ingezonden Depót: P. DE VRIES, IJ* Oranjestraat 22 My Valet From Lon REORGANISATIE VAN HET STAATSVISSCHERSHAVENBEDRIJF. Het Staatsvisschershavenbedrijf te IJmuiden is wegens een de laatste jaren regelmatig voorko mend verlies op de exploitatie het onderwerp van meerdere belangstelling. Deze belangstelling en weet- of nieuwsgierig heid strekt zich niet uit naar het belang van het bedrijf voor land en volk staat en vïsscherij doch bepaalt zich uitsluitend tot de opmerking, dat het bedrijf alweder een verlies heeft opgele verd en de vraag of geen middelen beraamd kun nen worden om inkomsten en uitgaven sluitend te maken. Het gebruikelijk antwoord van den Minister van Waterstaat, dat van een reëel verlies op het bedrijf niet kan worden gesproken, omdat hel boekhoudkundig nadeelig saldo van de totale exploitatie wordt veroorzaakt door de kosten van de haven een vrijhaven, welke dus alleen kosten en geen baten oplevert overtuigen dan de vragers wel zóó, dat de begrooting ieder jaar zonder hoofdelijke stemming wordt goedgekeurd, doch ieder volgend jaar meent een of ander ka merlid opnieuw op dat vermeend tekort de aan dacht te moeten vestigen. Bij de behandeling van de begrooting voor 1927 werd een nieuw geluid gehoord, een geluid, dat in de ooren van vele belanghebbenden niet onwelluidend klonk. De vraag werd n.l, gesteld of particulieren bijv, in den vorm van een N.V. dit bedrijf niet zouden willen en kunnen behee- ren, zoodat in plaats van verlies er wellicht winst voor den Staat uit het bedrijf te maken ware. - We meenen niet te veel te zeggen, wanneer we beweren, dat het aantal gegadigden om voor eigen rekening, zoo noodig onder toezicht of confrole van den Staat om willekeur uit te slui ten, het geheele Staatsvisschershavenbedrijf in beheer te nemen zeer groot zou zijn. We hebben hier het woord geheel vet laten drukken, wat eenige toelichting vereischt. Het Staatsvisschershavenbedrijf bestaat uit 2 groote deelen, die wel onafscheidelijk zijn, doch in wezen zóó van elkander verschillen, dat men zich eigenlijk met bevreemding afvraagt hoe men, om te geraken of te kunnen spreken van een Staatsbedrijf, twee zóó heterogene deelen onder één muts heeft gebracht. Het ééne deel is de haven een waterop pervlakte, aangelegd naast en ten behoeve van een aangrenzend wateroppervlak, de buitenhaven. Ter ontlasting van de buitenhaven en ter bevei liging van het groot scheepvaartverkeer heeft de Staat een gelegenheid geschapen om de vis- scherijschepen uit de buitenhaven te verwijderen, zooals het in de laatste jaren een haringhaver heeft doen graven ter ontlasting van het Noord zeekanaal en ter beveiliging van de scheepvaart op dat vaarwater. Welnu, evenmin als ooit van de visscherijsche- pen, toen deze nog ligplaats vonden in de bui tenhaven eenige heffing of retributie werd of is geheven ter bestrijding van de kosten van die haven, wordt van de haringschepen, die lig- en losplaats hebben gekregen in de haringhaven eenig recht, heffing of retributie gevraagd voor het maken, in stand houden en de eventueele uit breiding van die haringhaven. Natuurlijk niet, want ingevolge de wetten van 1893 en 1899 zijn de rijksvisscherijhavens even als de rijksscheepvaarthavens vrij. Dit komt nog meer tot uitdrukking, wanneer we weten, dat de visschers- en de haringhaven te IJmuiden, niet alleen vrij zijn voor Nederland- sche visscherij- en haringschepen, doch ook voor allerlei andere vaartuigen, die soms in verwijderd verband met het visscherijbedrijf daar binnen komen, doch meestal direct niets met het vis scherijbedrijf uitstaande hebben en dat zulks ook geldt voor schepen van vreemde nationaliteit