ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 76 Zaterdag 23 Juli 1927 12e Jaargang Verschuilt Woensdags Zaterdags Officieel 0 verveen, Tel. 10956 Plaatselijk Nieuws IJmuiden. Geschikt voor alle - Bouwdoeleinden - Steenfabriek H. Butzer, Hoogovens IJmuiden. Velsen IJMUIDER COURANT Abonnementsprijs: f 1.per 3 maanden, franco per post f 1.35. Abonne menten worden aangenomen aan het bureau en bij de Agenten, advertentiën 2 maal achtereenvolgens opgegeven op het gewone tarief, „•orden kosteloos nog een derde keer opgenomen in het eerstvolgend J'osnsdagnummer. advertentiën voor de Adreslijst, 6 plaatsingen van dezelfde tekst (onver anderd) 1 4.13 plaatsingen (dus 3 maanden achtereen) f 8. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. r0t plaatsen van advertentiën van buiten de gemeente Velsen in dit blad i, uitsluitend gerechtigd het Advertentie-bureau P. F. C. Roelse, IJmuiden, Uitgave van de N.V. UITGEVERS-MIJ. IJMUIDEN" Adres voor Redactie en Administratie N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL WILLEMSPLEIN 11 TELEFOON 153 IJMUIDEN Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel. Advertenties van 1 tot en met 5 regels f 1.—, iedere regel meer 20 ets. Compact gezette adverten ties van 1 tot en met 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings-advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbetaling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties „adres bureau van dit blad" 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets in rekening gebracht. Bovenstaande regelprijzen worden met 5 cent verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen. 0 NUMMER bestaat uit twee BIADEN. eerste blad. zal herhalingsoefeningen. De Burgemeester van Velsen vestigt de aandacht van de dienstplichtigen, die voor herhalingsoefeningen moeten opkomen, op onderstaande bepalingen. Overnachten buiten de kazerne. I Dienstplichtigen, die voor herha lingsoefeningen in werkelijken dienst moe ten komen en gedurende dat tijdvak buiten kazerne wenschen te overnachten, rich ten daartoe ten minste een maand vóór den dag van opkomst een schriftelijk ver aan den korpscommandant; deze neemt dan op het verzoek een beslissing. Aan hen, die bedoeld verzoek na het in den vorigen volzin aangegeven tijdstip doen, kan de gewenschte vergunning slechts bij uitzondering nog worden ver- leend. Aan ongehuwde dienstplichtigen wordt door den commandant de vergun- uitsluitend verleend, indien overnacht worden in het huis van hun ouders, moeten schriftelijk hebben verklaard, zij met de vergunning instemmen en dat zij bekend zijn met de regelen betref- ïde het overnachten buiten de kazerne, het bijzonder met de bepaling, dat kos ten, welke uit het overnachten buiten de kazerne voortvloeien, niet door het Rijk worden vergoed (zie punt 6). 3. Aan gehuwde dienstplichtigen wordt door den commandant de vergunning slechts verleend, indien het overnachten ten huize hunner ouders of in hun gezin plaats heeft. 4. De vergunning wordt door den com mandant slechts verleend indien de wo ning, waarin overnacht zal worden, in of nabij de garnizoensplaats is gelegen, zoo dat de af te leggen afstand geen nadeeli- gen invloed uitoefent op den goeden gang van den dienst en van de oefeningen, 5. Aan dienstplichtigen, op wie deze regeling van toepassing is, kan vrijstelling van deelnèming aan de menage worden verleend. 6. Voor of als gevolg van het buiten de kazerne overnachten kan geen enkele ver goeding van gemaakte kosten van het Rijk worden gevorderd, dus ook niet in geval van ziekte, voor geneeskundige behande ling, medicijnen, versterkende middelen of verpleging. 