Velsen Visscherij Vervolg Plaatselijk Nieuws IJmuiden. Driehuis Scheepvaart Santpoort. AGENDA. WOENSDAG. Thalia, Bioscoop, 8.15 uur. Zaai Flora, Openb. vergadering S. D. A. P., 8 u. DONDERDAG. Thalia, Bioscoop, 8.15 uur, Thalia, Openb. vergadering S. D. A. P„ 8 uur. VRIJDAG. Thalia, Bioscoop, 8.15 uur. Hotel De Prins, Openb. vergadering S.D.A.i 8 uur. richt die dit werk. Aangezien de Gemeentelijk" Geneeskundige Dienst volgens raadsbesluit de gedeeltelijke beschikking heeft over een oer wijkverpleegsters, zal ik voortaan in dezen van haar hulp gebruik maken. Hel spreekuur wordt steeds meer bezocht. In aansluiting aan mijn bezoeken aan de scholen hield ik soms op school na afloop der schooltijd spreekuur, waarvan ook druk gebruik werd ge- maakt. Omtrent de Openbare school voor buitenge woon Lager Onderwijs valt mee te deelen, dat hel aantal leerlingen langzamerhand zoo groot wordt, dat tot uitbreiding zal moeten worden overgegaan. Tevens bestaat er behoefte aan een imbecillen-klas. De verhouding tot hel Consultatiebureau voor tuberculose en de Afdeelingen van hel Centraal Genootschap voor Kinderherstellingsoorden e;. Vacantiekolonies en van de Centrale Commissie voor de Uitzending van 'Kinderen naar Buiten was aangenaam en vruchtdragend. Het contact tusschen de Gemeentelijke Ge neeskundige Dienst en de Vereeniging tot be strijding der Tuberculose werd nog vergroot. doordat het gemeentebestuur bepaalde, dat de gemeentelijke geneeskundige toegang tot de be stuursvergaderingen van de vereeniging moet hebben, en de vereeniging mij als bestuurslid ver koos. In de onderlinge samenwerking tusschen d vereeniging tot bestrijding der t.b.c. en de beide vereenigingen, die zwakke kinderen uitzenden, is gelukkig een belangrijke verbetering gekomen Het is mij gelukt de vertegenwoordigers van die drie vereenigingen in een vergadering bijeen te brengen, waar unaniem werd besloten om te trachten een zoo groot mogelijke efficiëntie bij de uitzending te verkrijgen. Daartoe werd o.a vastgesteld, dat alle kinderen, die voor uitzen ding werden opgegeven, hetzij door het consulta tiebureau voor t.b.c., hetzij door de huisartsen, hetzij vanwege de school, door den gemeentelij ke geneeskundige worden uitgezocht, waarbij te vens kan worden nagegaan, welke kinderen ver pleging in een Vacanliekolonie noodig hebben en welke evengoed geholpen kunnen worden door de goedkoopere wijze van uitzending naar een gezin, welke kinderen in den zomer en welke in den winter moeten worden uitgezonden en welke zeelucht behoeven en welke boschlucht. Door een dergelijke centrale selectie hoopt men te berei ken, dat zooveel mogelijk die kinderen worden geholpen, die dat het meest noodig hebben, en dat de uitzending naast de grootst mogelijke gun stige uitwerking de minst mogelijke kosten ople vert, dus zoo economisch mogelijk werkt. Van lessen aan spraakgebrekkige kinderen is nog niets gekomen; mijn desbetreffend voorstel van November 1925 heeft nog niet tot het be oogde doel geleid. Omtrent de melkvoeding op de scholen werd bepaald, dat vóór de verstrekking van gemeente wege een onderzoek zal worden ingesteld naar de finantiëele draagkracht van het betrokken ge zin. Het was mij n.l. gebleken, dat soms koste loos melk werd gegeven aan kinderen, wier ouders het zelf wel konden betalen. Dit heeft reeds tot een kostenbesparing geleid. De raming voor verstrekking van gemeentewege van voe ding en kleeding aan schoolgaande kinderen van 1927 kon om deze reden f 500.beneden de ra ming van 1926 blijven. b. Op 10 Februari gaf ik in het gymnastiek lokaal