Agenda WOENSDAG. Thalia, Bioscoop, 8.15 uur. DONDERDAG. Park Velserbeek, Concert De Eendracht, 8 u Thalia, Bioscoop, 8,15 uur, VRIJDAG. Thalia, Revue Schakels, 8 uur. neer de Kroon zich schaart aan de zijde van Ge deputeerde btaten, de procedure veel langer kan auren. Voorts wijst spr. er op, dat het zevende leer jaar is ingevoerd en dat de Mulo-school dus siraks een lokaal meer noodig heett. Spr. vraagi ol de kinderen der openbare' scholen dus straks wel voldoende plaats op school A zullen hebben. De heer tusenius zegt dat wanneer straks zal blijken, dat de Neutrale School geen 6 lokalen noodig heeft, de niet-gebruikte lokalen beschik baar zullen worden gesteld voor het openbaar onderwijs. Maar het staat nog lang niet vast, dai ze niet noodig zijn. Wat de neer de Nobel op merkte over de Mulo en het 7e leerjaar is een ter niet juist, B, en W. toch hebben het recht de kinderen, die zich voor het centraal 7e leerjaar aanmelden, te plaatsen op school J of school A. Wat de vraag van den heer Roelse betreffende het gereedkomen van school J betreft, spr. zegi dat het openbaar onderwijs de oudste rechten heeft en wanneer school J niet op tijd gereed is, zal de Neutrale Schoolvereeniging moeten wach- ten. _i r.l ;i,. l Verder zegt spr. tegen het voorstel-Roelse geen bezwaar le hebben, als gesproken wordt van de benoodigde lokalen. De heer Roelse neemt daar genoegen mee, als de beslissing aan B. en W, is. Aldus wordt besloten. Tegen de heer Bosman. Intrekking van het raadsbesluit van 22 Maart 1927, no. 14b tot aanvulling der verordening op de heffing van leges. Dit voorstel betreft het heffen van een bedrag van f 25 voor het op verzoek van een belang hebbende aan te brengen wijziging in het uit breidingsplan. Het wordt goedgekeurd. Toekenning van belooning aan ambtenaren ten kantore van den Gemeente-ontvanger voor ver richt overwerk ten behoeve van den ophaal- en storingsdienst. B. en W. stellen voor aan den adjunct-com mies G. J. Konijnenberg en den deurwaarder S, Keegstra een belooning toe te kennen van f 100. De heer Vermeulen wil B. en W. in overwe- ging geven om overwerk zoo min mogelijk te beloonen. De heer Handgraaf zegt dat overwerk door ambtenaren voor hun eigen dienst nooit beloond wordt. Maar hier betrof het ambtenaren, die voor een anderen dienst dan de hunne overwerk hebben verricht. Het voorstel wordt goedgekeurd. Financiëele besluiten. B. en W. stellen voor, vast te stellen de vol gende suppletoire begrootingen, dienst 1926; a. der gemeente; b. van het grondbedrijf; c. van het gasbedrijf; d. van de waterleiding; e. van het bedrijf openbare werken; f. van het bedrijf reinigings- en ontsmettings- dienst; g. van den ophaal- en stortingsdienst; benevens de volgende staten van af- en over schrijving op de begrootingen, dienst 1926, van: a. het grondbedrijf; b. het bedrijf openbare werken; c. het bedrijf reinigings- en ontsmettingsdienst De ontwerp-besluiten zijn bij de stukken ge voegd. De commissie van bijstand voor de financiën adviseert gunstig. Hierbij wordt tevens ter vaststelling aangebo den de 2e suppletoire begrooting der gemeente, dienst 1927, welke bij de stukken is gevoegd. Goedgekeurd, Aanvaarding van eene schenking. Door de Directie der N.V. Koninklijke Neder- landsche Hoogovens en Staalfabrieken is aan de gemeente een kostbare oud-Hollandsche staande klok aangeboden, B. en W. stellen voor, dit zeldzame en mooie gechenk onder dankbetuiging te aanvaarden. Goedgekeurd. Prae-advies omtrent een voQrstel van de leden, de heeren P. F. C, Roelse, c.s. inzake instelling o.a. van commissiën ad hoe tot onderzoek naar de mogelijkheid van de stichting van een bad- en zweminrichting en de oprichting van één of meer waschhuizen. B. en W. stellen voor hierop afwijzend te be schikken. De heer Visser zegt zich niet volkomen ac- coord te verklaren met het prae-advies van B, en W. Wat de badinrichting betreft gaat