9xcesi fti^nAandkt's I xmimdaMdtmi Ingezonden Visscherij Drukkerij Sinp T verworpen. Vóór de heeren Dalmeijer, Roelse, Visser, Schaar, Bosman en Schilling. Aan de orde zijn de ingekomen stukken. Be sloten wordt deze aan te houden tot de volgende vergadering. Te ruim één uur wordt de vergadering geslo ten. In het verslag in ons vorig nummer is bij de behandeling van het prae-advies op de motie Dalmeijer c,s. inzake woningbouw niet i meld, dat er ook gestemd is over het voorstel van B. en W., om na 1 Juni inkomende aanvra gen om voorschotten onder verband van tweede hypotheek niet meer in behandeling te nemen. Dit voorstel is met 13 tegen 7 stemmen ver worpen. ERRATA. In het raadsverslag in ons blad van Woensdag staan eenige zinstorende fouten. De heer Bosman sprak over de gemeentewoningen, die gebouwd zijn door arbeiders ver van hier, waarvan er hier nog meer zijn blijven hangen. Hij zeide echter „ook nog weer zijn blijven hangen." De heer Dalmeijer zou gezegd hebben: „wordt er in sommige woningen soms te veel gebouwd?" Hij zeide echter: „wordt er in sommige deelen der gemeente soms te veel gebouwd en in andere deelen te weinig?" Bij de behandeling van het verzoek der Ver- eeniging voor Christelijk Volksonderwijs staat, dat de heer Vermeulen zeide: „Nu is het gebouw te klein en uitgebreid kan dit worden." Men begrijpt dat hier voor worden het woordje niet vergeten is. NOGMAALS DE AFZET VAN HARING EN ZEEVISCH. Door G. VOET. Wij willen op de kwestie van den afzet van haring en zeevisch nog eens terugkomen, medi in verband met de twee stukken daaromtrent in ons blad van Zaterdag. De heer Uitzinger vraagt, hoe wij ons die goede verkoopsorganisatie van haring en zeevisch voor het binnenland denken. Wij hebben in 1923 reeds in de IJmuider Courant en in het visscherijblad van de Nieuwe Vlaardingsche Courant een plan voor den afzet van haring in Nederland gegeven. Wij willen dit plan hier nog eens overnemen. Het luidt als volgt: I. HOE WORDT DE HARING VERKOCHT. Naar onze meening is haring een artikel, dat bij de menschen aan Huis verkocht moet worden. Slechts de kenners en liefhebbers van haring koo- pen deze in een winkel. De groote massa echter kent de haring als volksvoedsel niet. En waar goede haring niet alleen een voedzaam, maar ook een zeer smakelijk en gezond volksvoedsel is, biedt de afzet hiervan in ons land nog onbegrens de mogelijkheden. Wij wijzen hierbij op een artikel als roomijs. Voor eenige jaren was roomijs een bijkans onge kend product. Men kon het alleen in de lunch rooms en de melksalons in de steden bekomen. Maar sinds er voortvarende menschen zijn geko men en in vele steden de banketbakkers b.v. zich hebben vereenigd, wordt er in den zomer in zelfs de kleinste gehuchten van ons land roomijs ver kocht. Overal op het platte land komen de IJsco wagentjes, die 's avonds weer lee'g thuisgebracht worden. Waar haring het geheele jaar verkocht kan wor den, ligt het voor de hand, dat de verkoop hier van veel geregelder en onafgebroken kan plaats hebben. IJs consumeert men liefst op heete da gen, jonge haring daarentegen smaakt altijd goed, in den zomer zoowel als 's winters, O.i. moet de haring verkocht worden in geslo ten wagentjes, helder er uitziende, b.v. witge schilderd, evenals de ijsco-wagentjes. Gesloten wagentjes is noodzakelijk vanwege de hygiëne. Thans zijn er ook venters, die de haring op open karren of ook wel in emmers verkoopen, zoodat