ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Ji» 60 Överveen? Tel. 10956 Driehuis Santpoort. Hoofdpi in- tabletten Sport. Woeasdag 1 Juni 1927 12e Jaargang IJ MUIDER COURANT IJmuiden heer P. C. van Diest, adjunct- missaris bij bet loodswezen alhier, is jmd tot commissaris bij het loodswe- mot standplaats Brouwershaven, k loodskweekeling le kl. G. H, Wes- js met ingang van heden bevorderd jmlpzeeloods, met standplaats IJmui- De hulpzeeloods P. Simon alhier, is ingang van heden bevorderd tot zee- ds met standplaats Helder, je'loodskweekeling le kl., J, Hopman ■dt met ingang van heden overge- jtst van Delfzijl naar IJmuiden en de [skweekeling le kl, P, Frankhuizen ingang van heden van IJmuiden naar der. „De bank, die de leerlingen van de ferheidsschool hebben gemaakt voor lijks H- B. S., is thans gereed geko- De sierlijke bank is geplaatsf in den bij het schoolgebouw. .Men schrijft ons: de zaal van den heer Demmers zal •n, Donderdagavond, wederom een ibineerde ledenvergadering van met- irs en opperlieden worden gehouden, besproken zal worden de thans toestand in het bouwbedrijf te volgen richtlijnen voor de toe- ist, om te trachten verbeteringen aan daar de toestand nog verre zal een beslissing worden uitgelokt, het mogelijk zal zijn de beide ver dingen in één organisatie op te lossen. i Het Dubbelmannenkwartet Caecilia, ecteur de heer H. Arisz alhier, heeit :n op een zangconcours te Hil- de derde afdeeling Dubbelman- jrtetten een eersten prijs behaald. In de vorige week te 's Gravenhage ouden algemeene vergadering van aan houders der N.V. Algemeene Vissche- Maatschappij alhier, werden de balans winst- en verliesrekening goedge- ird. let dividend werd bepaald op 10 pet. de gewone en 5 pet, voor de prefe- aandeelen. -ui) ue verpachting van het zeestrand, 5$n ten zuiden van de zuidgier, heb- nog ingeschreven voor een gedeelte, breedte van 10 Meter, S. v. d, Wiele N, Engelhart, beiden alhier. Het concert, Zaterdagavond in de Flora door de Accordeon-vereenigïng Isior gegeven ten bate van de muziek- te IJmuiden-Oost, was niet druk be lt Dit ontmoedigde de vereeniging iter niet, want de verschillende num merden uitnemend vertolkt en ook solonummers van de heeren B. Bakker, ecteur en Oorthuysen, voldeden zeer. hcantietochtjes per Alkmaar Packet. directie der Alkmaar Packet zond n nieuwe uitgave: „Vacantietochtjes kmaar Packet." Het bevat een be drijving van de plaatsen, die door de oobooten van de Alkmaar Packet wor- aangedaan op hare vaarten van Am- m naar Alkmaar en van Amster- naar IJmuiden, Het voert ons de Zaanstreek, door Alkmaar en id, prachtig-uitgevoerde boekje, ver- Met tal van fraaie foto's, vertelt veel van Velsen en IJmuiden en is voor plaats een mooie propaganda. Alkmaar Packet geeft gelegenheid Mooie rondreizen, b.v. van Amsterdam boot naar Alkmaar, per lokaalspoor 11 Bergen, Schoorl of Egmond aan Zee Per boot of trein weer terug. Verder boot van Amsterdam naar Alkmaar, s djwiel over Egmond en Castricum Velsen en van hier weer per boot ^Amsterdam. Natuurlijk kunnen deze '"reizen ook in IJmuiden en Velsen jonnen. Waard, f 32670; J, Bleeker, f 32460; H, üudshoorn, Velsen, f 31900; Cupido en Dalmeyer, f 30890; Gebr. Wijker en P. van Duyn, f 28875; Demmers en de te- ber, f 28600; H. Keuris, f 28345; A. A. van Pel, f 28125; C. W. P. ten Broeke, f27985; J. Kes, f 27565; J, Meesters, f 26596; JN. V. Aannemers Mij. Velsen, f 26390. De be grooting was f 28330. Hel werk is aan de Aannemers Mij, Velsen gegund. Gisteren kwamen hier reeds de eerste groepen schoolkinderen. Zij