J. KOSTELIJK, f Vervolg Plaatselijk Nieuws IJmuiden. Velsen Santpoort Voor den Raad Onze gemeente-secretaris, de heer J, Kostelijk, is gistermiddag na een korte, hevige ziekte, in het Ziekenhuis St. Joannes de Deo te Haarlem op 40-jarigen leeftijd overleden. Dit was de ontstellende tijding, die wij gistermiddag aan ons bureau bekend maak ten, Het is een tijding, die zeer zeker velen in de gemeente zal aangrijpen en ontroe ren, zooals zij ons heeft gedaan, omdat hier een jong en veelbelovend hoofdambtenaar in de kracht van het leven aan zijn gezin en zijn werk wordt ontrukt. Op Zaterdag 25 Juni, dus 10 dagen voor zijn heengaan, was de heer Kostelijk nog op het gemeentehuis aanwezig en is hij tot half drie gebleven, na alle werk te hebben afgedaan. Maar dien dag voelde hij zich reeds onwel en klaagde over pijnen in het hoofd. Hij zeide een paar dagen thuis te zullen blijven en hoopte dan weer aan den arbeid te kunnen gaan. Helaas, de toestand werd steeds ernstiger en Vrijdagmorgen achtte men over brenging naar een ziekenhuis noodzakelijk, waarom de heer Kostelijk naar de in richting St. Joannes de Deo te Haarlem werd overgebracht. Maandagavond was de toestand zoo ernstig, dat ieder oogenblik het einde werd verwacht, maar eerst Dins dagmiddag blies de heer Kostelijk den laatsten adem uit, In den heer Kostelijk verliest onze gemeente een eminenten en volijverigen secreta ris. Hij werd 12 Februari 1887 te Zuid-Scharwoude geboren en werd met ingang van 12 Februari 1905 benoemd tot ambtenaar ter secretarie van Schoten, waar hij werk zaam was tot 31 Augustus 1906. Met ingang van 1 September 1906 werd de heer Kos telijk benoemd tot adjunct-commies ter secretarie van Velsen, zoodat hij hier bijkans 21 jaar werkzaam was. Op 31 Augustus 1911 volgde de benoeming tot commies en op 26 October 1914 die tot hoofdcommies. Als hoofdcommies is de heer Kostelijk werk zaam geweest tot 30 October 1922 en als zoodanig heeft hij de mobilisatiejaren en de na-oorlogsche jaren meegemaakt en we weten nog al te goed, welk een zware jaren dat zijn geweest en hoeveel er toen van het personeel ter secretarie werd geëischt. Wanneer de toenmalige gemeente-secretaris, wijlen de heer Wijnoldy Daniëls, zijn militaire plichten moest vervullen, nam de heer Kostelijk het ambt van gemeente secretaris waar. Geen wonder, dat toen de heer Wijnoldy Daniëls eervol ontslag verkreeg, de heer Kostelijk tot zijn opvolger werd benoemd. Vanaf 31 October 1922, dus bijkans 5 jaar, heeft de overledene het ambt van gemeente-secretaris vervuld. En zeker tot ieders lof, want de heer Kostelijk was een man, die berekend was voor zijn taak en die liefde had voor zijn ambt. Hij bezat de akte Staatsinrichting M. O. en kende de secretarie door en door, immers was hij hier als adj.-commies begonnen en had dus alle rangen doorloopen. Evenals de heer Wijnoldy Daniëls bezat de heer Kostelijk liefde voor de historie onzer gemeente, waarin hij zeer goed thuis was. Wij herinneren aan het uitstekende artikel, dat hij ter gelegenheid van IJmuiden's 50-jarig bestaan publiceerde in het Jubileum-nummer van de IJmuider Courant. Met hoeveel enthousiasme heeft hij zich toen gegeven voor de Historische Tentoonstelling in de school aan de Breesaapstraat en hoe verheugde hij zich over het welslagen van die tentoonstelling, waarop hij den wensch uitsprak, dat hier de grondslag zou gelegd kunnen worden voor een Museum. In deze zelfde courant vermelden wij op een andere plaats, dat de heer Kostelijk in het IJmuiden-nummer van het tijdschrift „Het Nederlandsche Zeewezen" een bijdrage leverde over „De historische ontwikkeling van IJmuiden". Zoo hadden wij nog zeer veel van hem mogen verwachten. Maar hij is door hooger hand weggenomen en wij voelen diep