Plaatselijk Nieuws. ijmuiden Depót: P. DE VRIES, IJmuiden Oranjestraat 22. My Valet From London Velsen Door den heer L. Visser, transport ondernemer te Amsterdam, is aan den mi nister van Waterstaat een adres gezonden, waarin hij verzoekt de tunnel en steiger van de vroegere steenfabriek de „Hooge- berg" in gebruik te mogen nemen en hou den tot afvoer van zand voor het op bouw- peil brengen van terrein te IJmuiden zijn de de eenige weg. Bij dit werk kunnen jaren 1020 personen werk vinden. De heer Visser heeft overeenkomst met den eigenaar der gronden voor afgraving en wacht al maanden op de toezegging van Z. Excellentie. Door den IJmuider Chr. Besturen bond, den IJmuider besturenbond van den R.K. Volksbond is eveneens een adres aan den minister verzonden, waarin het verzoek van den heer Visser krachtig wordt onder steund. De organisaties schrijven o.ra. het volgende: In de Gemeente Velsen heerscht thans door slapte in het visschersbedrijf. groote werkloosheid onder de transportarbeiders, zoodat door verschillende corporaties naar werkverruiming wordt uitgezien, om zoo doende de werkloosheid te bestrijden. Daar er in bovengenoemd adres is aange haald, dat indien op dit adres gunstig wordt beschikt een 20-tal arbeiders voor eenige jaren te werk kunnen worden ge steld, wat voor deze gezinnen zou betee- kenen, dat zij werden behoed van de ar moede, welke thans bij velen reeds gele den wordt." Ook aan B. en W. is verzocht het ver zoek bij den Minister te ondersteunen. j In de raadsvergadering is Dinsdag avond reeds gewezen op het gevaar van de electrische geleiding der spoorwegen onder de betonbrug. Woensdag heefjt men aan beide zijden van de brug ijzeren scher men met gaasbedekking geplaatst Er zijn vier schermen geplaatst voor de punten, waar zich de draden bevinden. De scher men zijn een paar meter hoog en zijn zoo een groote ontsiering voor de brug. Wij meenen, dat ze ook niet afdoende het ge vaar zullen weren, omdat er aan beide kanten tusschen de schermen een opening is en kwajongens kunnen dan nog wel de draden bereiken. Intusschen mag verwacht worden, dat ouders en onderwijzers op het groote gevaar zullen wijzen. Op alle vier borden staat: Het aanraken der dra den is levensgevaarlijk. Voorts vernemen wij, dat deze leelijke, vierkante schermen zullen verdwijnen. Langs de brugleuningen zullen gazen schermen worden geplaatst, met naar het midden oploopende boog vorm. Dat zal heel wat opknappen. Woensdag kon men op de spoorrails een vreemd trio zien, n.l. een locomotief van het oude. kleine type, die een nieuwe electrische motorwagen en een montage wagen voorttrok. Donderdag is het net tusschen Velsen en IJmuiden onder stroom gezet en is er voor 't eerst proef gereden. Die proefritten werden vaak herhaald. Op de lijn HaarlemVelsen is weken lang alle dagen en ook des nachts proef gereden. Indien heden alles in orde bevonden wordt, zullen morgen de electrische trei nen loopen. Velen zullen zeker voor 't eerst een ritje met de electrische naar Haarlem maken. Het plantsoen op het Koningsplein zal nu zeker spoedig voor het publiek worden opengesteld. Woensdag is er een aantal tuinbanken in geplaatst, zoodat men in het plantsoen ook kan zitten. Het kleine park ziet er na den nieuwen aanleg werkelijk keurig uit. Heerlijk frisch zien de grasgazons en er staan mooie bloemen in. Voor hen, voor wie Vel- serbeek wat ver weg is, zal het hier in dit plantsoen op het geheel afgesloten Ko ningsplein in den zomer een heerlijk en rustig zitje zijn. Maar daarvoor is één ding noodig, dat het publiek krachtig meewerkt, om ver nieling door de jeugd krachtig tegen te gaan. Want anders zal het plantsoen