kwamen per electrische spoor en gingen eerst naar hgt Koning Willemshuis om zich te verfris- schen. Aan de havens en het strand trof fen zij het 's middags wel met het prach tige lenteweer. Het bouwen van een bierbotteiarij met garage aan den Wijk aan Zeeërweg, onder architectuur van den heer K. Boon, is opgedragen aan de fa. Cupido en Dal- meijer, alhier, voor f 9150. DE NIEUWE SCHUTSLUIS. Gistermorgen te 9.55 uur arriveerden aan liet station alhier 26 Duitsche ingenieurs, leden van de Hafenbautechnische Gesellschaït, om een be zoek te brengen aan de werken voor den bouw der nieuwe schutsluis alhier. De Duitsche heeren waren vergezeld van Jhr. Ir, C. W, J, van Panhuys, hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat, die de eerste hoofdingenieur was, belast met de leiding van den sluisbouw alhier en die vooral het voorbereidende werk en het maken der plannen heeft geleid. Te voet gingen de heeren naar het Noordzee kanaal, waar twee motorbooten gereed lagen, die hen over het kanaal brachten. Door den hoofd ingenieur van den Rijkswaterstaat, C. F. Hey- ning, thans belast met de leiding van den sluis bouw, werd een korte voordracht over het werk gehouden, waarna de heeren zich weer aan boorc. van de motorbootjes begaven, waarmede naa het binnensluishoofd werd gevaren. Daar zag men voorbij sleep en van de eerste groote sluis deur, die heden geplaatst wordt. Vervolgens werd een rondgang gemaakt ovt het werk, waarna de motorbooten de Duitsche gasten weer naar den overkant brachten. In Ho tel No, Eén werd de lunch gebruikt. Des middags werd een rondgang gemaakt door de Buitenha ven en de Visschershaven, onder leiding van Ir. G. Redeker, hoofdingenieur van den Rijkswater staat in het arrondissement het Noordzeekanaal. Zooals wij boven reeds opmerkten, werd gistermorgen een aanvang gemaakt met het werk voor het plaatsen van de eerste deur in hel binnensluishoofd. Naar dit interessante werk zijn wij natuurlijk gaan kijken. Na een heele klauter- partij over stapels ijzer, stukken beton en langs enge werktrappen, welke klimpartij ook door eenige dames moedig werd volbracht, stonden we boven op den rand van het binnensluishoofd. Als we in de sluiskolk omlaag keken en naar de an dere zijde, zagen we hoe groot de afmetingen van deze sluis zijn. Aan de noordzijde, waar wij stonden, bevindl zich de lange deurkas, waarin de deur wordt op geborgen. Daarin had de duiker Engelhart nog een karweitje te verrichten, In den vloer van de deurkas was n.l, een gat gemaakt, om den druk van het water niet te groot te doen zijn. Dit gat moest nu eerst dicht gemaakt worden, vóór d*e deur in de kas kwam. Het gat werd voorloopig dichtgemaakt met een houten prop, later zal dit met cement gebeuren. De sluisdeur, die in het Noordzeekanaal lag. werd door drie sleepbooten naar het binnensluis hoofd gesleept. Zij hadden een totale trekkracht van 120 P.K. Om kwart over elf was de deur binnen de sleuf, die toegang geeft tot het binnen sluishoofd en om 12 uur was hij in de sluiskolk De afsluitcaisson was door een motorboot var vóór de deurkas een eind op zij gesleept. Od het binnensluishoofd hadden de ingenieurs van den waterstaat Josephus Jitta en 'duider de leidings, terwijl de heer Burgerhout van Burger- hout's Scheepswerf en Machinefabriek te Rotter dam, waar de deur is gebouwd, hier mede aan wezig was. Op de deur bevonden zich ingenieurs en per soneel van Burgerhout, Om 12 uur was de deur voor de deurkas. Toen alles klaar was, moest de deur, die 6 Meter diep in 't water lag en geheel plat, gekanteld worden zoodanig, dat zii in de kas kon gerold worden. Daartoe moest de deur geheel volgepompt worden, om nog meer te zin ken, welk werk was opgedragen aan de N.V. Machine- en Scheepssmederij „De Nijverheid", alhier. Velsen De door de Kegelclub „Excelsior" uitgeschreven kegelwedstrijden hebben den volgenden uitslag gehad. Corpswedstrijd. 