Slapeloosheid Officieel Vervolg Plaatselijk Nieuws IJmuiden. Velsen MgohArit.'s Zeauwtefelettea Sport. Santpoort Politierapport Gemengd Nieuws. Agenda KENNISGEVING inzake tijdelijke afsluiting van een weg. Burgemeester en Wethouders van Vel- sen brengen ter openbare kennis, dat de Ka'verstraat op Dinsdag 19 en Woensdag 20 Juli a.s. voor het verkeer met rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. Velsen, 16 Juli 1927. Burgemeester en Wethouders van Velsen, de Secretaris, de Burgemeester, HOFSTEDE, l.s. RIJKENS. Gisteravond ging in Thalia voor 't eerst de revue van Schakels: „Wat denk je er van?" In de inleidende scène worden alle medewerkenden aan een ïmpressario voorgesteld, waarbij allen een dans uitvoe ren. Dan komt er een fijne satire op de tegen woordige poppenmanie. Een handelaar in poppen laat een oude baron, die voor zijn vrouw een paar poppen moet koopen, zijn exemplaren (levende) zien en in fijne cos tumes vertoonen zich achtereenvolgens de boudoirpop, de divanpop, tinnen soldaten, autopoppen en zelfs de harlekijn. Vervol gens komt de scène van de foto-telefonie, waarna een zeer gevoelig tooneeltje komt, n.l. hoe een oude vader slecht behandeld wordt bij zijn kinderen. De kleinzoon en de jongste zoon houden echter veel van den ouden man en ontroerend is het liedje, dat vader en zoon dan zingen. Dit tafreeltje verwierf een geestdriftig en verdiend ap- plaus. Schitterend van aankleeding is het tafe reel „De Wintersport" met den schaatsen- dans. Er volgen nog tal van tafreelen met prachtige costumes, zang en dans. Deze re vue, waarvoor geen kosten gespaard zijn, zal zeker wel trekken. Men is thans van gemeentewege be gonnen met de herbestrating van de Wille- brordstraat, die daardoor voor het verkeer afgesloten as. Het is zeer noodig, dat de Willetjrordstr. herbestraat wordt, maar de Kalverstraat is er veel erger aan toe en deze straat mag nu werkelijk wel spoedig aan de beurt komen. Er zijn in IJmuiden-Oost ook nieuwe straten, die noodig eens herbestraat mogen worden, b.v. de Lumeystraat tusschen I Jmuiderstraatweg en trompstraat en ook de Casembrootstraat tusschen deze beide straten. Deze straten zijn haast onberijd baar, Naar wij vernemen is afgezien van het denkbeeld, dat in overweging was, om de afdeeling loodswezen, betonning, beba- kening en verlichting van het departement van marine onder te brengen bij het de partement van waterstaat. Een onderzoek naar de wenschelijkheid van die verplaatsing moeten hebben uitge wezen, dat de voordeelen, die men er van verwachtte, door de nadeelen zouden wor den overtroffen. Voor de bewaking van de vischhallen, het toezicht op de veren en op het strand zijn thans te IJmuiden vijf marechaussee's gedetacheerd. De kosten van dit toezicht zijn voor rekening van het rijk. De werkzaamheden aan het buiten- sluishoofd zijn thans zoover gevorderd dat de fundeeringswerken gereed zijn geko men en een begin is gemaakt met het stor ten van het beton. Zooals wij reeds eerder berichtten, geschiedt dit met behulp van een viervoudige transport-kabelbaan. De beton-massa wordt in bakken langs de ka belbaan getrokken en uitgestort boven de werkstukken. Ook de capaciteit van deze installatie is berekend op 60 M3 per uur. Retraiteclub. Alhier is opgericht een retraiteclub on der patronaat van den H. Ignatius, den stichter van het retraitewerk in den tegen- woordigen vorm. Waar dit werk j.l. Zon dag van den kansel reeds warm is aanbe volen, kunnen wij, aldus meldt de N. Hl, CL, volstaan