I ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN .e Ho. 72 Woensdag 13 Juli 1987 12e Jaargang Plaatselijk Nieuws. IJmuiden Velsen O verveen, Tel. 10956 Gemeenteraad IJMUIDER COURANT dienstplicht. uitspraken in zake vrijstelling, Burgemeester van Velsen brengt ter alge kennis, dat eenige uitspraken op aanvra- uiH vrijstelling van den dienstplicht, welke raken «jn gedagteekend 29 Juni 1927, ter retarie dezer gemeente voor een ieder ter in- zijn gelegd, jien elke uitspraak kan binnen TIEN dagen den dag van deze bekendmaking in beroep ,ia gekomen: door de ingeschrevene, wien de uitspraak of door diens wettigen vertegenwoordiger; door elk der overige voor deze gemeente Jr dezelfde lichting ingeschreven personen of ijr diens wettigen vertegenwoordiger. |j{et verzoekschrift moet met redenen omkleed L Het behoeft niet gezegeld te zijn. Het moet jrden gericht aan de Koningin, doch worden tediend bi| den Burgemeester, ter secretarie deze gemeente. De Burgemeester zorgt voor doorzending, foor zo.oveel betreft uitspraken, door Gedepu- «de Staten gedaan, kan bovendien de Commis- der Koningin binnen denzelfden termijn bij Koningin in beroep komen. Velsen, 11 Juli 1927. De Burgemeester, RIJKENS. BEKENDMAKING DRANKWET. Burgemeester en Wethouders der gemeente ftlsen brengen ter openbare kennis, dat op 8 Ji 1927 bij hen zijn ingekomen de verzoek- Iriiten van: Petrus van den Berg, van beroep caféhouder, ffvonende te IJmuiden, om verlof voor den ver- ij® loop van alcoholhoudenden drank anderen dan iterken drank in de navolgende localiteit: de 2 (ilagkamer van het perceel, plaatselijk gemerkt I £4 en gelegen aan den Zeeweg aldaar; [I de Wed. J. van DokKernekamp, van beroep 'J (isclihandelaarster, wonende te IJmuiden, om k terlof voor den verkoop van alcoholhoudenden iiank anderen dan sterken drank in de navolgen de localiteit: de gelagkamer van het perceel, plaatselijk gemerkt C 12 en gelegen aan de Fro- erstraat aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer Bekendmaking kan een ieder tegen het verlee- uen van deze verloven schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Velsen, den 8 Juli 1927. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de Secretaris, de Burgemeester, tM. K. HOFSTEDE, l.s. RIJKENS. AANBESTEDING FORT IJMUIDEN. Dè levering van klei-aardappelen, voor het tijdvak 1 Augustus—31 October 1927, is opgedra- |pgen aan den heer M, de Vries, fa. Borst, alhier. HET FONDS VOOR SOCIALE VOORZIENINGEN. Prompt op. den vastgestelden tijd, n.l. den len juli, werd het kantoor van het Fonds voor So- jiale Voorzieningen geopend. De voorbereiding Bleek, afgezien van enkele ondergeschikte pun ten, afdoende, zoodat alles het vooruit bepaalde verloop had, aldus schrijft Het Transportbedrijf, orgaan der Ned, Federatie en dan verder: Behalve de vier te IJmuiden gevestigde orga nisaties en het C.A.B. voor de ongeorganiseer den, werden door de IJmuider Federatie twee en door de Chr. Transportarbeiders drie zelfstan dige vertegenwoordigers aangewezen, zoodat .voorloopig met tien betaalposten begonnen wordt. Over den omvang der thans bestaande werk loosheid kan nu nadat het kantoor eerst an derhalve dag, nl. Vrijdag en Zaterdag, geopend is uit den aard der zaak nog niet veel gezegd worden, toch gelooven wij, dat dat mee zal val len, waaraan het feit, dat het Fonds eerst op den W len Juli is aangevangen te functioneeren na- I luurlijk niet vreemd is. Sjl De ietwat langgerekte onderhandelingen brach- len de laatste dagen nog wat spanning te weeg, lis gevolg waarvan tusschen de Reeedersvereen. en het Fondsbestuur een eenigszins strakke brief- iwlsseling ontstond, welke echter eindigde in de op 29 Juni van de Haarlemsche Bankvereeniging ontvangen mededeeling, dat door het C. A, B, 116.658,88 ten name van het Fonds was