20 worpen voor ieder. 1. R. A. N. G. te Beverwijk 628 houten 2. Velsen I te Velsen, 582 houten 3. Excelsior te Velsen 527 houten Meeste Negens. 7 De heer Gackenholtz te Beverwijk, *- ^aterdagmiddag werd in de lunch- 8 negens. oi bynfhoven door de architecten Mey- De Consolatieprijs voor de minste hou- feil Broeke aanbesteed het bouwen ten bij de meeste treffers viel ten deel aan woonhuizen en een winkelhuis met den heer D. Bus met 112 houten bij 20 i aan Hen Wijk aan Zeeërweg, voor treffers. ening yan <jen eer j p jQgyQ alhier. i De hoogste werper van ieder vijftal ^schreven werd als volgt: moest deelnemen aan den eerewedstrijd. Schelvis, Beverwijk, f 32990D In het strijdperk traden de heeren Gacken- Witte, f 32947; Lindhout en deUioltz, Luyting, Tabois en De Liefde. WERKEN VOLGENS EIGEN- EN GEGEVEN ONTWERPEN De heer J. P. M. Tabois werd winnaar met 81 houten in 10 worpen. Parenwedstrijd. Een dame en een heer wierpen ieder drie ballen en de houten werden bij el kaar geteld. Uitslag Mevr. de Vries te Velsen en de heer C. de Liefde te Velsen mei 48 hou ten. Dagprijzen. Zaterdagmiddag 28 Mei 's middags de heer C. de iLefde en Mevr. de Way, 's av. de heer L. J. van 't Kaar en Mevr. Hey- koop. Zondagmiddag 29 Mei 's middags de heer G. Schoo en Mevr. de Vries; 's av. de heer G. Bouwman en Mevr. de Vries. c Vrije baan voor dames, 1. Mevr. de Vries, Velsen, 38, 36 2. Mej. C. Ph, Tabois, Velsen, 38, 27 Vrije baan voor heeren, 1. G. Bouwman, Velsen 43 2. C. de Liefde, Velsen, 42, 42 3. J. P. M. Tabois, Velsen 42,41,40 4. Gackenholtz, Beverwijk 42, 41 5. J, Coppens, Beverwijk 42, 40 6 L. J. van 't Kaar, Velsen 41, 38 7. G. Schoo, Velsen 41, 36 8. Y. Deden, Beverwijk 41 9. H. Post, IJmuiden 40, 37, 36, 36 10 Gaal, Beverwijk 40, 37, 36 11. P. A. Barentsen, Velsen 40 12. J. Kuiper, Santpoort 39, 37 De uitreiking der prijzen zal geschieden in Hotel De Prins op Woensdag 8 Juni a.s. 's avonds half negen. De laatste nederlaagwedstrijd om een beker heeft Zondag op het Kinheïm- terrein plaats gehad. V.S.V. I heeft Kin- heim I met 4 tegen 1 verslagen en daar door den beker veroverd. Op den hoek van den Zeeweg en den Driehuizerkerkweg alhier liep Zaterdag morgen van een Fordauto het rechtervoor wiel af. De auto zat vol met werklieden, die op weg waren naar het in aanbouw zijnde ziekenhuis aan den Zeeweg. Daar de bestuurder bij het nemen van de bocht veel zachter reed, stond de auto spoedig stil en liep dit ongeval thans goed af, daar geen der inzittenden kwetsuren opliep. Het crematorium op Westerveld heeft weer een zeer groote verfraaiing ondergaan, door de plaatsing van een tien tal banken. Deze banken zijn werkelijk een prachtig stuk werk. Ze zijn o.g. 2 M. lang en bieden plaats aan 6 personen. De zijleuningen van de banken zijn van zwart ebbenhout, de breede rugleuningen van ahorn, waarmede de lichte kussens, van onderen afgezet met franje,' harmonisch kleuren. De banken zijn ontworpen door den ar chitect W. M. Dudok te Hilversum, die verleden jaar ook het nieuwe columbarium heeft gebouwd en de heer Dudok is met dit ontwerp buitengewoon gelukkig ge slaagd. Tot dusver stonden er in het ge bouw doodgewone houten stoelen, zoodat de schitterend-uitgevoerde banken