met het doel van deze club in 't kort uiteen te zetten. De eerstvolgende retraite wordt gehou den op de Pinksterdagen 1928, waardoor voor velen het bezwaar ondervangen wordt van te veel werkverzuim. Op de tweede plaats worden velen afgeschrikt door de kosten, die hoewel op zich zelf niet bijzon der hoog, als uitgave ineens door hen be zwaarlijk gedaan kunnen worden. De leden storten nu wekelijks een bedrag van 25 cent, waardoor zij op gemakkelijke manier de gelden bijeen krijgen. Het gestorte be drag blijft het volle eigendom van de leden en wordt hen bij eventueele verhindering teruggeschonken. De heer Steenmeijer, Stationsweg, heeft zich beschikbaar gesteld, wekelijks de be dragen te innen. Bij hem kan men zich ook als lid opgeven. Ruim twintig personen hebben zich reeds voor de eerstvolgende retraite opgegeven, Als een beest te werk gaan. Zóó betitelde het O.M. der Haarlemsche rechtbank, volgens Hl. Dbl,, het optreden van een veehouder in den Velserbroekpol- der. Inderdaad, de man had zich in zijn drift aangesteld op een manier die niet door den beugel kan. Aanleiding waren twee knapen die op zijn land waren gegaan en die aan den slootkant zaten te visschen. Dit had in der mate den toorn van den veehouder opge wekt, dat hij eerst den eenen knaap greep en in de sloot wierp'en dat hij daarna den ander hetzelfde lot deed ondergaan. De jongens op den loop en de veehouder hen achterna. Het werd een wilde jacht over heggen en sloten heen, die naar een ooggetuige mededeelde wel een kwartier duurde. Tij dens de jacht werd een der knapen voor den tweeden keer in het water gegopid en nadat hij eruit was geklommen ontving hij op den koop toe nog een slag met een stok. Volgens een der knapen een stevig stuk hout. En dat alles omdat de jongens die eens een dagje uit waren wat gras hadden plat geloopen. Het O.M. vond het optreden van den veehouder heelemaal niet te pas komen. Het deed opmerken dat hij de jongens flink om de ooren had kunnen trekken. Maar m het geheel kwam het volgens het O.M. niet te pas om als een beest te werk te gaan. Het deed opmerken dat de jongens ook nog de kans hadden geloopen te verdrin ken. Vooral om den veehouder af te lee- ren zoo op te treden had het O.M, de zaak vervolgd. Tegen verdachte werd gevorderd f 20 of f 10 dagen. Volgens eisch werd verdachte veroordeeld. De heer S, Baarda heeft zijn benoe ming tot lid van den gemeenteraad aange nomen, L J:lfM De Oudercommissie aan school E is als volgt samengesteld: H. Groeneveld, voorzitter; P. C. de Weerdt, secretaris; Mevr. N, WuysDekker; Mevr, L. Bar- telsBonig; S, Baarda. Met verschillende inzendingen, het vak betreffende, behaalde de heer H. H. Meyer alhier op de officieel erkende Bak kerij-tentoonstelling dezer dagen te Dqr- drecht gehouden, de volgende prijzen: een Isten prijs, een gouden medaille, een 3den prijs, een zilveren medaille en een 5den prijs, een bronzen medaille. Hiermede heeft de heer Meyer zijn 49ste bekroning behaald. Donderdagavond heeft de Harmonie kapel „De Eendracht" in het park Velser- beek in de muziektent een concert gege ven, dat, zooals we dit van deze vereeni- ging gewoon zijn, subliem was. Het weer was mooi en daar rijwielen geweerd wer den, heeft het publiek rustig kunnen ge nieten. We kregen den indruk, dat er niet zoo veel bezoek was, als den vorigen keer. De Fauna van ons park Velserbeek is voor het bezoekende publiek een sterke attractie, maar haar bloei verstaat zich slecht met de aanwezigheid van roofdieren en daarom