het groote verlies voor vrouw en kinderen, die in hem een goed echtgenoot en vader verliezen. Voor de gemeente Velsen is de heer Kostelijk ineen zeer moeilijken tijd van buitengewoon snellen groei veel geweest en zijn werk en zijn persoon zullen niet worden vergeten. Aan het particuliere leven nam de heer Kostelijk weinig deel. Hij was bestuurslid der Vereeniging Kindervreugd te Velsen-Noord en werd voor een paar weken geko zen tot lid van het bestuur der afd. IJmuiden-Velsen van het Roode Kruis. De ge meente Velsen vertegenwoordigde hij meesttijds op de congressen van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, Met weemoed herinneren we ons, hoe vóór enkele weken het congres van genoemde vereeniging in Haarlem naar hier een excursie maakte en toen op het raadhuis en in Velserbeek werd ontvangen. Nog zien we den heer Kostelijk vol trots de nieüwe raadzaal binnentreden en de mooie klok van de Hoogovens en andere geschenken toonen aan de congressisten. En in Velserbeek was hij vol zorg voor de gasten. Wanneer we onze gemeente gelukkig mogen prijzen met een uitstekend corps gemeente-ambtenaren en met het feit, dat onder hen op de secretarie steeds een goe- •den geest heerscht, is dit voor een grooi deel aan den heer Kostelijk te danken, die een humaan chef was en steeds op vriendschappelijken toon met allen omging. Voor ieder was hij steeds vriendelijk en tegemoetkomend, wat wij persmenschen ook steeds hebben ondervonden. Nooit klopten wij tevergeefs aan en steeds kregen wij de ver langde inlichtingen. Er is droefheid in onze gemeente, om het verscheiden van dezen nog zoo jongen en nobelen man, die zonder aanhef en, in stilte zijn weg ging, trouw in zijn veelomvatten- den arbeid. Moge de sympathie van velen voor de bedroefde weduwe en haar kinderen een troost en steun zijn op den verderen levensweg. G. V. Toen we ons gisteravond naar het raadhuis begaven, was de atmosfeer zwaar en zwoel en de lucht was donker en dreigend. Zwaar en zwoel was het ook in ons raad huis, waarvan alle luiken gesloten waren. Een droefgeestige stemming heerschte in heel het gebouw en niet het minst in de raadzaal, waar op de publieke tribune het geheele personeel ter secretarie en enkele andere belangstellenden aanwezig waren. Van de raadsleden waren de, heeren Grpeneveld en Langendijk afwezig, terwijl van den heer Landeweerd het bericht van zijn ontslagname als raadslid was ingekomen. Toen de burgemeester en de wethouders binnentraden, nam de burgemeester on middellijk het woord, waarbij allen zich van hun zetels verhieven. Een ieder was diep bewogen, 't meest zeker wel de burgemeester, die met zeer ontroerde stem herinnerd- de aan de verpletterende tijding van hetoverlijden van den gemeente-secretaris. De burgemeester zeide nu niet te kunnen spreken over het verlies, dat de gemeente ge troffen had, dit zou hij bij de begrafenis doen. De burgemeester stelde voor als teeken van rouw de raadsvergadering te schorsen tot de volgende week. Stilzwijgend stemde de raad toe en we gingen weer heen. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van den heer Kostelijk zal a.s. Zaterdagmiddag plaats hebben op de begraafplaats Westerveld. De stoet vertrekt om 1 uur van het sterfhuis te Velsen-Noord en gaat dan over het stoompontveer naar het gemeenehuis, waar Burgemeester en Wethouders en de raadsleden zich bij den stoet aansluiten. De stoet gaat dan over het Kerkplein, door het park Velserbeek en langs den Driehuizer Kerkweg naar Westerveld, waar zij ver moedelijk o.g. half drie zal aankomen. De plechtige begrafenis zal een laatste hulde zijn van de gemeente aan haar diep betreurden secretaris. AGENDA. WOENSDAG. Thalia, Bioscoop, 8.15 uur, DONDERDAG Thalia, Bioscoop, 8,15 uur. VRIJDAG. Thalia, Bioscoop, 