ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN ËENREISNAARINDIË Woensdag 22 Juni 1927 12e Jaargang ui Van den Wachttoren Plaatselijk Nieuws. Ijmuiden 0 verveen, Tel. 10956 Velsen VerzcwtM </e$eg's Theeptacd/es in het nieuwe afhum No 66 IJ M UIDER COURANT 1jmuider courant zal de volgen- éwebkf in verband met de gemeente- adsverkiezingen, niet op woensdag, liiur op dinsdag 28 juni verschijnen. adverteerders en correspon- j gelieven hiermede rekening jhouden. mededeeling. O, Commissaris van Politie der Gemeente Vel- f loting 16, •KE Daakt bekend, dat met ingang van heden 22 f3 tot nader order, in verband met de af- s van de Willebrordstraat te IJmuiden- ie route der autobussen is als volgt: [jaar Haarlems ja Trompstraat: Zeeweg, Stationsweg, en ver- Ijöis gewone route. Ju Haarlem: Stationsweg, Zeeweg, Trompstraat en vervol- as gewone route. Ïtlsen, 20 Juni 1927. De Commissaris van Politie voornoemd, DE RIDDER. Wederzijdsche vrees. aam* vreest Rusland en Rusland ■pt Engeland. Engeland ziet overal de i kleur van het communisme en Rus- ad meent, dat Engeland zijn uiterste tst zal doen, om de geheele wereld tegen 3 te vereenigen. Deze-wederzijdsche IUH jjesis een buitenkansje voor Duitschland. |sl moet voorzichtig doen, zelfs niet den druk wekken voor een der beide partij kiezen, maar beiden zijn bijzonder ge- op de welwillendheid van Duitsch- n hebben er heel wat voor over, om winnen. dat gaat, blijkt uit een merkwaar artikel in de Fortnightly Review van zekeren „Augur". Deze schrijver is een ingewijde in de internationale litiek, waarschijnlijk een hooggeplaatst en aan zijn beschouwingen wordt groote waarde toegekend. Meer alen laat hij zich in dit Engelsche tijd- irift uit over de internationale verhou- en vooruitzichten, iuropa, zoo schrijft hij in zijn laatste ar- &el, eindigt aan de Oostelijke grens van daarbuiten ligt een vreemd land, at met de idealen van het blanke ras niet maken wil hebben. In Moskou gebruikt mhet woord Europa alleen in verbinding ft vijandschap tegen de Sovjets. Rusland tals een stormbui aan het Oosten van iropa, Ons werelddeel moet zich door treeniging beveiligen tegen den gemeen- lappelijken vijand. Hoe Duitschland daarvoor te winnen? Jt wil een brug zijn tusschen Europa en [«kou en wil van een vereenigd optreden i'2n Rusland niet weten. Het is de Huid der Geallieerden, die Duitschland si zich gestooten en naar Rusland ge wen hebben. De Geallieerden hebben He jonge Duitsche republiek moeilijk Slaakt. Zij hebben haar door het trac- Ut van Versailles vernederd. De repu- tak voelde zich alleen en verlaten in de seld. Zij werd de paria op het vasteland. Russen begrepen dat en maakten er taiik van. Zoo kwam het verdrag van 'pilo tusschen beiden tot stand, fechland moet als een gelijke behan- worden door de andere staten van ®opa. De oorlog was een misdaad, maar Duitschers hebben bem, naar Augurs leel, schitterend gevoerd. Men moet de sst van Duitschland niet willen koopen. groote staat is geen veile deern, "jjschland moet voelen, dat het hartelijk Ép'm is in den bond met de andere sta- 1 Het moet niet langer het brandmerk M djn nederlaag dragen. De militaire be- Hting van het Rijnland moet ophouden, beperking van Duitschlands bewa king. Ook het Dawesplan voor het beta Her schadevergoeding moet gewijzigc frHen, losgemaakt van het systeem van "Hole, die vernederend is voor een die tot een bond behoort. Door deze Naderingen zal Duitschland zich gaarne bij een statengemeenschap van Wopa en de geheele politieke situatie op 1 vasteland zich wijzigen. bednplinrf