gestort. Zoo was dus om zoo te zeggen vijf minuten voor twaalven alles nog in 't reine gekomen. Den len Juli ontving de Raad nog bericht, dat als bijdrage van de firma Groen nog f 681.97 was gestort. In totaal dus f 17.340.85 als bijdra ge over de maanden Jan. tot en met April ver tegenwoordigend 154829 zeedagen. De heer J. Brandsteder, die dit jaar aan de beurt van aftreding is als gesalarieerd be stuurder van de Nederl. Federatie van Trans portarbeiders, stelt zich niet meer herkiesbaar, verband met zijn benoeming tot beheerder van het Fonds voor Sociale Voorzieningen. Door de vier vakorganisaties in het vis- ijbedrijf is een collectief contract gesloten ®et de firma Wed. S. I. Groen, gelijk^ aan het contract met de beide Reedersvereenigingen. —Op de vragen van het Tweede Kamerlid Kortenhörst, betreffende een bepaling, opgeno men in bestekken en overeenkomsten voor de uitvoering van werken, waarvan gewalst ijzer een belangrijk onderdeel uitmaakt, heeft de mi nister van Financiën, voorzitter van den Raad v&n Ministers, geantwoord, dat in zoodapige be stekken de volgende bepaling is opgenomen: •In het inschrijvingsbiljet (de aanbieding) moeten twee inschrijvingssommen worden ver meld, waarvan de eene betrekking beeft op de uitvoering van het werk met de verplichting het «wvoor beaoG&igde gewalste ijzer te betrekken van de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken en de andere geldt voor uitvoering van het werk zonder de bovengenoemde beper king"; Hierbij doet de minister opmerken: Al ben ik gaarne bereid te bevorderen, dat voorkomen wordt, dat de Nederlands.che producten in het algemeen bij bestelling van de Overheid oni de een of andere reden worden voorbijgegaan en dat bereikt wordt, dat de overheid desgewenscht a-an die producten de voorkeur kan geven, waarin het grootste percentage, door Nederlan ders geleverde arbeid is verwerkt, zoo meen ik, dat zulks op gond van practische overwegingen niet moet geschieden door de bovenvermelde besteksbepaling ruimer te formuleeren. Het ligt in mijn bedoeling, omtrent de wijze waarop zulks het doelmatigst zal kunnen geschie den, alsnog het advies in te winnen van de Rijks commissie Werkverruiming. Tot de Da Cosla-Kweekschool te Haarlem is toegelaten de heer J. C. Vreeswijk alhier, op geleid door den heer A. Kool, hoofd der Juliana- school. Zaterdagmiddag had op de Algemeene Be graafplaats de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van.den heer N. de Haan, die gedurende 14 jaar portier was geweest bii de Ijs fabriek van de IJmuider Vischhandelvereeniging. De kist werd grafwaarts gedragen door leden der aid. Kennemerland van den Bond van Oud- Onderofficieren, waarvan de overledene deel uit maakte. Aan de groeve werd het woord gevoerd door den heer L. Allard, directeur der Ijsfabriek voor de Vischhandelvereeniging, die den overledene roemde als een plichtsgetrouw man, op wien men steeds aan kon. Namens de afd. Kennemerland van den Bond van Oud-officieren sprak de heer J. Q. Borgwat, woorden van afscheid aan den oud-collega. Namens de familie dankte de zoon, de heer N. de Haan Jr., voor de belangstelling. Van de Ijsfabriek en het Koelhuis woei de vlag halfstok. Geslaagd voor het toelatings-examen tot de Da Costa Kweekschool te Haarlem Mej, Willy Kuiper te Velsen, Onder begunstiging van heerlijk zomerweer gaf de Harmoniekapel ,,De Eendracht", directeur K. H. Kerkhoff, Zondagavond in het park „Con cordia" een zeer goed geslaagd concert. Ongeveer 1200 personen hebben onder de WERKEN VOLGENS EIGEN- EN GEGEVEN ONTWERPEN Op het kerkhof was de belangstelling zeer groot. Onder steeds neervallende regen schreed de lange stoet langs de lanen van het prachtige Westerveld naar den heuvel, waar het graf was gedolven. Toen de kist in de groeve was neerge laten, trad de heer