beijvert onze jagerpluimgraaf, De Vries, zich om ons park tot een door die roofdieren geschuwde verblijfplaats te maken, 't Is hem deze week weer gelukt vier ratten te dooden en Vrijdagmiddag had hij een prachtig succes, toen hij een wezel, het roofdier bij uitnemendheid wist te besluipen en te dooden. Aan het grasmaaien zijnde op het veld tusschen de lindelaan en de laan bij de ten nisbaan, hoorde hij, dat de vogels in de na bijheid onrustig werden en toen hij uit de geluiden, die zij maakten kon begrijpen, d&L geen vliegend, maar loopend gevaar voor de vogels dreigde, legde hij de zeis neer en liet zijn oogen eens rondgaan. Daar bespeurde hij een snuffelend fijn kopje van een wezel. Dit diertje was uit het lange gras gekomen om te zien of een op den grond zittend vogeltje besprongen kon worden, maar zag zijn doodsvijand den jager niet, ook was het nog niet dicht j_ noeg bij zijn prooi. De wezel trok zich te rug in het lange gras en van dat oogenblik maakte de jager gebruik om zacht maar snel naderbij te 'komen. De golving in het gras duidde de aanwezigheid van 't vlugge roofdiertje aan, maar de jager was nog vlugger, nam een sprong en had het geluk op het roofdier terecht te komen. Een na trap volgde en de wezel had dit aardsche tranendal verlaten. Door geboorten is het aantal herten ver leden jaar met 1 en dit jaar met 3 vermeer derd. Roofdieren zijn schadelijk en mogen nu eenmaal niet in een geordende dieren- maatschappij worden toegelaten, maar het maakt nog een groot verschil of men op het eene of op het andere roofdier jacht maakt. Onder die roofdieren, welke men tengevolge van de zomerwarmte, overwint men spoedig door het gebruik van een paar Glazen buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten bepaald met tegenzin vervolgt, behoort het alleraardigste eekhoorntje, waarvan min stens 1 exemplaar Velserbeek als verblijf plaats gekozen heeft. Het diertje is scha delijk voor vogelnesten, want het ver- stnaadt geen eitjes of desnoods jonge vo geltjes, maar beschadigt ook de sparren en dennen op geduchte wijze. Toch vinden wij die aardige vlugge kleine lang gestaarte roovers zoo sympathiek, dat we niet één keer aan den jager zullen verraden, waar we hem het laatst gezien hebben, integen deel, als hij ons om inlichtingen vraagt, sturen we hem den verkeerden kant uit. Gisteren was de heer H, Bergers 40 jaar aan de Papierfabriek werkzaam, waarvan 35 jaar lang bobineur (oproller). Hij werd 's morgens 10 uur op het kantoor ontvangen, waar de directeur, de heer J. A. H, Kruymel, hem in tegenwoordigheid van de heeren L. v. h. Kaar en J. Smit, procuratiehouders, namens de directie huldigde. Flem werd het gebruikelijke ge schenk, een gouden horloge met inscriptie en een vereerend getuigschrift der Mij, van Nijverheid aangeboden. Verder was het een feestdag voor den jubilaris, aan wie gisteravond door de Harmoniekapel De Eendracht onder veel belangstelling een serenade werd gebracht. Verschenen is het verslag betreffende het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort over het jaar 1926 uitgebracht naar het ontwerp van den eersten Geneesheer-direc teur dr. W. M. van der Scheer. Wij ontleenen daaraan, dat opgenomen werden 419 patiënten en wel 109 mannen en 310 vrouwen. Het aantal ontslagenen bedroeg 310, terwijl 22 ontslagenen naar andere inrichtingen werden overgebracht Aan het einde van het jaar waren 7 man nen en 19 vrouwen in de buurt van het zie kenhuis in gezinsverpleging. Vrijdag maakten de leerlingen