An-rn bedoeling van deze beschouwingen !ei dat Duitschland niet langer een 8 zal zijn tusschen West-Europa en «tod maar een gesloten deur, een ste- p muur, die Oost en West scheiden en ork beschermen. Daarom ^Duitschland gevleid en gepaaid jftj. za* Duitschland echter aeide kanten een vriendelijk gezicht zetten en de positie van den la- 50 derde Bewaren en gebruiken. De levering van brood gedurende het tijdvak 1 Juli31 December 1927 ten be hoeve van de Provinciale Ziekenhuizen te Santpoort en Bakkum, is opgedragen aan de N.V. Centrale Bakkerij alhier. Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft Maandag aanbesteed het uitvoeren van grond- en andere werken in de Water graafsmeer, ten oosten van den Linnaeus- parkweg. Laagste inschrijfster was de N.V. Amsterd. Ballast Mij. met f 187,000. De Federatie der S.D.A.P. belegt hedenavond een openbare vergadering in de zaal Flora, waarin de heeren P. F. C. Roelse van hier en W, v. d. Vall van Heilo zullen spreken over „De a.s. Gemeente raadsverkiezing. Vrijdag is te Haarlem door den Rijkswaterstaat aanbesteed het uitvoeren van bestratingswerkzaamheden met bijko mende werken op de wegen en terreinen van de visschershaven te IJmuiden, be- hoorende tot de werken tot onderhoud en verbetering van genoemde haven. Inge schreven was als volgt: P. J. Ketting, Amsterdam, f 3798; KL Dates, idem, f 3474; H. Jalvingh, idem, f 2985; C. A. Langeveld, IJmuiden, f 2449; P. Wijker en P. v. Duyn, idem, f 2247; S. S. Spierenburg, Alkmaar, f 1850; Fa. P. Heere en Zn., IJmuiden, f 1610. Een biljet ongeldig. Een zekere B., wonende aan den Zeeweg, laadde tijdens afwezigheid van zijn vrouw het huisraad in een vrachtauto. Dit vernam de schoonmoeder van B. en deze kwam ijlings, plaatste zich voor de auto en wilde zich niet verwijderen, ook niet toen men met de auto wilde vertrek ken. De hulp der politie werd ingeroepen; deze wist de gemoederen tot kalmte te brengen, waarna spoedig het talrijke pu bliek verdween. De auto is later vertrokken. De dames, die in oud-IJmuiden hadden ge collecteerd voor de slachtoffers van de storm ramp in den Achterhoek, waren Zaterdagavond genoodigd in de bovenzaal van het Augusta- Hotel, om verslag te doen van hun werk. Het was een genoegelijke arbeid voor de leden van het comité, om de lijsten der dames in ont vangst te nemen en het geld te tellen. Toen dit geschied was, kon Dr. van Haselen meedeelen, dat in totaal f 2104 was opgehaald, waarbij nog kwam een afgedragen gift van f 7.50 onder let ter S., zoodat het resultaat was een bedrag van f 2106,50. Op een der lijsten kwam een bedrag van f 11.43 voor, zijnde het overschot der versie ringscommissie voor den Rijksstraatweg tijdens de feesten van het 50-jarig bestaan. Ds, van Haselen zeide, dat men zich niet had voorgesteld, dat zulk een succes zou worden bereikt. Niet, omdat de mededeelzaamheid onzer ingezetenen minder groot zou zijn, maar omdat de zomer hier zooveel werkloosheid medebrengt Daarna dankte Dr. van Haselen de dames, die zoo krachtig hebben gewerkt, ofschoon met woor den die dank niet voldoende was. Maar spr. ge loofde, dat de dames wel de meeste voldoening zouden hebben, als zij eens zagen de verwoeste streken en daarbij de dankbaarheid der bevol king van die streek voor de hulp en het mede- 1 leven, ook nu weer getoond. Dr. van Haselen be sloot met de hoop uit te spreken, dat hij niet bin nen afzienbaren tijd een nieuw beroep op de da mes zou behoeven te doen. IJmuiden heeft zich dus weer van den goeden kant getoond en' een mooie bijdrage geleverd voor den