van school D een lichtbeelden-demonslra lie over het verleenen van eerste hulp bij onge vallen en het vervoer van gewonden voor dames en heeren van het onderwijzend personeel, aan wie ik een cursus in „eerste hulp en verband leer" had gegeven. Ik noodigde daarbij teven: uit de hoofden en het personeel van alle lagere en voorbereidend lagere scholen in deze gemeen te en het politiepersoneel. Ruim honderd be langstellenden waren aanwezig. Wordt vervolgd. tegen afgifte van het vaarbriefje, zijn werkloozen- kaart, geldend voor het loopende jaar, ontvangt, Voorloopige regeling voor de uitkeering - bij ziekte. Ie. Door het Fonds zal in die gevallen waarin een opvarende zijn maximum aantal weken zie kengeld en (of) vergoeding voor geneeskundige behandeling of verpleging van Zeerisico heelt ontvangen en nog niet hersteld is, hetzelfde zie kengeld en dezelfde vergoeding worden betaald met dien verstande dat deze uitkeering en ver goeding nimmer langer dan zeven weken per ge val en evenmin langer dan dertien weken per ka lenderjaar mag worden verstrekt, 2e. De Raad van Beheer overweegt een rége ling om diegenen, welke na 1 Juli 1927 door Zee risico uitkeering wordt geweigerd om geen andere reden dan dat de ziekte waaraan zij lijdend zijn, als chronisch wordt beschouwd, in beperkte en afloopende mate door het Fonds te ondersteu nen. Dezelfden kunnen zich melden op het Fonds kantoor voor nadere inlichtingen. 3e, Voor alle zaken, ondersteuning bij ziekte door het Fonds rakende, treden de besturen der vier te IJmuiden gevestigde vakorganisaties als bemiddelaars tusschen het Fonds en de georga niseerde zieke schepeling op. Voor ongeorgani seerden kan dit door het Centraal Administratie- Bureau geschieden. Tengevolge van den grooten toeloop van patiënten in de Maandag geopende kliniek der Neutrale Ziekenhuis-vereeni- ging aan het Koningsplein, moest een spreekuur van een der specialisten verzet worden van Dinsdag op Donderdag. Men zie hiervoor de advertentie in dit blad. Zaterdagmiddag hebben eenige tiental len personen de kliniek bezichtigd, terwijl het Zondag tusschen 2 en 5 uur steeds druk geweest is van kijklustigen. De kli niek zal ook Zaterdag en Zondag te bezich tigen zijn. Men zie voor de uren ons blad van Zaterdag. Doos 30-60,Tube 80ct.BiiApoth.en Drogisten. 696 Bij het te Amsterdam gehouden exa men voor adjunct-commies bij de Directe belastingen, invoerrechten en accijnzen is geslaagd de heer J, H. v. d. Meer, klerk'ten kantore alhier. De tros in de schroef van de zeesleep boot Assistent van het Bureau Wijsmul ler is Maandag door den bekenden duiker van Drimmelen verwijderd. Het bericht in ons blad van Zaterdag inzake de vernietiging van het raadsbesluit, waarbij 6 lokalen van school A werden af gestaan aan de Neutrale Schoolvereeni- ging, eischt eenige verbetering. Het besluit werd niet vernietigd, maar niet goedge keurd. Naar men ons meedeelde, zullen B. en W. nu voorstellen het raadsbesluit een tij delijk karakter te geven, zoodat dan de lo kalen niet aan den openbaren dienst be hoeven te worden onttrokken. Het bestuur der school vereeniging rekent er op, dat de school op 5 September kan geopend wor den. De Raad van Beheer van het Fonds vopr Sociale voorzieningen heeft onder de opvarenden van de visschersvloot een circulaire verspreid, waarin voorkomen de voornaamste bepalingen van het reglement voor de uitkeering bij werkloos heid, Eenige dezer voornaamste bepalingen zijn: le Elke keer dat men onvrijwillig werkloos wordt tusschen 1 Mei en 31 October een ontslag briefje aan -laatsten werkgever vragen (gedrukt, door het Fonds verstrekt model). 