spr. accoord met B, en W., niet wat de waschhuizen betreft. Spr. zal hier niet de wenschelijkheid van waschhuizen bepleiten, daar is het nu de tijd nog niet voor. Maar spr. wil er op wijzen, dat waar waschhuizen zijn, deze goed werken. De heer Schilling zegt te meenen, dat wasch huizen hier niet noodig zijn. Maar daarom wil spr. hier juist wel een commissie ad hoe, opdat we de meening van verschillende leden leeren kennen. Over het voorstel-Schilling, om een commissie ad hoe voor de waschhuizen te benoemen, sta ken de stemmen, 9 tegen 9. Vóór stemden de heeren Sluiters, Schilling, Dalmeijer, de Nobel, Visser. Bosman, Schaar, Roelse en v. d. Steen. De heeren Handgraaf en Tusenius waren even afwezig. Prae-advies op een schrijven van de ouder commissies der openbare lagere scholen waarbij zij verzoeken maatregelen te nemen voor de in voering van spraakonderwijs aan kinderen met een spraakgebrek. Het belang van dit onderwijs wordt ook door ons college wel ingezien, aldus wordt door B. en W. opgemerkt. De geldmiddelen der gemeente gedoogen echter niet, dat thans tot het geven van dit onderwijs wordt besloten. De heer de Nobel zegt dat voor deze zaak een bedrag van f 3600 voor 10 jaar vereischt wordt. Nu wil spr. een beroep op den raad doen voor deze kinderen, die vaak worden bespot om hun spraakgebrek en een aanfluiting van velen zijn, Waar we ook geld geven voor vacantiekolonies en de gezondheid der kinderen willen verbeteren en de levensvreugde verhoogen, vraagt spr. dit betrekkelijk kleine bedrag te voteeren. De heer Roelse onderstreept deze woorden en zegt dat door dit onderwijs de levenskansen der ingezetenen worden verhoogd. Besloten wordt dit punt aan le houden tot de behandeling der gemeentebegrooting. Herdruk van de verordening tot regeling der bezoldiging van de ambtenaren. Het is gebleken, dat in de bovengenoemde ver ordening sommige bepalingen niet meer in over eenstemming zijn met reeds genomen besluiten. Ia verband daarmede stellen B. en W. voor, de betrekkelijke verordening te wijzigen als met rooden inkt is aangegeven op het bij de stukken gevoegde exemplaar. Het ligt in de be doeling, de verordening opnieuw te doen druk ken. j_i. i Goedgekeurd, Vergoeding voor het gebruik van een stukje grond. Bij raadsbesluit van 2 Maart 1926, werd be sloten van A. Braam te IJmuiden en de erven van wijlen M. Zwanenburg, echtgenoote van Braam voornoemd, in leven wonende te IJmui den aan te koopen voor den prijs van f 10.per M3, het gedeelte ter grootte van 404 M- van net perceel kadastraal bekend gemeente Velsen, afd. IJmuiden, sectie h, no. 1051 en gelegen aan den iJmuiderstraatweg aldaar. Daar door verschillende omstandigheden eerst Zaterdag 2 Juli j.l, de overdracht van dezen grond kon plaats hebben, de gemeente reeds X 1 jaar de beschikking over een groot deel van het aangekochte terrein heeft gehad, stellen B. en W. voor, aan belanghebbenden voor het ge bruik van den grond een vergoeding toe te ken nen van f 110.zoodra het gekochte geheel ontruimd ter beschikking van de gemeente is. De heer Bosman vraagt of er niet lang genoeg getobd is door de gemeente om dezen grond te krijgen. Er is volgens spr. geen enkele reden om vergoeding te geven. De heer Dalmeijer vraagt waarom f 110 en geen f 1010 wordt gegeven. De beer Dunnebier zegt dat geheel buiten de schuld van den heer Braam deze zaak zoo lang heeft geduurd en nu willen B. en W. voor een jaar de helft der rente vergoeden. De heer Bosman blijft er tegen, de gemeente geen pereboom, waar het geld maar af te schudden is. Het voorstel wordt goedgekeurd. Tegen de heeren Bosman en Vermeulen. Aanvaarding van eene schenking. B. en W. deelen nog mede, dat van den heer Jhr. J. L. Mock en Mevr. A. M. E. C. Mock, geb. Gravin van Limburg Stirum te Santpoort ten geschenke is ontvangen een fotogravure in lijst van Koning Willem I. B. en W. stellen voor, dit geschenk eveneens onder