We mogen hierbij herinneren aan de jongste mijnwerkersstaking in Engeland toen honderden Engelsche en Schotsche stoomtreilers hier vrij havens binnenkwamen, om kolen te Iaden en deze kolenvoorziening zich niet alleen tot vis- schersschepen beperkte, doch uitgestrekt werd tot vrachtstoomschepen van allerlei nationali teit. Bovendien worden deze havens meer en meer gebruikt door en voor kolenlichters, zoutschepen, ijsverladingen, vrachtbooten, sleepbooten, repa ratieschepen, niet met het visscherijbedrijf ir verband staande, kraanbedrijven, welker eigena ren, reederijen of aannemers geen van allen bij dragen in de kosten van de havens, integendeel de lasten belangrijk verhoogen. Indien desniettemin van visschersvaartuigen voor den aanvoer en den verkoop van hun ver- sche en andere soorten visch een retributie wordt geheven, kan en raag dat niet anders zijn dan ter bestrijding van de kosten van het tweede groote onderdeel van het Staatsvisschershaven bedrijf, hetwelk niet, als het eerste deel, de ha ven, vrij is gegeven. Dit tweede groote onderdeel bestaat inder daad uit bedrijven met name: a. het halbedrijf; b. de waterleiding; c, electrisch bedrijf; d, ter reinen en duingronden; e. drijvende droogdok ken; f. spoorweginrichtingen; g. koelinrichtingen en h. electrisch kraanbedrijf. Van deze acht bedrijven leveren vrij regel matig vijf een hoogere of lagere winst per jaar op. Tegenover deze Winst staat een gering verlies uit de overige drie bedrijven. Vraag: Waar blijft nu het winstversohil van, in 1925 bijv. f 86.599.—? Antwoord: in de Staatskas. Vraag: Hoe is 't dan mogelijk van een verlies op het Staatsbedrijf te spreken? Antwoord: Omdat om onbegrijpelijke redenen de kosten van het maken en van het onderhoud van de vrije visschers- en haringhaven worden gebracht ten laste van bovengenoemde acht be drijven, die het niet-vrije onderdeel van het Staatsvisschershavenbedrijf vormen. Ieder dezer bedrijven heeft zijn eigen inkom sten en uitgaven en bijgevolg zijn eigen winst- of verliessaldo en indien de Staat uit ieder dezer bedrijven noch winst noch verlies wilde maken, zouden de heffingen van de winstgevende bedrij ven lager en die van de overige bedrijven iets hooger gesteld moeten worden. Wil men nochtans de havens eveneens als „be drijf" aanmerken, -dan zal op de rekening tegen over de post uitgaven een post inkomsten die nen gesteld m.a.w, dan zal men voor het gebruik van de havens rechten of retributie moeten hef fen. Zulks is echter in strijd met de Wet. Doch absurd lijkt het de kosten van de vrije havens te brengen ten laste van de werkelijke BESTEL UW DRUKWERK BIJ DE N.V. DRUKKERIJ SIN JEWEL IJMUIDEN - WILLEMSPLEIN Staatsbedrijven en de winst op die bedrijven in mindering te brengen van de havenkosten. Nu zijn er zeker steekhoudende motieven aan te voeren om een deel der totale kosten van de haven te brengen ten laste van het geheele be drijf, als daar zijn salarissen en loonen van het bedienend personeel, dienstkleeding, verlichting en verwarming, stroom- en waterverbruik, enz. enz. Deze worden echtet- ruimschoots gedekt door de winsten der werkelijke bedrijven, doch onjuist is het de kapitaalsinterest ad f 178.417.de af schrijvingen ad f 19.046.en het onderhoud der havenwerken ad f 34.897.van de „vrije" ha vens te brengen op de debetzijde van de bedrij ven rond de haven. Dit moge blijken uit het volgende: Indien de Regeering het Staatsvisschershaven bedrijf in zijn geheel in handen wil geven van een particuliere N.V., dan zal iedere directie, dien de Staat haar verplicht ook de haven te exploiteeren, havengelden gaan heffen, voldoende om de uitgaven te