Vervolg Plaatselijk Nieuws Ijmuiden. Velsen. Driehuis Visscherij Gesmette en roode huid bij kleine kindenen PUROL Scheepvaart Gemengd Nieuws. Politierapport Voor 't examen .Kantoor-stenograaf 130Ned.", afgenomen door de Federatie voor Stenografie „Groote", slaagden Woensdag te Amsterdam o.m. onze plaatsgenooten de dames C, J. P. Filarski en A. J. M. Scholten, opgeleid door den heer F. de Vries, alhier. Bij de onlangs te Amsterdam gehou den examens der Ver. v. Leeraren, slaag de voor het diploma Duitsche Handels correspondentie de heer B, Ebben, opge leid door den heer J. Kooi, alhier. Aan het Clir. Lyceum te Haarlem is bevorderd naar de 4e klasse H. B. S. wisk.-afdeeling P. Verhoog alhier. Heden, Zaterdag, zullen 150 kinderen van het kinderkoor „Jong Leven" uit Apel doorn op bezoek komen bij het kinderkoor „de Kleine Stem" alhier. De Apeldoorn- sche zangers zullen 4 dagen tegast blijven. Zij worden ondergebracht bij verschillende pleegouders. Donderdagmorgen werd met goed gevolg van Burgerhouts Machinefabriek en Scheepswerf te Rotterdam te water gelaten de tweede sluisdeur, in aanbouw voor de groote schutsluis te IJmuiden, De deur werd direct versleept naar het dok IV van de gemeente Rotterdam, om de houten drijfkisten, welke noodig zijn voor den afloop, te verwijderen. Dienzelfden dag is men op de werf van de firma Burgerhout al weer begonnen met den bouw van de derde en laatste deur voor de nieuwe sluis te IJmuiden. Deze deur, welke geheel gelijk aan haar beide voorgangsters zal zijn, zal vermoedelijk over vier a vijf maanden gereed komen. Eenigen tijd geleden deelden wij mede, dat door een aantal landeigenaren en huurders, een procedure was ingesteld tegen de N.V. Vereen. Kon. Papierfabrie ken te Velsen. Deze Naamlooze Vennootschap had met toestemming van B. en W. op een aan haar toebehoorend stuk grond gelegen tus- schen de Groote Hout of Koningsweg, Oude Schulpweg en Gildenlaan te Velsen- Noord een aantal bronnen geslagen voor watervoorziening der fabrieken. De eigenaren en huurders van omlig gend land meenden, dat zij door dezen maatregel ernstig zouden worden bena deeld, daar door het onttrekken van veel water aan den bodem, hun perceelen in afzienbaren tijd zoo niet geheel waarde loos, dan toch veel in waarde zouden achteruit gaan. Van een uitspraak der Haarlemsche rechtbank, die de papierfabrieken toe stond om deze bronnen te plaatsen voor den proeftijd van één jaar, gingen belang hebbenden in hooger beroep, daar vol gens hen deze tijd veel te kort was en het minstens 5 jaar moest zijn. In één jaar, vooral als er dan wat veel water viel, was er niets te constateeren van een verdroging van den grond. In hoogste instantie heeft thans de Hoo- ge Raad uitspraak gedaan en aan de pa pierfabrieken vergunning verleend, echter met een proeftijd van 3 jaar. In de week van 39 Juli zijn in de ze gemeente 3 gevallen van roodvonk voorgekomen. Het afbouwen der R.K. Kerk aan den Wijkerstraatweg, onder beheer van den architect Jan Stuyt, is opgedragen aan de laagste inschrijvers, Venhoven en Evers te Heemstede, voor f 62064. Naar de „N, R. Ct.'' verneemt, is de Rotterdamsche verordening tot gemeente lijke huurbeperking door de Kroon ge schorst. In de vergadering van den Gemeente raad Aran Amsterdam, Woensdagavond gehouden, deelde wethouder de Miranda mee, van minister Slotemaker de Bruine bericht te hebben ontvangen, dat de Am- sterdamsche huurverordening ter schor sing aan de Koningin is voorgelegd. Zooals men weet, is door de soc.