iJmuider Courant EEN REIS NAAR1N0Ë Van den Wachttoren Plaatselijk Nieuws. Ijmuiden MIJNHABDT's Velsen. Santpoort "trof fltt flieuWc f jlirdig 25 Juni 2e blad PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN.' NED. HERV. KERK. aun Ds. Erdman. uur: Ds. Hovy, van Wijk aan Zee. 1 JEUGDKERK (Koning WUlemshuis). pur: de Heer Doevendans. JOOPSGEZ. GEM. AFD. PROT. BOND, jo uurDl. Lente van Leiden. GEREF. KERK. uurDs. S. v. Leeuwen, juur: Dezelfde. CHR. GEREF. KERK. uurDs. T. A. Bakker I j utDezelfde. OUD.KATHOLIEKE KERK. tn 10 uur i Pastoor L. Rinkel, j uur i Vesper. evanoelisatie hoooebero. IJmuiderstraatweg. Zondig Samenkomsten. v.m. 10 uur en 7.30 uur. Spreker B. Jenninga jiidig Openluchtsamenkomst. Koningsplein 8 uur. toderdag 8 uur Bijbelbespreking. Vrijheid van gedacbtenwisseling. «gang vrij. Allen welkom HERV. KERK (Kalverstraat). laur: Ds. W. Kroese. GEREF, KERK (Willebrordstraat). laur: Ds. B. van Schelven van Overveen. laur: Dezelfde. VELSEN. NED. HERV. KERK. Ds. W. S. v. Leeuwen. GEREF. KERK (Koningsweg). Ds. D. Boerkoel, H. Avondmaal. Dezelfde, Dankzegging. SANTPOORT. NED. HERV. KERK. iluur: Dr. J. Weener uit Haarlem. GEREF. KERK (Lokaal Bethel). Ill uurGodsdienstoefening. 130 uurDs. S. van Leeuwen v. ijmuiden. NED. HERV. EVANGELISATIE, uurde Heer J. de Graaft, Sfadszendeiing Amsterdam. BEVERWIJK. DOOPSGEZINDE GEMEENTE, tuur: Ds. van Calcar. II uur; uur: i uur Tractaat van eeuwigen vrede. In April heeft Briand aan Amerika voor meld een verdrag te sluiten, waarbij de le beide staten zich verbinden de geschil lij], ,die er tusschen hen zouden kunnen ctstaan, op te lossen, zonder tot oorlog «vlucht te nemen. Daarmee stelde Bri- ud den oorlog buiten de wet". Twee bogleeraren in het internationale recht an de universiteit te Columbia, Prof. ïotwell en Chamberlain hebben een der- tractaat ontworpen, dat door de Ver. Staten aan Frankrijk en zeker ook aan an- lere staten zal worden aangeboden. krantenlezer stelt meer belang in iütoongelukken, moordgeschiedenissen, lardbeiën, die in Nov. voor de tweede saai vrucht ^geven en vagebonden van tien aar, die aan den zwalk gaan, dan in trac hten, Toch hopen wij, dat onze lezers ken- s willen nemen van de beide eerste arti- alsvan dit tractaat van eeuwigen vrede. Het eerste luidt: De Ver. Staten en terbinden zich over en weer, dat zij in geen M elkaar zullen aanvallen of binnen- of tot een oorlog tegen elkaar hun oevlucht nemen. Het tweede: De bepaling van het vorige likel zal echter niet van toepassing zijn ingeval van: de uitoefening van het recht tot wlitmatige verdediging, d.w.z. verweer bgen een schending van de verbintenis van bet vorig artikel, mits de aangevallen Partij aanstonds zal aanbieden het geschil |a onderwerpen aan vreedzame regeling of 11 te stemmen in een arbitrale of gerech- trouw naleven van deze tractaten zal Ge neve van groote waarde blijven. Men weet, dat er in den grooten oorlog geen aanvallende partij is geweest; alle staten grepen naar het wapen ter zelfver dediging, De leugen beschikte ook over dikke Bertha's in den oorlog. Maar het is ook moeilijk, om tusschen aanval en ver dediging een preciese grens te trekken, In dit tractaat nu wordt de aanvaller, die zich vermomt als verdediger, onschadelijk ge maakt door de bepaling, dat hij dadelijk bereid moet zijn, om het geschil voor een scheidsrechter te brengen. De zuivere internationale strekking lijdt in het tractaat schade door Art. 2 b. Ame rika wil baas blijven in eigen werelddeel. Maar het slot dezer bepaling brengt eeni- ge verzachting