stof en vuil er op kunnen waaien. Op hee te dagen zou wellicht ijs de haring frisch kunnen houden. Deze wagentjes moeten een uniforme grootte en kleur hebben en bij krachtig aanpakken zullen ze evenals de IJsco-wagentjes in ons land spoedig overal bekend zijn. Daartoe is echter noodig dat er komt een hechte organisatie voor den verkoop, een cen traal lichaam, waarbij alle reeders en handelaren zich kunnen aansluiten. Wij krijgen dan een II. CENTRAAL-BUREAU VOOR DEN VERKOOP IN HET BINNENLAND. Dit Centraal-Bureau regelt de geheele organi satie van den verkoop. De handelaren (en ree ders?) die er zich bij aansluiten, verbinden zich haring aan het Bureau te leveren. Deze levering geschiedt naar de behoefte en in hoeveelheid naar de grootte hunner firma (of naar een ande ren maatstaf, b.v. naar gelang van het aantal te nemen aandeelen in het kapitaal van het Cen- tt aal-Bureau.) Het belangrijkste is de organisatie van den verkoop. Wij hadden ons die als volgt voorgesteld. a. Hoofdvertegenwoordigers. Het Centraal Bureau stelt in iedere provincie één of twee hoofdvertegenwoordigers aan. In Drente en Zeeland zal één voldoende zijn, in grootere provincies als Gelderland, Noord- en Zuid-Holland enz. zullen twee noodig wezen. Bo vendien komen er hoofdvertegenwoordigers voor de groote steden. Deze hoofdvertegenwoordigers stellen de ver koopers op de verschillende plaatsen aan, zenden aan dezen de haring en voeren met hen de ad ministratie. Zij zijn dus voor hun provincie de verantwoordelijke personen, zoodat hiervoor al leen in aanmerking komen soliede handelaren, mannen uit het bedrijf. b. De verkoopers. Natuurlijk worden niet in ?JIe plaatsen verkoopers aangesteld. Als- wij Noord-Holland eens tot voorbeeld mogen nemen, zouden wij verkoopers willen, aanstellen (Amster dam wordt hierbij uitgeschakeld) in: IJmuiden (hoofdvertegenwoordiger), Haarlem, Zaandam, Purmerend, Wormerveer, Beverwijk, Alkmaar, Hoorn, lonkhuizen, Mederobiik, behagen, Helder, Hooiddorp, /Aalsmeer, Weesp, liussum en Hilver sum, .Deze verkoopers moeten zijn betrouwbare per sonen en lietst zelf in. hun woonplaats een visch- wmkel bezitten. 2.ij mi hebben ook de zorg voor den c. Verkoop ten platlelande. Haarvoor moeten dienen de wagentjes. Zij doen uet ol zelf, ol zoeken personen, aie in de plaats nunner inwoning en in de dorpen in den omtrek de haring moeten verkoopen. z.ulks geschiedt ook met der. verkoop van roomijs, in den zomer trek Ken b.v. vanun Haarlem dagelijks de wagentjes met ijs naar Hillegom, Heemstede, Schoten, Sant poort, V etsen, IJmuiden, enz. en des avonds kee- ren de verkoopers weder naar Haarlem terug. Flinke verkoopers zullen in de steden en dor pen zeker vele vaste alneniers van haring krijgen en aldus zal aan vele menschen een vaste brood winning verschaft kunnen worden. Dat is nood- zakelijK ook, want met los personeel, dat men van een Arbeidsbeurs moet betrekken, zai men dikwijls verschillende moeilijkheden hebben. Men schen met een vaste broodwinning krijgen iielde voor hun werk en de ijver kan door provisie steeds worden aangevuurd. Wij meenen dan ook dat de verkoopers een minimum-bedrag van b.v. f 10,per week als vast salaris zullen moeten genieten, terwijl dan b.v. één cent per haring provisie zou kunnen worden gegeven. Een goeu verkooper zal toch in zes dagen wel 2000 harin gen kunnen verkoopen en maakt alzoo een week loon van f 30. Hierbij merken we