2e. Een maal in iedere periode van werkloos heid en wel uiterlijk op den eersten werkloos heidsdag zich vervoegen op het Centraal Admini stratie Bureau ter inschrijving als werkzoekende. 3e. .Indien.,men. voor de eerste maal werkloos wordt in de periode van 1 Mei_ tot 31 October, ontvangt men op het Centraal Administratie- Bureau tevens zijn vaarbriefje. 4e, Met dit vaarbriefje naar het Fondskan toor pand Reederij Zaanstroom, bovenhuis, in gang 2e Havenstraat No. 1 gaan, alwaar men, VEREENIGING VAN NEDERL. GEMEENTEN. Gistermiddag wapperde de vlag van ons raad huis en ook van den ouden Velser kerktoren en omliggende gebouwen. Dit was ter gelegenheid van de excursie der Vereeniging van Nederland- sche gemeenten, die le Haarlem haar congres houdt. Na een bezoek aan de Hoogovens en de werken voor den bouw der nieuwe schutsluis, arriveerde het gezelschap om 5 uur in groole touringcars voor het gemeentehuis. De o.g. 260 afgevaardig den deden de raadzaal geheel vullen. Het ge- heele college van Burgemeester en Wethouders was aanwezig. Onze burgemeester, het woord nemende, sprak het gezelschap als volgt toe: „Het is het gemeentebestuur van Velsen een bijzonder genoegen u hier te mogen ontvangen. Het is ons niet alleen een groot genoegen, maar ook een groote eer, want uwe vereeniging is niet de eerste de beste. Onder leiding van in het da- gelijksch bestuur en in de gemeente-administratie deskundige mannen, kan zij nog wel niet op een lang verleden bogen, maar wel op een eervol ver leden. Daarbij heeft ze sympathie in den lande. Zij tracht niet alleen belangrijke vraagstukken op het gebied der gemeente-administratie op le lossen, maar ook als pleitbezorger der gemeenten op te treden. Het is dus in het belang van iedere meente, zich bij haar aan te sluiten. Velsen is als gemeente in den lande nog te wei nig bekend. Men denkt nog altijd aan Velsen als het kleine dorpje met een paar duizend inwoners aan den duinrand en vergeet, dat het tot een der 25 grootste gemeenten van ons Iattd behoort. Gij hebt gezien, dat hier veel schoons is te ge nieten. Gij hebt de Hoogovens gezien en de groo te sluizen, die de grootste der wereld zullen worden. En er is nog veel meer hier te genieten. Wij hopen, dat u nog eens kunt besluiten, om niet alleen een abstecher naar Velsen te maken, maar ook' om de algemeene vergadering hier te houden. En als dit dan mocht samenvallen met een betere financiëele verhouding tusschen Rijk en gefneenten, wat nog altijd de wondeplek vormt, dan zullen we u met veel genoegen ont vangen." De voorzitter der Vereeniging van Nederl. ge meenten, Mr. Dr. J, P. Fockema Andrea, burge meester van Utrecht, dankte voor deze ont vangst. Het is, zeide spr., ons een bijzonder ge noegen op den schoonen tocht door deze streek, om een bezoek te brengen aan deze gemeente, die zeker geen van ons zal bestempelen als een klein dorpje. Wij hebben groote bewondering voor de veelzijdige ontwikkeling uwer gemeente en voor wat hier op zoo onderscheiden gebied is tot stand gebracht, werken, die de bewondering wekken van alle Nederlandsche gemeenten. Wij hebben groote werken gezien en alles was grootscheepsch en als straks de nieuwe sluizen klaar zijn, zult ge het nog grootscheepscher doen. Wij hebben ook iets van uwe zorgen verno men en wij kunnen uwen wensch inzake een be tere financiëele verhouding tusschen Rijk en ge meenten van harte deelen en hopen dat die spoe dig in vervulling moge gaan. DE RAADSVERKIEZINGEN. Het is nu merkbaar, dat de dag der raadsver kiezingen in 't zicht komt. Er komt activiteit. Za terdag hield de S. D. A. P. een groote fietstocht naar Santpoort, waarbij de Arbeiders-Muziekver- eeniging „Voorwaarts" meeging en de raadsleden Roelse, Visser en Schaar onderweg korte toespra ken hielden. Bij voldoende deelname houden de R.