ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN I Lf m m No. 70 Woensdag 6 Juli 1927 12e Jaargang Officieel Plaatselijk Nieuws. IJmuiden >behangeih «ELMAKffii' £öfmfj 0 verveen, Tel. 10956 Sport. HU -1 Scheepvaart IJMUIDER COURANT KIEZERSLIJSTEN KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. De Burgemeester van Velsen brengt ter kennis van belanghebbenden, dat een uittreksel uit elk der kiezerslijsten voor de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken ter jecretarie der gemeente ter inzage is nedergelegd en dat een ieder bevoegd is tot en met 14 Juli a,s. bij de Kamer verbetering der vastgestelde lijsten te vragen, op grond dat hij zelf of een ander, in strijd met de wet daarop voorkomt, giet voorkomt, of verkeerd geplaatst is. Velsen, 2 Juli 1927. De Burgemeester voornoemd, RIJKENS. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen, brengen ter openbare kennis dat ter Gemeente-secretarie ter inzage liggen de ver zoeken met bijlagen van: D. Rebel, aannemer, te IJmuiden, om vergun ning tot het uitbreiden van een timmerwerkplaats door het bijplaatsen van twee electrpmotoren, resp. van 5 en 2 P.K. tot het aandrijven van di verse werktuigen in het perceel kadastraal be kend Gemeente Velsen, Afdeeling IJmuiden Sectie M No. 1753, plaatselijk bekend Velser- duinweg no. 112; E. Volker Azn., en A. Bos Lzn., te IJmuiden om vergunning tot het oprichten van een sme derij, waarin o.a. geplaatst zal worden een stoomketel, een stoommachine van 15 P.K. en diverse werktuigen in het perceel kadastraal be kend gemeente Velsen, Afdeeling IJmuiden, Sectie K, Nos. 483 en 79 plaatselijk bekend .ter rein ten Noorden van de Berghaven. Op Zaterdag, den 16 Juli 1927, des voormid dags te elf uren, zal ten Gemeentehuize gele genheid bestaan am bezwaren tegen dit verzoek ia te brengen en deze mondeling en schriftelijk toc: te lichten. Velsen, den 2 Juli 1927, Burgemeester en Wethouders voornoemd, j.de Secretaris, de Burgemeester, HOFSTEDE, l.s. RIJKENS. BEKENDMAKING DRANKWET. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter openbare kennis, dat op 1 Jiili-1927 bij hen is ingekomen een verzoekschrift vab Hendrik Lijnbach, van beroep stoker, wonen de tè IJmuiden, om verlof voor den verkoop van alcóHolhoudenden drank anderen dan sterken 'drVflfe in de navolgende localiteit: de gelagka mer van het perceel, plaatselijk gemerkt C 14 ■i gelegen aan de la Reijstraat aldaar. .;Biönen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burge meester en Wethouders inbrengen, Velsen, den 2 Juli 1927. - Burgemeester en Wethouders voornoemd, de Secretaris, de Burgemeester, HOFSTEDE, l.s. RIJKENS. De Burgemeester der gemeente Velsen brengt ter algemeene kennis dat aan Cornelis Bouchier, dienstplichtige van de lichting 1926, Antonius Theodorus Handgraaf, dienstplichtige van de lichting 1928, en Jacobus Johannes Ja cobs, diensplichtige van de lichting 1928, bij be schikkingen van Z.E. den heer Minister van Oor log dd. 28 Juni 1927, Vile Afd., Nos. 297 V, met ingang van 1 Juli 1927 voor twee jaren vrij stelling is verleend, wegens het verkeeren in een geval, als bedoeld in art. 15, le lid, punt d., der Dienstplichtwet. Velsen, den 5 Juli 1927, De Burgemeester voornoemd, RIJKENS. Naar ons uit goede bron ter oore komt was onze geachte Commissaris van Politie op 1 Juli j.l, vijfentwintig jaar in actieven Politiedienst- De leerlingen van eenige