wederopbouw van het verwoeste gebied. f Aan de Da Costa Kweekschool te Haarlem is geslaagd voor het examen -van onderwijzeres Mej, G. Krab alhier. De vorige week is feestelijk herdacht het 10- jarig bestaan van de Kinderkerk der Ned. Herv. Gemeente te IJmuiden-Oost. Woensdagmiddag was op het landgoed Velser- duin, welwillend door Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden beschikbaar gesteld, aan 180 kin deren een feest bereid, waarop allerlei spelletjes werden gedaan en "zij werden onthaald. Vrijdagavond werd in de consistorie der Herv. Kerk een samenkomst gehouden, welke goed be zocht was. Mej. R. MeyerBlom sprak een wel komstgroet, waarna Ds. Kroese een inleidend woord sprak, Mej. Meyer vertelde hierna wat van de geschie denis der Kinderkerk, hoe zij die in 1917 na het vertrek van den heer Gutteling begonnen was, om iets te doen voor de kinderen. Den eersten Zon dag kwam zij met 18 kinderen samen in een klein houten gebouwtje op een erf in de Kalverstraat; den tweeden Zondag waren er 39 kinderen en zoo is de kinderkerk langzamerhand gegroeid. Na 3 jaar ging men uit het lokaaltje naar de Chr. School aan den Stationsweg, Van toen af werkten meerdere krachten mede, zoodat men twee loka len en later zelfs 3 lokalen in gebruik moest ne men. En nu mocht men van zegen op den arbeid gewagen. Verder werd de avond gezellig doorgebracht. WERKEN VOLGENS EIGEN- EN GEGEVEN ONTWERPEN Bij het monteeren van een pijpleiding bij de cokesfabriek op het terrein vap de Hoogovens, is, door het breken van een stalen strop, een gedeelte van de pijplei ding naar beneden gevallen, waardoor ze kere Kirchhoff, die met het toezicht was belast, doodelijk werd getroffen. Kirchhoff was Duitscher en gehuwd, zonder kinde ren. .LüióSiiciJi. DE NACHTVEILIGHEIDSDIENST VOORKOM; diefstal. Zaterdagnacht, omstreeks 1 uur, ontdekte de waker S, in dienst bij den Particulieren Bewa- kings- en Recherchedienst, drie personen aan de Zuidzijde der Visschershaven. Een dezer bevond zich in het portiek van den winkel van den heer P. en was bezig aan de winkeldeur, terwijl num mer twee voor de dubbele pakhuisdeuren stond, en het voor de ruiten bevindende gaasdraad trachtte te verwijderen. Een derde persoon stond op den hoek der 2e Havenstr. op den uitkijk. Op de vraag van de zijde van S. wat men verlangde, ontving deze het stilzwijgen, waarna de waker den man bij de jasmouw vastgreep, teneinde dezer j voor de Rijkspolitie te geleiden. De onbekende greep daarna een zwart voor werp uit den zak, vermoedelijk een wapenstok, met welke hij den waker te lijf wilde. Staande voor een orermacht, ontliep de waker dezen heeren, doch niet zonder stemverheffende mededeeling dat hij dë assistentie van zijn chef zou inroepen. Dit wilde men blijkbaar niet afwachten, ze ko zen liever het hazenpad. Vermoedelijk wisten de heeren, dat het perceel van den heer P. Zaterdags en Zondags onbewoond was. Laatstgenoemde constateerde Maandagmor gen de poging, er wordt echter niets vermist. In het Noordzeekanaal nabij de Pa pierfabriek is Zaterdagmorgen drijvende gevonden het lijkje van een pasgeboren kind, van het mannelijk geslacht en naar schatting o.g, 10 dagen oud. Het lijkje was geheel naakt en werd door de politie gekist en naar het bureau te IJmuiden overgebracht. Bij de schouwing op het politebureati door Dr. van Hulst kon nog niet worden vastgesteld, of het kind al dan niet geleefd heeft. Dit zal door een nader onderzoek uitgemaakt moeten worden. Het is niet uitgesloten dat hier misdrijf in het spel is. De Federatie der S.D.A.P. belegt