ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN ühazencten Woensdag 15 Juni 1927 12» Jaargang Plaatselijk Nieuws. IJmuiden. (lijmm Over veen, Tel. 10956 So 64 IJMUIDER COURANT INZAGE-LEGGING VAN LIJSTEN VAN w CANDIDATES Voorzitter van het centraal stembureau f de verkiezing van de leden van den Raad tónieente Velsen maakt bekend, dat de lijs- wn candidaten voor een ieder op de secre- j der gemeente ter inzage zijn nedergelegd, vermelding van de nummers der lijsten, dien, 14 Juni 1927. De Voorzitter voornoemd, J. HANDGRAAF, l.b. BEKENDMAKING. DRANKWET. ^meester en Wethouders der Gemeente ieo brengen ter openbare kennis, dat op Juni 1927 bij hen is ingekomen een verzoek- i(t van D. Geus van beroep hotelhouder, wo- ;e te Velsen, om verlof voor den verkoop van iolhoudenden drank anderen dan sterken uk in de navolgende localiteit: Theeschenke- „Velserbeek", ,„jen twee weken na de dagteekening dezer indmaking kan een ieder tegen hel verleenen dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burge- uler en Wethouders inbrengen. Itlsen, den 10 Juni 1927. Burgemeester en Wethouders voornoemd, fe Secretaris, de Burgemeester, JTELIJK. J. p. handgraaf l.b. LAGER ONDERWIJS IJMUIDEN. lij dezen wordt ter kennis van belanghebben- i gebracht, dat op 1 September a.s., in ver- :i met de opening van de openbare lagere jol J aan de Hadleydwarsstraat te IJmuiden, (rond van het voorschrift van artikel 6 der .crdening tot regeling van het openbaar lager wijs, uitgebreid lager-onderwijs en buitenge- lager-onderwijs eene hergroepeering zal h^ben van de leerlingen van school AI IJmuiden in dezen zin, dat zij, die woonachtig fan de zuidzijde van de spoorlijn IJmuiden no, op bovengenoemden datum zullen worden lialst op school J aan de Hadleydwarsstraat. j school AI blijven geplaatst de leerlingen, woonachtig zijn aan de noordzijde van voor la spoorweg. Ij grond van het bepaalde in artikel 5 van [[genoemde verordening zal voor de inschrij- i ran nieuwe leerlingen voor het le leerjaar September a.s. aan beide scholen dezelfde jlregel worden toegepast. Voor zóóveel noodig wordt nog medegedeeld, it school J" aan de Hadleydwarsstraat is een la- r school met 7 leerjaren, waarvan de 7e klas- n'sluitend opleidt voor Hoogere Burgerschool Gymnasium. ,b deze school wordt geplaatst het volgende noneel, thans werkzaam aan school AI: ïoofd, K. Faber; onderwijzers(essen) van bijstand G. J. Bre- iamp, F. de Vries, J. Prakken, Mej. K. E. slis, Mej. T. A. Romijn en Mej. S. Veldman, leerplan wordt gelijkluidend aan dat van de swoordige school AI. dool AI behoudt 6 leerjaren, met een leer rijk aan het thans bestaande, eken, 9 Juni 1927. ügemeester en Wethouders van Velsen, Je Secretaris, de Burgemeester, KOSTELIJK. J. P. HANDGRAAF, l.b. d Opening polikliniek. ([Vrijdagavond a.s. heeft de opening plaats polikliniek der Neutrale Zieken- aereeniging IJmuiden, die gevestigd fiit ia het perceel Koningsplein 17. Zoo- we reeds hebben gemeld, zal met de Ag der kliniek worden belast Dr. L. jflller, chirurg en benoemd geneesheer- Kteur van het Roode Kruis Ziekenhuis Beverwijk, Verder zijn aan de kliniek snden Dr. L. C. Coenen, zenuwarts, S. Kamminga, neus-, oor- en keelarts ör. Winkler Prins, oogarts, allen te kffem, die op vaste uren zitting zullen ton, voor de uren waarvan wij verwij- iaar de annonce in ons blad van Za- ag. polikliniek is modern en naar de les tijds ingericht en voorziet ze en groote behoefte, daar men nu 1 een behandeling door specialisten niet naar Haarlem behoeft. Het bestuur zoo mogelijk meerdere specialisten, een kinder-arts en een huidarts, aan de -p verbinden. 