-Katholie- ken a.s. Zaterdag zulk een fietstocht, We wor den deze week voorts nog vergast op een aantal verkiezingsvergaderingen. Van die op heden avond in Flora en Vrijdagavond in Hotel De Prins maakten wij reeds melding. Morgen, Donderdagavond, zal in Thalia een openbare vergadering worden gehouden, waarin als sprekers zullen optreden de heeren P. F, C. Roelse, raadslid en R. Stenhuis, voorzitter van het Ned, Vakverbond en lid der Tweede Kamer. Vrijdagavond is er in IJmuiden nog een aparte samenkomst van de Soc.-Dem. Vrouwenclub, waarin tevens het 5-jarig bestaan zal worden ge vierd. Dinsdag, de laatste dag vóór de verkiezing, houdt de S. D. A, P, een groote betooging. 1 De andere partijen zitten ook niet stil. De Chr, Historischen geven een eigen verkiezingsblad uit. 1 Door den storm die den nacht van Zater dag op Zondag en ook nog een gedeelte van den Zondag woedde, zijn van vele boomen groote tak ken afgerukt, waardoor verschillende draden der electrische geleiding braken. Deze zijn Zondag alle hersteld. De boot der' N.V. „Alkmaar Packet" die om 10.45 's morgens van hier naar Amsterdam moet vertrekken kon echter tengevolge van den hevi- gen wind niet aan den steiger komen en zette zonder passagiers op te nemen, de reis voort, Zaterdagmiddag is de 30-jarige electricien F. C., wonende te Beverwijk, terwijl hij werkzaam was in het gesticht „Meerzicht", van een ladder gevallen. Daar de gevallene bewusteloos was, werd de hulp van Dr. Barentsen ingeroepen, die na on derzoek, overbrenging naar de „Mariastichting" te Haarlem, noodig oordeelde, hetgeen dan ook per ziekenauto geschiedde. Op 'het Stationsemplacement dei- spoorwegen alhier is thans een goederen wagen zonder wielen geplaatst, welke dient als rijwielbergplaats. Op de begraafplaats Westerveld lagen gisteren overal tal van groote en kleine takken, die van de boomen gerukt waren door den storm. En dat in Juni op den langsten dag! Het is wel geen mooi, groot bord, maar op het erf der' Wed. J. aan den Drie- huizer Kerkweg alhier staat dan toch maar een bord, waarop staat: Vrije wandeling, ook buiten de wandelpaden. Dat ziet men tegenwoordig niet veel. Van de IJrauider haringvloot kwam sedert de vorige opgave binnen de stoomlogger IJM. 267 met 28 last pekelharing. Van de aan den rijksvischafslag aangeko men visschersvaartuigen waren de besomming: 18 JUNI 1927. IJM. 12 Johanna IJM, 193 de Hoop I IJM. 65 Urania IJM. 75 Kennemerduin IJM. 503 Holland VII IJM. 325 Gloria IJM, 67 Orion IJM. 90 Stormvogel IJM. 42 Flamingo UK, 272 Bgm. Gravenstein IJM. 324 Amalia IJM. 184 Plutos IJM. 179 Holland III IJM, 63 Motorkoter 20 JUNI 1927. IJM. 52 Dordrecht IJM. 104 Annie IJM. 405 Derika II IJM. 127 Derika XIII IJM, 43 Nelly Gezina IJM. 27 Zwarte Zee IJM. 323 Walvisch IJM. 110 Zaanstroom I IJM. 32 Zeemeeuw IJM. 153 Ada IJM. 125 Derika XII IJM. 41 Roode Zee IJM. 4 Gelria IJM. 28 Walrus IJM. 271 Derika XLV IJM. 157 Maria v. Hattum IJM. 106 Reiger IJM. 119 Mies en Truus IJM. 482 Schiedijk IJM. 26 Witte Zee IJM. 151 Hilda IJM. 45 Perseus IJM. 418 Derika V IJM. 180 Holland IV IJM. 82 Aneta IJM, 29 Zeeleeuw IJM. 267 Stoomharinglogger 21 JUNI 1927. IJM. 50 Simon IJM, 3 Christine Catharine IJM. 21 Cor'fie IJM. 58 Amplitudo IJM. 99 Joh. Elisabeth IJM. 53 Derika VI IJM. 290 Avanti IJM. 330 Flandria IJM. 