Nieuwe uitgaven VERSLAG VAN DEN GEMEENTELIJKEN GENEESKUNDIGEN DIENST, OVER HET JAAR 1926. Vervolg. c, Bestrijding der besmettelijke ziekten. Roodvonk, ln het afgeloopen jaar kwamen zeer veel gevallen van roodvonk voor. Dit was trou wens niet alleen in onze gemeente het geval, maar ook op vele andere plaatsen, In de jaren 1921 tot en met 1925 werden in de gemeente resp. 9, 5, 36, 51 en 36 gevallen van roodvonk aangege ven, in 1926 bedroeg dat aantal 105. De meeste gevallen kwamen voor in dë laatste vier maan den, n.l. 85, Het is de moeite waard om het ver loop der ziekte gedurende dien tijd eens wat na der onder de oogen te zien. De ziekte heerschte in het bijzonder te IJmuiden, n.l. 71 van de 85 gevallen. Enkele scholen werden voor eenigen tijd gesloten. Het totale aantal 93 is schijnbaar niet in over eenstemming met het bovengenoemde getal 85. Schijnbaar, want het laatste geeft het aantal ge zinnen aan, waarin roodvonk voorkwam, dus het aantal malen, dat aangifte werd gedaan, terwijl het eerste getal het aantal ziekte-gevallen aan duidt, Verschillende keeren hadden in een gezin meerdere personen roodvonk. Uit bovenstaande tabel blijkt, dat de ziekte hel meest voorkwam onder de schoolbevolking, hei geen met de algemeene ervaring overeenkomt. Verder bleek, dat de meeste gevallen zich voor deden op de christelijke scholen te Oud-IJmuiden, Terwijl het aantal leerlingen van alle christelijke scholen ongeveer 1/4 deel bedraagt van de totale schoolbevolking, was het aantal roodvonkgeval- len op die scholen ruim de helft van het totale aantal. Vooral op de Comitéschool, de Groen van Prinstererschool en de Mevr. van Tuyllbewaar- school kwam de ziekte veelvuldig voor. Het aan tal leerlingen op die scholen is ongeveer een tien de deel van de totale schoolbevolking, terwijl het aantal roodvonkgevallen daar een derde deel be droeg van het totaal. Tusschen deze drie scholen bestaat een veelvuldig contact. Zoowel de Comi téschool als de Groen van Prinstererschool wor den bezocht door kinderen, wier broertjes en zusjes naar de Mevr, van Tuyllbewaarschool gaan. Vanuit de bewaarschool kunnen dus de beide an dere scholen worden besmet, evenals elk der bei de laatsten de bewaarschool kan besmetten en via deze weer de andere. Toen zich de eerste ge vallen op de Comitéschool en de Mevr, van Tuyll bewaarschool voordeden, heb ilc een onderzoek ingesteld en getracht de uitbreiding tegen te hou den. De bewaarschool is vanaf 29 September tot 18 October eerst gedeeltelijk, daarna geheel ge sloten geweest, mede doordat verschillende ge vallen van mazelen voorkwamen. Toen ook op de Groen van Prinstererschool roodvonkgevallen voorkwamen werd het moeilijker, omdat die school niet was aangesloten bij bet geneeskundig schooltoezicht. In 5 weken kwamen 7 gevallen van roodvonk op die school voor en al spoedig volgden ook weer meer gevallen op de beide ande re scholen. Zoolang de Groen v, Prinstererschool niet bij het geneeskundig schooltoezicht was aan gesloten, kon ik dus op die school geen onder zoek instellen om dié kinderen van de school te verwijderen, waarvan ik besmettingsgevaar vreesde voor de anderen. Nu kon ik niet beter doen dan aan te raden de school zoo lang njoge lijk gesloten te houden. Na de herfstvacantie zijn n.l. in IJmuiden 14 scholen eenigen tijd gesloten gebleven, waarvan 2 gedurende één week, 9 ge durende 2 weken en de drie bovengenoemde ge durende ongeveer drie weken. Tegen het einde van deze sluiting besloot het bestuur der Groen van Prinstererschool zich, althans voor zoover het betreft de bestrijding der besmettelijke ziekten, aan te sluiten bij het geneeskundig schooltoezicht. Het spreekt vanzelf, dat ik dat besluit in hooge mate heb toegejuicht. De heropening der ver schillende scholen had geleidelijk plaats. Ilc was daarbij steeds tegenwoordig en zond de verdach te kinderen naar huis. Uit de tabel blijkt verder, dat op de R.K. scholen maar twee gevallen van roodvonk voor kwamen, Het contact tusschen de