Agenda Vervolg Plaatselijk Nieuws IJmuiden. Velsen Santpoort Burgerlijke Stand. Ingezonden Visscherij. Gemengd Nieuws. Sport. Scheepvaart Laatste Berichten. ZATERDAG. Thalia, Bioscoop, 8.15 uur. ZONDAG. Thalia, Bioscoop, 3, 5 en 8.15 uur. Park Velserbeek, Concert Theeschenke- rij, 3 uur. Badpaviljoen Noordzee, concert, 3 uur. Park Concordia, Velsen, concert Harmo niekapel, 8 uur. MAANDAG. Thalia, Bioscoop, 8.15 uur. Gemeenteraad, ten Raadhuize, 7 uur. DINSDAG. Thalia, Bioscoop, 8.15 uur. Op Donderdag, 8 Juli, hield het Christ, Fanfarecorps „Wilhelmina", direc teur de heer D. Klut, 's avonds een rond wandeling met muziek, in verband met de behaalde prijzen op het concours te Bloe- mendaal op Hemelvaartsdag j.l. De prijzen, een zilveren lauwerkrans (2e prijs Afd. Uitmuntendheid) en zilveren lauwertak (le prijs Marschwedstrijd) wa ren op het vaandel gehecht. Begrijpelijkerwijs lokte de vroolijke mu ziek velen naar buiten. De prijzen worden in de etalage van den heer M. Dekker, Willemsplein ter bezich tiging gesteld. Wij herineren er aan, dat genoemde heer de uniformpetten leverde aan het corps. Waar wij in het Predikbeurtenblad der Ned. Herv. gemeente lezen, vergader de dezer dagen de comissie voor bouw en instandhouding van wijklokaal en jeugd- kerk. De grond werd reeds in het vorige jaar aangekocht (naast de Insingerschool). De besprekingen leidden er toe, dat be sloten werd voor te stellen een gebouw te zetten, dat voorloopig zou kunnen dienen voor wijklokaal en jeugdkerk. Er was bericht ingekomen van een schen king van f 3000 in het Bouwfonds. Binnen eenigen tijd zullen verschil lende predikbeurtenbladen van de Ned. Herv, gemeente te IJmuiden, Velsen enz. opgelost worden in een nieuw Hervormd Weekblad, De Vuurtoren genaamd, voor de Herv. gemeenten te IJmuiden, IJmui-' denOost, Velsen, Beverwijk, Wijk aan Zee en Duin en Heemskerk. In het Patronaatsgebouw aan den Zeeweg zal van 23 tot 30 Juli een bazar worden gehouden. Een commissie heeft zich gevormd om de finantieele lasten van het vereenigingsgebouw wat lichter te ma ken, aldus meldt de N. Hl. Ct.. De groo- te tooneelzaal zal omgebouwd worden in een oud-Hollandsch marktplein door de bekende firma van Dosburg uit Amster dam, Alles zal staan in het teeken van oud-Holland. Op de buitenplaats zullen verschillende attractie's worden opgesteld; zelfs een oud-Hollandsch kegeltournooi zal gehou den worden. Het geheel, dat onder des kundige leiding zal worden opgetrokken zal een schitterend effect hebben. Een groote verloting met schitterende prijzen is aan „oud-Holland'' verbonden. Verschil- lénde verrassingen zullen het bezoek aan oud-Holland aantrekkelijk maken. Het programmaboekje dat eerstdaags ver schijnt, vermeldt interessante nummers. Reeds op verschillend gebied is medewer king toegezegd. Als het weer nu maar meewerkt, gaat IJmuiden-Oost een pret tige feestweek tegemoet. Wij twijfelen niet of de grootsche opzet zal de verwachting overtreffen. Het uitvoeren van grond- en andere werken ten oosten van den Luinaeuspark- weg te Amsterdam is opgedragen aan de N.V. Amst. Ballast Mij. voor f 187.010. Aan de Middelbare Technische School te Haarlem zijn bevorderd in de afd. Elec- trotechniek van het tweede naar het laat ste studiejaar Chr. L. Bal jé en van het practische leerjaar naar het laatste studie jaar C. J. Prins, beiden alhier. Donderdagmiddag wandelde een werkpaard in de Kennemerlaan, dat "blijk baar losgebroken was van den wagen. Het ging de betonbrug