9 "e opening op Vrijdagavond is voor ge- TO; 'Wij kunnen echter melden, dat diniek, binnenkort voor belangstellen te bezichtigen zal zijn. Do tentcampagne van het Leger des zs Zondag gesloten met drie uitne- y ^slaagde samenkomsten. Zondag- waren er in de sluitingssamenkomst J*z°ekers. De leider van het Leger «us in Nederland, Commandant Ho- r iè s^ra^ dezen avond en verheugde V°Ver i?S geslaagde campag- jj^r "et corps in IJmuiden is het ze- Het Symphonie-orkest Euphonie, di recteur de heer Mar, Adam, heeft Zater dagavond in het Patronaatsgebouw een concert gegeven ten bate van de slachtof fers van de Stormramp in den Achterhoek. Jammer genoeg, was het concert niet druk bezocht. Maar Euphonie heeft er niet min der mooi om gespeeld en de verschillende nummers werden dan ook warm toege juicht. Vooral de trombone-solo van den heer Schilp verwierf veel applaus. Het resultaat was, dat Euphonie toch nog ruim f 18 kon afdragen voor het goede doel, Aan de Da Costakweekschool te Haar lem is geslaagd voor het examen voor on derwijzeres Mej, J. van Veelen, alhier, De volledige uitslag der Vrijdag ge houden aanbesteding voor het maken van een meerstoel in de visschershaven alhier is als volgt: A. Borst, Bakkum. f 5200; J. Jongsma en J. Poel, IJmuiden, f 5199; P. Wijk en P. v. Duijn, id., f 5047; fa, P, Heere en Zn., id., f 4650. De volledige uitslag voor het verrichten en onderhouden van verf werk aan een drij vend droogdok, behoorende tot het on derhoud van de werken van de visschers haven alhier, is als volgt: A. v. Putten, Utrecht, f 7750; M. C. Hens- kens, Den Haag, f 6530; A. Fürster, Zeist, f 6200; Fa. P. H. v. d. Bos en Zn., Heem stede, f 6100; J. Bestebroer, Den Haag, f 5490. Maandagmorgen kwam hier van Gdynia in Polen aan, het Fransche stoom schip Pologne, met 260 Poolsche emigran ten aan boord. Het schip meerde aan den toeristensteiger, waarna onder toezicht der politie de emigranten werden ontscheept en aan boord gingen van de expres voor dit doel afgehuurde Prinses Juliana van de Alkmaar Packet. Ofschoon er tal van flinke jonge mannen en vrouwen bij waren, vormde deze groep landverhuizérs toch een meewarig gezicht. Het is wel droef, het eigen vaderland, familie en vrienden, huis en haard te moeten verlaten, om in een ver en vreemd land een nieuw en zoo mo gelijk beter bestaan te zoeken. Een klein jochie hoorden wij zeggen: „Het zijn stinkmensc'hen, die landverhui zers", waarop een oude juffrouw den klei nen aap terecht wees, door te zeggen „Houd je mond, als je vader geen werk heeft, heb je ook niet te eten." Nadat alle bagage op de boot geladen was, vertrok deze naar Amsterdam, van waar de emigranten heden met het stoom schip Flandria van den Kon. Holl. Lloyd naar Zuid-Amerika vertrekken. Wij, die het leven van deze menschen op de boot op zee eenige dagen hebben gezien', wenschen ze van harte behouden overkomst. Het Arbeiders Ziekenfonds „Kent uw Plicht" hield Vrijdagavond in „Cycloop" z'n 13e jaarvergadering, onder voorzitter schap van den heer W, Smit. Uit de goedgekeurde jaarverslagen blijkt, dat de vereeniging op 1 Mei j.l. 240 leden telde tegen 230 op 1 Mei 1926. Aan het verslag van den penningmeester, den heer Bosman ontleenen wij de volgende cijfers: ontvangsten: contributies f 3002,75, intrest f 78.70. Uitgaven: ziekengelden f 3377.50, bodeloon f 300.24, doktersbrief jes f 42.50. Er was een nadeelig saldo van f 866.19, als