der hoogste twee klassen van school F een uit stapje naar den Haag en Scheveningen. In de residentie werd o.a. een bezoek ge bracht aan 't gebopw der Eerste Kamer en bet Mauritshuis. In Scheveningen werden aan het strand aangename oogenblikken doorgebracht, vooral met ezeltje rijden. De leerlingen der 5de klasse waren naar Amsterdam getrokken, waar een bezoek werd gebracht aan Artis, Deze week zijn tientallen sloffen aard beien naar Beverwijk vervoerd. Nu er aan het begin dezer week wat warmte loskwam, rijpten de vruchten snel, en bleek de oogst nog al mee te vallen. Aanvankelijk hielden de prijzen zich goed, doch Donderdag en Vrijdag kwam er leelijk „de klad'' in, zoo zelfs, dat mooie aardbeien niet meer dan 70 a 80 cent per slof konden opbrengen. En als men dan bedenkt, dat hiervan af moet de inkoopsprijs der slof, alsmede pluk-, rij en veilinggeld dan is 't te begrijpen, dat genoemd bedrag absoluut onvoldoende is. Gevonden voorwerpen Sdieren IJmuiden. Bureau Willemsplein. Drie honden, een zilveren damesarmband horloge, twee mantels, een vulpotlood, een ring met 2 sleutels, een zakmes, een kip, een damestaschje met inhoud, een porte- monnaie, een kinderportemonnaie met in houd, een rijwielbelastingmerk, een porte- monnaie met inhoud, een damestaschje, inhoudende een beursje met geld, een jongensjasje, een paar gummischoentjes en een paar kousen, een aktentasch, een ceintuur van regenjas, een paar kousen, een hoeveelheid sigarenbandjes. Bureau Engelmundusweg. Een damesportemonnaie, een sigaretten koker, een sierspeld, een paar strand schoentjes, een kinderportemonnaie, een zweep, Velsen. Bureau W ijker straatweg. Een rozenkrans in etui, een groote her dershond, een rijzweep, een wit-zwart ge vlekte hond, een gabardine regenjas. R.K. Domvereeniging D. O S. Zondagmiddag a,s., om kwart over drie, speelt bovengenoemde vereeniging in het clublokaal aan de Leidsche vaart te Haar lem een massakamp tegen D. J. D. Daar D. J. D. het vijfjarig bestaan viert heeft ze voor dezen wedstrijd een medaille beschik baar gesteld. Of het den jongen D. O. S.'ers zal gelukken om de medaille mede naar IJmuiden te nemen, durven wij niet voor spellen, daar D. J, D. uit eerste klas spe lers bestaat van den N. R, K, D. B. Wij zullen dan ook maar op geen overwinning van D, O. S. rekenen. De spelers vertrek ken om 2 uur per trein. IJMUIDEN. Door H. K. werd aan het Bureau Wil lemsplein aangifte gedaan, dat van hem een rijwiel ontvreemd was uit de garage aan het Enschedéplein. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. ZATERDAG. Thalia. Revue Schakels, 8 uur. ZONDAG. Thalia, Bioscoop, 3 uur en 5 uur RP, Schakels 8 uur. Park Velserbeek, Concert 3 uür. Badpaviljoen Noordzee, Concert vanaf: ir. MAANDAG. Thalia. Revue Schakels, 8 uur. naar andere inrichtingen werden overjj. ott De vlootconferentie te Geneve. De conferentie schiet niets op Men ver moedt, dat ze wel weken, sommigen zeg gen zelfs van twee, drie maanden zal du ren. Het kan ook zijn, dat het meenings- verschil te groot blijkt, om door te confe- reeren en dat de heeren dus kwaad naar huis gaan, omdat er geen overeenstem ming te bereiken is. Groot gevaar daar voor bestaat o. i. niet. De loop van de meeste conferenties is deze. Er blijken eerst groote verschillen te zijn. Ieder blijft ojd zijn stuk staan en de toon wordt er niet prettiger op. Ieder oogenblik ver wacht men, dat de bom zal barsten en de conferentie in ruzie uitgaan. Maar dan gaat het weerglas zachtjes-an vooruit. Be