ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN 1™- WAARSCHUWING No. 73 Zaterdag 16 Juli 1927 Officieel 12e Jaargang Yersciïffnfc Woensdags Zaterdags Plaatselijk Nieuws. IJmuiden O ver veen. Tel. 10956 Velsen Jj^nementsprijs: f 1.— per 3 maanden, franco per post f 1,35. Abonne ren worden aangenomen aan het bureau en bij de Agenten, jLftentiën 2 maal achtereenvolgens opgegeven op het gewone tarief, rden kosteloos nog een derde keer opgenomen in -het eerstvolgend Lnsdagnummer. Vgrtentién voor de Adreslijst, 6 plaatsingen van dezelfde tekst (onver- j) f 4,13 plaatsingen (dus 3 maanden achtereen) f 8.—, V rtentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en RIJDAGS tot 4 uur.n.m. hf number bestaat uit twee eerste blad. IJMUIDER COURANT rTnlaatsen van advertentiën van buiten de gemeente Velsen in dit blad uitsluitend gerechtigd het Advertentie-bureau P. F. C. Roelse, IJmuiden. Uitgave van de N.V. UITGEVERS-MIJ. „IJMUIDEN" Adres voor Redactie en Administratie N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL WILLEMSPLEIN 11 TELEFOON 153 IJMUIDEN Ingezonden mededeelingen 40 els. per regel. Advertenties van 1 tot en met 5 regels I 1.iedere regel meer 20 ets. Compact gezette adverten ties van 1 tot en met 5 regels I 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings-advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbetaling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties „adres bureau van dit blad" 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets in rekening gebracht. Bovenstaande regelprijzen worden met 5 cent verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen. Verpachting Vischrecht. Burgemeester en Wethouders van Vel- daartoe gemachtigd, zoowel voor de jnieenten Bloemendaal en Haarlem, als Lr de gemeente Velsen, zullen op Don- laiag 28 Juli 1927, des namiddags te 1 ten gemeentehuize, overgaan tot .„are verpachting, bij inschrijving, van jjuschrecht in: Ie, de Jan Gijsenvaart, loopende door |,l grondgebied der gemeenten Velsen en iaarlem; de Delft, loopende door net grond U1V„ der gemeenten Velsen, Haarlem en loemendaal 3e, de Oude Delft, gelegen in de ge ieenten Velsen en Haarlem; 4e, de Heksloot, gelegen in de gemeen Ie Haarlem. De voorwaarden, waaronder de ver [achting plaats vindt, zijn vanaf heden ter secretarie (IVe afdeeling) voor belangheb benden kosteloos verkrijgbaar. Velsen, 12 Juli 1927. Burgemeester en Wethouders van Vel- ;D, de Secretaris, de Burgemeester, HOFSTEDE, l.s. RIJKENS. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der ge Kilte Velsen, brengen ter openbare ken- „s dat ter •Gemeente-secretarie ter inzage liggen de verzoeken met bijlagen van: de N.V. Ijsfabriek voor de Vischhandel ereeniging te IJmuiden, om vergunning !öl het uitbreiden van een koelhuis, door iet bijplaatsen van een electr.omotor van jen 3 P.K., resp. tot aandrijving van een pederenlift en een ventilator, in het per- si kadastraal bekend gemeente Velsen, ifeling IJmuiden Sectie I No. 2588, fliatselijk bekend wijk C, Kanaalstraat o, 10; de Coöperatieve Verbruiks- en Produc «vereeniging ,,de Eendracht" U. A., te felsen, om vergunning tot het uitbreiden nn een bakkerij, o.a. door het plaatsen un een heetwateroven in het perceel ka- hstraal bekend gemeente Velsen, Sectie No. 4080, plaatselijk bekend Burge- teester Weertsstraat, wijk L, no. 36. Op Vrijdag, den 22 Juli 1927, des voor- ddags te elf uren, zal ten Gemeentehui gelegenheid bestaan om bezwaren