leerlingen van die scholen en van de andere schijnt gering te zijn. i Ook toont de tabel aan, dat het aantal rood vonkgevallen afnam tijdens .de sluiting van de scholen. Die afname had natuurlijk niet direct plaats. In de laatste week vóór de herfstvacantie zijn waarschijnlijk vele kinderen besmet en ver moedelijk ook nog in de eerste vacantieweek, de feestweek. Deze werden ziek na een incubatietijd van 5 tot 8 dagen. Aangezien de ziekte zich meestal niet ernstig liet aanzien, werd vermoedel. niet altijd direct geneeskundige hulp ingeroepen, zoodat de aangifte eenige dagen na het uitbreken der ziekte plaats vond. Vandaar het groote aan tal ziektegevallen in de tweede week der school- sluiting (zie in de tabel Na de tweede week trad een duidelijke vermindering op. Een paar weken na de heropening der scholen nam echter het aantal weer toe, maar nu overwegend onder de niet-schoolgaanden. Reeds vanaf de tweede week der sluiting was het aantal niet-schoolgaan- de roodvonklijders grooter dan vóór dien tijd, Gedurende de schoolsluiting was het contact in het gezin'grooter en had dus meer huisbesmettmg plaats. Gelukkig droeg de ziekte een goedaardig karakter. Slechts één sterfgeval kwam voor. Het lichte verloop was intusschen oorzaak, dat de ziekte zich gemakkelijker kon uitbreiden. Het staat vast, dat soms geen geneeskundige hulp is ingeroepen, omdat men dacht, dat het geen rood vonk was, misschien ook wel omdat men het lie ver verzweeg. Tweemaal zag ik een kind, dat ge regeld de school bezocht, dal vervelde en een paar weken tevoren keelpijn had gehad, waarbij geen dokter was gehaald. Er zijn door de huis artsen meerdere gevallen van roodvonk gecon stateerd zonder uitslag (formes frustes). In dien lijd plaatste ik een waarschuwing in de krant om bij twijfel steeds den dokter te halen. De gevolgde methode om de uitbreiding tegen te houden v.n.l. bestaande in het opsporen van verdachte kinderen en zoo noodig het sluiten van scholen bevredigde mij in 't geheel niet. Wat het eerste betreft, moest ik om doel te treffen alle kinderen met een ontstoken keel als verdacht beschouwen en dus voor acht dagen naar huis zenden. Het gevolg daarvan was, dat b.v. op een school van 250 leerlingen, waarvan reeds 76 orr verschillende redenen afwezig waren, er nog een twintigtal naar huis werd gezonden 1 kin deren hebben in de wintermaanden niet eens een ontstoken keel! Van die twintig kreeg na een paar dagen één duidelijk roodvonk. Aan den an deren kant is niet altijd een ontsfnV-~> he- eerste verschijnsel van roodvonk. En hoe het ge steld is met het besmettingsgevaar vóór het uit breken der ziekte, weet men niet, evenmin als men zekerheid heeft, hoe lang een herstelde rood vonklijder nog besmettelijk is. Het is hier moei lijker dan bij de diphtherie, waar men de smet stofdragers met vrij groote zekerheid kan signa- leeren door het bacteriologisch onderzoek van het. keelslijm. Dat is bij roodvonk nog niet moge- liik. Wat nu de schoolsluiting betreft, zii kan wel een gunstige uitwerking hebben, maar bevordert de besmettingen in 't gezin. Bovendien is het een maatregel, die ernstig ingrijpt in den gang van het onderwijs, en bet is een plaag voor vele huis moeders. En ook zou sluiting der scholen eigenlijk gepaard moeten gaan met schorsing van andere bijeenkomsten van schoolgaande kinderen zooals Zondagsscholen, cursussen in handenarbeid, dans lessen enz. En dan blijft er toch nog altijd vrij veel contact tusschen de kinderen bestaan, het wordt zelfs in het gezin vermeerderd, Aan de waarde van de ontsmetting na roodvonk gaat men hoe langer hoe meer twijfelen. In over leg met den heer Directeur van den Ontsmetlings- dienst wordt zoowel bij diphtherie als bij rood vonk als volgt te werk gegaan. Bij elk aangege ven geval van een van de beide ziekten 'worden gedrukte wenken uitgereikt, hoe men moet han delen ter voorkoming van uitbreiding der ziekte. Na afloop der ziekte wordt lijf- en beddegoed ontsmet in de oven te IJmuiden, terwijl de