ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Smaakvof/e No 65 Zaterdag 18 Juni 1927 12e Jaargang U Terselifjiit Woensdags Zaterdags MEURLHAKQU iwra® överveenj Tel. 10956 Plaaiseijjk Nieuws. ijmuicien. IJMUIDER COURANT binementsprij's; f 1.— per 3 maanden, franco per post f 1.35. Abonne ren worden aangenomen aan. het bureau en bij de Agenten, 'Lrtentiën 2 maal achtereenvolgens opgegeven op het gewone tarief, gjden kosteloos nog een derde keer opgenomen in het eerstvolgend [jeisdagnummer. s ilrertentiëxi voor de Adreslijst, 6 plaatsingen van dezelfde tekst (onver- -derd) f 4-13 plaatsingen (dus 3 maanden achtereen) f 8. I^tentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en RIJDAGS tot 4 uur n.m. ïTTatsen van advertentiën van buiten de gemeente Velsen in dit blad uitsluitend gerechtigd het Advertentie-bureau P. F. C. Roelse, IJmuiden. Uitgave van de N.V. UITGEVERS-MIJ. „IJMUIDEN" Adres voor Redactie en Administratie N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL WILLEMSPLEIN 11 TELEFOON 153 IJMUIDEN Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel. Advertenties van 1 tot en met 5 regels f 1.—, tedere regel meer 20 ets. Compact gezette adverten- lies van 1 tol en met 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 cis. Kleina advertenties en familieberichten zoomede vereenigings-adverlenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbetaling, van 1 tot en met 5 reaels f 0 75 iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties „adres bureau van dit blad" 10 ets. extra voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets in rekening gebracht. Bovenstaande regelprijzen worden met 5 cent verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen. m nummer bestaat uit twee j^DEN. eerste blad. Van den Wachttoren De Onze Indische melkkoe. koningin heeft gesproken tot Indië ar woord door den aether was een stuigenis van den band 'tusschen Neder- md en de koloniën. Straks zal er een ge belde draadlooze telefoondienst alle we- dddeelen verbinden. Verloofden kunnen iardoor hun huwelijksplannen mondeling aststellen, al moeten zij een maand rei en, om tot elkaar te komen, ouders een aar vriendelijke woorden spreken tot en ooren van hun kinderen ver weg en er al menig telefoontje gaan over zaken, die jar gedreven worden met kapitaal, dat ier daarin gestoken werd. En dan zullen ij het heel gewoon vinden. De geweldige Jjitvinding is echter nog voor verbetering Btbaar. Het Mengelbergconcert is lang del zoo schitterend overgekomen, als eerst (»zegd werd. Men hoorde soms niets, soms klanken, die aan muziek deden den- gn, soms inderdaad muziek. Het rechte IJ toot krijgt men zoo zeker niet. Het hooren van de stem der koningin ld in Indië velen verbaasd maar ook ont- ssrd hebben. Zoo ver weg en toch zoo echt bij. Alweer een afstand, die wegge nen is. Maar tevens zal men verlangen fevoeld hebben naar het oude vaderland, war men zich toch veel meer thuis voelt, Jan in Indië ooit mogelijk is. Wat zal er in - Je inlanders omgegaan zijn bij het hooren |itier koninklijke stem? Zij kunnen zich niet recht een begrip maken van een constitu- Êcneele monarchie, van een koningschap, lat zijn oude glans behouden maar zijn ude macht verloren heeft. Zij worden ge beerd in naam der koningin en meenen, at hun wel en wee - van de geheimzinnige, ooge persoonlijkheid in het verre Holland hangt. De gouverneur-generaal is haar iderkoning, de militairen zijn haar solda- o, de wetten zijn haar wil. Zij denken ch de koningin omringd door de meest bitterende pracht en statie, zooals goud i edelgesteente ook de symbolen zijn van e macht der inlandsche vorsten. Al naar ffls bewind goed of kwaad voor hen is, zullen zij haar eeren of haten. Overal speuren zij haar macht ook in het betalen Jer belastingen, in het optreden van poll is He en militairen, in het bouwen van soho- 5ü en ziekenhuizen. 