over, blijkbaar op weg naar den stal. Van ongelukken hebben we althans niets vernomen, Het was gistermiddag aardig druk langs den kanaalkant. Er waren veel kij kers bij de sluizen naar de in- en uitgaan de groote schepen en er waren verschillen de groepen vacantiegangers, o.a. de motor boot Handel vol met kinderen. Deze week lag er gedurende eenige da gen bij de oude sluizen een fraai Itali- .aansch jacht, de Karama. De bevolking dezer gemeente bestond op 1 Juli uit 17883 mannen en 17349 vrou wen, totaal 35232 zielen. De bevolking is dus gedurende het eerste halfjaar toegenomen met 1011 zielen. Niet de heer G. H. Suwerink, zooals abusief in het le blad staat, maar de heer G. H. Surink is benoemd tot lid van den Raad van Beroep voor de ambtenaren. De heropening van het badhuis in „Concordia" is werkelijk geweest voorzien in een dringende behoefte. Dit blijkt ten duidelijkste uit het feit, dat de toeloop op bepaalde tijden zoo groot is, dat enkelen niet zoo lang op hun beurt willen wachten en maar heengaan. Ze gaan dan maar naar het badhuis te Beverwijk. In verband met dezen grooten toeloop wordt ook de regeling eenigszins ge wij - zigd. Met ingang van 13 Juli is het badhuis open. Op Woensdag en Vrijdag van 10 uur voorm. tot 1 uur nam. voor mannen, van 1 u. nam, tot 7 u, nam. voor vrouwen, van 7 uur nam. tot 10 uur nam. voor mannen. Op Zaterdag van 10 u. voorm. lot 10 u. nam. voor mannen en vrouwen. Verder al le 3 dagen van 1 u, nam. tot 7 u. nam. te-* vens voor kinderen. Het badhuis is zoowel geopend voor par ticulieren, als voor het personeel der fir ma, doch de prijzen zijn verschillend. Voor het personeel van de firma kost een kuipbad 15 cent, een stortbad 5 cent en voor particulieren zijn de prijzen resp 30 ct. en 10 ct. Handdoeken en zeep moeten meege bracht worden. Aan de gebruikers van een stortbad is het geoorloofd het kamertje hoogstens 25 minuten in gebruik te houden, voor kuip baden wordt 35 minuten toegestaan, De tijd voor het uitgaan met kinderen is ook weer gekomen. In Velsen komen er dagelijks heele troepen. Donderdag waren er 300 kinderen van de Keizer Wilhelm Schule te Amsterdam, die in Hotel „De Prins" hun middagmaal gebruikten. Velserbeek ontvangt ook dagelijks be zoek, Donderdag, de Coöperatordag, die in alle landen der wereld gevierd wordt, is ook te Velsen niet ongemerkt voorbijge gaan. Een praalwagen met heel aardig geklee de meisjes maakte een rondgang en had veel bekijks, Zondag 24 Juli hoopt de Vereeniging „Vriendenkring'' een boottocht te maken na afloop waarvan een feestelijk samen zijn in Hotel De Prins plaats zal vinden. Te Amsterdam is geslaagd voor het Mulo-examen, diploma B, W. Wisman al hier. Aan de Middelbare Technische School te Haarlem is in de afd. Bouwkunde be vorderd van het practische leerjaar naar het laatste studiejaar W. H. J. Hoose mans, in de afd. Weg- en Waterbouwkunde van het practische leerjaar naar het laat ste studiejaar A. A. C. Janssen, in de afd. Werktuigbouwkunde van het tweede stu diejaar naar het practische leerjaar B. W. F, R. Jonker, in de afd. Electrotechniek van het tweede studiejaar naar het prac-1 tische leerjaar Chr. L. van Berkel, allen alhier- j. i jëlMiSil' Namens Stormvogels en R. C, H. dank ten resp. de heer en de Nobel en H. Scheen. Nog langen tijd bleef men hierna gezel lig bijeen. Geboorten: C. ZwanenburgMen, z.; G. Wijker—Cohrs, d.; B. v. Aarst—Willekers, z.; A. SchoorlStet, z.; J. VeluwenkampTol, d.; A. van