ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Woensdag 20 Juli 1927 S 0 verveen, Tel. 10956 Plaatselijk Nieuws IJmuiden. Velsen No. 74 12e Jaargang IJ MUIDER COURANT ik ■I H il <1 DIENSTPLICHT. uitspraken in zake vrijstelling. Pj Burgemeester van Velsen brengt ter alge- {eoe kennis, dat eenige uitspraken op aan- ,(toi om vrijstelling van den dienstplicht, wel- uilspraken zijn gedagteekend 13 Juli 1927, secretarie dezer gemeente voor een ieder ter zijn gelegd, \$n elke uitspraak kan binnen tien dagen den dag van deze bekendmaking in beroep ,0:den gekomen: door den ingeschrevene, wien de uitspraak j( of door diens wettigen vertegenwoordiger; door elk der overige voor deze gemeente dezelfde lichting ingeschreven personen of diens wettigen vertegenwoordiger, j(ei verzoekschrift moet met redenen c leed zijn. Het behoeft niet gezegeld te zijn. Het ll worden gericht aan de Koningin, doch ingediend bij den Burgemeester, ter se darie van deze gemeente. De Burgemeester iqjt voor de doorzending, \'oor zooveel betreft uitspraken, door Gede- ijleerde Staten gedaan, kan. bovendien de Com- jiisaris der Koningin binnen denzelfden termijn j de Koningin in beroep komen,. Velsen, 18 Juli 1927. De Burgemeester voornoemd, RIJKENS. gemeenteraad en zijn werkwijze. I ..ii De heer Vermeulen heeft Maandagavond in de raadsvergadering een ernstige klacht geuit over de behandeling der raadsleden ter vergadering van 7 Juni, die tot één uur in den nacht duurde. Hij vond dat een behandeling, die de goede verstandhou ding tusschen het college van B. en W. en den raad niet bevordert. De burgemeester heeft hierop geant woord, dat hiervoor den raad zelf de grootste schuld treft, omdat de raadsleden zoo breedsprakig zijn. En daarom zei deze tot den raa'd: Herzie tl zelf. Als wij hierover enkele opmerkingen mogen maken, dan meenen wij, dat èn de heer Vermeulen èn de burgemeester gelijk heeft. De heer Vermeulen heeft gelijk, als hij zegt, dat de agenda vaak#zeer lang is en dat er soms verschillende belangrijke voorstellen op voorkomen- Dit komt, om dat B, en W, zich lang niet altijd houden aan den gebruikelijken termijn van 3 we ken. De vergadering van 7 Juni had 4 we ken na de voorgaande raadszitting plaats en thans was dit weer zoo, poor het over lijden van den gemeente-secretaris was de vergadering nu eerst 5 weken na de voor- loting voor den dienstplicht. De Burgemeester van Velsen maakt bekend, iltl de loting voor de lichting van 1928 ior deze gemeente zal plaats hebben te Velsen de gymnastiekzaal der openbare lagere school op Maandag, den 1 Augustus 1927, des voor- aiddags te 9.3011 uur. Wie aan de loting deelnemen. Aan de loting nemen deel alle voor de lich- liijf ingeschreven personen, met uitzondering uji hen, omtrent wie vóór den dag van aanvang Ier loling blijkt, dat zij: a, bij onherroepelijk geworden uitspraak voor- joed ongeschikt verklaard of uitgesloten zijn; b, zijn overleden; c, hebben opgehouden Nederlander te wezen .n ook geen ingezetene zijn; d, als niet-Nederlander hebben opgehouden kez«iene te zijn; 1 als ingezetene, niet-Nederlander, behooren lol ten Staat, waar de Nederlanders .niet aan verplichten krijgsdienst zijn onderworpen of Mier ten aanzien van den dienstplicht het be- gin'jel van wederkeerigheid is aangenomen; terecht in een andere gemeente zijn inge- jchréven, ingeschrevenen, die aan de loting moeten talnemen, worden uitgenoodigd om tijdig op de uitgegeven plaats aanwezig te zifn. Wijze van loting. De loting geschiedt ten overstaan van den lo- iijscommissaris. De ingeschrevenen worden ir !t volgorde