'Vooral sinds Keuchenius is in ons land al roeer ingezien en erkend, dat wij een zede- taak tegenover Indië te vervullen i. Men kan heel consequent rede- Keren: Wij zijn eens Indië binnengedron- jiii en hebben de bevolking aan onze pcht onderworpen; dit onrecht kunnen Kalleen goed maken, door ons zoo spoe- 'H mogelijk terug te trekken. Het gevolg j aarvan zou zijn een groote chaos, een aaip nog groeier dan wanneer alle vul den op Java tegelijk gingen werken. Wij tj ;*oben te maken met historisch geworden '^tanden, die men maar niet opeens te- aiat kan doen. Maar daaruit vloeit ook ze- »er een- zedelijke verplichting tegenover "e vijftig millioen menschen, die thans le- onder onze wet en ons bewind. Wij hebben hun stoffelijke en geestelijke be ien te dienen en hen al verder te bren- °P den weg van het zelfbestuur. Indië wet de melkkoe voor ons zijn en als wordt het nog te veel beschouwd, een rede over de beteekenis van Ned. bé voor de Nederlandsche welvaart zei J, Gerritzen, oud-directeur van de Ja- [Jï j.^e Bank, dat jaarlijks een kwart mil - ak winst van Indische ondernemin [js, naar Nederland geremitteerd wordt. 15 hebt Nederland groot voordeel van Zlin betrekkingen met Indië, omdat het vD goed afzetgebied is voor tal van Ne- erlandsche producten. En ook geeft Indië ka1 vele Nederlanders werkgelegenheid, a jonge menschen vinden immers t van de regeering of ondernemin- 6êDJoede betrekkingen. Maar het melkkoetje moet niet minder C m ^en emmer brengen. Het percen- ,jj van Nederland in den invoer in In- gaat ring hier moet zich ernstig afvragen, of er niet te zware lasten op de Nederlandsche nijverheid drukken. In Indië moeten rust en orde bewaard worden. Niet te zware belastingen moeten de ontwikkeling der ondernemingen in Indië hinderen. En ein- j delijk moet er arbeidszekerheid in Indië zijn en de arbeiders, die uit de onderste lagen der Chineesche en Javaansche maat schappij komen, onder bedreiging van straf gedwongen worden te werken naar hun contact. Hier hebben wij de beschouwing van In dië als melkkoe, die aan de inlanders ha telijk is en waartegen zij zich al meer ver zetten. Zij stellen tegenover het Indië voor de Hollanders! hun: Indië voor de in landers! Indien wij ons naar de eerste leu ze gedragen, kunnen ernstige moeilijkhe den en onlusten niet uitblijven bij den sterk groeienden vrijheidszin en drang naar onafhankelijkheid der inlanders. Verklaring van misdadigheid. Misdaad wordt wel verklaard uit omge ving en erfelijkheid. En zeker kunnen die ten goede en helaas ook ten kwade wer ken. Maar uit hetzelfde gezin en dezelfde omgeving komen wel eens vijf oppassende, onberispelijk levende burgers voort, doch één zwart schaap. Armoede en misdaad worden wel zusters genoemd. En zeker brengt armoede groote zedelijke gevaren mee. Maar in Amerika is thans een golf van welvaart en tevens van misdadigheid. In een groote stad als Chicago oefenen de misdadigers een soort terreur uit en moet er door de politie tegen hen oorlog ge voerd worden zelfs met gifgassen en mi trailleurs. De gewone verklaringen verkla ren dus niet alles. Volgens Mc. Adoo, een rechter te New- York, die ook een hooge politiebetrekking bekleed heeft, is de voornaamste oorzaak der misdadigheid de zucht, om aan eerlij ken arbeid te ontkomen. Men wil makke lijk geld verdienen, zonder ervoor te wer ken en het geld dan uitgeven voor alle lusten