a.s. Vrijdagavond een openbare vergadering in Hotel De Prins, met als sprekers de heeren W. F. Visser alhier en C. Thomas sen van Bussum, over „De a.s. Gemeente raadsverkiezing." De 19-jarige kantoorbediende Paulus Rem, te Velsen, moest zich Vrijdagmorgen voor den Poli tierechter te Haarlem verantwoorden, omdat hij geweigerd had, zich voor de nationale militie te doen inschrijven. De Politierechter vroeg hem, waarom hij dat niet gedaan had. Verdachte antwoordde, dat hij bezwaar tegen dén militairen dienst heeft. ,,Ik wil mij niet laten gebruiken om anderen te dooden", aldus merkte hij op. „Jawel", dat kennen wij, zei de Politierechter. „Dat begint met een weigering om zich te laten inschrijven, dan blijft men voor den Keuringsraad weg en tenslotte weigert men den dienst. Maar weet je wel, dat als je bezwaren tegen het dienen heit, een wet daarin voorziet? Je kunt dan ander werk ten bate van den Staat doen." Verdachte bleef zich op zijn gewetensbezwaren beroepen; hij antwoordde, dat dit laatste hem vol komen bekend is. „Verdachte gaat wellicht graag voor een mar telaar door", zei de ambtenaar van het O.M. Hij heeft al die drukte voor niets gemaakt, omdat er nu eenmaal het wetje is, dat ook ander werk dan het vervullen van den dienstplicht kan wor den gedaan. Maar die dingen kunnen toch niet ongestraft blijven. Verdachte heeft het aan zich zelf te wijten, indien hij nu zal moeten zitten". Het O.M. vorderde tenslotte tegen verdachte veertien dagen gevangenisstraf. De Politierechter, die anders gaarne jonge men- schen, als het maar eenigszins mogelijk is, buiten de gevangenis houdt, vereenigde zich met den eisch van het O.M. en vorderde veertien dagen gevangenisstraf. Zaterdagavond 8 uur is in café Bloemoord een vergadering gehouden, waarin de commissie, die ter zake van de herclassificatiebeweging bij den minister van financiën op audiëntie geweest is, verslag zou uitbrengen. De vergadering was vrij druk bezocht. j De heer Groeneveld opende de bijeenkomst met een woord van welkom. Hij spreekt er zijn voldoening over uit, dat zoovelen aan den oproep tot deze vergadering gehoor hebben gegeven en zet uiteen van hoeveel belang de gunstige beslis- j sing van den minister is geweest, niet alleen voor j hen, die wat minder salaris zouden hebben ont- j vangen, maar nog veel meer voor tal van ande- ren. Hij feliciteert de belanghebbenden met dit j succes en dankt allen, die er aan meegewerkt j hebben. Zonder anderen te kort te willen doen, noemt hij in het bijzonder de leden der benoemde com missie, het gemeentebestuur en den heer Hofste de. hoofdcommies ter secretarie der gemeente. Hij hoopt, dat een vergadering voor ditzelfde doel nimmer meer noodzakelijk is. Het heeft hem zeer aangenaam getroffen, dat voor deze zaak van zooveel kanten sympathie betuigd werd zonder rekening te houden met rang of stand, godsdienstige of politieke overtuiging en drukt nog eens zijn hartgrondigen afkeer uit over het classificatiesysteem en zou wel willen, dat deze tijdelijke agitatie den grondslag mocht uitmaken van een blijvende beweging tegen het beruchte en afkeurenswaardige stelsel. De heer Engels brengt de commissie dank na mens de rijksveldwachters. De heer Kleefstra dankt allen voor hunne welwillende medewer king en in het bijzonder den heer Groeneveld, die de ziel dezer goedgeslaagde beweging is ge weest, hetwelk hij ten duidelijkste aantoont. De heer Deinum sluit zich aan bij de woorden van den heer Kleefstra en voegt er nog bij, dat hij den indruk gekregen heeft, dat de beweging nood zakelijk en