DuynVisser, d.; C. G. GozelingDijkman, dochter. Ondertrouwd: W. J, Nijhof en A. Melle- ma; R. H, Boers en J. A. Molenaar; W. J. de Ruiter en A. Stigter; L. de Jong en N. Engelen; J. A. Dekker en A. M. Oorthuis; P. Visser en A. W. v. d. Wal. Gehuwd: L. P. Hennevanger en E. Aarde- ma. Overleden: Pietertje Lohman, 14 jaar, d. v. P. C, Lohman. Arbeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos ingeschreven 9 Juli 1927: '1 letterzetter, 7 timmerlieden, 1 metselaar, 3 bankwerkers, 1 stoker, 4 machinisten, 1 koperslager, 1 motordrijver, 1 sigarenma ker, 2 kantoorbedienden, 65 los arbeiders. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Geachte Redactie! In uw blad van 2 Juli j.l. kwam voor een dank betuiging van eenige havenarbeiders, aan diege nen die hebben medegewerkt aan den schitteren den uitslag inzake de verkiezing van Schilling. Daar onder deze onderteekenaars de naam W. Jongejan voorkwam, verzoekt, ondergeteekende beleefd te willen opnemen in uw blad, dat hier mede wordt bedoeld W. Jongejan Gz. En ondergeteekende, W. Jongejan Az„ thans in dienst bij de firma Pust, geen onderteekenaar is van genoemde dankbetuiging. Bij voorbaat mijn dank, W. JONGEJAN Az. De besommingen der aan den rijksvischafslag te IJmuiden aangekomen visschersvaartuigen wa ren: 6 JULI 1927. fr;; st., Leningrad, (heeft te IJmuiden gebun kerd) Het stoomschip Stolwijk is 7 dezer van Almeria naar IJmuiden vertrokken. IJM. 16 Bergen f 5397 IJM. 104 Annie 2223 IJM. 118 Beatrice 1262 IJM. 405 Derika II 1588 IJM. 238 Johanna Maria 1319; IJM. 327 Victoria 1751' IJM. 59 Clas. Luther 1491 IJM. 108 Clara Nicol 1755 IJM, 272 Derika XV 2285 IJM. 44 Plejaden 2181 IJM. 101 Gerbrig 1737 IJM. 365 Holland V I 2441 IJM. 175 Trio 2177 IJM. 51 Catania 1260 VL. 10 Janna 1414 IJM. 107 Jeane 1640 IJM. 179 Holland III 1253 IJM. 133 Clyvia 1573 7 JULI 1927. IJM. 417 Derika VII f 1847 IJM. 161 Elie Chenevière 2148 IJM. 150 Kamperduin 1280 IJM. 119 Mies en Truus 1877 IJM. 192 Pelikaan 2192 IJM. 38 Jenny Elsa 2371 IJM. 7 M. R, Ommering 1493 IJM. 61 Frisia 1918 IJM. 196 Hercules 2759 IJM. 180 Holland IV 1416 IJM. 154 Protinus 1980 IJM. 47 Tubantia 1135 IJM. 2 Christine 1973 IJM. 330 Flandria 1339 IJM. 326 Hibernia 1645 8 JULI 1927. IJM. 129 Shamrock f 1670 IJM. 152 Paris 1610 IJM. 125 Derika XII 2039 Stormvogels kampioen van Haarlem. De bekeruitreiking. Donderdagavond werd in Heck's lunch room te Haarlem de beker uitgereikt, waarop Stormvogels door het behalen van 't kampioenschap van Haarlem recht kon doen gelden. Er heerschte een gezellige stemming, toen de voorzitter van den H.V. B,, de heer P. Dankelman, een openings- en welkomstwoord ging spreken. Naast de bestuursleden van den H. V. B, en scheids rechter Katoen, die de finale floot, waren aanwezig bestuurderen van Stormvogels en R. C. H., alsmede verscheidene eerste elftalspelers dezer vereenigingen. In zijn openingswoord gewaagde de H. V. B.-voorzitter van het succes, dat deze kampioenswedstrijden hadden opgeleverd. Een woord van hulde bracht hij den Stormvogels voor hun flinke prestatie. De beker werd overhandigd door den bekenden ex-Sparta-rechtsbuiten, den heer P. v. d. Wolk. Ook hij zwaaide den Storm vogels lof toe voor hun kranig werk. Na mens Stormvogels werd de fraaie beker in ontvangst genomen door den heer Jac, de Nobel. De spelers ontvingen ieder een mi niatuur-bekertje. R. C. H. werd een zilveren herinnerings medaille aangeboden. Gedurende de week van 30 Juni t/m, 6 Juli 1927 kwamen alhier de navolgende vaartuigen binnen: 79 stoomtrawlers, 1 stoomtrawler (IJs land), 3 motorloggers, 14 zeilloggers, 1 Duitsche motorkotter, 3 motorkotters en 163 kustvisschers. De besommingen waren als volgt: Stoomtrawlers van f 5-397 tot f 680; stoomtraw ler (IJsland) f 10606; motorloggers van f 834 tot f 707; zeilloggers van f 580 tot f 219; Duitsche motorkotter f 1003; Hollandsche motorkotters van f 512 tot f 375, terwijl de kustvisschers f 11.902.