IJmuider Courant .DAM1ATE" Vrsest geen examen Mijnhardi's Plaatselijk Nieuws. Ijmuiden Van den Wachttoren VAN THIEL PERZISCHE TAPIJTEN Velsers Voor den Raad Visscherij gileidig 2 Juli 2e blad predikbeurten VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN. ned. herv, kerk. 10 uurDs. Joh. IJzerman, v. Heemskerk. uur: Ds. Erdman. JEUGDKERK (Koning Willemshuis). 10 uurde Heer Tismeer uoopsgez. gem. afd. prot. bond. 1030 uur: Ds. W. Luikinga. geref. kerk, 10 uurDs. S. v. Leeuwen. 5uur: Dezelfde. chr, geref. kerk. 10uur: Ds. T. A. Bakker 5 uurDezelfde. oud.kathol1eke kerk. 0 en 10 uur i Pastoor L. Rinkel. 3 uur Vesper. evanoelisatie hoooebero. IJmuiderstraatweg. Zondag Samenkomsten. v.m. 10 uur en 7.30 uur. Spreker B. jenninga. )ooderdag 8 uur Bijbelbespreking. Vrijheid van gedachtewisseling, 'oegang vrij. Allen welkom. NED. HERV. KERK (Kalverstraat). 10uur: Ds. W. Kroess, Doopsbediening. GEREF. KERK (Willebrordstraat). uurGodsdienstoefening. O-uur: Ds. S. van Leeuwen. VELSEN. ned. herv. kerk. 10uur: Ds. W. S. v. Leeuwen, Doopsbediening. GEREF. KERK (Koningsweg). 10uur: Ds. J. D. Boerkoel. S uurDezelfde. SANTPOORT. ned. herv. kerk. 10uur: Prof. Dr. O. a. van den Berg van Eysinga. geref. kerk (Lokaal Bethel). 0,45 uurDs. de Jong, em. predikant. 1,30 uurDezelfde. ned. herv. evangelisatie. 10 uurde Heer J. van Voorst, Amsterdam BEVERWIJK. doopsgezinde gemeente. 10'uur: Prof. Kuiler uit Amsterdam. oen hadden kunnen voortbrengen en mee werken aan den maatschappelijken rijk dom. In vele landen heeft men verzekering tegen werkloosheid en worden ook groote openbare werken uitgevoerd. Daarmee wordt het kwaad zeker verzacht, maar nog niet weggenomen. Ook het in '26 toegeno men protectionisme in vele landen ver traagt het wereldherstel. Thomas schrijft in zijn verslag deze waarschuwing, die men zich in de toekomst ter harte moge nemen: ,,De waarheid is,, dat de wereld zich nog niet geheel heeft weten te bevrijden uit de groote crisis van verwarring, waarin de oorlogsramp haar geworpen heeft. Acht jaar na het einde van den oorlog, die zelf vier jaar duurde, openbaart de oorlog nog steeds zijn wer kingen in de desorganisatie van den alge- meenen economischen toestand. Een groo te les, die de geschiedenis van onzen tijd aan de komende geslachten zal achterla ten." Wel heeft de profeet gelijk gekregen, die bij het sluiten van den oorlog zei: Nu is niet het ergste achter den rug, zooals men meent, maar nu komt het ergste nog. Albert Thomas over den economischen toestand der wereld. De Franschman Albert Thomas, direc- leur van het Internationaal Arbeidsbu reau, is een der groote mannen van Genè- w. Dit bureau is een instelling van den Volkenbond en dient tot internationale on- ti en regelingen in zake den irbeid. Het Bureau brengt ook aan de Int. Arbeidsconferentie ieder jaar verslag uit zijn werkzaamheden. In het laatste dK verslag spreekt Thomas ook een oordeel uit over den economischen toestand der wereld. Daar hij voortdurend met men- uit alle landen in aanraking komt en gegevens ontvangt en bovendien een knap, scherpzinnig man is, mag men |)[|raet aandacht naar hem luisteren. De algemeene economische toestand in k«i 26 is volgens hem eenigszins vooruitge- vergeleken bij dien van '25. Van jroote beteekenis daartoe acht hij de geld- sjabilisatie in verschillende landen als Bel- $i Frankrijk. Polen, Italië. Welke ranip 'e geweldige schommelingen in de ^vaarde ftn het geld is, hebben we in Duitschland Men. Men durft geen zaken doen, het crediet gaat verloren, men spaart niet lan- men niet zeker is, dat het geld zoo zijn zelfde waarde behoudt. Door stabilisatie zijn we in '26, naar de mee- jwg van Thomas, belangrijk'naderde-. Tacht tot het door den oorlog verbroken ttonomische evenwicht. Eén tweede teeken van verbetering in jjn economischen toestand der wereld ziet in de toegenomen productie in bij- "a alle belangrijke takken. Een uitzonde- tog vormt de scheepsbouw, ook is er eeni- productieverlaging geweest in den land- pM en in de steenkolenindustrie. Dit 'aatste is natuurlijk een gevolg van de poote Engelsche mijnstaking. Engeland «acht in '26 1181/2 millioen ton minder 7en voort, maar in andere landen werd l)na 101 millioen ton meer voortgebracht. Al is er eenige vooruitgang, de econo mische toestand is nog allesbehalve goed ,Q inzond. Thomas raamt het aantal werk ten over de wereld op 10 millioen. Tien mihoen menschen, die geen werk hebben 5 toch met hun gezinnen moeten leven, at een ellende en zorg niet alleen voor maar wat een schade ook voor de ie welvaart. Immers die 10 milli- Thor Maandagavond, toen wij een kijkje namen bij het Fransche stoomschip Polog- ne, met Poolsche landverhuizers aan boord, zagen wij bij de oude sluizen een mooi wit geschilderd zeiljacht liggen. Men deelde ons mede, dat van dit zeiljacht, dat naar zee wilde vertrekken, door de politie een heer en dame waren gehaald en naar het politiebureau getransporteerd. Op onze in formaties om inlichtingen, deelde de politie mede, ons niets te kunnen meedeelen, han gende het onderzoek. Verschillende geruchten deden de ronde, o.a. dat de aangehouden heer Marang van IJsselveere zou zijn, bekend uit de Portu- geesche bankbiljetten-affaire. Verschillen de bladen melden thans, dat het hier geldt een poging tot ontvoering van een 15-jarig meisje. Tot heden hebben ze daaromtrent echter nog niets naders vernomen. Voor het diploma boekhouden van de Vereeniging van Leeraren slaagden de heeren C- O verduin en' J. van der Kuil, beide opgeleid door den heer T. van Popta. Voor de gehouden aanbesteding van aardappelen voor de metiage van het pant serfort alhier, gedurende het tijdvak van 1 Augustus31 October was eenigste in schrijver M, de Vries alhier, voor den prijs van f 9per 100 kilo- Woensdagmorgen heeft op de be graafplaats te Driehuis de ter aardebestel ling plaats gehad van het stoffelijk over schot van wijlen den Zeereerw. Pater Ho- norius, Kapucijn, die jl. Zaterdag in het klooster der Eerw. paters Kapucijnen al hier is overleden. Maandagavond werden de Metten ge zongen, waarna Woensdagochtend de Lau den werden gezongen. Om half 10 werd de Requiem-Mis opgedragen door den Rec tor van het klooster, Pater Mansuetus, j assisteerd door Pater Ernertus, vicarius van het klooster als diaken en door Pater Fabianus, Rector van het klooster te Am sterdam, als sub-diaken. Een groot aantal geloovigen woonde de plechtigheid bij. Te half elf vertrok de stoet naar Drie huis, waar de teraardebestelling plaats had. Pater Mansuetus verrichtte hier de beaardingsplechtigheden. De Directeur van het Post- en Tele graafkantoor alhier maakt bekend, dat de telefoonaansluitingen ter plaatse in den nacht van 6 op 7 Juli a.s, op de nieuwe telefooncentrale worden aangesloten en in, verband hiermede ingaande 7 Juli a.s. het kantoor voor den telefoondienst