en hartstochten. De misdadiger is ook zeer ij del en hij snoeft op zijn groote daden. Hij leeft er goed van en zijn geld wordt grootendeels uitgegeven voor spel en vrouwen. Bij jonge misdadigers consta teert hij gebrek aan de normale gevoelens van liefde, meelijden, vriendelijkheid, dankbaarheid en gemeenschapsgevoel. Zij zijn wreed, harteloos, zelfzuchtig, ondank baar, goddeloos en gevaarlijk. Zij zijn luie leegloopers en als zij eenmaal met misdaad begonnen zijn, blijven zij dat. Mc. Adoo oordeelt aldus: „In dit land behoeft geen jonge man, die werken wil, leeg te loopen. En de loonen zijn hooger dan in eenig land ter wereld voor alle soort werk. Geen maatschappelijke ellen de drijft recruten naar het leger der moor denaars. Men mag daarom veilig aanne-, men, dat mijn bewering, dat zij niet wer ken. willen, beslist op feiten berust. Zij zijn en blijven luiaards. Zij rooven, lichten op, persen af, bestelen hun eigen familie, ver- koopen narcotische middelen, zijn valsche spelers. Ik denk niet, dat de meesten hun ner, onder welke voorwaarden ook, te ver beteren zijn." Mc. Adoo wil niet onmenschelijk wreed tegen hen optreden, maar evenmin slap en sentimenteel. De tegenwoordige behande ling en straf baat niet; slechts enkelen ver beteren zich üit vrees daarvoor. Hij wil hen tot een kolonie vormen, die zichzelf moet redden, maar natuurlijk onder bewa king van den staat verkeert. Een kolonie met boerderijen, winkels, scholen, kerken en alles, wat bij het moderne leven be hoort. Daar moeten zij werken, omdat zij anders honger zouden lijden en blijven, totdat men zeker is, dat zij volkomen ge nezen zijn van hun luiheid en misdadig heid. De gelegenheid maakt den dief. Er wordt meer in de steden dan buiten gestolen. Er valt meer te stelen in tijden van voor spoed en rijkdom dan van algemeene ar moede. Zeker zijn er jonge menschen, die liever lui dan moe zijn en liever stelen dan werken. Dit is in sommige gevallen ook onder ons wel een drijfveer tot misdaad. In Amerika, waar veel is en. dus valt te BEhMl WF.RKEN VOLGENS EIGEN- EN GEGEVEN ONTWERPEN len de andere oorzaken van misdadigheid, armoe, erfelijkheid, geestelijke afwijkin gen, de omgeving, die een school in kwaad kan zijn, niet weg. Misdadigheid is een kwaad, dat vele wor tels heeft. Mc. Adoo wijst slechts op een, die in Amerika zeker zeer sterk ontwik keld is. Overigens is er veel aantrekkelijks in zijn plan, om de misdadigers onder tucht van den staat tot een kolonie te vormen, waar de heilzame en rechtvaardige wet kan wor den toegepast: Die niet werkt, zal ook niet eten. plaatjes en teen boeiend geschreven reis verhaal, een groot aantal penteekeningen en Uwe fantasie laten U van „Een Reis naar Indië" evenveel genieten, als ware ge passagier op een groote mailstoomer. Ge ziet de schoonheid der Engelsche kusten een oogenblik waant ge U in een sprook jesland bij het aanschouwen van Algiers. v'/.vï' De heer Sam Vlessing alhier is be noemd tot jurylid voor het op 28 Augus tus, 4 en 11 September te houden Nat, Muziekconcours te Beverwijk, Aan de Da Costakweekschool te Haarlem is geslaagd voor het onderwij zersexamen de heer M. Koning, alhier. Ned. R.K. Metaalbewerkershond afd. IJmuiden. Bovengenoemde afdeeling hield Maan dagavond een vergadering in het Patro naatsgebouw te IJmuiden-Oost. Aan het verslag in de N. HL Ct. ontlee- nen wij het volgende: Te circa 8 uur opende de voorzitter met den Christel ijken groet, heette allen van harte welkom in het bijzonder den Geeste lijk adviseur en den Hoofdbestuurder, den beer E. Schaaper. In een kort maar krachtig inleidings woord, zette de voorzitter het doel