8,15 uur. DE NIEUWE TELEFOONCENTRALE. Morgen wordt de nieuwe Telefooncentrale in gebruik genomen. Dan krijgen wij een zeer ver beterden dienst en zullen we dag en nacht kun nen telefoneeren. Zooals men weet, was het locale telefoonkan toor ondergebracht in een klein gebouwtje aan de Visseringstraat, vlak bij de oude sluizen, ter wijl het bureau voor de interlocale verbindingen in het postkantoor was. Dit is nu veranderd, daar de nieuwe centrale alle verbindingen omvat, locaal en interlocaal, zoodat men nu niet meer behoeft te vragen „Rijkstelefoon", maar „inter locaal". Wij hebben Maandag eens een kijkje ge nomen bij de nieuwe centrale, die gevestigd is op een zaal boven het postkantoor, aan de zijde der Kanaalstraat. Vroeger was hier de directeurs woning, maar door het wegnemen van de tus- schenmuren van drie kamers, heeft men een groote zaal verkregen. Hier zijn geplaatst de bedieningstafels, 14 naast elkaar, zoodat er dus zijn 14 centrale posten, berekend op een totaal van 800 locale en 40 interlocale aansluitingen. Wanneer het straks noodig is, lean de centrale uitgebreid worden tot het dubbele, dus 1600 lo cale en 80 interlocale aansluitingen. Van de 14 posten zijn er 10 voor den interlo- calen en 4 voor den localen dienst bestemd. Men zou misschien denken, dat het juist anders om was, maar dat is niet zoo. De interlocale gesprekken eischen veel meer tijd en dus een grootere bezetting. Locale verbindingen kunnen er van 300350 per uur tot stand worden ge bracht. Als de telefoniste voor de tafel zit, heeft zij een bedieningsveld van 100 nummers voor zich, maar zij krijgt een bedieningsveld van 200 num mers, n.l. 50 nummers ter linker en 50 nummers ter rechterzijde van haar zitplaats. Wanneer een abonné opbelt, valt een z.g. manchetje uit zijn nummer, waarop de telefoniste de gewenschte verbinding tot stand brengt. Door het vallen van een rond schijfje kan de telefoniste zien, of de stroom werkt bij het aangevraagde nummer en de verbinding dus tot stand kan worden ge bracht. Moet een abonné, die locaal in gesprek is, interlocaal spreken, dan verbindt de telefo niste, die de interlocale oproeping ontvangt, den abonné. De juffrouw voor de locale gesprekken hoort dan een gezoem, hetwelk voor haar het teeken is, dat een locaal in gesprek zijnde abon né interlocaal moet spreken. Zij zoekt op haar bedieningsveld wie dat is en als zij hem gevon den heeft, verbreekt zij het locale gesprek en kondigt den abonné aan, dat hij interlocaal moet spreken. Er zijn nu 10 lijnen naar Beverwijk (tot dusver waren er 6), zoodat thans verwacht mag worden, dat het met de gesprekken met abon- ne's in Beverwijk of Velsen-Noord beter zal gaan. Die 10 lijnen met Beverwijk kunnen de telefonis ten onderling verdeelen. Wij hebben ook aan den achterkant der be dieningstafels gekeken en het gewirwar van ka bels en draadjes gezien. En wij hebben bewon dering gekregen voor de routine der monteurs van den telefoondienst, die in een veld van 3200 draadjes zeer spoedig weten, welke abonné sto ring heeft en waaraan dat ligt. Iedere abonné is met vier draden verbonden, n.l. twee om te spreken, een derde voor het bezetteeken (het z.g. testen) en een vierde voor den oproep (het sig naal). De kabels loopen onder den vloer en bij iedere bedieningstafel komt een wirwar van draden in de kasten, waarin de draden als mat ten op elkaar liggen. Het is bij deze duizenden draadjes alles zoo fijn en kunstig geregeld, dat een aantal abonne's kan overgezet worden op een andere tafel, wat bij groote drukte aan een be paalde tafel kan voorkomen. In twee maanden is de centrale ingericht en in dien tijd heeft men 20.000 draadjes gelegd en gesoldeerd. De kabelinstallalie loopt nu nog over de oude centrale voor