ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Liberale Staatspartij Mevr» F. wan der Iiijn-WIssIng Vrilasinnlsre Kl@zeressen op 29 JUNI sj. op HAAS Uw sta uit, zorg dit ook lil in dan Gaimoteraad gekozen wordt, Versch|iat Woensdags Zaterdags Dp No. 2 van d@ lijst van den „VRIJHEIDSBOND" fs geplaatst: De gezamenlijke Besturen, v. d. Afdeelingen IJmuiden en Santpoort. Officieel Van den Wachttoren Overveen, Tel. 10956 Plaatselijk Nieuws. IJmuiden em: Ho 61 Zaterdag 4 Juni 1927 2s Jaargang SJMUIDER COURANT ^fl»nf«prif«: 11.— par 3 maanden, franco per post f 1.35. Abonnemen- forden aangenomen aan het bureau en bij de Agenten. Lrlentiln 2 maal achtereenvolgend opgegeven op het gewone tarief, «jen kottelooe nog een derde keer opgenomen in het eerstvolgend fcfliida gnummer. ifirieotiin voor de Adreslijst 6 plaatsingen van denclfde tekst (onveran„ j li j 4,13 plaatsingen (das 3 maanden achtereen] f 8. )f| jjjrfentlln ulttrllfk In te aenden WOENSDAG tot 9 uur v.h. en ÜÏIAGS tot i aar n.m. |71|,aiieD van advertentiin van Buiten de genssente VELSEN in dit blad dUldtend gerechtigd het Advertentle-bureas P. F. C. Roelse, IJmolden. UitgaTe van de N.V. UITGEVERS-MIJ. „IJMUIDEN*' Adres voor Radufle en Aialalitxatifl N.V. DRUKKERIJ SINJEWEU WILLEMSPLEIN 11 TELEFOON 153 IJMUIDBN Ingeaonden mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties van 1 tot en met 5 regels f 1.iedere regel meer 20 ets. Compact gezette adverten ties van 1 t. en m. 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings-advertentiea uit da gemeente, uitsluitend bij vooruitbetaling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75 iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties ,,adres bureau van dit blad" 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht. Bovenstaande regelprijzen worden met 5 cent verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velgen, ze, O nummer bestaat uit TWEE iUDEN, eerste bi-ad. BASTBARE OPBRENGST DER GEBOUWDE EN ONGEBOUWDE EIGENDOMMEN. eester der gemeente Velsen maakt IBurgem» Énd, dat een opgave van de uitkomsten der lag en schatting van gebouwde en onge- :wde eigendommen, gelegen in deze gemeente, (ffende dertig dagen, van 30 Mei tot en met Juni 1927, ter gemeente_secre«arie (3e afd.) Ir een ieder ter inzage ligt. Velsen, 30 Mei 1927. De Burgemeester voornoemd, m J. P. HANDGRAAF, l.b. OPENBARE VERGADERING na den Raad der gemeente Velsen, op Dinsdag iJaw, 1927, des nam. 7 uur, ten gemeentehuize. AGENDA Ingekomen stukken en mededeelingen. Wijziging van de raadsbesluiten dd. 20 April 1926, nos. 311 en 31, tot het aangaan eener grondruiling met de N.V. Maatschappij „Oos- ferduin", te IJmuiden, en tot het verleenen ran vergunning voor het aanleggen van straten aan genoemde N.V. iPrae-advies op de motie van de leden, de keren J. A, Dalmeijer, c.s., inzage woning bouw. I Verhuring van woningen en grond. 1 Verleenen van maohtiging en ïoestaan van bet noodige crediet voor het bestraten en rioleeren van gedeelten van den Oosterduin- weg, het Oosterduinplein, de Kennemerlaan, de Le Mairestraat, en de Reinler Claeszen- slraat, alsmede van een gedeelte van de Evertsenstraat. i Toekenning van een voorschot onder waar borg van tweede hypotheek. Grondovername voor wegverbreeding. Prae-advies op een verzoek om de vereeniging voor Christelijk Volksonderwijs te IJmuiden, op grond van art. 72, juncto art. 74 der Lager-Onderwijswet 1920, de benoodigde gelden uit de gemeentekas te verstrekken voor den verbouw (eventueel uitbreiding van de bijzondere lagere school aan den En- gelmundusweg. 