van deze bijeenkomst uiteen en spoorde allen aan, troüwe leden en goede propagandist ten te zijn voor de R.K. Organisatie. Hierna verkreeg de heer Schaaper, één der sprekers van dezen avond, het woord. Spreker had gemeend goed te doen de algemeene dingen en beschouwingen eens in herinnering te brengen van het ontstaan van onzen bond tot op den dag van heden, nu hij dezer dagen zijn 25-jarig bestaan hoopt te vieren. De attractie bestond uit een drietal prij zen, die verloot werden tegen een kleine koste, waarvan het batig saldo zal dienen voor het Vaandelfonds. Hierna kreeg de Geestelijk Adviseur het woord. Deze had tot onderwerp gekozen: „de R.K. Vakbeweging in het huisgezin". De voorzitter dankte dan de beide spre kers voor hun zoo keurig saamgestelde rede, en feliciteerde namens de afdeeling IJmuiden den heer Schaaper met het ge luk, hetwelk hem ten deel was gevallen, tevens den wensch uitsprekende dat over een jaar onze H. B. een zoon als Priester mag bezitten. Nadat nog eenige leden op hun vragen antwoord was gegeven, werd deze goed geslaagde vergadering gesloten met gebed. Het was ongetwijfeld een buitengewoon inte ressant schouwspel, het versieepen en overeind zetten van de enorme deur voor de nieuwe sluis. Vooral toen de geweldige ijzermassa in de kas was geschoven, of beter gezegd, getrokken, kon men zich een goed denkbeeld vormen van aanzienlijk achteruit. De regee- stelen, zeker nog meer. Maar daarmee val-dezen toekomstigen „verkeersweg". Immers zul len, als de werken gereed zijn, de geslo ten deuren moeten dienen om de verbinding tusschen de beide kademuren niet alleen, maar ook tusschen IJmuiden en het industrieter rein met toekomstige havenwerken, tot stand te brengen. Zooals men weet zijn de deuren meer dan 8 M. breed, wat doet verwachten, dat al thans om over de nieuwe sluis te komen, geen min of meer halsbrekende loeren verricht behoe ven te worden. Reeds spoedig is, nadat de afsluitcaisson voor de deurkas was geplaatst, een begin gemaakt met het leegpompen van de deurkas. Toen dit was ge schied, werd de deur nog eens flink onderhanden genomen, dat wil zeggen schoongemaakt en op nieuw bestreken, We hebben, aldus lezen wij in Hl. Dbl., ons nogmaals den moeilijken weg ge troost naar het binensluishoofd, dat zich verheft boven het water van sluiskolk en werkputten als een enorm betonnen fort, om de deur in haar ge- heelen omvang te kunnen bezien. Want gemakke lijk wandelt men niet in het rijk van koning be ton. Over den nog niet afgewerkten sluismuur, waarop men elkaar nauwelijks kan passeeren, aan beide zijden omringd door water en waar men hier en daar de ijzeren bewapening, staven zoo dik als een kinderarm, uit ziet steken, komen we aan het hoofd, dat ongeveer 10 M. boven den muur uitsteekt. Een houten trap, vermoedelijk ter eere van het damesbezoek bij het plaatsen van de deur, van een leuning voorzien, geeft toegang tot het fort van beton. Wederom een wandeling over beton, met een behoorlijken afgrond aan bei de zijden en we zijn aan de deurkas. Hier is een soort plateau beton natuurlijk met gevaar lijke ravijnen, kabels, kettingen, touwen, luiken en meer andere struikelblokken. Uitkijken is de boodschap. Wie last van duizeligheid heeft, doet verstandig hier niet te komen. In de geweldige spleet rust thans het ijzeren ge vaarte, dat ons polderlandje moet beschermen te gen het zeewater. De afsluitcaisson, door den grooten druk van het water van de sluiskolk stijf tegen de deuraanslagen gedrukt, houdt de kas I droog, alhoewel we aan den onderkant nog een flinke straal water zien binnenstroomen. j Een diepe afgrond opent zich voor onze