde kwartaal in 1926 bedroeg. Als onze IJmuider vischhandela- ren dus, ondanks de zeer hooge rechten, steeds meer visch in Frankrijk weten te plaatsen, mogen we niet gaan schrijven, dat onze regeering moet ingrijpen en re torsiemaatregelen moet overwegen. Dit beteekent natuurlijk niet, dat onze regee ring niet haar bezwaren zou inbrengen tegen die steeds hoogere invoerrechten en heffingen. Dat is zelfs haar plicht. Maar wij dienen ons vrijhandelsstelsel niet prijs te geven. Als men het onzen vischhande- laren in het buitenland steeds moeilijker maakt, laat men dan zien den vischafzet in eigen land uit te breiden. Dit is zeer^ goed mogelijk. Hierin kunnen we van En geland en Duitschland leeren. i Ons volk eet zeer weinig visch. Er zijn WERKEN VOLGENS EIGEN- EN GEGEVEN ONTWERPEN honderdduizenden, die bijkans nimmer visch eten. Misschien een enkele haring of bokking. Maar geen versche zeevisch. In Engeland eet de bevolking per hoofd tien maal zooveel visch als in ons land. Dat kon hier toch heel anders worden. Ons landje is maar heel klein, zoodat de zee visch in enkele uren overal kan zijn. In de steden koopen meest dezelfde men- schen visch en zijn vooral de hotels goede afnemers, maar de groote massa ziet van de visch niets. En op het platteland ziei fnen zoo goed als in 't geheel geen zee visch. Bij een goede organisatie kon dit anders zijn. Dan zou niet alleen de zeevisch, maar ook de haring voor een groot deel in ons eigen land verkocht kunnen worden. Voor den verkoop van de haring hebben wij voor een paar jaar in het Visscherijblad van de Nieuwe Vlaardingsche Courant een plan ontvouwd. Dit kwam in 't kort op het volgende neer: Men brenge de ha ring onder de menschen. Daartoe richte men een verkoopscentrale op, in den vorm b.v. van een Naamlooze Vennootschap, waarvan de haringhandelaren aandeelhou ders zouden zijn.De haring zou in mooie, gesloten wagentjes, zooals b.v. de IJsco- karretjes, het geheele land door moeten worden verkocht. Natuurlijk zou steeds goede haring moeten worden verkocht, die in de wagentjes ook goed zou moeten blij ven. In genoemd blad is dit plan door vooraanstaande mannen warm aanbevolen, maar de betrokkenen hebben het niet aan gedurfd, Het is ook zooveel gemakkelijker de haring in groote partijen naar het bui tenland te zenden. Maar het is toch wel bedroevend, dai men deze zaak niet heeft durven aanpak ken, want nu heerscht in de visscherij- plaatsen, buiten IJmuiden, al sedert eeni- ge jaren groote malaise, terwijl bij een goede organisatie van - deze zaak waar schijnlijk zeer goede en loonende prijzen voor de haring in ons eigen land konden worden gemaakt. Dat deze verkoop niet zou slagen, vree zen wij allerminst. De IJsco-wagentjes hebben in enkele jaren niet alleen ons land, maar heel de wereld overwonnen. Van een netjes en goed verpakt staafje ijs is niemand afkeerig. Welnu, wij gelooven dat ons volk graag fijne Hollandsche ha ring lust. En als die uit heldere wagentjes op hygiënische wijze, b.v. op kartonnen blaadjes, werd verkocht in alle steden en dorpen, zou men eens zien, hoe de con sumptie van haring in eigen land zou stijgen. 'jffl'l Hetzelfde kan ook geschieden met de versche zeevisch. In de groote en kleinere steden en in flinke dorpen zou veel meer visch verkocht kunnen worden, als men had rijdende winkels. Ons volk eet mis schien wel vijftigmaal zooveel vleesch als visch. In tal van gezinnen eet men zes maal per week vleesch en eenmaal per week visoh. En er zullen tienduizenden gezinnen in ons land zijn, waarin nooit of zoo goed als nooit zeevisch gegeten wordt. De oorzaak is spoedig te yinden. Overal zijn slagers en de meeste slagers komen hun klanten dagelijks vragen, wat ze wil len eten en brengen het vleesch dan thuis. Visch daarentegen moet men halen of bestellen. Er is dus maar één middel, om dit anders te krijgen: breng de visch onder het bereik der menschen, breng ze aan huis. In Berlijn heeft men reeds de rijdende vischwinkels. Het zijn auto's, voorzien van een aantal kastjes, waarin de verschillen de vischsoorten in ijs bewaard worden. Een plank kan op zij worden uitgetrokken en de visch daarop gewogen en schoonge maakt. Achter op den wagen staat onder een flinke schol: Fischversorgung. Verkaui kochfertiger Fische. Aller art.'' Zóó moet het zijn! Niet een open karre tje