weer spoedig gesloten moeten worden. Het zal aan de burgerij zelf liggen, of dit stukje park voor iedereen toegankelijk blijft- In de Woensdag alhier gehouden al- gemeene vergadering van aandeelhouders der N.V. Scheepsexploitatie Mij. De Ma- rezaten werden de balans en de winst- en verliesrekening goedgekeurd. Ged. Staten van Noord-Holland heb ben vergunning verleend aan de N.V. Autobusonderneming Stormvogel te Vel sen tot het in werking houden van een autobusdienst van Haarlem naar IJmui den en terug, en aan J. Vos te Velsen tot het inwerking houden van een autobus dienst van Beverwijk over Velsen naar IJmuiden en terug. i Ds. J. B. G. Croes, predikant bij de Chr. Geref. Kerk te Bussum, voordien al hier, komt voor op het tweetal te Schie dam. Woensdagmiddag te drie uur ont stond brand in de autogarage van de hee- ren Boon aan de Kanaalstraat alhier. De brandweer was spoedig ter plaatse, en het gelukte dezen door tactisch optre den met een koolzuurspuit, zeer snel den brand meester te zijn, hetgeen een geluk was, daar het reservoir van de auto met benzine gevuld was. Donderdagmorgen diende voor den kantonrechter te Haarlem de zaak van mevr. S. K., geb. H., die beschuldigd was buiten noodzaak te IJmuiden onbevoegd de geneeskunde te hebben uitgeoefend. Verdachte was niet verschenen. Een drietal vrouwen die bij haar waren ge weest, zeiden dat verdachte de gewoonte had urine die patiënten medebrachten voor een onderzoek naar een andere ka mer mede te nemen. Ze zeide daarna de menschen dat ze hun geneesmiddel zou sturen die ze bij ontvangst moesten beta len. Voor het consult werd niets betaald. Het O.M. deelde mede dat verdachte al herhaaldelijk is veroordeeld. Het vorderde tegen verdachte drie geldboeten ieder van f 300 of drie maal 100 dagen hechtenis. Mocht de Kantonrechter er de voorkeur aan geven een geldboete op te leggen dan hoopte het O.M. dat Z.E.A. een zware zou opleggen bijv. een van f 900. De gemachtigde van verdachte» Jhr, Mr. J. J. W. Pompe van Meerdervoort uit Rotterdam zeide dat naar zijn meening verdachte niet kon worden veroordeeld. Alleen kon haar naar de meening van spr. worden ten laste gelegd verkoop van pa tentmiddelen en dat is niet een strafbare daad. Verder voerde de gemachtigde aan dat verdachte niet buiten noodzaak had gehandeld, omdat de geneesheeren der pa- tienten geen raad meer wisten. In zulk een geval is er, oordeelde gemachtigde, wel terdege noodzaak voor een ander om op te treden. De Kantonrechter oordeelde dat ver dachte zich wel aan een strafbaar feit had schuldig gemaakt. Z.E.A. veroordeelde verdachte wegens het haar ten laste ge legde tot f 300 boete of 100 dagen hech tenis. Het Centraal Drankweer-Comité in de gemeente Velsen hield Donderdag avond een vergadering in den Lunchroom Eynthoven. Uit een ingekomen schrijven bleek, dat de twee propagandaborden op de stoomponten te Velsen nog voor den zomer geplaatst zullen worden. Deze avond was hoofdzakelijk gewijd aan de Blauwe week-actie. Door de drie subcommissies werd verslag uitgebracht. Besloten werd wegens den zeer korten tijd van voorbereiding geen optocht te hou den. Echter zal op Zaterdag 28 Mei een colportagetocht worden gehouden. Deze vangt aan om 3 uur op den IJmuider- straatweg nabij café Braam. Een muziek corps zal in een vrachtauto dezen colpor tagetocht opluisteren. De colportagetocht zal gehouden worden door IJmuiden en IJmuiden-Oost. Op Dinsdag 31 Mei zal in de Concert zaal Tivoli een propaganda-avond worden gehouden. Medewerking verleenen dezen avond de minstreel Geert Dils, de Mond harmonicaclub van de Chr. Jonge Man nen Vereeniging, voorts zal muziek ge vraagd worden, benevens een