F. P. Vermeulen naar voren, om als oudste raadslid de krans,van den Burge meester en de raadsleden bij de groeve te leg gen. Daarop nam de Burgemeester het woord en sprak als volgt: Als men een openbaar ambt bekleedt en onze jaren klimmen, dan heeft men, uit den aard rler omstandigheden, menigen gang naar het kerkhof gemaakt; maar ik kan wel verklaren, dat zelden een gang me zoo moeilijk is gevallen als deze. De natuurlijke loop der zaken is, dat de jonge ren de ouderen ten grave brengen, doch hier vertrouwen we aan den .schoot der aarde toe iemand, die de middaghoogte des levens heeft be reikt, van wien we, gezien zijn antecedenten, nog zooveel hadden kunnen en mogen verwachten en die, als 't ware plotseling is gerukt uit zijn werk kring, die hem zoo lief was, uit zijn gezin, dat hem vereerde. Ik zeg zijn werkkring die hem zoo liel was. Ja, zoo is het inderdaad. Nimmer heb ik een ambte naar aangetroffen, die de zaak der gemeente zóó als zijn eigen beschouwde, als het geval was met dezen gemeente-secretaris. Wat was hij niet met trots vervuld, als hij U grootste "aandacht 'het" schoone "programma ge- I j6'3 nieuws, °|M» mod. in rijn gemeente kon eolgd. Voor zulke concerten behoeft niet veel la'-en z,en! Hoe,ele nren' bmlen de oHicieele, propaganda gemaakt te worden, wie kan, gaat luisteren. TERAARDEBESTELLING J. KOSTELIJK. Het was, alsof de natuur Zaterdag wilde f gaf hij zich niet aan zijn werk; aan de gemeente! En toch is bij dit alles de mensch niet in den ambtenaar ondergegaan. Als mensch stond hij hoog; edel van karakter, beminnelijk van inborst; en ik heb het als een zeldzaam voorrecht be schouwd, dagelijks met zoo iemand te mogen om- dewerken, om de droeve plechtigheid van de uit- gaan en werken. En als ik hier zou uitweiden vaart van onzen gemeente-secretaris, den heer j over zijn goede hoedanigheden, de zon zou over J. Kostelijk, nog droever te maken. Somber en mijn 'toespraak onder gaan. Zooiets zou trouwens drukkend was de atmosfeer en sijpelende regen niet in den geest van den overledene zijn. In viel telkens neer en stemde weemoedig om den hooge mate kundig in zijn vak, liet hij ook ande- zomer, die snel voorbij gaat. j ren de vruchten van zijn kennis plukken en van Van het gemeentehuis hingen aan de vlagge- zijn adviezen hebben zoowel de leden van onzen stokken de Nederlandsche driekleur en de ge- j Raad als die van het Dagelijksch Bestuur kunnen meentelijke vlag in de blauw-gele kleuren, maar profiteeren. ze hingen nat en half opgerold over de stokken, 1 En nu is aan dit alles een einde gekomen, droefgeestig en somber-stemmend. Alle luiken j Diep onder den indruk van het verscheiden, waren gesloten en de klok van den ou len V eiser - heeft de Raad spontaan het besluit genomen, aan kerktoren beierde en verkondde dat een der de familie te verzoeken, de uitvaart door de Ge- onzer werd gedragen naar zijn laatste rustplaats, j meente te doen geschieden, de hoogste hulde, die Het plein vóór en alle toegangswegen tot het de Gemeente kan brengen. En wij danken de fa milie, dat zij hierin heeft bewilligd. Deze hulde, de groote droefheid van ons allen en de algemeene deelneming, moge voor de we duwe, kinderen, vader en verdere familie een kleine troost zijn in het groote verlies. Kostelijk, brave vriend, de Gemeente Velsen zal U niet vergeten; deze krans vertolke haar groote dankbaarheid, terwijl de vriendschap, diep bewogen, rouw in 't hart, een traan in d'oogen, U aan 't kerkhof toevertrouwt. Rust zacht. De heer M. K. Hofstede, hoofdcommies ter se cretarie, trad nu naar voren en sprak aldus: Namens de ambtenaren in het stadhuis, de ambtenaren waarmede gij dagelijks in aanraking kwaamt, wil ik eenige woorden spreken. Gij zijt geweest een voorbeeldig secretaris, een ambte naar, met een werkkracht en kennis van zaken