1 Overplaatsing van onderwijzend personeel. S S Vaststelling v n pensioengrondslagen. I Vervroeging van de najaarskoemarkt te Vel- Uitbreiding van de prise d'eau en de filte: 2S: ju pompinstallatie der waterleiding. Mï 11nstelling der betrekking van adjunct-direc- leur voor gas en water en wijziging der be- I, 'rekkelijke verordeningen, II Bouw van een nieuwen gashouder, groot 20.000 M3. Vaststelling van het vermenïgvuldigingscijfer voor de plaatselijke inkomstenbelasting, dienst 1927/1928. Wijziging van de gemeentebegrooting voor den dienst 1927. Naamsverandering van den Oud-Romerweg. Uitbreiding van het aantal geldophalers bij de bedrijven voor gas en water. Refereeren aan het oordeel van het Ge rechtshof in de zaak: firma Morren, Omme- ring en Co., P. van der Laan c.s. (firma Stals en Co.) en de N.V. Algemeene Centrale bankvereeniging voor den Middenstand. Benoeming van: een lid der commissie van toezicht op de Rijks Hoogere Burgerschool te Velsen (va catureIr. J.v A, Ringers); een lid en een plaatsvervangend lid van den raad van beroep voor de ambtenaren. dieren beschermen is menschen beschaven! Wordt dus lid van de afd. Velsen en ^8tr., der Ned. Vereen, tot bescher- ftog van dieren-! Min. contr. f 1-25 per Secretariaat: Stationsweg K 86, Het ongeluksgetal. Ieder spreekt met spot en minachting over bijgeloovigheid, maar bijna niemand is er geheel vrij van. Zelfs onder ontwik kelde en in eigen oog zeer verlichte men- schen vindt men wel bijgeloovige vrees. Morsen met zout geeft ruzie. Men moet niet twee messen kruiselings leggen, daar komt ook twist van. En het getal 13 kon digt onheil aan. In den Haag heeft men daarom de vroegere tramlijn 13 een andere aanduiding gegeven en in heel dure hotels wordt bij de nummers der kamers 13 ge woonlijk overgeslagen. De Manchester Guardian zegt. De lich ten der wetenschap hebben nooit zoo hel der geschenen als tegenwoordig en toch houdt de menschelijke geest ervan, om sommige plekken in het duister te houden. Die uitspraak doet dit blad naar aanleiding van het besluit van Engelsche spoorweg maatschappijen, om het getal 13 van de slaapwagens te verwijderen. Hoe meer ge vaar, des te meer bijgeloof. Vooral zeelui zijn bijgeloovig en hun leven is ook het meest door gevaar omringd. Men zoekt dan verband tusschen gevaar en ongeluk en dingen, die er niets mee te maken heb ben, Het waarom wordt niet gesteld. Ook de oorsprong van het bijgeloof is den méesten onbekend. De slechte beteekenis heeft 13 waarschijnlijk te wijten aan Ju das. Aan het Avondmaal was Christus met de 12 discipelen. Judas ging het eerst heen; toen bleven er twaalf over. De der tiende bracht onheil aan. Een andere verklaring kennen wij niet en deze komt ons wel juist voor. Maar waarom 7 een heilig getal is en 11 het WERKEN VOLGENS EiGEN- EN GEGEVEN ONTWERPEN vogels ontzien worden. Wreed is het van gen en het gevangen houden. De Covaco wijst op de lijmmïddelen, die velen zang vogeltjes het leven kost, op de lokvogels êan de roerlijn, die men de staartpennen dieper in het achterlijk duwt, zoodat zij spoedig sterven. De wijfjes, die niet zin gen, worden afgemaakt, men draait ze den nek om en gooit ze weg of eet ze op. Bij het vervoer bezwijken velen. „Wie van vogels houdt en zich reken schap geeft van alles wat er gebeurt met deze vroolijke, kleine schepseltjes bij de vangst, het vervoer, in den handel en dik wijls nog bij den houder van kooivogels, ziet een aaneenschakeling van wreedheid en ruwheid, welke hem met deernis en verontwaardiging vervullen." Zoo betoogt de Covavo in een brochure, waarin zij niet alle vogelaars tot wreed- aards verklaart, maar hun werk onvermij- „gekkennummer'', zouden wij niet kunnen delijk wreed noemt. zeggen. Het verleden met zijn onkunde en j Maar is het dan niet een aardige liefheb bijgeloof leeft en werkt nog lang na. Ook berij en ecbt gezellig, een vogeltje in zijn menschen, die zeer modern meenen tekamer te hebben? Is het voor menige een zijn, ontkomen aan die macht niet geheel. zame ziel niet een