-dem. raadsfractie alhier ook een voorstel inge diend, om een gemeentelijke huurverorde ning te ontwerpen. Door de commissie van maatschap pelijk werk uit den Algem. Ned. Typ. Bond is Zondag 17 Juli een excursie ge organiseerd voor de leden, naar Wester- veld, tot bezichtiging van het nieuwe Co- lom barium van het Crematorium. WITTE KRUIS. Iedere Woensdagmiddag van 3 tot 3.30 uur stelt de Vereeniging het Witte Kruis, in de Chr. Nat. School te IJmuiden-Oost moeders gratis in de gelegenheid raad te vragen omtrent de voeding aan haar zuigelingen. Het advies wordt gegeven door den Consulent, Dr. Hanneman. Voor kraamverzorging, welke ook door boven genoemde Vereeniging wordt uitgeoefend, wende men zich tot het bestuurslid der Vereeniging, Mevrouw Suwerink, Trompstraat 72 te IJmuiden- .Oost, Tarief naar draagkracht f 5f 15. POSTKANTOOR TE IJMUIDEN. Lijst van onbestelbare en door geadresseerde geweigerde brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de 2e helft der mnd. Juni '27. Brieven Binnenland, 1. Bureau de Concurrent, IJmuiden. 2. Court, J„ Breda. 3. Departement Onderwijs, Haag 4. Hamer den, A., Schevening.m. 5. Minister Financiën, Haag. 6. Minister v. Oorlog, Haag. 7. Passer de, P., Haarlem, Briefkaarten Binnenland. 8. Bakker, Amsterdam. 9. Buurens, den Haag. 10. Griest, K., Breda 11. Jansen, L., Haag. 12. Pieters, Amsterdam, 13. Zira, A,, Steeg. Brieven Buitenland. 14. Egner, P., Zonder adres. 15. Knaach, Minna, Hamburg. Briefkaarten Buitenland. 16. Lindemann, Tini, Ruhrort. RIJKSPOSTKANTOOR. Opgave betreffende het postkantoor IJmuiden. Maand Juni 1927. Aan bovengenoemd kantoor werd, in den loop der maand, op spaarbankboekjes ingelegd f 21.287.40 en terugbetaald f 20,650.66. D erhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 636.74. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 22, Door tusschenkomst van dit kantoor werd ter Directie op staatsschuldboekjes ingeschreven nominaal f 600, en afgeschreven nominaal nihil. Derhalve meer in- dan afgeschreven f 600, Hel aantal nieuw uitgegeven staatsschuldboek jes bedroeg 1. ONZE STOOMTREILVISSCHERIJ Men schrijft aan de N, Rott. Ct.: Terwijl in Groot-Brittannië steen en been ge klaagd wordt over den ongunstigen toestand van het stoomtreilbedrijf, zoodat dit hoe langer hoe meer inkrimpt, en de Duitsche stoomtreilreederij- en insgelijks over het algemeen geen reden heb ben, tevreden te zijn, kan het IJmuidensche be drijf, al is daarin van voorspoed nog geen sprake, zich vrijgoed handhaven. Voor een niet gering deel is dit te danken aan de toeneming van de vangsten onzer stoomtrei- lers in de Noordzee, hun voornaamste vischge- bied. In zooverre deze hier te lande worden aangevoerd, waren zij gemiddeld per reisdag in de periode Juni 1926 tot Juni 1927 9 a 10 groo- ter dan in het tijdvak Juni 1925 tot Juni 1926. Dit wordt, naar men weet, tendeele toegeschreven aan de invoering op een groot deel der IJmui densche vloot van het ietwat gewijzigde Vigue- ron-Dahlnet en belangrijke technische verbeterin gen aan het gewone treilnet, voor een ander deel aan een goede teelt van de schelvisch. De verwachting, waarvan ik indertijd melding maak te, dat de ruime schelvischvangsten, welke de jaren 1925 en 1926, dank zij de gunstige broedja- ren 1923 en 1924 kenmerkten, zich dit jaar zou den voortzetten, heeft zich n.l, verwezenlijkt. Dit geldt intusschen voornamelijk voor de middel- schelvisch en geenszins voor de grootere schel visch. Ten aanzien van de laatste viel geen toe neming te bespeuren; in zooverre de schelvisch, dank zij een goede teelt, overvloediger is dan anders, wordt zij blijkbaar weggevangen, voordat zij gelegenheid heeft gehad, groot te worden. Behalve veel middelschelvisch is er dit jaar tot dusver ook veel platvisch, vooral klein- schol, gevangen. De kleine schol vindt meestal in het binnenland gretig aftrek, terwijl voor tong en tarbot de Fransche markt gunstig was. De uitvoer naar België wordt, naar gelang de in vloed van de stabilisatie op de goederenprijzen en loonen zich daar meer doet gelden, allengs beter; in handelskringen klaagde men intusschen, dat de toestand in dat opzicht