met een partij scholletjes, gedekt door een paar smoezelige matten, maar frisch en hygiënisch. En dan alle soorten zee visch. Als men de zaak op deze wijze eens flink aanpakte en men bracht de visch over t geheel land en onder ieders bereik, ge looven wij, dat de consumptie ook van zeevisch sterk zou oploopen. En dan be hoefde men niet steeds te klagen over de maatregelen van vreemde regeeringen en vragen om retorsie-maatregelen. Zeker, er zal kapitaal voor noodig zijn. Maar vele kleintjes maken een groote alle reeders en vischhandelaren zouden hierin kunnen samenwerken. Met een kapitaal van f 100.000 is veei te doen en dan kon men eenige tientallen van zulke auto's laten vervaardigen. Wij hopen zeer, dat dit arlikei aanlei ding moge zijn, om nog eens ernsiig over deze zaak na ie denken. Misschien heefi men bezwaren. Maar met enkel bezwaren komt men er niet. Alleen optimisme kan de zaak doen slagen. En mits goed aange pakt, is o.i. welslagen verzekerd. De Woningvoorziening. Het raadslid H. Groeneveld heeft aan B, en W, de volgende vraag gesteld: „Dezer dagen meldden de dagbladen, dat op 31 Maart vanwege den minister van arbeid aan de gemeentebesturen een circulaire werd gezonden, dat het in het voornemen der regeering ligt, voor het dienstjaar 1927 een bedrag van f 12.000.000 beschikbaar te stellen voor woningwet-voorschot ten en voorts een bedrag van f 80,000 voor het verleenen van jaarlijksche bijdragen tot dekking van 50 pet. van het op de exploitatie der voor krotopruiming gebouwde woningen te lijden tekort, Jiiü*i Indien bovenstaande juist is, bestaan er van de zijde van B. en W. plannen om voor den daartoe voor aanvraag van voorschotten gestelden ter mijn een verzoek te doen aan de regeering om een voorschot, om gedekt te zijn, indien door den gemeenteraad mocht worden besloten meerdere woningen te bouwen in de gemeente? Temeer dringt zulks, waar thans weer is geble ken, dat in Velsen-Noord, nu de 51 woningen der Papierfabriek gereed komen, de aanvraag om een woning vier maal grooter is, dan er woningen beschikbaar zijn." B. en W. antwoorden hierop het volgende: „De opgemelde vraag meenen wij in dien zin te moeten opvatten, dat de steller daarvan wenscht te vernemen, of wij voornemens zijn binnenkort den raad een voorstel te doen, om alsnog van gemeentewege een aantal arbeiderswoningen met rijksvoorschot te doen bouwen. Zoolang toch door den raad in die richting geen besluit is ge nomen, kunnen wij geen aanvrage om verleening van het benoodigde voorschot aan de regeering doen. De aldus gestelde vraag nu wordt door ons ontkennend beantwoord. De toestand omtrent de woningvoorziening was op 1 Februari j.l. als volgt: aantal inwoners 34421. Noodig aantal woningen 7649, Beschikbaar aantal woningen 7526, zoodat het tekort dus 123 wonin gen bedroeg. Met de 46 onbewoonbaarverklaarde en de 8 voor onbewoonbaarverklaring in aanmer king komende woningen bedroeg het totale te kort 177 woningen. Op 1 Februari 1927 waren bouwvergunningen loopende voor 510 woningen. Hiervan waren in uitvoering 328 woningen, terwijl met den bouw van 95 nog niet was aangevangen en het verlee nen van vergunning voor een 87-tal werd ver daagd. Voorts was op de aanvragen om vergun ning voor den bouw van 41 woningen op dien da tum nog geen beslissing genomen. Uit (fit overzicht blijkt, dat, hoewel het aantal gezinnen sedert de laatste opgave (1 December 1926) met 74 is toegenomen, het tekort aan wo ningen nochtans met 57 is verminderd. Dat dan ook niet langer van een bepaalden woningnood mag worden gesproken kan mede worden afge leid uit het feit, dat op 15 Februari j.l. 74 wo ningen onbewoond waren. De huurprij^n -ezer woningen varieerden tusschen f 3.35 per week en f 650 per jaar. Als blijk, dat door de particuliere bouwers vol doende in de behoefte aan arbeiderswoningen (de woningen tot welke de zorg der gemeente zich uitstrekt) wordt voorzien, kan worden medege deeld, dat het overgroote deel der in den laatsten tijd door hen gebouwde woningen een huurprijs erlangt van f 5 a f 6 per week. Woningen met een lageren huurprijs kunnen ook van gemeentewege niet worden gebouwd. Het laatste gedeelte van het schrijven van vraagsteller vestigt den indruk, dat deze van oordeel is, dat woningbouw van gemeentewege dringend noodig is, omdat het aantal aanvragen om