voortdurende vreugde, Zoo wil menigeen liever niet de dertiende gast aan tafel zijn. De Covavo. Met dat vreemde woord wordt aangeduid het Comité tot Opheffing van de Vangst van beschermde, inlandsche Vogels. Ruim dertig soorten vogels zijn door de wet be schermd, maar mogen gedurende een deel van het jaar buit gemaakt worden. Daar voor is een bijzondere vergunning noodig. Vogelvrienden zijn tegen de kooivogellief- hebberij en de vogelvangerijImmers vo gels als goudvink en putter en anderen dreigen erdoor uitgeroeid te worden en bovenal het is wreed een vogel te vangen en in een kooi te zetten. Het diertje heeft in de vrije natuur de beschikking over land, lucht en water en wordt, eens ge vangen, voor zijn verdere leven in een kleine ruimte opgesloten. Er zijn maar weinige vogelvangers, die met dat werk eenige bijverdienste maken. Een economisch belang kan men het vo- gelvangen niet noemen. Het is echter wel een belang voor de natuurvrienden, maar ook voor den landbouw, dat de nuttige voor een klein schepseltje* te kunnen zor gen en zich eraan te hechten? Men kan die zorg en die vreugde ook vinden bij de vogels in vrijheid of door het kweeken van kamerplanten of het houden van een huisdier. Covavo is trouwens niet tegen het houden van alle kooivogels. Ka naries, die in huis geteeld worden, zijn als het ware huisdieren geworden. Hun le vensomstandigheden richten zich niet meer naar de vrije natuur. Daarin zouden zij niet kunnen leven. Wie dus niet zonder een „Pietje" kan, om met een klontje en kanariezaad en helder drinkwater te ver wennen, houde een kanarie, die gewoon lijk ook voor doovemansooren zijn lied te hooren weet te geven. Zal de aether neutraal blijven? Men onderscheidt absolute van relatieve-; neutraliteit. De eerste is strikt genomen onzijdigheid, de laatste alzijdigheid. Er is' een strijd gaande, of de aether absoluut of relatief neutraal zal zijn. Mag op den; aetherweg geen politieke en godsdienstige' propaganda toegelaten worden? Moeten de uitzendingen vaii „algemeene strekking zijn, waarvoor bij de luisteraars, welke le vensrichting zij ook mogen zijn toegedaan, belangstelling mag worden verwacht.' Zoo eischen verschillende vereenigingen het in een request aan den minister. Bij de bestaande regeling wordt de om roep gebruikt in dienst van muziek, onder wijs, wetenschap en nieuwsberichten, maar ook voor godsdienstoefeningen en program ma's van katholieke-, orthodox- en vrijzin nig-christelijke- en soc. demokratische ver eenigingen. De aether weerkaatst zoo de veelheid van richting en inzicht van onze wereld. Men kan in een week een gere formeerden- en een vrijzinnigen predikant hooren, een pastor en een voorman uit de arbeidersbeweging. Men kan ze ook niet hooren. Niemand is gedwongen naar een hunner te luisteren. Men kan zijn toestel immers op een ander station instellen. Maar, wat een groot voordeel is, allicht wil men ook eens een spreker van een andere richting hooren. De radio spot wat met het soort bij soort. Zij dient de veelzijdigheid. Zoo hoorden we van een protestant, die met waardeering sprak over een Room- sche rede en een conservatief, die nog nooit een soc.-democratische vergadering had bijgewoond, dat wat Schaper zei nog zoo gek niet was en een orthodox chris ten, dat de vrijzinnigen toch niet zooveel wegwerpen, als hij altijd had gemeend. De tegenwoordige omroep leert den tegen stander kennen en waardeeren en dat is een groot voordeel. Absolute neutraliteit is zelfs in theorie niet erg mooi, maar in de praktijk onbe staanbaar. Een man van karakter en be ginsel kan zich voorzichtig uitlaten, zor gen zoo weinig mogelijk andersdenkenden te hinderen, maar ten slotte zal blijken, wie hij is en wat hij ook over de hoogste dingen denkt. i Er valt zeker nog heel wat aan onzen nationalen omroep te regelen, maar het is te 'hopen, dat het ruime beginsel, dat thans wordt toegepast, zal worden gehandhaafd Dan is de radio een uitstekende school in wederzij dsche waardeering, waarbij men voortdurend les krijgt in verdraagzaam heid. WITTE KRUIS. Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekte komt onver- wachs, het noodlidmaatschap kost u dan f 4.—. Voor f 1.50 Contributie per jaar dus 3 cent per week is men lid en heeft dan recht op kostelooze hulp van een der wijk zusters en tevens gebruik van verpleeg- materiaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateur den heer J. Woltman, Gebouw Witte Kruis te IJmuiden. De heer G. H. Halenbeek, besteller bij den post- en telegraafdienst alhier, die 1 Juni den dienst met pensioen verliet, heeft Woensdag afscheid genomen van de ambtenaren, collega's van het post- en te legraafkantoor IJmuiden. Bij monde van den Directeur werd Ha lenbeek dank gezegd voor den dienstijver en de plichtsbetrachting, die hij gedurende zijn bijna 42-jarigen diensttijd heeft ge toond. Als blijk van waardeering werd hem door den Directeur namens het per soneel een geschenk overhandigd en een enveloppe met inhoud. Dat Halenbeek ook door den handel wordt gewaardeerd, bleek uit de tegen woordigheid van den heer C, Jansen, die namens de IJmuidensche Vischhandelver- eeniging den scheidenden ambtenaar toe sprak en daarbij in herinnering bracht, hoe vele tijdingen van allerlei aard door Ha lenbeek in diens langdurige loopbaan ten dienste van den vischhandel ter bestem ming zijn gebracht. Namens de Vischhandel vereeniging werd hem een enveloppe met inhoud over handigd. Halenbeek, die door de ondervon den belangstelling ten zeerste was getrof fen, dankte voor de ondervonden vriende lijkheden. Wij hopen, dat voor Halenbeek nog vele gelukkige jaren zijn weggelegd en dat hij zich met lust aan zijn liefhebberij, de schoone schilderkunst, zal kunnen wijden. In de Dinsdag te Haarlem gehouden alge meene vergaderingen der N.V. Visscherij Mij. Praxis en der N.V. Zeevisscherij Mij, Holland al hier werden de balns en de winst- en verlies rekening goedgekeurd. Aan den Wijk aan Zeeërweg is men nu bezig de grasgazons wat op te knappen en de verniel de hekken er om heen te herstellen. Dat is na tuurlijk heel goed, maar er is hier nog meer noo dig. Een aantal nieuwe woningen is gereed ge komen en zijn voor 't meerendeel bewoond, ter wijl het trottoir nog niet is gelegd. Maar erger nog is, dat deze huizen nog niet eens zijn aan gesloten aan de rioleering. De bewoners weten nu geen weg met het afvalwater en hebben voor hun huis een echte zandrommel. Dit zijn toch on- gewenschte toestanden, voorat uit hygiënisch oogpunt. Nieuwe huizen dienen toch vóór zij be woond zijn, aan de rioleering te worden aange sloten en ook de trottoirs behooren dan in orde te zijn. Maandagmiddag had weer eens een botsing plaats op het beruchte kruispunt Willebrord- slraatTrompstraatZeeweg. De motorwielrijder J. H. uit Haarlem werd aangereden door een auto, waarbij het motorrijwiel eenigszins bescha digd werd. Óp verzoek van H. werd tegen den autobestuurder, die links reed en ook was door gereden, proces-verbaal opgemaakt. Het classicaal bestuur van Haarlem heeft bepaald, dat de splitsing der Ned. Herv. gemeen te Velsen in twee gemeenten, n.l. Velsen en IJmuiden-Oost, op 1 Juli zal ingaan. De afdeeling van de Ned. Vereen, tot af schaffing v. Alc. Dranken belegt heden Zaterdag avond een luisterbijeenkomst voor den radio avond in het gebouwtje der S.D.A.P. aan de Hei- destraat te IJmuiden-Oost, van 8 tot 10.30 uur. De heer A. K. Klaren van Zuthpen zal als spreker optreden, medewerking verleenen mevr. Mien Emeisvan Buuren, Roterdam, declama- trice en het Amstel-strijkkwartet,

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 1