192 Pelikaan IJM. 5 Inie IJM. 177 Emma IJM. 72 Caroline A.IJ. 13 Duitsche .motorkotter f 2275 2440 2300 1839 1977 1689 2212 2145 1827 2064 2268 1780 1539 163 f 1992 2275 2577 2228 2172 2224 2191 2044 2038 1993 2153 2051 2364 1672 3934 1918 2251 2483 2104 1499 1384 1712 3321 1856 3019 2022 6705 f 2333 2772 3220 2206 1658 2373 2073 1830 2429 1247 2837 2046 103 Spr. besloot met dè beste wenschen uit te spreken voor den bloei der gemeente Velsen. Beide redevoeringen werden met warm applaus begroet. Daarna begaven de deelnemers van het congres zich naar hel park Velserbeek, waar bij de thee- schenkerij door het gemeente-bestuur thee werd aangeboden. De heeren Gebroeders Klut zorgden voor goe de muziek tijdens deze ontvangst. AI was het geen prachtig zomerweer, toch zullen de gasten wel een goeden indruk gekregen hebben van de schoonheid van ons gemeentelijk park. Omtrent het bezoek aan de Hoogovens en den sluisbouw kunnen wij nog meedeelen, dat de deelnemers zich in tweeën splitsten en om beur ten de Hoogovens en den sluisbouw bezichtigden Op het terrein der Hoogovens leidde Ir. W. v. d. Vegte en op dat van den sluisbouw Hoofd ingenieur C, Th. C. Heyning het gezelschap rond. De heer A, J. Faber. ingenieur aan de Papierfabriek alhier, is met ingang van 1 Juli a.s. benoemd tot ingenieur bij H, Hartog's Fabrieken te Oss. Bedriegen de voorteekenen niet, dan zal de bazar ten bate eener muziektent zeer zeker sla gen.. De dames, die zich belast hebben met het "nzamelen van giften en gaven bij de ingezetenen ondervinden zeer veel welwillendheid. Soms beurt het zelfs, dat deze of gene zijn beur.t niet eens kan afwachten, en persoonlijk datgene, wat hij wilde afstaan, bij een der commissieleden komt brengen. Zelfs kleine peuters willen hun „steentje" voor de muziektent bijdragen en ko men met aardig gefabriceerde knutselwerkjes aan. Eén zoo'n kleine bracht dezer dagen een fleschje, gevuld met eau de cologne en zeide: „Er zit voor 20 cent eau de cologne in, u mag 't dus wel voor meer verkoopen." ,Kijk", aldus een der commissie-leden, na dit bezoek, „als nu alles gaat meewerken, dan komt de muziektent er of we willen of niet". Maar en dit voegen wij er bij onder dit alles verstaan we ook het weer. En dat doet nog raar momen teel. Hopen we echter op beter.... De bazar wordt Vrijdagavond om 7 uur ge opend door den voorzitter van het comité, den heer Cornegge. Zaterdag is hij geopend van 4 uur af en Zondag van 3 uur af, telkens tot des avonds 11 uur. Zaterdag om 5 uur vangt de sportdemonstratie aan. In optocht trekken de deelnemende vereeni gingen van Hotel „de Weyman" naar het ter rein, nabij „Zomerlust". Het festival op Zondag a.s. begint om 2 uur. Op het terrein zal ruime gelegenheid zijn om den inwendigen mensch te versterken en te ver- frisschen, als dit laatste tenminste noodig zal zijn. Want die Hollandsche zomer staat ons nog niets aan. De heer J. Visser, bevolkingsagent, zal 2 Juli a.s. 12l/:s jaar in gemeentedienst zijn. De heer Visser werd in 1914 aangesteld als bode, kreeg daarna de administratie van het broodbureau en werd later benoemd tot bevol kingsagent. Behalve als welwillend ambtenaar is de he Visser bekend als de ijverige voorzitter van het Symphonie-orkest Euphonie te IJmuiden-Oost. De af deeling IJmuiden van den Vrijz.