7. De vergunning wordt ingetrokken, indien dit in het belang van den dienst of van het handhaven van orde en veiligheid noodig is en ook, indien het gedrag, de wij ze van dienstvervulling, onvoldoende ver pleging of het heerschen van besmettelijke ziekte daartoe aanleiding geeft. Overigens wordt als regel aan 'hem, die vergunning heeft om buiten de kazerne te overnach ten, daarin niet anders logies verstrekt dan in gevallen, waarin de commandant het noodig acht. Velsen, 21 Juli 1927. De Burgemeester, RIJKENS. MET DE TWEEDE SLUISDEUR OP REIS. Woensdagmorgen half negen stond op it Prinsenhoofd te Rotterdam een gezel - hap heeren, waarbij er waren, die als wij om zes uur uit IJmuiden waren ver trokken, om de sleepreis met de tweede deur voor de nieuwe schutsluis mee te maken. Met een motorbootje werden we door bet Bureau Wijsmuller, aan wie ook nu weer het sleepwerk was opgedragen, naar de Maashaven gebracht, waar allen aan boord van de groote zeesleepboot Gelder land klommen. Het gezelschap moest hier over de drie sleepbooten worden verdeeld, maar de persmenschen en ook de persfotografen bleven liever bij elkaar en zoo gebeurde bet, dat kapitein v. d. Graaf een man of 16 aan boord van de Gelderland kreeg. Op de Drente waren de directeur van het Bu reau Wijsmuller, de heer P. Donck, Ir, ^schart van Burgerhout's Scheepswerf en Machinefabriek, waar de sluisdeur ge bouwd is en enkele andere heeren. Toen wij in de Maashaven kwamen, lag de sluisdeur nog in Droogdok IV der ge meente Rotterdam, maar het dok was reeds gezonken en vier kleine sleepers van Piet Smits Sleepdienst waren bezig de deur uit het dok te sleepen. Toen dit geschied was, maakten de Gel derland en de Drente vóór vast en de Nestor, die van IJmuiden gekomen was, achter, om te sturen. Om half 10 nam de sleepreis een aanvang en met de motorboot Inspecteur-generaal C. A. Jolles" voor op ging het de Maas op. Deze motorboot, met den rijksbakenmeester aan boord, j deed als verkeersagent dienst, want onze sleepbooten voerden twee zwarte ballen in j den mast, ten teeken, dat ze niet konden manoeuvreeren. Alles moest dus voor ons wijken en die niet al te spoedig op zij ging kreeg een waarschuwing, want de kleine motorboot loopt een 30 K.M. per uur. De rivier voor Rotterdam biedt haast altijd een schitterenden aanblik, maar bij zonder op dezen zonnigen morgen. Aan de kaden, in de havens en ook op stroom de tientallen* stoomschepen en dan het drukke verkeer van aken, motor- en sleepbooten enz. Langzaam aan zakten wij de rivier af. Rotterdam bleef achter ons, we passeer den Schiedam, waar de geweldige Staten dam van de Holland-Amerika Lijn, die bij Wilton afgebouwd wordt, onze aandacht trok. Het landelijke Pernis aan de Zuidzijde en Vlaardingen met zijn Vulcaanhaven, de groote stoomers, Superfosfaathaak en Ma- tex-installatie deed telkens naar den kij ker grijpen. Ondertusschen hadden de verslaggevers zich op de voorpiek van de Gelderland geïnstalleerd, om de eerste in drukken nog voor het avondblad te ver werken. Ondertusschen passeerden 9 we vele schepen, groote Noorsche stoomers, die met erts van Canada kwamen of met eikenhout van de Pacific-kust, een Fran- sche stoomer, die van Japan kwam, een groote Noorsche motorboot, die uit Britsch-Indië kwam. De Schwaben van den Noord-Duitschen Lloyd, die nog in de ha ven lag, toen wij de rivier afgingen, stoom de ons nu full speed voorbij, op weg naar zee, ook de Katwijk, die meermalen in de Hoogovenhaven alhier gelost heeft. We passeerden Maassluis, waar velen op den wal stonden te kijken en naar de opvarenden op de sleepbooten wuifden. Op de rivier lag het groote stoomschip Persic met zijn vier masten, dat vroeger aan de Cunardlijn behoorde en tiendui zenden passagiers naar en van Amerika heeft vervoerd. Nu wordt het daar ge sloopt. Ook lag er de mooie Engelsche ba- nanenboot Zeut te bunkeren. Wij gingen de Poortershaven voorbij en naderden den Hoek, waar de Archangel wachtte op de passagiers voor Engeland. De ertsboot Gillhausen van Krupp kwam binnen en salueerde met^ de vlag, ons goe de reis wenschend. WERKEN VOLGENS EIGEN- EN GEGEVEN ONTWERPEN menschen en de andere heeren gingen le zen of wat rusten. Maar al sppedig bleek, dat de meesten last kregen van zeeziekte. Sommigen weten dat aan de fijne Holland- sche haring, die de kok 's morgens had neergezet en waarvan menig mootje was gesnoept. Maar toen de kok om half zes rond ging, om de heeren te verzoeken aan tafel te komen, kon hij er niet meer dan vijf bij elkaar krijgen. De anderen lagen onder jassen aan dek of in de reddingboo ten. Eén lag er in de eetzaal onder een re genjas en deze moest het aanzien, hoe wij heerlijk smulden van de soep, de karbona den, aardappelen, pudding enz. Vier van ons deden den kok alle eer aan, de vijfde waagde zich niet aan de lekkere karbona' de. Toen we aan dek