ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN ie Gemeenteraadsverkiezing Plaatselijk Nieuws. Ijmuiden I yi Voor den Raad Won No 68 Dinsdag 28 Juni 1927 12e Jaargang WWk IJ MUIDER COURANT fij zullen Woensdagavond vanal 7 uur den uit- M der Gemeenteraadsverkiezing op de volgen- plaatsen bekend maken: Aan het bureau van ons blad te IJmuiden, Wil- i[Uplem 11; voorts bij Maison Oerlemans, Ken- herkan 59; te IJmuiden-Oost bij den Boekhan- el j, W. Raadman, Trompstraat 29; te Santpoort den beer Hartog, Sigarenhandel, Rijksstraat- te Velsen-Noord bij den heer van 't Hoff, fijkerstraatweg 48 en bij den heer Lauffer, Wij- ifstraatweg 279, Mei m bekendmaking drankwet. meester en Wethouders der gemeente eisen brengen ter openbare kennis, dat op 21 „ui 1927 bij hen is ingekomen een verzoek en van J. Reek, van beroep timmerman, wo édde te Velsen, om verlof voor den verkoop van Icoholhoudenden drank anderen dan sterken tank in de navolgende, localiteit: gelagkamer van jé) perceel, plaatselijk gemerkt L 200 en gelegen Ljn den Wljkerstraatweg aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer sltendmaking kan een ieder tegen het verleenen an dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burge- eesler en Wethouders inbrengen, Velsen, den 23 Juni 1927, Burgemeester en Wethouders voornoemd, de Secretaris, de Burgemeester, j, KOSTELIJK. J. P. HANDGRAAF, l.b. Men deelt ons mede, dat aan de postkan thans boekjes met Roode Kruis-postzegels erkrijgbaar zijn en wel voor den prijs v, f 1.92 en 3,10, Zooals men weet, is de meerdere opbrengst deze zegels bestemd voor het Ned. Roode his, dat aas zijn 60-jarig bestaan heeft ge lild. Men kan deze boekjes ook bestellen aan het secretariaat der afdeeling IJmuiden, Juliana- kade 47. Het groote Fransche stoomschip Pologne ham hier gisteravond weder aan van Gdynia, set een groot aantal Poolsche landverhuizers, welke Woensdag met de Zeelandia van den Kon. "oil. Lloyd naar Zuid-Amerika zullen vertrekken. Hét aanleggen van het schip aan de toeristen- eiger en het van boord gaan der emigranten Irok zeer veel bekijks. Het schip voerde de gele uarantainevlag en alle emigranten werden door en quarantaine-arts, Dr. de Vries Robles, onder- Zocht, alvorens zij het schip mochten verlaten. Met een éxtra-boot van de Alkmaar Packet raden de Poolsche landverhuizers naar Amster dam vervoerd. Wij verwijzen naar de advertentie van de Polikliniek aan het Koningsplein, waarin men kan tien, dat eenige spreekuren van specialisten ver anderd zijn. De directeur van het post en tele graafkantoor alhier, maakt bekend, dat met ingang van 1 Juli a.s. het port der liinnenlandsche brieven van enkelvoudig iwicht wordt verlaagd tot 71/21 cent. Het port der brieven naar Suriname en jragao wordt voor een gewicht tot en met 20 gram eveneens op 71/21 cent ge bracht, Het port der brieven van een ge wicht van niet meer dan 20 gram naar Ned.-Indië blijft voorloopig gehanhaafd op 10 cent (ook bij verzending per zeepost). In gebruik worden gesteld frankeerze- iNs van 221/» cent, zoomede postzegel- boekjes met 24 zegels van 71/» cent en ge mengde boekjes, inhoudende 6 zegels van van 2, van 5 en van 71/» cent. Voorts zijn verkrijgbaar nieuwe tarieftabellen ad 5cent en nieuwe tariefboekjes ad 10 cent. De bij het publiek voorhanden frankeer- :gels ad 10 cent, kunnen gedurende de aand Juli worden ingewisseld tegen frankeerzegels van 71/* cent. Zaterdag heeft de Scheepvaartver- eeniging Noord haar tienjarig bestaan herdachtdeze vereeniging omvat alle be drijven, samenhangend met het havenbe- H*» 0'a. stuwadoors, cargadoors, expedi- veemen, terwijl