declamator. Voor den verkoop van het blauwe drankbestrijdingsbloempje is de toestem ming van B. en W. verkregen. Bij mooi weer zal de verkoop van Hemelvaartsdag plaats hebben, anders op een der volgen de dagen tusschen dien dag en Pinksteren. Ter propageering van den verkoop der bloempjes zal den avond te voren een fietstocht worden gehouden. De leden der aangesloten organisaties zullen worden opgewekt in de Blauwe Week een blauwe vlag uit te steken. Naar de groote meeting voor Plaatselijke Keuze op Hemelvaartsdag te Zaandam vertrek ken de leden der organisaties der morgens om 11 uur per Alkmaar Packet. Openb. Vergadering R. K. Volkspartij. Donderdagavond had in Flora een open bare vergadering plaats van de afd. Velsen der R.K. Volkspartij. Als eerste spreker trad op de heer A. C. J. Bouter, voorzitter van de afd. Am sterdam der R.K. Volkspartij. De heer Bouter herinnert er aan, dat de vorige keer bij de vergaderzaal eenige mannen stonden, die noteerden, welke personen naar binnen gingen. Uit het be zoek leidt spreker af, dat er thans andere middelen zijn aangewend. De heer Bouter zegt, dat er moed voor noodig is om zich bij de R.K.V.P. aan te sluiten, daar het voor velen werkloosheid beteekent. Al is het bezoek niet groot, men zal in werk plaatsen en fabriek vragen wat er gezegd is en aldus zal deze vergadering haar nut afwerpen. De heer Bouter bespreekt daarna het onderwerp: „Het politiek recht der Volks partij". De Volkspartij, aldus spreker, wordt op comuum persen f COSTUUM ONTVLEKKEN E JERSENf 2 50' COSTUUM STOOMEN f 5 COSTUUM KEEREN f 22.50 1EMI-SAISON KEEREN f 16 50 HOOFDKANTOOR: SEURSPASSAGE f4 AMSTERDAM Speciale inrichtingen voor stoppage ook aan Tapijten. unfaire wijze door de R.K.S.P. bestreden, maar desondanks zal de Volkspartij groeien. Tn Amsterdam werd bij het ver- kiezingswerk op een nacht een lid der Volkspartij door 20 leden der R.K.S.P. gemolesteerd. De tweede spreker was het Tweede Ka merlid Mr. P. M. Arts. Spreker zeide, daï de beweging der R.K.VP. niet een was van eenige jaren terug. De democratie on der de R.K. dateert reeds van de verschij ning van de encycliek „Rerum Novarum van Paus Leo XIII. Vroeger werden de candidates die naast de R.K.S.P. werden gekozen, in de R.K. Kamerclub opgeno men. Dat was het werk van Monseigneur Schaepman. De tegenwoordige leider der R.K. fractie Monseigneur Nolens staat op een geheel ander standpunt. Spreker be strijdt uitvoerig de daden der tegenwoor dige regeering. Op politiek terrein werd de Volkspartij eerst genegeerd, maar toen bij de verkie zingen duizenden en duizenden hun stem op de candidaten der Volkspartij uit brachten, kwam een hevige bestrijding los. De R.K. Volkspartij brengt de RJC. zaak geen schade toe. Spr. wijst in het slot zij ner rede op de op handen zijnde gemeen teraadsverkiezing. Het is in het belang der Kathol, arbeiders te zorgen, dat minstens een der candidaten in den raad gekozen wordt De vergadering was slecht bezocht. i In het perceel Wassenaarstraat 31. J bewoond door Mej. L., had Donderdag in de keuken een gasontploffing plaats, waar door een deur ernstig beschadigd en een spiegel vernield werd. Persoonlijke onge lukken hadden niet plaats. meentfebestuur niet met den bouwer tot overeenstemming kon komen, wat betreft den grond, door den bouwer af te staan voor de verbreeding van den weg, alsmede over het type der te stichten woningen, konden deze plannen nog steeds niet wor den uitgevoerd. Kort geleden meldden wij reeds, dat inmiddels omtrent den door den bouwer aan de gemeente over te dragen grond voor eventueele latere verbreeding van den weg overeenstemming was ver kregen. Thans heeft hetgemeentebestuur