terugkeerden, waar enkele moedigen met een bord in de hand stonden te eten, werden de slachtoffers van de zee geplaagd met een bordje lek kere vette soep of een fijne zoute haring', Ondertusschen vorderde de sleep maar langzaam en waren we nog steeds in de nabijheid van Scheveningen. Veel vermaak was er op de sleepboot niet, uitgezonderd dan de „zieke bladen", waarvan het „Dag blad van Rotterdam" het wel het ergst te pakken had. Wij liepen het schip weer eens rond, maakten een praatje met kapi tein v. d. Graaff, die het convooi leidde, of met kapitein de Vos van de Gelderland; wij vertoefden een poosje in de hut van den marconist en keerden dan weer op net achterdek terug, waar de journalisten sa menschoolden en waar een hunner sinds den middag bezig was een puzzle op te lossen, n.l, hoe men 19 boomen op 9 rijen van 5 kan plaatsen. Hij bleef aan het reke nen, maar vond de oplossing niet. Mis schien is het iets voor de lezers van de IJmuider Courant, om dit op een regen- achtigen Zondagmiddag op te lossen. De Maasbode-verslaggever had een kof fer vol scheepscake (zeecake noemde hij het) meegenomen en deelde daarvan broe derlijk aan de collega's met zeezieke ma gen. We passeerden Katwijk en Noordwijk kropen de uren voorbij, even - en traag reis wenschend. Het strand te Hoek traag als de drie sleepbooten met hun ruim van Holland was vol vacantiegangers en 2500 paardekrachten. ook op het eindpunt van de pier hadden j Toen het donker was leek het achterdek velen zich gewaagd, die onze sleep met van de Gelderland wel het tusschendek belangstelling gade sloegen. Om tien mi-in 't klein van de Orania, die wij om 6 uur nuten over één waren we buiten en in zee. waren gepasseerd. Het was een mooi ge- Ondertusschen had de kok ons in de eet- zicht, die prachtige witte stoomer op eeni- zaal der officieren geroepen voor de lunch, gen afstand in snelle vaart voorbij te zien die allen zich goed lieten smaken. Al gauw gaan en wij hadden gaarne de sleepboot ging ieder weer aan dek, om te genieten willen ruilen voor de Orania, waarop we van de zee. j voor eenige jaren een vijftal dagen moch- 't Was kalm en heerlijk weer en na een ten vertoeven en genieten. Maar wij waren paar mijl westelijk te zijn gestoomd, j nu eenmaal op de sleepboot en moesten draaiden wij en ging het naar het Noorden, mee. Op het achterdek dan lagen de pers- Toch stond er nog een aardige zee en gin-j menschen in een rij op en naast elkaar, gen de sleepbooten flink op en neer en boven den kolenbunker, ook heen en weer. Om 10 uur passeerden we Zandvoort, De trossen waren langer gemaakt, zoodat dat met zijn vele schitterend verlichte ho- nu op zee de sluisdeur een heel eind ach- tels en café s vanuit zee een imposanten ter de sleepbooten lag. De Nestor behoef- aanblik bood. Na korten tijd zagen we de de achter niet meer te sturen en maakte lichten van een sleepboot. Het bleek de nu voor de Gelderland vast, zoodat de Breeveertien van de fa. Volker en Bos te drie sleepbooten nu de deur trokken. j zijn, aan boord waarvan zich ingenieurs Met het kalme gangetje van 21/3 a 3 mijl van den sluisbouw enz. bevonden, die kwa- per uur ging het nu vooruit. Er werd ge- men kijken, hoe het met de sleep stond, vraagd, hoe laat we in IJmuiden zouden Het sleepbootje stoomde om de sluisdeur zijn en kapitein v. d. Graaff antwoordde, heen en vertrok toen weer naar IJmuiden. dat hij er om 11 uur hoopte te zijn. Wij Wij naderden nu IJmuiden en telkens^ waren echter al dadelijk pessimistisch en flitste het licht van onzen vuurtoren over voorspelden, dat we wel na middernacht onze sleepbooten en over de deur, het zouden binnenkomen. Aan boord van de donkere, logge gevaarte, dat eenige hon-1 Gelderland werd het nu rustig. De pers- derden meters achter ons aanzeulde en waarvan we niets meer zagen. Te midder nacht waren wij voorgaats en kwam de Stentor van Bureau Wijsmuller ons ge zelschap houden. De Gelderland gaf nu met Morse-seinen aan de kustwacht kennis, dat we naar bip- nen zouden komen, als de trossen in ge reedheid waren. Wij moesten n.l. de tros sen van de sleepbooten nog inkorten. Van het Semaphore werd echter geantwoord, dat we buiten moesten blijven, tot het stoomschip Klipfontein van de Holland Zuid-Afrika Lijn, dat in de groote