ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Een Reis naar Indië Yergeiiffnt Woensdags Zaterdags Officieel Over veen. Tel. 10956 Van den Wachttoren No 69 Zaterdag 2 Juli 1927 12e Jaargang IJMUIDER COURANT bonnementsprijs: 1.per 3 maanden, franco per post f 1,35. Abonne- enten worden aangenomen aan het bureau en bij de Agenten, Advertentiën 2 maal achtereenvolgens opgegeven op het gewone tarief, worden kosteloos nog een derde keer opgenomen in het eerstvolgend Woensdagnummer. Advertentiën voor de Adreslijst, 6 plaatsingen van dezelfde tekst (onver anderd) f 4.13 plaatsingen (dus 3 maanden achtereen) f 8 Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur -v.m, en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. plaatsen van advertentiën van buiten de gemeente Velsen in dit blad uitsluitend gerechtigd het Advertentie-bureau P, F. C, Roelse, IJmuiden. Uitgave van de N.V. UITGEVERS-MIJ. „IJMUIDEN" Adres voor Redactie en Administratie N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL WILLEMSPLEIN 11 TELEFOON 153 IJMUIDEN Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel, Advertenties van 1 toi en met 5 regels f 1,iedere regel meer 20 ets. Compact gezette adverten ties van 1 tot en met 5 regels f 1,25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings-advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbetaling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties „adres bureau van dit blad" 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets in rekening gebracht. Bovenstaande regelprijzen worden met 5 cent verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen. DIÏ NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. eerste blad. n* Burgemeester van Velsen brengt ter alge- Jeue kennis dat aan CORNELIS KOPER, dienstplichtige uit deze gemeente van de lichting bij beschikking van Z. E. den Heer Minis ter van Marine dd. 17 Juni 1927,Afdeeling Per- si, No. 156, met ingang van 1 September 1927 één jaar vrijstelling is verleend wegens kost winnerschap. Velsen, den 28 Juni 1927. De Burgemeester van Velsen, RIJKENS. KOSTELOOZE INENTING EN HERINENTING. Burgemeester en Wethouders van Velsen ma ken bekend, dat de gelegenheid tot kostelooze in- enting en herinenting ,zal zijn opengesteld in: a, de afdeeling IJmuiden op Dinsdag, 5 Juli 8,s„ namiddags 2 uur, in de U.L.O.-school A aan de Kerkstraat te IJmuiden; aldaar terug voor na zien der vaccinatie Dinsdag, 12 Juli a.s., namid dags 2 uur; b, de afdeeling IJmuiden op Dinsdag, 5 Juli a,s,, des namiddags 4 uur, in de O. L. school D jan de Heidestraat te IJmuiden; aldaar terug roor nazien der vaccinatie Dinsdag, 12 Juli a.s., des namiddags 4 uur; c, de afdeeling Velsen op Donderdag, 7 Juli a,s,, des namiddags 2 uur in de O. L. school G aan den Wijkerstraatweg te Velsen; aldaar terug »oor nazien der vaccinatie Donderdag, 14 Juli a,s., des namiddags 2 uur; d, de afdeeling Santpoort op Donderdag, 7 Juli a.s., des namiddags 4 uur, in"'de O. L. school F Ie Santpoort; aldaar voor nazien der vaccinatie Donderdag, 14 Juli a.s., des namiddags 4 uur; e, de afdeeling Velsen op Woensdag, 6 Juli li,, des namiddags 2 uur in de kamer Genees kundigen Dienst Gemeentehuis Velsen; Aldaar (erug voor nazien der vaccinatie Woensdag, 13 Juli des namiddags 2 uur; De in te enten personen behooren stipt op de aangegeven uren ter vermelde plaatse aanwezig te rijn, zoowel voor de inenting als voor het na zien der vaccinatie. Voor een juiste vermelding in de* vaccine-bewij- ren van de. namen en geboortedatum der kinde ren, is het gewenscht, dat hij de aanmelding wor den medegebracht trouwboekjes der ouders of geboortebewijzen der kinderen. Velsen, 27 Juni 1927. Burgemeester en Wethouders van Velsen de Secretaris, de Burgemeester, HOFSTEDE. RIJKENS. OPENBARE VERGADERING VAN DEN RAAD DER GEMEENTE VELSEN, OP DINSDAG JULI 1927, DES NAMIDDAGS 7 UUR, TEN GEMEENTEHUIZE. Agenda'. 