-Dem. Bond belegt op Vrijdag 24 Juni 1927, namiddags 8 uur, een openbare vergadering in ,,de Weiman" te Santpoort, met als sprekers Mr. Oud lid der Tweede Kamer en W. Landeweerd, terwijl op Dins dag 28 Juni een vergadering te IJmuiden zal worden gehouden, waar eveneens Mr. Oud zal optreden. Op Donderdag 30 Juni zal de aanbe steding plaats hebben van den afbouw der R.K. kerk aan den Wijkerstraatweg, onder beheer van den architect Jan Stuyt. - Zondagmiddag werd het 8-jarig meisje, A. K., wonende te IJmuiden-Oost, op de pont aangereden door een auto, waarbij het kind een groote schaafwond aan het linkerbeen bekwam. J Koppelman, Na op het politiebureau door Dr. Barentsen le zijn verbonden, ke®re!I sel, 15 jaar, z. van K. H. v. Baarsel; Victor De bestuurder van den auto treft geen schuld, i Kirchhoff, 37 jaar, echtgen. van M. HenzeL I BURGERLIJKE STAND VELSEN. Geboorten: G. M. den BroederArents, E. MulderSnijder, d.; M. K, Molenaarv. Bakel, d.; W,. NiemeyerOttens, d.; P. van Son pelman, z. .Overleden: Elisabeth Geertruida Tol, 23 kon het kind weer huiswaarts jaar, ongehuwd; Anna Johan Nicolaas van Baar- Zondagmorgen geraakte het Engelsche stoom schip „Hartside" dat na een lading hout aan de Papierfabriek te hebben gelost, nabij het pant serfort ligplaats genomen had om kolen te laden op drift, doordat een meerpaal waaraan de voor- tros vastgelegd was, uit den grond werd getrok ken. Door den hevigen wind zwaaide het voor schip snel om. Teneinde te voorkomen dat het voorschip aan lager wal zou geraken, werd ook de achtertros losgegooid. Met behulp van twee sleepbooten heeft men daarop het stoomschip weer aan den wal weten te brengen. Het Deensche stoomschip „Hans Tavsen heeft, naar de „Daily Mail" bericht, te Helsing- born, Zweden, aangebracht 3 mannen en een jon ge vrouw, die gered waren van een Engelsch motorjacht, dat op de Noordzee, 30 mijlen ten westen van IJmuiden, was gezonken. Het jacht was, kort nadat de schipbreukelingen waren opgenomen, in de diepte verdwenen. Zondagavond kwam hier van Kemi in Fin land aan, het Duitsche stoomschip Lotte Reith met gezaagd hout voor Amsterdam, Het schip had stormweer doorstaan, waardoor de lading was overgegaan, zoodat de boot zware slagzijde had Bij het binnenkomen werd het schip geassisteerd door de sleepboot Assistent van het Bureau Wijs muller. Door den sterken wind werd het ster' overhellende schip dwars in de haven gegooid waarbij de Assistent een tros in de schroef kreeg Daarop kwam de sleepboot Hector te hulp, dir het schip slaags trok en naar de groote sluis sleepte. De Assistent werd door de Stentor naar der wal gesleept. Een duiker werd opgedragen de tros uit de schroef te verwijderen. In de week van 13 tot 20 Juni zijn te IJmuiden uit zee binnen gekomen 52 stoomsche pen, 5 motorschepen en 2 zeelichters en naar zee ertrokken 64 stoomschepen, 2 motorschepen er 1 zeelichter. IJmuiden Aangekomen 18 Juni: Gallium st., Caen, ijzererts, Hoogovens; Septer, motorkot ter, Christiansand, makreel, visschershaven: Eole, motorschoener; Marstal naar Boulogne, als bijlegger, Binnenhaven; 20 Juni: De Hoop, motor- logger, Wiek,haring, Visschershaven; 21 Juni: Leonard I, motorkotter, Christiansand, makreel, visschershaven. Vertrokken 20 Juni: Septer I, motorkotter, Christiansand, ledig; 21 Juni: Septer, motorkotter, id. Velsen. Vertrokken 18 Juni: Hartside, st„ Wiborg, heeft te IJmuiden gebunkerd en vertrok 20 Juni van daar. Het stoomschip Fagerbo vertrok 18 dezer van Otterbacken en het stoomschip Naaldwijk 18 dezer van Castro Urdiales naar IJmuiden. Laatst genoemd stoomschip passeerde Maandag Okes- sant en wordt heden hier verwacht. DE AANVARING VAN EEN SLUISDEUR TE IJMUIDEN. Gisteren heeft de Raad voor de Scheepvaart onderzoek gedaan naar de oorzaak van de aan varing door het stoomschip Adonis, in den nacht van 4 op 5 dezer, van een sluisdeur