- besomden. De aanvoer bestond uit 682.502 K.g. trawlvisch en 67.151 Kg. IJslandsche visch. De opbrengst bedroeg f 211.690.93, Van de IJmuider haringvloot kwam sedert de vorige opgave binnen de Vesta IJM. 286 met 20 last pekelharing. De stoomtrawler Albert Groen IJM. 155 van de Nationale Stoomvisscherij der fa. Groen is verkocht aan de Stoomvissche rij Mij. De Schelvisch, directie Reygers- berg en de Rooy alhier. IJmuiden. Aangekomen 6 Juli: Mari, st., Otterbacken, ijzererts, Hoogovens. Vertrokken 7 Juli: Mari, st., Amsterdam, ledig, om te dokken; 8 Juli: Enggano, st., Amsterdam, ledig. Velsen. Vertrokken 6 Juli: Skaraas, Woensdag is een ongeveer 70-jarige schipper met de vlet Sch. No. 105 uit Hoek van Holland vertrokken met bestemming naar Scheveningen. Hij had ongeveer drie ton haring aan boord, die hij, langs de kust varend, naar Scheveningen wilde overbrengen. Door het slechte weer over vallen, werd hij zee in gedreven, waarbij het hem niet gelukte, verbinding met andere booten te krijgen. Den geheelen nacht heeft hij op zee rond gezwalkt. Donderdagmorgen bevond hij zich op de hoogte van Katwijk aan Zee, waar de nood seinen, die hij gaf, werden opgemerkt. Stuurman Van der Plas, van Vlieland en een derde, gingen met de reddingboot naar den in nood verkeeren den schipper. Hoewel de branding vrij sterk was, gelukte het, de vlet met schipper en lading vei lig te Katwijk op het strand te krijgen. In vijftien dagen om de wereld. De Amerikanen hebben er de smaak van beet. Eerst Lindbergh, toen Chamberlin en nu Byrd, die een poosje aan het dwalen is geweest, maar toch zeker met zijn vlieg tuig boven Frankrijk is geweest, dus fei telijk ook de Oceaanylucht volbracht heeft. De Amerikanen kennen geen vol strekt superlatief; er is altijd nog iets grooter dan het allergrootste. Er zal straks wel een heel vlucht Amerikanen over de groote eendenvijver heenvliegen; men zal trachten het in. korter tijd te doen, de ge vaarlijke vlucht naar huis terug zal gepro beerd worden en dan een non-stopvlucht heen en terug. Men werpt boven Europa zijn visitekaartje neer, wendt het vliegtuig en gaat weer huistoe. Dat alles komt in den naasten tijd wel. Ondertusschen is de Amerikaan Linton Wells bezig het wereldrecord te verbete ren, Lang geleden in den tijd en fantasie van Jules Verne deed men daar tachtig dagen over. Zoolang duurde de reis om de aarde op papier. Wells heeft al een ronde om de aarde gevlogen in 28 da gen, 14 uur en 36 minuten. Maar hij vindt dat te langzaam en wil zijn eigen record verbeteren. Hij meent de reis te kunnen doen in 15 dagen. De route is: vertrek begin Juli van New York naar San Francisco, dan Honolulu, verder over Japan en Manchoerije naar Siberië, vandaar naar Moskou, Parijs, Londen, naar huis terug. Dat kan op de minuut af in vijftien dagen gebeuren. Dit alles wind en weder dienende. Maar die bepaling staat niet in het reisplan. Er wordt gerekend op behoorlijk vliegweer en motoren, die niet weigeren. En als het gelukt, dan zal in die jacht naar snelheid weer