nog niet geheel normaal is. In Duitschland blijft men zware concurrentie ondervinden van de IJsland-visch der Duitsche toomtreilers, welke mede tengevolge de lage ta rieven, voor het vervoer van deze visch naar de Duitsche afzetgebieden op de Duitsche Spoorwe gen toegestaan, in die gebieden tegen veel lagere prijzen kan worden aangeboden, dan onze Noord- zee-visch. Weliswaar is de Duitsch IJsland-visch meestal van veel mindere kwaliteit, maar de Duitsche Consumenten geraken hoe langer hoe meer daaraan gewend. Bovendien heeft men in Duitschland, om eenigermate aan dit bezwaar te gemoet te komen, speciale vischsneltreinen van Westermünde naar Rijnland en Westfalen inge legd, waardoor de van deze Duitsche haven ver zonden visch in de groote steden, in die streken gelegen, een dag vroeger in consumptie kan wor den gebracht, dan de van IJmuiden verzonden visch. De onvoldoende vangst van groote schel visch in de Noordzee en de hooge prijzen, welke daardoor te IJmuiden voor die visch moeten wor den betaald, zijn oorzaak, dat voor zoover dat artikel betreft, de concurrentie met de goedkoo- pe IJslandvisch vrijwel onmogelijk is. Alleen de vischsoorten, welke niet uit IJsland worden aan gevoerd, zooals tarbot, tong, griet en de kleine schelvisch, zoogenaamde „braadschelvischwel ke het Duitsche vischbakkerijbedrijf niet kan missen, vinden in Duitschland nog een goede markt. Dit land is voor ons treilvisscherijbedrijf dan ook van veel minder beteekenis, dan vóór den oorlog. Gelukkig staat hier tegenover, dat het debiet in ons eigen land flink is toegenomen. Over het algemeen schijnen tegenwoordig met sloomtreilers van de kleinere soort, de zooge naamde kustbootjes, welke zulk een belangrijk deel van onze vloot uitmaken, betere resultaten te worden verkregen dan met grootere schepen. Voor een deel zal dit wel samenhangen met het feit dat de vangst van de platvischsoorten, welke voor de kuslbooten vooral van belang zijn, tegen woordig vrij ruim is. Verder is men geneigd, het mede toe te schrijven aan het feit, dat voor die vischsoorten de afzet betrekkelijk gemakkelijk is.1 Men blijft te IJmuiden paraat niet alleen ten aanzien van het zoeken van betere vischmetho- den, maar ook met betrekking tot bezuiniging op de exploitatie-kosten. Van belang is op het laatstgenoemde gebied een proef, welke de maat schappij De Marezaten neemt met een nieuw soort stoomketel. De ervaring, welke tot dusver daarmee opgedaan is, moet zeer gunstig zijn. Het kolenverbruik toch is aanmerkelijk minder dan bij een gewonen ketel, en daar dit de voornaam ste uitgave-post bij de stoomtreilvisscherij vormt, is dit van zeer groot belang. Bovendien vergt de ketel veel minder onderhoudskosten. Weet men door dergelijke bezuinigingsmaatre gelen en verbetering van de vischmethoden de exploitatie-kosten per eenheid van. de gevangen j visch, of zoo men liever wil, de kostprijs van dei visch te verlagen, dan is men op den goeden weg, verzacht en geneest men met (p 680 naar een goed winstgevende exploitatie, want dan alleen Kan men, zoolang althans de Euro- peesche verschvisscherij niet belangrijk is inge krompen, met succes concurreeren met andere voedingsmiddelen, als b.v. vleesch, welke door de toepassing van moderne methoden (men denke aan het bevriezen van vleesch) verhoudingsgewij ze goedkooper zijn geworden dan visch. Blijkens het Voorloopig Verslag der Twee de Kamer over het wetsontwerp ter voorkoming van misbruiken in den uitvoerhandel van haring, konden zeer vele leden met de indiening van dit wetsontwerp instemmen. Benige leden waren evenwel van oordeel, dat de toelichting van het wetsontwerp de knoeierijen van den haringhan- del te algemeen en de nadeelige gevolgen daarvan te ernstig voorstelt. Sommige leden spraken de meening uit, dat dit wetsontwerp te laat komt. De vraag