te IJmuiden. Er was voor deze zaak groote belangstelling, ook uit IJmuiden. Als getuige werd in de eerste plaats gehoord de gezagvoerder, kapitein N. Beuker. Deze deelde mee, dat de Adonis, een schip van 1704 ton, toe- behoorende aan de Kon. Nederlandsche Stoom bootmaatschappij, gebouwd te Feijenoord, geladen was met 1000 ton zout en verder met stukgoede- --- Het had een diepgang van 61 d.M, achter, binnenvoer. Het schip was heel bedaard de zen ingevaren, heeft heelemaal vooraan gem op last van den sluismeester, op omstreed M. afstand van de sluisdeuren. Daar werd stopt Toen de sluismeester riep: ver genoee was bijna geen vaart meer in het schip), order gegeven, voorspring en achtertros te tl den en werd vervolgens naar de machine! getelegrafeerd: volle kracht achteruit. Het schoot echter vooruit, de kapitein liet stopp^ telegrafeerde opnieuw: achteruit. Maar schoot de Adonis vooruit. Ten derde male mandeerde de kapitein: stop en vollen achteruit. De sluisdeur werd aangevaren- daarna manoeuvreerde het schip, als getelèi feerd was. De Adonis werd slechts weinig schadigd, maar de Zuidelijke vloeddeur was gehavend, dat niet meer kon worden ges Het schip is toen langs de trossen naar de sluis gegaan. De kapitein verklaarde, dat hjj zijn commando's steeds behoorlijk antwoord, de machinekamer had gekregen; hij had spreekbuis niet kunnen gebruiken, omdat 3 zich in een minimum van tijd afspeelde. De pitein begreep niets van de verkeerde uitvc van zijn commando's, het schip heeft altijd gemanoeuvreerd. Op een vraag van een der raadslieden klaarde de kapitein, dat in de sluizen altijd de machine wordt gemanoeuvreerd, omdat' trossen kunnen breken. Als het schip in de 1 zen komt, wordt de machinekamer gewaarschii, en deze zorgt ervoor, dat de eerste machinist ook verneemt. Op de brug, aldus de kapitein,] geen verklikker om te zien, wat de machine De tweede machinist, ,T. E, van Ark, daarna gehoord. Hij voer af elf maanden met den eersten machinist en had al vroeger jaar met hem samen geviren. De tweede nist was in het bezit van het machinist! B. Deze getuige had in den nacht van 3' Juni de wacht om 12 uur. Hij had geen ontvangen, dat men in de sluizen was o veerd, wel had hij even vóór één gehoord, dsX-ic loods aan bo"rd kwam, In de sluis, toen de machine gestopt was volle kracht achteruit gecommandeerd, aldwÏDe tweede machinist. De assistent tele- commando te-ug. De 2e machinist zette schaarstand echteruit. De machine wilde niet aanpakken, waarop hij den schaarstand: vooruit bracht en de machine 2 k 3 kl vooruit liet maken, met de bedoeling gunstiger stand voor achteruitdraaien te ki Op dat moment werd de telegraaf op stop waarop hij de schaar door zijn achteruitwerl den stand liet heenwerken naar den middensljdi! 1 Daarop werd weer volle kracht achteruit grafeerd. Hij liet daarop de schaar uit den denstand door den vooruitwerkenden stand pen. De schaar haalde dezen stand echter omdat er te veel druk in de schuifkasten De machine deed toen weer eenige slagen v< Toen werd weer stop getelegrafeerd volle kracht achteruit. Hij trachtte toen, door het wiel van den omzetmachine te trekkco, startingdonkey door te laten loopen op acht Het bleek hem, dat hij de hoofdstoomafsluilen de machine gedeeltelijk had laten opi vandaar de druk in de schuifkasten, Toen hij deze dichtgezet had en den aftap den H.D.