zie kenkamer flink wordt gereinigd met zeepwater en lysol. Ontsmetting der schoolbanken heeft niet meer plaats. Indien het achterwege laten daarvan de uitbreiding der ziekte in de hand had gewerkt, had men moeten zien, dat kort na elkaar zich meerdere gevallen in eenzelfde klas hadden voor gedaan, ja eigenlijk in dezelfde hoek van deklas. Daar is niets van te bespeuren. Behalve dat de eindontsmetting weinig nut heeft, kan zij zelfs kwaad doen, Immers, wat is natuurlijker dan dat het publiek denkt, dat, wanneer er ontsmet is, alle besmettingsgevaar is geweken. En dat is dik wijls absoluut onjuist. Evenals verleden jaar een paar maal huisgenooten van herstelde diphthe- riepatienten, nadat er ontsmetting had plaats ge had, nog wel degelijk besmettelijk bleken te zijn, zag ik bij deze roodvonkepidemie meer dan eens, dat na de ontsmetting een herstelde roodvonklij der nog een loopend oor had en dus nog besmet telijk was. Het was te wenschen, dat minder spoe dig tot ontsmetting werd overgegaan, en in elk geval niet, zoolang er nog besmettingsgevaar waarneembaar is. Hoewel als regel geen kind uit een gezin, waar een in de wet genoemde besmettelijke ziekte heeft geheerscht, weer op de school wordt toege laten zonder schriftelijke toestemming van mij, achtte ik het toch gewenscht deze bepaling nog eens nader onder de aandacht van de hoofden der scholen te brengen. Waar dus de bestrijdingswijze van het roodvonk mij niet bevredigt en de te nemen maatregelen dikwijls van ingrijpenden aard zijn, en waar de talrijke ontsmettingen, zelfs in den hier gevolg den eenvoudigen vorm, vrij veel geld kosten, acht ik hel een uitkomst, dat het Rijks-Serologisch In stituut te Utrecht er eindelijk in geslaagd is een stof te bereiden, die bij inspuiting onvatbaarheid tegen roodvonk veroorzaakt. Nu zal het roodvonk waarschijnlijk met succes kunnen worden bestreden, n.l. door de schoolbe volking tegen de ziekte onvatbaar te maken evenals dat verleden winter tegen de diphtherie is gedaan. In November had ik een bespreking met de Ge zondheidscommissie in verband met de roodvonk epidemie, bij welke gelegenheid ik den indruk kreeg, dat samenwerking tusschen die commissie en den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst nuttig kan zijn. Wordt vervolgd. In het overzicht betreffende de haringvis- scherij in het Visscherijblad der N, Vlaard. Ct, van 17 Juni lezen wij het volgende: „Ondanks de bescheiden aanvoeren in deze voorteelt zijn toch de prijzen over 't geheel aan den lagen kant geweest; en het is ook nu, evenals in elk voorjaar, weer voorgekomen, dat de haring voor zeer lagen prijs verkocht is moeten worden. Het vroege varen is toch lang niet in allen deele voordeelig voor de reederijen; de een vaart vroeg omdat de ander het doet, en zoo neemt net aan tal vroegtijdig uitvarende schepen geleidelijk toe, Bovendien spreekt de overweging, dat het sei zoen van stilliggen liefst zoo kort mogelijk duren moet, vooral ook met hel oog op de zeelieden, in deze aangelegenheid een woordje mee. Maar voordeelig is het vroege varen slechts zelden. Voor ons blijft het intusschen een vraag, of hierin niet eenige verbetering is te brengen. De vroege haring is een product voor de bin- nenlandsche markt. Welnu, is die binnenlandsche markt niet stel selmatiger en intensiever te bewerken? Kan de consumptie van haring in het binnen land niet meer worden bevorderd? Wij hebben in dit blad enkele jaren geleden geschreven over een daartoe in het leven te roe pen organisatie, welke in hoofdzaak uitgedacht was door den heer Voet, Later zijn we daar enkele keeren op terugge komen. Het betreft de stelselmatige, vakkundige, zin delijke en straf-georganiseerde verkoop van ha ring aan de consumenten door het heele land, volgens het ijsco-systeem. Hier ligt naar onze vaste overtuiging een laak voor de reederijen; hier kan het belang van het reederijbedrijf zeer worden gediend. De kranten hebben thans bericht, dat de heer C. Pronk te Scheveningen het