den localen dienst aan de Visseringstraat, maar dat zal binnenkort veran deren en dan worden alle kabels samengebracht in een kelder onder het postkantoor. Achter de centrale is een kamer, waar de ka bels samenkomen. We zien hier een zeer inge wikkelde installatie van ijzeren balken, die er uit zien als een soort platte rails en langs de zoldering loopen. In een groot netwerk van dra den worden hier alle verbindingen samenge bracht, zoodat alle abonne's, hier naar de telling van één af bij elkaar zijn. De beteekenis van den onderzoekklinker werd ons hier uiteengezet, zoodat zoo spoedig mogelijk storingen kunnen worden opgespoord. Wij hebben getracht dj.t ingewikkelde werk van een telefooncentrale zoo eenvoudig mogelijk weer te geven, maar het duizelt ons nog, als wij aan dien kluwen van draden denken en toch er varen, hoe eenvoudig alles is en hoe gemakkelijk het telefoneeren gaat. De heer van Arkel, de monteur, onder wiens leiding de aanleg geschied de, gaf ons van alles duidelijk uitleg, maar we twijfelden kort nadien wel weer, of we het nu wel heel goed begrepen hadden. In den komenden nacht zullen onze aansluitin gen op deze nieuwe centrale worden overge bracht en morgenochtend zullen we allen weer gewoon kunnen spreken. Men hebbe de eerste dagen echter wat geduld, want men kan begrij pen, dat de telefonisten zich aan de nieuwe in stallatie moeten gewennen. De POLIKLINIEK. Men verzoekt ons er op te willen wijzen, dat onjuist is, wat sommigen schijnen te meenen, n.l. dat de Polikliniek op het Koningsplein alleen voor patiënten van ziekenfondsen zou zijn. Dit toch is niet het geval, de Polikliniek is ook voor particulieren bestemd en men kan zelfs telefo nisch overleg plegen met de specialisten betref fende een bepaald uur. Voorts verzoekt men ons, er nogmaals op te wijzen, dat vanaf deze week aan de Polikliniek ook een tandarts verbonden is, deze uitsluitend voor particulieren en dat diens spreekuren zijn Maandags en Vrijdags van van 9.3010,30 uur. Voor de akte bewaarschoolonderwijzeres (akte A) afgenomen door de Gemengde Com missie voor Bewaarschoolakte-examens, voor de gemeenten Rotterdam, 's Gravenhage, Groningen en Arnhem en Schiedam, is geslaagd Mej. A, M, Smit alhier. Zij is opgeleid door de dames Woer- lee en Vijlbrief, hoofden der gemeente bewaar scholen. De afd. Haarlem van de R.K. Reisvereeni- ging zal op Zaterdag 16 Juli een excursie maken naar IJmuiden, waar onder deskundige leiding de werken voor den bouw der nieuwe schutsluis zullen worden bezichtigd. De Staatscourant bevat de statuten van de N.V, Motorbootdienst „Onderneming" voorheen W. van Leeuwen alhier. Mej, J. Osendarp alhier is te Amsterdam geslaagd voor het Mulo-diploma. 1 De sluisdeur van de groote sluis, die in den nacht van 3 op 4 Juni door het binnenkomende stoomschip Adonis werd aangevaren en ernstig beschadigd, is te Amsterdam gerepareerd en Maandag met behulp van de drijvende bok der Amsterdamsche Droogdok Mij. weder geplaatst. Wij verwijzen naar de advertentie in dit nummer, betreffende de inschrijving van leerlin gen voor de met 1 September te openen school der Neutrale Schoolvereeniging „IJmuiden en Omstreken". Deze school zal opleiden voor H, B. S., gymnasium en lyceum en heeft als extra vakken Fransch en handenarbeid. Een 40-tal leden der Tweede Kamer bracht Maandag een bezoek aan den sluisbouw alhier. Onder hen was de voorzitter der Kamer en oud minister-president Mr. Ch, J. M. Ruys de Bee- renbrouck, terwijl ook de dames van eenige Kamerleden den tocht medemaakten. Onder lei ding vart hoofdingenieur C. F. C. Heyning wer den de werken in oogenschouw genomen en werd met een sleepboot o.a. door het gereed zijnde binnensluishoofd gevaren, Te 5 uur vertrok het gezelschap per spoor weder