ook een plaatsing- weau voor schepelingen eronder ressor- De Vereeniging streeft ernaar zoo vel mogelijk genoegdoening te geven aan e tegenstrijdige belangen der vakgroepen, alle in het hoofdbestuur der Ver- zijn vertegenwoordigd door hun °orzitter en vice-voorzitter. Het dagelijksch bestuur der Scheep- vaartvereeniging Noord bestaat uit den voorzitter, den heer S. M. D. Valstar, den Jflce-voprzitter, den heer G. J. M. Graic- eQ (die beiden buiten de bedrijfsgroepen |jaah), mr. M, A. de Jong, directeur, en en neer T. F, Bastet, algemeen secretaris, Een boot der Alkmaar Packet-Maat- schappij bracht genoodigden naar ktmuiden, om daar de nieuwe havenwer- I n te bezichtigen. Aan boord werd ge- pt, de microfoon, waardoor ook de ü'frafoon-muziek op de verschillende dek- ten gehoore werd gebracht, maakte 7*de rede van den heer Valstar, den al- voorzitter, overal hoorbaar. Spr. gaf een overzicht van dat, wat de Vereeniging in de tien jaar van haar be staan naar binnen en naar buiten heeft verricht. Naar binnen is eenheid gekomen, tusschen de tegenstrijdige belangen der groepen, die zich in de Vereeniging heb ben georganiseerd, en naar buiten heeft zich de gezonde innerlijkheid weerspie geld. In samenwerking met de reeds langer bestaande Scheepvaartvereeniging Zuid is een betere en vooral meer geordende ver houding tusschen werkgevers- en werkne^ niersorganisaties in de havenbedrijven ge schapen. Spr, herinnerde aan den loonraad, die in 1921 ophield te bestaan. Hij hoopte, dat het de vereeniging financieel mogelijk zou zijn in afzienbaren tijd te komen tot we derinstelling van de pensioenregeling. In het thans afgesloten tijdperk heeft het bestuur bij voortduring ernaar ge streefd naar beste vermogen bij te dragen tot verzachting van de sociale tegenstel ling, waar het de havenbedrijven betreft. Spr. stelde in het licht de belangrijke iunctie, die de havenarbeidersreserve, in April 1919 ingesteld, heeft vervuld in het belang van werkgevers en werknemers, De verhouding tot de nationale en inter nationale zusterverenigingen is steeds uitstekend geweest. Na de overleden bestuursleden herdacht te hebben en den eersten algemeenen voor zitter, den heer D, Hudig, een woord van hulde te hebben gebracht, eindigde de heer Valstar zijn rede met den wensch, dat men in het thans aangevangen decennium in het belang van werkgevers en werkne mers gespaard moge blijven voor ernstige conflicten. Een der leden der Vereeniging dankte vervolgens uit naam van alleen het bestuur voor het werk, in de afgeloopen 10 jaar verricht. Te half drie ongeveer bereikte men IJmuiden, waar de boot meerde aan het reramingswerk bij de sluis. Het gezel schap, groot 240 personen, werd hier in twee groepen ingedeeld en vóór het be zoek over het werk ingelicht, de eene groep door hoofdingenieur Heyning, de andere groep door Ir, Josephus Jitta, Vervolgens begaf men zich naar het terrein en werden de werken onder leiding van genoemde ingenieurs bezichtigd. Te vote begaf het gezelschap zich over de sluizen naar het spoorstation, vanwaar mefi te 5,24 met een extra-trein naar Am sterdam terugkeerde. v Velsen In het verslag der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken over 1926 lezen wij het volgende: De N.V. De Plaatwellerij te Velsen deelt mede, dat het jaar 1926 zich in gunstigen zin van de voorafgaande jaren heeft onderscheiden. In den beginne was de toestand nog zeer slecht, do'ch allengs kwam er meer werk en kon de fabriek met meer intensiteit worden geëxploi teerd. Op het laatst van het jaar is weder eenige teruggang merkbaar, Geruimen tijd echter heeft het bedrijf met 110 