1, Ingekomen stukken en mededeelingen. 2, Grondovername Engelmundusweg. 3, Toekenning van een voorschot onder waar borg van tweede hypotheek, 4, Verkoop van grond te Velsen, 5, Intrekking van de uitnoodiging om te komen met voorstellen ter instelling van een wo- ningdienst. Voorziening naar aanleiding van een besluit van Gedeputeerde Staten tot onthouding dei- goedkeuring aan het raadsbesluit van 28 December 1926, no. 3. 7. Intrekking van hei raadsbesluit van 22 Maart 1927, no. 14b tot aanvulling der ver ordening op de heffing van leges. 3 Toekenning van belooning aan ambtenaren ten kantore van den Gemeente-ontvanger voor verricht overwerk ten behoeve van den ophaal- en stortingsdienst. 9- Financiëele besluiten. 10. Aanvaarding van een schenking. 'h Prae-advies omtrent een voorstel van de le den, de heeren P. F. C. Roelse, c.s. inzake instelling o.a. van commission ad hoe tot on derzoek naar de mogelijkheid van de stich ting van een bad- en zweminrichting en de oprichting van één of meer waschhuizen, I'. Prae-advies op een schrijven van de ouder- commissies der openbare lagere scholen, waarbij zij verzoeken maatregelen te nemen voor de invoering van spraakonderwijs aan kinderen met een spraakgebrek. 13. Herdruk van de verordening tot regeling der bezoldiging van de ambtenaren. H' Benoeming van vier leden der conynissie van advies voor de werkloosheidsverzekering. 15' Belastingzaken. WITTE KRUIS. Iedere Woensdagmiddag de Vereeniging het Wi «telt van 3 tot 3.30 uur itte Kruis, in de Chr. uc vereeniging net witte rvruis, in de L School te IJmuiden-öost moeders gratis m gelegenheid raad te vragen omtrent de voeding jïn "aar zuigelingen. Het advies wordt gegeven «oor den Consulent, Dr. Hanneman. Voor kraamverzorging, welke ook door boven- '"""mde Vereeniging wordt uitgeoefend, wende ssich tot bet bestuurslid der Vereeniging, rouw Suwerink, Trompstraat 72 te IJmuiden- T«rief naar draagkracht f 5—1 15, Mevi HST MULO-ONDERWIJS. De toename van het aantal leerlingen van school A II voor M. U. L. O. in de Kerkstr. te IJmuiden en ook de ongewone belangstelling voor den ouderavond, waar het Mulo-onderwijs werd besproken, deed mij het plan opvatten een en ander over de strekking en ontwikkeling van dit on derwijs te schrijven. In ons geheele land mag de laatste ja ren het MULO-on der wijs zich verheugen in een groote belangstelling. Het aantal en de omvang der Mulo-scholen neemt steeds toe. Dit kan ook niet anders. Het Mulo voorziet in een behoefte die allerwege wordt gevoeld. Eenerzijds toch bestond er een hiaat tusschen het onderwijs aan H. B. S. en Gymnasium aan den eenen kant voor de begaafden, die veel en langdurig willen verder studeeren, en het onderwijs aan de Nijverheids- en Ambachtscholen aan den anderen kant voor handwerkslieden. Waar moesten zij blijven, die hoewel minder be gaafd, Joch verder willen studeeren en toch een grootere dosis algemeene ontwik keling willen opdoen, dan de lagere school alleen hun biedt? En waar ook moesten zij blijven, die wel een goed verstand bezitten de, een 5 of 6-jarige studie tot verkrijging van algemeene ontwikkeling te lang en le vaak ook te kostbaar vinden. Anderzijds bestaat er onder den midden stand en handelskringen behoefte aan on derwijs, dat niet gaat in de richting van H. B. S. en Gymnasium, en waarvan de leertijd niet zoovele jaren moet duren, maar dat toch een goede hoeveelheid alge meene ontwikkeling en daarnaast ontwik keling in handelsrichting geeft. En de taak der Mulo-school is het in de ze tweeërlei behoeften te voorzien. Maar dit geeft dan ook tevens de richting aan, waarin het Mulo-onderwijs zich in de toe komst moet ontwikkelen, In de eerste plaats dus moet aan een Mulo-school het onderwijs gegeven