van het alphabethiscïi register opge spen, om zelf een nummer te trekken. Blijkt lil, dat de opgeroepen ingeschrevene aanwezig ii, of is deze buiten staat of onwillig een num- cer te trekken, dan wordt de wettige vertegen woordiger opgeroepen. Blijkt niet, dat de inge- Kbrevene of de wettige vertegenwoordiger aan- vezig is of zijn zij, voor zoover aanwezig, buiten itaat of onwillig een nummer te trekken, of acht Ie lotingscommissaris het niet aannemelijk, dat ie verschijnende persoon de opgeroepene is, dan geschiedt het trekken door den Burgemeester, lel lid van den gemeenteraad of den ambtenaar ier gemeente, bij de loting tegenwoordig. Het lotingsbiljet wordt alsdan bewaard ter secretarie tan de gemeente, voor welke geloot werd. Al tar kan de loteling het biljet binnen drie maan- ta na de trekking afhalen of doen afhalen. Bezwaren tegen de loting. Door belanghebbende lotelingen of door hun wettigen vertegenwoordiger kunnen tegen de wij lt, waarop de loting is geschied, bezwaren wor- ito ingebracht. Het bezwaarschrift kan op on tgeld papier worden gesteld, het moet met ftienen omkleed zijn en binnen tien dagen, te «henen van den dag, waarop de loting is afge lopen, tegen bewijs van ontvangst worden in- f'kverd bij den Burgemeester, Deze zendt het jtt beslissing aan den Commissaris der Koningin, '2n de uitspraak van den Commissaris der Ko ningin zal een afschrift ter gemeente-secretarie ftdurende tien dagen ter inzage worden gelegd, jjlarvan openbare kennisgeving zal geschieden. Het Ier inzage leggen van dat afschrift zal tevens persoonlijke kennisgeving worden bekendge maakt aan hen, die Je bezwaren inbrachten, Bezwaren, niet ingericht of niet Ingeleverd op •e hier aangegeven wijze, kunnen geen gevolg iehbeu. Velsen, 18 Juli 1927, De Burgemeester voornoemd, RIJKENS. WERKEN VOLGENS EIGEN- EN GEGEVEN ONTWERPEN bekendmaking. Burgemeester en Wethouders van Velsen bren- to ter algemeene kennis, dat zij voornemans den Gemeenteraad voor te stellen, een ge deelte, ter grootte van ongeveer 0.30 M2, van den Velserduinweg, nabij het Velserduinplein, 3SQ den openbaren dienst te onttrekken, Zij, die bezwaren tegen deze onttrekking aan openbaren dienst mochten hebben, worden |%noodigd, daarvan vóór 27 Juli a.s, schrifte- ''paan den Gemeenteraad te doen blijken, ten kaartje, aangevende het bovenbedoelde lisl van heden ter secretarie (IVe Af- eeiing) voor een ieder ter inzage, Velsen, den 19 Juli 1927, drgemeester en Wethouders voornoemd, de Secretaris, de Burgemeester, 1 "WSTEDE. is, j, A. RIJKENS, Meermalen gebeurt het, dat er 28, ja soms wel 30 punten op de agenda voorko men, En een grief van de bladen is, dat de gemeentebladen, zelfs bij een termijn van 4 weken, pas een paar dagen vóór de raadsvergadering verschijnen. Trouwens, de raadsleden hebben hierover ook wel ge klaagd en meermalen heeft men er zaken om aangehouden. De burgemeester heeft echter ook gelijk, als hij zegt, dat onze raad breedsprakig is Bij de onbenulligste dingen wordt hier meest altijd door een aantal raadsleden het woord gevoerd. En als er één wat zegt, volgen er vaak meer. Wanneer het meer belangrijke zaken geldt, duurt de discussie soms een uur of nog wel langer. Het is meermalen gebeurd, dat over een zaak door alle leden der soc. dem, fractie het woord werd gevoerd en dat de 4 Chr. Hist, leden niet achter bleven. In dit opzicht houdt de R.K.