bestrijden. Zegt de Staat ech ter dat geen havengeld mag geheven worden, omdat de rijkshaven een vrij-haven is, dan kan zij de N.V. ook niet belasten met de uitgaven van aanleg en onderhoud. De havens zijn gebouwd ten algemeenen nutte n.l. ten behoeve van de scheepvaart in den uit- gebreidsten zin. De kosten zijn betaald uit de belastingpennin gen van alle rijksingezetenen. Niettemin wordt het Staatsvisschershavenbe drijf belast met een rente ad 5J/s procent van de aanlegkosten van de visschershaven. Hier schuilt o.i. de boekhoudkundige fout in de exploitatiere kening van dit bedrijf, een bedrijf ten algemee-! nen nutte, evenals- de overige Staatsbedrijven. Toen de Staat in 1899 den particulieren visch- afslag overnam, werd van de reederijen of fac- toors voor het gebruik van materiaal en voor diensten van rijkspersoneel een retributie gehe ven van 2 procent van de besommingen der schepen. Reeds in Mei van het daaropvolgend! jaar n.l. 15 Mei 1900 werd deze retributie ver laagd tot 1 procent. Het is natuurlijk niet denk baar, dat de regeering tot een verlaging van de retributie met 100 procent zou zijn overgegaan, indien met de verlaagde retributie niet de ex ploitatiekosten van het bedrijf, zonder de haven, ruimschoots gedekt konden worden. Toen echter in 1905 het visscherijbedrijf tot Staatsvisschershavenbedrijf werd verheven er men de administratieve vergissing beging de kos ten van aanleg van de haven, enz. in_ de winst en verliesrekening der overige bedrijven op te nemen, kon een nadeelig slot niet achterwege blijven, hoe winstgevend sommige bedrijven ook waren. Te elfder ure heeft de regeering toen besloten en de vraag is gewettigd of zij daartoe gerech tigd was, de retributie voor den verkoop van de visch weder te verdubbelen om een denkbeeldig tekort op de exploitatie van de haven weg te werken. Terecht vinden we dan ook in de jaarversla gen over het bedrijf Wanneer dit een z.g. nadee lig saldo aanwijst, wat niet altijd het geval is, in het hoofdstuk „Algemeene Exploitatie" opgetee- kend: „Het nadeelig saldo van de rekening der eigenlijke haven, welke geene inkomsten heeft en waarop dus steeds verlies geleden wordt bedroeg in het Verslagjaar Een groot deel dezer kosten komt ten laste van interest en afschrijving der havenwerken in engeren zin, dus ook van de wateropper vlakte, waaraan de havenbedrijven zijn gele gen, zoodat deze kosten strikt genomen, niet tot de exploitatiekosten van het bedrijf kun nen worden gerekend." Dit laat aan duidelijkheid niets te wenschen over en indien de Kamerleden, die zich blind staren op boekhoudkundige becijferingen, deze waarheid hadden begrepen, hun ondeskundig ge vraag zou vermoedelijk achterwege gebleven zijn. De thans geheven retributiën geven een ruim saldo voor de schatkist en we mogen hierbij nog wel eens in herinnering brengen hoe bijv. in 1915 en bovenal in 1916 de opbrengst der retri butie voor het gebruik van den afslag zóó groot was, dat zelfs na aftrek van de havenkosten nog een overwinst van ruim zes ton gouds bleef, waarvan drie en een halve ton in de Staatskas vloeide en twee en een halve ton werd gereser veerd voor „magerder" jaren. We hebben in deze korte beschouwing buiten bespreking gelaten de beteekenis van de vis schershaven uit een oogpunt van landsbelang en dat op de regeering een plicht rust een bron van welvaart en industrie, als het visscherijbedrijf toch voor ons land is te steunen uit de Staats kas, zooals zij doet met de Scheveningsche vis schershaven, de buitenhavens te IJmuiden, waar jaarlijks voor millioenen aan verbaggerd wordt, het Noordzeekanaal, de nieuwe in aanbouw zijn de sluizen, den