wor den, zooals ook aan school A geschiedt, dat een afgeronde hoeveelheid algemeene ontwikkeling bijbrengt, waarop de kinde ren hun verder leven kunnen voortbouwen en waardoor het mogelijk wordt in ver schillende branches een betrekking te vin den of aan een meer gespecialiseerde in richting verder te studeeren. Sommige ouders ook vinden hun kinde ren op 12-jarigen leeftijd nog te jong om dan reeds over hun verdere levensrichting te beslissen. Anderen, die hun kinderen wel gaarne het Middelbaar en straks het Hooger Onderwijs willen laten volgen, vertrouwen de capaciteiten hunner kinde ren niet^voldoende en vinden het gewaagd, ze op goed geluk naar H. B. S. of Gymna sium te sturen. Voor al deze leerlingen is de Mulo-school de aangewezen inrichting. Wanneer dan over eenige jaren wel een richting gekozen kan worden of het ver stand zich ten goede ontwikkelt, is de overgang naar het Middelbaar onderwijs zeer wel mogelijk. Die overgang geeft meestal zelfs geen verlenging van den leer tijd. Deze weg is beter dan eerst het kind aan een mislukking bloot te stellen, want meestal zetten de ouders dan, teleurge steld in hun hooggespannen verwachtingen de geheele verdere schoolontwikkeling van hun kind stop. Velen, die hun kinderen willen zenden naar 'n kweekschool voor onderwijzer (es), naar de Middelbare Technische School, naar de kweekschool voor zeevaart of naar landbouwscholen, vinden in de Mulo- school een inrichting, die dit mogelijk maakt. Wil men z'n kinderen een betrek king zien veroveren bij <fe Ned. Spoorwe gen of Posterijen, het Mulo-diploma geeft vrijstelling van het examen voor telefonist klerk enz. Zoekt men een betrekking in Indië, de Paketvaart Mij., de Bataafsche Petr. Mij. en het Gouvernement geven gaarne aan bezitters van het Mulo-diploma de voorkeur. En de Mulo-school te IJmui den is volkomen in staat, door op te leiden voor de beide Mulo-diploma's meer dan voldoende te geven voor al deze richtingen Echter is er naast de taak der Mulo- school om de leertijden te brengen tot de tfroraaf) WERKEN VOLGENS EIGEN- EN GEGEVEN ONTWERPEN Mulo-examens, nog een andere, die ook in deze gemeente steeds meer aandacht vraagt..- De middenstand eischt voor haar zaken, de handels- en industrieele onder nemingen voor haar bedrijven en kantoren een opleiding in eenigszins andere vorm. Naast een flinke algemeene ontwikkeling is het voor deze bedrijven noodzakelijk dat Boekhouden en Handelsrekenen, cor respondentie in eigen, zoowel als in vreemde talen, Stenographie en Machine- schrijven op den voorgrond geschoven wor den. De winkelstand krijgt op deze wijze menschen, die ook theoretisch volkomen in -staat zijn hun zaken te beheeren, terwijl de kantoren dan personeel krijgen, dat na eenige praktijk voor haar taak berekend zal zijn. En in die richting zal ook de Mulo-school in Velsen in de toekomst moeten gaan. Daarvoor zal het dan noodig zijn, dat zij geheel komt te bestaan uit parallelklassen. De eene helft der s'chool zal dan kunnen opleiden in de eerste en de andere helft in de tweede richting. Na het eind van een drie- of vierjarige cursus kan dan, met medewerking en onder toe zicht van het gemeentebestuur, na een ge houden schoolexamen, een diploma wor den verstrekt. En het zou spoedig blijken, dat door deze opleiding in vele en velerlei behoefte werd voorzien. Natuurlijk is hiervoor in de eerste plaats noodig een groote Mulo-school met zeer veel leerlingen. Nu zien we, dat men ook in andere deelen der gemeente, in Sant poort en Wijkeroog, meer en meer de be hoefte van Mulo-onderwijs begint te ge voelen. De school in IJmuiden ligt echter voor velen te ver uit het centrum der ge meente. Vandaar in die deelen een streven om tot eigen Mulo-schooltjes te komen, Door de betrekkelijk geringe bevolking zouden dat kleine scholen met een of twee