-fractie zich beter, daar zijn de heeren Nijssen en Maas de woordvoer ders. Waarlijk, het is te hopen, dat de raad zichzelf zal herzien. En vooral de nieuwe raad straks. Want dan komen er nog vier leden bij en zelfs een heele nieuwe groep met 3 leden. Is het nu niet mogelijk, dat de partijen afspreken, wie over een zaak het woord zal voeren en de zienswijze der fracties kenbaar zullen maken. Indien er een lid van een bepaalde fractie is met een afwijkende meening, kan deze ook het woord krijgen. Maar het wordt hopeloos, als we op deze wijze voortgaan en soms 14 of 15 leden over een zaak spreken en dat vaak tot twee maal toe. Wij hebben nog weinig kunnen bemer ken, dal de raad zich om de persmenschen bekommert, maar wij willen er nog eens aan herinneren, dat wij er ook zitten en dat ons werk nog niet klaar is, als we om één uur naar huis gaan. Wij willen nog op iets wijzen, dat wer kelijk een euvel dreigt te worden, n.l. de vele besloten zittingen. Er gaat bijkans geen raadsvergadering voorbij, of onze raad zit achter gesloten deuren. En dat gebeurt altijd in het midden van de verga dering. Maandagavond deelde de voorzit ter mee, dat er aan 't eind van de zitting een besloten vergadering zou zijn, maar toen men om kwart over zeven al achter de gesloten deuren ging, heeft men ook de andere geheime dingen maar afgehandeld en -de verslaggevers anderhalf uur buiten gehouden. Laten de raadsleden bedenken, dat deze vele geheime zittingen naar bui ten een zeer slechten indruk maken. Wij zeggen niet, dat het niet eens noodig zal zijn om sommige dingen, vooral over per sonen, in comité-generaal te behandelen, maar de Velsensche raad besluit er veel te gemakkelijk toe. En voor de' verslag gevers is het al buitengewoon onaange naam. Want als de heer Vermeulen klaagt over die lange vergadering op 7 Juni, ver geet hij, dat de raad toen van 1012 uur in besloten zitting is geweest. De heer Vermeulen heeft gevraagd, of er geen vervolgvergaderingen kunnen wor den gehouden, maar wij hopen, dat de burgemeester daar niet aan begint, want dan vergaderen wij straks lederen Dins dag. Onder burgemeester Ver Loren van Themaat hebben wij bet voorbeeld gehad, toen was er bijkans na iedere vergadering een vervolgzitting. Wij hopen, dat èn het college èn de raad den weg ter verbetering zullen in slaan. Het college, door de raadsstukken wat geregelder en vroegtijdiger te doen verschijnen opdat ook de ingezetenen vooruit kennis kunnen nemen van de te behandelen punten en door het geregeld doen vergaderen om de drie weken. En de raad, door wat maat te betrachten bij de besprekingen. Men zie eens ons verslag in het blad van Woensdag, Bijkans twee kolom vullen de besprekingen over de ingekomen stukken en de rondvraag. Wij gelooven, dat de de gelijkheid der-raadsvergaderingen erbij zal winnen, als men de zaken goed voorbe reidt en de raadsleden wat meer zelfbe- heersching betrachten. het verkeer over het noordzeekanaal. De heer ten Broeke heeft in de raads vergadering van Maandag gevraagd, hoe ver de commissie voor de oeververbinding met haar arbeid is. Het antwoord van B. en W. luidde, dat de commissie nog niet bijeen is geweest. Wij willen geen critiek oefenen, maar alleen onderstreepen, wat de heer ten Broeke z-eide, n.l. dat deze kwestie yoor den winkelstand van IJmuiden van groot belang is. Wij hebben daar vroeger al op gewezen. Het gaat hierbij om zeer groote dingen voor onze gemeente, n.l, of men de terreinen van het Hoogovenbedrijf en de vele menschen, die daar wonen, zal isoleeren en dus aanwijzen op Beverwijk, of dat men door een gemakkelijke ver binding over het Noordzeekanaal zorgt, dat deze bewoners naar IJmuiden komen. En dit geldt niet alleen voor de bewo ners. In de Hoogovenhaven ligt voortdu rend een groot aantal schepen, vaak