Jmuider Courant Van den Wachttoren Depót: P. DE VRIES, ljmuiden Oranjestraat 22 My Valet From London Plaatselijk Nieuws. ljmuiden. Velsen itrdig I8 Juni 2e blad predikbeurten VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN. NED. HERV. KERK. luur: Ds. Erdman. uurDs. Dijckmeester, Zondag 12. JEUGDKERK (Koning Willemshuis). U uurda hear Kool, van IJmuldcn-Oost. jOOPSGEZ. GEM. AFD. PROT. BOND. 1130 uurDs. W, Luikinga. GEREF. KERK. ,j „uiDs. S. v. Leeuwen. 5 uurDezelfde. CHR. GEREF. KERK. lour: Ds. T. A. Bakker Hor: Dezelfde. OUD-KATHOLIEKE KERK. iJOuuri Pastoor L. Rinkel. |]0 uurVesper, NED. HERV. KERK (Kalverstraat). i; oor.: Ds. W. Kroess. GEREF, KERK (Willebrordstraat). U uurDs. h. Holtrop, h. Avondmaal, lour: Dezelfde. VELSEN. NED. HERV. KERK. jour: Ds. W. S. v. Leeuwen. GEREF. KERK (Koningsweg). IIuur: Ds. D. Boerkoel, voorbereiding, luur: Dezelfde. SANTPOORT. NED. HERV. KERK. lour: Dr. O. A. van den Bergh van Eysinga M GEREF. KERK (Lokaal Bethel). Hi uur: Ds. J.L.Jasperse. 110uur: Dezelfde. NED. HERV. EVANGELISATIE, lour: Ds. Qroot Enzerink, te Leiden. BEVERWIJK. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. li)n dienst. se gedachten over den cycloonramp. ramp, die in Aug, '25 den schoonen iterhoek trof, heeft zich herhaald. Het j; is alles hetzelfde, de berichten over on- reer, duisternis en storm, een orkaan, die l|s c enkele tellen alles stuk rammeit, de plaatjes over de verwoesting, huizen, die ifèl door reuzenvoeten ineengetrapt schij nen te zijn, maar ook de snelle hulp, die alle kanten kwam toesnellen, De eer- ile geruchten van de ramp, die ontvangen «rdenmet een: 't Zal wel een beetje mee- jj uilen. Maar toen Donderdag de krant »am met uitvoerige berichten en de ramp ffigeveer even erg bleek te zijn als de vo- iifo ook weer dezelfde opwelling: Die Wchen moeten geholpen worden! Een (peiling, naar wij vertrouwen, die mild a snel de groote som voor het herstel van id 2t verwoeste zal doen geven. Zij, die door de ramp getroffen werden, welden zich getroost en waren gerust bij Men helpt ons wel. Ook het nationaal gevoel uit zich, een gevoel van aamhoorigheid met ons volk. Even over de werden ook enkele Duitsche dorpen, Is aij het niet zoo erg, door een uitlooper van e cycloon getroffen. Die menschen moe- ook geholpen worden. Maar wij voelen kt niet zoo dringend, niet zoozeer als on- n 4'aak tegenover onze landgenooten. Merkwaardig was na den eersten schrik e ^gelatenheid en kalmte, die de getroffen wolking toonde, een zich schikken in het a avermijdelijke. Zoo kalm is men niet, als *in huis in brand gezet wordt door mis- üid, wraakzucht of onvoorzichtigheid. tyjenover de natuur voelt men echter üfl aids te eischen, niets te verwijten te heb di ka- Zij bewijst ons voortdurend zoovele as fa groote diensten, dat men in den geest ai ,Jn Job met het goede ook het kwade fe fcnvaardt. Wat beduidt ons stukje land, ifï®Kpaar boomen, ons huisje, onze nietig- i« m tegenover de oneindigheid, waarin de Wdige natuurkrachten werken. Het is alles toch niet om ons, om ons te gerie- Tia en te helpen. Wat zijn wij tegenover Möi maan en sterren, wolken en winden, ojm en zeeën en al die onmeetbare l 'i ,en' in het universum werken en in stand helpen houden. De wind is e, loch niet, om den mensch te streelen, Molens te doen draaien, zijn schepen 1 te stuwen. Zijn het misschien deze lm r -■ - - - )lkin| Een vijf-, zestal dooden, enkele zwaar J|e overwegingen, die de geteisterde be- ™«loen zwijgen en berusten? jl jJ. 1 meerderen licht gewond en naar taxatie een schade van een l£ - aan gebouwen enz. Dat is zeker H per ,^er^n^ en me* een ^r*e sluaver inwoner van ons land is de schade ver- a^een de dooden zijn niet tot het le ven weer te brengen, Maar sterven er niet elke week eenige menschen door ver keersongelukken, schuld van roekeloos heid, onhandigheid, onverschilligheid, soms zelfs dronkenschap? Wij willen de ramp niet verkleinen; ze is erg genoeg. Maar onwillekeurig komt de gedachte bo ven aan een ramp, die niet door de na tuur veroorzaakt wordt, den oorlog. Een slag, waarin nog geen tien soldaten sneu velden en een aantal huizen gehavend of verwoest werden, zou men de moeite van het vermelden bijna niet waard achten: een onbeduidende schermutseling noemen, Met een raak schot uit een dikke Bertha wordt meer schade toegebracht dan door dezen cycloon geschiedde. Evenals te Borculo werd onmiddellijk de hulp ook van het leger ingeroepen; genie troepen kwamen met het noodige materi aal, om alles op te ruimen en allereerst het verkeer weer mogelijk te maken. En even als te Borculo en in '26 bij de overstroo ming wordt er door de soldaten stevig aan gepakt, de jonge kerels verrichten in een dag meer werk als anders in een heele week in de kazerne en zij wer ken met lust. Zij lijntrekken en kankeren niet; zij hebben schik in hun werk, waarmee ze immers al die arme drommels dienen. Zij zouden dat werk ook wel vrijwillig doen, terwijl zij over het al gemeen zuchtend en morrend den militai ren dienstplicht verrichten. Als men maar helpen kan en zich nuttig maken, dan is er wel fut en ijver en toewijding, dan ko men de beste eigenschappen aan den dag en in het leger is men al blij, als de slecht- sten wat in bedwang gehouden worden. Een ongewapend leger voor vredeswerk zou een prachtige instelling zijn: jonge mannen die zich in onderling verband ook met tucht en discipline oefenen, om bij rampen de helpende hand uit te steken. Een reddingsleger, maar dan niet om zede lijk werk te doen, doch wel door schoone zedelijke krachten gedreven. Een leger niet in dienst van de vijandschap maar van het hulpbetoon. Wie zou zijn jongens niet gaarne eenige maanden in zulk een leger plaats laten nemen en wie is daarentegen niet blij, als zijn jongen vrij is van den mi litairen dienst? De eerste gedachte bij de ramp was: De menschen moeten geholpen worden; de laatste zij: En we zullen het doen ook! Het gebeente van Comenius. Comenius is een der grootste opvoed kundigen van het verleden, de baanbreker voor het aanschouwelijk onderwijs. Hij stierf in 1617 in ons land, waar hij wegens zijn hervormd geloof veilig was. In vroe ger eeuwen heeft ons land vele ballingen gehuisvest, waaronder meer beroemde mannen. Comenius werd in Naarden be graven. De regeering van Tsjecho-Slowa- kye heeft aan de onze verzocht, dat het stoffelijk overschot van Comenius zal wor den opgegraven en naar zijn vaderland overgebracht. De burgemeester moet ech ter voor zulke opgraving vergunning ver- leenen. Hij heeft dit geweigerd, omdat hij het een daad van piëteit vindt, de dooden te laten rusten. Wat zou Comenius zelf er van gezegd hebben? Men moet naar het gebeente zoeken en daarbij zal men de rust van andere dooden moeten storen. Het graf is in de voormalige Waalsohe kerk, die later als weeshuis en als kazerne ge bruikt is. Het rijk is er eigenaar van, maar zonder permissie van den burgemeester kan het rijk ook geen toestemming geven tot het opgraven. Een merkwaardig con^ flietWaarschijnlijk zal de regeering zich wel neerleggen bij de weigering van den burgemeester. Of hij terecht het verzoek heeft