klassen der Insingerschool maakten gisteren per boot een uitstapje naar Amsterdam, waar o.a. een bezoek aan Artis werd gebracht. Ook dit jaar komt de tent van de Noordhollandsche Tentzending weer een week in IJmuiden-Oost te .staan en wel van 411 September. Voor het examen le stuurman groote stoomvaart is Maandag in den Haag ge slaagd de heer G. Klap, alhier. Het Kinderkoor en het Meisjeskoor van de Chr. Gemengde Zangvereeniging i.Looft den Heer", directeur de heer Jan de Nobel, zullen op den Koninginnedag medewerken aan een uitvoering in de Groote Kerk te Haarlem, waar zij de ,,De Ruyter-cantate" van Cath. v. Rennes, die 'hier in den afgeloopen winter met zoo groot succes is uitgevoerd, zullen ten ge- hoore brengen. Vrijdagavond had de Ant. Rev, Kiesvereeniging een bijeenkomst belegd in de Geref, Kerk, waarin dankbaar werd herdacht de uitkomst der gemeenteraads verkiezing. Gesproken werd door de hee- "S** J. Feitsma, voorzitter der Kiesver eeniging, P- Verhoog, J. Pot te Velsen, F. P, Vermeulen, A. Krijger en H, Hom burg. Over de geheimzinnige geschiedenis met het motorjacht Helvetia kunnen wij het volgende melden. Genoemd motorjacht zou de vorige week Maandagmiddag naar zee vertrekken. Daar zich aan boord een minderjarig meisje bevond, kreeg de politie vermoeden van een geval van vrouwen handel. Daarom werden de 32-jarige heer G. van A. v. D, uit den Haag en het 15-jarige meisje, die zich op het jacht bevonden, aangehouden en r.aar het bureau gebracht. Na onderzoek is ge bleken, dat het hier een geval van schaking be trof. Genoemde heer had het meisje, dat een voorkomen heeft alsof ze 17 of 18 jaar is, ge schaakt. Vermoedelijk wilde hij naar Engeland oversteken, om aldaar met het meisje te trouwen, hetgeen daar mogelijk is. Het meisje is aan haar ouders teruggegeven en de heer v. A, v. D, is ter beschikking van de justitie te Haarlem gesteld. Het jacht Helvetia ligt nog in het Noordzeekanaal, aan de meerpa len, waar de sluisdeur heeft gelegen. Onze poli tie verdient zeker een woord van hulde voor haar activiteit. EEN BOEK OVER IJMUIDEN. Wat de feesten ter herdenking van IJmui- den's 50-jarig bestaan ons niet hebben gebracht: een prachtig boek over IJmuiden, is thans ver schenen, bijkans een jaar daarna. En daarvoor heeft de vereeniging „Het Nederlandsche Zeewe zen" gezorgd, dat een speciaal IJmuiden-nummer van haar orgaan deed verschijnen. Het is geworden een waarlijk schitterend boek werk, dat een zeer volledig beeld geeft van alles, wat onze plaats aan schoons, aan verkeer, han del, industrie en scheepvaart biedt. Onze Burgemeester schrijft in zijn inleiding o.a.: „IJmuiden is, hoe groot het ook moge wor den, gemeente Velsen. En dit is een voodeel. want het maakt, dat tal van menschen, die nu eenmaal liever niet in de onmiddellijke nabijheid van hun werk in de stad wonen, prachtige plek jes kunnen vinden, waar ze rustig in de natuur kunnen neerstrijken. Want, hoezeer havens en industrieën ook steeds meer aan terreinen eischen, wij kunnen ons het veroorloven dit kan zonder trots worden zegd die terreinen af te staan, omdat er vol doende landelijk schoon overblijft voor onze merkwaardige en snel groeiende gemeente. De vreemdeling, die in dezen tijd onze gemeen te binenkomt met de nieuwe Electrische spoor, kan eerst genieten van die mooie natuur en zich dan eenigszins verbijsterd gevoelen over al die haltes in IJmuiden, die den indruk wekken