-cylinder open, kreeg hij de omzet' ging op „achteruit" en juist zou de achteruit draaien, toen hij den stoot voeldtl het laatste oogenblik kwam de eerste raai beneden: alles zal zich in U/a minuut hebbes: gespeeld. Bij het getuigenverhoor erkende voorts de ste machinist, J. B. Smits, dat er een inst bestaat, waarbij hem is voorgeschreven, in machinekamer te zijn, wanneer er gem: 1 vreerd wordt. Om 12 uur, toen de wacht vaal tweeden machinist begon, had hij zich echter deg begeven en was daar gebleven, zelfs toec: de sluizen binnenvoer. Hij zeide het volste trouwen te hebben in den tweeden machinii'.j daarom niet naar beneden te zijn gegaan, hij evenwel gemerkt had, dat de manoeuvre l naar behooren werd uitgevoerd rende hij'zoo mogelijk naar de machinekamer. Wel was tof hoofdstoomafsluiter gesloten, maar toch woij te laat om ongelukken te voorkomen. Ten slotte werd nog de 21-jarige as machinist gehoord, die eveneens in de msci] kamer aanwezig was geweest, waar hij aant ning van de diverse commando's had gehouoü De heer C. Oud, onder-inspecteur vr Scheepvaart te IJmuiden, optredende als genwoordiger van den hoofdinspecteur v( Scheepvaart, sprak als volgt: Uit het onderzoek, door den Raad i naar de scheepsramp van het stoomschip ben ik tot de overtuiging gekomen, dat scheepsramp is veroorzaakt door een „1 van den tweeden machinist en een „nalatig: van den eersten machinist. De daad van den tweeden machinist hierin, dat hij verkeerd met de machine gemanoeuvreerd, doordat hij tijdens het vein der schaarbeweging den hoofdstoomafsluite: de machine liet openstaan, zoodat de n» vooruit sloeg, toen de schaarbeweging den uitstand passeerde, inplaats van achteruit, van de brug was getelegrafeerd. Dit is een den tweeden machinist en ik verzoet Raad dan ook den tweeden machinist nair te straffen, door het uitspreken van e*- risping. De nalatigheid van den eersten machiniil stond hierin, dat hij tijdens de manoeuvre machine niet op zijn post was in de mad mer. Was de eerste machinist op zijn post ven, dan had hij zeker de fout van den h machinist gezien, deze kunnen corrifj waardoor het ongeval ware voorkomen. dit heeft nagelaten, beschouw ik den machinist mede schuldig aan deze scheep^ Reeds in tal van uitspraken heeft de Raa' de Scheepvaart waarschuwingen aan eerst' chinisten gegeven, om toch vooral op in de machinekamer te zijn, tijdens het vreeren in de sluizen. Hierbij citeerde spr. verschillende vroeg« dane uitspraken. Tenslotte vroeg de on® specteur den Raad den eersten machinist j plinair te straffen met schorsing. De raadsman van den tweeden machinist. van Ark, de heer L. Veenstra, zeide; dat ciaal bij dit schip een zeer handige moet zijn. De aanzet-machine fungeerde niet ze was van zeer oude constructie met éf: Spr. kan niet aannemen, dat door de m3®s die alleen moeilijker dan anders werd uitf" het ongeluk is veroorzaakt. De raadsman van den eersten machinist, Smit, de heer J, Ratté, acht het een eisch, dat de eerste machinist het overzie'1 den machinedienst beeft. Maar alleen op^ schepen. Bij een schip, karig bemarld als nis, is het een practisch onuitvoerbare «5> mers, waar slechts 3 machinisten en één »-s zonder diploma aan boord waren, waS" oogenblik van het ongeluk 75 pet. van chinekamerpersonéel in de machinekamerj zig. Bovendien was de le machinist .toch hij was niet naar kooi gegaan. Ten slotte spr. op, dat de positie van den eersten niet op de Schepenwet berust, Ironiers ren. net naa een diepgang van uclU5l 58 d.M. voor. De Adonis kwam in den nacht van geen ^ootönmchlnlsL"Spr" "acht den eisch 4 op 5 Juni uit Cadix te IJmuiden aan; het was] inspecteur dan ook veel te hoog. prachtig weer, toen het schip de groote sluizen De raad zal later uitspraak doen.

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 2