systeem voor Den Haag in toepassing heeft gebracht. Met belang stelling volgen we dit initiatief. Maar we veroorloven ons de opmerking, dat er nog afzetgebied bestaat -ook buiten Den Haag, waarover de reeders hun belangstelling eens mo gen laten gaan!" Gedurende de maand Mei van dit jaar zijn te IJmuiden aan den rijksvischafslag aangekomen 290 stoomtreilers met f 632.629 besomming tegen in Mei van het vorig jaar 277 stoomtreilers met f 556.301 besomming en in de eerste vijf maan den van dit jaar 1682 stoomtreilers met f 3.800.485 besomming tegen in gelijk tijdvak Van het vorig jaar 1668 stopmtreilers, die f 3.710.560 besomden. Verder kwamen van de treilvisscherij in Mei van dit jaar binnen: 15 motorloggers met f 8145 besomming tegen in Mei van het vorig jaar 4 dier schepen met f 1550 besomming en in de eerste vijf maanden van dit jaar 53 motorloggers, die f 32.635 besomden tegen in gelijk'tijdvak van het vorig jaar 12 dier vaartuigen met f 5724 besom ming; 131 zeilloggers met f 36.925 besomming tegen in Mei van het vorig jaar 134 dier vaartuigen met f 30.774 besomming en in de eerste vijf maanden van dit jaar 553 zeilloggers met f 236.668 besom ming tegen in gelijk tijdvak van het vorig jaar 614 dier vaartuigen, die f 271.943 besomden; 375 motorkustvisschers met f 16,683 besomming tegen in Mei van het vorig jaar 191 dier vaartui gen met f 10.787 besomming en in de eerste vijf maanden van dit jaar 887 motorkustvisschers met f 40,253 besomming tegen in gelijk tijdvak van het vorig jaar 1026 dier vaartuigen, die f 80,354 besomden; 1 zeilkustvisscher met f 8.besomming tegen in Mei van het vorig jaar geen dier soort sche pen en in de eerste vijf maanden van dit jaar 24 zeilkustvisschers met f 248 besomming tegen in gelijk tijdvak van het vorig jaar 67 dier vaartui gen, die f 870 besomden; 25 open booten met f 343 besomming tegen in bij Wiclrïjden en een door de Zon verbrande Huid, Schrijnen en Smet ten, verzacht en geneest men met Doos 30,00, Tube 80ct. Mei van het vorig jaar 30 dier vaartuigen met f 467 besomming en in de eerste vijf maanden van dit jaar 229 open booten, die f 2435 besom den tegen in gelijk tijdvak van het vorig jaar 197 dier vaartuigen met f 2060 besomming. Van vreemde nationaliteit kwamen in Mei van dit jaar van de treilvisscherij te IJmuiden binnen 12 Duitsche stoomtreilers met f 26.431 besomming en 4 Deensche motortreilers met f 4408 besom ming tegen in Mei van het vorig jaar 51 Duitsche stoomtreilers met f 149.997 besomming, 3 Engel- sche stoomtreilers, die f 6S78 en 3 Deensche mo tortreilers, die f 3016 besomden; en in de eerste vijf maanden van dit jaar 139 Duitsche stoom treilers met f 435,877 besomming, 8 Deensche mo tortreilers met f 6352 en 1 Deensche motortrei- ler met f 217 besomming tegen in gelijk tijdvak van het vorig jaar 180 Duitsche stoomtreilers met f 552.243 besomming, 3 Engelsche stoomtreilers met f 6787 en 5 Belgische stoomtreilers met f 16.540 en 5 Deensche motortreilers met f 4624 besomming. Van de beugvisscherij kwamen in Mei van dit jaar aan de markt 2 stoombeugers met f 749 be somming tegen in Mei van het vorig jaar 6 stoom beugers, die f 4388 besomden en in de eerste vijf maanden van dit jaar 75 stoombeugers met f 121.191 besomming tegen in gelijk tijdvak van het vorig jaar 136 stoombeugers met f 161.720 en '1 zeilbeuger(sloep) met f 105 besomming. Van de haringvisscherij kwamen in Mei van dit jaar binnen 2 stoomloggers met f 3168 besomming tegen in Mei van het vorig jaar 5 Engelsche stoomloggers, die f 829 besomden en in de eerste vijf maanden van dit jaar 3 stoomloggers met f 6017 en 2 motorloggers met f 627 besomming te gen in gelijk tijdvak van het vorig jaar 1 stoom- logger, die f 1675 en 7 Engelsche stoomloggers, die f 5872 besomden. Het aantal in Mei van dit jaar binnengekomen visschersvaartuigen bedraagt 857 tegen in Mei van het vorig jaar 704 en in de eerste vijf maan den van dit jaar 3656 vaartuigen tegen in gelijk tijdvak van het vorig jaar 3922. De in