door de verzekering van ar bitrage of conciliatie. De verhouding tusschen Frankrijk en Amerika is thans zeer vriendschappelijk. Lindbergh heeft dit ondervonden en bevor derd, tevens, Daarom is er een goede kans, dat er een dergelijk tractaat tusschen bei de staten gesloten wordt: een schakel van de ketting, waaraan men den oorlogsdae- mon kan vastleggen, zoodat hij geen kwaad meer kan doen. Dit tractaat is een uiting van het groeien de streven door heel de wereld, om aan den oorlog een oind te maken. Het lijkt nog wel onmogelijk. Maar het onmogelijke van heden, is zoo vaak de werkelijkheid van morgen geworden. De wereldvrede is onderweegs! b. eene actie van de Ver, Staten ter Uitvoering van hun traditioneele politiek Jet betrekking tot de vastelanden van Amerika, mits de Ver. Staten alle pogin- Uto zullen aanwenden, om de onderwer- N van een geschil tusschen een Ameri- «ansche en niet-Amerikaansche mogend- Jeid aan arbitrage of conciliatie te verze uren, inneer een dergelijk tractaat bestaan usschen Servië en Oostenrijk, Oosten- en Rusland, Duitschland en Rusland, rankrijk, België, Engeland enz., zou 0ogstwaarschijnlijk de oorlog van '14 joorkomen zijn. De vrede is veilig, indien usschen alle staten dergelijke Shotwell- actaten gésloten worden. Natuurlijk is n Volkenbond daarbij niet overbodig. Oor de internationale eenheid en het Vrijdagmiddag, even na 12 uur, kwa men op den Velserduinweg een wielrijder en een wielrijdster met elkaar in botsing. Laatstgenoemde wilde juist van haar rij wiel stappen, toen zij door den achter haar aan komenden wielrijder werd aangereden. Aangezien deze een zware vracht visch vervoerde, waren de gevolgen van de aan rijding vrij ernstig. De juffrouw werd te gen den grond geworpen, terwijl haar fiets ernstig beschadigd werd en voor noch achteruit kon rijden. Volgens een ooggetui ge lag de schuld bij den vischventer, die, èn door om te kijken èn door zijn zware vracht de veiligheid in gevaar zou hebben gebracht, i U 1 j .1 Verbeterd bericht. Aan de Rijkskweekschool voor onder wijzers is geslaagd voor het examen van onderwijzeres, Mej. G. Krab alhier. Tevens slaagde Mej. G. Krab voor nuttige hand werken aan dezelfde school. Donderdagavond was door de Fede ratie der S. D. A, P. een openbare verga dering belegd in de kleine zaal van Thalia, Vanaf IJmuiden-Oost kwamen vele par- tijgenooten achter de Arb, Muziekver. eeniging „Voorwaarts'' naar de zaal, die dicht bezet was. Na een openingswoord door den Federa tie-voorzitter, den heer L, van Hameien, hield de heer P. F. C. Roelse zijn rede, die hij ook Woensdagavond had gehouden en waarvan 'we reeds verslag deden. Daarna sprak de heer C. Woudenberg, voorzitter der Federatie Amsterdam van de S, D. A. P. en tenslotte de heer R, Stenhuis, lid der Tweede Kamer en voorzitter van het Ned. Vakverbond. Aan het slot van zijn rede critiseerde de heer Stenhuis scherp het op treden der heeren Schilling c.s. op een aparte lijst. Spr. zeide dat er geen ernstige principiëele verschillen waren en dat de heer Schilling niet zoo ij del moet zijn het alleen te weten. Hij had zich moeten voe gen naar de meerderheid der partij. De heer Schilling kwam in debat en zei- de dat de voorzitter gisteravond er zijn spijt over uitdrukte, dat er geen debat was. Spr. onderschrijft dit, maar dan moet er voor beide partijen gelijke tijd zijn. En dat gaat vanavond niet, waar spr, over half elf eerst aan 't woord komt. Spr, zegt dat de goochelaar Bamberg steeds zeide: Kijk niet naar mijn oogen, maar naar mijn han den. Spr. zegt echter verwacht te hebben, dat het vanavond zoo zou gaan en daarom heeft spr. een achterdeurtje opengehouden. Spr. heeft van zijn partij Dinsdagavond a.s. een vergadering, waarop hij de soc.