tegen verzoek in te brengen en deze monde- ag en schriftelijk toe te lichten. Velsen, den 8 Juli 1927, Burgemeester en Wethouders voorn., de Secretaris, de Burgemeester, HOFSTEDE, l.s. RIJKENS. Gem. Visscherijschool. De leerling H. Burggraaf, die in Mei j.l. tegde voor examen 3den Stuurman Jfoote Vaart, heeft thans te Scheveningen het diploma A voor eindexamen Zee- 'aartschool behaald. De Chr. J. M. V. organiseert op Vrij- $29 Juli een boottocht naar Bergen en woorh De leden der kleine Meisjesvereeni- der Ned. Herv. Gemeente hebben asdag een uitstapje gemaakt naar eQ Haag en Scheveningen, hetwelk door Prachtig weer begunstigd werd, zoodat er Vee' is genoten. Omtrent de tweede sluisdeur voor de jleuwe schutsluis alhier vernemen wij na- iert dat deze a.s. Woensdag van Rotter- naar hier zal gesleept worden, het transport is ook nu weer opgedragen 011 het Bureau Wijsmuller. i ^ËjÊlBcHANGERj /MEUBELMAKER WERKEN VOLGENS EIGEN- EN GEGEVEN ONTWERPEN ZEEMANSRUST IN 1926. Aan het jaarverslag der Vereeniging Zeemansrust IJmuiden, gevestigd te Am sterdam, ontleenen wij het volgende: Het jaar 1926 begon voor de visscherij en dus ook voor Zeemansrust aan merkelijk beter dan 1925. Thans geen sta king, welke 0 de visscherij lam sloeg; wel stelden de organisaties der zeelieden den reeders enkele eischen, doch deze werden door de werkgevers als billijk beschouwd en gereedelijk ingewilligd. Helaas waren de resultaten van de vischvangst in de eerste 3 maanden des jaars gering; hierin kwam gelukkig verbe tering door het in toepassing brengen van een nieuw systeem treilnet van Franschen oorsprong. De V.E.M. begon met eenige vaartuigen, voorzien van dit geoctrooieerde net, naar zee te zenden; dit voorbeeld vond navol ging en thans zijn de meeste, vooral de groote treilers, met dit verbeterde net uit gerust. Gaandeweg verbeterden in 1926 de vang sten en de besommingen, dank zij de in Engeland uitgebroken en vele maanden volgehouden kolenstaking. De vischaan- voer in Engeland was daardoor zeer be perkt en gaf aanleiding tot een aanzienlij ke prijsstijging. Van deze onvoorziene omstandigheden heeft onze treilvisscherij geprofiteerd. Een groot aantal treilers marktte in de Engel- sche havens en maakte daar flinke besom mingen. Weliswaar ontstond een sterke stijging in de kolenprijzen, doch voor dit nadeel werd ruimschoots vergoeding ge vonden in hoogere besommingen, niet al leen in Engeland maar ook hier. De gemiddelde besomming der treilers vermeerderde van ca. f 68.000.per jaar tot ca. f 76,000.waarbij er natuurlijk ^rekening mede gehouden moet worden, dat in 1925 als gevolg van de staking in IJmui den slechts 11 maanden gevischt werd; de gemiddelde vangsten per reisdag stegen van ca. 818 K.G. in 1925 tot 869 K.G. in 1926, Het aantal in de vaart zijnde stoom- fcreilers blijft de laatste jaren om de 150 vaartuigen schommelen. En zoo kan aan het eind van 1926 ge zegd worden, dat de treilvisscherij in het algemeen winstgevend is geweest. Anders was het met de kustvisschers, de botters en schokkers. Behalve voor enkele groote- re botters, welke bij Terschelling konden visschen, was de opbrengst van dit be drijf niet bevredigend. Schreven wij in ons verslag van 1925, dat het met de haringvisscherij treurig was gesteld, ook dit jaar kunnen wij he laas niets anders berichten. In 1926 gingen alweer minder vaartuigen ter haringvisscherij. Beoefenden in 1925 nog 25 zeil-, motor- en stoomloggers van IJmuiden uit de