consignatie aangevoerde vischzendingen bedroeg in Mei -.aan opbrengst f 16,475 tegen in Mei van het vorig jaar f 15.068, terwijl de op brengst van de in de eerste vijf maanden in con signatie aangevoerde visch bedraagt f 118.084 te gen in gelijk tijdvak van het vorig jaar f 95.130. De opbrengst van de in Mei van dit jaar aan gevoerde visch bedraagt f 745.970 tegen die van Mei in het vorig jaar f 780.061 terwijl de totaal opbrengst van alle in de eerste vijf maanden van dit jaar aangevoerde visch bedraagt f 4,803.097 tegen in gelijk tijdvak van het vorig jaar f 4.896.307. EEN GERUSTSTELLEND RAPPORT. Men schrijft ons: In het Noord-Westelijk deel van den Atlanti- schen Oceaan wordt al vele jaren lang een inten sieve visscherij op kabeljauw uitgeoefend. Daarbij worden zulke reusachtige hoeveelheden van deze visch bemachtigd, dat de vraag was gerezen, of niet op den duur voor een ernstigen achteruit gang van den kabeljauwstand gevreesd moest worden. De Noord-Amerikaansche commissie voor vis- scherij-ond'erzoekingen (North-American Commit tee on Fishery investigations), waarbij de Ver- eenigde Staten van Amerika, Canada en New- Foundland zijn aangesloten, heeft in haar twaalf de vergadering, welke op 29 April j.l. te Washing ton plaats vond, omtrent deze vraag een rapport uitgebracht. Daarin stelt zij vast, dat de Ver- eenigde Staten,, Canada, New-Foundland, Frank rijk en Portugal in die wateren gezamelijk onge veer een half billioen K.g, kabeljauw per jaar van gen, Uit een vergelijking van de totale vangsten in de opeenvolgende jaren sinds 1880 blijkt, dat deze aanzienlijke fluctuaties vertoonen, doch dat er over het algemeen zoo min een afneming als een toeneming valt te constateeren, waaruit de commissie afleidt, dat er geen enkele aanwijzing- is voor eenige wijziging van den kabeljauwstand in die wateren. Uit niets blijkt dus, dat er voor dit oudste bedrijf van het blanke ras in Noord- Amerika gevaar bestaat. Intusschen beteekent dit geenszins, dat de kabeljauwvoorraad naar de mee ning van de commissie onuitputtelijk is, of dat voor het oogenblik op bepaalde vischgronden de kabeljauw niet schaarsch zou zijn. Scheepvaart DE NAVIGATIE OP HET NOORDZEEKANAAL, De N.V. reederij v/b, Gebr, Goedkoop schrijft aan De Tel. nog het volgende: „Voor de assistentie van IJmuiden (sluis) tot Amsterdam (Zeeburgerkade), hetgeen ongeveer 4 uur vordert, betalen groote schepen zooals de „Peder Bögen" en de „Busen" volgens tarief f 170 per sleepboot (indien contract, nog belangrijk minder), zoodat wij in dit geval dus geen f 700 ontvangen, zooals de havenmeester medegedeeld heeft. Wat de assistentie bij de spoorbruggen betreft, dit is hoofdzakelijk als deze gesloten zijn (wat zeer vaak voorkomt) en de schepen met een zij- delingschen wind wachten moeten. Indien de „Tydeus" indertijd geen sleepbooten gebruikt had, zou de averij met den brugpijler on noemelijk veel grooter geweest zijn. De bekende „blauwjaijpers", die gedurende 40 a 50 jaar onze haven zeer vaak bezoeken, gebruiken ook na die aanvaring steeds 2 sleepbooten heen en terug op het Noordzeekanaal, wat toch wel heel duidelijk het groote nut van sleepbooten op het Noordzee kanaal illustreert. Insiders weten dan ook zeer goed, dat de sleep- bootkosten op het Noordzeekanaal de haven van Amsterdam niet benadeelen. De gezagvoerders verkondigen herhaaldelijk den lof over de uitste kende sleepboothulp in de Amsterdamsche haven die gunstig afsteekt bij vele buitenlandsche ha vens. De actie van den havenmeester heeft alleen ten doel een gemeentelijken sleepdienst in het leven te roepen, die ontzaggelijke offers van de belas tingbetalers zou vergen", De havenmeester is absoluut geen voorstander van gemeentelijke sleepboot-exploitatie in de ha ven van Amsterdam, antwoordt De Tel. hierop. Over de navigatie-mogelijkheden op het Noord zeekanaal is tijdens het 50-jarig bestaan genoeg geschreven en wij moeten thans de discussie over dit voor onze haven belangrijke onderwerp slui ten, Ongetwijfeld is de zaak ook reeds ter spra ke gekomen in de bekende gewestelijke commis sie ter bestudeering van maatregelen ter bevor dering van den bloei der haven. De deskundigen zullen daar wel tot conclusies komen. VOETBAL, R. C. H.