van ii} een ceintuurbaan om een wereldstad te reizen. Dat zal IJmuiden in de toekomst stellig worden en dit is een mooie wensch om mee te beginnen." Naast dit artikel is het portret van den Bur gemeester opgenomen, naar de in de raadzaal hangende schilderij. Wij kunnen natuurlijk niet alle artikelen van dit mooie boek citeeren, daarom zullen wij ze achtereenvolgens noemen, misschien, dat wij er later wel eens het een en ander uit vermelden, als de redactie van Het Nederlandsche Zeewezen ons dit toestaat. Onze gemeente-secretaris, de heer J, Kostelijk, schreef een artikel over „De historische ontwik keling van IJmuiden", de heer Joh. Polderman, directeur der Scheepsexploitatie Mij. De Mare- zaten, over „Het arbeidersvraagstuk in het Vis- scherijbedrijf te IJmuiden"; over „IJmuiden, zijn handel en industrie", schreef de heer N. Leven kamp, directeur der Haarlemsche Bankvereeni- ging, een bijdrage; over „Sleep en Bergings- dienst" de heer D, Moerman, walkapitein bij- Bu reau Wijsmuller. „Het Cargadoorsbedrijf", is beschreven door den heer W. P. Metz, lid der firma van Vliet en Co.; „De Vischhandel te IJmuiden" door den heer J. C, Slis, voorzitter der IJmuider Vischhan- delvereeniging. Over de nieuwe in aanbouw zijn de sluis schrijft de heer C. T, C. Heyning, hoofd ingenieur van den Rijkswaterstaat, thans belast met de leiding van dezen bouw; over „Radio- Luisterdienst en Peilstation" de heer A. H, W. van 't Hoff, chef Radio-station Bureau Wijsmul ler. De heer F. J. H, Schneiders, directeur van het Staatsvisschershavenbed'rijf, schreef „Een en an der over het Staatsvisschershavenbedrijf"; de heer K. H. Tusenius, directeur der N.V. Vereenig- de Ijsfabrieken, leverde een bijdrage over „De ijsfabricage en de koelhuisindustrie te IJmuiden". Van de hand van Mr. K. Westerling, secretaris der Vereeniging IJmuidens Bloei, is het artikel „IJmuiden als badplaats". „Het Reddingwezen te IJmuiden" is beschreven door de Plaatselijke commissie, de Zandexploitatie van de Amster- damsche Ballast Maatschappij te IJmuiden door den heer C, F. de Vilder, Over de visscherijschool schrijft de heer G. Duyckinck Sander, over het Hoogovenbedrijf de heer G, S. K. Blaauw. De heer F. P. Vermeulen leverde een zeer uitvoerige bijdrage over „IJmui den vóór, tijdens en na den oorlog", de heer Ir. F. H. Luchsinger over „Het scheeps- en machine reparatiebedrijf te IJmuiden." Het boek wordt besloten met een artikel van Mr, M, C. Bosman: „Met de Packet naar IJmui den". Zooals men uit den inhoud ziet is dit een rijke verscheidenheid. En alle artikelen zijn rijk geïl lustreerd. Het boek telt o.g'. 100 bladzijden en de typo grafische verzorging is schitterend. Het is een boek, dat onze plaats zeer ten goede zal komen en dat onze plaats meer bekendheid zal geven. Velen zullen dit mooie boek zeker willen bezitten. Uitgeefster is de N.V. Uitgevers Mij. „Amsterdam", Prins Hendrikkade 159-160, maar men kan het boek in iederen boekhandel bestellen, Vanwege de Prov. Commissie voor Noord holland van het Ned. Jongelings Verbond wordt alhier op Zaterdag 13 Augustus een jongensdag gehouden. Des morgens wordt een tocht door de havens gemaakt en zal een bezoek aan een ijs fabriek en een koelhuis worden gebracht. Des WERKEN VOLGENS EIGEN- EN GEGEVEN ONTWERPEN middags zullen verschillende spelen worden ge houden. R.K. STAATSPARTIJ. Woensdag, na afloop der verkiezingen voor den gemeenteraad, kwam