- dem. raadsfractie ter verantwoording roept en de heeren Roelse, Visser en Schaar tot debat heeft genoodigd, Spr. komt er tegen op, dat de raadsleden hier hun groote broers laten komen, want Stenhuis is geeii kleintje. Spr. zegt, dat hij nog steeds goed sociaal-democraat is, maar als Stenhuis, die den laatsten tijd ook nogal eens moei lijkheden met de partij en het Ned. Vak verbond heeft gehad, hier in Velsen raads lid was geweest, had hij al lang overhoop gelegen, misschien wel acht jaar. Spr. zegt dat hij al 8 jaar moeilijkheden heeft gehad en de laatste 4 jaar is het steeds erger geworden. Spr, zegt hier in een kwartier niet alle moeilijkheden te kunnen noemen en komt er tegen op, dat Stenhuis de dingen slechts van één kant weet en niet van sprekers kant. Spr. wil dan ook een uitspraak van de kiezers hebben en hij wil zelfs verklaren, Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct. Zenuw-Tabletten 75 ct. Staal-Tabletten 90 ct. Maag-Tabletten 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. dat wanneer hij alleen gekozen wordt op de lijst, hij den zetel niet zal aanvaarden. Maar spr. verwacht anders. De soc.-demo cratische beweging is hier sterk achteruit gegaan. Als alles goed was, zou de S. D. A. P. hier 9 zetels hebben gekregen en nu zullen we Woensdag eens zien. De heer Stenliuis antwoordde en bleef het in den heèr Schilling afkeuren, dat hij nu buiten de partij ageert. Ook de heer Woudenberg deed dit, die aan den heer Schilling den heer Stenhuis als voorbeeld stelde, die ondanks eigen verschillende in zichten, zich voegde naar "de meerderheid in de partij. De heer Schilling merkte op, dat men deels ook aan de wenschen van Stenhuis was tegemoet gekomen, terwijl spr. zich hier geheel naar de inzichten der Federa tie moest voegen. De heer van Hameien eindigde met een toespraak, waaronder het wat rumoerig werd en herhaaldelijk protesten van ver schillende kanten klonken. Voor het examen boekhouden, ge houden vanwege de Vereeniging van Leer aren in het Boekhouden te Amsterdam, slaagde de heer E. van Veelen alhier, op geleid door den heer M. van Veelen Jr., de Rijpstraat 14. De laatste loodjes wegen 't zwaarst en zoo is het ook met de raadsverkiezingen. Er zijn vóór Woensdag nog heel wat ver gaderingen van politieke phrtijen te ver werken. Maandagavond houdt de Ant. Rev. Kiesvereeniging een vergadering in het Gebouw Irene, waarin de heeren F, P. Vermeulen, A, Krijger en H. Homburg als sprekers optreden. Dienzelfden avond ver gadert de R.K, Kiesvereeniging in het R. K, Vereenigingsgebouw aan de Mahu- straat. De heer G. A. Verkade, notaris te Alkmaar, tot voor kort alhier en de heer C. P. J. Maas, lid van den raad, zullen daar als sprekers optreden. Dinsdagavond is er een openbare verga dering in de kleine zaal van Thalia, waar in de heer D. F. G. Schilling als spreker optreedt, terwijl de Vrijz, Democratische Kiesvereeniging dien - avond een openbai'e vergadering in Hotel No Eén belegt, met als sprekers Mr. P. J. Oud, lid der Twee de Kamer en de heer Jac. de Nobel, lid van den gemeenteraad. De Harmonie Kunst na Arbeid hield Woensdagavond 'n rondgang door IJmui den-Oost en deed zich op verschillende punten hooren. De opbrengst was ten bate van de muziektent en bedroeg ruim f 82, Het is te hopen, dat de tent nu afgebouwd zal kunnen worden en dat er dezen zomer