middelende invloeden gaan werken. Ei- komt een tusschenvoorstel, dat vaak niet veel beteekenis heeft. Na nog een poosje heen en weer praten wordt dit aangeno men- Het slot is een vuurwerk van mooie redevoeringen tot afscheid. Men spreekt van vrede en vriendschap en den wil, om de wereld te redden en gaat naar huis Dè resultaten der conferentie lijken vaak meer, dan ze zijn. Zoo zal het ook wel met de vlootconfe rentie tusschen de drie mogendheden Amerika, Engeland en Japan gaan. Eiken dag komen er uitvoerige telegrammen uit Genève, Veel nieuws bevatten zij niet. Het belangrijkste komt tot stand in vertrouwe lijke gesprekken, onderonsjes buiten be reik ook van den meest brutalen journa list. Japan staat tegenwoordig wat alleen en eenzaam in de wereld, nadat het Engeland als bondgenoot verloren heeft. Het zou wel graag een driebond sluiten, maar de andere twee hebben daarnaar geen ooren. Engeland wil de sterkste zeemogendheid blijven, maar Amerika wil een vloot, die even sterk is als de Engelsche. Engeland zou de overeenkomst, te Washington ge sloten, wel willen wijzigen. Amerika wei gert hieraan te tornen. Dat zijn al eenige ernstige moeilijkheden. De conferentie moet bovendien noodzakelijk veel tijd kos ten, want de afgevaardigden moeten voort durend hun regeeringen raadplegen. De drie mogendheden zijn te Genève met ver schillende plannen gekomen. Het zoeken is thans naar de punten van overeenstem ming, om tot een voor allen aannemelijk, niet al te onbelangrijk resultaat te komen- De bekende ster-correspondent der N. R. Crt., die te Genève vertoeft en zijn in drukken der conferentie bekend maakt, noemt het lang niet onvermakelijk de de legaties, als katten om den pot met heete brij om de kwesties te zien heendraaien. Een kat moet al erge honger hebben, als zij haar tong brandt. Liever wacht zij een poos. Zoo zal de tijd ook wel een op lossing der kwesties geven. Diplomaten hebben al heel weinig van marktkooplui en toch doen ze er vaak aan denken. Hoe vaak staan twee kooplui niet bij een koe schijnbaar in de grootste ruzie, althans zooveel van elkaar verschillend, dat zaken doen tusschen hen onmogelijk schijnt en toch opeens is de koop gesloten en wandelen ze als goeie vrienden naar een naburig café, om den koop te bezege len. Veel verwachten wij van deze conferen tie niet. De nationale belangen en eer en vrees oefenen te grooten invloed uit en remmen een regeling, waardoor inderdaad de sterkte der vloten aanmerkelijk vermin derd wordt. Wanneer we op het verloop van deze „ontwapeningsconferenties'' let ten, wordt het ons bijna onmogelijk te ge- looven, dat de wereld zich ooit door in ternationale overeenkomst zal ontwape nen. Men denke zich eens een conferentie waaraan ook Rusland, de Balkanstaten en de staten der andere werelddeelen met Amerika en Japan het samen eens zouden moeten worden over internationale rege ling, beperking of vermindering der be wapening. Hoe zou men daar tot eenheid van besluit kunnen komen! Een geweldige drang uit de volksmassa's zeiven is in de ze zeker van waarde. Daarom moet de pu blieke opinie rusteloos bewerkt en gewon nen worden voor den vrede en tegen den oorlog en de uitrusting daartoe. De vooruitzichten in den landboui Hoe meer klachten, des te minder lijden. Omdat een boer gewoon is te m^rii peren, zegt de burger allicht: Het valt beetje mee; klagers hebben geen nu. Maar de gelijkmoedigheid van den L wordt tegenwoordig wel op zware proej steld en ook de meest tevredene ondert kan tegenwoordig