drijfnetvisscherij, in '1926 kozen slechts 17 van die vaartuigen zee. Zij voerden voor nog geen f 645.000. visch aan, in 1925 nog voor ca. f 745.000. Zijn de vangsten slecht, dan zijn ook de verdiensten der visschers gering. Veelal bleef het aandeel van de bemanning in de! besomming beneden het gegarandeerde loon, dat maar f 10.per week bedroeg, j Waren de geldelijke verliezen groot, on-! herstelbaar waren de verliezen aan men- schenlevens. In den storm, welke in October 1926 de Noordzee teisterde, vergingen 4 zeil- en één stoomlogger, waarbij 66 visschers om het leven kwamen. Inderdaad ,,de visch wordt duur betaald", mogen wij zeggen met Kniertje, een der bekende figuren uit Heyerman's „Op hoop van zegen". Om een denkbeeld te geven van de be langrijkheid van het vischbedrijf in IJmui den vermelden wij nog, dat* in 1926 op de markt zijn aangevoerd ca. 58.6 millioen K.G. visch (in 1925: 53,9 millioen K.G.) waarvan de opbrengst heeft bedragen ca. 12.8 milioen gulden (in 1925 eveneens ca. 12.8 millioen gulden), waarvan de IJmui der-visschers hebben aangebracht voor ca. 10 millioen gulden in 1925 ca. 11 millioen gulden) Bij de vergelijking dezer cijfers, dient in aanmerking genomen te worden, dat in 1925, tengevolge van de staking 11 maan den gevischt werd, terwijl in 1926, zooals reeds vermeld, veie treilers om de hooge prijzen in Engeland hun visch verkocht hebben. De uitkomsten der visscherij in IJmui den over 1926 samenvattend, kunnen wij vaststellen, dat de treilers een loonend jaar achter den rug hebben, de kustvis- scherij met zeilvaartuigen onbevredigende uitkomsten had, terwij! de haringvisscherij verder achteruitging. De beugvisscherij vermelden wij niet meer; hare vangsten verminderden van ca. 250.000 gulden in 1925 tot ca. 150.000.— gulden in 1926, zoodat zij eigenlijk geen factor van eenig belang vormt in het IJmuider bedrijfsleven. In den loop van het jaar 1926 werd de haven bezocht door verschillende vreemde visschersvaartuigen, in hoofdzaak Engel- sche, Duitsché, Belgische en Deensche, welke voor ca. 1.8 millioen gulden visch aanbrachten (in 1925 voor ca. 1.5 millioen gulden) Een afspiegeling van den gang van za ken in IJmuiden vinden wij in de lotge vallen van Zeemansrust. Zeemansrust komt als hotel, niettegen staande de primitieve inrichting, in trek. Worden vreemde treilers aangekocht door IJmuider reeders en daarheen gebracht door vreemde bemanningen, zooals in het afgeloopen jaar nog al eens gebeurde, dan wordt Zeemansrust hun als verblijfplaats aangewezen. Melden buitenlandsche zee lieden zich bij hunne Consulaten, dan wordt hun Zeemansrust als logement aan bevolen. Aangebrachte schipbreukelingen worden steeds in Zeemansrust gehuisvest als er plaats is. Meer dan eens moest Van der Steen ze naar het Koning Wil lemshuis brengen, maar ook de geregelde gasten, een aantal zeejongens, die Zee mansrust zoo gaarne als hun tehuis zou den willen beschouwen, moesten van tijd tot tijd worden afgewezen. Het behoeft geen betoog, dat het bedrijf voor Van der Steen en vooral voor zijn vrouw, zeer inspannend is, vooral omdal zij zich niet tevreden stellen met de mate- rieele verzorging, doch ook de geestelijke verzorging niet vergeten. Vooral deze kant van hun werk geeft hun bevrediging, daar zij meermalen zoo gelukkig zijn het zedelijk en moreel peil hunner gasten te verhoogen door hun invloed en hun voor beeld. Dank zij Van der Steen's gunstige repu tatie en de telefoon, gelukt het hem een