als er weinig zijn. Waar zulks mogelijk was, hebt gij steeds onze belangen behartigd. Tusschen U en ons heeft steeds een hartelijke verstandhou ding bestaan. Wij zijn U veel dank verschuldigd. raadhuis waren afgezet. Vóór het nieuwe gedeel te stonden de rijtuigen te wachten, waarin Bur gemeester en Wethouders, de raadsleden enz wa ren gezeten. Nadat de droeve stoet het sterfhuis aan den Wijkerstraalweg verlaten had, trok deze naar het stoompontveer. Op Velsen-Noord was de belang stelling zter groot. Vele huizen en winkels langs den Wijkerstraatweg waren gesloten. Met twee ponten, waarop de vlaggen halfstok werden ge- heschen. werd de stoet overgezet en om hall twee kwam deze voor het raadhuis aan, Achter de lijkbaar, die met vele kransen omhangen was. kwam een rijtuig vol kransen en bloemstukken. Vóór de rouwkoets met het stoffelijk overschot liepen de gemeenteboden A. H. Jansen en J. van Kempen, terwijl als slippendragers fungeer den de commiezen-afdeelingschefs ter secretarie, de heeren W. Visser, E. W. de Boer, W. Ch, Suwerink en G, T, Groen. Even bleef de stoet toeven voor het raadhuis. Het was een treffend oogenblik, die lijkbaar met het stoffelijk overschot van den nog zoo jongen 1 1 U-:1 o 1 aing oestaan. wil zijn u veei uaiiK verscnuiuigu man, voor het jebouw, waarin hl, bijkan, 21 jaar jk kunn'en'denken, dat gij 14 dagen ge. had mogen werken en z.ch zulk een moo.e car- verschillende zaken „ere had gemaakt. Maar verder ging de stoet besprien, zaken waaronder er waren die waarbij z.ch nu aansloten de rijtuigen met het waarover glj daj en gemeentebestuur en de raadsleden de direoteu- lerfi w;j hadden z00 gaarne ren der bedrijven enz. terw.,1 vele amblenaren n_ 8^, hec(i niet ZQ0 n zijn Se. van verschillende diensten en andere v^gen- nameI]s dc amMenaren breng ik U een woord.gers van deputaties te voet daarachter gin- d vom. het veU dat g.. vol)[ gen. Langs de oude Veleer kerk, waarvan ook de da Q (n dankbare herinnering vlag halfstok woei.en door het park VeUerbeek „„klieven. Namens de Vereeniging „Kindervreugd" betaamt het ons, onzen zeer geacht en vriend en medebe stuurslid een laatslen groet te brengen. Wij zijn er altijd trotsch op geweest, U in ons midden te bezitten, niet om den naam alleen, maar gij waart een man, die trots Uwe drukke werkzaamheden tijd wist le vinden voor dit mooie sociale doel: de kinderen te geven, wat zij zoo noode moeten missen. Van af het begin onzer vereeniging zijl gij getrouw gebleven; moeilijke lijden hebt gij met ons doorworsteld. Wie dit niel heeft meegemaakt kan er zich geen voorstelling van vormen. Wij mogen U dan noemen een van onze steun pilaren. Altijd hebt gij door Uwe tegenwoordig heid op onze vergaderingen Uwe bijzondere be langstelling getoond; maar dit niet alleen: bij moeilijkheden wist gij den rechten weg aan te wij zen, Gij hebt het werk dan tot op zekere hoogte gereed mogen zien. Het vooropgezette doel is gereedgekomen. Het was U altijd een groote blijdschap, het als voorbeeld te mogen aantoonen. Voor alles wat gij voor de vereeniging hebt gedaan en wat gij persoonlijk voor ons zijt ge weest brengen wij onzen hartelijken dank. We tende. dat wij U noode kunnen missen, spreek ik den wensch uit, dat Uw voorbeeld in dit werk door anderen gevolgd mag worden. Dan weet ik, dat Uw werk. Uw steun en Uw trouw niet tever geefs is geweest, Op deze plaats breng ik U een laasten groet. Rust zacht. Door den heer Arn. M. A, Brüning, architect van het in aanbouw zijnde ziekenhuis aan den Zeeweg, werd namens het bestuur der Maria- slichting le Haarlem een krans gelegck Ds, J. D. van Calcar, Doopsgezind Predikant te Beverwijk, herdacht den overledene als getrouw kerkbezoeker en als ijverig lid van den Kerke- raad der Doopsgezinde Gemeente te Beverwijk. Met volle liefde en toewijding