leerkrachten worden. En afgezien nog van het feit dat er zoo goed als geen onderwij zers zijn, die in het bezit zijn van alle be voegdheden voor de vakken van het Mulo- onderwijs, zal het den lezer uit het boven staande duidelijk zijn, dat deze kleine scholen nimmer kunnen voldoen aan de volledige taak, die op het Mulo-onderwijs rust. Beter doet men dus zijn krachten te concentreeren en gezamenlijk te komen tot een flinke Centrale Mulo-school in het centrum der gemeente. Zoo'n school zal in deze bloeiende ge meente vele leerlingen trekken. En dan zal het ook mogelijk zijn door wijziging van •het leerplan, binnen de bepalingen der wet de school te splitsen in twee afdeelingen. Deze zal dan in staat zijn volkomen te voldoen aan de behoefte aan onderwijs in beide richtingen en de gemeente Velsen zal een onderwijsinrichting bezitten, waar op zij trotsch kan zijn. A. WIEDEMEIJER, De vlootconferentie te Genève. Genève wordt steeds meer het middel punt, waar belangrijke internationale za- van de hoofdstad zijn, waar het parlement der Europeesche volkeren samenkomt. Er is geen stad, waar thans zooveel vergaderd en gepraat wordt en waar telkens een le ger journalisten heengaat voor verslagge- verswerk. De eene conferentie is er nauwe lijks afgeloopen, of een nieuwe komt er weer samen. Men kan hun belangrijkheid te hoog, maar ook te laag schatten. Het is OP zich zelf al van groote waarde, dat ver tegenwoordigers der regeeringen, van de finantiën, den arbeid, de wetenschap enz. uit vele landen samenkomen en trachten naar samenwerking, In elk geval worden er internationale banden gemaakt en ge sterkt, Als twee menschen het niet met el kaar eens zijn, is niets erger, dan wan neer zij elkaar vermijden en niet met el kaar willen spreken. Kan men ze samen brengen, raken ze aan het praten, leeren zij elkanders standpunt kennen en begrij pen, dan komt er gewoonlijk eenige toena dering. Ook de tafelstemming bevordert' die. Lunch en diner hebben een pacifisti sche uitwerking! Al etende zijn diplomaten meermalen toeschietelijk geworden. Deze week is de conferentie tot verdere beperking van den vlootbouw op voorstel van Coolidge te Genève samengekomen.1 Amerika treedt tegenwoordig op als de oudere en wijzere broer der Europeesche staten, vermaant ze vrede te houden en waarschuwt voor de ellende van nieuwe ruzies. Er zijn menschen, die achter alle j goede dingen wat leelijks zoeken en niet altijd tevergeefs! Hun fout is echter, dal zij alleen de slechte en niet de goede mo tieven opmerken. Oom Jonathan, zoo rede neeren zij, wil niet dat Europa dwaashe den uithaalt, al te veel geld uitgeeft voor militaire doeleinden en het op een nieuwen oorlog aanlegt, want daardoor zou hij im mers de kans verliezen, zijn geld terug te krijgen, dat hij aan Europa geleend heeft. Zit die overweging achter het Ameri- kaansche pacifisme? Waarschijnlijk wel, maar niet alleen. De publieke opinie is in de Ver, Staten sterk voor verzoening tus schen de staten en voor arbitrage bij ge schillen. Dat is eenige maanden geleden gebleken, toen een oorlog met Mexico dreigde, maar een groot deel van het Ame- rikaansche volk zich daartegen verzette. In '21 werd te Washington de vlootcon ferentie gehouden, waarbij de groote mo gendheden een grens stelden aan den aan bouw der groote oorlogsschepen. In Febr. van dit jaar noodigde Coolidge deze mo gendheden uit, nog eens te confereeren en nu over de beperking van het kleinere vlootmateriaal, kruisers, duikbooten enz. Italië, Frankrijk, Japan en Engeland heb ben na Washington dat kleinere materiaal uitgebreid en daardoor de werking van de eerste viïiotconferentie voor een goed deel te niet gedaan. Om niet achteraan te ko men, moest Amerika toen ook wel nieuwe kruisers en dergelijken gaan bouwen. De bedoeling der tweede conferentie te Genè ve is, ook daaraan