daar mede wel een groot contrast vormen. Ons gemengd koor „Vox Humana", directeur de heer Joh, Brands, kwam Zondag jl. uit in de eere-afdeeling van het concours te Zandvoort. Ondanks de zware concurrentie wist het in deze afdeeling een 4den prijs te behalen. Ons R.K. Harmonie-korps „Soli Deo Gloria'1, dat Zondag jl. voor het eerst te 1916 7ö4 197 1923 182 56 1276 131 192c 48^ 41 1100 Amsterdam in de afdeeling Uitmuntend heid uitkwam, heeft zich in deze nieuwe omgeving buitengewoon goed geweerd, daar ook nu weder een eerste prijs werd behaald, 't Zal nu zoo langzamerhand een ieder wel duidelijk worden, dat er bij „Soli" ernstig en onder deskundige lei ding wordt gestudeerd. Het flinke korps en zijn directeur onze welgemeende ge- lukwenschen. Op het voetbalterrein van de R. K. S. V. „Santpoort" zette een bezoeker Zon dagmiddag zijn motor aan. Toen hij weg wilde rijden, kreeg hij door te sterk „in trappen" ineens te veel vaart, waardoor hij zijn beheersching over de „Indian" kwijt raakte, 't Gevolg was, dat hij een dame aanreed, die een beenwond kreeg, om daarna een rijwiel flink te beschadigen. Daar de motorrijder geen schadevergoe ding wenschte te geven, zou de eigenaar van de fiets aangifte bij de politie doen. VERBETERING RIJKSWEG HAARLEM-VELSEN. Bij de tweede Kamer is ingediend een ont werp van wet iet verklaring van liet algemeen nut der onteigening van perceelen, erfdienstbaar heden en anaere zakelijke rechten, noodig vooi verbetering van den Kijksweg van Haarlem naai Velsen in de gemeenten Haarlem, Schoten en Velsen. in de toelichting wordt geschreven, dat dt rijksweg van Haarlem naar Velsen niet meer aan ue eischen van het steeds toenemende verkeer voldoei, ln onderstaande tabei zijn de gemiddel de uitkomsten vermeld van de verkeerstellingen ui het jaar 1908 gedurende 6 dagen en in elk van de jaren 1916, 1923 en 1926 gedurende 7 dagen verricht. Voor de laatslvermelde drie jaren hebben de gegeven cijfers betrekking op liet verkeer tus. sciien 8 uur voormiddag en 6 uur namiddag. Soorten van voertuigen 1908 Motorrijtuigen 12 Motorrijwielen 7 Gewone rijwielen 584 Overige voertuigen 326 Mede door opheffing van den stoomlramdienst HaarlemAlkmaar, heeft op dezen weg een zeer druk verkeer van autobussen plaats, waarvoor de weg in zijn tegsnwoordigen toestand geheel on geschikt is. Herinnerd wordt aan de verbetering van den weg onder Schoten. Het gedeelte van den weg, gelegen tusschen het Soendaplein en de Jan Gij- zenvaart, over een lengte van ongeveer 1200 M. is in de jaren 1925 en 1926 reeds verbeterd. Op dit wegvak is van Rijkswege een 6 M, breede asphaltverharding aangebracht, ter weerszijden waarvan een 3 M, breede strook met klinkers bestraat. Daarnaast is van gemeentewege, zoo veel de beschikbare ruimte dat toeliet, een trot toir van 4 M, breedte gemaakt, zoodat hier thans meerendeels een verkeersbreedte van 20 M. be schikbaar is. Met deze breedte kan in de kom van Schoten genoegen worden genomen, omdat de v/eg hier geheel het karakter van een stads straat heeft gekregen en verdere verbetering hier ten gevolge van de aanwezigheid van bebouwing aan weerszijden van den weg te kostbaar zou worden. In 't jaar 1925 is tevens de brug over de Jan Gijzenvaart vernieuwd en op de in het verbete ringsplan passende breedte van 18 M. gebracht. Noordwaarts van deze brug bestaat de w thans tot Velsen toe uit een 4 a 5 M. breede klinker- of keibestrating met enkel of ove; beperkte lengte dubbel rijwielpad van 1 tot 2 M. breedte naast de bestrating of achter de boo- men. De beschikbare