—STORMVOGELS. Deelden wij Woensdag jl. mede, dat deze wed strijd waarschijnlijk Zaterdag 25 Juni gespeeld zou worden, thans vernemen wij, dat dit niet het geval zal zijn, daar Stormvogels uitstel heeft ge vraagd, aangezien men er prijs op stelde, dat HoutKamp meespeelde. Bovendien vernamen we, dat laatstgenoemde zelf ook te kennen heeit ge-, geven, gaarne in dezen wedstrijd van de partij te zijn. Ondanks het feit, dat Houtkamp qua onge lukken nu juist niet bepaald gelukkig kan worden genoemd, blijkt zijn enthousiasme dus nog niet be koeld te zijn. 1 EEN „GEKOCHTE" PROMOTIE. Onder dit opschrift lazen wij in de „Sportkro niek" het volgende: Promotie pleegl te worden verworven op het groene veld, ln een enkel geval kan een aanvan kelijk niet voor promotie in aanmerking komen de vereeniging door een besluit van een bestuur of van een protestcommissie toch nog tot een hoogere ^klasse worden toegelaten, maar ook daaraan moeten prestaties op t groene veld ten grondslag liggen. Er zijn echter, ook wat dit betreft, vereenigin- gen die voor niets staan. Zoo was b.v, een om- koopingsgeval oorzaak, dat West Frisia promo veerde ten koste van Purmersteyn, doch daar hierbij eerstgenoemde vereeniging buiten schot bleef, werd de promotie gehandhaafd. Thans heeft een vernuftige vereeniging een nieuw middel ontdekt, waaromtrent ons het vol gende ter oore kwam. In den zomer 1926 ging de in den U.P.V.B. uit komende vereeniging B. V, C. een fusie aan met Ares, derde klasser N.V.B., en volgens de bepa lingen van den N.V.B. had de combinatie recht op een plaats in de 3e klasse. Later bleek ech ter, dat 't bij deze fusie geen zuivere koffie ge weest was. Een oud-lid van Ares, die door B, V. C. geroyeerd werd, bracht het bestuur van den U.P.V.B. op de hoogte van de voorwaarden waaronder de fusie aa.ngegaan was. Deze Bond stelde den N. V, B. hiervan in kennis; een com missie van onderzoek werd benoemd, en werden boeken bij het bestuur van B. V. C. in beslag genomen en zoo kwam de waarheid aan 't licht. „Bilhoven moest en zou een N.V.B.-vereeniging hebben", dat was de grondgedachte van enkele B, V. C.-bestuurders, en daar de plaatselijke club blijkbaar geen kans zag om zich op eigen kracht uit den U. P, V. B. op te werken, werd de moge lijkheid geopperd om tot een fusie met een Utrechtsche N.V.B.-club te komen, Ares, de zwak ke 3e klasse club met haar gering aantal leden en met haar berooide kas, had daar wel ooren naar, en er kwam een overeenkomst tot stand. Daarbij werd bepaald, dat de combinatie onder den naam B.V.C. in de kleuren en op bet veld dier vereeniging zou uitkomen. Voorts zou B. V. C. de schulden van Ares (f 325.overnemen. Tot zoover zou alles nog heel normaal geweest zijn, doch bovendien ging B. V. C, er mee accoord om een bedrag van f 200 te betalen ter bestrij ding van de kosten verbonden aan de liquidatie van de vereeniging Ares en voor particuliere schulden. En bovendien bleek, dat feitelijk in 't geheel niet van een fusie gesproken zou kunnen worden, omdat B.V.C, slechts 11 door haar aan te wijzen leden (spelers) van Ares zou overnemen; deze leden zouden van B.V.C. gratis shirts ont vangen, Het onderzoek wees uit, dat de liquida tie-commissie van Ares inderdaad een bedrag van ruim f 200 heeft ontvangen, hetwelk zij onder eenige niet naar B. V. C. overgaande leden ver deeld heeft. Dat beide vereenigingen wel voelden, dat er in deze overeenkomst iets niet in den haak was, blijkt duidelijk uit het feit, dat in de notulen der bestuursvergaderingen van beide vereenigingen met geen woord over de fusie gerept was, terwijl die notulen overigens behoorlijk gemaakt waren. Op de ledenvergaderingen, waarin tot fusie beslo ten was, werd enkel gesproken over de „bekende voorwaarden", zonder