afgewezen? Over het algemeen kan men zeggen: La ten de dooden begraven blijven en sol niet met een lijk. Vele gesneuvelden aan het Westfront zijn opgegraven en naar Enge land en Amerika overgebracht, om begra ven te worden in hun woonplaats, opdat hun familie hem althans als dooden bij zich zou hebben. Dat gevoel is te begrijpen en te respecteeren. Hoewel er ook iets weerzinwekkends is in een schip vol lijken, die reeds maanden of jaren in de aarde hebben gerust. Maar om een lijk te gaan zoeken, waarvan niet anders dan een deel van het gebeente over is en daarna naar een ander land te brengen, om opnieuw weer begraven te worden, zoodat de doode gehaald wordt naar het land, dat hem eeuwen geleden verstiet, daarin kunnen wij met den besten wil niets moois vinden. En wij zijn het eens met den burgemeester, die zeide: Laat de dooden met rust, Hetzelfde bezwaar hebben we ook tegen het over brengen van het lijk van generaal van Heutz. Ten slotte geldt toch ook de eerbied niet het lichaam, maar de geest, die zich bijzonder onderscheiden heeft. Het is een moedige daad geweest van den Naardenschen burgemeester, neen te zeggen, waar de regeering ja zeide. Over de kwestie valt niet te debatteeren. Het is een kwestie van gevoel en ons gevoel geeft den burgemeester gelijk. In zekere kringen van Naarden juicht men over de beslissing van den burgemees ter, omdat Naarden door het overbrengen van het lijk voor vele Comeniusvereerders i aantrekkingskracht zou verliezen,! COSTUUM PERSEN COSTUUM ONTVLEKKEN EN PERSEN f 2.50 COSTUUM STOOMEN ..15.— COSTUUM KEEREN i 22.50 DEMI-SAISON KEEREN 16.50 HOOFDKANTOOR: BEURSPASSAGE 14 AMSTERDAM Speciale inrichtingen voor stoppage ook aan Tapijten. Schade voor het vreemdelingenverkeer of kleinsteedsche ij delheid? Akeliger kan het wel niet, Ook hier weer de dooreenmen- ging van een onzuiver met een edel motief. Het karakter van het Chineesche volk. De Chinees staat van ouds als raar be kend. Uit al de verwarde en zonderlinge gebeurtenissen v, China zou men bijna op maken, dat dit oordeel verdiend is. Het gaat er toch raar toe. Misschien zit er meer lijn en redelijkheid in die gebeurtenissen, dan wij opmerken en vinden we ze raar, omdat we ze niet doorzien. Maar raar blijft toch in elk geval het telkens wisselen van partij door legers en generaals. Men kan er nooit peil optrekken, aan welken kant ze morgen zullen strijden. In het tijdschrift „Ghina" noemt Dr. J W. Schotman de Chineesche geestesge steldheid infantiel. Dat is de eigenschap van menschen, die ouder geworden toch nog als een kind denken en doen. Zij heb ben niet te niet gedaan, wat des kinds is. Een twintigjarige, die nog geen lucifer durft aansteken, een vijftigjarige, die bang is, alleen in het donker te gaan, een zeventigjarige, die geen andere lectuur kan genieten dan prentenboekjes met klei ne verhaaltjes en versjes, zij zijn infan tiel, kindsch. Dr. Schotman geeft de volgende bewij zen, dat het Chineesche volk ook infantiel is. Het heeft gebrek aan tijdsbegrip, is on verschillig voor tijdverlies, werkt onme thodisch en heeft een taal, die een leven vereischt, om geleerd te worden. Het heeft gebrek aan nauwkeurigheid, en is tevreden met wat primitief geknutsel bij het uit oefenen van een vak. Het heeft talent voor misverstaan en een onontwikkeld kritisch denkvermogen. Het is geneigd tot omslach tigheid en draait om de zaken heen. Het heeft gebrek aan sociaal en nationaal voe len, 't Tegenwoordige nationalisme is niets dan schijn. Het gaat om het najagen van eigenbelang onder leege leuzen. Het wreed als de