voe- J ten. Langs den muur bevindt zich een ijzeren trap van ongeveer 70 treden! Op den bodem van de j kas is een man bezig, gereedschappen aan een touw te binden, welke. door rappe handen naar boven worden getrokken. Een nietig kereltje in den diepen afgrond van beton en ijzer. Aan den anderen kant van de cais son, in de sluiskolk, staat een kleine 15 M. water. Overal is men nog bezig met boenen en verven. We zien ook de drempels, waarover de deur bij het open en dicht gaan wordt voortbewogen en waarop zij thans met haar volle gewicht van 1.200.000 Kg. rust. Wat een krachtig mechanisme moet er noodig zijn, om deze ijzermassa in be weging te brengen: en wat een knappe koppen, die dat alles hebben berekend en ontworpen. Want eerst bij het aanschouwen van dit gewel dige werkstuk kan men zich een denkbeeld vor men van de duizend en één bijkomstigheden, waarmee bij het ontwerp en de uitvoering reke ning moet worden gehouden. En alles klopt als een bus. Nog slechts eenige dagen zal de deur op haar tegenwoordige plaats blijven. Dan wordt de deur kas weer gevuld en de deur üit de kas gehaald, om plaats te maken voor de tweede, die in Juli of A-ugustus verwacht wordt. De eerste wordt dan in dezelfde positie als waarin zij zich thans bevindt, veilig opgeborgen nabij het sluishoofd. NATIONALE BOND VAN HANDELS- EN KANTOORBEDIENDEN „MERCURIUS". Secretariaat voor Velsen! G. H. Porrenga, Wilhelminakade 14 rood, IJmuiden. In de Bondsvergadering van den Nationalen Bond van handels- en kantoorbedienden „Mercu- rius", op 25 en 26 Mei te Rotterdam gehouden, is het jaarverslag behandeld geworden, dat de zer dagen in druk is uitgegeven. Uit dit verslag blijkt dat het ledental op 31 De cember 1926 bedroeg 6099. Gewag wordt gemaakt van de verschillende besluiten en handelingen, ter uitvoering van het werkprogram, waarbij in de eerste plaats wordt stilgestaan bij de samenwer king met den R. K. Bond van handels- en kan toorbedienden Sint Franciscus van Assisië en de Nederlandsche Vereeniging van Christelijke kan toor- en handelsbedienden, ten aanzien van een ontwerp-regeling voor de arbeidsvoorwaarden van het administratief personeel, in het verzekerings bedrijf. Alsnu worden vermeld de verschillende geval len, waarin door het Bondsbestuur of de onder scheiden besturen van de plaatselijke afdeelingen is opgetreden ten behoeve van Bondsleden, hetzij ter verbetering van hun materieele positie, hetzij ter verdediging van hun belangen. Over het sala ris voor tijdelijk personeel in overheidsdiensten en dat aan het Rijkspaspoortenkantoor, werden adressen gezonden aan de regeering en audiënties gehouden bij den minister van financiën. Een studie werd ingesteld, aan de hand van een enquête, die onder een aantal bekende personen in ons land gehouden werd en die aanleiding gaf tot de uitgifte van een rapport over den invloed van de gewijzigde arbeidsmethoden in den admi nistratieven arbeid op den toestand der kantoor bedienden. Het verslag bevat voorts onderscheiden inlich tingen o.a. omtrent de houding der regeering te genover de arbeidswet 1919 en de pogingen van den Bond, om tot de toepassing van die wet te geraken, zijn ijveren ten bate van de oudere vak- genooten, die door werkloosheid worden getrof fen, de verbetering der openbare arbeidsbemidde ling, waarbij rekening wordt gehouden met de eigenaardige belangen van de handels- en kan toorbedienden, alsmede het rapport eener jury, bestaande uit de heeren Prof, J. G, Ch. Volmer, Prof. Mr. C. W. de Vries en H, J. L. Rutten, over een prijsvraag, betreffende een verhandeling om-

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 1