ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Plaatselijk Nieuws. IJmuideu. No 56 Woensdag 18 Mei 1927 12e Jaargang IJMUIDER COURANT Onze vroegere plaatsgenoot de heer C School, slaagde dezer dagen te Leiden voor het examen Ass. Apotheker. In den avond van den 5en April moet het in de Groote Houtstraat te Haar lem nog al rumoerig aan toe zijn gegaan. Er waren eenige personen die het de voorbijgangers nogal lastig maakten. Ze liepen de voorbijgangers tegen het lijf, za den hen daarna uitdagend aan en schenen vechtpartijen te willen uitlokken. Een tie-agent trad tusschenbeide en hield van de brooddronken jongelui aan om >n naar het politiebureau over te bren gen. De anderen hielden echter niet op en drongen op den politieagent aan. Toevallig kwam er een collega aan, wien de politie agent zijn arrestant overgaf om daarna te trachten de anderen te doen doorloopen. Nauwelijks had de agent den arrestant overgedragen of hij kreeg van een van de brooddronken mannen een klap op het ge zicht. Later volgden er meer klappen, waaronder van een andere van de herrie- makende mannen. gens de mishandeling moesten Maan- o terecht staan J. M. J. en A. de W. beiden uit IJmuiden. De verdachten waren niet verschenen. Het O.M. vond het ge pleegde feit, dat het qualificeerde als mishandeling van een ambtenaar in de rechtmatige uitoefening van zijn bedie ning, van ernstigen aard. Het vorderde daarom tegen ieder der verdachten 3 we ken gevangenisstraf. Volgens den eisch werden verdachten veroordeeld. Maandagmiddag heeft in de Binnen haven nabij de spoorbrug een ernstig on geval plaats gehad. Voor de fa. Broekho ven en van Zuylen, de aannemers van het Buitensluishoofd, was men daar grind aan het-, lossen uit een schuit1. Dit lossen ge schiedde met knijpers. Een werkman, de 25-jarige ongehuwde Chr. van B., afkom stig van Raamsdonkveer, stond op zeker moment op de schuit ongemerkt onder de hijschkraan en vroeg iets aan den schip per. De man is toen bekneld geraakt tus- schen den steiger en het tegenwicht van den knijper, zoodat hij als 't ware werd doodgedrukt. Nog een paar minuten na liet ongeval heeft de man geleefd, maar if toen den geest. De politie was spoedig ter plaatse en heeft toen onder zeer moeilijke omstan- jhet lijk moeten kisten en vervoe ren. De lijkkoets kon er nauwelijks komen, een steiger is er niet, zoodat de politie verlof moest vragen, over een woonschuit temogen gaan. Toen ging het duin op duin af, naar een keet, waar ook menschen ver bleven en de lijkkist dus niet kon blijven. De twee aanwezige politiemannen waren voor dit transport niet voldoende, maar gelukkig hebben menschen, die daar werk zaam waren, de behulpzame hand gebo den. De politie zelf kon met de motorboot van Ir. Ringers vlug de plek van het onge luk bereiken, maar verder liet alles te wenschen over. Verbetering is hier in ve- lerlei opzicht noodig. Het Nationaal Zangconcours te Zantvoort. Het is toch verblijdend, zooveel goede zangers en zangeressen wij in onze ge beente hebben. Met Pasohen mochten wij schrijven over het succes van Looft den Heer, dat zich zoo kranig hield te Amster dam en nu weer hebben eenige andere ko ren den naam van onze plaats hooggehou den, In de tweede afdeeling Gemengde koren heeft IJmuiden's A Capella Koor, direc teur de heer J, Beider, een eerste prijs behaald met 341 punten, Er werden in deze afdeeling, waarin 10 koren uitkwa- men, niet minder dan 8 eerste prijzen toe gekend. IJmuiden's A Capella Koor was b volgorde de derde. Het hoogst aantal punten, waarmede een le prijs behaald werd, was 360, Harmonie te Alkmaar kreeg 353 en ons plaatselijk koor 341 punten. Het(verplicht koor was ,,Jesu allerliefste mnd van J. C. Anderson op woorden van pido Gezelle. Als koor naar keuze zong bet A Capella Koor Salve Regina" van Dberhoffer. Naar wij vernamen- moet uet optreden