werklieden gewerkt, een aan tal dat alleszins bevredigend kan worden ge- In hoeverre de verbetering in de hoeveelheid werk toegeschreven moet worden aan omstandig heden van buitengewonen aard, zooals de Engel- sche kolenstaking, zal de toekomst nog moeten leeren. Wat de te bedingen prijzen betreft, zoo is er nog niet veel verbetering ingetreden. Deze zijn over het algemeen genomen nog zeer slecht. Een en ander is dit jaar toe te schrijven geweest aan de Belgische valuta-concurrentie, die in vele gevallen aanbiedingen deed, welker prijzen tien tallen procenten onder de onze waren gelegen. Vooral in afgelegen districten, als Zuid-Limburg, deed zich deze concurrentie zeer zwaar gevoelen. De N.V. Vereenigde Koninklijke Papierfabrieken der Firma van Gelder Zonen te Velsen deelt mede, dat de toestand in de papier-industrie voor het jaar 1926 bevredigend kan worden ge noemd, alhoewel in de tweede helft van het jaar de prijzen voor verschillende kwaliteiten achter uit liepen. Het bleef echter mogelijk voldoende orders te verkrijgen, zoodat alle machines in vol bedrijf konden worden gehouden. Bedrijfsstoorms- sen kwamen niet voor, ook niet door staking of uitsluiting, De Engelsche kolenstaking heeft voor denge- ne die zich niet gedekt had, natuurlijk extra- kosten medegebracht door de verhooging van de kolenprijzen. De vooruitzichten voor het volgend jaar zijn niet ongunstig, hoewel het prijsniveau algemeen gedaald is. De meeste fabrieken zullen althans het eerste kwartaal wel met volle kracht kun nen werken. De kolenprijzen zullen zich echter voorloopig nog wel op hooger peil bewegen dan in hel afgeloopen jaar, wat een ongunstigen in- vloed op de bedrijfsresultaten zal hebben. iimp Overveen? Tel. 10956 WERKEN VOLGENS EIGEN- EN GEGEVEN ONTWERPEN VERSLAG VAN DEN GEMEENTELIJKEN GENEESKUNDIGEN DIENST, OVER HET JAAR 1926. Slot. DIPHTHERIE. Om een volledig beeld te geven omtrent liet voorkomen van diphtherie in 1926, ben ik ge noodzaakt een gedeelte te herhalen van het ver slag over het onvatbaar maken Legen aiphlherie, hetwelk ik in Maart van dat jaar uitbracht. De Ouders van 3513 schoolgaande kinderen ver klaarden, dat zij wenschten, dat 4iunne kinderen werden ingeënt. Het waren leerlingen van alle Openbare scholen, alle R.K. scholen en eenige Christelijke scholen. De inspuitingen hadden plaats op de scholen en alles verliep vlot en zonder stoornis, vooral dank zij de medewerking der schoolhoofden en hun personeel. De hinder, die de kinderen van de inspuitingen ondervonden, was zeer gering, vooral bij de jongeren. In de eerste drie maanden van 1927 kwam geen enkel geval van diphtherie voor. Ook werden ver scheidene onderwijzers(essen) geimmuniseerd. Daar de jongere kinderen de minste last onder vinden en zij de grootste ziektekansen bieden, is het mijn plan om voortaan elk jaar op de be waarscholen de gelegenheid tot inenting te ge ven, zoowel voor diphtherie als voor roodvonk. De onkosten aan de behandeling verbonden wa ren gering, (plm, f 50.—), en bestonden in het laten drukken van een paar duizend formulieren, het aanschaffen van een injectiespuit en een hoe veelheid glycerine, petroleumaether, watten en brandspiritus. De entstof werd door tusschen- komst van den Geneeskundigen Inspecteur van de Volksgezondheid kosteloos verstrekt door het Rijks-Serologisch Instituut te Utrecht. In 1926 werden 20 gevallen van diphtherie aan gegeven, maar uitsluitend bij personen, die niet tegen de ziekte waren ingeënt, De diphtherie was dus na haar veelvuldig voorkomen in 1925 niet uitgewoed, maar zij had geen vai op de ingeën- ten. Éénmaal kreeg ik bericht van