de R.K. centrale kiesver eeniging bijeen 'in het patronaatsgebouw te IJmuiden-Oost. De voorzitter opende naar wij in de N. Hl. Ct. lezen, de bijeenkomst op de gebrui kelijke wijze, heette allen hartelijk welkom en gaf zijn voldoening te kennen over het gunstig resultaat voor ons bij de gehouden stemming. Ongeveer vijfhonderd stemmen zijn meer uitge bracht op de R.K, lijst dan bij de j.l. gehouden statenverkiezing. Een oprecht woord van dank brengt hij dan ook aan allen, die tot dit succes hebben bijgedra- gen. De heer Nijssenj No. 1 van de gekozenen, hier na het woord verkrijgend dankt allen voor het vertrouwen in hem weer gesteld, hetwelk hij zal trachten waardig te blijven. Zijn bijzonderen dank wil hij brengen aan de roomsche pers, met name de Nieuwe Haarl. courant, die zoo bereidwillig hare kolommen beschikbaar' heeft gesteld voor de R.K. propaganda in onze gemeente. Spr. geeft voorts te kennen dat de R.K. Staatspartij zich niet plaatst op 't;standpunt van den klassestrijd, maar een partij is voor alle standen. Begrijpelijker wijze is het dus biet zoo eenvoudig als leider en vertegenwoordiger van de R.K. Staatspartij in openbare lichamen, zitting te hebben. Met Gods hulp hoopt hij .hitï.'in te slagen en vertrouwt dat ook de overige leden der R.K, Raadsfractie weer in dezelfde verhouding mogen samenwerken als in de afgeloopen vierjarige periode. Hij spreekt de verwachting uit dat het nieuwgekozen lid de heer B, Waterlander zich spoedig moge aanpassen aan den geest die in de R.K. fractie leeft opdat een drachtige samenwerking moge heerschen. Met een oprecht woord van dank aan alle kie zers eindigt spr.: Ook de heeren Maas, Zwanen burg, Waterlander en Langendijk spreken in dien geest. Ook door den Pastoor van Wijkeroog en Pater Alexander worden waardeerende woorden gesproken over de gevoerde actie en het mooie resultaat waarbij ook laatstgenoemde de opmer king maakte de noodzakelijkheid in te zien van een geregelde of ongeregelde verspreiding van courant of vlugschrift, waarin bestrijding kon plaats vinden van de ons vijandige pers en waarin de verschillende zaken van ons gemeentebelang scherp belicht kunnen worden zoodat elkeen daarover zijn kennis zal kunnen verrijken. Met een dankwoord voor opkomst sluit voorzitter op gebruikelijke wijze. Daarna bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. H.-er nog al eens door, waarbij dan bleek, dat zijn voorzetten te hard waren, maar na de thee heeft hij zeer weinig te doen gekregen. Koning kwam toen meer in actie, maar wat hem vroeger zelden overkwam, was thans vaak het geval: Hij zette meer achter dan voor 't doel. De Stormvogels-verdediging toonde zich ook in dezen wedstrijd weer een sterk, deel van het elftal: Koster en Haak waren niet alleen trap- vast, maar ook lastig te passeeren, terwijl in laatste instantie Tliyssen weerThyssen was. Wat stopte hij bijv. voor de rust niet schil- terend 'n kanjer van Brugman! „Veteraan" Snóeks 1 verdient zeker een woord van lof voor zijn en- thusiasme, waarmede hij den geheelen avond heeft gespeeld. R.C.H. begon zeer goed, zóó goed zelfs, dat het maar weinig had gescheeld, of ze had in de eerste minuut reeds de leiding genomen: Als door een wonder ontsnapte het Stormvogels-doel echter. In de volgende minuut kanjerde Olden burg toen als belooning voor het missen den eersten bal langs Radsma, na goed werk van Blïnkhoff, Ondanks dezen tegenslag bleef R.C.H. nog eenigen tijd het beste van 'het spel houden. Er werd snel gespeeld en goed geplaatst, vooral door Nieuwenhuis. Na een kwartier verminderde de Racing echter en begon Stormvogels aan te vallen. Hierbij bleek dal de R.C.Ii.