werd gesteld of het departement wel bij voortduring voldoende aandacht schenkt aan de haringvisscherij. Anderen waren voorshands nog niet overtuigd van de noodzakelijkheid van dwingend ingrijpen van den wetgever in dit be drijf. De regeering spreekt in de M. van T. van de onmogelijkheid van een regeling door belang hebbenden. Maar, zoo wordt gevraagd, hoe kon die onmogelijkheid blijken? Indien er geen ge schikte organisatie was, had de regeering de tot standkoming van zulk een organisatie dienen te bevorderen. Eenige leden waren van meening, dat controle voor de bestaande organisaties van belangheb benden, zooals in den boterhandel geschiedt vlot ter zou kunnen gaan en veel minder zal kosten, dan indien hei Rijk deze controle uitoefent. Zij vroegen of het juist is, dat de organisaties in den haringhandel dit aan de regeering hebben aange boden en de regeering dit heeft geweigerd? Zoo ja, op welke gronden berustte die weigering? Gaarna zou men nog inlichtingen ontvangen omtrent de wijze waarop de regeering zich voor stelt dit ontwerp, tot wet verheven, uit te voe ren, ook met betrekking tot de kosten. Is voorts, aldus wordt gevraagd, de regeering er zeker van, dat in het systeem der wet een behoorlijke con trole verzekerd zal zijn? Voorts werd gevraagd, of wel volstaan kan worden met de instelling van een controle met betrekicing tot den haringhandel alleen. Men meende n.l. te weten, dat ook in andere takken van den vischhandel knoeierijen veelvuldig voor komen. Zoo b.v. in den ansjovishandel, waar het misbruik zou voorkomen, dat de zwaardere en goedkooper Spaansche ansjovis als Hollandsche in den handel wordt gebracht. Voorts in den handel in Zuiderzeebokking, waarbij het ver schijnsel zich zou voordoen, dat haring van min dere kwaliteit uit het buitenland naar de Lem mer wordt vervoerd om daar gerookt, en ver volgens als Zuiderzeebokking in den handel te worden gebracht. Men hoopte dat de regeering ook tegen deze misbruiken krachtig zal optreden, Woensdag heeft het vracht- en passagiers stoomschip Boskoop, door C. v. d. Giessen en Zonen's Scheepswerven te Krimpen aan den IJs- sel gebouwd voor rekening van de Koninklijke Nederlandsche Stoombootmaatschappij te Am sterdam, zijn proeftocht gedaan. Om kwart over tien aanvaardde het schip de reis van het terrein van de Rotterdamsche Droogdokmaatschappij af: de Droogdok heeft de machine-installatie geleverd. Toen even buitengaais, waar men te ruim twaalf uur was aangekomen, de gewone manoeu vres waren verricht, werd de reederijvlag gehe- schen. In den salon heeft de heer Hudig daarna namens zijn directie het schip overgenomen. Al vorens de heer Hudig het woord nam, heeft de heer C. v. d. Giessen de Koninklijke dank gezegd voor de opdracht, en het schip zijn beste wen- schen in de vaart meegegeven. Hij wees erop, dat de Boskoop een zusterschip is van de Baarn. het tweede door C. v. d. Giessen en Zonen's Werf voor de Kon, Ned. Stoomboot Maatschappij ge bouwde vracht-passagiersschip de Simon Bo livar was het eerste en in alle onderdeelen daaraan gelijk is. Alleen de machine-installatie verschilt. De Baarn heeft een triple expansie machine, de Boskoop een L. E. S.-machine van hetzelfde vermogen. Het zal interessant zijn na eenigen tijd de resultaten der beide installaties te vergelijken. De heer van der Giessen bracht voorts in herinnering dat de betimmering is uit gevoerd in eigen beheer van de werf, naar ont werpen van den architect Hazeveld en prees ten slotte de aangename samenwerking met de tech nici van de reedërij, in het bijzonder met ?r. E. v. Dieren. De gemeente Boskoop heeft het schip een sier lijke winpel cadeau gedaan, de plateelfabriek Zuid-Holland te Gouda heeft de vazen aangebo den voor de Boskoopsche bloemen. Om half vijf ongeveer was de Boskoop te IJmuiden, Ze trof het echter