een grens te stellen. Ita lië en Frankrijk hebben echter geweigerd, van de partij te zijn. Wel hebben zij waar nemers of informateurs naar Genève ge- vertelt U in aangenaam proza a. De reis tiaar Indië per boot b. De reis naar Indië pér vliegtuig. c. De bijzonderheden over Am sterdam, Rotterdam, South ampton, Lissabon, Gibraltar, Algiers, de Riviera, Genua, Cairo, het Suezkanaal, het ei land Ceylon, Deli, Singapore', Batavia. d. Veel leerrijks over Java, Suma tra, Borneo, Celebes en Bali. e. De eigenaardigheden van de Inlandsche bevolking. Proeve van illustratie Een heerlijke kop KEG's THEE brengt verkwikking. Uit 1 pond Thee sctvenkt U 280 kop pen Keg's Thee. Zoo gerekend, kost een kop Thee U bijna niets. Vraagt uw winkelier daarom naar KEG's THEE A 48 ets. per ons, pe.r halfpond f 1.20. KEG's THEE in prijzen van 48-44-39-37-32 en 30 ct per ons. In elk ons KEG's THEE een bon, goed voor een plaatje. Het nieuwe Keg's Thee-album I „Een Reis naar Indië'' kost 75 ets. zet, beperkt zich in zijn gewoonte, als hij belooft, in geen geval een elfde of twaalfde sigaar op een dag in den brand te steken. In diplomatentaal moet men de woordjes wikken en wegen. Er zal dus in Genève alleen een grens gesteld worden voor den bouw der kleinere schepen. Die grens kan zoo ruim gesteld worden, dat de staten hun vloten nog versterken kunnen, zonder vjeneve e- £rens *e schenden. Toch heeft ook deze die^komen con^eren^e het tegenwoordige streven, toekijken en luisteren, maar niet meedoen. w, Ook op den wereldvrede is van toepassing het: Rome is niet in een dag gebouwd, j Ook de kleinste steen is een bijdrage tot den bouw eener wereldstad. beperking van de stérkte der hulpschepen ken behandeld worden. Groeit er uit de in- van de zeemachten. Beperking is nog iets ternationale ontwikkeling eens een Ver.'anders dan vermindering. Een sterke roo- Staten van Europa, dan zal Genève daar- ker, die tien sigaren per dag in rook om- zonden: vertegenwoordigers meKomex, Qm voork~men en je 7 ,n: uitgaven een maximumgrens te stellen en Zullen de overige doe groote mogendhe- iiefst ,e verlagen, zeker beteekenis. I den het met elkaar eens worden? Hun ver- - - - 6 - tegenwoordigers zullen wel voornamelijk in intiemen kring, ook al wandelend en etende, de groote beslissingen nemen. Voorloopig zijn ze het niet met elkaar eens. Maar elke conferentie, ook de verve lendste en taaiste, te Genève heeft iets van een boeiende roman, die met ingewikkelde moeilijkheden begint en met een gelukkig slot eindigt. Komen Amerika, Engeland en Japan tot overeenstemming, dan zullen wellicht de anderen nog volgen. Maar de officiëele naam van ontwapeningsconferentie heeft in zich een belofte, die veel grooter is dan het resultaat zal zijn. De conferentie tracht niet naar ontwapening, zelfs niet naar vermindering van ontwapening, maar alleen naar het voorkomen van verdere vlootuitbreiding. Het doel der conferentie is' immers: de HET WITTE KRUIS. Het gebeurt vele malen, dat leden van het Witte Kruis, welke verpleegmateriaal in bruik leen hebben, dit niet op tijd terug bezorgen. Wanneer de geneesheer of verloskundige een bewijsje voorschrijft voor hetgeen noodig is, wordt de meeste spoed betracht, dit zoo gauw mogelijk te halen, uit een der magazijnen. Moest het niet als een plicht worden gevoeld, de ge leende artikelen, die niet meer worden gebruikt, dadelijk terug le bezorgen? Kan ook daar eens niet wat spoed achter worden gezet? Laten toch degenen, die hierin nalatig zijn be denken, hoe onaangenaam dit is. Immers, leden, die verpleegmateriaal behoeven, zouden daar door niet dadelijk geholpen kunnen worden. Dat een ieder zijn plicht versta, en het geleen de geen dag langer in huis houdt, als noodig is. Zijt ge reeds lid der vereeniging? Prop,

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 1