van hier. NUTSSPAARBANK IJMUIDEN. Gedurende de maand Juni 1927 werd ingelegd: a. Kantoor Julianakade f 5.960,28 b. Kant. Willebrordstr, f 6.138,50 f 12.098,78 Gedurende dezelfde maand werd te rugbetaald: aKantoor Julianakade f 6,860,13 b. Kant, Willebrordstr. f 2.768,30 f 9.628.43 Meer ingelegd dan terugbetaald f 2.470.35 Het tegoed der inleggers op 1 Juni bedroeg f 356,939.09 Alzoo op 1 Juli 1927 f 359,409.44 Uitgegeven werden 13 spaarbankboekjes. Ingetrokken werd 1 spaarbankboekje. Het laatst uitgegeven boekje droeg het num mer 944, DE HEER LANDEWEERT BEDANKT ALS RAADSLID. De heer W, Landeweerd heeft thans ontslag ge nomen als lid van den gemeenteraad. Wij zijn ge schokt door het overlijden van den heer Koste lijk, onzen gemeente-secretaris, maar daarnaast vinden wij haast even tragisch het terugtreden van den heer Landeweerd uit de gemeenie-poli- tiek. Het is wel droevig, dat dit op deze wijze moet gebeuren. Met den heer Schilling behoorde de heer Lan deweerd tot de oudste vertegenwoordigers van de D, A. P. in den gemeenteraad. Hij nam daar al zeer spoedig een vooraanstaande plaats in en het was heel begrijpelijk, dat toen de S. D, A. F. besloot een wethouderszetel te aanvaarden, de heer Landeweerd daartoe werd aangewezen. Acht jaar lang is hij wethouder geweest en het is gebleken, dat hij 'een uitnemend bestuurder was. De heer Landeweerd was een man, die als wethouder de sympathie had van zeer velen, ook van hen, die niet tot de S. D, A. F. behoor den, En toch zal iedere onbevooroordeelde toe geven, dat de heer Landeweerd als raadslid en als wethouder de sociaal-democratische beginse len niet heeft verloochend. Maar hij was een practisch mensch of beter een man van de werkelijkheid, die iederen dag de ervaring opdeed, dat besturen nog iets anders is dan praten. En juist in de praktijk van zijn wet houderschap heeft hij bewezen te zijn een man, die een open oog had voor de belangen van alle groepen. Hij was een man van onkreukbare eer lijkheid, van goeden burgerzin en vol liefde voor onze gemeente, zoo sterk zelfs, dat hij niets voel de voor een voegen van Velsens grondgebied bij Amsterdam. De heer Landeweerd is heengegaan, maar hij is gevallen als een man van eer, wiens schild on bevlekt is. Als hij zichzelf had gezocht, zou hij wethouder gebleven zijn en als hij zich toen reeds bij een andere partij aangesloten had, ware hij zeer waarschijnlijk nog wethouder geweest. En met September ware zijn herkiezing dan ook wel zeker geweest. Dat de partij, waarbij hij zich aansloot, een kansspel met hem aanging, door hem no. drie te plaatsen, vinden wij, nu wij den afloop weten, dubbel tragisch. Een man van zijn capaciteiten en werkkracht had beter lot ver diend. Het is een heel wijs besluit, dat de heer Lande weerd zich thans terugtrekt en misschien had hij liever gewild, dat wij er het zwijgen toe hadden gedaan. Maar wij konden dit niet over ons hart verkrijgen en gevoelden behoefte, een woord van sympathie en dank aan dezen mensch te wijden, die zooveel voor onze gemeente heeft gedaan, die een hard werker' is geweest. Het is een zeer donkere schaduwzijde van de politiek, dat een eerlijk en ernstig werker zulk een einde beschoren kan zijn. Maar het is toch een voldoening voor den heer Landeweerd, dat hij zijn verderen weg kan gaan met opgeheven hoofde en dat zijn werk niet tevergeefs is ge weest en door niemand ongedaan kan worden gemaakt, Dinsdagmiddag had op „De Biezen de ter aardebestelling plaats van Frans Snijder, een leerling der school voor Chr, Volksonderwijs te Velsen-Noord. Verschillende sprekers en spreek sters voerden het woord, o.a. mevrouw Garms uit Beverwijk en de heer Deinum, het hoofd der school. De kinderen uit de klasse van den klei nen Frans zongen het lied, dat hij zelf op zijn ziekbed zoo vaak had gezongen^ „O, had k een hart, als de sneeuw wit en rein". Diep onder den indruk van deze plechtigheid verlieten grooten en kleinen den doodenakker. De Harmoniekapel „De Eendracht der Ver. Kon. Papierfabrieken zal a.s. Zondagavond een concert geven in het park Concordia. Het volgende programma zal ten gehoore wor den gebracht: 1. Marsch De Couronnement, Strauwen. 