een ander komen, om binnen de vijftien dagen rondom dé aarde te cirke len. Het is in deze dagen van Lindbergh- vergoding een ongepaste vraag: Wat waar de heeft het, dat de mensch sneller dan eenige vogel om de aarde kan vliegen? Kunstmatig vervaardigde benzine. Vooral de scheikunde heeft verschillen de stoffen leeren maken, die men vroeger alleen direct aan de natuur ontleende. Duitschland heeft de wereld verrijkt met de chemische kleurmiddelen. Geneesmid delen uit het plantenrijk worden thans uit chemische stoffen samengesteld. Zoo is men in Duitschland thans op weg kunst matige kinine te vervaardigen. Men kan kunstrubber en kunstzijde maken. De kunstzijde industrie is in korten tijd zeer belangrijk geworden. Om uit steenkool benzine te fabriceeren, is ook een Duitsche vinding. Deze benzine moet eens in de behoefte van geheel Duitschland kunnen voorzien. De Duit sche staat steunt daarom deze nieuwe in dustrie. Waarschijnlijk heeft zij een groote toekomst. De vraag naar olie is sterk toe genomen. Stookolie wordt gebruikt door vele schepen en auto's en vliegtuigen heb ben iederen dag een zee benzine noodig. Gebrek is er voorloopig niet. Men klaagt in Amerika zelfs steen en been over over productie en daardoor te lage prijzen. Maar hierin kan en zal verandering ko men. Het gebruik zal zeker nog meer toe nemen en dus de wereldvoorraad steeds sterker verminderen. Oliebronnen zullen, voordat ze uitgeput zijn, de kosten van verdere exploitatie niet meer waard zijn. Bovendien zijn sommige olierijke streken zeer afgelegen en komt er een groot be drag aan vervoerkosten op het product. Duitschland ziet dat in en heeft zich daarvoor klaar gemaakt. De groote olie maatschappijen maken er zich nog niet erg ongerust over en nemen een afwach tende houding aan, maar al kan het nog jaren duren, niet onmogelijk wordt Duitschland eens de groote benzineleve rancier der wereld. De Duitsche industrie, in het bijzonder de chemische, is zeer vin dingrijk en tevens praktisch en de oude Duitsche energie moge al door den oorlog en de ellende der eerste jaren na den oor log geleden hebben, zij heeft zich vrijwel geheel hersteld. Aan nieuwe uitvindingen en toepassingen lijkt wel geen eind te ko men, Een eeuw heeft groote wonderen gebracht, maar een volgende zet ze voort en zal waarschijnlijk de wereld nog meer veranderen. Toename van verkeersmiddelen. In de vergadering der Ver. van Ned. Gemeenten heeft de Utrechtsche Burge meester, Dr. J. P. Fockema Andreae sproken over den reusachtigen voori^. gang van het verkeer. Vroeger noemdj men een plaats wel een uithoek, erg af/ legen, buiten de wereld, haast niet te b reiken en daarom een nest, een gat, e( negorij. Niet alleen door tram-, trein- stoombootverbindingen zijn die plaatstu uit hun isolement verlost. Van het laatste verkeersmiddel het vliegtuig wordt bin de grenzen van ons land nog niet veel bruik gemaakt: het aantal binnenlani luchtreizigers is zeker gering. Maai sterke geestelijke verbinding is er men door de radio. Zelfs in kleine, gen Drentsche dorpjes ziet men de antt nes. De wetgever heeft zich met de luc vaart moeten bemoeien maar ook regels moeten ingrijpen in 't radioverkeer, ieder maar aan het uitzenden kon gaan van geluiden doen hooren. In weinige jaren is ook het aantal sen, motorrijwielen, auto's en bussen ster! toegenomen. Ook hier heeft de wetgeve^ een taak te vervullen en op zich genome- Er is voor de autobussen een concessie stelsel ingevoerd. Dr, Fockema herinnerè