nog concerten in zullen worden gegeven. Het stoffelijk overschot v. d. Maandag op het terrein der Hoogovens zoo droevig omgekomen Duitschen monteur Kirchhoff is naar zijn woonplaats Gelsenkirchen ver voerd en aldaar ter aarde besteld. Voor het examen nuttige handwerken is geslaagd Mej. J. van Veelen alhier, leerlinge der Da Costa-Kweekschool te Haarlem. i' De polikliniek der Neutrale Zieken- huisvereeniging zal niet heden en morgen voor belangstellenden te bezichtigen zijn, maar de volgende week Zaterdag en Zon dag. Zulks in verband met de uitbreiding, die nu reeds aan de kliniek moest worden gegeven. Er zijn n.l. nog twee kamers in gebruik genomen, een speciaal voor den neus-, keel- en oorarts en den oogarts en de andere voor den tandarts. De toeloop van patiënten is boven ver wachting groot en reeds werden verschil lende kleinere operaties verricht. Voor eenvoudigen, die niet op de hoogte zijn van vreemde woorden, zij hier meege deeld, dat chirurgie beteekent heelkunde. Dinsdagmiddag had weder een onge val plaats op het terrein der Hoogovens en wederom was het een Duitscher, wien het ongeval trof, n.l. zekere T., die bezig was met montagewerk en daarbij een kam rad op een zijner béenen kreeg, waardoor dit been brak. De man werd per zieken auto naar een ziekenhuis in Haarlem ver voerd, Donderdagavond had het Revolution- nair Arbeiders Comité een openbare ver gadering belegd in Hotel Willem Barendsz Gesproken werd door den heer H. Snee vliet van Amsterdam, over het onderwerp: „Waarom een Revolutionnair Arbeiders comité?" Ook de heer G. Blaas, no. 1 van de lijst, sprak een enkel woord. Er waren o.g. 60 personen aanwezig. Maandagavond belegt dit Comité een openbare vergadering in de zaal Flora, met den heer E, Bouwman als spreker. De directeur van openbare werken heeft deze week voor afbraak verkocht de woning, staande aan den Zeeweg, hoek Trompstraat te IJmuidefi-Oost. Ingeschreven werd als volgt: S. Waterdrinker, Beverwijk, f 157.50; P. Verschoor, Ijmuiden, f 101—; H, de Boer, Alkmaar, f 88.S. de Weers, Ijmuiden, f 66.55. De afbraak is aan S. Waterdrinker ge gund. Het bericht betreffende het jubileum van den heer J, Visser, bevolkingsagent, stond Woensdag abusievelijk onder Sant poort. De Vrijheidsbond houdt a.s. Maan dagavond een openbare vergadering in Hotel De Prins, waarin als spreker zal optreden, Prof. Dr. B. D, Eerdmans van Leiden, lid van het Hoofdbestuur en oud lid der Tweede Kamer. O.a. zal de Vrijheidsbondfilm worden vertoond. =- Voor de functie van geldophaler bij de bedrijven gas en Water hebben zich ruim 200 sollicitanten aangemeld, Het gemeentebestuur was reeds se dert geruimen tijd in onderhandeling met het Rijk over den verkoop van een terrein aan de zuidzijde van het kanaal tusschen het stoompontveer en de spoorbrug, vroe ger behoorende tot de gronden van Vel- serbeek. Naar men ons mededeelt, moet men tot overeenstemming gekomen zijn en is het Rijk bereid dit terrein, groot 5 H.A., dat zal dienen tot verbreeding van het Noord zeekanaal, te koopen voor een bedrag-van f 150.000. Binnenkort zal den raad hierom trent een voorstel bereiken. Door den heer F. C. J. Rijperman alhier, is aanbesteed, het bouwen van een woon- en winkelhuis, annex bakkerij, en twee woonhuizen aan den Wijkerstraat- weg. Ingeschreven werd door: 1, J. P. Schel vis, Beverwijk, f 23.638; 2. P, de Jong, IJmuiden-Oost, f 23.650; 3. W. Berghuis, Velsen-Noord, f 23.725; 4. Henneman en Jansen, Beverwijk f 23.900; 5. C. J. van Heyst, Velsen-Noord, f 24.000; 6. Tiersen en Weernekers, Velsen