2. Ouverture L'Etoile du Nord Meyerbeer. 3. Romance in G. (Clarinetsolo) L. v. Beethoven. 4. Carmen Fantasie, BizetMann. 5. Marion Ballet, Sam Vlessing. 6. Immer oder Nimmer, Waldteufel. 7. Ballet d'Isoline, Messagen. De opvolger op de lijst van de S.D.A.P. voor den gemeenteraad in de vacature W. Lan deweerd is de heer S, Baarda, die echter geen benoeming zal aanvaarden. Daarna is de heer J. Heiligers opvolger op de lijst. j De heer J. Visser, bevolkingsagent, was Za terdag 121 jaar in gemeentedienst werkzaam. Wegens de ernstige ziekte van den gemeente secretaris werd de voorgenomen viering ten raad- huize uitgesteld. Nu de heer Kostelijk is overle den, valt er een donkere schaduw over het ju bileum van den heer Visser, die Zaterdag echter vele gelukwenschen in ontvangst mocht nemen. Bij het Zaterdag gehouden eind examen der Rijks Hoogere Burgerschool alhier werden geëxamineerd 11 Candida- ten. Afgewezen werden twee candidaten. Het diploma B verwierven L. Dal- huysen te IJmuiden-Oost; Mej, W. A. M. Donkers te Beverwijk, G, C, Lagendijk, IJmuiden; A. I. W. J, v. d, Linde, IJmui den; A- F. Marlet, Haarlem, C. Mets, IJmuiden, Tj. B, Swalve, Wijk aan Zee en Duin; J. de Nobel, IJmuiden; J. Reurink, IJmuiden. Wegens de steeds voortgaande uft. breiding van het ledental der Ned, Herv Gemeente heeft het Bestuur besloten den predikant door een hulpprediker te doen bijstaan. Door den Kerkeraad en Kerkvoogdij de Ned. Herv, gemeente worden pogingen in 't Wer^ gesteld, om te komen tot de aanstelling van een hulpprediker. Daartoe zal binnenkort aan de |e den een circulaire worden gezonden, Het Staatsblad no. 169 bevat het Kon. be' sluit van den 4den Juni, tot vaststelling vaii een Rijkswegenplan, bestaande uit een staat van de bestaande en aan te leggen wegen, welke hoofd- verbindingswegen zullen vormen voor door. gaand verkeer met motorrijtuigen en een t0e lichtende kaart, zooals deze bij dit besluit ziin gevoegd. De staat van bestaande wegen vermeldt oa die van Haarlem naar Velsen en van Velsen naar Alkmaar. De staat van nieuw aan te leggen wegen ver- meldt o.a. die van Amsterdam naar Velsen. Ds. J, D, Boerkcel, predikant bij de GerJ Kerk alhier, heeft het beroep naar Watergraafsi meer aangenomen. Ds, Boerkoel, die in 1920 can- didaat werd, staat hier sinds 9 Januari 1921. Hii is o.a. bestuurslid der afd. Velsen van Het Witte Kruis en secretaris der onlangs opgerichte afd Midden-Kennemerland van het Ned. Bijbel- Genootschap. Voor het onderwijzers-examen is geslaagd de heer G. H. J. v, d. Bronk alhier, leerling der Bisschoppelijke Kweekschool te Beverwijk, Indertijd maakten wij melding van het feil, dat ingebroken was in het kantoor van Gebrs! J Nijssen aan den Rijksstraatweg. De dief(ven) was I (waren) toen onverrichter zake moeten huis- waarts keeren. Thans heeft men voor den tweeden keer zijn geluk beproefd enmet beter gevolg. Kon de eerste maal, door gemis van goede instrumenten waarschijnlijk, het kluisje niet geopend worden thans gelukte dit wel. Toch zal de buit niet meegevallen zijn, daar hij slechts f 83 bedroeg. Wie wel eens door de Molenstraat gewan deld is, zal het opgevallen zijn, hoe deze mooie straat voor een groot deel haar aantrekkelijkheid i verkreeg door de mooie iepebooraen, welke daar i stonden. Momenteel ligt het grootste deel dezer boo- j men geveld tegen den grond. Ze stonden te dicht bij de huizen, wat hun dood tengevolge had. Ver- fraaid is hierdoor de Molenstraat echter niet. Verkoop van grond. 