van koor en directeur zeer !n voldaan. Het publiek heeft het kooi Ir warm toegejuicht. Een der juryleden verklaarde, dat de opvatting van den di recteur van het verplichte koor uitstekend was, terwijl van de vertolking van Salve Regina" een roep uitging. Wij wenschen IJmuiden's A Capella Koor en haar directeur met dit mooie suc ces, dat zij met 38 zangers behaalden, geluk. Maar ook de R.K. Zangvereeniging ,,Zang en Vriendschap" en haar directeur de heer Jan Nibbering, die voor 't eerst naar een wedstrijd toog en met een 2e prijs thuis kwam. Dit koor zong in de 3e afdeeling Ge mengde Koren, waarin 8 koren meedongen. Het verplichte nummer was Jonge Lief de" van P, v. d, Roovaart, op woorden van Marie Boddaert. Als koor naar keuze werd gezongen Zangerslied van Jac, Bon set. De tweede prijs werd behaald met 278 punten. Voor een eerste mededinging is dit zeker een mooi succes. Het Provinciaal Kerkbestuur van Noord-Holland der Ned. Herv. Kerk heeft zijn goedkeuring verleend aan het besluit van het classicaal bestuur van Haarlem tot splitsing van de gemeente Velsen in twee gemeenten: Velsen en Velseroord I Jmuiden-Oost) Hierdoor wordt de Ned, Herv. gemeen te zelfstandig, wat vele jaren van bespre ken en schrijven gekost heeft. De nieuwe kerkelijke gemeente heeft met haar ter rein en 4000 leden zeker een groot ar beidsveld. In de hier gehouden vergadering der afdeeling van den R.K. Volksbond, werd als 1ste punt behandeld de werkverrui ming voor de werkloozen in dé gemeente Velsen. Nadat door verschillende leden deze kwestie was besproken en toegelicht werd betreurd, dat er in de gemeente nog steeds geen Bestuurderenraad is gevormd. Van een dergelijken raad het nut in ziende werd tot oprichting van een be- stuurderenraad besloten, waarin zitting f namen de besturen van den R.K. Volks bond, afd, IJmuiden, van den R.K. bond van Haven- en Transportarbeiders St. Bo nifacius en van den R.K. Metaalarbeiders bond St. Eloy. Tevens werd de toezegging gedaan dat meerdere organisaties zich zul len aansluiten. Vervolgens werd overgegaan tot het ver kiezen van een nieuw bestuur. Gekozen werden de heeren P, Neve, Gorter, J. Berkhout, J. Vryhoef, C. P. J. Maas, J. de Beer en v. d. Meij, waarvan als voorzitter zal fungeeren de heer Maas. Door den scheidenden voorzitter werd een woord van dank gebracht voor het vertrouwen, hem geschonken. De heer Maas dankte eveneens de aan wezigen voor het vertrouwen in hem ge steld. Door den voorzitter van den R.K. Me taalbewerkersbond werd de Volksbond gefeliciteerd met het nieuw gekozen be stuur. Er is weinig staat te maken op de berichten inzake de opheffing van het gar nizoen van het '-Pantserfort alhier. Het laatste bericht was, dat dit op 1 Mei j.l. zou geschieden, maar mTkunnen wij weer melden, dat de tweede helft der lichting 1927 van de kustartillerie voor een deel op het fort alhier komt, zoodat wij het garni zoen nog weer een poos behouden. Voor verschillende leveranciers is dit een ver blijdend bericht. Gisteren is er nog weer een aanbesteding van levensmiddelen voor de soldatenmenage geweest. MUZIKALE VOORDRACHTSOEFENING. In het gezellige achterzaaltje van Hotel No. Eén hebben Zaterdagmiddag j.l. de leerlingen van Mevrouw L. Fisehman, pianoleerares, alhier, voor ouders en genoodigden een voordrachts oefening ten beste gegeven. Zoo'n voordrachts oefening geeft men ook wel eens den meer weidschen naam van openbare les. Ze is in de eerste plaats bedoeld als reclame voor de leerares, want de respectievelijke ouders weten wel hoe ver hunne kinderen het in de edele kunst hebben gebracht en dikwijls ook wel, hoe ver ze er nog van verwijderd zijn. Maar, en deze factor is van niet mindere beteekenis, het schept of versterkt een band tusschen leerares, ouders en leerlingen en in zooverre kan er ook wel eenige opvoedende waarde in liggen. Van