op, dat een verkooper iede- ren dag weer andere dorpen zal kunnen bezoe ken. Natuurlijk zal daartoe iedere verkooper een vast gebied krijgen. Als de verkooper uit Wor merveer de Wormer bedient, zal hij daar niet zijn collega uit Zaandam mogen ontmoeteïi. Maar dit is gemakkelijk te regelen, door de verkoops plaatsen een vast gebied voor den verkoop aan ie wijzen (de American Petroleum Company b.v. heeft een dusdanige regeling voor het geheele land). III. VERDERE OPMERKINGEN. Wij gelooven dat met de juiste mannen aan 't roer dit plan' moet slagen. Eerste voorwaarde daartoe is dat men geloot heelt in het welslagen. Waarom zou dit onmogelijk zijn? Haring is een kostelijk eten; 't zij zomers ot winters, maar bij het brood is het een fijn gerecht. Velen vinden haring zelfs iekker op de nuchtere maag, als men pas is opgestaan. En gezond is het zeker. Wij twijfelen dan ook niet, of ons volk zal, als het de haring gaat kennen, ook veel haring gaan consumeeren. Maar dan dient vóór alles op één ding goed gelet te worden: dat men goede waar levert. Vroeger, in goede tijden, toen bijkans alle haring uit ons land naar het buitenland werd ge ëxporteerd, was het zeer moeilijk hier goede ha ring te bekomen. Wanneer men ons in Juli of Augustus haring voorzette, die in de winkels of bij de venters, was gekocht, was dit oude haring van het vorig jaar of misschien nog wel ouder. Zeer terecht sprak het volk dan ook van „nieu- haring met oude koppen". Deze haring was in den régel zóó zout, dat de arbeiders (Want dat waren toch de koopers) ze eerst een paar uur in 't water legden. Neen, wil men dat ons volk haring eet, dan moet men het goede waar leveren. Daarbij zal er verschil in prijs kunnen zijn. Ook de ijsco-fabri- kanten hebben roomijs voor alle beurzen, men j koopt het van 2—20 cent per pakje. Zoo zal men' b.v. haringen van 5, maar ook van 10 cent per stuk kunnen verkoopen, al naar de soort en d< kwaliteit. Maar het publiek moet dit weten en |men moet de prijzen op de wagentjes kenbaar 1 maken. Propaganda en reclame zal natuurlijk noodig zijn. Het is verrassend te zien, hoe fabrikanten hun product ingang weten te doen vinden door een doeltreffende reclame. Kleine geschriftjes en plaatjes doen zeer veel. En wat zou er in dezen vorm voor de haring niet een mooie reclame te maken zijn! Maar de smaak van het heerlijke zee banket moet het doen! Die moet het weer maken tot de nationale lekkernij, geliefd bij arm en rijk. Wat hebben veel dichters de Hollandsche haring bezongen! Laten reeders en handelaars en alle belanghebbenden de handen ineenslaan en de ha ring zal weer worden onze naiionale roem. Helpt u self, so helpt U God! Aldus schreven wij voor vier jaar geleden en het heeft nog niets van zijn urgentie verloren. De heer Uitzinger vraagt ons, waar het benoo- digde kapitaal is te krijgen. Wij geven dit in ons artikel ook aan. Het zal toch zeker nog wel mo gelijk zijn, dat alle reeders en haringhandelaren een of twee ton weten bijeen te brengen. En dan reclame gemaakt met populaire ge- schriftjes. Wij wijzen b.v. op het uitnemende boekje „Visch als volksvoedsel" door Dr. A, v. d. Laan. Maar ook kleine plaatjes kunnen dienen, b.v. met den Nederlanders te vertellen, dat vier haringen evenveel eiwit bevatten als dertien eieren, dat zeevisch veel lichter verteerbaar is en ook veel goedkooper dan vleesch enz. Nu nog iets over den afzet van zeevisch. Wij weten heel goed, dat