niet, er gingen een drietal schepen vóóir in de sluizen, zoodat ze eerst te kwart voor zes op haar beurt gelegen heid kreeg om te schutten en daarna naar Am sterdam op te stoomen. De Boskoop komt onder commando van kapi tein K. Tates, die ook reeds bij den bouw van de Baarn en van dit laatste schip toezicht heeft ge houden. Den 23en gaat het schip van Amsterdam naar Hamburg, den 30en van Hamburg naar Ant werpen, den 4en Augustus van Antwerpen weer naar Amsterdam, waarna het 9 Augustus de reis naar Zuid-Amerika aanvaardt. Het schip heeft 3 doorloopende dekken; vóór de machine en ketelruimte bevinden zich 3 laad ruimen, daarachter 2. In het ruime kruiserhek be vinden zich de stoomstuurmachine en de ver blijven van de bemanning. Tusschendeks achter de machinekamer zijn ruime provisiebergplaatsen; een deel van deze bergplaatsen is geïsoleerd en wordt door een ammonia vriesmachine-installatie gekoeld. Midscheeps bevindt zich een dekhuis van 2 ver diepingen. In de onderverdieping wonen de of ficieren en machinisten en het civiel personeel. Verder vindt men hier o.a. enkele hutten voor 3e klasse passagiers. Op de bovenverdieping bevinden zich ruime één-, twee- en driepersoonshutten voor 29 pas sagiers le klasse. Aan de voorzijde liggen naast elkaar de eetzaal en de damessalon, Van de stuurboordgang voert een trap naar de rookka mer op het sloependek, Naast de rookkamer be vinden zich de verblijven van den gezagvoerder: zitkamer, slaapkamer en badkamer. Afgekondigd is het Staatsblad bevattende het besluit van aen 3den Mei 1927, tot vaststel ling van een bijzonder reglement van politie voor het Noordzeekanaal. Een Engelsch schip de Montcalm", heeii eenige dagen geleden een ontmoeting met een ijsberg gehad in de Straat van Belle Isie aan den ingang van de golf van St. Lawrence. De passa giers hebben benauwde oogenblikken beleefd. Er heerschte een zware mist, toen plotseling tegen half drie aan stuurboord een geweldige ijsDerg opdoemde, die hoog boven de schoor- steenen van het schip uitging. Een knarsend ge luid werd gehoord en de „Montcalm" maakte zwaar slagzij. De passagiers er waren er 1100 aan boord konden het schip duidelijk over den uitlooper van den ijsberg hooren schuiven. Er ontstond onder de passagiers groote consterna tie, die vergroot werd toen orders werden gege ven om de reddingsbooten uit te zetten. Vrouwen en kinderen begonnen te gillen, verscheidene vrouwen vielen flauw. Het schip herstelde zich echter en een onderzoek wees uit dat ofschoon een schroefblad eenigszins beschadigd was, het schip zelf ongedeerd was gebleven. Toen de passagiers de verzekering kregen dat er geen ge vaar dreigde, werd het weer rustig aan boord. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN. Tarief van invoerrechten in Noorwegen. Blijkens ontvangen bericht is de goudtoeslag bij de heffing der Noorsche invoerrechten niet 1 Juli 1927 verminderd van 20 op 10 De alge- meene toeslag op de invoerrechten van 50 is gehandhaafd gebleven, eveneens de 60 luxe toeslag op koffie en suiker. 75-Jarig bestaan van de Haarlemsche Kamer van Koophandel en Fabrieken. Zaterdag 9 Juli 1927 zal voor den schrij ver van een volgend gedenkboek over de Haarlemsche Kamer van Koophandel met gulden letteren worden vermeld, als een der belangrijkste dagen in het volle en vol waardig leven van deze Kamer. Wij zeggen een volgend gedenkboek, omdat op 9 Juli 1927 reeds een gedenk boek is verschenen, ter herinnering aan het 75-jarig bestaan der Kamer in de eerste plaats, maar niet minder doordrongen van een jubeltoon, omdat het op dezen voor de Kamer zoo gewichtige dag, het feit mocht vieren van zich te vestigen in een eigen home; dit voor Haarlem en Omstre ken zoo gewichtig lichaam passend tredend in eigen thuis. Dit gedenkboek is op verzoek van de Kamer samengesteld door den Secretaris, den