breedte is onvoldoende oir daarop een weg te leggen, die aan redelijk* eischen zou voldoen. Daarom is ter weersiijder van den bestaanden weg tusschen de Jan Gij zenvaart en even ten zuiden van de kom var Santpoort de beschikking noodig over strooker van de daarlangs gelegen eigendommen, ten ein de een totale wegbreedte van 26 M, te kun nen verkrijgen, welke breedte, naar het zich laat aanzien, voor geruimen tijd voldoende zal zijn. In de kom van het dorp Santpoort, orgevee- van H.M. 34 tot H.M. 71, kan de beslaande niet dan met zeer groote kosten voldoende wor den verbreed. Daarom is een nieuw wegvak ter oosten van dit dorp ontworpen, waardoor dc bochten in en onmiddellijk nabij dit dorp tevens vermeden kunnen worden. Van H,M. 71 tot H.M. 84 is de verbetering we der ontworpen door wederzijdsche verbreeding van den bestaanden weg, terwijl van laatstbe doeld punt ongeveer tot H.M. 94 de weg alleen aan de oostzijde verbreed zal worden. Van H.M. 94, ongeveer 200 M. ten zuiden van de kom van het dorp Velsen, moet een nieuwe weg worden gemaakt naar het ontworpen nieuwe pontveer over 't Noordzeekanaal. Het ligt ïn de bedoeling om de langs den bestaanden weg aanwezige be planting zooveel mogelijk te sparen, ten einde het landschappelijk schoon zoo min mogelijk te schaden. Voor zoover geen beplanting aanwezig is, zullen, waar mogelijk, langs de nieuw te ma ken wegvakken twee rijen boomen worden ge plant. Tusschen deze boomrijen kan een verhar ding van ten hoogste 10 M. breedte worden aan gebracht, terwijl achter de boomrijen wegen voor plaatselijk verkeer, voor wielrijders en voor voet gangers kunnen worden gemaakt. Voorloopig zal met een verharding van 6 a 7 M, breedte volstaan kunnen worden. Aan de be trokken gemeentebesturen is in overweging ge geven de rooilijn voor de bebouwing langs den verbeterden of nieuwen weg te bepalen op ten minste 20 M. uit de as van dien weg. Wanneer de gemeenten zich met dit denkbeeld kunnen vereenigen, zal later bij steeds dichter worden de bebouwing zonder al te groote geldelijke of fers de totale breedte van 40 M. tusschen de ge- nuwmwj In buisjes 60en 30ct,en eveneens 60en30ct. Bij Apoth.en Droqisten. 694 velhjnen ten behoeve van het verkeer ingericht kunnen worden. Voor de verbetering van het wegvak tusschan de Kennemerstraat te Haarlem en het Soenda. plein onder de gemeente Schoten (H.M. 16—II M 24) is bereids overleg met de betrokken gemeen tebesturen gepleegd. De hiervoor benooiigae terreinstrooken zullen, behoudens 'n gedeelte van enkele voortuintjes en 'n strook v. d. voormalige cavaleriekazerne, door de gemeente Haarlem ten behoeve van deze wegverbetering worden afgestaan. De totale kosten worden geraamd op f 800.000. TURNVEREENIGÏNG „IJMUIDEN". 1901 1926. Na aankomst yan den optochl op het feest terrein wordt direct aangevangen met een uit stekend verzorgd programma, hetwelk wij eens nader zullen beschouwen. Vooraf dient te worden gezegd dat de oefen- stol in de laatste jaren zéér groote veranderin gen heeit ondergaan. Jaren lang heeft zoowel bij net onderwijs als in de vereemgingen het Duit sche systeem van „Vater Jabn' gedomineerd. Dit systeem hetwelk als uitgangspunt had de weer baarheid van het Duitsche Volk en aldus zui/er militairistisch zijnde, oorspronkelijk uitsluitend bedoeld was bestemd te zijn voor de volwasssn mannelijke bevolking, is daarna eveneens van toe passing gebracht op de jeugdige bevolking, niet alleen mannelijke maar ook de vrouwelijke. Pot nu toe was het dus nog een getrouwe af spiegeling van het militairistische