onafge broken wordt opengesteld. Bij indienststelling van de nieuwe cen trale worden aan de hieronder vermelde abonné's in de plaats van bestaande de nevens den naam dier abonné's gestel de nieuwe telefoonnummers toegekend: Van* Vliet Co., 603, 604; N.V- Zee- visch en Haringgroothandel Fa. Alb, Pust, 601, 602; N.V, Industr. Mij. „Hera", 622, 623; Haarlemsche Bankvereeniging 658, 659, 660; N.V, Vereenigde Steenkolenhan del, 632; Gem. Gas- en Waterleiding, 612, 613; N.V- Zeèvischgroothandel A. Gold- bohm, v.h. Noordzee, 628, 629; Kon, Ned. Hoogovens en Staalfabrieken, 635, 636, 637, 638; Nationale Bankvereeniging, 650, 651; Rijkswaterstaat (Sluisbouw), 687, 688; Gemeentebestuur Velsen, 614, 615, 616; Gem. Velsen (Openbare Werken), 625, 626; Fa. Oterendorp Co., 620, 640; Vereenigde Exploitatie Maatschappij 669, 670, 671. De heer S. Wals, koster der Ned. Herv. Kerk en voordien ouderling en Mej- J. WalsFranke, herdenken a.s. Maandag hun 50-jarige Echtvereeniging. Groote Houtstraat 101-103 (naast Heenks Ijzerhandel) HAARLEM Prachtige collectie Tegen lage prijzen DIPLOMA VOOR AUTOBESTUURDER. Door den A. N. W. B. (Alg, Ned. Wielrijders- bond, Toeristenbond voor Nederland), den B. B. N, (Bond van bedrijfsautohouders in Nederland), de K. N. A. C. (Koninklijke Nederlandsche Auto mobielclub), de K, N. M. V. (Koninklijke Neder landsche Motorwielrijders Vèreeniging, Motorrij- derbond voor Nederland) de Vereeniging .Vak opleiding" (Vereeniging ter bevordering van de vakopleiding voor handwerkslieden in Nederland) en de V. D; N, (Vereeniging van directies van Nijverheidsscholen) is een diploma voor autobe stuurder ingesteld. De eischen voor dit diploma zijn belangrijk zwaarder dan die voor het rijbewijs volgens de Motor- en Rijwielwet 1924; zij zijn gelijk aan die voor het getuigschrift van de cursussen volgeiïs het normaal programma van onderwijs tot oplei ding van autorijders en autorijdsters, opgesteld op initiatief van de V. D. N. Het diploma is geen staatsdiploma, doch zal een zeer waardevolle aan beveling bij het solliciteeren naar betrekkingen vormen. Het kan worden verkregen door het met voldoenden uitslag volgen van een cursus volgens het bovenvermelde normaalprogramma of door het afleggen van een afzonderlijk examen. Gegevens omtrent deze cursussen zijn onder meer te verkrijgen bij den heer L. v. Essen Rzit,, lste Secretaris van de V, D. N., Schoolplein 28a te Utrecht of Soestdijkerstraatweg, Bilthoven, Het afzonderlijke examen wordt ten minste één maal per jaar afgenomen; in 1927 in de maand September te Utrecht, Bij voldoende aanmelding worden later ook examens in andere plaatsen van ons land gehouden. De examens worden schriftelijk, mondeling en praktisch afgenomen. Het examengeld bedraagt f 15.De oproepingen worden tijdig in de vak- en nieuwsbladen bekend gemaakt. Voor de leiding in zake de toekenning van het diploma is door bovengenoemde vereeniging een centrale commissie benoemd, bestaande uit de heeren, L, K. A. van Duuren, te Amsterdam, L. van Essen Rzn„ te Utrecht, M. P. J, v. d. Loo, te 's Gravenhage, E. J. E .Maas, te Utrecht, H, j' Rutters te Amsterdam, B. Steggerda, te Breda, Ir. L. Swaab, te 's Gravenhage en Ir. H, Zoetelief Norman, te Oosterbeek. Van dezen zijn de heeren L. van Essen Rzn. tot voorzitter en H. J. Rui ters (Camperstraat 14 Amsterdam, postrekening No. 89522) tot secretaris-penningmeester gekozen, terwijl de Inspecteur van