wel 20 of 30, De opvarenden van die schepen hebben levensmiddelen, en andere zaken noodig en het is voor onzen middenstand van groot belang, dat deze menschen snel gemakkelijk in IJmuiden kunnen ko men, om daar hun inkoopen te doen. De heer ten Broeke heeft dan ook opge merkt, dat de middenstanders, naar hij vernam, zelfs wel in de kosten van een oeververbinding zouden willen bijdragen. Wij meenen, dat, hoe goed bedoeld ook, de gemeente hiervan geen gebruik zal moe ten maken. De gemeente hoort te zorgen, dat er tussehen Noord en Zuid een goede communicatie komt en dit temeer, waar het Rijk te Velsen voor die verbinding zorgt.. Reeds eerder hebben wij er op ge wezen, dat een vlugge veerdienst waar schijnlijk het meest wenschelijk zal blij ven, maar dit laten wij gaarne aan de raadscommissie ter onderzoek over. Men zie eens, welk een groote sommen Amsterdam nu weer uitgeeft voor de ver binding over het IJ. Een nieuwe aanleg plaats wordt gemaakt, die eenige tonnen gouds kost, terwijl verschillende nieuwe veerponten in aanbouw zijn. Ook Rotter dam besteedt op 't oogenblik weer vele tonnen voor een nieuwen dienst Parkkade- Charlois. •Het is dus te hopen, dat de commissie haar werkzaamheden zoo spoedig moge- lijk aanvangt. Het is momenteel de be langrijkste commissie, die de raad heeft benoemd. Het is niet een studiecommissie als de vele andere commissies, het is een commissie, die zoo spoedig mogelijk prac- tisch werk moet leveren, Laat men toch bedenken, dat de oeververbinding gereed moet zijn, als de nieuwe sluis klaar is, dat is het volgend jaar. Wanneer de commis-1 sie dus nu met haar werkzaamheden be- j gint en tegen het einde van dit jaar met voorstellen kan komen, blijft er nog een - jaar voor de uitvoering der plannen over, Dat is nog kort genoeg. Hier moet werkelijk spoed betracht worden en het is daarom een uitnemende zaak, dat de heer ten Broeke deze kwestie weer eens aangesneden heeft. Maandagmorgen arriveerde hier voor de derde maal het Fransche stoomschip Pologne, dat van Gdynia in Polen 350 Poolsche emigranten aanbracht. Het stoomschip meerde aan den toeristenstei ger en vertrok na de ontscheping der Po len naar Havre, De emigranten werden met de Prinses Juliana van de Alkmaar Packet naar Am sterdam vervoerd, vanwaar ze heden met het stoomschip Orania van den Kon, Holl. Lloyd naar Brazilië vertrekken. De verkoop van bloempjes voor de R.K. Tuberculosebestrijding „Herwonnen Levenskracht" heeft in I Jmuiden-Oost f- 148 opgebracht. Maandag vertoefde hier een gezel schap vacantiegangers uit Utrecht, die met groote autocars waren gekomen. In de Trompstraat geraakte een autocar defect. Het gezelschap ging in café De Griffioen eten, maar toen men terugkwam, was de auto nog niet klaar. De reizigers uit Utrecht bleken echter noch door deze pau ze, noch door 't slechte weer terneergesla gen, want ze hebben in de Trompstraat gedanst en gecharlestond tot vermaak der bewoners. De Directeur van het Post- en Telegraaf- kantoor alhier maakt bekend, dat cïe gelegenheid bestaat om in de eerstvolgende maanden de daar voor in aanmerking komende gewone en aange- teekende correspondentie voor Nederlandsch- Indië (geen stukken met aangegeven waarde) na aankomst van de mailbooten van de Maatschappij Nederland en van den Rotterdamschen Lloyd te doen overbrengen met den luchlaïenst Batavia- Semarang-Soerabaya. Het daarvoor verschuldigde Tuchtrecht be draagt: 40 cent per briefkaart en 40 cent per 20 gram of gedeelte van 20 gram voor de overige stukken. De correspondentie moet van een duidelijke aanwijzing „Per