tal van auto's uit IJmuiden de zeevisch naar alle streken van ons land bren gen. Maar wij herhalen, niet voldoende, d. w. z. niet geregeld en niet overal. En daar gaat het hier om, om een zeer geregelde en hygiënisch goed verzorgde verkoop van zeevisch. De heer Uitzinger critiseert het door ons ge noemde geval uit Utrecht. Maar geheel onjuist. De heer Uitzinger zegt: Utrecht wordt zeer ruim van visch voorzien. Maar niet voldoende, zeggen wij. Zou er in de groote steden wel een straat wezen, waar geen slagerij is? Of geen banket bakkerswinkel, of geen fruitwinkel? Maar de vischwinkels moet men zoeken, in A dam, in Utrecht, overal. De heer Uitzinger zegt, dat de vischhandelaren niets onbeproefd laten, om de menschen op te wekken, meer visch te gebruiken. Wij gelooven het gaarne. Maar het gaat zonder organisatie. En pas nog spraken wij een visch- handelaar, die in Duitschland en België had ge reisd, om meer afzet te zoeken, want Holland was voor de vischhandelaren niets, zeide hij. Verder meent de heer Uitzinger, dat het min dere vischverbruik in ons land aan onzen volks aard ligt. Wij gelooven er niets van, In boven genoemd boekje van Dr. A. v. d. Laan staat, dat in tal van landen een krachtige beweging gaande is voor verhooging van het vischverbruik, het welk men nog voor een stevige uitbreiding vat baar acht. „Dat er", zegt de schrijver, „inderdaad ook in ons land iets te bereiken is, blijkt dan ook wel uit het feit, dat sedert 1913 het vischverbruik hier te lande reeds met 50 toegenomen is," De briefschrijver uit Utrecht wenschte voor zijn gezin één vischdag per week. Dr. v. d. Laan zegt in zijn boekje: „Ware het mogelijk om in samenwerking met alle particuliere vischverkoopers voor geheel Am sterdam dergelijke vischdagen te organiseeren, wat zou het vischverbruik toenemen! En wat zou een dergelijke toename niet voor het geheele land beteekenen, wanneer dit systeem eens in goed organisatorisch verband voor ons geheele kalmeeren Li en houden Uw geest helder. Buisje75ct. Bij Apoth.en Drogisten. ons geheele visscherijbedrijf zou gauw uit de mi sère zijn, onze visschersvloot zou te klein blijken te zijn." 'J-iLiLfilJilfll En dan zegt Dr. v. d. Laan nog: „Ware iets dergelijks te bereiken voor onze Hollandsche haring, dan zou voor onze haring vloot, waarvan nog steeds een gedeelte stil ligt, precies hetzelfde gelden. De Gemeentelijke vischvoorziening tracht ook voor de haring te doen, wat zij maar kan. Zoo zal het wel reeds opgevallen zijn, dat de Gemeentelijke vischvoor ziening onze echte Hollandsche maatjesharing verkrijgbaar stelt voor 5 cent per stuk, de uitge zochte, echte Hollandsche nieuwe. Waarom dan elders 10 en 15 cent per stuk betaald?" Dit laatste beamen wij volkomen. Als men 10 of 15 cent voor één haring moet betalen, zal ons volk nooit een haring eten. De heer N. J., die opkwam tegen het dooddrukken van den tus- j komslige maand van het vorige jaar. De finan- cieele resultaten van het stoomtreUbednji waren clan ook over liet geheel derhalve vrij gunstig. l9 JJuilsche stoomtreilers voerden in z8 reizen te iJmuiden 416.4UU üg. visch aan ter waarde van 1 S7.U5U. Gemiöüeid per reisdag vingen en besomden on ze hier ie lande aanvoerende stoomtreilers, in zooverre zij de Noordzee bevischten, resp. 77b Kg, en 1 21b (722 Kg, en i 171 in April 1926J. in bedrijl waren i44 stoomtreilers, waarvan er 5 uitsluitend en 8 gedeeltelijk hun vangsten in Engelsche havens marktten; in April 1920 waren 14o stoomtreilers in bedrijl, waarvan er toen 1U uitsluitend en 21 gedeeltelijk de vangst in Enge land aanvoerden.. 