dankbetuiging te aanvaarden. Goedgekeurd. Verleening van een crediet voor den bouw van een gashouder met bijkomende werken. Door den raad werd den 7 Juni j.l., overeen komstig het voorstel opgenomen in gemeenteblad n. 85 van 1927, besloten het aantal gashouders uit te breiden met één, groot 20000 M3. B. en W. deelden mede, na beoordeeling der aanbie dingen, het noodige crediet te zullen aanvragen. Deze beoordeeling heelt thans plaats gehad en zij stellen voor een crediet van f 130000.be schikbaar te stellen voor den bouw van den gas houder met bijkomende werken. De heer Dalmeijer vraagt enkele inlichtingen en vraagt of ook buitenlandsche firma's gevraagd zijn. De heer Tusenius zegt dat we hier geen Rot- terdamsche kwestie krijgen. Het voorstel wordt goedgekeurd. Geheeie aflossing van het restant der geldlee- ning, oorspronkelijk groot f 400.000.a 61 en aangaan van eene leening ten bedrage van f 334000.— a 5 De commissie van bijstand voor de financiën adviseert gunstig. Het voorstel tot conversie dezer geldleening met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten wordt goedgekeurd. Verhuring van een woning. B. en W. stellen voor hen te machtigen in huur uit te geven telkens voor ten hoogste 1 jaar de woning G. Molenstraat no. 14 tegen een huurprijs van f 4,per week, onder de nader door het college te stellen voorwaarden. Goedgekeurd. Verleenen van machtiging tot publieke ver pachting van vischwater. B. en W. stellen voor, hen te machtigen, over te gaan tot publieke verpachting, voor ten tijd van drie jaren, van het vischrecht in de Jan Gijsenvaart, gelegen in de gemeenten Velsen en Haarlem, de Delft en de Oude Delft, de beide laatste voor zoover in de gemeente Velsen gele gen, zulks onder de nader door het college te stellen voorwaarden. Bedoeld recht is tot en met 31 Augustus a.s. verpacht, voor zooveel de Delft betreft aan B. Wildschut te Santpoort en voor zooveel de Jan Gijsenvaart en de Oude Delft betreft aan A. Hartendorp te Spaarndam (gemeente Haarlem). Goedgekeurd. Benoeming van vier leden der commissie van advies voor de werkeloosheidsverzekering. Op 1 Juli 1927 treden periodiek af de heeren J. E. Sluiters, C. P. J. Maas, A. Krijger en Th. Stet. Aanbevolen worden: in de vacature-A. Krijger: 1. A. Krijger; 2. G. Blaas, in de vacature-Th. Stet: 1. Th. Stet; 2. C. J. van Ginneken, De heer Dalmeijer zegt dat deze commisssie uit 2 raadsleden en 2 niet-raadsleden beslaat. Spr. wijst er op dat de heer Krijger straks ook raadslid wordt. De Voorzitter zegt dat als de raad drie raads leden in de commissie niet wenschelijk vindt, hij een ander kan benoemen. De heer Maas acht dit niet gewenscht, dan is de Christ. Besturenbond niet in de commissie vertegenwoordigd. Benoemd worden de heeren J. E. Sluiters, C. P. J. Maas, A. Krijger en Th. Stet. Belastingzaken. Ter vaststelling wordt aangeboden het kohier der straatbelasting, dienst 1927. Goedgekeurd. In behandeling komen nu de ingekomen stuk ken. Brieven van Gedeputeerde Staten omtrent ter goedkeuring ingezonden raadsbesluiten. Diverse verslagen over 1926. Diverse verzoeken om subsidie voor 1928 (te behandelen bij de begrooting voor 1928), Een bericht van Dr. IJ. Hanneman te Velsen, dat hij zijne benoeming tot lid der commissie van toezicht op de Rijks Hoogere Burgerschool aan neemt. Een verzoek van R. H. Vasbinder, onderwijzer aan school D te IJmuiden, om eervol ontslag als zoodanig. B. en W. stellen voor, het gevraagde ontslag eervol te verleenen, met ingang van een nader door ons te bepalen datum). Als voren van Mej. S. Veldman, onderwijzeres aan school A I te IJmuiden, om eervol ontslag als zoodanig, met ingang van 1 September 1927 (alsvoren). Een adres van J. Dekker en H. W. Ladru, in hunne kwaliteit van Directeuren der N.V. Bouw en Exploitatie Mij, „Deska" te 's Gravenhage, waarbij wordt verzocht, het aan J. L. Min te Driehuis toegekende voorschot, onder waarbog