een woning der Papieria- bes=h!kbaa"eL>a' Sr°°ler d" Bij de verhuring der van gemeentewege ge bouwde woningen aan de Noorderlaan is evenwei de ervaring opgedaan, dat de aanvragers voor woningen in bedoeld deel der gemeente grooten- deels buiten de gemeente, n.l. in Wijk aan Zee en Duin en Beverwijk, woonachtig zijn en a]hier een tijdelqkea werkkring vinden aan de Papier- iabrieken en het Hoogovenbedrijl. Of het ge meentebelang medebrengt om voor deze menschen woningen te bouwen, meenen wij te moeten be twijfelen. Bovendien zij opgemerkt, dat wonin gen, als door de Papierfabrieken zijn gebouwd voor den prijs, die daarvoor van Rijkswege wordt beschikbaar gesteld, niet kunnen worden ge sticht, terwijl, zoo dit wel het geval mocht zijn, zeker een hoogere huur zou moeten worden be dongen. In verband met de herstellingswerken aan een der hoogovens, werd dezer dagen een gedeel te van het personeel, voor zoover het de metaal bewerkers betreft, aangezegd, dat er overgewerkt zou moeten worden. Enkele arbeiders gaven aan deze aanzegging gevolg, doch de overigen wenschten geen overwerk te verrichten en kwa men op den gewonen tijd. De toestand bleef hierna bij hel oude, terwijl intusschen besprekingen plaats hadden tusschen de directie en de besturen der landelijke organi saties van metaalbewerkers, waarna Donderdag avond de afd. van deze organisaties een ver gadering hebben gehouden ter bespreking van de ze kwestie. De vergaderingen droegen een huis houdelijk karakter. Naar de N. Haarl. Ct. vernam zal er volgende week wederom een aanzegging gedaan worden dat er overgewerkt moest worden. De aard van het bedrijf laat niet toe, dat er meerdere werk krachten aangenomen worden, waardoor het over werken overbodig zou zijn. Het is waarschijnlijk, zoo deelde men mede, dat de werknemers, geor ganiseerd in de landelijke organisaties aan de aanzegging gevolg zullen geven. Het ligt voorts in de bedoeling van de directie om een fabrieksraad in te stellen waarin de lan delijke organisaties vertegenwoordigd zullen wor den. Een voornemen waarmee deze organisaties, zooals vanzelf spreekt, ingenomen zijn. Wij ontvingen het boekje „De IJmuider Federatie 20 jaar", uitgave van de Ned. Federa tie van Transportarbeiders te Rotterdam. Het boekje bevat een voorwoord van den heer E. Bouwman, voorzitter van de Nederl. Federa tie, dan een artikel „Het N.A.S.-bolwerk te IJmuidendoor H, Sneevliet, voorzitter van het N.A.S, Verder „Een stukje voorgeschiedenis" en ten slotte „De voorbereiding voor de contractatie voor 1927", een uitvoerige uiteenzetting over de laatstgevoerde actie door het bestuur der IJmuider Federatie. Het boekje is versierd met verschillende plaatjes. Aan de Hoogovens kreeg Dinsdagnacht de arbeider v. d. S. bij het lossen van het Noorsche stoomschip Doravore effen vallend stuk erts op Jen rechtervoet. Het ongeval kwam zoo aan, dat hij aan twee teenen ernstig werd gewond. Na verbonden te zijn werd de man naar zijn woning te Beverwijk vervoerd. Reeds jaren was het niet meer mogelijk, al de door de Harmonie „De Eendracht" behaalde prijzen, aan het vaandel, dat reeds dateerde van af de oprichting in 1900, te bevestigen. Thans is „De Eendracht" in het bezit gekomen van 2 nieuwe vaandels, haar aangeboden door den heer H. Smidt van Gelder, Directeur der N.V. Ver. Kon. Papierfabrieken, zoodat er nu voorloopig weer ruimte genoeg is, om e.t. reeds behaalde, of nieuw te behalen lauweren, te ber gen. Tot nieuwe vaandrigs zijn benoemd de heeren J. v. Asselt en W. Geerlofs, De vaandels zullen nu in het gebouw „Concordia" een plaats vin den, terwijl zoo meldt Kenn., zeer binnenkort de officieele overdracht aan de Vereeniging zal ge schieden. Woensdagavond reed een persoon met een motorrijwiel, waarop hij aan 't oefenen was, op den Hagelingerweg nabij den Biezenweg. Blijk baar kon hij nog niet goed sturen, want hij reed eerst tegen een der jonge boomen langs den weg en daarna tegen een betonnen paal van de af rastering. Het boompje werd geheel ontworteld en de betonnen paal knapte af. De bestuurder en de persoon, die op de duozitting zat, werden tegen den grond geslagen, maar kwamen er goed af Het nummer van het rijwiel werd door een oorbijganger genoteerd, die bi; de politie aangif te van het geval deed.

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 1