had hij zich daar voor gegeven. Hij was ook daar een krachtige persoonlijkheid, die door daden zijn liefde toonde en van wien invloed uitging; Met dankbaarheid herdacht spreker zoo menigen krachtigen hand druk, die bemoedigde en steunde. Het stemde weemoedig, hem straks in die we reld, waarin hij werkte te moeten missen, maar het zou niet in den geest van den overledene zijn, daarheen terug te keeren met gedachten, die neerdrukken. Integendeel, juist met bemoediging moest die terugkeer zijn; met een gebed om troost voor zijn vrouw en kinderen en om kracht voor die zijn werk zouden moeten opvatten en voortzetten in zijn geest, Niet treuren als die geen hoop hebben! Daar vóór was het geloof van den overledene le wel verzekerd geweest. En als er iets genoemd moest worden, waarvoor spreker hem boven alles dank baar was, dan was het de zekerheid, hoe het ge denken hier verder wees dan het vluchtig heden. Niet van vergankelijke alleen, ook van onvergan kelijke dingen sprak zijn leven van arbeid. Het mocht waar zijn, dat er iets verontrustends lag in dit plotselinge heengaan in het midden zijner da gen, het terugdenken aan zijn vroomheid en zijn Godsvertrouwen wekte ook op om te krachtiger te belijden: Neen stille nacht, Die eens mij wacht, Gij doet mijn hart niet vreezen, Gij bleeke dood Zult morgenrood, Van schooner toekomst wezen. Tenslotte sprak de heer J. E. Mulder, oud raadslid, namens de vrienden. Spr, zeide dat zij met den heer Kostelijk reeds menigeen grafwaarts hadden geleid en dan werd wel eens de vraag gesteld, wie nu aan de beurt zou zijn. Maar ze ker hadden we niet kunnen denken, dat we nu onzen jongen vriend 'Kostelijk naar zijn laatste rustplaats zouden moeten brengen. Spr. schetste de diepe verslagenheid van de vrienden en zeide dat zij den overledene niet zouden vergeten. Een broeder van den overledene dankte namens de weduwe, de kinderen en de verdere familie voor de groote belangstelling, in 't bijzonder den gemeenteraad en allen, die gesproken hadden, Van de vele bloemstukken noemen wij die van de gemeente Velsen, den gemeenteraad, de ge meente-ambtenaren, de Doopsgezinde gemeente te Beverwijk, de afd. IJmuidenVelsen van het Ned. Roode Kruis, den Perskring Velsen, het po litiecorps te Velsen, de Sociëteit Kennemerland, de Vereeniging „Kindervreugd" enz. De politie had overal voor een uitnemende re geling van orde gezorgd, onder persoonlijke lei ding van den commissaris en den hoofd-inspec- teur. Vrijdagmiddag heeft op den Wijkerstraatweg een aanrijding plaats gehad tusschen den wiel rijder R. S. en den automobilist C. G. beiden al hier. De heer S. reed over een steen, tengevolge waarvan hij zijn stuur kwijt raakte. De nog ge heel nieuwe fiets is totaal vernield, daar de auto er in zijn geheel overheen ging. Persoonlij- ke ongelukken hadden niet plaats. En thans een persoonlijk woord. ricK i Vriend Kostelijk, Ruim 17 jaren hebben wij sa- T j men in hetzelfde gebouw, voor dezelfde zaak ge- van Linschoten, den gemeente-secretaris van be- j w/.. r1o n„Acic. ging het naar Westerveld, waar de belangstelling zeer groot was. Hier merkten wij op den Bur gemeester van Beverwijk, Jhr, J. C. W. S trick van Linschoten, den gemeente-secretaris van werkt; Wij twee«iT waren daar de oudste amMe- verwijk, den heer J. C, A. W. „an Loenen, den Thans weggerukl in den bloei Uwer j e- -ie"d ,,cb ik t D. Bus, J. E. Mulder, W. C. Wardenaar, B, G. f De heer E. Brader, directeur van Openbare Schuitenmaker; Dr. D. Bakker, directeur der Werken, sprak namens de directeuren der bedrij- Rijks H. B. S.; Ir. A. H. Ingenhousz, directeur ven. Spr. zeide hier vier jaar werkzaam te zijn der Kon, Ned. Hoogovens en Staalfabrieken; no- en dadelijk na zijn komst hier had hij den heer taris G. D. Boerlage, notaris W. A. Dolleman, Kostelijk leeren