Nieuwen Waterweg en tal van andere rijkswerken. De regeering is ten slotte gezwicht voor ondes kundige drang van enkele kamerleden en heeft een interdépartementale Commissie benoemd voor „reorganisatie" van het Staatsvisschers havenbedrijf te IJmuiden. Oorspronkelijk zou de opdracht luiden: „een onderzoek in te stellen op welke wijze de be grooting voor het bedrijf sluitend ware te ma ken". Het antwoord daarop te geven ware al zeer gemakkelijk geweest: „herstel van de admini stratieve en boekhoudkundige vergissing om in de winst- en verliesrekening op te nemen de kosten van aanleg, onderhoud en afschrijving der rijks werken". „Reorganisatie" is een opdracht van veel wij der strekking en kan ook beteekenen te onder zoeken de wenschelijkheid om het bedrijf om te zetten in een particulier bedrijf, in een Naam- looze Vennootschap of gemengd bedrijf. Gaat de regeering tot zóó ingrijpende wijziging over, dan zal vervallen de bepaling, dat geen haven- of kaaigeld geheven zal mogen worden, omdat het dan geen rijkshaven meer is. Het onderzoek der Commissie zal zich dan ook uitstrekken tot bui- tenlandsche havens, waar de opzet geheel anders is dan te IJmuiden. We kunnen op de werkzaam heden der Commissie niet vooruit loopen, doch indien het Staatsvisschershavenbedrijf een Staats bedrijf zal blijven, waarvan de rekening moet sluiten, dan zullen de kosten van aanleg, enz. van de haven uit die rekening genomen moeten worden en zou de billijkheid medebrengen, dat de niet onbelangrijke winst uit de overige be drijven, indien ze niet in de Staatskas behoeft te vloeien, worde aangewend tot verlichting van de lasten, die op de bedrijven rusten. Lasten, die zichzelf beschouwd, misschien niet buiten sporig zijn, doch die de noodlijdendheid en de financieele moeilijkheden, waarmede reederijen handel te kampen hebben in niet geringe mate drukken. Ons land consumeert nog slechts ongeveer de helft van de te IJmuiden aangevoerde visch. Voor de overige helft is men op de export aan gewezen en nog onlangs hebben we kunnen aan- toonen met hoeveel moeilijkheden de export in de laatste jaren te kampen heeft gekregen. In krimping van het bedrijf beteekent groote toe name van werkloosheid en zoo mogelijk diene verzwaring van lasten voor het bedrijf achter wege te blijven. In de eerste plaats behoort de exploitatie van het Staatsvisschershavenbedrijf ontlast te worden van de kosten van aanleg enz. van rijkswerken, die kennelijk ten algemeenen nutte en in 's lands belang zijn gesticht. Dit laatste lijkt ons een eerste plicht bij een eventueele reorganisatie, waarbij -,het bedrijf on der Staatsbeheer blijft. NADRUK VERBODEN. N. N. Noot. Dit artikel staat in geen enkel opzicht in verband met het door den heer G. Voet geschre vene over het Staatsvisschershavenbedrijf. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie, Mijnheer de Redacteur, In nummer 59 dd. 28 Mei 1927 geeft de heer G, Voet eenige beschouwingen over: „De visch- export in verhand met andere belangrijke kwes ties". Ja, jal Mijnheer Voet, het gaat in IJmuiden niet zoo goed als men dat in het algemeen wei zou willen. Veel dingen zijn ook mogelijk wel voor verbetering vatbaar, maar hoe die verbeteringen moeten worden aangebracht, geert U niet aan. £oo graag had ik van U gehoord, hoe U zich „die goede verkoopsorganisatie van haring en zeevisch voor het binnenlanddenkt, waar ook het be- noodigde kapitaal te verkrijgen. Met een „gelooi in welslagen alleen, komt men er niet Mr. Voet. Dat niet in alle plaatsen van ons land dagelijks versche zeevisch wordt aangevoerd, is waar. De schuld daarvan ligt zeker niet bTj' de IJmuider