het Nijverheidsonder wijs, W, H. Cool te 's Gravenhage door den Mi nister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen als gedelegeerde in de commissie is aangewezen, De centrale commissie kan zich door gedele geerden van belanghebbende organisaties en door examinatoren doen bijstaan. De centrale commis sie stelt het op prijs indien ook andere belangheb bende veréenigingen dan in den aanvang reeds genoemde daartoe voordrachten bij den secreta ris-penningmeester inzenden, wenschen kenbaar maken en geldelijken steun verleenen. De na men dezer vereenigingen worden geregeld in de daarvoor in aanmerking komende bekendmakin gen- opgenomen. Het reglement voor het examen wordt binnen kort aan de v-ak- en nieuwsbladen gezonden. Na inzending van f 0,25 bij den secretaris-penning meester van de centrale commissie ontvangt men een exemplaar van het reglement en de eischen voor het examen, overeenkomende met hel ge noemde normaal leerplan. Bij den heer H. J, Rutters, Camperstraat 14 Amsterdam, kan men zich dan schriftelijk voor het examen opgeven. Door de instelling van het diploma voor auto bestuurder is het examen voor chauffeur-mecani cien-monteur. dat in de laatste jaren door de K. N. A. C. en de vereeniging Vakopleiding werd af genomen, vervallen. De Eerste Kamer heeft zonder hoof delijke stemming aangenomen het wetsont werp tot onteigening van peroeelen, enz., noodig voor de verbetering van den Rijks weg van Haarlem naar Velsen in de ge meenten Haarlem en Velsen. Eenigen tijd geleden werd gemeld, dat t door de Brockway Mij. de autobuslijn HaarlemIJuiden van den heer Hogeland was overgenomen. Thans kunnen wij mededeelen, dat reeds eenigen tijd onderhandelingen door dezelf de maatschappij worden gevoerd met den heer de Bruin over de overneming van de lijn HaarlemAlkmaar, Deze onderhande: lingen zijn reeds zoo goed als geheel ge ëindigd, zoodat ook binnenkort de Brock way Mij- naar Alkmaar zal rijden, waar door dus een rechtstreeksche verbinding LeidenAlkmaar zal ontstaan. Beroepskeuze. De opening van het Bureau tot voorlich ting' bij beroepskeuze is met^ ingang van 1 September a.s. verzekerd. Door particulieren en directiën van be drijven in deze gemeente daartoe finanti- eel in staat gesteld, is de opening van het Bureau in zijn vollen omvang verzekerd geworden. In 't bijzonder is op zijn plaats een woord van dank aan de Kon, Ned. Papier fabrieken van Van Gelder Zonen en de Kon. Ned. Hoogovens voor de loyale me dewerking in deze aan den dag gelegd. Thans meent het bestuur nogmaals een beroep te moeten doen op de verschillende bedrijfsleiders in deze gemeente, alsmede op allen, die eenig belang stellen in dit so ciale vraagstuk, om te verzoeken om krach- tigen finantieelen steun. De opening is nu, gelijk we zeiden verze kerd, maar voor de toekomst dient men ook te zijn gewaarborgd. Het bestuur gaat dan ook door met al len op te wekken, lid te worden van of met donatiën te steunen de „Vereeniging tot voorlichting bij Beroepskeuze1' in de ge meente Velsen, opdat deze nuttige vereeni ging haar taak kan blijven volbrengen. Er zijn nog al eens menschen, die be weren, dat de verkiezingen hen koud laten, maar bij velen derzulken zien we al weer bewaarheid: „Het bloed kruipt waar het niet gaan kan". Ook zij brachten door hunne aanwezig heid er toe bij, om te kunnen zeggen, dat er in de omgeving waar de uitslag bij stukjes en brokjes bekend gemaakt