f 24.300; 7. G. van Heyst Pz„ Velsen-Noord, f 24.447, De gunning is aangehouden. Woensdag heeft zich op een der bij de papierfabriek liggende kolenschepen, ernstig ongeval voorgedaan, De knecht van het schip „Secundo", be hoorende aan de Steenkolenhandels-ver- eeniging, geraakte met een zijner beenen in den sleeptros bekneld, waardoor dit bijna geheel werd afgeknepen. De ongelukkige is, na door Dr, de W. te zijn verbonden, naar een der Haarlemsche ziekeninrichtingen overgebracht. zegt „Nu. eerst begint men zich sterk hewust te worden, dat Nederland staat of valt met Indië, dat Indië in den loop der jaren is samen gegroeid met het moederland. Daarom moeten onze Holland- sche jongens voor wie het moe derland te klein is, in de eerste plaats naar ons Insulinde gaan" ÏK_ werd ook reeds gedronken in 1832. Vier geslachten hebben bijna hoiderd jaar hare samen stelling zoo gecultiveerd, dat KEG's THEE een gouden Thee geeft. KEG's THEE verkrijgbaar a 48-42-39-37-32 en 30 ct. per ons. Het KEG's THEE-ALBUM „Een Reis naar Indië" kost 75 ets. In elk ons KEG's THEE een bon, goed voor een plaatje. Dat het behalen van een succes op een concours een vereeniging geen kwaad doet, bewees ons dezer dagen de leden aanwinst van het gemengd koor „Vox Hu mana'', Niet minder dan 14 nieuwe leden konden worden ingeschreven. Dezer dagen was het 5 jaar geleden, dat de S. D. Vrouwenclub werd opgericht. Dit eerste lustrum wordt Maandag a.s. in „Zomerlust" feestelijk herdacht. Als „feestredenaar" zal optreden de heer M. A. Reinalda, wethouder van Haar lem. Als bijzondere attracties staan op het programma de medewerking aan het man doline-gezelschap „Excelsior" en het ver- toonen van een tableau, waarbij een ge dicht van Dirk Troelstra zal worden gede clameerd. De aardbeienoogst, welke zich aan vankelijk niet ongunstig liet aanzien, dreigt een groote mislukking te worden, daar de ze sappige vrucht tot dusver te veel de zonnewarmte moet ontberen. Terwijl an ders om dezen tijd ree.ds velen onzer plaatselijke tuinders een aardig vrachtje plukken, is er thans nog vrijwel niemand, die zich daarop kan beroemen. Komt er niet spoedig verandering, dan wacht de tuinderswereld de zooveelste harde klap. waarover men zelf niet voldoende kan oordeelen, en dan ten behoeve van z'n kind, dat men zog dikwijls ook niet juist beoordeelt. Allerhande bij komstige invloeden leiden vaak de keus, te veel om op te noemen. Hoeveel ouders zijn er niet, die zich steeds maar weer afvragen, wat hun kind moet worden. Maar zij weten het niet. Wisten zij maar, waar voor het geschikt is, ja, wisten zij alleen maar, waarvoor het niet geschikt is; dai was al heel wat. En wisten zij maar, in welk vak eenig vooruitzicht is. Voor het beantwoorden van die belangrijke vragen is deskundige voorlichting zoo hoog noo- dig. Daarom zijn in verschillende plaatsen bureaux voor voorlichting bij beroepskeuze opgericht, welke geleid worden door een man met zielkun dig inzicht en met een groote kennis van allerlei beroepen. Deze leider tracht zich een beeld te vormen van de geestelijke, zedelijke en lichame lijke eigenschappen van elk kind, waarvoor zijn advies wordt gevraagd. De inlichtingen van de ouders, de onderwijzers en de schoolarts zijn daarbij onmisbaar. Op deze wijze kunnen adviezen worden gege- ven^ die voor teleurstellingen behoeden. Steeds meer en meer bewijzen deze advies-bureaux, dat zij nuttig zijn, steeds meer en meer maken vele ouders er gebruik van en verleenen werkgevers en werknemers hun steun. De waarde van de rechte