de vele leerlingen namen er een 16-tal aan deze voordrachtsoefening deel en waar de leer ares^ de vriendelijke attentie had voor ons achter de namen den leeftijd, en dén tijd, dien ze van mevr. Fisehman les hebben gehad te vermelden, konden we een beter inzicht en begrip krijgen van de gemaakte vorderingen, die, dit mogen we met gerustheid zeggen, tot groote tevredenheid en voldoening stemden. Reeds vroeger meldden we, dat Mevr. Fisehman haar moeilijke taak met ambitie, opgewektheid, routine en groote ken- ÜTOHEERDEIB üverveen, Tel. 10956 WERKEN VOLGENS EIGEN- EN GEOEVEN ONTWERPEN nis vervult. Het hangt natuurlijk in de eerste plaats van den aanleg der kinderen af, welke re sultaten zij daarmede bereikt. Uit de vele tevredenheidsbeluigingen, het min en dikwijls meerdere luide applaus, bleek dan ook wel, dat de ouders, uit den aard, meest de moeders, met de gemaakte vorderingen zeer te vreden v/aren. Die voldaanheid bleek ook uit de opgewekte stemming, die er heerschte, de aan dacht, waarmede er geluisterd werd, doch niei het minst uit de schitterende bloemenhulde, die mevr. Fisehman namens de gezamenlijke leerlin gen in ontvangst mocht nemen. Dat componisten als Beethoven, Chopin, Schu- man, Behr en andere bekenden op het program ma voorkwamen, moge als bewijs strekken, dat sommige leerlingen het reeds heel ver hebben gebracht. Bijzonder in de smaak van de dames vielen wel de vierhandige voordrachten, waar aan soms leerlingen deelnamen, wier zwarte of blonde krullekopjes nauwelijks boven de toet sen uitkwamen. Een schilderachtig groepje van leerares en leerlingen werd op de gevoelige plaat ver eeuwigd, zoodat nog lang de herinnering aan deze welgeslaagde openbare les zal bewaard kunnen blijven. Voor mevr. Fisehman heeft ze ongetwijfeld het beoogde resultaat verwezenlijkt, ouders en lerelingen tevreden en de onderlingen band ver innigd. Donderdag 12 Mei werd een gecombineer de Ouderavond gehouden voor de scholen B en C, in het gymnastieklokaal van school C. De vergadering was tamelijk goed bezocht en werd, als genoodigden bijgewoond door de hee ren Dr. N. Bakker en F. J. M. Pinxter, leden van de Plaatselijke Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs, Nadat de voorzitter, het hoofd van school B, de vergadering had geopend en met enkele woorden het doel er van had aangegeven, n.r. bespreking van het vervolgonderwijs, gaf hij het woord aan den heer J, W. v. Oosterom, hoofd van school D, tot het houden van een rede, getiteld: „Het vervolgonderwijs in nieuwe banen". Verschillende autoriteiten op paedagogisch ge bied in binnen- en buitenland zijn het eens over de groote waarde van het onderwijs aan de rijpere jeugd. Dit onderwijs zal geld kosten, na tuurlijk. Maar meent men, dat het de gemeen schap geen geld kost, als men dat onderwijs ver waarloost? Denk maar eens aan de gebroken ruiten, ver nielde deuren en muren en schuttingen, enz. En het is toch geen weggegooid geld? Het is kapitaal, dat op rente wordt gezet en die beide vinden we later terug in de grootere volks kracht. Hei vroegere herhaiings-onderwijs beantwoord de meestal niet aan de hooge verwachtingen, die men er van koesterde. Als een lichtpunt ver scheen de Wet op het L.O, van 1920 waarin ook het vervolg-onderwijs was opgenomen. Door vol gende „technische" herzieningen werden echter de illusies, die de wet had gewekt, stuk voor stuk ontnomen. Toen bepaald werd, dat de ge meente zelf de kosten moest dragen, was het vervolgonderwijs in de meeste plaatsen ten doode opgeschreven, In vele kleinere plaatsen bestaat het dan ook reeds niet meer, en waar het nog is, sleept het meestal een kwijnend bestaan voort. Wat is hiervan de oorzaak? Naar de meening van den spreker ligt het voor een groot deel hieraan, dat het onderwijs in zijn tegenwoordigen vorm niet de belangstelling trekt van de