ook de plannen der te bouwen woningen goedgekeurd en zal dus eindelijk deze strook gebouwd kunnen worden. Naar wij vernamen, aldus lezen wij in Hl. Dbl., zal de plaats der woningen zoo danig gekozen worden, dat zoo weinig mogelijk boomen behoeven te verdwijnen. De weg zal evenwel daar ter plaatse voor- loopig niet veranderd worden. Wij kunnen nog mededeelen, dat er eveneens plannen bestaan, om het verdere gedeelte van den weg te bebouwen, nl. tusschen den Boschweg en den Tolsdui- nerweg. Deze bouwplannen hangen echter samen met het vraagstuk van de wegver- breeding. daar hier de weg bijzonder smal WITTE KRUi% Stel niet uit lid te worden v Kruis tot dit noodig is. Ziekte komt wachs, het noodlidmaatschap kost 5 Voor f 1.50 Contributie per _jnt per week is men lid en U recht op kostelooze hulp van een d zusters en tevens gebruik van v materiaal. Opgave van lidmaatschap gelieve richten aan den Administrateur de J. Woltman, Gebouw Witte K IJmuiden. Zenuwachtig, Overspannen en Slapeloosheid Mijnhardt's Zenuwtabietten zuilen Uw zenuwen kalmeeren en sterken en Uw slapeloosheid verdrijven. Buisje 75 ct. Bij Apothekers en Drogisten. Santpoort. De werkzaamheden aan den Rijks straatweg onder Velsen vorderen zeer snel. De nieuwe weg is reeds over een lengte van ongeveer 350 M. geasphalteerd. Ook het gedeelte dat den nieuwen weg verbindt met het plein nabij de pont, zal spoedig onder handen genomen worden, zoodat het openstellen van 't verkeer van den weg wel binnen korten tijd zal kunnen geschieden. Woensdagavond hield de afd. Velsen van het Instituut voor Arbeidersontwikke ling een algemeene ledenvergadering, on der voorzitterschap van den heer G. Klimp. Bij de opening deelde de voorzitter me de, dat na een conferentie tusschen het P. B., de S. D. A. P., het bestuur van het N. V. V. en het hoofdbestuur van het Insti tuut is besloten, de algemeene vergadering van het Instituut voorloopig niet te hou den. Wat hiervan de reden is, is spr. niet bekend, doch hierover zullen spoedig wel nadere mededeelingen kunnen worden ge daan. Het ledental bedraagt momenteel 235 en 42 donateurs. Van verschillende afd. der S. D. A. P. en moderne vakorganisaties was bericht ingekomen, dat door hen subsidie werd verleend, tot een gezamenlijk bedrag van f 102.50. Uit het jaarverslag van den penning meester, den heer J. Stark, noteeren aan ontvangsten over 1926 f 749.82 en uitgaven f 683.97l/2. Batig saldo f 65.841/a. Er wer den 33 bijeenkomsten en vergaderingen gehouden, welke heel wat beter zijn be zocht geweest dan vorig jaar. Het zomerprogramma werd besproken en vastgesteld, o.m, een bezoek aan Plan- Zuid te Amsterdam en het Troelstra-oord. Tot leden der controlecommissie werden benoemd, de heeren Schermer en Kwast. I Zooals men weet, bestonden er reeds sedert geruimen tijd plannen omtrent het bouwen van een aantal landhuizen langs den Driehuizerkerkweg, op het achterter rein van Meervliet, tusschen de weide en den Boschweg. Aangezien echter het ge- Ons symphonie-orkest „Caecilia" be stond dezer dagen 5 jaar. Waarschijnlijk ter gelegenheid van dit heugelijk feit het programma vermeldde zulks echter niet was er op den laatsten concert avond voor een eerste klas medewerking gezorgd. Als solisten traden n.l. op Mej. Jeannette Bacilek, de bij de radio-luister vinken welbekende coloratuur-zangeres uit Amsterdam en de heer Willem Knikker, een der eerste krachten van de Haarlem- sche Orkestvereeniging. Beiden hebben ongetwijfeld de stoutste verwachtingen van het zeer talrijke pu bliek overtroffen. Mej. Bacilek, het Bo- heemsche Nachtegaaltje, zoaols zij wel genoemd wordt, beschikt over een buiten gewoon mooi