werd, een on gewone levendigheid te constateren viel. Eerst werd de waarschijnlijke uitslag be sproken en later de definitieve, sommigen waren uitermate tevreden en anderen hiel den zich maar zoo, maar wat werkelijk waar is, is, dat de couranten een goede daad verrichtten door den uitslag op ver schillende plaatsen bekend te maken. Onze IJmuider Courant had dat zaakje nog al handig ingepikt. Uitslag van de op 30 Juni 1927 ge houden openbare besteding ten Raadhuize te Velsen, voor het aanleggen van eenige wegen te IJmuiden (Oosterduinweg, e.a.) volgens bestek no. 110, dienst 1927, Ingekomen vijf biljetten. Fa. Joh. Dienaar en Zonen, IJmuiden f 31.200,P. C. Langeveld, Neder-Har- dinxveld f 29.130,—; W. van der Meij Wijk aan Zee f 28.400,—; J. Bos, Amster dam f 28.389,G, den Adel. Velsen f 26.400,—. Gunning aangehouden/ 'n hotel „De Prins" hield de ringrij derijvereeniging „De Prins", een vergade ring onder leiding van den waarnemend voorzitter, den heer H. H. Meyer. Voor tot behandeling der agenda werd overgegaan, wijdde de heer Meyer enkele woorden van hulde en dank aan het adres van den afgetreden voorzitter, den heer G. Hannema, voor alles wat deze gedu rende het bestaan der vereeniging voor haar had gedaan. Hij toch is de man ge weest die den stoöt tot de oprichting heeft gegeven en die zoolang hij voorzitter was, steeds de motor is geweest. In de plaats van den heer Hannema werd tot voorzitter gekozen, de heer J. van Gameren, die de functie aanvaardde. Besloten werd de ringrijderij dit jaar te houden op 30 Augustus, des namiddags, terwijl des morgens weer een ringrijderij voor jongens en meisjes zou plaats hebben op rijwielen. Ook ligt het in de bedoeling van het be stuur een harddraverij te houden, waar voor door enkele leden reeds prijzen wer den toegezegd. i k Want er is een middel dat U kalm maakt en kalm houdt, terwijl 'eL'w|geest heider blijfl ZENUWTABLETTEN behoeden U voor zenuwachtigheid Buisje 75^ct. Bij Apoth en Drogisten zouden B, en W. wenschen te regelen door op name in de akte van bruikleen van een opzeg gingstermijn, Aan de bruikleehing wordt 4US allerminst een definitief karakter gegeven. Bestaat er aldus geen twijfel omtrent de be doeling van het gemeentebestuur, om de bewuste lokalen hunne bestemming te doen volgen, dan ermag volgens B. en W. hel gebruik, dat er in een lusschenperiode van wordt gemaakt, geen erandering in de rechtspositie te brengen, im mers, de Hooge Raad geeft de constante juris prudentie dal alleen de bestemming, niet liet^ gebruik, het karakter van een openbaar domein bepaalt. Nu hebben Gedeputeerde Staten, ter adstruc tie hunner meening, dal goedkeuring door hun college krachtens het hierover aangehaald artikel der gemeentewet, in dit geval wordt vereischt, de aandacht gevestigd op-het antwoord van den minister van onderwijs op de vragen van het toenmalige kamerlid Mr. Rutgers, waar de minis ter in een gelijksoortig geval hel standpunt in nam, dat het besluit krachtens art. 194 sub e der gemeentewet aan de goedkeuring van Gedepu teerde Staten onderworpen is. B. en W. merken op, dat de gevallen echter niet analoog zijn, In de tweede plaats merken B. en W, op, dat de motiveering van het besluit hun bedenkelijk voorkomt. Gedeputeerde Staten toch gaan van het standpunt uit, dat een openbaar schoolge bouw bestemd is voor den openbaren dienst en als zoodanig aan het handelsverkeer is onttrok ken, B, en