Vischhandelaren. Ik geloof niet teveel te zeggen, wanneer ik beweer, dat zij alles doen wat in hun vermogen is, om steeds het afzetgebied te ver- grooten. Dat na den Radio-avond van 14 Maart ver schillende brieven naar IJmuiden zijn gekomen is ook mij bekend, lk heb er ook ontvangen Wilt U maar eens lezen: Mijnheer, Wees zoo goed mij twee Xooktongen te sturen. De zending mag franco niet gaan boven 1 gulden 50 cent, lk ontving deze order op Woensdagavond en werd vriendelijk verzocht er voor te willen zor gen, dat de zending op Donderdagmorgen aan het adres werd bezorgd. (Centrum van ons land). Ik vraag U alleen maar, wat een vischhande- laar met een dergelijke order moet aanvangen, Het Hoofd eener school in Ri-urlo had reeds lang visch gegeten, als hij dat verlangen eerder had bekend gemaakt in Ruurlo or in IJmuiden. Tot nog toe zweeg hij, en atdus geen visch. Ik weet positief dat er geregeld versche Noordzeevisch in Ruurlo wordt bezorgd. Wat Uw briefschrijver uit Utrecht meldde, be wijst niet alleen dat hij een vreemdeling is in Jerusalem maar ook in Utrecht, Utrecht toch wordt zeer ruim van visch voor zien. De heer Voet is wel naïf, zoo maar goedsmoeds aan te nemen wat hem voor waar wordt mede gedeeld. Waarom niet eens geïnformeerd bij de visch handelaren in IJmuiden, Hij zou dan wel hebben gehoord, dat die vischhandelaren niets onbe proefd laten om de menschen op te wekken meer visch te gebruiken. U wijst op Engeland. Daar wordt veel visch gegeten. Bij ons te lande belangrijk minder, maar dat schijnt nu eenmaal te liggen in den verschil lenden volksaard. Niet de handel is het, die zich in deze iets heeft te verwijten. De Nederlanders zijn nu eenmaal geen vischeters. Wel gaat men in dit opzicht den beteren kant uit, maar dit gebeurt alleen door de zeer groote activiteit van de vischhandelaren in IJmuiden, Het verdere gedeelte, dat van meer algemeen socialen aard en minder den vischhandel betreft, zal ik maar onbesproken laten. ook op andere scholen had kunnen bepleiten, al ware het alleen maar op grond van billijkheids overwegingen, „gelijke monniken, gelijke Kappen' Dit voorstel was het was meer dan we hadden durven hopen in dezen raad bijna aangeno men. Het ware aangenomen, als de heer Lande- weert, Uw medebestuurslid van de afdeeling Volksonderwijs, mijnheer Klay, niet had tegen gestemd. Diens stem gaf den doorslag en liet soc.-dem.-voorstel, vo.or liet openbaar onderwijs te Santpoort van het grootste belang, maar door den volledigen, juisten en objectleven voorlichter geheel doodgezwegen, werd daardoor met 10 te gen 11 stemmen verworpen. Men ziet, dat er bij den heer Klay aan de door dezen vooropgestelde volledigheid dus nogal zoo het een en ander heeft ontbroken, en dat dit aan de juistheid van het gegeven beeld nu juist niet ten goede is gekomen. Te vergeefs vraagt men hiervoor een verkla ring. Als we daarbij de mogelijkheid uitsluiten, dat we hier met een verkapte dan toch wel onhandig opgezette verkiezingsreclame voor de Vrijzinnig Democratische lijst voor de komen de raadsverkiezing te doen zouden hebben, die veronderstelling toch is bij zooveel voorop gezette partijlooze objectiviteit eenigszins pijn lijk 'wat dan wel moge tot zoo onvolledige voorstelling van zaken hebben bewogen? Hoe dan ook, voor de juistheid van de door hem gelan ceerde stelling, dat juist het feit, „dat hij niet aan politiek doet", waaraan hij dan, oh ironie een politiek advies voor de komende raads verkiezing verbindt, een waarborg zou inhouden voor objectiviteit bij de beoordeeling van deze e.a. maatschappelijke vraagstukken, alsol menschen die er wel een eigen politieke overtui ging, een