een diphtherie- geval bij een kind, dat zou zijn ingeënt. Bij onder zoek bleek, dat het de behandeling niet volledig had ondergaan, maar bij de laatste inspuiting niet tegenwoordig was geweest. Dit kind maakte een buitengewoon licht verloopende diphtherie door, het was eigenlijk niet ziek te noemen. Oogenschijnlijk waren er door de onvolledige be handeling wel verweerstoffen gevormd, maar niet in voldoende mate, Het nuttige effect der inenting, hetwelk geheel overeenkomt met de ervaringen, die elders zijn opgedaan, geeft gegronde hoop, dat op deze wijze het aantal diphtheriegevallen tot een mini mum kan worden beperkt. En, wanneer met de inenting tegen roodvonk dezelfde gunstige resul taten bereikt kunnen worden, dan zal daarmee de bestrijding van deze beide besmettelijke ziekten op een geheel andere basis komen te staan. De tot nu toe gevolgde methode, waarbij isoleeren en ontsmetten een hoofdrol spelen, voldoet niet, haar wetenschappelijke waarde wordt steeds meer aangetast, bovendien veroorzaakt zij veel lasten en ongerief en is kostbaar. De nieuwere me thode, bestaande in het kunstmatig onvatbaar maken der bevolking, speciaal van de kinderen, is wetenschappelijk juist, geeft geen stoornis in het huiselijk leven of in den gang van het onder wijs, én is goedkoop. Zal wellicht in de toekomst smettingen plaats, waarvan 348 (dus 97 we gens roodvonk en diphtherie. Het is te verwach ten, dat het aantal cler beide laatste ziekten tot een tiende zal worden teruggebracht. Terwijl nu per jaar gemiddeld ongeveer 70 maal ontsmet wordt wegens de beide ziekten, zal dat voortaan vermoedelijk een keer of zeven worden. Een vermindering van ruim 60 ontsmettingen per jaar zal dus een kostenbesparing opleveren van ruim 600 guld. per jaar. Verder zal dan het aantal diphtherie- en rood- vonkpatienten, dat voor rekening der gemeente in een ziekenhuis wordt verpleegd, in dezelfde verhouding dalen. Gedurende de laatste vijf ja ren is daarvoor ruim 2500 gld. uitgegeven, dus per jaar 500 gld. Dal bedrag wordt voortaan teruggebracht tot ongeveer 50 gld, hetgeen weel een besparing geeft van ongeveer f 450.per jaar. De nieuwe bestrijdingswijze .van diphtherie en roodvonk, bestaande in het kunstmatig onvat baar maken van het de grootste zieklekans loo- pende deel der bevolking, de schoolkinderen, is dus niet alleen veel beter, maar ook veel goed- kooper, (ruim f 1000.per jaar). Veelvuldig kwamen enkele niet in de wet ge noemde besmettelijke ziekten voor, n.l. mazelen, kinkhoest en bof. Vooral de bewaarscholen -en de laagste klassen der lagere scholen ondervon den daarvan de lasten. Terwijl de bof in Novem ber vele leerlingen aantastte van de eerste klas der Openbare Lagere school F te Santpoort en van de R.K. school te Driehuis, kwam de mazelen en in mindere mate de kinkhoest vooral voor op de bewaarscholen en laagste klassen der lagere scholen te IJmuiden, IJmuiden-Oost, Velsen en Velsen-Noord. Bij de bestrijding van mazelen <en kinkhoest ondervond ik dezelfde moeilijkheden als ik noemde in mijn jaarverslag over 1925 en die hier op neerkomen, dat ik geen bericht ontvang van elk geval en dat mazelen reeds besmettelijk is voordat de ziekte zich als zoodanig openbaart. Door het eenigen tijd gesloten houden van de eerste klas van school F kon de uitbreiding der bof worden tegengehouden. Ook de mazelen dwong mij soms tot sluiting van één of meer klassen te adviseeren. Aan mazelen overleden vijf kinderen, aan kinkhoest en bof geen. Ten einde de ouders van schoolgaande kinde ren beter op de hoogte te brengen met het we zen en de bestrijding van de besmettelijke ziek ten, hield