leerlin- gen. Hoe maken we het vervolgonderwijs voor de leerlingen smakelijk? Door meer vrijheid; meer soepelheid bij de inrichting te betrachten, zoodat b.v. niet allen per sé dezelfde vakken moeten bijwonen. Menige jongen of meisje, die wel graag aardrijkskunde bv., zou volgen, wordt af geschrikt, als hij (zij) er bovendien nog andere vakken moet bijnemen. Zoo komt spreker vanzelf op het Lonnekersche stelsel, In Lonneker heeft men het op deze leest ge schoeid: le. Men heeft geen leeftijdsgrens naar bo ven, gesteld. Er zijn leerlingen van 14, maar ook zelfs van 65 jaar. Een belangrijk percentage is boven de 20. 2e. Voor elk leervak is een afzonderlijke cursus. Zoo zijn er cursussen voor lezen. Nederl. taal, Aardrijkskunde, Teekenen, Boekhouden; Landbouwkunde, Rekenen, Geschiedenis, Natuur kennis, Wiskunde, Duitsch, Engelsch, Handen arbeid en voor de Naaldvakken. Spreker zou er nog vier bij willen noemen, deels omdat zij aantrekkelijk zijn en deels om het groote nut; en wel lichamelijke oefening, zang, eerste hulp bij ongelukken en schrijven. Het Congres voor het onderwijs aan de rijpere jeugd wilde zelfs lichamelijke oefening voor dit onderwijs verplicht stellen. 3e, Zijn er niet voldoende deelnemers, voor een cursus opgegeven, dan gaat die cursus niet door. f 4e. het schoolgeld wordt voor elk leervak at- zonderlijk berekend en bedraagt 10 cent; voor minvermogenden is het 5 cent en voor onvermo- genden gratis. Men behoeft natuurlijk niet direct met alle genoemde vakken te beginnen. Als proef zou men er een paar kunnen nemen en zien, of hier voor voldoende gegadigden worden opgegeven. Blijkt de zaak levensvatbaarheid te bezitten, dan kan men een volgend jaar tot uitbreiding over gaan. Spreker zou wel willen dat allen, die met het onderwijs bemoeienis hebben: het Nut, Ouder commissies, Volksonderwijs, Bond van Nederl. Onderwijzers, N. O. G. en Hoofdenvereeniging de handen ineensloegen, om het vervolgonderwijs op deze wijze ingericht te krijgen. De voorzitter dankte den heer Van Oosterom voor zijn met overtuiging uitgesproken rede en de aanwezigen voor hun opkomst. Enkele ouders maakten gebruik van de aan geboden gelegenheid om met den onderwijzer of de onderwijzeres van hun kinderen over deze te spreken. Velsen Reeds sedert vele jaren was het een goede gewoonte, dat voor de weduwe van een overleden arbeider, onder het perso neel der papierfabriek een collecte werd gehouden, waardoor menigmaal een flinke som kon worden afgedragen. Hierdoor kwam het echter ook herhaal de malen voor, dat het gecollecteerde be drag den eenen keer veel grooter was dan een volgende maal, al naarmate de tijds omstandigheden en de meer of mindere sympathie, die de overledene genoot. Om dit euvel nu te ondervangen, is naai Kenn, meldt, een voorloopig comité opge richt, dat in een binnenkort te houden ver gadering van het personeel, zal trachten tot stichting van een definitieve vereeni- ging voor weduwenzorg te komen. Bij de Donderdag ten overstaan van notaris Donker uit Beverwijk in Hotel De Prins gehouden verkooping van een woon- en winkelhuis aan de Kanaalkade 32, werd dit gekocht door C. J. Theissling te Cas tricum met f 7400. Van de commissie, aan welke in 1927 wordt opgedragen het afnemen van het examen voor het middelbaar onderwijs en die zitting zal houden te 's Gravenhage, i: o.a. tot lid benoemd Dr. N. Bakker, direc teur der Rijks H.B.S. alhier. De verontreiniging van het Noordzeekanaal. Naar aanleiding van het j.l. Woensdag in dit blad gepubliceerde bericht, betref fende een door de plaatselijke Gezond heidscommissie opgeworpen plan, het af valwater der papierfabriek voor de firma Van Gelder Zonen door een i 2 K.M, lange buisleiding te brengen in de buiten haven van het Hoogovenbedrijf, vernemen we het volgende: Afgezien van het feit, dat het op zijn minst twijfelachtig is, of