gevolg van de vele ziektege vallen gedurende het verslagjaar. De toestand laat zich thans weer gunsti ger aanzien. Getracht zal worden de dok tersbriefjes afgeschaft te krijgen. Sommige geneeskundigen berekenen reeds geen ver goeding meer voor het afgeven van een ziekenbriefje. De heer B. Schipper, hoofd der Chr. Nat. School te Hardenbergriieeft de benoe ming tot Hoofd der Pieter Vermeulen- sc'hool aan dep Stationsweg alhier aange nomen en hoopt 1 Sept. a.s. in functie te treden. De heer R. W, Vasbinder, onderwij zer aan school Dl, is in gelijke betrekking benoemd bij het openbaar onderwijs te Amsterdam. Ds. J. B. G. Croes, predikant bij de Chr. Geref, Kerk te Bussum, voordien al hier, heeft voor het beroep naar Schiedam bedankt. Sedert geruimen tijd ondervinden de handelaren in radio-artikelen te IJmuiden veel concurrentie van een onderwijzer van, WERKEN VOLGENS ESGEN- EN GEGEVEN ONTWERPEN een der openbare lagere scholen, die een uitgebreiden handel in deze artikelen drijft en zelfs als alléénvertegenwoordiger op treedt voor een bepaald toestel, zoodat handelaren, die dit toestel wenschen te verkoopen, bij den onderwijzer-handelaar moeten aankloppen. Op grond van art. 44 der L. O.-wet, waarbij onderwijzers op straffe van ontslag verboden is, handel of nering te drijven of eenig beroep, behalve het geven van on derwijs uit te oefenen, heeft naar Hl. Dbl. meldt, een aantal radio-handelaren zich thans tot B. en W. gewend met het ver zoek, aan dezen toestand een einde te ma ken. Over het Fonds voor Sociale Voorzienin gen lezen wij in Het Transportbedrijf, het orgaan der Ned. Federatie van Transportarbeiders, hei volgende: De werkzaamheden vorderen goed. Ten opzich te van de Stichtingsactie (ongeveer wat de sta tuten voor een Vereeniging zijn) is men nu vrij wel tot overeenstemming gekomen zoo me: weet is de Raad van Beheer verplicht, alvorens de definitieve inhoud van deze acte en het regle ment vast te stellen, overleg te plegen met de Besturen der beide R^dersvereenigingen. Binnen enkele dagen zal deze acte officieel ten overstaan eener notaris door de leden van den Raad van Beheer, die hier tevens als stichters optreden, worden geteekend. Het Reglement van het Fonds zal uit vier dee. len bestaan, een algemeen deel, regelend de zaken van huishoudelijken aard, een deel dat de uitkee- ring bij werkloosheid regelt, een voor regeling voor uitkeering bij ziekte en een voor regeling der uitkeeringen in geval van overlijden. De bei de eerste deelen zijn eveneens zoo goed als ge reed, Het voornaamste daarvan is natuurlijk het hoofdstuk dat de uitkeering bij werkloosheid re gelt. Waar de Raad van Beheer binnenkort alle belanghebbenden volledig zal inlichten, behoeven wij er hier heel weinig van te zeggen. Op een punt echter willen wij hier nogmaals de aandacht ves tigen, Zooals men weet, zal het aantal dagen uit keering, waarop men in zeker jaar aanspraak zal kunnen maken, afhangen van het aantal gage- dagen dat gemaakt werd in het jaar voorafgaand aan den eersten dag van werkloosheid. Dit aantal dagen, eenmaal vastgesteld, zal op een z.g.n. werk loozenkaart worden vermeld, welke de betrok kene het loopende jaar in zijn bezit houdt en waar op de uitkeeringen worden aangeteekend. Deze kaarten worden afgegeven op het Fondskantoor, dat aan de Zuidzijde van de Visschershaven, in het pand van de Reederij „Zaanstroom" zal wor den gevestigd. Georganiseerde opvarenden moeten hun contri butieboekje toonen en ontvangen, indien zij niet meer dan acht