5 Nederlandsche stoomtreilers brachten in 5 reizen 28U.6U0 Kg, IJslandsche visch te IJmuiden aan, ter waarde van f 45.075. Te Zoutkamp voerden 6 sleepboottreiiers in 49 reizen 181,10U Kg. visch, hoofdzakelijk kleine schol, aan. Van de motorloggers en motorkotters waren in April jl. 10 vaartuigen (in April 1926 9 vaartuigen) voor de treilvisscherij in bedrijf. Van de zeillog- gers namen 60 vaartuigen aan de treilvisscherij deel, tegen in April 1926 101 vaartuigen. Gemiddeld per reisdag vingen en besomden de motorloggers en motorkotters 231 Kg. en f 87 (255 Kg. en f 71 in April 1926) en de zeilloggers 126 Kg. en f 44 (115 Kg. en f 27 in April 1926). De deelneming van .motorkustvisschersvaartui- gen aan de visscherij was grooter, die van zeil- kustvisschersvaartuigen kleiner dan in April 1926, De gemiddelde geldelijke uitkomsten waren voor de motorkustvisschers minder, voor de zeilkust- visschers iets beter dan in April 1926, De ge middelde vangst per reis van de motorkustvis schers bedroeg 280 K.G. (430 K.G. in April 1926) WITTE KRUIS, Iedere Woensdagmiddag van 230 stelt de Vereeniging het Witte Kruis Nat. School te IJmuiden-Oost moeders' de gelegenheid raad te vragen omtrent d aan haar zuigelingen. Het advies word*" door den Consulent, Dr. Hanneman. Voor kraamverzorging, welke ook d genoemde Vereeniging wordt uitgeoefend men zich tot het bestuurslid der Vp k- Mevrouw Suwerink, Trompstraat 72 te IM Oost. Tarief naar draagkracht f 5f jj en motorschepen, waarvan 149 Nedt 57 Engelsche, 8 Noorsche, 32 Zweedsche sche, 61 Duitsche, 3 Fransche, 1 Ameri 1 Finsch en 1 Grieksch. Aangevoerd werd door 175 schepen 14 stukgoed en kolen, 28 kolen, 58 houl j ker, 2 steenen, 5 stookolie, 6 ijzererts 8 graan, 1 pyriet, 1 klei, 1 visch, 2 2 houtstof, 4 stukgoed en hout, 1 t 16 ledig1 en 3 rijst. In totaal vertrokken 294 schepen, wain, naar Rotterdam om te laden of bij te la4 POSTKANTOOR IJMUIDEN, Lijst van onbestelbare en door geadrjjj geweigerde brieven en briefkaarten, van afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de 2e helft der maand ."j schenhandel door de auto's, ziet echter uit ons plan, dat wij de vischwinkeliers niet uilschake-I die van de zeilkustvisschers 124 Kg, (139 Kg, in len, maar die zooveel mogelijk willen gebruiken als verkoopers. Maar ons volk zal geen haring eten, als eerst een categorie van personen er de noodige winst van moet trekken, n.1. ten eerste de reeder, ten tweede de haringhandelaar en ten derde de winkelier. Wij kunnen besluiten met een verblijdend be richt. Het luidt als volgt: „Naar De Scheveninger verneemt heeft zich een combinatie van Scheveningsche belanghebbenden gevormd, welke ter bevordering van het gebruik van haring vanaf deze week te 's Gravenhage te gen lagen prijs nieuwe Hollandsche maatjesha ring zal doen verkoopen. De verkoop zal in hoofdzaak geschieden door venters met witte wagens, versierd met nationale vlaggetjes. De haring wordt van te voren machinaal schoonge maakt en geweekt en wordt afgeleverd in perka mentpapier verpakt, geheel gereed voor het ge bruik. De prijs zal voorloopig 5 cent per stuk bedra gen." Bravo! Alleen is het jammer, dat er niet een grooter opzet is, een cenlraal-bureau voor den verkoop in het binnenland, zooals wij hebben.be pleit. Maar dat kan nog wel komen. Wij vragen nu alleen, wanneer men te IJmuiden wat zal doen. Is er hier geen durf meer, geen onderne mingsgeest. Waarom géén vergadering belegd van reeders en handelaren en de handen ineen ;en? Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Geachte Redactie, April 1926). De visscherij langs de Noordzeekust werd vaak bemoeilijkt door ongunstig weder. Visch, afkomstig van de visscherij met de zee- vischzegen, werd in April jl. door geen enkel Ne- derlandsch vaartuig aangevoerd. Een Deensche motorkotter, welke met dit vischtuig had vischt, bracht de vangst van één reis te IJmuiden aan. Aan de beugvisscherij namen 12 stoombeugers deel, tegen 18 stoombeugers en 1 zeilbeuger in April van het vorige jaar. De uitkomsten van deze visscherij waren, evenals in de laatst voorafgaan de maanden, over het algemeen onbevredigend. In 25 reizen werd in totaal 99.750 Kg. beugvisch (waarbij inbegrepen 2131/2 kantjes kolmaatjesha- ring tegen 70 kantjes in April 1926), aangevoerd, ter gezamenlijke waarde van f 41.500. Gemiddeld per reisdag vingen en besomden de stoombeugers 385 Kg. en f 160 (328 Kg. en f 130 in April 1926), In den loop der maand werden weder ver scheidene schepen in gereedheid gebracht voor de haringvisscherij. Aan het einde der maand wa ren 16 stoom-, 6 motor- en 10 zeilloggers voor de drijfnetvisscherij op haring uitgevaren, (Einde April 1926 8 stoomloggers en 2 motorloggers.) Evenals het vorige jaar werd in de maand April door de haringvloot nog geen haring aangevoerd. éd De samenstelling van een resumé over de scheepvaartbeweging op Amsterdam en andere aan het Noordzeekanaal liggende havens gedu rende de maand Mei, blijkt zoo lezen wij in „De Tel.", wederom geen onaangename bezigheid. Immers is aan de hand van ons ter beschikking staande cijfers en gegevens onmiddellijk een flin ke vooruitgang vast te stellen in vergelijking met dezelfde maand van het vorige jaar. Werden toen in totaal te IJmuiden ingeklaard 248 sche pen, waarvan 16 voor Hoogovens, 10 voor Zaan dam, 1 voor Velsen en 221 voor Amsterdam, Brieven Binnenland, 1. Bot, A„ 2. Burgemeester, 3. Groene Kruis, 4. Heiman, G., 5. Hummelen, van M„ 6. Kanaal, 't van J., Velseroord (IJmuid*. 7. Nederl. Spoorwegen, 8. Ouwehand, Wed., 9. Veerman, B., Katwijk Briefkaarten - 10. Hassen, 11. Gebrs. Jot, 12. Lafueute, de E., 13. Wegman, Willem, 14. Zonder adres. - Binnenland, den Ki Afflili' Rolit Brieven Buitenland. 15. Deikei, Greti, Briefkaarten Buitenland, 16, Lopik, van C., Duisburg rii Gemengd Nieuws, Mag ik naar aanleiding van het ingezonden stuk van den heer P. F. C. Roelse, voorkomende in Uw blad van Zaterdag 4 dezer, een kleine op merking maken, n.l. deze: De heer Roelse zegt dat mijn cijfers wat be treft de klassesterkte reeds verouderd zijn. Deze cijfers zijn ech'ter van 24 Mei j.l„ terwijl mijn jaar arriveerden dit jaar te IJmuiden gedurende stukje 28 Mei in de IJmuider Courant versoheen, jviei 329 schepen, als volgt verdeeld: 6 voor Het was me werkelijk niet mogelijk, mijnheer Hoogovens, 3 voor IJmuiden, 21 voor Zaandam, Roelse, cijfers van jongeren datum te ver- j voor Westzaan, 9 voor Velsen en 289 voor Am- strekken. sterdam; alzoo een vermeerdering van 81 sche- Verder spijt het mij dat ik niet heb aangestipt pen het goede werk van de S. D. A. P.