het Hoogovenbe drijf met een dergelijk plan accoord zou gaan, zoodat mogelijk een ongeveer 4.5 K.M. lange leiding naar zee noodig zou worden, zullen de technische moeilijkhe den bij de uitvoering van een dergelijk pro- ject zeer groot zijn, zoodat de daarvoor te maken onkosten, zoo ze al eenigermate juist te begrooten zijn, het door de Ge- zondheidscommissie geschatte bedrag vele •malen zullen overtreffen. Of het inderdaad practisch mogelijk is, het moeilijke vraag stuk van het afvalwater op een dergelijke wijze op te lossen, zal een nauwkeurig technisch onderzoek moeten uitmaken. DE ELECTRISCHE TREIN IJMUIDEN—HAARLEM v.r. De Cost gaet voor de baet uit". „De rijtijd kan verkort worden", „Het uit- en instappen kan vlugger bij vaste wagenformatie". Wat 'n evenement had kunnen, had moeten, ja, had behooren te zijn, is eigenlijk niet veel meer geworden dan een vuurpijl in regendoor- drenkte avondlucht, die met het noodige lawaai aangekondigd, als een sisser wegkruipt. Niet, dat we in onze verwachtingen omtrent de belangstelling voor den electrischen trein „onzen" Pullmantrein, geheel teleurgesteld zijn, zóó gedisillusioneerd is dit heuglijk gebeuren niet verloopen. Maar iets anders had het toch kunnen zijn en iets anders hadden we er eigenlijk ook wel van -verwacht. Voor een feestelijke indienststelling van „onzen" Pullmantrein ontbraken de allernoodigste requi- siten n.L: le belangstelling ran hoogere en be langhebbende zijde; 2e de noodige bekendheid; 3e het zomerzonnetje, dat de zomertijd en de zomerdienstregeling in gezelschap van Pluvius naar IJmuiden had laten optrekken en zich, boos over de weinige notitie, die er van dit zomer-j festijn genomen werd, achter haar dicht gordijn van grijze tulle had teruggetrokken. Later, toen de niet-officieele menschjes zich voor het gebeuren begonnen le Inleresseer.en |J ontfermde het zonnetje zich over de goedwilligen j j envherstelde voor een heel klein gedeelte, wat ambtelijk zoo absoluut genegeerd was; het ont plooide en "ontdooide eenige belangstelling voor i den eersten electrischen trein van IJmuiden naar i Haarlem v.v. Onze verwachtingen zijn niet geheel be_ schaamd. Het aantal van IJmuiden vervoerde j; reizigers bedroeg meer dan eens zooveel als op andere Zondagen, terwijl het aantal naar IJmui- den vervoerde reizigers meer dan "21/? maal zooveel was als anders op Zondag. Er is dus j I voor de spoorwegen reden tot tevredenheid, want moge dit meerdere vervoer voor een deel I te boeken zijn op rekening van de „nieuwsgie- >j| righeid", daar staat tegenover, dat door de zeer j ongunstige weersomstandigheden het reizigers- j i vervoer ongunstig werd beïnvloed. Vinden deze omstandigheden in elkander een 1 J equivalent, dan zou het bovengenoemde druk kere verkeer dus in gewone omstandigheden op j stabiliteit kunnen wijzen, doch we meenen met reden te mogen twijfelen of dit drukkere Zon- dagsvervoer, dat in de zomermaanden uit den aard het culminatiepunt zal bereiken, toereikend iji zal zijn om de belangrijke kosten voor deze nieuwe lijn rendabel te maken. Te dien aanzien rust ook op het publiek, wil het de zegeningen van dit thans uitstekende verkeersmiddel deel achtig blijven, een niet te miskennen plicht. Doch eveneens rust op de Spoorwegen een zeke re verplichting haar „waar" aan den man te „Goede wijn behoeft geen krans", doch de handige fruitkoopman laat zijn koopers en koop- i sters van de zoete druiven en de sappige peren j; en de fleurige appelen proeven om hen tot zijn klanten te krijgen. Hij doet meer. Hij verkondigt met luide stem aan, dat zijn fruit, zijn groenten,! de beste, de meest frissche, de smakelijkste en de goedkoopste zijn. Hij laat zijn clientèle met zijn nieuwe vruchten kennis maken, noodt ze tot proeven, kosteloos, ook hen, die niet terstond koopen. Het standpunt van de Spoorwegen is natuurlijk