weken schuld hebben, een roode Dezulken kunnen hunne uitkeering in ontvangst nemen bij hun vakvereenigingsbestuur. Ongeorganiseerde opvarenden, en. hieronder worden dus diegenen gerekend, welke meer dan acht weken schuld hebben, ontvangen een gele kaart en moeten zich voor het ontvangen van hunne uitkeering vervoegen op het Centraal Ad ministratie Bureau. Zooals reeds meer werd medegedeeld zal deze regeling zonder aanziens des persoons door den Raad van Beheer worden doorgevoerd. Inzake de onderhandelingen over een nieuw collectief arbeidscontract in de metaalvakken valt melding te maken van de navolgende missives van het bestuur van den Metaalbond (Patroons bond) gericht aan de hoofdbesturen der werkne mersorganisaties: Amsterdam, 13 Juni 1927. Aan de Hoofdbesturen van den Nederl. R.K. Metaalbewerkersbond en den Chr. Metaalbewerkersbond in Nederland, Koningslaan 9, Utrecht. Apothekersdijk 4, Leiden. Mijne Heeren, Omtrent het ons bij Uw schrijven van 26 April j.l. toegezonden tegenvoorstel betreffende een eventueel af te sluiten collectieve arbeidsover eenkomst, hetwelk in ons Bestuur behandeld is geworden, kunnen wij U thans berichten. De door U voorgestelde cijfers van het mini mum gemiddeld uur-inkomen en het minimum uurloon, waarop wij straks terugkomen, een oogenblik daargelaten, moeten wij U in de eerste plaats mededeelen, dat wij ons met de door U aangebrachte wijziging in de clausule „Vertegen woordiging der werklieden" niet kunnen vereeni- gen. Bij de besprekingen, die hebben plaats gehad, hebben wij dit uitvoerig uiteengezet. in den lande willen gaarne een reis naar Indië maken. De belangstelling voor onze koloniën groeit met den dag; de vliegmachine en de radio brengen ons schoone Insulinde veel dichter bij ons. Wij gaan onze kennis over Indië steeds vergrooteri, waot Ledft ituiëJi lande WÊnscM up to date te zijn. Voorts achten wij ons niet gerechtigd, ons ac- coord te verklaren met de wijzigingen, door U in de gemeenteklasse-indeeliDg aangebracht. Speci aal oordeelen wij de verplaatsing van Velsen en Voorburg naar de le klasse en van Deventer naar de 2e klasse niet gemotiveerd. Wat betreft de door U voorgestelde gewijzigde regeling van de betaling der feest- en vacantie- dagen, wij zouden bereid zijn, deze bij onze le den aan te bevelen, zooals wij U hebben mede gedeeld, doch, zooals wij U daarbij tevens te kennen gaven, vreezen wij ernstig, dat wij onze leden niet tot het aanvaarden van deze regeling zullen kunnen bewegen. Uw slotzin, waarin U zegt nota te hebben geno men van onze verklaring, dat de overige bepalin gen bij ons Bestuur geen bezwaren ontmoeten, noopt ons, U voor de goede orde in herinnering te brengen, dat een dergelijke verklaring niet door ons is afgelegd; d^, inhoud van de overige bepalingen is bij de besprekingen nimmer aan de orde geweest. Doch het zijn vooral Uw minimum-cijfers van uurloon en gemiddeld uurinkomen, die onstot ons leedwezen aanleiding geven, U te verwijzen naar hetgeen-door ons bij de bespreking van 9 April j.l, gezegd is over eventueele indiening Uwerzijds van een tegenvoorstel. Wij hebben U toen uitdrukkelijk medegedeeld, dat wij zulks, tenzij het alleen ondergeschikte punten zou betreffen, zouden moeten beschouwen als een afwijzing van ons voorstel, dat het resul taat was van uitgebreid onderzoek en ernstige studie. Niet alleen zijn Uw minimum-cijfers aanmerke lijk hooger dan de door ons voorgestelde, maar bovendien wordt in Uw voorstel reeds op 28-ja- rigen (resp. 26-jarigen, resp. 