-defensie niet zoo hecht was, hoewel Krom, Geutskens en Kuyl goede dingen deden, 't Gevolg was vier doelpunten van den enthusiast op den bal zittenden Van Pel, waar van 2 geldige. In een en ander had de linlcer- wing een groot aandeel. De rust ging dus in met 3—0. Na de hervatting zat R.C.H. vinnig op den bal. Krom, het wel aardige, maar wéinig productieve dribbelen van Hanse en Ruys mee, trok zelf mee ten aanval, 't Gevolg was, dal Van Dam tot tweemaal toe van dichtbij kon scoren. Een derde doelpunt werd ongeldig verklaard. Stormvogels had intusschen niet stil gezeten en ook tweemaal gescoord, n,l. door v, d. Velde en de Jonge. Laatstgenoemde trapte bovendien op 1 M. voor open doel den bal nog eenmaal over de lat, na een schitterende ren van Olden burg, terwijl Blinkhoff bij een haast niet te mis sen kans naast trapte. Waar R.C.H. ondanks alles volhield, is de strijd tot het eind toe spannend gebleven. Een enkele maal dreigde de strijd te verruwen, doch gelukkig is het hij dreigen gebleven, daar scheids rechter Katoen onmiddellijk ingreep. Met diens buitenspel-beslissingen waren wij. het echter niet altijd eens. EEN ZOET WINSTJE. De Sportkr. weet mede te deelen, dat de 5 wedstrijden, welke New Castle United hier ge speeld heeft, ondanks de hooge onkosten den N. V. B. nog ruim f 10.000 in het laatje hebben gebracht. De wedstrijden te Eindhoven en Gro ningen leverden tezamen een nadeelig saldo van f 1000.—. EEN BOETERECORD. Hetzelfde blad vermeldt ook, dat de vereeni ging „Wageningsche Boys" dit jaar niet minder dan 66 maal door den N. V. B, beboet is, tot een gezamenlijk bedrag van f 200. Ook 'n record! L. F. C.—KINHEIM 1—3. Kinheim speelde Zondag j.l. voor de seriewed strijden van Quïck-Boys tegen de sterke derde klasser L. F. C. I uit Leiden. Kinheim is volledig, L. F. C. heeft 1 invaller. Kinheim speelt eerst van wind af en heeft na een kwartier de leiding door haar rechtsbinnen. Als L. F. C. een penalty krijgt te nemen, wegens hands van een der backs, maakt L, F, C. gelijk. VOETBAL. STORMVOGELS KAMPIOEN VAN HAARLEM. R. C. H. MET 5—2 GEKLOPT. Door de Racing Club „Haarlem" met 52 te kloppen, heeft Stormvogels Zaterdagavond den titel van „Kampioen van Haarlem" veroverd, zoodat toch dit seizoen nog de kampioensvlag ontrold zal moeten worden. Deze overwinning zorgde er meteen voor, dat Stormvogels voor een jaar houdster wordt van den Hecks beker. Zooals de uitslag reeds doet vermoeden, heb ben onze plaatsgenooten op afdoende wijze hun meerderheid over R.C.H. getoond; niet zoozeer een absolute merderheid in 't veld, als wel een veel-gevaarlijker zijn voor t' doel. De Stormvogels-voorhoede was zeer gehandi capt door het ontbreken van Houtkamp. Erkend dient echter, dat Van Pel door hard werken ge poogd heeft, het gemis van Houtkamp zoo Wei- De bekenc Amsterd.Coi ïectiehande komt met pi ma Heeren Jongcnskle ding en D; mes Oabard ne Regenmai tels 4 dage aan het bi kende adre van O. -l. Voor de rust weet de rechtsbinnen nog 2 maal het net te vinden, zoodat Kinheim met de rust met 3—1 leidt. Na de rust is L. F. C. het meest in den aanval, doch de achterhoede en vooral de keeper staat pal en weet doelpunten te voorko men, Ook de Kinheim-voorhoede kan het niet meer tot doelpunten brengen, zoodat Kinheim verdiend met 31 wint. Kinheim speelt nu over 2 weken de finale, waarschijnlijk tegen Lugdunum. DAMMEN. Damclub „IJmuiden" en Damclub „Haarlem". 