het zuchten en moprj ren niet laten. In de eerste plaats is er te veel re; en te weinig warmte. Het is bijna lijk, om het hooi droog binnen te Telkens valt er een flap water! vruchten vooral kwijnen, er komt ben zon en nog eens zon noodig en als zon zich maar even laat zien, komen weer dikke wolken opzetten. De vruchten voroal kwijnen, er komt schot in. In den tuinbouw is het volo sère. Ook al zou nu de zomer ein^ warmte gaan brengen, zal de oogst later zijn en de opbrengst minder. Daarbij komt nog, dat de landbouw o het algemeen in alle landen door mals getroffen is. Zelfs in Amerika klagen boeren. Op de economische conferentie Genève is er ook over gesproken en ie men erop gewezen, dat de landbouwpi ducten vergeleken bij de producten J f industrie te laag van prijs zijn. Een vei schijnsel constateeren is een ding, m het wegnemen een ander en moeilijker, de Ver. Staten is de trek naar de stad b zonder sterk. Er wonen thans drie mil oen menschen in Amerika minder op i land dan in '20. Het gevolg daarvan er op het land minder gewerkt en voorlfi r bracht wordt, waardoor de prijzen en/oo nen zullen stijgen; de sterke toenamen werkkrachten in de industrie zal het tl - gengestelde effect hebben en daardoor wanverhouding tusschen de prijzen landbouw en industrie verdwijnen. Mi i i daartegenover staat weer, dat meer j i, bruik gemaakt wordt van kunstmeststó en machinerie en allerlei verbeterde wt methoden, waardoor de opbrengst van i bodem toeneemt. Al ontstaat er daardi geen overproductie, toch wel zulks overvloedig aanbod van de levensmid len, die de landbouw produceert, dat prijzen laag blijven. Er is maar een remedie, oordeelensoi i' migen, n.l, een oorlog. Een middel, erger zou zijn dan de kwaal. Ande verwachten heil van protectie: Amei moet de grenzen sluiten voor uitheemss landbouwproducten. Maar die invoer 1 teekent niet veel; Amerika voert immi il veel graan, vruchten enz. naar Europa lid' levert veel meer op, dan het zelf gebruil i kan. Nog een derde uitweg wordt benarden landbouw gewezen. Men moet den bodem niet te v het winnen van voedingsmiddelen gebi 30I ken. Men moet de rubbercultuur uitb ;(ii| den, katoen verbouwen ook voor de pdr pierindustrie, graan voor suiker en che sche stoffen, stroo voor kleurstoffen I ist enz. Daardoor zal er verlichting En eindelijk zijn er ook, die alleen doorzieken heil verwachten. Dat kan licht wel een kwart eeuw, zeker tien duren, maar dan komt er een natuu herstel in den landbouw. Door de mal zal het bedrijf ingekrompen of verl worden, de opbrengst verminderen prijs gaat stijgen. Het is thans in den landbouw: hard' ken, veel zórgen en weinig verdik V Langs welken van deze aanbevolen W Ier is aan deze malaise te ontkomen? I i meer men erover nadenkt, des te asp lijker wordt de keuze. Zoo verward gewikkeld zijn de economische t< den, dat de mensch er thans nog vri|om machteloos tegenover staat. Bovendien ligt de economische keling voor een deel buiten mens macht. Zoo heeft de zeeman te W maar hij blijft daarbij afhankelijk van ven en stormen, die hij niet kan gen. Daarom wordt hij echter lijdzaam, hij pakt aan, is waak* «es strijdt met alle kracht. Voor heffll j1 zeker: Moed verloren, al verloren, ook de beste houding in den storm economische malaise. Vi DIEKEN BESCHERHEN It HENSCHEN BESCHAVEN! Wordt dus lid van de aid. Vel# Omstr., der Ned. Vereen, tot W® ming van dieren! Min. contr. jaar. Secretariaat: Stations^! Velsen, 7

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 6