stemorgaan, klankrijk en zuiver. Deze laatste eigenschap konden wij bovenal bewonderen in het weemoedi ge „Chanson Indoue" van N. Rimsky— Korsakov. Na de pauze was Mej. Bacilek op haar best. Toen zong zij, gekleed in nationaal costuum en zich zelf op den vleugel begeleidend, het costuum was geheel met de hand gemaakt, verklaarde zij trots eenige Boheemsche liedjes. Vooraf vertaalde de soliste, die uitste kend Hollandsch sprak, ze in onze taal en deelde tevens mede, dat het Tsjechische volk zeer graag zingt. Twee sterk uitko mende eigenschappen hebben zijn liede ren: Ze zijn melancholisch, zonder noch tans tot het sentimenteele over te gaan of uitbundig vroolijk. Nadat Mej. Bacilek eerst het Tsjechische volkslied had doen hooren, zong zij van elke soort een lied, Geweldig was het succes, dat zij behaalde en...... volkomen verdiend, want ze was in derdaad schitterend, de vertolking van haar landsliederen. Het enthusiaste ap plaus van het publiek dwong haar als 'l ware een toegift af. Zij zong toen nog het ook hier te lande bekende Russische volks liedje „Der Nachtigall", wat al weder de zaal tot laaiende geestdrift bracht. Werke lijk, uit dit nummer bleek overduidelijk, hoezeer zrj haar bijnaam verdient. Haar en haar kundige begeleidster, Mevrouw Vin- cent-Noomen, werden bloemen aangebo den. De tweede solist, de heer Willem Knik ker. is eveneens een buitengewoon be gaafd kunstenaar, van wien we ons bijna niet kunnen voorstellen, dat er moeilijk heden voor hem bestaan. Hij ontlokte aan zijn instrument heerlijke klanken en spreidde daarbij een techniek en een vaar digheid ten toon, die terecht de bewonde ring opwekte. Vooral met „Allegretto" van Boccherini en „Schön Rosmarin'' van Kreisler bracht hij de aanwezigen ïn extase. Ook de heer Knikker had een ge weldig applaus in ontvangst te nemen. Wij zijn er van overtuigd, dat voortaan alleen zijn naam al voldoende zal zijn om bij een „CaeciIia"-concert de zaal geheel te doen bezet zijn. Onder de krachtige leiding van den heer Kerkhoff bracht „Caecilia" de symphonie in G-dur (Paukenschlag) van Haydn ten gehoore. Ook nu weer bleek, hoezeer het orkest in den betrekkelijk korten tijd van zijn bestaan vooruit is gegaan. Evenals op vorige concerten had ook nu de heer Kerkhoff een tweetal orkestleden in de ge legenheid gesteld als solist op te treden. Thans waren het de heeren Koster (hoorn] en Spaan (fluit). Ook dit optreden is een succes geworden. De serenade in F-dur van Titl werd prachtig uitgevoerd. Een waardig slot van dezen welgeslaagden avond was de vertolking door het orkest van ..Grosse Balletmusik'' van Gounod. „ONZE" PULLMANTREUJ, Zondag 15 Mei doet de Zomertijd zij entree en met hem als trouwe coZ, nieuwe de zomerdienstregeling der S gen. Ofschoon we voor die feestelijk '1 heid onze dikste jas weer uit den koffe'! opgediept en de motballetjes weer hebb verhuizen naar de demietjes, willen dat we toch spoedig met den Zomertij/ Zomerdienstregeling, ook de Zomerwarr< len ingevoerd krijgen. i Zondag dus een uur langer daglicht minder nachtrust. Ofschoon 't geen km daaraan nog eens te herinneren, er altijd slachtoffers van deze nieuwe tij!» is dit toch niet het groote feit, dat ons! pen deed grijpen. Neen, voor ons Kencea ders, is het een feit van veel grootere langrijker beteekenis. Dien dag toch is het oogenblik aantó dat we niet meer jaloersch behoeven te- de „richards" in Amsterdam, den Haag, dam, Antwerpen, Brussel en Parijs, dje dagen geleden hun „Etoile du Nord", 'hun ster" hebben gekregen, waarin ze bij be'|, niet meer in luchtsprongen over de sj hobbelen. Maar als in „flying boats' langs de banen glijden en zweven, als 4 maakste