heer Jhr. J, C. Mollerus, voor nie mand in het gebied der Kamer, die zich ook maar op eenigerlei wijze met de Ka mer in verbinding had te stellen een on bekende; die om zijn buitengewone be reidwilligheid ook ieders achting en vriendschap heeft verworven en verdiend en aan wien niemand anders zeker deze zware en veelomvattende taak beter had kunnen worden toevertrouwd. De Haarlemsche Kamer, laatst geves tigd op de 2e étage van het gebouw op den hoek van Kruisstraat en Parklaan le Haarlem is Zaterdag 9 Juli verhuisd naar het Nassauplein 6 aldaar en zij moet wel het gevoel hebben van een burger, die na lange jaren van hard werken en groote zuingheid, den huisbaas zijn laatste huur kan afdragen en in zijn eigen huis zijn privé domein, kan trekken, waar hij zich eerst recht „thuis" zal gevoelen. Aan de vriendelijke uitnoodiging om de officiéél e en feestelijke opening van den nieuwen zetel van de Kamer bij te wonen, hebben wij gaarne gevolg gegeven, om dat wij door een tamelijk regelmatig con tact met het personeel van de Kamer, de beteekenis van dit instituut mogelijk beter kennen en weten te waardeeren, dan de meer afzijdigen, die niet dan schoorvoetend hun dikwijls zeer geringe Omslag voor de instandhouding der Kamer offeren. Te ruim 3 uur had zich een uitgelezen schaar van vooraanstaande mannen op het gebied van Handel en Industrie en op be- stuurdersgebied in de fraaie zaal op de 2e verdieping van het mooie pand aan het Nassauplein vereenigd, waar wij o.m. op merkten de heer Heringa, chef der afd. Handel bij het Ministerie van Arbeid, Han del en Nijverheid, wegens verhindering van Z. E, den Minister; vertegenwoordi gers van het College van Gedeputeerde Staten; Burgemeesters en leden van het Dagelijksch Bestuur van de gemeenten in het gebied der Kamer; de rechterlijke macht en het Kantongerecht, Consulaire ambtenaren, Posterijen en Telegrafie, van aangrenzende Kamers van Koophandel. Zij allen werden door den voorzitter der Haarlemsche Kamer, den heer E. H. Kre- lage, hartelijk welkom geheeten. Ook de pers werd dank gebracht voor hare aan wezigheid. De voorzitter zegde, hare me dewerking te waardeeren waar het geldt de vlugge verspreiding van berichten, die zij onder de aandacht van belanghebben den meent te moeten brengen. In een boeiende rede, die niet als histo risch overzicht van het 75-jarig bestaan beschouwd moest worden, schetste niette min de eminente voorzitter, de ontwikke ling van de Kamers van Koophandel in het algemeen, gedurende die 75 jaar en van de Haarlemsche Kamer in het bijzon der. f Met groote belangstelling werd dit be langrijk overzicht door de aanwezig^ aangehoord, waarna de heer Heringa, ua. mens den Minister in den heer Krela de Haarlemsche Kamer zeer hartelijk Vll, buitengewoon hoffelijk toesprak, waarna hij namens Z.E. den Minister het nieuWe gebouw voor geopend verklaarde. Achtereenvolgens werd nog het gevoerd door Mr. M. Slingenberg, waar- nemend Burgemeester van Haarlem, die namens het gemeentebestuur een mooia groote ets aanbood, voorstellende de we- reldhandel en industrie; de heer vaa^ bood namens de Algemeene Vereenifa voor Bloembollencultuur een zonnekloi aan; de heer Jhr, Mr. F. Teding van Bei hout, complimenteerde de Kamer namens het dep. Haarlem der Nederl. Mij. voor Nijverheid en Handel; de heer J. H, veur namens het Fransche Gouvernement, de heer M. Lugt bood bij zijn gelukwen f schen namens de Vereeniging voor d( Haarlemschen Geld- en Effectenhandel afbeeldingen aan van een paar ramen gebrandschilderd glas en de heer Mr. Bierens de Haan namens de Ned. Mij.voj Nijverheid en Handel een fraai tinne bord. Nadat de voorzitter, de heer E. H. Kre lage, onder warme woorden van hulA aan den heer Jhr. Mollerus een fraaie schrijfmap en aan den scheidenden Ad junct-secretaris een zilveren sigaretten]^ ker