eigen maatschappelijk inzicht, op na houden en daarvoor ook uitkomen, bij voorbaai slechts als politieke slimmerikken zijn aan te merken, voor de juistheid van. die stelling heeft inzender hiermede wel allerminst het bewijs leverd. Intusschen hoop ik hen, die op volledigheid in de voorlichting omtrent de overbevolking van school F prijs stellen, den heer Klay in de eer ste plaats, met deze daartoe noodzakelijke aan vulling van dienst te zijn geweest. P. F. C. ROELSR COSTUUM PERSEN f 1.25 COSTUUMONTVLEKKEN EN PERSENf 2.50 COSTUUM STOOMEN f 5.- COSTUUM KEEREN 1 22.50 OEM1-SAISON KEEREN 1 1650 HOOFDKANTOOR BBURSPASSAGB !4 AMSTBR Speciale inrichtingen voor aan Tapijten. HET CONCOURS TE BLOEMENDAAL. IJmuiden, 30 Mei 1927. Hoogachtend, UITZINGER. NOG EENS DE OVERBEVOLKING VAN SCHOOL F TE SANTPOORT. Een vergeten hoofdstuk, In het vorig nummer van dit blad werd door aen heer Klay van Santpoort een overzicht ge geven, dat de pretentie had, naar de uitdrukke lijk daarbij door inzender gegeven verklaring, nu eens in tegenstelling met wat daaromtrent tot dusver werd gepubliceerd, een juist en volledig beeld te geven van de lijdensgeschiedenis met de chronische overbevolking aan de openbare lagere school te Santpoort. Welnu, het stuk van den heer Klay geeft noch het een noch het ander. In de eerste plaats waren de door hem genoem de cijfers voor de klassesterkte reeds verouderd, dat is tot daar aantoe, maar zijn onvolledigheid heeft een sterk tendentieusen kant, en dat is be denkelijker waar inzender zoozeer eigen objec tiviteit vooropstelde. Of, is het niet op zijn minst bevreemdend, dat waar het 'heele betoog van den heer Klay, dal in zoover onze volkomen instemming heeft, zich' richt tegen de permanente overbevolking der verschillende klassen, aan deze school in het bij zonder, hij met geen woord melding maakt van de ernstige poging van Soc.-Dem. zijde in de laatste raadsvergadering gedaan, om hieraan afdoende een einde te maken, niet slechts voor momenteel bestaande gevallen, maar ook voor die, welke zich verder nog zouden kunnen voordoen. De eerste klas toch - we zullen ons nu maar tot de beide laagste klassen bepalen, daar gaat het hier meer spe_ciaal om had toen 51 leerlingen, de 2e telde er alreeds 48, getallen in bedoelde raads vergadering ook genoemd. De soc._dem.-fractie grondde daarop haar le voorstel, dat werd aan genomen, om ten spoedigste uitvoering te geven aan het raadsbesluit van 1 Maart tot stichting van een hulpschoollokaal aldaar, waardoor de split sing der eerste klas dan eindelijk eens een feit kon worden, maar stelde tevens voor en daar op komt het hier aan, mijnheer Klay, B. en W. te verzoeken ten spoedigste maatregelen te nemen, die de splitsing ook van die klassen van school F, waar het leerlingental uit mocht gaan boven de 46, het getal door den Raad wel niet in een raadsbesluit als zoodanig vastgelegd} maar bij onderling overleg in vorige besprekingen dien aangaande als het uiterst maximum voor de klassebezetting aangenomen, zouden mogelijk ma ken. Dit gold dus voor het oogenblik meer direct de tweede klas, welker kinderen het vorig jaar ook reeds het geheele jaar in een overvolle eer ste klas zaten en voor den vervolge ook moge lijk bij andere voorkomende gevallen van dien aard, een vrij afdoende maatregel dus voor school F tegen overbevolking boven zekeren grens, 46, waarvan men dan later doorvoering Het was Woensdag 25 Mei, 's avonds ongewoon druk op het, anders zoo stille „Elswout", De vereeniging „Sursum" van Bloemendaal vierde haar eerste lustrum. Voor die gelegenheid had zij den Noord-Hollandschen Bond van Christ. Harmonie- en Fanfarecorpsen