-Raadsfraclie Geheel overeenkomstig de verwachtingen zette in deze aangelegenheid, hetgeen echter door den houtseizoen dit jaar vroeger in dan gewoon- heer Roelse voldoende werd gerectificeerd. zijnde deels een gevolg van den milden win- Het verdere deel van het stuk heb ik voor j.er en het vroegtijdig ijsvrij komen der voor kennisgeving aangenomen, dit is insinueerend, naaniste houthavens in de Oostzee. Reeds op waarop ik niet wensch te reageeren. jg werd het Wyborg-district vrij van ijs U, mijnheer de redacteur vriendelijk dankende 1 gerapp0rteerd met heropende scheepvaart, ter voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend, D. KLAY. Ik wil alleen constateeren, dat de heer Klay hiermede dan toch zelf zijn onvolledigheid er kent, hetgeen m.i. mijn aanvulling en ook de daarvoor gekozen vorm m.i, volkomen rechtvaar digt. Wil de heer K, dit nu insinueeren noemen, mij wel. Ik versta daaronder heel iets anders. ROELSE. WATERSTAND IJMUIDEN. Geen zomertijd. Mei 1027 H. water A. w-iter Dagen v.m. n.m. v.nï. n m. tl 0 25 054 S 15 8 41 12 1 13 1 36 8 51 9.26 13 1.51 2 14 9.34 10 06 14 2 24 2.46 10 17 10 39 15 VM. 2 59 3.24 11 00 11.17 16 3.33 4 00 11 35 11 54 17 4.10 4.38 0 10 18 453 5.19 0.30 0.47 DE ZEEVISSCHERIJ IN APRIL 1927. Naar de afd. Visscherijen van het departement van binnenlandsche zaken en landbouw ons me dedeelt, namen in April jl, minder vaartuigen aan de zeevisscherij deel dan in April 1926. Hoeveelheid en waarde der aangevoerde visch bedroegen volgens voorloopige opgave resp. 3.703.000 Kg. en f 969.100 (4.121.250 Kg. en f 862.000 in April 1926). Door onze stoomtreilers werd in totaal 2.532.500 Kg. visch aangevoerd, opbrengende f 676.425 te gen 2.126.300 Kg. met een opbrengst van f 467.000 in April 1926, De vangsten der stoomtreilers waren bevredi gend en ruimer dan in de maand April van het e,j vorige jaar. Ook de vischprijzen waren, in verband land kon worden ingesteld (wij drukken het vet) met het koele weder, hooger dan in de overeen-. wijl in Skelleftea-district en Lulea de heropening tegen 30 Mei werd verwacht. Brahestadt. het havengebied van Uleaborg en Eleaborg district Denayens Tornea verwachten eerst open water einde Mei, begin Juni. Het aantal van 58 bin nengekomen houtbooten met bestemming Am sterdam of Zaandam, overtreft dat van Mei vori- gen jaars met 39; inderdaad een formidabele toe name, welke tevens als een aanduiding kan gelden voor het waarschijnlijk verloop van de houtvaart gedurende de eerstvolgende maanden. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden kan met redeliike mate van zekerheid worden voor- soeld, dal de houthavens van Amsterdam er Zaandam dit jaar weder groote bedrijvigheid zul len ontwikkelen. In dit verband is het wellicht niet ondienstig melding te maken van veelvuldig gehoorde klach ten van buitenlandsche reeders met betrekking tot de zeer langzame dispatches, welke hun sche- 1 oen in Amsterdam alsmede Zaandam ondervin den en die, wanneer hierin geen verbetering mocht worden aangebracht, op den langen duur de reputatie onzer haven zeker zullen schaden. De algebeele gemotiveerdheid dezer klachten soringt onmiddellijk in het oog, wanneer men be denkt dat Rotterdam van gezaagd^ hout 125 tot 140 Standaards per dag lost, terwijl Amsterdam slechts 75 tot 90 Standaards verwerkt. Aan de Hoogovens schijnt met succes aan de vervolmaking van de los- en laadinstallaties te worden gewerkt. Althans werd gedurende de afgeloopen maand een 4200 tons ertsboot in ruim 24 uur gelost. Een dergelijke prestatie