van 2e hypotheek, ten behoeve van den bouw van 41 woningen aan den Wijk aan Zeeërweg te IJmuiden op naam van voornoemde N.V., wat be treft den bouw van 24 woningen te willen over schrijven. (Op een soortgelijk verzoek werd door den raad den 8 Februari j.l., overeenkomstig ons ad vies aiwijzend beschikt. Up dezeltde gronden stellen en W, voor, ook dit verzoek af te wijzen). jJaJJ Alsvoren van den voorzitter, den secretaris en den penningmeester van de tooneelvereeniging „Varia-' te IJmuiden, waarbij wordt verzocht voor den tooneelwedstrijd, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan dezer vereeniging, een me daille als prijs te verstrekken. (B, en \V. stellen voor een verguld zilveren medaille beschikbaar te stellen). Een schrijven, gericht aan den Burgemeester, van hét Hoofdcomité .der herdenkingsfeesten te Beverwijk, om beschikbaar te stellen een prijs voor de aldaar te houden tentoonstelling van tuinbouwproducten enz, (B. en W. stellen voor een verguld zilveren medaille beschikbaar te stellen voor de mooiste fruitmand). Een schrijven (gericht aan het college) van de Neutrale Schoofvereeniging „IJmuiden en Om streken", waarbij wordt medegedeeld, dat deze vereeniging na 15 Juli a.s. geen gebruik meer be hoeft te maken van een lokaal van school AI, voor het geven van een cursus in de Fransche taal. B. en W. stellen voor, het betrekkelijke raads besluit van 1 December 1925, no. 17 ingaande 16 Juli a.s., in te trekken), goedgekeurd. Een adres van J. Tellier e.a. winkeliers in consumptie- en aanverwante artikelen le IJmui den, waarbij wordt verzocht, het gedane ver zoek van de beide winkeliers-vereenigingen al hier, om het sluitingsuur der winkels te vervroe gen, niet te aanvaarden, (in handen te stellen van de commissie van voorbereiding voor de plaatselijke strafwetgeving). Mededeelingen. 1. Bij besluit van 19 April 1927, zijn B. en W. gemachtigd, maatregelen te nemen tot de aan stelling van een vierde leerkracht aan de school voor buitengewoon lager onderwijs, indien zou bezinkingsklasse, worden overgegaan lot de vorming van een z.g. Het hooid der school deelt thans echter mede, dat na rijpere beschouwing en bespreking ge bleken is, dal het instellen van zulk een klas bezwaren meebrengt, die het wenschelijk maken, daartoe nog niet over te gaan. Intusschen is het zeer wel mogelijk, dat, door toename van het aantal leerlingen, met ingang van 1 Januari a.s,, ..spraak kan worden gemaakt op vergoeding van het salaris van een vierde leerkracht, waar door het mogelijk zal zijn officieus een z.g. be zinkingsklasse te vormen. Op grond van dit nadere advies zal door B. en W. van de verleende machtiging voorloopig geen gebruik worden gemaajr.t, 2. Aan het lid, de heer P. Bosman, werd in de vergadering van 5 Januari j.l. de toezegging gedaan, dat -wij onder de oogen zouden zien het aanbrengen van een uurwerk in den watertoren. De kosten daarvan bedragen f 2300.De commissie voor gas en water heeft geen bezwaren tegen de plaatsing, doch meent, dat de kosten van het uurwerk, evenals die van de bediening, niet ten laste van het bedrijf der waterleiding mogen worden gebracht. Daar de financiën der gemeente het doen van een dergelijke uitgaaf niet gedoogen, is van het college geen voor dracht te verwachten in dien zin, dat de voor ziening op de algemeene begrooting zou druk ken. 3. Door het lid, de heer G. P. Langendijk, werd in de vergadering van. 5 Januari j.l. nog maals aangedrongen op verlichting van de Gil denlaan. De commissie voor gas en water acht dezen maatregel niet noodzakelijk. Aan de Gil denlaan toch staan slechts enkele huizen, terwijl een kabel voor stroomlevering in die laan niet aanwezig is, zoodat de kosten van eene publieke verlichting zeer hoog zouden zijn. Zich aanslui tende bij het advies der commissie, vinden B. en W, geen termen om tot straatverlichting ter plaatse over te gaan. 4. Voorts wordt nog medegedeeld, dat door het college met de Vereeniging voor Facultatieve Lijkverbranding en den heer Ir. G. A. Kessler te Velsen overeenkomsten zijn gesloten voor de le vering van een hoeveelheid gas, respectievelijk groot minstens 100.000 M3 en 20.000 M3 per jaar. De contracten zijn bij de stukken gevoegd. 