28 Juni j.l. speelde bovengenoemde club in de zaal van G. v. d. Outenaar en massakamp tegei. de Damclub „Haarlem". Nadat door den D. C. IJ.-voorzïtter de bezoe kers waren welkom geheeten en de heer Visse ook nog gelukgewenscht was met het behalen van den tweeden prijs in den wedstrijd om het Kampioenschap van Haarlem, werd om ruim acht uur begonnen. Dezen wedstrijd, waarin aan nig mogelijk te doen gevoelen. En kijken we vijftien borden werd gespeeld, wisten de Haar- naar den uitslag alleen, dan kunnen we zeggen, lemmers met 1812 te winnen, dat hij hierin volkomen geslaagd is: Van de 5 1 spoedig na het begin bleek, dat ook met goals, scoorde hij er 2, terwijl hij bovendien nog eze Haarlemsche club niet viel te spotten. De 2 buitenspel-doelpunten scoorde, waarvan er bovenste borden waren vooral bezet door zeer evenwel naar onze meening één niet geannuleerd sterke spelers, o.a. Zitman (Kampioen van Haar- had mogen worden. Wat hem echter niet geluk- iemji Visse en van Heek enz. Het gevolg hiervan te was het brengen van het noodige verband waS) dat van de vijf bovenste borden al de tusschen de beide vleugels. puntjes in 't bezit van Haarlem kwamen. De linkerwing vergasttte ons, evenals tegen Kramer, de gevreesde D. C. IJ.-speler, had in E.D.O., weer op een aantrekkelijk spel. Verras- dezen wedstrijd zijn mannetje gevonden, hoewel send was het gemak, waarmede v. d. Velde gezegd moet worden, dat hij zich tegenover den steeds den bal naar de Jonge wist te plaatsen. f-Iaarlemschen Kampioen uitstekend geweerd Aan den anderen kant heeft Oldenburg dezen heeft, zoodat deze pas in 't eindspel erin slaagde middag een buitengewonen ijver aan den dag ge- zjjn partij->te winnen. legd. Jammer is het echter, dat deze goede eigen- Vervolgens moesten Visser, Ott, P. Schaap en schap bij hem dikwijls zoo gauw ontaardt in p Schager er ook aan gelooven. Van D. C, IJ. „pingelen". Na de thee hebben we hem nog eeni- waren ]iet F. Zonneveld, W. de Graaf en F, Bas- gen tijd op de rechtsbuitenplaats gezien, en hier stra| jie wisten te winnen, terwijl L. Koetsier, was hij werkelijk in zijn element. j G. Oldenburg, H, Schaap Sr., J. Smit, G. van Wat Blinkhoff betreft, leek het er eenige ma- j Zanten en B. Dukel het tot remise brachten, len op, of hij plotseling zijn zelfvertrouwen had teruggekregen. Hij liep toen weer eens ouder wets door de R.C.H.-verdediging, kreeg ook wer kelijk een paar maal een uitstekende schietkans, doch faalde met schieten. In de verdediging hebben Haak en Visman het tegen Brugman niet zoo zwaar gehad, als wij vermoedden. Vóór de rust brak genoemde R.C.P. SchagerA. M, Berghuis De gedetailleerde uitslag volgt hieronder: „IJmuiden" „Haarlem" Joh, KramerH. W. Zitman 02 P. VisserC. F. Visse 02 D. Ott—G. P. Heek 0—2 P. SchaapJ. van Berkuni 02 0—2 Outenaar, Ei schedestraat Zaterdag 9, Maandag II, Dinsdag 12 e Woensdag 13 Juii. OAAT VOORAL ZIEN. STERK VERLAAGDE PRIJZEN OROOTE VOORRAAI Lage doch vaste prijzen. Oroole sorleerin voor corpulente personen. 