kinderen en ook zorgeloos blijmoedig als zij. Het heeft gebrek aan oprechtheid en vereert het uiterlijke, het theatrale, den vorm en den schijn. Is dat oordeel juist? De Chineesche wijs heid en kunst leeren het tegendeel. Ook is er te weinig één Chineesch volk, om zoo over allen te oordeelen. China is een groot gevaarte van los op elkaar gestapel de steenen. In hetzelfde tijdschrift komt een ChL nees heftig tegen deze weinig eervolle ka- rakter-teekening van zijn volk op. Hij maakt daarbij een fijne en ware opmer king. Bij het onderzoek van de karakter eigenschappen van een volk is vertrouwen noodig. Alleen daardoor kan men zich in den gedachtengang van anderen verplaat sen en zoo alleen ontstaat een bezonken oordeel over zulk een uiterst ingewikkeld en moeilijk onderwerp. De opmerking is van Dr. Sim Ki Ay, arts te Leiden. Deze opmerking is wel het te gendeel van infantiel, ze is treffend door wijsheid. Houders van obligatiën der 5 hypothecaire leening der Ijsfabriek ..ljmuiden" worden opgeroepen om een besluit te nemen tot uitbreiding dezer lee ning tot f 300.000, tegen verhooging van de rente tot 6 Inzake de aanrijding van den bakker A. v. S,, op Zaterdag j.l., aan de Zuidzijde der Visschers'haven, kunnen wij nog mel den, dat de bestuurder der vrachtauto on besuisd reed en na de aanrijding is door gereden, zonder naar den afloop om te zien. De heer v. S. is gevonden door den heer B. uit de Frogerstraat en had toen drie kwartier bewusteloos gelegen. Zijn fiets was geheel vernield. Het is jammer, dat de autobestuurder; l niet bekend is, daar deze een flinke straf verdiende. Mej. F. J. Schut, onderwijzeres aan de C-hr. Bewaarschool alhier, is Woensdag te Utrecht geslaagd voor de hoofdacte be- waarschoolonderwijs. De Tweede Kamer heeft Woensdag zonder hoofdelijke stemming aangenomen het wetsontwerp tot onteigening van per- ceelen, erfdienstbaarheden en andere za kelijke rechten, noodig voor de verbetering van den Rijksstraatweg HaarlemVelsen, in de gemeenten Haarlem, en Velsen. Dinsdagmiddag 21 Juni a.s. wordt ter gelegenheid van het te Haarlem te houden congres der Vereen, van Ned. Gemeenten door de deelnemers een autorit naar Vel sen gemaakt. Na een bezoek aan de Hoog ovens en de Sluiswerken zal het gezel schap door het Gemeentebestuur officieel ten gemeentehuize worden ontvangen; vervolgens wordt een middagthee in „Vel- serbeek" aangeboden. De heer E. W. de Boer, commies ter secretarie, chef der afdeeling onderwijs, was Donderdag 121/s jaar in gemeente dienst werkzaam. Naar de gewoonte ter secretarie, kwafnen ook nu des middags alle dames en heeren, die ter secretarie werkzaam zijn, in de raadzaal samen, om den jubilaris te huldigen. De gemeente-secretaris, de heer J. Kos telijk, sprak den heer de Boer toe en wees er op, dat toen voor 12V2 jaar een oproep werd gedaan voor een ambtenaar ter secretarie, er heel veel sollicitanten wa ren, Maar desondanks was de keus niet moeilijk, omdat de heer de Boer er bij was en later bleek, dat de keus een goede was geweest. Het was de tijd der mobilisatie, maar de heer de Boer wist het vele werk het hoofd te bieden. Ook bij de bevorde ring tot commies en later bij de benoeming tot chef-commies der afdeeling onderwijs, was de keus niet moeilijk, omdat de heer de Boer zich een serieus en nauwgezet ambtenaar had getoond. De secretaris overhandigde daarop met een woord van hartelijke gelukwensch het souvenir van het personeel ter secretarie, bestaande in een salon-schemerlamp. De heer J. J, v. d. Weele, adj. commies bij de afd. onderwijs, wees