5. Bij de stukken voor de vergadering van 19 April en 10 Mei j.l. werd ter inzage gelegd, de correspondentie, gevoerd mei den Hoofdinge nieur-Directeur van den Rijkswaterstaat in cïe directie Noordholland, inzake het maken van eene overbrugging over het spoorwegterrein na bij het station IJmuiden, aan de hand van de betrekkelijke overeenkomst. In aansluiting daarmede kunnen B. en W. thans mededeelen, dat van genoemden Hoofdingenieur- Directeur bericht is ingekomen, dat hun voorstel slechts dan door het Rijk in nadere overweging kan worden genomen, indien van de zijde der gemeente Velsen, wordt goedgevonden, dat de gelijkvloersche overweg geheel wordt opgeheven en door de gemeente een derde in de kosten der voetbrug wordt bijgedragen. Echter wordt er daarbij op gewezen, dat sedert de electrische tractie op den spoorweg IJmui denHaarlem werd ingevoerd de hinder van ge sloten boomen op den overweg aanzienlijk is ver minderd, zoodat bij de beoordeeling van de ge volgen van veranderingen, met dit nieuw gege ven zeker rekening moet worden gehouden. B. en W. meenen, dat er onder deze omstan digheden aanleiding bestaat de zaak le laten rusten. 6. Door den raad werd den 1 Maart 1927 aan het college machtiging verleend tot onderhand- sche verpachting van het hotel met theeschenke- rij „Velserbeek" aan J. J. Sprokkreef te Sant poort, Deze heeft verzocht het met hem geslo ten contract te ontbinden,' te rekenen van 1 Maart 1927 af, terwijl D. Geus te Velsen heeft gevraagd dezelfde overeenkomst met hem aan te gaan, waarbij geacht wordt, dat de huur in ingegaan 1 Maart 1927, B. en W. hebben hiertegen geen bezwaar en stellen voor, daartoe te besluiten en hen, voor zoover noodig, te machtigen aan dit besluit uit voering te geven. Goedgekeurd. Ingekomen zijn nog de volgende stukken: Het proces-verbaal van de zitting van het cen- traal-stembureau, houdende vaststelling van den uitslag der verkiezing van de leden van den Raad dezer gemeente, benevens de processen- verbaal van de hoofdstembureaux en stembu- reaux van de gehouden stemming (ter hand te stellen aan de te benoemen commissie tot onder zoek der geloofsbrieven). Een schrijven van Gedeputeerde Staten, dat het bedrag, hetwelk naar aanleiding van art. 1 der wet van 24 Mei 1897 (Stbl. no. 156) aan de gemeente Velsen behoort te worden uitgekeerd over de maanden Januari tot en met April 1927 is vastgesteld in totaal op f 17.737.251/.? (Velsen f 17.620.721/3 en ged. voormalige gemeente Spaarndam f 116.53). B, en W. stellen voor, geen beroep in te stel len. Het over de maanden Mei tot met December 1927 uit te keeren bedrag zal nog nader worden vastgesteld. Een adres namens het bestuur der Vereeniging voor Christelijk nationaal Schoolonderwijs te Santpoort, waarbij verzocht wordt le besluiten, dat de door deze vereeniging te stichten school wordt gebouwd op een door de gemeente aan te koopen terrein van de Maatschappij „Veenduin". (ingevolge art. 77 der Lager Onüerwijswet 1920 dient omtrent de keuze van het terrein overeen stemming te zijn verkregen tusschen ons college en het Schoolbestuur. Bij gebreke van overeenstemming wordt de be slissing van den betrokken Minister ingeroepen. JB. en W. stellen U daarom voor, het adres ter afdoening in hunne hemden te stellen). Een verzoek van Mej, W. Nieborg, onderwij zeres aan school A1 te IJmuiden, om overplaat sing naar school F te Santpoort (in handen van B. en W. le stellen om advies). Een adres van het Bestuur der Mevrouw van Tuijll bewaarschool te IJmuiden inzake uitbe taling van subsidie in de jaarwedde van een helpster ouder dan 21 jaar, (alsvoren). De heer ten Broeke zegt met belangstelling te hebben gelezen het verslag van de Gezondheids commissie over 1926 en vooral de mededeelingen betreffende de verontreiniging van het Noordzee kanaal. j.