namens de Kamer had overhandigd a!t blijk van waardeering voor hun noeste vlijt en arbeid, werd gelegenheid gegev? het fraaie gebouw te bezichtigen. Aan de genoodigden zal het worden toegezonden. Belanghebbenden zij er dus aan berin, nerd, dat het adres der Kamer thans' Haarlem, Nassauplein 6. PARADIJSVOGELS EN REUZENWARAAN IN ARTIS. In het groote landschap-terrarium van Reptielenhuis laat Artis sinds eenige dagen m minder dan drie soorten Paradijs-vogels bewo deren. Twee groote Paradijs-vogels van de AiK.' eilanden, de soort met het goudgeel siergevefe te, een Roode Paradijs-vogel, en een twaaldrzt ge Paradijshop de beroemde zwarte of oab». kende Paradijsvogel van Valentyn hebbenk- een ruim en mooi ingericht verblijf, waar d( wonderkleurige sylphen hun luchtige sprongen bevallige rondvluchten uitvoeren over de takken der neerhangende slingerplanten en langs belommerden rotswand, om bijwijlen zich tek- den in den schildpaddenkreek. De prachtiger, gels zijn als ruil-objecten afkomstig van fa nieuwen dierentuin te Soerabaya, en door h goede zorgen van den gezagvoerder G. J. Terrö van het s.s. „Radja" der Mij. Nederland in t- stekende conditie overgebracht. Bovendien bracht Kapitein Terwiel als gesclitó van den heer H, R. Rookmaker, Ass.-Residenl b Flores, een pracht exemplaar van den Reuze waaraan van het Komodo-eiland mede; van tt tweede, aan boord helaas gestorven, exempk dezer kolossale hagedissensoort korfden huid schedel als waardevol materiaal voor het Zoé!:- gisch Museum behouden worden. De Reuzenwaraan van Komodo, die ook op ld uiterste Westen van Flores voorkomt bewoont5 Artis de middenafdeeling van het landschap k rarium en het Reptielenhuis. De heer J. Sieveking te Soerabaya schonkvt- derom eenige interessante zoetwater vissói voor het Aquarium, terwijl kapitein Terwiel reusachtige Kokos-heremietkrab v. de Moluka (Birgus latro) als geschenk meebracht, die, op het land levende strandkrab, in een terraria en het Reptielenhuis te vinden is. Een merkwaardige aanwinst voor de levfli have is ten slotte ook de West-Afrikaansche Ht nigdas (Mellivora Ratel leuconota) dien het ft nootschap van de Oost-'Afrikaansche Compagi te Grand Bassa in Liberia ten geschenke mot ontvangen, en in haar nieuw gebouw voor kks zoogdieren aan den vijver heeft ondergebracht. IJmuiden. Zaterdagavond ontstond in ds naalstraat tusschen een tweetal steenlossers woordenwisseling, welke zóó hevig werd, beide mannen, K. en C. geheeten, tot vee:: overgingen. In deze vechtpartij werd C. ernstig mishand! zoodat hij bloedend in het gezicht werd ver»"< en op den grond bleef liggen. De inmiddels waarschuwde politie heeft C., die gebrekkig mede naar het politiebureau genomen, alwaar constateerde, dat C, aan den enkel van zijn een ernstige fractuur had bekomen. Door den heer M. uit de Cederslraat aan het bureau Engelmundusweg aangifte dat hij eenige vaten uit een schuur verffi- Door de politie wordt een onderzoek inges" Door de politie werd aangehouden wfj W., die gesignaleerd stond in het Alg. W blad, daar hij nog wat met de justitie had te effenen. IJmuiden. Aan het bureau Engelmuu<|^ kwam iemand assistentie vragen, omdat hij - S. in huis ruzie was ontstaan. De juffrouv^ ruzie met Mej, L, over een kwestie. Ve trad als vredestichter op. Wegens overtreding der Arbeidswet» door de politie bekeurd de bouwondernemer WITTE KRUIS, Aid. VELSEN. Het Witte Kruis geeft hulp in huis DOOR ALLEN, VOOR ALLEN. Stel niet uit wat gij heden doen moet, en U op als lid der vereeniging. U heeft dan op kostelooze hulp van een der Wijkzuste" gratis gebruik van verpleegmateriaal. Inlichtingen betreffende het Lidman^ worden gaarne verstrekt, door den AdnujjJ teur, der vereeniging, den heer J- WOL Witte Kruisgebouw, Sluisplein 32, IJmuiden.

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 2