W. meenen, dat vast slaat, dat hier een verouderd standpunt wordt ingenomen. Zij wijzen op het genoemde werk van prof. Oppenheim (pag. 783) en op het handboek van Elenbaas voor de beoefening van het Nederlandsche administra tieve recht (I oag. 514), Omdat de beslissing van de Kroon mogelijk niet met 1 September zal zijn gevallen, achten B. en W, een tusschenregeling noodig, teneinde de openstelling der bijzoncTere neutrale school met September a.s, te verzekeren. B. en W. stellen daarom den raad voor op de aangegeven gronden bij de Kroon voorziening te vragen tegen de bovenbedoelde beslissing van Gedeputeerde Stalen van Noord-Holland en als provisorische maatregel, om het bestuur der Neutrale Schoolvereeniging ingaande op een tijdstip in September a.s. vergunning te verlee nen tot kosteloos gebruik van 6 lokalen van het gebouw der A-scholen, met bepaling dat het ge bruik voor geen langeren duur vergund wordt dan tot drie maanden na den datum van de ko ninklijke beslissing, die op het verzoek om voor ziening kan worden verwacht. DE NEUTRALE SCHOOL. B. en W. doen den gemeenteraad mededeeling van het besluit van Ged. Stalen van Noord-Hol land, waarbij goedkeuring is onthouden aan het raadsbesluit van 28 December 1926, om van het gebouw der A-scholen zes lokalen in bruikleen te geven aan de Neutrale Schoolvereeniging IJmuiden en Omstreken. Gedeputeerde Staten hebben in hun besluit overwogen, dat noch bij voornoemd, noch bij eenig ander voorafgaand raadsbesluit tot onttrekking van het in bruik leen af te staan gedeelte van bovengenoemd schoolgebouw is besloten, dat een openbaar ichoolgebouw bestemd is voor denopenbaren dienst en als zoodanig aan het handelsverkeer onttrokken is; dat B. en W. van Velsen zijn uit- genoodigd te willen bevorderen dat alsnog door den raad zou worden besloten tot voorafgaande onttrekking aan den openbaren dienst van het in bruikleen af te stane gedeelte van school A, doch dat zij hieraan geen gevolg hebben gegeven. Weliswaar is in het raadsbesluit sub 2e be paald, dat bij eventueelen bouw wan een tweede openbare school in IJmuiden ten zuiden van df spoorlijn IJmuidenVelsen met het bestuur der Neutrale Schoolvereeniging overleg zal worden gepleegd omtrent een nadere voorziening in schoolruimte, doch Ged. Staten overwegen, dat het thans nog in geenen deele vaststaat, dat hel lot zoodanigen bouw zal konnen, zoodat moet worden aangenomen, dat het hier geen tijdelijke voorziening betreft en dat de bestemming van het in bruikleen af te stane gedeelte van het schoolgebouw niet onverlet blieft. B. en W, berichten den raad, dat naar hunne meening het besluit van Gedeputeerde Staten voor bestrijding vatbaar is, In de eerste plaats wijzen zij er op, dat daarbij stilzwijgend is aan genomen, dat het raadsbesluit hcxogere goedkeu ring behoeft. In dit opzicht verschillen B. en W, van gevoelen. Art. 194 sub e der Gemeentewet toch, voorschrijvende, dat de besluiten der ge meentebesturen betreffende het ondershands ver huren, verpachten of in gebruik geven van ge meente-eigendommen aan de goedkeuring van Ged. Staten worden onderworpen, heeft alleen betrekking op die goederen, welke niet voor den openbaren dienst zijn bestemd, waarbij B, en W opmerken, dat dit standpunt is verdedigd door prof. Oppënheim in „Het Nederlandsch Gemeen terecht", deel I, pag. 808. Verder merken B. en W. op, dat de door dt stichting van school J ledig komende