'B. en W, berichten den raad, dat de hoofdingenieur van den Rijkswater staat in het arrondissement Het Noordzeekanaal te Amsterdam, ter dezen handelende namens hei Rijk, heeft verzocht van de gemeente te mogen koopen vier perceelen grond langs den Statioiisw,, ter grootte van 5.02 H.A. Als koopprijs wordt voor deze perceelen geboden een bedrag van f 150.000, met kosteloos gebruik van de percee len tot 1 Januari 1929, voor zoover daarover vóór genoemden datum niet ten behoeve van de uit voering der kanaalverruimingsplannen zal moeten worden beschikt. B. en W. achten den geboden prijs juist en stel len den raad voor de perceelen grond daarvoor aan het Rijk te verkoopen. Gas en water. Uit de verschenen 1 van de bedrijven gas en water blijkt dat het g bedrijf in 1926 een netto winst heeft gemaakt v f 113.355 en de waterleiding van f 13.885. Gemeentelijke Woningdienst. In de raadsvergadering van 12 Januari 1926 werd door de leden Dalmeijef, Visser, Roelse t Landeweert een voorstel ingediend, om B. en U uit te noodigen met voorstellen te komen tot ii stelling van een woningdienst. Na aanneming van dit voorstel door den raad werd door een der voorstellers een uiteenzetting gegeven van hetgeen, naar het oordeel van de voorstellers, tot de taak van den woning zou moeten behooren en hoe de organisatie van dien dienst door hen werd gedacht. B. en W. hebben zich hierna tot de besturen van eenige groote gemeenten gewend, met ver zoek, indien aldaar een woningdienst was inge steld, ons omtrent dien dienst wel eenige inlich tingen te willen verstrekken. Uit de, naar aanleiding daarvan ontvangen ge gevens, is hun gebleken, dat: le. in Haarlem geen afzonderlijke woningdiensl bestaat, doch dat de werkzaamheden, die aan een dergelijken dienst in het algemeen zijn oi gen, daar deels door de ambtenaren van hei bouw- en woningtoezicht en deels door die van het gemeentelijk woningbedrijf worden verricht; 2e. in Utrecht geen afzonderlijke woningdienst bestaat, doch een bouw- en woningdienst, waar aan is opgedragen, alle bemoeiingen der gemeente terzake van den bouw van woningen in het be lang der volkshuisvesting en van de exploitatie dier woningen, terwijl voorts bij dien dienst is ondergebracht, het bouw- en woningtoezicht, de woningbeurs en het Grondbedrijf; 3e, in Rotterdam aanvankelijk een afzonder lijke woningdienst heeft bestaan, doch dat deze later is gecombineerd met het bouw- en woning toezicht; 4e. in Amersfoort en 's Gravenhage geen wo ningdienst bestaat, doch een woningbedrijf centraal woningbeheer; 5e, in Amsterdam een afzonderlijke woning dienst is ingesteld. Zooals uit het bovenstaande reeds valt op 'e maken (gewezen wordt b.v, op woorden alsi w°; ningbedrijf en centraal woningbeheer), doch j>'l bestudeering van de ontvangen stukken duideli] naar voren komt, is één der voornaamste vvcrK- zaamheden van den woningdienst, de exploits1® van de, van gemeentewege, in het belang der volkshuisvesting, gebouwde woningen, aldu' schrijven B, en W. aan "den raad. Daarnaast is aa dien dienst opgedragen het toezicht op de ningen, toebehoorende aan de vereeniging® werk- allerld welke in het belang der volkshuisvesting zaam zijn, alsmede het verzamelen van gegevens op woninggebied. Zou hier dus tot het instellen van een z°oda gen dienst worden overgegaan, dan zou het vo naamste doel, dat daarmede wordt beoogd, voo hands worden gemist. Deze gemeente toen schikt niet over een aantal woningen, we"cejel) exploitatie aan den dienst zouden kunnen wor opgedragen. Wat overigens tot de taak van den

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 2