ik op een ouderavond van school F te Santpoort en van school G te Velsen-Noord daarover een voordracht. Van de aangrenzende gemeenten ontving ik geregeld bericht omtrent de daar voorkomende in de wet genoemde besmettelijke ziekten. In het najaar kwam zeer veel influenza voor. De epidemie nam ten slotte een zoodanige uitbrei ding aan, dat B. en W. een publicatie richtten tot de bevolking, waarin werd aangeraden om zooveel mogelijk alle bijeenkomsten en vergade ringen eenigen tijd uit te stellen. De medewerking van den Directeur van de Ontsmettingsdienst liet niets te wenschen over. d. Er werden 55 keuringen verricht van per sonen, die solliciteerden naar een gemeentelijke betrekking. Vijf sollicitanten kon ik niet geschikt verklaren, Voortaan zal ook een geneeskundig onderzoek plaats hebben bij overgang van tijdelijke in vaste dienst. Ik heb dat aan het college van B, en W. voorgesteld o.a. om hen, die een ziekte hebben doorgemaakt, b.v. een longaandoening, en niet weer geheel volwaardig zijn, of in den eerst- komenden tijd een groote ziektekans hebben, tegemoet te komen in hun dikwijls vergeefsche pogingen om een passende betrekking te vinden; zij kunnen nu voorloopig worden goedgekeurd voor een tijdelijke betrekking en weten, dat zij, om in vasten dienst te worden aangesteld, op nieuw onderzocht moeten worden. Het spreekt vanzelf, dat lang niet alle betrekkingen zich daarvoor leenen. Ik heb als wel geschikt vooral op het oog de betrekkingen als werkman in Vel- ser'oeek, geldophaler, meteropnemer en dergelij ke. De gemeente neemt door deze maatregel weinig risico op zich en biedt aan- een gewezen patient een kans, e. Geneeskundige controle bij ziekte van personen in dienst van de gemeente had ver schillende malen plaats, zooveel mogelijk in over leg met den huisarts. De volgende tabel geeft een overzicht van het aantal ziektedagen en het aantal ziektegevallen bij de verschillende diensten. Men moet voor zichtig zijn met het trekken van conclusies daar uit, omdat bijvoorbeeld een enkel geval van DIEBEN BESCHERMEN IS MENSCHEN BESCHAVEN! Wordt dus lid van de aid. Velsen en Omstr., der Ned. Vereen, tot bescher ming van dierenl Min. contr. f 1-25 per jaar. Secretariaat: Stationsweg K 86', yelsen, I de overheid geen kosten meer vergoeden voor ontsmettingen, maar het kunstmatig onvatbaar langdurige ziekte het totaal aantal ziektedager maken zooveel mogelijk bevorderen? Dat zou voor dien dienst belangrijk kan wijzigen, rationeel zijn. Geen dwang, ieder blijve vrij, of Hel percentage ziektedagen- en gevallen is hij gebruik wenscht te maken van de gelegen- niet hoog. heid, die woidt gegeven, om zich en zijn gezin - De hoogste cijfers vertoont het Politieperso- kosteloos te laten inenten tegen diphtherie en neel, zjj komen beduidend boven het gemiddel- roodvonk, maar, als hij het met doet, dient hij de. Den gunstigen indruk maakt de dienst der zeil de gevolgen te aanvaarden, dus de kosten te 'Secretarie; ondanks een ziektegeval van ruim dragen van verpleging en ontsmetting, indien een vier maanden zijn de cijfers daar zeer laag. De van die ziekten voorkomt in zijn gezin. i dienst van den Gemeente-ontvanger is te klein Andere in de wet genoemde besmettelijke om aan de cijfers eenige waarde toe te kennen; ziekten kwamen in 1926 in de gemeente twee- ziektegeval meer of minder zou daar geheel maal voor, n.l. een geval van encephalitis epide- andere cijfers geven. Verder blijkt, dat Openbare mica en een geval van typhus abdominalis. (Werken betere cijfers vertoont dan de Reini- t aanlal van de andere in de wet genoemde gings- en Ontsmettingsdienst, en