kan inderdaad aan de Rotterdamsche haven worden getoetst. Van belang is, dat mede als een gevolg hiervan, voor IJmuiden vrijwel dezelfde erts- vrachten gelden als voor naburige havens, waar onder ook Rotterdam. Deze week werd zelfs een aanzienlijk kwantum erts van Narvik op IJmuiden, beneden het momenteel geldend vrachtcijfer voor Rotterdam bevracht en wel tegen 4.Zw. Kr. f.i.c. Aan de papierfabriek te Velsen worden, als voorloopers van een druk seizoen, in den loop van Juni de eerste ladingen papierhout verwacht, Aangezien cijfers vooral waarde hebben als ver gelijkingsmateriaal, laten wij hiernevens het aan tal schepen volgen welke gedurende de eerste 5 maanden van elk jaar sedert 1920 te IJmuiden binnenkwamen, hiermede een getrouw beeld ge vend van de -gestadige ontwikkeling onzer ba- ven: 620—919—1107—1224—1175—1250—1178— 1404. Gespecificeerd weergegeven, arriveerden ge durende de maand Mei te IJmuiden, 329 stoom-! KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRU VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN. Nieuw tarief van invoerrechten in Noow In verband met de op 13 Mei j,l, slissing inzake de wijziging van hetiiw* douanetarief, wordt belanghebbenden ia.fcr ging gegeven zich met de Kamer van Ke,;iu hieromtrent in verbinding te stellen, Zdi speciaal ten aanzien van de len: landbouw-producten, levende varkenen vleesch, varkensvleesch, gesuikerde seerde melk, ongesuikerde melk, poedermelk, appels, peren, knolraap, wortelen, asperges, tomaten, .atüt ken, sellerie, honing, kaas, aardappt' boter, margarine, stijfsel, levende struiken, shoddy en afval van wol, wollen f) ren, katoenen stoffen, ongebleekte garets vischnetten, katoen, eenkleurige katoenni fen, gebleekte meerkleurige en bedrukte kil stoffen, linnen en hennep (gesponnen), viw ten van hennep, natuurzijde en kri schoenwerk, flesschen, geblazen glasw» perste glaswaren, koren en meel, ijzer,?! slaven, ijzeren bouten, bandijzer, zink; halffabrikaten van koper, parapluies, rijtó CHR. NATIONAAL ZENDINGSFEETi Op het Chr. Nationaal Zendingslee?. Woensdag 6 Juli op het Koninklijk lu „Raaphorst" onder Wassenaar gehouden zullen als sprekers optreden: Ds, Job. f. welkomstwoord; Prof. Dr. J, R. Sloten® Bruine, Minister van Arbeid: Openingsre.e J, C. Aalders, pred, te Amsterdam, nol Batavia: „Kinderwerk en zendingszegen1 H. Bavinck, pred. te Heemstede, vroeger doeng: „de boodschap van het Westen volken in het Oosten"; H. Bielke, zenit- Suriname: „Johannes Hus, Suriname en G, Brouwer, kolonel Leger des Heils: Ds. D. Crommelin, oud-zendingsconsul: van Indië"; Ds. C. Ferguson, pred, te sW hage en Ds. P. G. de Vey Mestdagh, prei terdam: Jeugdienst; Mevrouw J. Stolk, vroeger in Posso: „zijn de beidW lukkig?"; Ds. H. Jansen, Leger en k.-r kant in algemeenen dienst: „een oude sv.-- J, de Neef, zendeling op Nieuw-Guinw schouwers en deelgenooten"; Ds, Jac- 'L predikant onder Israël: „Een tijding u> pest en Warschau"; Ds. M, J. Punselie, I Leiden: „Geestdrift"; Ds. R. Dijkstra, P- te Amsterdam: „Slotrede". De openingsrede vangt aan te tien UW rede te half zes. Willcmspleln 11 en 16 - W' Levert alle Boek- ei Handels drukwerken spoedig, net afgewerkt en tegen blllli*s' berekende prt/ten H DIEREN BESCHERM#® MENSCHEN BESCHAVE» Wordt dus lid van de Omstr., der Ned. Vereen, tot ming van dieren! Min. contr. ij jaar. Secretariaat: Velsen,

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 2