man op de rechte plaats geldt voor deze beide groepen in even sterke mate. In de gemeente Velsen is eené Vereeniging ter Bevordering van de Oprichting van een Bureau voor Beroepskeuze, waarvan het bestuur bestaat uit de heeren H. Groeneveld, H. Hennink, S. van der Werf, IJ. Reitsma en Dr. L. S. Limborgh Meijer, De jaarlijksche contributie is absoluut ontoereikend om tot het oprichten van een bu reau over te kunnen gaan. Het salaris van een leider, die éénmaal per week zitting houdt, be draagt reeds op z'n minst 250 a 300 gulden, ter wijl voor drukwerken en andere zaken ook zeker nog een paar honderd gulden noodig is. Naar ruwe schatting vereischt het tewerkstellen van een bureau een bedrag van vier tot vijf honderd gulden. Het bestuur heeft een deskundige gevonden, die de leiding van het bureau op zich wil nemen, n.l. de heer P. van Mever, die reeds vele jaren het bureau te Zaandam leidt. Met een beleefd verzoek om geldelijken steun, ten einde de oprichting van een Bureau voor Ad vies bij Beroepskeuze mogelijk te maken. BEROEPSKEUZE. Door de Vereeniging tot bevordering van voorlichting bij beroepskeuze werd een circulaire verzonden aan de Directiën van groote onderne mingen en aan verschillende ingezetenen onzer gemeente van den volgenden inhoud: 's Menschen geluk is voor een groot deel af hankelijk van de voldoening, die zijn werk hem geeft, en van de geldelijke opbrengst uit zijn ar beid, Voldoening zal hij slechts dan ondervinden, wanneer hij lust heeft in zijn werk, wanneer hij zich er toe aangetrokken gevoelt, wanneer hij er geschikt voor is. En naar die mate zal hij ook meer kunnen praesteeren en verdienen. Hij moet zijn de rechte man op de rechte plaats. Helaas is menigeen dat niet. Talloos zijn de ge vallen, dat men ^ich in z'n werk teleurgesteld ge voelt; het voldoet niet of het loont niet. Hoeveel levensgeluk wordt daardoor vernietigd. En het is geen wonder, dat het zoo gaat. Wat weet een kind, dat de lagere school heeft afgeloo- pen, er van, wat er in de verschillende vakken te doen is! En wat weten de meeste ouders er van! Weinig of niets. En wat weet zoo'n kind gewoon lijk van zijn eigen capaciteiten, en de ouders! Hoe lean men verwachten, dat steeds een goede keus wordt gedaan uit allerlei vakken of beroepen, KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN. Consulaat-Generaal Bulgarije. De Kamer van Koophandel te Haarlem ontving bericht, dat te Amsterdam een Consulaat-Gene raal van Bulgarije voor Nederland is gevestigd Damrak 74. Certificaten bi) invoer in Estland. Door het Departement van Financiën te Reval is op 21 Mei j.l. een kennisgeving uitgevaardigd houdende voorschriften nopens certificaten van oorsprong bij invoer in Estland. Belanghebbenden bij den handel op dit land geven wij in overwe ging zich te verstaan met de Kamer van Koop handel te Haarlem. Omzetbelasting in Turkije, De verbruikersbelasting, welke in Turkije werd geheven, is vervangen door een omzetbelasting, welke op 1 Juni j.l. in werking is getreden. Be langhebbenden bij den handel op Turkije geven wij in overweging zich hieromtrent met de Kamer van Koophandel te Haarlem te verstaan. Tarief van invoerrechten in Noorwegen, Voorzoover een en ander nader beoordeeld kon worden, zijn de door het Noorsche Comité voor gestelde rechten op afgesneden bloemen, gecon denseerde melk, melkpoeder, kaas, kool, knol raap, wortelen en appelen onveranderd goed gekeurd. Het invoerrecht op aardappelmeel blijft vastgesteld p.p 13 óre.

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 5