lokalen van school A voor den openbaren dienst hunne be stemming blijven behouden, dat de gemeente de lokalen naar behoefte kan opvorderen, waar tegenover het gemeentebestuur naar wettelijken plicht heeft mede te werken, doch de Neutrale Schoolvereeniging dan de beschikking over an dere lokaliteiten kan erlangen. Den gebruiksduur Stcrt. no, 110 bevat de statuten der Naam- looze Vennootschap Visscherij-Maatschappij Lena te Haarlem. Oprichters de heeren P. Bouman, administrateur te IJmuiden en A. Kooiman, koopman te Haarlem. Doel: het behalen van winst door de uitoefening van de zeevisscherij in haar vollen omvang enz., met dien verstande, dat de vennootschap nooit meer dan 1 schip te gelijk in eigendom mag hebben. Duur: 30 jaren. Kapitaal: f 15.000.—, verdeeld in aandeelen van f 1000.—, waarvan 6 geplaatst. Voor de eerste maal tot directeur benoemd de heer P. Bouman. Inzake het ongeval aan boord van den stoomtrawler Helga, IJM. 46, waarbij een stoker ernstige brandwonden heeft gekregen, is de Raad voor de Scheepvaart van oordeel dat dit ongeval is veroorzaakt door de onvoorzichtigheid in de eerste plaats van den verwonden stoker zelve. Maar ook de schipper en de machinist waren niet van de verantwoording af doordat de stoker het zelf niet noodig vond dat de lamp werd vastgehouden, gelijk de schipper hem vroeg. Trouwens de groote onvoorzichtigheid bestaat hier in het gebruik van deze lamp, welke 3 4 liters petroleum kan bevatten. Reeds het ge bruik van petroleum is onder de zich hier voor doende omstandigheden gevaarlijk, maar indien dan geen patentolie of electrische verlichting bij de hand is, dan had men in elk geval van een hermetisch gesloten hunkerlampje moeten ge bruik maken. De schipper stond er bij' toen de stoker de lamp aan een vlampiip ophing. Hij had n'ch toen dadelijk het groote gevaar voor oogen moeten stellen en deze wijze van werken moeten tegengaan. De Raad voor de Scheepvaart te Amster dam heeft uitspraak gedaan betreffende de aan varing van het stoomvisschersvaartuig Zuid Hol land, IJM. 330, met het Dmtsche stoomvisschers vaartuig Pickhuben op de Noordzee, De Raad is van oordeel, dat nalatigheid van den schipper oorzaak van de ramp is. Deze nala tigheid bestaat hierin dat de schipper, terwiil het mistig was, naar kooi ging en de wacht heeft laten waarnemen door twee matrozen. Indien de schipper zelf aan dek was geweest, was hij onge twijfeld niet met volle kracht doorgestoomd en had hij bü het hooren van het signaal de machine gestopt. Zeer zeker had de schipper hij de hand moeten zijn, nadat om 5 uur de wacht door den stuurman was overgegeven aan twee matrozen, waarvan de een zeer jeugdig was en de ander voor den Raad geenszins den indruk maakte een betrouwbaar wachtsman te zijn, hetgeen ook is gebleken uit het feit, dat hij bij het hooren van het mistsein van de Pickhuben met volle kracht bleef doorstoomen. Wat de Pickhuben betreft, heeft dit vaartuig eveneens te veel vaart geloopen; 9 mijl per uur is voor een visschersvaartuig bij mistig weer geen matige vaart. Geen van beide vaartuigen heeft zich gehouden aan het voorschrift de machines te stoppen bij het hooren van een mistsignaal voor- lijker dan dwars. Ter zake van gemelde nalatigheid straft de Raad den schipper van de Zuid Holland, IJM. 330, door hem zijn bevoegdheid te ontnemen voor den tijd van twee maandeu.

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 5