dat die voorwaarden zelf vermeld waren. Het onderzoek heeft ten duidelijkste uitgewe- zen, dat van versterken der vereeniging B. V. C. door goede krachten (spelers) of door vergrooting der contributie-inning geen sprake was. Daarom was het B.V.C. ook niet te doen; zij wilde op eer. gemakkelijke wijze iets bereiken, waarvoor an dere clubs vaak jarenlang moeten strijden: hei lidmaatschap van den N, V. B, en zelfs ineens alt derde klasser. Het aan Ares uitgekeerde geld moest dienen om de leden van Ares, die niet overgingen, voor de toekomst hun mond te doer, houden, De conclusie is dus: B.V.C, heeft zich het usr- de-klasseschap gekocht waartoe zij zelfs bij gebrek aan contanten, een leening heeft moeten sluiten! en enkele leden van Ares werden op den koop toe bijgenomen, B. V. C. heeft zich zelf dus op onregelmatige wijze gepromoveerd tot derde-klasser N.V.B. Het Bestuur van den N.V.B. moet zijn beslissing nog nemen. Afgezien van de onvermijdelijke be straffing van hen, tfie de amateursbepalingen overtreden hebben, is o.i. ten aanzien van de ver- eenigintf B. V. C. maar één beslissing mogelijk: zu is onrechtmatig naar den N. V. B. gepromoveerd en zal dus dien Bond weer moeten verlaten. DAMCLUB „IJMUIDEN". Massakamp, A.s. Dinsdag speelt bovengenoemde club in de zaal van G. v, d. Outenaar een massakamp tegen de damclub „Haarlem", Aan dezen wedstrijd zul len in 't geheel dertig spelers deelnemen. Daar de damclub „Haarlem" een zeer sterke club is, zal het voor de damclub „IJmuiden" een zware wed' strijd worden. Daarom, D, C. IJ'ers, van 't begir af aan dan ook flink aanpakken hoor! en wie weet, misschien blijft de overwinning dan wel in IJmuiden. Voor belangstellenden, die dezen wed strijd wenschen bij te wonen, vrijen toegang. Aan vang half acht. DE OLYMPISCHE SPELEN 1928, AMSTERDAM. Het KunsttournooL De voorjaarstentoonstelling van de Berliner Secession van dit jaar was geheel gewijd aan de sport. Niet minder dan 277 werken, betrekking hebbende op alle takken van sport, waren inge zonden. En in den catalogus- vinden we werken van: Bourdelle, Cezanne, Louis Corinth, Gino Finctti, Isaac Israels, Max Klinger, Max Lieber- mann, Aristide Maillot, F. Meisel, Ernst Oppler, Pablo Picasso, Max Slevogt, W, Trübner, om slechts enkele van de bekendste inzenders te men. Men mag hierin dan ook een verbli'd-62 belangstelling zien voor het kunsttournooi d gelegenheid van de Olympische Spelen 'in- in Amsterdam zal worden gehouden. Het verwachten, dat ook andere op kunstgebied'? langrijke landen, daar goed zullen uitkomen zal men te Amsterdam een zelden voorkom gelegenheid hebben om kunstuitingen van J|. lei naties bijeen te ziern en te vergelijken w door de aan de kunst-wedstrijden verbonden h toonstelling een groote aantrekkelijkheid ZJ| zitten. Gemengd Nieuws. PROV. NOORD-HOLL. ZENDINGSFEESI Woensdag werd te Bergen op het duinU „Onder de Hooge Boomen" het 31ste Provin" Noordhollandsche Zendingsfeest gehouden I terrein welwillend door den heer J. J, v nen was afgestaan, Na opening met gebed door Ds. H. J. P;. van Landsmeer sprak jhr. mr, J. W, q g"! van Hogelanden te Velsen, voorzitter derv' eeniging voor Inwendige Zending in NoordhoU een welkomstwoord. De eigenlijke opetums werd gehouden door ds. A. Verwaal vau Alk!" Des ochtends sprak nog ds, M. D, Gijsma„ Zunderdorp over „Uw Koninkrijk kome"; des, dags traden als sprekers op ds. C. Ferguson, s Gravenhage, met het onderwérp „Tegen' den heiden", ds, J Jukema van Broek op Lans! dijk, met „Smart en vreugd", ds. P, L. Kichl Hoorn, mqt „Een werk van handbewegingen" slotrede werd gehouden door ds. J, F. van Djt van Zaandam. Het Chr. gemengd koor „Soli Deo Gloria", Landsmeer, directeur Hendrik van Beek, ft! een pauze een uitvoering van gewijde lied,, terwijl de Harmonie „Nut en Genoegen",! Edam den gemeenschappelijken zang begeleidj! Het Zendingsfeest werd door goed weer be'- stigd. Uit verschillende plaatsen in Noord- land was men met autobussen naar Bergen tó men. INWENDIGE