uitgenoodigd haar gast te zijn, zoodat het derde muziekconcours van dien Bond te Overveen gehouden werd. „Sursum" opende den wedstrijd, op den voor avond, met een concert, dat velen verlokt had, van de schoone natuur en schoone muziek bei den, te genieten. In de pauze boden verschillende corporaties gelukwenschen aan. Donderdagmorgen vertoonde het Kerkplein te Bloemendaal een feestelijken aanblik. Vroolijke banieren, blinkende instrumenten deden zien, dat een muziekwedstrijd op til was. Te ongeveer half twaalf stonden de deelne mende vereenigingen opgesteld, de meeslen met uniformpetten, en marcheerde men, onder vroo lijke marschen, naar Overveen. Daar werd opgesteld voor Hotel „Van Ouds het Raadhuis", waar binnen het Gemeentebestuur, het Hoofdbestuur, de Jury (bestaande uit de heeren W. van Erp, L. Leistikow en S, Vlessing), en voorzitters en dirigenten der deelnemende vereenigingen ontving. De Burgemeester van Bloemendaal heette allen welkom, wees op het schoone in de muziek, die nu, dank zij de radio, overal doordringt, en wekte op tot ijveren in den vreedzamen kamp. De bondsvoorzitter, de hr. P. D. Klut en de voor zitter der concourscommissie, de heer K. J. van Apeldoorn, beantwoordden den Burgemeester, Hierna had de aanbieding van den eerewijn plaats. Intusschen waren de corpsen opgesteld en werden, onder leiding van den heer J. A. Meng, „het Oude Wilhelmus", „Dankt, dankt nu allen God" en een marscl*»,,En avant les campagnards uitgevoerd, wélke nummers door de leden van het gemeentebestuur, jury-leden en hoofdbestuur vanaf het balcon werden aangehoord. In optocht vertrok men nu naar „Elswout' waar, op de oprijlaan, te 1.15 uur met den marschwedstrijd werd aangevangen. „Wilhelmina" van IJmuiden was nummer één, en maakte, met zijn tamboer-maitre en tambours, ook door de uniformpetten, een kranigen indruk. Nog zes vereenigingen dongen mede in dezen wedstrijd. Nadat door Ds. J. C. van Dijk een kort ope ningswoord gesproken was, deelde de bonds voorzitter mede, dat het puntenstelsel was vast gesteld: voor den marschwedstrijd: maximum aantal 45 punten, eerste prijs 40 p., tweede prijs 35 p., derde prijs 30 punten en vierde prijs 25 p., voor den concertwedstrijd: maximum aantal 150 punten, eerste prijs met lof 140 p., eerste prijs 120 p., tweede prijs 100 p., derde prijs 80 p. Het concours-programma vermeldde een groote reeks toegezegde of geschonken prijzen, waaron der een wisselbeker, terwijl een andere bladzijde aangaf, welke prijzen per afdeeling waren te be komen. Alvorens met den concertwedstrijd aan te van gen, werd de uitslag van den marschwedstrijd be kend gemaakt. Deze luidde: 1. „Wilhelmina", IJmuiden, eerste prijs met 42 punten. 2. „Oranje Harmonie Kapel", Helder, eerste prijs met 42 punten, 3. „Sursum Corda", Krommenie, derde prijs met punt. 4. „Sursum", Bloemendaal, tweede prijs met 371/a punt. 5. „Crescendo", Hoorn, derde prijs met 341/: punt. 6. „Soli Deo Glori", Alkmaar, tweede prijs met 36 punten. 7. „Patrimonium", Enkhuizen, eerste prijs met 431/2 punt. Beginnende bij de lagere afdeelingen werd tot half acht de concertwedstrijd voortgezet. Elke vereeniging voerde een verplicht- en een keuze- nummer uit. Bij de bekendmaking van den uit- ;prak de voorzitter der jury er zijn verheu ging over uit, dat er zoo goed gemusiceerd was. Hier volgt de uitslag: Vierde afdeeling Fanfare. Verpl, nr. „Die Ehre Gottes aus der Natur", Beethoven/Rutgers, vrij nummer „Les lilas bleus", Gadenne, „Soli Deo Gloria", Breezand, le prijs 120 punten. Vierde afdeeling Harmonie. Verpl. nr. als bo ven, vrij nummer „Le val de l'Amblêoe", D. D. Belleflamme, „Sursum Corda", Krommenie, le