24-jarigen) leeftijd het cijfer bereikt, dat verder, ongeacht den leef tijd, als minimum zal blijven gelden, zulks, hoe wel het U toch bekend is, dat de vakbekwaam heid of volwaardigheid als regel niet vóór den 30-jarigen (resp. 28-jarigen, resp. 26-jarigen) leef tijd aanwezig is. Ons onderzoek, waarvan U de resultaten ge zien hebt, heeft dat onomstootelijk uitgewezen. En in Uw brief gaat U in deze nog verder dan in Uw voorstel. Wij hebben ons tegenover U, zooals U weet, steeds op het standpunt gesteld, dat, geheel daar gelaten de cijfers, het verloop van de loonen naar mate van de leeftijden, zooals de werkelijkheid dat te zien geeft, geëerbiedigd moet worden; de werkelijkheid laat zich nu eenmaal niet door een collectief contract forceeren. Met andere woorden: In werkelijkheid stijgt welke voorschriften een afgesloten collectief contract ook moge be vatten als regel het loon nog nadat de door U als stijgingsgrens aangegeven leeftijd bereikt is, om de eenvoudige reden, dat de waarde van den werkman voor de onderneming na het bereiken van dien leeftijd blijft toenemen. Bij aanvaarding van de door U voorgestelde regeling zou deze omstandigheid ons dus nood zaken, de werklieden, die den door U aangegeven leeftijd gepasseerd zijn, hooger te beloonen dan de regeling zelve voorschrijft. U kunt wel begrijpen, dat wij ons met een der- gelijken toestand niet kunnen vereenigen. Wij WITTE KRUIS. Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekte komt onver wachts, het noodlidmaatschap kost u dan f 5.—. Voor f 1.50 Contributie per jaar dus 3 cent per week is men lid en heeft dan recht op kostelooze hulp van een der wijk zusters en tevens gebruik van verpleeg- materiaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateur den heer J. Woltman, Gebouw Witte Kruis te IJmuiden. wenschen een regeling, die zelve tot uiting brengt, wat wij moeten betalen. Wij kunnen U ten slotte mededeelen, dat wij thans onze leden in een binnenkort te houden vergadering van den stand van zaken op de hoog te zullen stellen en dat wij U daarna, indien daartoe aanleiding is, nader zullen berichten. Hoogachtend: Namens het Dagelijksch Bestuur, w.g. J. GOEDKOOP, Voorzitter, w.g. H. A. DE BRUYN KOPS. Sec. Amsterdam, 13 Juni 1927. Aan het Hoofdbestuur van den Algemee- nen Nederlandschen Metaalbewerkers bond, Hemonylaan 24, Amsterdam. Mijne Heeren, In aansluiting aan het schrijven van onzen Di recteur dd. 25 Mei kunnen wij U thans nader be richten naar aanleiding van uw brief van 24 Mei j.l., waarin U, onder bereidverklaring tot verdere onderhandelingen, te onzer kennis bracht, dat ons tegenvoorstel overeenkomstig het advies van U en van Uwen bondsraad door Uwe leden ver worpen is. 4Wij deelen U mede, dat ook wij in principe be reid zijn tot verdere besprekingen; zoolang geen nieuwe punten naar voren worden gebracht, die Uwe of onze zienswijze zouden kunnen beïnvloe den, vermogen wij echter tot ons leedwezen niet in te zien, dat U en wij daardoor nader tot elkan der zouden worden gebracht. Wij meenen U in dit verband te mogen ver wijzen naar hetgeen bij de verschillende bespre kingen door ons betoogd en uitvoerig uiteengezet is geworden. Wij zullen thans onze leden in een binnenkort te houden vergadering van den stand van zaken op de hoogte stellen, en U daarna, indien daar toe aanleiding is, nader berichten. Hoogachtend: Namens het Dagelijksch Bestuur, w.g. J. GOEDKOOP, Voorzitter, w.g. H. A DE BRUYN KOPS. Sec.

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 1