„aDtiiikl Spr. vraagt of B. en W. al iets hebben gedaan om die verontreiniging tegen te gaan. De heer Bosman zegt in datzelfde verslag ge lezen te hebben, dat verschillende besturen der bijzondere scholen zich onttrekken aan het me disch schooltoezicht. Spr. zegt dat dit toch een zaak van algemeen belang is en vraagt of B. en W. hieraan niets kunnen doen. Dee heer de Nobel zegt dat in het verslag van den gemeentelijken geneeskundige opgemerkt wordt, dat aan het gebouw van school C vele gebreken kleven. Spr. vraagt of B. en W. hierin zullen voorzien. De heer Dalmeijer vraagt of B, en W. spoedig met afdoende voorzieningen zullen komen voor de gebreken van school C. De heer Homburg zegt dat de besturen der bij zondere scholen vrij zijn van de maatregelen van den geneeskundigen dienst al of niet gebruik te maken en dit is ook het juiste standpunt. De heer Dunnebier zegt dat de directie der Papierfabriek voortgaat met voorzieningen tegen de waterverontreiniging te treffen. Men heeft kunnen, 'lezen, hoe daarvoor volgens de hinder wet vergunning wordt gevraagd. De heer Tusenius zegt, dat als school C verbe terd moet worden, deze wel tegen den grond mag worden gegooid. En dat zullen we wel niet meer beleven, want daar zijn de financiën niet naar. Bij het verzoek van Mej. Veldman om ontslag als onderwijzeres vraagt de heer Roelse het ont slag te verleenen niet binnen een termijn van 3 maanden. De heer Tusenius zegt dat dit dan ook geldt voor den heer Vasbinder. Spr. zal het beiden me dedeelen en den heer Vasbinder dus, dat bij niet naar Amsterdam kan. De heer Roelse zegt dat dit in 't algemeen moet gelden. De heer Tusenius zegt de heeren niet te be grijpen. Mej. Veldman is benoemd aan de Neu trale School en men moest blij zijn, dat men de ze onderwijzeres kwijt raakt, want er is in de couranten genoeg op haar gescholden. De heer Vermeulen: Het gaat zoo niet goed. Laten wij het ontslag toch verleenen met ingang van den datum, waarop dit wordt gevraagd. De heer Tusenius blijft er bij, dat hij aan de betrokkenen zal meedeelen, dat het ontslag na 3 maanden ingaat. Bij het adres van J. Dekker en H. W. Ladru bepleiten verschillende leden, om dit verzoek in te willigen. De heer Dunnebier wijst er op, dat het bouw- voorschot toegestaan was aan «L. L. Min en dat de raad onlangs besloot geen overdracht van bouwvoorschotten toe te staan. De heer ten Broeke wijst er op, dat de gevallen niet hetzelfde zijn. In het vroegere geval waren de woningen reeds gebouwd, maar in dit geval had de heer Min alleen den grond verkocht. De heer Dunnebier zegt, dat de raad het voor stel van B. en W. kan verwerpen en dan zal hel voorschot verleend worden. Het voorstel van B. en W. wordt daarop ver worpen met 5 stemmen vóór, die van de heeren Vermeulen, Schaar, Roelse, Dunnebier en Tu senius. Bij het verzoek van Varia om een medaille voor den tooneelwedstrijd, stelt de heer Vermeu len voor, hier niet op in te gaan. Vandaag komt die en morgen die. De Voorzitter zegt dit vroeger ook opgemerkt te hebben, maar de raad is er reeds van afgewe ken. De heer Maas wil alleen medailles toestaan bij zilveren en gouden feester;. De Voorzitter: Dat zullen we ook doen, als wi< verder gaan, zou het een ramp worden. Het voorstel wordt goedgekeurd. Tegen de heeren Vermeulen, Homburg en ten Broeke. Bij het verzoek van het Hoofdcomité der her denkingsfeesten te Beverwijk om een medaille, vraagt de heer Vermeulen, of dit adres wel op zegel is. De Voorzitter zegt dat dit niet noodig is, om dat het verzoek aan hem is gericht. De medaille wordt met algemeene stemmen toegestaan. Inzake het verzoek van J. Tellier e.a. betref fende het sluitingsuur vraagt de heer Schilling