systeem. Totdat het latere paedagogen al spoedig bleek dat dit Duitsche militairistische systeem minder geschikt was voor de vrouwelijke bevol king, en dat als gevolg daarvan gezocht werd naar iets dat geschikt was voor de Jeugd en voor de vrouwen. Wij hebben daarna kennis gemaakt met ver schillende systeemen, o.m. van Bode, Loges, Dalcroze, Niels Bukh enz., welke thans bij het onderwijs, alsook in bijna alle gymnastiekver- eenigingen een belangrijke plaats innemen. Wij laten hier onbesproken weïk systeem de voorrang verdient, doch een feit is het dat de uitvoeringen en de openbare gymnastieklessen door deze groote verscheidenheid van oefenstof heel wat aantrekkelijker zijn geworden. Ook op de Uitvoering op den 2en Pinksterdag zullen verschillende systeemen worden gede monstreerd, hetwelk wij hieronder zullen aan duiden. Over het algemeen vindt men het Duitsche systeem in het toestelturnen, zoo ook bij de Vrije Oefeningen heeren. Het systeem van den Deen Niels Bukh komt uit in de tweede vrije oefeing van de dames, en bij de Vrije oefeningen der jongens. De richting Loges komt voor in de andere nummers. Het is moeilijk hierin een juiste lijn aan te geven, omdat in die oefeningen dikwijls verschillende richtingen dooreen zijn verwerkt. Bij no. 7 van het programma „Optreden van alle T.V.IJ.-leden' is uitsluitend de nieuwe rich ting aangegeven. Uit het aanschouwen van de verschillende nummers zal men duidelijk kunnen waarnemen dat de stramme uitvoering bij de Duitsche gym nastiek heeft plaats gemaakt yoor losse en soe pele bewegingen. De groote afwisseling in het programma zal een bekoring zijn voor hen, die het goed mee- nen met de LICHAMELIJKE OPVOEDING en die gevoelen voor een LICHAMELIJKE ONT WIKKELING, welke niet tot overspanning en uitersten leidt. VOETBAL K. H. CSTORMVOGELS 2—2. We kunnen niet zeggen, dat 't Stormvogels egenloopt in de bekercompetitie. Werd in de eerste plaats bijna steeds op eigen terrein en tegen zwakke tegenstanders geloot, de eerste uit wedstrijd brengt een gelijk spel, duseen overwinning, zoodat onze plaatsgenooten thans mét V.U.C., Vitesse en N.O.A.D, den halven eindstrijd hebben bereikt. Dit gelijke spel in Kampen mag zeker een te genvaller heeten. Van een goedgeplaatsten Westelijken len klasser had inderdaad iéts anders verwacht mogen worden. Nu dient erkend, dat de Stormvogelsploeg terdege gehandicapt was door het kleine, effectvolle terrein, waardoor de bal soms de gekste sprongen maakte. Kan dit gedeeltelijk als een verontschuldiging gelden we schrijven „gedeeltelijk", omdat van een eerste klas voetballer toch mag verwacht worden, dat hij zich binnen niet al te langen tijd aan de terreinsomstandigheden weet aan te passen het gebrek aan enthousiasme, dat vele Stormvogels aan den dag legden, kan niet als zoodanig gelden. In dit opzicht hebben de Storm vogels werkelijk iets van de Kampenaren kunnen leeren. Door hun enthousiasme hebben zij den Westelijken het vuur na aan de schenen gelegd, 't Is waar: Hun enthousiasme verleidde hen meermalen tot forsch spel en 't is zeer wel mo gelijk, dat enkele blauw-witten, die op „lijfsbe houd" bedacht waren, zich daarom wat in acht namen, maar evenzeer is het een feit dat ver scheidene malen een kans tot schieten of voor zetten verloring ging, alleen doordat de betrokken speler zich niet snel genoeg verplaatste. Vooral de linkerwing zou zeer aan kracht winnen, als wat meer „fighting spirit" werd vertoond. De rechterwing dient in dit verband geen verwijt;

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 1