ZENDING IN NOORD-HOLlAj De Vereeniging voor Inwendige Zendinf Noord-Holland heeft een buitengewone algemet vergadering te Amsterdam gehouden, terveri bespreking van het voorstel van het hoofd, stuur, om te trachten gelden bijeen te breoj waardoor de aanstelHng van een inspecteur gelijk wordt. De voorzitter, Jhr, mr. J, W. G. Boreel Hogelanden te Velsen, zeide in zijn openi; woord, dat het hoofdbestuur sinds de vorige gadering een bespreking heeft gehouden met schillende predikanten. Het hoofdbestuur is niet van gedachte veranderd en acht nog $L de aanstelling van een inspecteur zeer gewec» Jhr. mr. van Doorn van Koudekerke, peen; meester, zeide, op de vorige vergadering aanwezig te hebben kunnen zijn, maar wilde, spreken, dat hij bet voorstel van harte toejuu! Ds. van Leeuwen, Velsen, zeide meer te ger; len voor den naam secretaris, dan dien vanu specteur, omdat de evangelisaties wel bczvu zullen hebben tegen -dezen naam. Verder doelij het voorstel, om een aantal gemeenten te vnj garant te zijn voor een zeker bedrag, welk dii beeld door ds. Voors (hoofdbestuur) wordt sleund. De voorzitter juicht het idee van ds. van la wen, uitgewerkt door ds, Voors, zeer toe, de evangelisatie-arbeid in de provincie c werk wordt der Noord-Hollandsche gemeen! Alleen zou spr. wenschen, dat de gemeenten b dan voor een bepaald aantal jaren garant stefï Ds. Dijckmeester wil beide plannen behoni n.l. dat tot vorming van een fonds en de der gemeenten, Ds. van Leeuwen stelt voor, dat een aantalp dikanten zich beschikbaar stelt, om, zoo non! persoonlijk de zaak in de kerkeraden te besp ken. Dit voorstel vindt instemming en verschillu predikanten stellen zich beschikbaar. Het voorstel van bet hoofdbestuur word! k na met op één na algemeene stemmen aang? men. CHR. NAT. ZENDINGSFEEST. De aanplakbiljetten, die overal zijn aangebis herinneren aan de nadering van het groote i diogsfeest, Woensdag 6 Juli op Raaphorst programma is verschenen. Verwacht wordt, dat velen aan dit feest ze deelnemen. Vooral voor den jeugddienst veel animo, Groote scharen van jonge menu- zullen uit-Rotterdam, Den Haag, Leiden, Hafc en Amsterdam naar Raaphorst trekken. Drie ziekkorpsen zullen den zang begeleiden. Het farekorps „Obadja" te Rotterdam zal boven! in de pauze een uitvoering geven. IJmuidens Bloei, De Vereeniging IJ« Bloei heeft weer eén nieuwen gids van IJmÉ uitgegeven, Het boekje bevat een inleiJ,"'( onzen Burgemeester, den eere-voorzitter eeniging; dan een artikel „Naar IJmuiden eo sen" door den heer G. Voet, bestuurslid; artis over „De koeltechniek te IJmuiden in het den, thans en de toekomst" door Ir. K.^H, nius, directeur van het Koelhuis „Frigo den in Radio-vlucht", de rede, door den bea J. H. Schneiders, directeur van het Staal» schershavenbedrijf voor de H. D. O.-Omrosp gesproken in Thalia op 14 Maart j.l.; en zijn sluizen en havens" door Ir. F. Volker Het keurig verzorgde boekje, gedrukt b; N.V. Drukkerij Sinjewel, is weer naar alleo van ons fand en ook naar Ned.-Indië en ne tenland verzonden en zal overal weer re maken voor onze gemeente. Nijverheid en Handel, het Maandblad der mer van Koophandel en Fabrieken voor na' en Omstreken, heeft in het Juni-nr. a's Uit de Kamer, Wetgeving: winkelsIuiMS, werktijdenbesluit; Posterijen en" Telegram voerhandel: Het Fransche Tariefontwerpi rechten in Noorwegen; De mogelijkheid vaD van Nederlandsche producten naar Rew'6' schuwingen. Een reis naar Indië. Aldus is de titel nieuw plaatjes-album, dat door Keg's Thee - te Zaandam wordt uitgegeven. Het a keurig stuk werk, dat plaats biedt aan 1ZÜ P' jes, die de geheele reis, vanaf het nu men aan boord stapt, tot in de binnenland Indië, in beeld brengt. Het eerste deeris „De reis naar Indië", het tweede deel ,i*°s terwijl ook een prachtig uitgevoerde k<*a Ned.-Indië is opgenomen, De plaatjes zijn fijn van kleur en doen mooi in. het album. a Voor alle kinderen moet dit fraaie ai kostelijk bezit zijn. k-

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 2