nog juist op tijd was, dank zij de voortvarendheid van den heer Groeneveld. De heer Ten Napel wijst er nog op, hoe in de- j ze zaak gebleken is, dat het optreden van een ambtenaar aan een departement soms zulke fu- neste gevolgen kan hebben, maar, daar de voorz. meent, dat het beter is daar maar niet verder op i in te gaan, ziet de heer Ten Napel van het woord af. De heer Kleefstra deelt nog mee, dal hij een volbloed tegenstander van het classificatiesys- teem is, maar dat hij het niet het gewenschte moment acht om deze tijdelijke agitatie om te zetten in een tegen de classificatie strijd voerend? vereeniging, iets waarop de voorzitter bij zijn openingswoord doelde. De voorzitter brengt nu de gemaakte onkosten ter sprake. Na eenige discussie wordt besloten, dat eenige personen ieder in hunne omgeving een collecte zullen houden en als ieder van wien het redelijker wijs verwacht kan worden een kwartje geeft, dan zijn de jnkosten gedekt. Hierna sluit de voorzitter met een woord van dank de vergadering. Het is in den nacht van Zaterdag op Zondag zoo stormachtig geweest, dat hier op vele plaat sen takken van de boomen gewaaid zijn, waar door hier en daar de gespannen draden vernield werden. Elk jaar, als er in de omliggende plaatsen op 31 Augustus feest gevierd wordt en er op Vel- sen-Noord niets te doen is, zeggen de bewoners tot elkaar, dat ze dit feit zoo bejammeren en dat ze zoo gaarne zouden willen, dat eens een paar personen zich er voor wilden spannen om ook hier iets op touw te zetten. Nu hebben de heeren L. W. Kuiper, I. Hagen en H. H. Meijer de zaak aangepakt. Ze hebben tal van uitnoodigingen rond gezonden om op een vergadering te komen in Hotel „De Prins" op Woensdag 23 Juni a.s. Nu is ieder in de gelegenheid om een bewijs van belangstelling te geven, 't Is nog vroeg genoeg er> ieder kan nu te kennen geven wat voor Konin ginnedag 't meest wenschelijk is. Zaterdagmiddag j.l. is een timmerfabriek aan zijk&naal A of meer bekend onder den naam van Wiiker Pijp, afgebrand. Zware rookwolken en reusachtige vlammen wa ren op de stoompont zichtbaar en wekten het vermoeden, dat het blusschen van zulk een brand voor de brandweer van Beverwijk wel een te zware taak zou zijn. En dat vermoeden werd ze kerheid, toen de motorspuit van Velsen te hulp geroepen werd en met behulp van dit kracht werktuig mocht het gelukken den brand t«t d*- timmerfabriek te beperken en de daarnaast ge legen lijmfabriek te beschermen. Hel kanaalwater verspreidt weer zijn zomer geuren. Wanneer zullen we daar toch eens van verlost wordenI Het ongunstige weer van Zaterdagnacht jl. heeft voor de fauna van ons park Velserbeek slechte gevolgen gehad. Twee van de drie jong geboren hertjes zijn door het noodweer om het leven gekomen. De pluimgraaf had de zwakke diertjes 's avonds nog in het hok gebracht, maar de moeder heeft de kinderen 's nachts naar buiten genoodigd met het reeds vermelde noodlottige gevolg. Nu hadden de diertjes ook niet veel weer standsvermogen, meer dan waarschijnlijk een erfe nis van den zwakken vader. Onlangs is een nieuwe jonge sterke bok aange voerd. zoodat het te verwachten is, dat de vee stapel het volgend jaar met krachtiger exemolaren versterkt zal worden. Een zeer verzorgde kaart van Ned. Oost Indië, en een prachtige kaart, waarop de zeeroute, en de route door de lucht zijn aan gegeven, verluchten het smaak volle Keg's Thee-album, dat elke voortvarende moeder voor haar kinderen zal koopen. De toekomst van onze spes patria ligt voor een groot deel in lndië, en de moeder wenscht haar kinderen