kennen als een beminnelijk voorzitter van IJmuidens Bloei; Ir. F. H. Luch- mensch, met wien hij in de beste harmonie heeft singer, directeur der N.V. Mij. Hera; den heer H. kunnen samenwerken. J. Zeeman, directeur der Nijverheidsschool; den j - lieer Joh. Polderman, directeur der N.V, 0ok namens het personeel van den Keurings- Namens de directeuren van de bedrijven en Scheepsexploitatie Mij. De Marezaten; den heer dienst bracht spr. een laatsten groet. P. J. de Kanter te Bloemendaal, namens het De heef c Gorter, oud-wethouder van Bever- Hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis; den ge- spfak namens een aantal vrienden en her- meentelijken geneeskundige, Dr. L. S. Limborch d jlt in gevoelvolle woorden den overleden Meyer; Ds. W. Luikinga en de heer L. Dijksen, MeyeL, j vertegenwoordigende de Doopsgez. Gemeente te IJmuiden; den heer G. Duyckinck Sander, di- recteur der Vissclterijschool enz. vriend. De heer P. van Willigen, voorzitter der Ver eeniging „Kindervreugd", sprak als volgt: Vergadering van li Juli 1927. Voorzitter de Burgemeester. Aanwezig alle leden. Eén vacature. De heer Hofstede neemt de functie van secre taris waar. De Voorzitter sprak o.g. als volgt: Het is mij onmogelijk deze vergadering te beginnen, zonder een enkel woord te wijden aan de nagedachtenis van onzen overleden secretaris. Wie had de vorige maal gedacht, dat hij er nu nu niet meer zou zijn. Het is maar goed, dat wij het niet weten, want het zou ons den moed om te leven benemen. Ik heb op Westerveld gezegd, dat de begrafe nis de hoogste hulde was, die de gemeente hem kon brengen. Dit is echter niet juist. De hoogste hulde aan zijn nagedachtenis zal zijn om dien ijver en die liefde voor de gemeente te betrach ten, -die zijn deel waren, In de hoop, dat ons dit moge gelukken, verklaar ik deze zitting geopend. De raadsleden betuigen instemming met deze woorden. De ingekomen stukken worden aangehouden tot het eind der vergadering. Grondovername Engelmundusweg. De heer Maas zegt dat op den hoek Velserduin- -'egEngelmundusweg een woning is geprojec teerd, die een groote belemmering zal vormen >or het verkeer op dien hoek. De heer Dunnebier zegt dut die woning ge projecteerd is volgens het uitbreidingsplan en dat is zeer ruim genomen. De heer Maas raad den Wethouder aan eens ui kijkje le nemen. De heer Roelse vraagt of de eenige onwillige genaar niet tot reden kan worden geroepen. De heer ten Broeke vraagt of als de rioleering gereed is gekomen, ook de huisaansluitingen tot stancl zullen komen. De toestand is daar onhoud baar. De heer Dunnebier zegt aan den heer Roelse, dat hij het niet in t belang der gemeente acht, ten opzichte van den weigerachligen eigenaar de verordening te handhaven, Aan den heer ten Broeke zegt spr., dat met de aansluitingen der huizen spoed zal worden betracht. Hel voorstel wordt goedgekeurd. Toekenning van een voorschot onder waar borg van tweede hypotheek. B. en W. stellen voor aan de N.V. Aannemers Mij. Velsen te IJmuiden een voorschot van ten hoogste f 1200, onder waarborg van tweede hy potheek, le verleenen, voor den bouw van 2 ar beiderswoningen aan de Gerard Doustraat. Goedgekeurd. Tegen de heer Vermeulen. Verkoop van grond te Velsen. B. en W. berichten den raad, dat de hoofd ingenieur van den rijkswaterstaat in het arron dissement Het Noordzeekanaal, ten deze hande lende namens het rijk, heeft verzocht, van de ge meente Velsen te mogen koopen vier perceelen grond, gelegen langs den Stationsweg,ter groot te van 5.02 H.A, Als koopprijs wordt voor deze perceelen geboden een bedrag van f 150.000, met kosteloos gebruik van die perceelen tot 1 Ja nuari 1929, voor zoover daarover vóór genoem- den datum niet ten behoeve van de uilvoering van de kanaalverruimingswerken zal moeten wor den beschikt. B. en W. achten