steeds grooter aantal visschers- en zeelieden aan vaart te helpen. In 1926 konden er 125 (in 1925: 72) ge plaatst worden, deels op de groote vaart tot verdriet van de ronselaars, die zich nu niet meer kunnen verrijken ten koste der berooide en zonder emplooi zijnde zeelieden. Maar ook op medisch gebied beweegt zich Van der Steen. In 1926 heeft hij heel wat Urkers behandeld en verbonden, die als gevolg van hun ruw bedrijf, leden aan zwerende handen. Het St. Nicolaasfeest werd weer op de gebruikelijke wijze gevierd. Van der Steen bracht op verzoek van de aanwezigen hun j dank voor den aangenamen avond aan het i Bestuur onzer Vereeniging over. Van de bibliotheek werd een druk ge- Aangemoedigd door het succes der vorige week besloten wij als uitzondering deze maal den verkooptijd te ver lengen. De nog aanwezige RESTANTEN zullen door ons voor ZELDZAAM LAOE PRIJZEN worden opgeruimd, NOCJ VIER DAOEN. Alle bekende prima HEEREN- en JONQENSKLEEDINO en DAMES OA- BARDINE REOENMANTELS enz. enz., tevens Werk-en Fantasiebroeken, Dassen, Bretels, REGENJASSEN en enkele Vesten. Gaat vooral een dezer dagen zten, bij den heer G. v. d. Outenaar, Enschedéilr. 6, IJmuiden. Voor koopers van buiten vergoeden wij buskosten. KOMT ZIEN! - VRIJ ENTREE VASTE PRIJS Zaterdag van 11—9 uur - Maandag, Dinsdag en Woensdag van II—8 uur Oroote sorteering voor Corpulente Personen. de AM8TERDAMSCHE CONFECTIE HANDEL bruik gemaakt; van verschillende vrien den ontving Zeemansrust weekbladen en tijdschriften. Van iemand, die onbekend wenschl le blijven, werd een gift van f 100.ontvan gen, een geschenk, dat met erkentelijkheid aanvaard werd. Het bedrag werd besteed voor aanvulling en uitbreiding der biblio theek. Het Bestuur wenscht den schenkers har telijk dank te zeggen voor hun belangstel ling in ons Huis. Toch blijven er nog allerlei dingen te wenschen over, bescheiden en onbeschei den wenschen. Tot de eerste behooren een paar domino-, dam- en schaakspelen; tol de laatste een nieuw biljart en muziek, het zij in den vorm van een gramofoon ofwel van radio. Het mocht in het afgeloopen jaar niet gelukken een ruimer tehuis voor Zeemans rust te vinden; wij blijven evenwel werk zaam. De jaarrekening over 1926 sloot met een verlies van ca. f 200.In het afgeloopen jaar bleef het aantal begunstigers en le den op hetzelfde peil. Op 31 December van 1926 waren er 31 begunstigers en 42 le den. Toch is er reden tot tevredenheid. Zee mansrust voldoet weer aan haar bestem ming, dank zij het vlotte beheer van de Van der Steen's, maar ook dank zij hun maatschappelijken arbeid. Aan hen een woord van dank! Uit een voordracht van drie personen is tot onder-directeur voor de bedrijven gas en water benoemd de heer M. Kamp man te Bloemendaal. Een ingezetene uit Velsen had een fiets verloot. Het was zoo gegaan: De man had 150 lootjes gemaakt. Er werd voor een lot zooveel centen betaald als het ge tal dat het lot bevatte. Toen er eenig ver schil was ontstaan over de vraag wie de fiets had gewonnen, kwam de politie er achter dat er een loterij zonder vergun ning was gehouden. Wegens het aanleggen van een loterij zonder vergunning werd tegen den man die de loterij had gehouden gevorderd f 20 of 5 dagen. De kantonrechter veroordeelde hem tot f 10 of 5 dagen. Bij de op 29 Juni gehouden raads verkiezing deed zich het eigenaardige ge val voor, dat van een der lijsten, n.l. van de lijst-Schilling alle drie op de lijst ge plaatste personen gekozen zijn. Indien dus één