zoo vroeg moge lijk met haar toekomst-ideaal vertrouwd te maken. verslag van den gemeentelijken geneeskundigen dienst, over het jaar 1926. Aan dit verslag ontleenen wij het volgende: Het Geneeskundig schooltoezicht vormde ook in het afgeloopen jaar mijn voornaamsten ar beid. Maar daarnaast plaatste zich het vraagstuk van de bestrijding der besmettelijke ziekten meer dan anders op den voorgrond. Dit verdrong soms het eerste naar de tweede plaats, want het duldde geen uitstel; het was ook de oorzaak, dat KEG's THEE in prijzen van 48-42-39-37-32-en 30 ct. per ons. Het^smaakvolle KEG's THEE- ALBUM kóst 75 cent. In ieder ons KEG'S THEE bevindt zich een bon. Verzamelt deze bons en zendt ze in ruil voor theeplaatjes'naar KEG's THEE HANDEL te Zaandam. andere zaken tot later verschoven moesten wor den, Wat het zwaarst is, moet het zwaarst we gen, en dan was dat hier zeker de strijd tegen de diphtherie en het roodvonk, die in de beide afgeloopen winters is gevoerd. Tegen de diph- terie is de strijd gewonnen, tegen het roodvonk is het pleit nog niet beslist, maar de vooruitzich ten zijn hoopvol. aHet Geneeskundig schooltoezicht strekte zich uit over 36 scholen met een bevolking van ruim 6000 kinderen. Aangaande den hygiënischen toestand der school gebouwen kan ik verwijzen naar mijn vorig jaar verslag. De toestand op de Openbare Bewaarschool te IJmuiden bleek mij bij nader onderzoek zooda nig, dat ik daarover een rapport uitbracht aan het College van B. en W. Dit schoolgebouw heeft zeer groote gebreken. Het geneeskundig onderzoek der schoolkinde ren geschiedde, evenals ik dat in mijn vorig jaarverslag heb medegedeeld. Het systematisch onderzoek van de leerlingen der. eerste klassen verrichtte ik meer en meer in de scholen zelf. De deelname is dan grooter. Het had plaats in alle bij het geneeskundig school toezicht aangesloten scholen. Van de leerlingen der eerste klassen werden onderzocht op de: openbare scholen: 368 van de 419, dus 88 bijzondere scholen: 330 van de 423, dus 78 Samen: 698 van de 842, dus 83 Voor de 5 bij het geneeskundig schooltoezicht aangesloten christelijke scholen bedroef het per centage onderzochten zelfs bijna 92 daaren tegen voor de 7 R.K. scholen slechts 621/?%. De belangstelling voor dit onderzoek was op de christelijke scholen het grootst en op de R.K. scholen het kleinst. Indien niet zöo dikwijls kinderen wegens ziekte, vooral mazelen, afwezig waren geweest, zouden de cijfers nog gunstiger zijn. Toch is het percentage niet-onderzochten vergeleken bij het jaar 1925 gedaald' van 20 tot 17 Behalve hetgeen ik in mijn vorig jaarverslag vermeldde, valt omtrent deze cijfers niets bijzon ders mee te deelen. Het incidenteel onderzoek van sommige kin deren geschiedde ook evenals tevoren. Ook nu weer bleek mij, dat een vrij geregeld onderzoek naar de aanwezigheid van hoofdluizen noodzakelijk is. Helaas neemt dat onderzoek zeer veel /tijd in beslag. Het is n.l. noodig, dat kort na het eerste onderzoek een controle onderzoek geschiedt en misschien daarna nog een derde onderzoek. Op dit gebied laat n.l. de me dewerking der ouders nog wel eens wat te wen- schen over; de gedrukte „Wenken voor het rein houden 'van het hoofdhaar" hebben niet altijd de beoogde uitwerking. Sommige moeders achten zich na de ontvangst daarvan beleedigd. Gelukkig denken verreweg de meesten er anders over. In- tusschen moet dit onderzoek geregeld plaats hebben, maar dan kost het mij te veel tijd. In plaatsen, waar een schoolverpleegster is, ver-

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 1