den geboden prijs juist en stellen den raad voor, de perceelen aan het rijk le verkoopen. De heer Vermeulen vraagt of het noodzakelijk is, dat deze zaak vandaag wordt afgedaan. Zoo niet, dan vraagt spr. of den raad een duidelijk overzicht kan worden gegeven welke grond zal worden verkocht, wat er voor gevraagd is en wat er nu voor geboden wordt. De heer Bosman zegt deze zaak in dc com missie van openbare werken te hebben meege maakt, spr. acht aanhouding geheel onnoodig. De heer Schilling zegt te vermoeden dat de hr. Vermeulen precies weel wat hij vraagt. Deze weet de zaak evengoed als B. en W. en de Com missie, Laat de heer Vermeulen dan zeggen, wat hij bedoelt, dan weten wij het ook. Het kan best zijn, dat de heer Vermeulen gelijk heeft, maar het is goed, dat wij het dan ook weten. De Voorzitter zegt, waar het hier een handels zaak betreft, deze dan gaarne verder in beslo ten zitting te behandelen. De deuren worden gesloten en de raad gaat in besloten zitting. Na vijf kwartier wordt de vergadering her opend. Het voorstel van B. en W. wordt nu zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Intrekking van de uiinoodiging om te komen met voorstellen ter instelling van een woning- dienst. De heer Dalmeijer zegt dankbaar te zijn, dat B. en W. nu met een juisten titel van hun voorstel komen. B. en W. zeggen de zaak bestudeerd te heb ben en merken nu op, dat de gemeente geen eigen woningen heeft. Nog pas hebben B, en W. er toe meegewerkt, om de door de gemeente ge bouwde woningen van de hand te doen en spr. vraagt zich af, of eerst deze transactie tot stand moest gebracht worden, om tot dit ant woord te komen. Het tweede argument is, dat een woningdienst zooveel kost. Maar uit de stukken blijkt, dat de kosten alleen groot zijn in de gemeenten, waar men veel eigen woningen heeft, waar de gemeen te die hier niet heeft, kan de dienst hier dus niet veel kosten. Daar door den raad is uitgesproken, dat een woningdienst hier gewenscht is, getuigt het van weinig eerbied voor den raad, dat B. en W. zich van deze zaak willen afmaken. Wij hadden toch mogen verwachten een juiste becijfering van wat deze zaak zal kosten. Spr, stelt tenslotte voor het voorstel te ren- voyeeren naar B, en W. en hen te verzoeken met aen voorstel te komen betreffende de instelling ;n de kosten van een woningdienst. Over dit voorstel staakten de stemmen. Tegen de heeren Vermeulen, Nijssen, Homburg, ten Broeke, Maas, Zwanenburg, Handgraaf, Dunne bier, Tusenius en Langendijk, Het komt dus in de volgende vergadering op nieuw in stemming. Voorziening naar aanleiding van een besluit van Gedeputeerde Staten tot onthouding der goedkeuring aan het raadsbesluit van 28 Decem ber 1926. Dit voorstel betreft de beschikbaarstelling van 6 lokalen van het gebouw der A-scholen aan de Neutrale Schoolvereeniging IJmuiden en Omstre ken, De heer Roelse zegt dat B. en W. twee voor stellen aan de hand doen. Ook ons, zegt spr. lijkt het 't beste, dat de Kroon een uitspraak doet. De Voorzitter vraagt of de raad zich eerst over het eerste punt wil uitspreken. De raad keurt goed in beroep bij de Kroon te gaan. Over het tweede deel van het voorstel, de tij delijke beschikbaarstelling van lokalen voor de Neutrale Schoolvereeniging, zegt de heer Roelse dat de heer ten Broeke reeds een vorige maal heeft gevraagd, of school J wel met 1 September gereed zal zijn. Spr. zou hierop gaarne een per tinent antwoord hebben. Spr. zegt te meenen, dat de Neutrale School vereeniging, die momenteel op 70 leerlingen zal kunnen rekenen, geen 6 lokalen zal noodig heb ben. Daarom stelt spr. voor, om inplaats van 6 lokalen, voorloopig 4 lokalen af te staan. De heer de Nobel onderstreept het door den heer Roelse gesprokene en merkt op, dat wan-

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 1