eraan, dat in 1879 minister Tak van Poot;, vliet zulk een stelsel, welke historisch oorsprong het mocht hebben, als vei. ouderd beschouwde. Thans zou het ni gemist kunnen worden. De autobusdienst hebben wettelijke goedkeuring nood en dat is in het belang van het publie Zoo heeft ons land een fijn spinneweb verbindingen gekregen en wordt er ve meer gereisd dan weinige jaren gelede De invloed op den mensch zelf is daarva natuurlijk groot, al kan men dien niet i cijfers aantoonen. Afzondering maakt lid ouderwetsch en bekrompen. Wie veel ziet en met vreemden ii raking komt, krijgt daardoor een ruimi blik, wordt alzijdiger en meer vooruil vend. Er zijn ook nadeelen, maar voordeelen wegen daar zeker tegen op: door 't moderne verkeer heeft de mensd heid zeker een grooten stap vooruitgedai op den weg van den vooruitgang. S. S. en H. IJ. S. M. Het jaarverslag over '26 van onze beid? spoorwegmaatschappijen is gunstiger dai van vele vorigen. De maatschappijen heb ben ook geprofiteerd van de Engelsè mijnstaking. Er werden veel meer kok vervoerd. De vracht van mijnproducte bedroeg ruim 21/» millioen meer als vorige jaar. Dat buitenkansje heeft de ploitatie tot gunstigen financieelen uitskj geleid. Daartegenover stond de overstrw ming, die ook aan den spoorweg grooli schade deed. En al maar door blijft k vervoer van reizigers afnemen. Men mijdt de treinen niet, omdat zich er niet veilig in zou gevoelenJ trein is altoos nog veiliger dan auto autobus- Wel hadden het vorige jaar eea> ge spoorwegongelukken plaats, maar in jaarverslag wordt verzekerd, dat het per soneel voor zijn taak bekwaam is en dew gen eer beter dan slechter zijn dan vro$ Op de uitgaven kon worden bezuip door goedkoopere kolen en andere ié' rialen en verdere inkrimping van hel ffi soneel. In het eerste half jaar daalden inkomsten aan reizigervervoer met 1 pfi in het laatste, toen de tarieven verlaag werden met 6 pCt. Toch is het reizigerv« voer door de verlaging toegenomen, Do de verlaging werd toch ongeveer 15 p( der opbrengst prijs gegeven. De opbreng van het reizigervervoer ging in de I, II III klas met 3,1 en 2.73 pCt, achtera Van de hoogere klassen wordt steeds mi der gebruik gemaakt. Zij rendeeren de maatschappijen het slechtst. Al nif menschen reizen III klas. Wanneer zal verdeeling in klassen geheel vervalk De personeeluitgaven bedroegen ruim millioen; de lengte der banen is ruim millioen K.M. Al deze cijfers tooneni hoe belangrijk ons spoorwegbedrijf w shat' IJMUIDEN Het uitvoeren van bestrating zaamheden met bijkoménde werken wegen en terreinen van de visschershai behoorende tot de werken tot ond en verbetering van deze haven, is oi gen aan de firma P. Heere en Zn. ah voor f 1610. VELSEN Uit 370 sollicitanten, waarbij wijzers, eerste stuurlieden ter koopv* dij, menschen met diploma's voor mi® baar onderwijs enz, is tot geldophalw de bedrijven gas en water benoemd de a A. H. Holtslag te IJmuiden. De Vereeniging van Burgemeesk' Secretarissen in de provincie Utrechi a.s. Donderdag 14 Juli een bezoek b$ aan onze gemeente. Het uit 60 personen bestaande p schap zal officieel ten raadhuize vvo| ontvangen en de koffie gebruiken m serbeek. Een bezoek zal gebracht *vo> aan den sluisbouw en hoogovens w moedelijk ook aan een koelhuis, BEVERWIJK. Abusievelijk staat vermeld o- Predikbeurten dat in de Doopsée Kerk alhier om 10 uur de dienst èy worden door dominé van Calcar, dJt zijn Geen Dienst.

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 6