deze weer be- besmettehjke ziekten is in vergelijking met het ter| dan Gas en Water. De Openbare scholen aantal diphtherie- en roodvonkgevallen in den j' geven een groot aantal ziektedagen te zien, ter- regel zeer gering. Tegenover 325 diphtherie- en wijI het aantal ziektegevallen toch beneden het roodvonkgevallen gedurende de laatste vijf ja- j gemiddeide blijft. De oorzaak is te vinden in het ren stonden 15 geva len van andere in de wet j betrekkelijk groote, aantal ziektegevallen van genoemde besmettelijke ziekten. Een sterke da- j laD&en duurj n l 6" gevallen (7%); deze 6 geval ling van het aantal der beide eersten tegenvolge len hebben samen een aantal ziektedagen van van het onvatbaar maken van de schoolbevolking zal dus het aantal ontsmettingen belangrijk ver- I minderen en ook het aantal ziekenhuisopnamen f. Ik bracht 7 maal advies uit omtrent ver verkleinen, waardoor een niet onbelangrijke kos- -ï zo,^en toj P^atsing van krankzinnigen en gees ten besparing ontstaat. t ^e!Vk, minderwaardigen in een daarvoor bestemde De gemiddelde kosten van een ontsmetting 1 inrichting, bedragen f 23.52. In sommige gevallen wordt een j g- In November werd tusschen het college gedeelte of het geheel bekostigd door hem, ten van B. en W„ den Administrateur-Controleur wiens huize de ontsmetting heeft plaats gehad, f van de Instellingen voor Maatschappelijk Hulp- Wanneer dat bedrag in mindering wordt ge- i betoon en mij overeengekomen, dat de Gemeente- bracht, worden de gemiddelde kosten voor de. lijke Geneeskundige voortaan controle "zal uit- gemeente ongeveer 20 guld. Daarvan betaalt hetoefenen op de verplegingsduur van patiënten, Rijk de helft terug, voorzoover de ontsmettingen die geheel of gedeeltelijk voor rekening van de zijn verricht wegens in de wet genoemde be- gemeente Velsen in ziekenhuizen worden ver- smettelijke ziekten. De kosten voor de gemeente pleegd. Meer en meer gaan de gemeentebesturen, zijn voor zoo'n ontsmetting dus in werkelijkheid die de beschikking hebben over een geneeskun- ongeveer 10 guld. dig ambtenaar, tot deze maatregel over, omdat! Er hadden de laatste yijf jaren 357 zulke ont- zij tot bezuiniging kan leiden, terwijl de zieken- huisdirecties deze controle steeds meer als een natuurlijke zaak beschouwen. Van 20 Mei tot 30 Augustus zijn in de zieken barak te IJmuiden 30 zwakke Drenlsche kinde ren ondergebracht. De gemeenteraad had in zijne vergadering van 23 Maart mijn daartoe strek kend voorstel aangenomen" en tevens besloten daarvoor een crediet te verleenen van f 2500. De kinderen zijn door hun verblijf aan zee bui tengewoon opgeknapt en aangesterkt, zoodat zij naar huis terugkeerden met een belangrijk ver hoogd weerstandsvermogen, beter in staal om zich staande te houden tegen de gevaren, die hen thuis bedreigen. Het toegestane crediet is niet geheel noodig geweest: er is f 497.09 overgeble ven. Ik bracht hierover een verslag uit aan den gemeenteraad. Zes maal werd door mij doodschouw verricht. Voor het .verleenen van eerste hulp bij onge vallen werden op enkele politieposten de be staande verbandtrommels door grootere vervan gen, terwijl ik in overleg met den heer commis saris van politie een cursus in het verleenen van eerste hulp bij ongelukken gaf aan het geheele politiepersoneel. Op voorstel van het Genees kundig Gezelschap „Kennemerland" werd een zuurstofapparaat aangeschaft, hetwelk gedurende de zomermaanden in de politiepost aan het strand ter beschikking is voor eventueele drenke lingen. Óp 25 en 26 Juni woonde ik het 31e Neder- landsch Congres voor Openbare Gezondheids regeling te Utrecht bij, Er werden