prijs, 128 punten. Derde afdeeling Fanfare. Verpl. nr. „Zaida", V, Mailly, vrij nr. „Concert ouverture", L, A. Schouten, „Soli Deo Gloria", Alkmaar, le prijs 123 punten. Derde afdeeling Harmonie, Verpl, nr. Souve nir „Martha", Flotow, vrij nr. „Les Dn „Crescendo", Hoorn, le prijs, 124 pun|È, Tweede afdeeling Fanfare, Verpl. nr, Marsch", Max Guillaume, vrij nr, Sphinx", G. Gadenne, „Sursum", Bic 2e prijs IO6V2 p. Vrij nr. „Le Lys d'Argent", F. Mourgu trimonium", Enkhuizen, 2e prijs 114 p^j. Eerste afdeeling Fanfare, Verpl. nr, 5 Optocht", S. Vlessing, vrij nr, „Anli^j Rousseau, „Sursum Corda", Andijk, le punten. Eerste afdeeling Harmonie, Verpl. nr. J, pée de Nürnberg", A. Adam/L. Rugers, „Dans la Bruyère", A, Govaert, „Soli .Da ria" Zaandam, le prijs met lof 144 puntt: Vrij nr. „Soli Deo Gloria", L. Rugers, Harmonie Kapel", Helder, 2e prijs 112 pmi Afdeeling Uitmuntendheid Fanfare, Ver „Le pré aux Clercs", J, Herold, vrij nr, j sie Ballet", C. Parês, „Wilhelmina" IJmuiii prijs 114 punten. Afdeeling Uitmuntendheid Harmonie, Vei „Fantaisie l'Opéra Carman", Bizet/Rugen „Morning noon and night in Viennei Suppé, „Soli Deo Gloria", Koog-Zaandijk,; 121 punten. Eere-Afdeeling Fanfare, Verpl. nr. „Eii Joh. Boers, vrij nr. „Marche de Cortège", rigout, „Crescendo", Oostzaan, le prijs 141 punten. De extra-prijs, (wisselbeker) voor hel! aantal punten werd behaald door „Soli Ds a". Zaandam. Tot slot gaf „Wilhelmina" van IJm;É avondconcert, na afloop waarvan het, sdl vergezeld, opmaeschte naar station F daal. Begrijpelijkerwijze lokte dit ongewone spel vele kijkers. Voor den Raad Inkomstenbelasting. B. en W. sie!!-: raad voor het vermenigvuldigingscijfer de plaatselijke inkomstenbelasting te hatfl op 1.5. Gas en water. B, en W berichten dB dat de sinds 8 April 1924 ingestelde m- leiding van de bedrijven gas en water gcb hunne verwachtingen heeft beantwoord, leemte, welke meer speciaal den laalsle door de belangrijke uitbreiding der bs sterk naar voren is gekomen, moet echter' gevoeld het gemis van een kracht, die i: is den directeur in alle opzichten bij te i!ii hem bij ongesteldheid, afwezigheid oi onta ni9 geheel te vervangen, B. en W, acblr niet verantwoord dezen toestand langer voortduren en stellen daarom voor in l< de betrekking van adjunct-directeur voor water. De commissie voor gas en water I mede vereenigen. Commissies ad hoe, Naar aanleiding yü voorstel der heeren Roelse c.s. tot insteüic commissies ad hoe, tot onderzoek der öf heid van de stichting van een ba inrichting en van de oprichting van waschhuizen, stellen B. en W. voor tol W van eerstgenoemde commissie over te P wenscheliikheid der instelling van een co: voor waschhuizen ziet het college echter: Verhuring woningen en grond, B. en len den raad voor in huur uit te gevent' ning Pres. Steynstraat 60 tegen f 12 P'j de woning Driehuizerkerkweg 9a tegr week en voorts gedeelten tuingrond,- de tot Velserbeek. WENKEN VOOR VEILIGHEID EN VOLKSGEZONDHEID. Voorzichtigheid met rattenverdelghiÊ'0^ In den handel en bij drogisten is een siv 'erdelging van ratten verkrijgbaar, ge^; dent". De aandacht wordt er op geveslig^ middel ook voor den mensch uiterst vw omdat het vrije phosphorus bevat. "eC zich enkele gevallen van vergiftiging. ®e, lijken afloop, voorgedaan bij menschep pRodent" een ander gebruik maakten voor het bestemd is. Men zij daarom w en zorge, dat „Rodent" en trouwens 00 soortgelijke middelen niet in ver^eeT.,lS of in het bijzonder niet binnen het berei deren komen. GEZONDHEID® BESTEL UW DRUKWEPI BIJ DE N.V. DRUKKERIJ SBH®*® IJMUIDEN WILLEMSPlS"

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 2