te hautain, dan dat we ook maar één oogenblik er over zouden durven denken, dat zij „reclame", althans op de wijze van den fruitkoopman, voor haar nieuw product zou maken. We kunnen ons zoo ongeveer indenken, dat de Directie der Spoorwegen, toen ze fnaandagmor- gen op haar met paperassen overladen bureaux, onder meer een door vriendelijke liand medege nomen en daar stiekum gedeponeerde IJmuider Courant van Zaterdag 14 Mei vond liggen en haar, na eenige uren, eenige aandacht schen kende, ons artikel over „Onze Pullmantrein" lorgnetteerde, zoo tot eenige minder hooge auto riteiten zal opgemerkt hebben: „Jè, da's waar; „ook, zag. Zondag is die electrische trein van „IJmuiden naar Haarlem v.v. gaan loopen. Zag „wat voor materiaal loopt daar. Ze hebben daar „voor dat land van Kannibalen, pèrdon, Kanni- „nefaten, toch zeker die tijdelijk buiten diensl- „gestelde wagens van HofpleinHaagScheve- ,,ningen_Bad gedirigeerd." „Pèrdon, hooggeachte directie", zeggen wij ook. Zoo trekt U de reizigers niet tot U. Hier had de groote trom geroerd moeten worden. Een volle pagina van de IJmuider Courant had een pakkende advertentie moeten zijn voor uw mooien trein. Haar hoogste Majesteit, de Pers, de Koningin der Aarde, hadt ge niet voor het kaartjesloket moeten laten dringen en verdrin- gen. Persoonlijke en hoffelijke uitnoodigingen aan alle heel en half officieele autoriteiten der ge meenten Velsen, Bloemendaal en Haarlem om een proefrit te maken met een tot de grootst mogelijke snelheid opgevoerde reis tusschen de eindstations, ook al was er geen diner bij Coutu rier op gevolgd. Bij Funckler of Augusta of Nommer Een was voldoende geweest. En „last not least" voor Zondag 15 Mei een speciaal ver voer in de Electrische treinen tegen sterk gere duceerde prijzen voor dien dag; bijv. IJmuiden Haarlem v.v. le klasse f 0.50, tweede klasse f 0.30 en derde klasse f 0.15. Dan hadt ge uw blinkende, voor reizen zoo bij uitstek geschikte en doelmatig ingerichte „wagens vol geladen" hebben vervoerd en uw laadje zou er niet slecht bij gevaren zijn. Onze „Etoile du Nord" is Zondag 15 Mei slechts een verschietend sterretje aan het firmament geweest, waaraan men een oogopslag heeft gewijd. I Als wij groot aandeelhouder der Spoorwegen!]! waren geweest en iets te zeggen hadden gehad," dan zouden we het reizend publiek Zondag 15 Mei aan onzen mooien trein hebben geketend, voor goed, door het er van te laten proeven en te genieten, waarop de waardeering zou gevolgd zijn. Nog is er véél te doen om door middel van dit magnifieke vervoermiddel IJmuiden één geheel te maken met het verrukkelijke mooie Velser- beek, het tot genieten lokkende Santpoort en Bloemendaal en het kunst- en ontspanning bie dende Haarlem. Dan zullen de „Strandjutters"' kunnen profiteeren van de schoonste omstreken uit den lande en de „inboorlingen" des zomers van onze onvolprezen strand- en havengezichten. Doch laten we de lier aan den wilg hangen en j hopen dat de resultaten van deze belangrijke treinverbetering zoodanig mogen zijn, dat we haar na een of meer dienstregelingen niet weder zien ingekrompen. Aan ons om van die verbetering ge bruik te maken, aan de Spoorwegen om ze Zoo gerieflijk, zoo snel en zoo goedkoop mogelijk te doen zijn. Over het vervoer hoorden we niets dan lof. Men prees om strijd de intérieurs der wagens, het snelle en geruischlooze glijden over de ba nen, ja, men kon zich thuis in een gemakkelijke stoel wanen, welk effect nog verhoogd werd, door het monotoon gezoem van den stofzuiger, waaraan het motorgeluid je doet denken. Over het uitzicht door de groote ramen over de mooie duinen, bosschen, sluiswerken, hoogovens en havens en kanalen was men eenvoudig verrukt. Het is een heerlijk zitje met „onzen" Pullman; maar nog te kostbaar als ontspanning.

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 1