twee hoogst belangrijke onderwerpen behandeld, n.l. „De waarde van eindontsmettingen bij besmettelijke ziekten" en „Het gevaar van besmetting met tu berculose, uitgaande van lijders aan die ziekte in verschillende beroepen (onderwijzers, dienst personeel, enz.)", terwijl daarna verschillende woningcomplexen "werden bezocht, Velsen, April 1927. De Gemeentelijke Geneeskundige, L. S. LIMBORGH MEIJER. Schriftelijke vragen van leden van den Gemeen teraad op grond van artikel i7 van het reglement van orde. De heer J. A, Dalmeijer heeft de volgende vra gen gesteld: „Blijkens het „Verslag van de bevindingen en handelingen der Gezondheidscommissie voor de Gemeente Velsen in het jaar 1926" heeft deze Commissie op een verzoek d.d. 30 April 1926 aan haar gedaan door Burgemeester en Wethouders van Velsen betreffende eene vergunning tot aan leg van eene verzameling van vast en vloeibaar vuil (koemest) binnen de bebouwde kom der ge meente, uitvoerig geadviseerd, deze vergunning alleen dan te verleenen, indien voldoende waar borg verkregen werd tegen het veroorzaken van hinder aan omwonenden, door eén bijzondere constructie van bedoelde mestvaalt. In bedoeld verslag rapporteert genoemde Commissie hierom trent vervolgens als volgt: „Het is onze Commis sie gebleken, dat Burgemeester en Wethouders het advies onzer Commissie niet hebben opge volgd, Het terrein in kwestie is één en al mest vaalt, hetgeen aan de omwonenden veel onaan genaamheden veroorzaakt. Naarmate de bebou wing toeneemt, zal ook de hinder grooter wor den". Dit wekt verwondering, waar het advies toch uitvoerig en, naar de meening van ondergeteeken- de, op grond van de omstandigheden juist gemo tiveerd was, en ook de practijk heeft bewezen, dat de aanwezigheid van bedoelde mestvaalt be lemmerend werkt op het in bewoning brengen van ter plaatse gebouwde perceelen, terwijl verdere bebouwing aldaar wordt tegengewerkt. Willen Burgemeester en Wethouders aan den Gemeenteraad mededeelen: a, waarom hun College gemeend heeft, het ad vies der Gezondheidscommissie niet te moeten opvolgen; b, voor hoelang Burgemeester en Wethouders de vergunning hebben verleend; c, of het hun College bekend is, dat omwo nenden hinder ondervinden; d, of het hun College bekend is; dat bewo ning van aangrenzende perceelen er door belem merd "wordt, en verdere bouw er door wordt te gengegaan; e, of het in de bedoeling van hun College ligt, na afloop van den termijn, waarvoor de vergun ning verleend is, deze niet weder te vernieuwen?" Hierop wordt door Burgemeester en Wethou- lers het volgende geantwoord: a, Het advies der gezondheidscommissie is door ons volledig opgevolgd. b. De vergunning is verleend tot wederopzeg- gens toe, gedurende den tijd, dat het vee van ver gunninghouder is gestald. De vragen sub c en d worden door ons ontken nend beantwoord. Ten aanzien van vraag e wordt verwezen naar ons antwoord op vraag b. Tot slot zij medegedeeld, 'dat de mesthoop reeds is verwijderd. postkantoor ijmuiden. Lijst yan onbestelbare en door geadresseerde geweigerde brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de le helft der mnd. Juni '27. Brieven Binnenland. 1. Kantongerecht Haarlem 2. Minister Financiën Haag Briefkaarten Binnenland. 3. Bakker, G„ Leiden 4. Groot, de J. J., Amsterdam. 5. Leylen, M„ Vreeswijk. 6. Ramakers, A., Schoten. 7. Straalen, v. P. P„ Amsterdam. 8. 9 en 10. Zonder adres. SCHEEPVAART. - In de week van 20 tot 27 Juni zijn te IJmui den uit zee binnen gekomen 78 stoomschepen en 2 zeelicthers en naar zee vertrokken 74 stoom schepen en 2 zeelichters.

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 1