't Is uw voordee B. DulcelD. A. van Abs' G, van ZantenM. Liefering F. ZonneveldJ. Singeling J. SmitJ. P. Exel Jr. W. de GraafH. A. van Abs H. Schaap Sr.D. J. Zitman A. SchagerJ. P. Exel Sr. F, BasstraP. Hopman G. OldenburgJ. P. de Klerk L. KoetsierJ. Oudshoorn i- UTILITY AND EFFICIENCY. Van bevriende zijde zendt mén ons ondei |i staande, in vertaling ontleend aan The Nautici Magazine, Juni 1927. Nuttigheid en bruikbaarheid op het gebied vaJf i.evisscherij komen blijkbaar tot stand ten kosl t.mu verminderde ïuiuaijueit en teunst. nenig vereenigingen in Engeland op kunstzinnig gt bied, hebben zich met een verzoekschrift g£ wend tot het Departement van Landbouw e Visscherij, waarin zij zich beklagen, dat de ii stallatie van motoren in zeevisschersvaartuige hen berooft van een vruchtbare bron van vooi werpen voor hun penseel en pen. De verdwi ning van de bruine, gebolde zeilen van het wé teroppervlak en de afwezigheid van forsch smakken en kotters in typische kleine haventje of de haar passeerende naar of van hun arbeid; veld, wordt ten zeerste betreurd. Uit gevoelsoverwegingen is er natuurlijk rede tot teleurstelling voor den gewonen toeschouwe zoowel als voor den kunstenaar, doch het is ee teeken des tijds, en de verandering betreft d gewone klacht omtrent het verdwijnen van he; zeilschip, zooals wij dat al jaren zien. De protesten van de kunstenaars hebben ecl ter ten gevolge gehad, dat er een uittreksel gemaakt uit de registers van het Departemer van Zeevisscherij, betreffende de uitgebreidhei van de verandering van zeil tot motor in vi: schersvaartuigen, welke gegevens van groot be lang zijn. De omvang der verandering in Enge land en Wales alleen wordt weergegeven in he u voltfenrlf» clnnfit». volgende staatje: Zeilvisschersvaartuigen 1913 Heden Boven 10 ton 1353 450 Onder 10 ton 3675 1843 Motorvisschersvaartuigeri Boven 10 ton 153 460 Onder 10 ton 194; 2200 De ambtenaar, die deze gegevens verstrek ji voegt eraan toe, dat het conservatisme van de visscherman, dat hem lang vijandig deed staa tegenover de invoering van den motor, snel a! neemt. Hij betoogt, dat motorkracht een boot i slaat stelt, om de vischgronden te bereiken or der omstandigheden, dat een zeilschip voor stil te drijft, óf voortgang te maken in een koer waarin wind en tij het een zeilschip onmogelij maken, de vangst thuis te brengen, zonder ds men op den wind behoeft te wachten. Motoi kracht maakt het leven van den visscherma minder moeilijk en verlengt den tijd, dat de oud visscherman nog aan het bedrijf kan deelnemei De Raad voor de Scheepvaart heei 1 .uitspraak gedaan betreffende de stranding va het stoomvisschersvaartuig J. T. Cremer, IJ]V 120, op de Terschellinger gronden, en de klach van den hoofdinspecteur voor de scheepvaai tegen den schipper. De Raad is van oordeel, dat het ongeval i veroorzaakt door een te groot vertrouwen va j den schipper in het gegist bestek bij de aar vaarding van zijn thuisreis; hierdoor heeft h niet eerder draadloos peiling gevraagd; had h meer gelood, dan was hem ook kenbaar gewor,, den, dat hij de Terschellinger gronden naderdi Ij. Niet geheel ongegrond is ook de klacht, war hoewel de Raad niet aanneemt dat het vóó 3 uur reeds zeer mistig was en om 3 uur de tele graaf op „halve kracht" is gezet, is een vaai van ruim 7 mijl tijdens mist nog rijkelijk sne voor een visschersvaartuig. De Raad heeft echter geenszins den indruk ge kregen dat de schipper zorgeloos is bij de navi gatie en is dan ook van oordeel dat een berispin een voldoende disciplinaire straf is.

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 1