kunstrijder over de spiegelglad!) nen. Morgen, Zondag, zullen wij, reeds te deelden, onze eigen „Pullmanwagen" tot schikking krijgen om het traject IJ© Haarlem v.v. langs te zoemen. En we vrai af of wij daarmede niet nóg meer gebaai zijn en verwend zullen worden dan de A'li Parijzenaars of de Parijsche Amsterdam®; ook zonder de „Etoile du Nord" reeds z voorrecht waren boven ons provinciale: zonderlijk boven ons Noordhollandsche cialen. Wij waren op het traject IJmuiden^-H; niet verwend wat comfort of luxe betreft, 1 de gelegenheid tot vervoer ook aanmer gebreid. Dat zal van Zondag af anders zijn, worden de nieuwe de gloed nieuwe, 0 tabele electrische treinen op dit bar dienst gesteld en zullen we met eeni dienst van beide eindpunten in magma gens het traject per gewonen dienst in ten, en met de sneltreinen in 14 rnii IJmuiden naar Haarlem en omgekeer! zweven. Zweven, schrijven we, ja, inderdaad, B korten proef, dien we met den nieuwen reden, constateerden we onmiddeiïij'fei electrische wagens, niet alleen terstond b snelheid rijden, doch dat zij bijna germs en buitengewoon gelijkmatig langs 6 glijden. De inrichting der wagens voldoet aaa eischen, en ofschoon men in de derde klas rijdt, dan in de eerste en tweede klasse desondanks toch gelijk met de eerste aankomt, ziet alles er zoo aanlokkelijk trekkelijk uit, dat we er niet aan twi. Zondag zullen de spoorbeambten handen komen, want ieder zal natuurlijk eenk langer ritje met deze schitterende doen. Daarom is 't de Spoorwegen echteri doen. Wel om het door de autobussen gei lijk verloren reizigersverkeer terug te 1 heeft de directie tot deze belangrijke verin in vervoer en materiaal doen besluiten, Daarom is ook met groote uitbreiding fr aantal rijdende treinen en verkorting van 1 tijd, ook het aantal halte's vermeerderd, men thans ook zal kunnen in en uitstap?! den Zeeweg en de Casembrootstraat, we& te's door alle treinen worden aangedia dens door enkele doorgaande treinen, De zitplaatsen in deze electrische tri ruim en gemakkelijk, Groote breede ram: naar verkiezing open of dicht gedaan l worden, geven een ruim uitzicht over de it waardoor deze treinen rijden en meerden genheden voor comfort zijn aangebracht,: in de oude spoortreinen moesten missen Wij juichen deze groote verbeteriij treinverkeer van harte toe en wenscben a en de spoorwegen geluk met de nieuwe PJ ming. Voor het treinverkeer tusschen IJ®» Haarlem is -het nog wat onwennig 24-uurn boekje onnoodig. Ieder heel uur en ieder half uur (te met toevoeging van 2 minuten) electrische trein in beide richtingen. Valt er nu niets meer te wenschen- voor de toekomst of binnenkort zelfs, J verkrijgbaar in den trein. Uitbreiding rittenboekjes op kortere trajecten of ter: knipkaarten voor 10 en meer reizen traject. In dit opzicht hechten de SpMf nog te veel aan systemen en kilometer^' Waarom kunnen binnenkort deze BW* trische treinen en we denken bier aan het Zomerseizoen niet rijden voip systeem van de electrische trams m«! meer volgwagens in de groote steden- lijk, snel, goedkoop en geriefelijk. Zoo0* worden. Doch voorloopig zijn we dankoiif de aangebrachte verbeteringen. HOLLANDSCH TEHUIS VOOR TE LONDEN. Vanwege de Chr. Ned. Zeemansbond den is een Tehuis voor Zeelieden geopet Scandinavian Temperance Home Docks E 14. De heer Mart, Brinksma, Zendeling noemden Bond, die reeds geregeld sche schepen en de Engelsche Host" zoekt waar Hollanders worden verplet last met de leiding van dit Tehuis. Het ligt in de bedoeling Zondags a® uur een Hollandschen Kerkdienst te hou - Hollandsche Zeelieden en ook andere stellenden van harte welkom zijm

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 2