luchtpost BataviaSemarang" respectievelijk „BataviaSoerabaya" zijn voor zien. Het gebruik van een. etiket, „Per lucht post, par avion" verdient bovendien aanbeveling. jaarverslagen. Verschenen is het jaarverslag van het Centraal Administratie Bureau van het Visscherijbedrijf en aanverwante Vakken te IJmuiden over het boekjaar 1926. We ontleen en daaraan: Evenals voorafgaande jaren, is het voor het Bestuur een genoegen het jaarverslag over het afgeloopen boekjaar den leden te kunnen aanbie den. Dit boekjaar kenmerkte zich door eeu gere geld verloop en miste feiten van bepaald bizon deren aard, waardoor dit jaarverslag in korten vorm kan worden gegeven. De ontwikkeling van het Bureau nam door de meerdere aansluitingen gestadig toe en met de nieuwe aansluitingen ook het meerdere werk; het getal leden in den vischhandel bleef echter vrijwel stationnair, waardoor een volle ontplooi ing der werkzaamheden nog niet kon worden verkregen. Van het Bestuur was het de Voorzitter, de heer A. J. Veltkamp, die aan de beurt van af treding was; deze werd door de ledenvergade ring herkozen en nam zijne herbenoeming aan. Van de Financiëele Commissie trad de heer J, F. Klercq af, ook deze werd herkozen en nam zijne herbenoeming aan. Als leden van den Raad van Toezicht traden af: de heeren PI. H, Morison, J. P. Damme en C. van der Steen. Daar eerstgenoemde niet meer lid van het Be stuur. van den Raad van Arbeid te Haarlem was en een opvolger door dien Raad nog moest wor den benoemd, werd besloten den opvolger van den heer Morison als zijn plaatsvervanger aan te wijzen; de laatst genoemde Heeren werden we der gekozen en zonden hunne berichten van we- deraanvaarding van hunne functies fn. Wat het financiëele gedeelte van riet Bureau betreft, kan wederom worden vermeld, dat het de f 1500,subsidie van het Departement van Fi nanciën voor het geven van inlichtingen voor Rijks- en Gemeentebelastingen, mocht ontvangen; bij deze mededeeling kan de opmerking gemaakt worden, dat het werk voor belastingen zulk een omvang genomen heeft, dat de vergoeding niet meer evenredig is aan den arbeid, die er voor ge geven wordt en het Bestuur daarom t.z.t. pogin gen zal aanwenden, dien arbeid billijker betaald te krijgen- Doch niet alleen belastinginlichtingen werden door het Bureau verstrekt, ook de Vereeniging „Zeerisico", de Werkloosheidsdienst, Armen- en Voogdijraden, Justitie, Rijksverzekeringbank etc. maakten van het aanwezige materiaal gebruik tot het verkrijgen van de gewenschte Inlichtingen, De Vereeniging „Zeerisico" gaf hiervoor weder haar jaarlijksche subsidie, Met verschillende Raden van Arbeid leefde ons Bureau op den voet van goede samenwerking, De Raad van Arbeid te Haarlem en ons Bureau zonden in den loop van hel boekjaar bij den Doos 30*60,Tube 80ct.BijApofh.en Drogisten. 696 Verzekeringsraad te den Haag verschillende voor stellen In, om te komen tot premiebetaling in geld, waardoor aan de premiebetaling door mid del van het plakken van rentezegels, een einde zou kunnen worden gemaakt, echter zij hier ge meld, dat in deze materie nog je en beslissing gevallen is. Het bijkantoor in de Rijksvischhal, dat op 1 April van dit boekjaar geopend werd, voorzag in de behoefte tot het gemakkelijker opvragen van rentekaarten voor het losse personeel in de hal en is tevens het kantoor, van waaruit de be ambte van de Vischlosregeling zijne werkzaam heden regelt ten opzichte van 'het personeel, noodig bii het lossen van visch uit de schenen. Dit boekjaar steeg het mandagental van 599409 in 1925 tot 627764 in 1926. Na het einde van het afgeloopen