op de prettige samenwerking en zeide, dat de heer de Boer meer als vriend, dan als chef op treedt. Wethouder Tusenius sprak ook nog een woord en roemde den ijver en de werk kracht van den jubilaris. De heer de Boer, die nog al onder den indruk was van al deze goede woorden, dankte voor deze huldiging, waarna een algemeene felicitatie volgde. Later is er een gezellig samenzijn geweest. Ten huize van den heer de Boer werden zeer veel bloemen bezorgd. Onder buitengewoon groote belang stelling heeft Dinsdagmiddag op de be graafplaats ,,De Biezen", de teraardebe stelling plaats gehad, van den op Vrijdag middag 10 Juni, bij een ongeluk aan de Papierfabriek, zoo noodlottig om het leven gekomen jeugdigen arbeider, Klaas Pel. Nadat de kist, die naar wij in Kennemerland lezen, onder een -schat van bloemen was bedolven, waarbij een krans v. d. Directie der Papierfabr., een van zijn kameraden en een van de Eendracht- straatbewoners, in de groeve was neer gelaten, trad Ds. W. S. van Leeuwen naar voren, die allereerst memoreerde het ont zettende oogenblik, toen men het gebeurde vernam. Allen in wie een hart klopt, zegt spr., waren begaan met de ouders en de familie. Mij zelf, zegt spr., is het nog geen oogen blik uit de gedachte, dat deze lieve jon gen, zoo plotseling en op zulk een tragi sche wijze, van ons is weggenomen. Ook wij die gelooven, hebben het moeilijk in zulke tijden, doch wij weten uit ervaring, dat God ons uit eiken nood redt. Vader, broer en familie, God de Almachtigs, zal ook met deze, voor U zoo zware beproe ving, Zijn goede bedoelingen hebben. Met de woorden: „Klaas, jongen, wij danken je, voor alles wat je in je leuke guitigheid voor ons allen bent geweest", beëindigde spreker zijn toespraak, die in diepe stilte werd aangehoord. Namens de Directie der Papierfabriek, sprak de heer M. van Geelen, die zeide, dat, hoewel de overledene nog slechts zeer kort in dienst der firma van Gelder was, hij zich reeds vele vrienden had gemaakt. Wat was hij blij, als hij zijn moeder zijn weekgeld kon geven; niets had hij voor zichzelf noodig; allen kunnen een voor beeld aan hem nemen. Zich tot den zwaar beproefden vader wendende, zegt de heer van Geelen, dat hij hoopt, dat God hem de kracht mag ge ven, zijn zwaar verlies met gelatenheid te dragen. Namens de familie dankte Ds. van Leeu wen allen, die in deze dagen, de familie Pel, blijken van medelijden en medeleven hadden gezonden. Na het zingen van het lied „Veilig in Jezus Armen", en het uitspreken van een gebed, verlieten de talrijke aanwezigen, diep onder den indruk, den doodenakker. De vorige week is in deze gemeente één geval van roodvonk voorgekomen. Voor het lidmaatschap der Muziek- vereeniging „Juliana" hebben zich na de door ons gemelde vergadering nog een zestiental personen aangegeven, zoodat het Bestuur besloten heeft de repetities a.s. Maandag te beginnen. Het eerste concert van „Zang Ver edelt'1 en „Beverwijksch Mannenkoor", ten bate van de slachtoffers der stormramp, heeft plm. f 50 opgebracht. Op het tweede, op Zaterdag 18 Juni, denkt „Beverwijksch Mannenkoor" met een extra verzorgd programma uit te ko men, Vrijdagmorgen om 5 uur reed een vrachtauto, thuis behoorende te Bloemen- daal, het voortuintje in van den heer D. op den Wijkerstraatweg en richtte daar aan hek en planten nog al wat schade aan. Zelf bekwam hij een gebroken vooras. De chauffeur verklaarde de schade te zullen vergoeden. In Velserbeek zijn twee hertjes ge boren. Het-aantal jonge riethennetjes is al geducht verminderd, 't Is nog niet bekend of ze een prooi worden van snoeken of ratten. Op beide soorten roovers wordt door den jager jacht gemaakt, maar 't valt zeer moeilijk ze uit te roeien. De Harmoniekapel „De Eendracht" heeft Donderdagavond een zeer goed ge slaagd concert gegeven in de muziektent in het park Velserbeek. Het weer was uit stekend, zoodat er veel publiek was toe gestroomd. 