dezer personen mocht bedanken of tusschentijds aftreden, zal van die lijst geen aanvulling geschieden en dus de va cature moeten worden aangevuld met een candidaat van eèn der andere lijsten. Bij deze verdeeling moet in toepassing wor den gebracht het stelsel der hoogste ge middelden. Gebleken is, dat in dit geval de S, D. A. P, het eerst voor een zetel in aanmerking komt. Het blijft dus zoo wat „in de familie". Centraal Genootschap voor Kinderherstel- lings- en Vacantiekolonies. Afdeeling Velsen. Verkoop van zilverpapier, theelood. De vorige maand werd de geheele voor raad, die gedurende 2 a 3 jaar aan ver schillende scholen enz. werd opgespaard en verzameld, verkocht; het totaal gewicht bedroeg 160'K.G. en de opbrengst was f 37.63; de verkoop aan School H bracht op f 2.55. Het bestuur brengt langs dezen weg aan alle spaarders hartelijk dank voor de ver leende medewerking. Uitzending van kinderen. Een kind vertoefde 3 maanden te Nun- speet, terwijl een groep van 11 kinderen vanaf 10 Juni tot 13 Juli te de Steeg ver- ij f hield. In de najaars-winterver^leging gaan minstens nog 10 kinderen naar Heel- sum of de Steeg. Ouders, doctoren of onderwijzers, die een kind hebben voor te dragen voor deze uitzending, gelieven hiervan opgave te doen aan den Secretaris: IJ. J. REITSMA, Willebrordstraat 5, IJmuiden-Oost. De Vereeniging van burgemeesters en secretarissen in de provincie Utrecht heeft Donderdag een bezoek gebracht aan onze gemeente. Het uit 32 personen be staande gezelschap arriveerde om 12.15 per Alkmaar Packet en bracht toen eerst een bezoek aan het raadhuis, waar de bur gemeester in de nieuwe raadzaal een toe spraak hield, welke beantwoord werd door den voorzitter der vereeniging, J. C. Graaf van Randwijk, burgemeester van Amers foort. Daarna ging het gezelschap naar het park Velserbeek, waar geluncht werd. Met een autobus vertrokken de heeren naar IJmui den, waar de werken voor den bouw der nieuwe schutsluis werden bezichtigd. LAWN-TENNIS. De Nederl. Tennis-kampioenschappen. Zooals in de Ned. tenniswereld voldoende be kend is, zijn in 1926 de Ned, Kampioenschappen weder in hun vroegere vorm hersteld, nadat in daaraan voorafgaande jaren zonder eenig succes getracht was een andere manier van verspelen te vinden, welke meer op een „afdoener" dan op een festijn van nationale sport geleek. Het behoeft geen betoogd dat de belangstelling voor het nationale tennis nierdoor enorm geleden heeft, hetgeen nog verergerd werd door het van officieele zijde toekennen van meerdere belang rijkheid aan de internationale tenniswedstrijden. Dat onder deze omstandigheden de Nationale Kampioenschappen in 1926 algemeen erkend suc ces zijn geworden, moet zeer zeker voor een groot deel toegeschreven aan de grondige voor bereiding te Hilversum. Door dit bewustzijn aan gemoedigd, wil het Comité van Voorbereiding de uiterste kracht inspannen om het succes te be stendigen en uit te breiden. Het streven van genoemd comité kunnen we niet anders dan toejuichen, omdat we er van overtuigd zijn, dat goed goerganiseerde kampioen schappen met algemeene deelneming kweekbed- dingen zijn voor onze internationale spelers, en waar wij van deze soort slechts schaars voorzien zijn, (Timmer, Diemer Kool en Van Lennep) moet deze aangelegenheid ook uit dat oogpunt den al- gemeenen steun hebben. De tennis-kampioenschappen worden dit jaar te Hilversum verspeeld van 17 Augustas,

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 1