jaar is, door onderhandelingen van de heide Reeöersvereeni- gingen eenerzijds en de Vakorganisaties ander zijds, overeenstemming verkregen omtrent de stichting van een Fonds, ter voorziening in di verse sociale belangen der opvarenden; de ad ministratie der stortingen door de reederijen en afdragen der gelden aan het Fonds alsmede het bijhouden van een Kaartregister voor werkloo- zen en andere werkzaamheden werden opgedra gen aan het C. A. B. Aan het verslag is toegevoegd de balans en rekening en verantwoording over Tiet jaar 1926. De balans sluit in debet en credit met f 31268,131 de rekening in lasten en baten met f 65343,79. Op den gehouden bloemendag te Velsen-Noord, ten bate van „Herwonnen Levenskracht", was de opbrengst f 325.—. Reeds te 3 uur namiddag waren de bloem pjes uitverkocht en hadden twee der ijve rige verkoopsters zich kersen aangeschaft, welke voor «dit doel haar gratis door den heer Zonneveld werden verstrekt. Was de stoompont voorheen de beste plaats voor den verkoop van bloempjes, dit jaar was het zeker buitengewoon. De twee dames aldaar belast met den ver koop, hadden het mooie bedrag, groot f 134.90, bijeengebracht. Ter navolging moge dienen, aldus schrijft de N, Hl. Ct., dat Velsen-Noord dit jaar slechts groote verkoopsters had en men alle aangeboden hulp niet kon benutten, In de gehouden vergadering van aandeelhouders der N.V, De Plaatwelle- rij alhier werden de balans en de verlies- en winstrekening goedgekeurd. De heer Mr. Chr, F. J. Karsten te Amsterdam werd als commissaris herkozen. Vrijdagmiddag werd op den Wijker- straatweg, een groentewagen aangereden door een steenenwagen, met gevolg, dat eerstgenoemde wagen onderstboven ging en de groenten over de straat rolden. Rappe handen hielpen echter mede, zoo dat alles weer vrij gauw was opgeladen en het geval dus betrekkelijk goed afliep. Naar Hl. Dbl. verneemt, zal binnenkort een aieuw gedeelte van den Rijksstraatweg te Velsen onder handen worden genomen, n.l. een stuk van 300 M. lengte ten zuiden van en aansluitende op het stuk dat thans reeds geasphalteerd is. Het rijk heeft echter niet vóór 1 October a.s, de be schikking over den voor de verbreeding benoo- digden grond; echter wordt met de betrokken gebruikers onderhandeld over een vroegeren af stand van den grond. Reeds thans is begonnen met het aanbrengen van een zware duiker onder den weg door ter afvoering van het water van een daar ter plaatse loopende beek. Een eigenaardige kwestie doet zich bij het aan leggen van den nieuwen weg voor. Juist ongeveer daar waar het nu te asphalteeren gedeelte van den weg ophoudt, ligt de bloemkweekerij „Vita Nuova", Hierop staat een woonhuis, dat gebouwd is toen de plannen voor de verbreeding van den weg nog in behandeling waren. Vóór den bouw van het huis stelde de toekomstige eigenaar van het perceel den Waterstaat in kennis van zijn plannen. Hem werd verzekerd, dat, indien hij op een aangegeven plaats ging bouwen, hij geen last zou hebben; zekerheidshalve ging de man nog wat achteruit. Doch het plan van den weg onder ging nadien een wijziging, waardoor het rijk meer grond noodig had, daar wegens het nieuwe plan de weg breeder zou worden dan oorspronkelijk was bedoeld. En thans ziet men het paaltje van den geprojecteerden weg op ongeveer I M. van het splinternieuwe perceel, dat geheel oneven wijdig met de as van den toekomstigen weg is gebouwd! Hoe men dit zaakje denkt op te lossen is ons niet bekend. Wellicht lezen we nog eens op de bedoelde woning: „Dit huis is verrold in..,."

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 1