of de zaak nu nog langer uitgesteld moet wor den. Het gaat hoofdzakelijk om de winkelbedien den. De Voorzitter vraagt of men het goed vindt dat de commissie voor de strafwetgeving ditmaal wordt gepasseerd. De heer ten Broeke had dit willen vragen. De heer Schilling: Ik ben het er gloeiend mee eens. De heer Homburg vraagt of de raad in de vol gende vergadering deze zaak kan behandelen. De heer Vermeulen bespreekt het verzoek der Vereen, voor Chr, Nat. Schoolonderwijs te Sant poort en vraagt of reeds overeenstemming verkre gen is. De Voorzitter: Nog niet. De heer Vermeulen vraagt deze zaak met be kwamen spoed af te handelen, het bestuur der schoolvereeniging heeft reeds langen lijd ge wacht. De heer Dunnebier: Dat is voor 't grootste deel de schuld van het bestuur zelf. De heer Sluiter: Dat is juist. De heer Vermeulen: Dat is niet juist. De Voorzitter: We zullen spoed betrachten. Alsnu zijn de mededeelingen aan de orde. De heer Vermeulen spreekt over mededeeling 2 en zegt niet te weten, waarom het waterleiding bedrijf niet de kleine uitgave voor een klok in den toren zou kunnen dragen. Spr. stelt voor de klok voor rekening van de waterleiding te laten maken, dan weten straks alle ambtenaren hoe laat het is. De heer Schilling zegt dat de raad in deze zaak van Schiedam naar Delfshaven wordt ge stuurd. Het geld voor de klok gaat toch van de gemeente af. Spr. zegt dat de winst ook is ge maakt door het dure water. Spr. meent dat de ze kleine uitgave wel mag worden gedaan, waar van heel de gemeente plezier zal hebben, De heer Maas zegt dat deze last niet op het waterleidingbedrijf mag worden gelegd. :(V0 De heer Bosman: En eerst hebben we no« gedacht, dat de commissie een monumentaal denkteeken zou stichten. '*e- De heer Tusenius: De commissie wil wel er zijn geen centen meer. Het voorstel-Vermeulen, om de klok te maken ten laste van het waterleidinebj*5!^ wordt met 11 tegen 9 stemmen aangenomen gen de heeren Groeneveld, Nijssen, DaW- Visser, Schaar, ten Broeke, Roelse, Maas''"' Zwanenburg. Inzake de vragen van den heer Langendijk t en L dat dj treffende de verlichting van de Gildelaan antwoord daarop, zegt de heer Dalmeijer indruk wordt gewekt, alsof de verlichting^ noodig is voor de bewoners der Gildelaan fe iiJ£ de stukken vond spr. echter een brief van I i di d< Aio ;er.! Hoogovenbedrijf, waarin er op gewezen dat zeer veel arbeiders van dit bedrijf 'si door deze laan moeten. Spr. vraagt of er ov leg is gepleegd tusschen B. en W. en de direct** der Hoogovens, of deze soms in de kosten w r01 bijdragen. De heer Langendijk sluit zich hierbij aan merkt op, dat de jaarlijksche kosten niet h zullen zijn. De Voorzitter zegt dat B. en W, het zullen derzoeken. Naar aanleiding van mededeeling 5 zegt i! heer Vermeulen dat B. en W. deze zaak niet uk' gen laten rusten. We hebben met de kwestie it k overbrugging reeds veel moeite gehad en h niet goed, dat de Staat der Nederlanden c,v van alles afmaakt. B. en W, moeten de zaaknn' kracht ter hand nemen. De heer Tusenius zegt dat men eischt, dati overweg dan wordt opgeheven. Dit is te gek -t (os te loopen, het beteekent dat het Rijk jj; eigen Staatsvisschershaven zal isoleeren. De heer Vermeulen zegt dat het de gem?en|. f15000 zal kosten, daar houdt het mee op. Spr merkt op, dat het rangeeren van vischtreinss precies 't zelfde is als voorheen en daar gaal !i(| om. De Voorzitter zegt dat B. en W. de onderbe delingen zullen voortzetten. Aan de orde is de Rondvraag. De heer Vermeulen zegt vernomen te hebb dat in 't plantsoen aan het Koningsplein dim gebeuren, die niet mogen plaats hebben, li schien is het opmaken van een paar processg. verbaal voldoende. Spr. zegt dat het betreft nieling en loopen op het gras. Verder vraagt spr. om geen bult te maken den Wijk aan Zeeërweg bij den watertoren. Verder vraagt spr. hoe het staat met de bi- straling van den Hagelingerweg, die een pan jaar