't Is echter jammer, dat dit nog niet geheel bestaat uit personen, die van de muziek komen genieten, maar door hun lawaai anderen hun genot bederven. Dit zal op den duur wel beter worden, 't is in het park van Concordia te Wijkeroog in het begin ook niet zoo goed gegaan als tegenwoordig. Te Velsen is bericht gekomen, dat de gemeente niet van de 1ste naar de tweede klasse gebracht zal worden. In verband met dezen uitslag zal a.s. Zaterdag 18 Juni, 's avonds 8 uur, een vergadering gehouden worden in Café „Bloemoord" te Velsen-Noord. Door de Federatie van Metaalbewer kers, was Woensdagavond in „Bloemoord" een openbare vergadering belegd voor het personeel der Hoogovens, welke uitste kend was bezocht. Na opening door den heer Brandhof, was het woord aan den heer A. Hooze uit Amsterdam, die zou spreken over het overwerk aan Hoogovens. Spr. begon zijn rede met een terugblik te werpen op de afgeloopen 8 jaren, hoe toen, door druk van buiten, de 48-urige werkweek was ingevoerd en ook hoe spoe dig dit, mede door de slapheid der arbei ders, weer werd gesaboteerd. Vooral in de metaalindustrie was het erg, waarbij volgens spr., de werkgevers zich niet ontzagen, de unfairste middelen tebaat te nemen. De Federatie van metaalbewerkers heeft zich van meet af aan tegen overwerkver- gunningen verzet, is er slapte, dan korter werken, doch niet trachten door oneerlijke concurrentie, meer werk te krijgen. De arbeidsvoorwaarden in de metaal industrie zijn slecht, de loonen laag, de arbeidstijden lang, het is de plaats waar de eerste en zwaarste slagen vallen, ter wijl de groote ondernemingen ruime win sten behalen. Spr. is van oordeel, dat de slechte toe standen in hoofdzaak de schuld zijn van het gescheiden optrekken der organisaties. In de reparatiewerkplaats der Hoog ovens wordt momenteel 58 uur per week gewerkt, hetgeen toegestaan is in overleg met de landelijke organisaties. Deze overwerkvergunning is eerst door den Directeur Generaal ontkent, hoewel de Inspecteur te Haarlem haar heeft toe gestaan tot 24 April 1928. Het tekort in de loonen moet ook hier door overwerk worden aangevuld; daar de organisaties niet sterk genoeg zijn om op te treden en de Directie met de perso- neelvereeniging niet meer wil onderhan delen. Spreker besloot naar Kenn. meldt, met een opwekking tot aansluiting bij de Syn dicalistische Federatie. De heer A. Rosseau was van oordeel, dat de leuze „Arbeiders aller landen ver- eenigt U", nog voor de meesten een holle klank is. Dat het zoo is, is niet de schuld van de een of andere socialistische richting, doch van de maatschappelijke ontwikkeling. Uitvoerig behandelt spr. de opkomst en den groei van het socialisme, waarbij vol gens hem, onomstootelijk is komen vaöt te staan, dat met het parlementarisme, niets te bereiken. Alleen de economische or ganisatie van den arbeid zal in staat zijn het socialisme te brengen, n.l. de verlos sing van den arbeider, door den arbeider zelf. In debat kwam de heer G. Kelder, die evenwel in hoofdzaak onderstreepte wat door den heer Hooze was aangevoerd. Hij werd door den heer Rosseau beant woord, waarna de heer Brandhof om ruim half elf, de vergadering sloot,

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 5