geleden nieuw is gelegd. Spr. zegt vernome; te hebben, dat nu al geregeld stukjes moeta worden vernieuwd. Ten vierde zegt spr. dat het zijn aandacht trokken heeft, dat Gedep. Staten aan de gemen- ten een schrijven hebben gericht, dat geen bouw- vergunningen mogen worden verleend, al wijzigingen in de uitbreidingsplannen zijn gekeurd. Tenslotte zegt de heer Vermeulen, dat hij zijn diepe spijjt moet uitspreken over de wijze, waarop tijdens de vorige raadsvergadering mei den raad is omgesprongen. Tot diep in den nac'el is er vergaderd. Dat kwam door de lange a en eindelijk is er gezegd: laten we maar ma huis gaan. Zóó kan er geen goede verstandbo:- ding tusschen B. en W. en den raad komen, Spr. vraagt de agenda voortaan niet zoo lang te na ken. De Voorzitter zegt dat een groot deel der schuld hiervan den raad treft, door de breed sprakigheid der leden. Spr. heeft nagegaan dal men in Haarlem en andere steden lang niet ik breedsprakig is. Hier hebben we zelden hamei punten. De heer Vermeulen: Het gaat niet op vele be langrijke punten op een agenda te zetten en dit dan alle te moeten afhandelen. Laat men dan eet vervolgvergadering houden. De Voorzitter: Dit heeft de raad zelf in zip hand. Maar tot den raad mag spr. wel zeggen: Herzie u zelf! De heer Dalmeijer zegt dankbaar te zijn, k B. en W. op zijn vragen inzake een speelplan te Santpoort hebben geantwoord, dat er et: speelplaats kan worden gemaakt. Maar spr, bad gaarne gewild, dat zij verder waren gegaan cc hadden gezegd: er zal een speelplaats worde: gemaakt. Verder vraagt de heer Dalmeijer of niet voorko men kan worden, dat door de plaatsing van een bord thans alle verkeer te Santpoort door e?n smalle laan gaat, inplaats van langs den mooiet Brederodeweg. De heer Visser vraagt of de Sproeiwagen ook eens op den Schulpweg mag komen. Voorts hoe het staat met het voorstel inzake een gemeentelijke huurverordening. De Voorzitter zegt dat B. en W. de beslissing in hoogste instantie even afwachten. De heer Schaar vraagt meer politietoezicht de bootjes naar het strand. Zondag lag een vlo', bij de motorbootjes te kantelen en toen eersl er politie bij gekomen. De Voorzitter zegt de toezegging te hebben dat de marechaussee ook toezicht zal oefenen op het verkeer naar het strand. De heer Schilling: IJmuiden vooruit! De heer Bosman vraagt bij den overweg bij Nol nabij 't villapark van den heer v. Heyst een bordje te zetten, dat men den spoorweg niet mag betreden. Verder vraagt spr. hoe het staat met de com- missie, die de werkwijze der Schoonheidscom missie zou onderzoeken. Nog pas is aan iemani iets geweigerd, wat aan zijn buurman was toege staan. De heer Vermeulen zegt dat deze commisW nas vergaderd heeft, maar niet kan opschieten, door gebrek aan activiteit der belanghebbenden. De heer Roelse vraagt hoe het staat met be' voorstel inzake een studiebeurs. Kan dit niet op de volgende agenda komen? De Voorzitter wil eerst een advies der com missie voor onderwijszaken. De heer ten Broeke vraagt hoe het staat me' bestrating en rioleering van Velserduinweg, Zee weg enz. Voorts hoever men is met het verzoek van de Erven v. d. Boogaard inzake wegenaao- leg. Tenslotte hoever de commissie ad hoe voor d* oeververbinding is. Deze zaak is van groot be lang voor den winkelstand van IJmuiden, spr- heeft zelfs gehoord, dat deze genegen is in kosten bij te dragen. De heer Dunnebier antwoordt dat alle plann*1 voor wegenaanleg klaar zijn, op één stuk o- Voorts dat de commissie voor oeververbindmj nog niet vergaderd heeft. Spr. vraagt of dat no» wel zin heeft voor September, De heer Schilling: Zeker wel, 't zelfde stelleti® komt er toch weer in, De heer de Nobel wijst op het gevaar, als auto's bij regenweer op de Julianakade snel "1' den. De heer Dunnebier: Dan zullen ze wat zachte' moeten rijden. Te ruim elf uur wordt de vergadering geslote4

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 2