sluis lag, in zee was. Dus werden nu eerst de trossen ingekort, onder welk moeilijk kar wei het fiink begon te regenen, zoodat we gingen schuilen in het officiersverblijf. Toen de klipfontein buitengaats was, ko de sleep naar binnen en om ruim half twee waren we binnen de pieren. Dat is natuurlijk bij nacht nog een kranig stukje sleepwerk geweest, maar ook dit brachten de kapiteins er kranig af. Eenmaal binnen de pieren, was het voornaamste werk voor bij. De deur werd vastgemaakt nabij hel fort en om drie uur lag het gevaarte vast aan twee meerstoelen. Nog vóór de pieren hadden de kapiteins van den directeur al weer orders voor den volgenden dag gekregen. De Drente moest naar haar station Nieuwediep terug en de Gelderland kreeg orders zoo spoedig mo gelijk naar Antwerpen te stoomen en van daar twee lichters naar Londen te sleepen. Om drie uur in den morgen maakten beide sleepbooten vast aan den toeristen steiger en gingen we aan wal, na van ka piteins v. d. Graaff en de Vos hartelijk af scheid te hebben genomen. Wij hadden er dus een dag van bijkans 24 uur opzitten. Wij bezorgden de Rotterdamsche journa listen, die aan land dadelijk opmonterden, al liepen we allemaal nog met zeebeenen, in Hotel Nommer Eén en gingen toen ook uitrusten. Donderdagmorgen 6 uur waren de klei nere sleepbooten van Bureau Wijsmuller al weer in de weer, om de deur door de groote sluis te sleepen. Dit geschiedde door de Nestor, Stentor en Hector, onder com mando van kapitein v. d. Graaff, die dus maar even op één oor zal hebben gelegen. De heer Hogendijk, technisch leider van het Bureau Wijsmuller, had de leiding van het overbrengen der deur naar -de sluisput. Alles ging zeer voorspoedig, om 8 uur was de deur geschut en langzaam werd het ge vaarte toen naar de sluisput gesleept, waar het weer gekanteld wordt en in de deurkas zal worden geplaatst, om te wor den schoongemaakt. Het zal wel Januari worden, alvorens de derde en laatste deur naar hier gesleept zal worden. G. V. Geslaagd voor het examen boekhou den, vanwege „Mercurius" te Amsterdam, K. Nederlof en Jac. de Kan. Opgeleid door den heer K. Veuger, al hier. Examen „Handenarbeid" Mej. P. H. Woerlee slaagde te Am sterdam voor Diploma B (lichte hout- arbeid). Bij de j.l. afgenomen examens voor Duitsche Handelscorrespondentie, slaagde onder meer onze plaatsgenoot de heer C. Bink, opgeleid door den heer J. Kooi, al hier. Voor de eerste klas van het Stedelijk Gymnasium te Haarlem, slaagde na afge legd toelatingsexamen, Sicco Kooi, leerling van de Openbare Mulo-school alhier. Dinsdagavond te 7 uur vertrok van I hier de pleizierboot „Zaandam II" met be-1 stemming naar Zaandam, Juist wilde men j het schip omzwaaien aan den steiger, toen vanuit de oude sluis de sleepboot „Noord- wijkerhout" kwam met twee diepgeladen zandbakken. De sleepboot, die zijn sleep niet tegen kon houden, haalde zooveel mo-j gelijk bakboord uit, doch kon niet verhin- deren dat, mede door het schroefwater der „Zaandam II" de voorste zandbak in den wal geraakte. Nu vertrok de „Zaandam II" PRIMA Hoügovenstean Direct leverbaar in groote en kleine partijen Forsche, lichte en spijkerbare Steen GOEDE VASTHEID CONCURREERENDE PRIJZEN Inlichtingen en prijzen bij den be drijfsleider F. HöVIG, Trompstraat 122, IJmuiden-Oost en bij den vertegen woordiger J. VAN TIGGELEN, Tromp straat 158, te IJmuiden-Oost. achteruit stoomende. De .Noordwijkerhout' had toen heel wat werk, alvorens de zand bak vlot was. Alles verliep zonder onge lukken, anders had dit den kapitein der „Zaandam II" wel eens wat kalmer leeren manoeuvreeren. Aan de Rijkskweekschool te Haar lem zijn bevorderd van de derde naar de vierde klasse Mej. L. Groot, W, Bos en G. Luttikhuis, alhier, Op 15 Juli bezocht de 5de klasse van school G Artis te Amsterdam. De reis ging heen met de boot, terug met den trein. Op dienzelfden dag maakte de 6e klasse een uitstapje naar Utrecht en verder naar de Pyramide van Austerlitz. De reis ge schiedde geheel per autobus. Op 19 Juli trok het 7de leerjaar naar Muiderberg en voorts naar het Gooi. Het Muiderslot werd bezichtigd, terwijl tevens de Echo te Muiderberg niet vergeten werd. Ook deze reis werd per autobus gedaan. Donderdagmiddag kwam per auto een gedeeltelijk Poolsch, gedeeltelijk Ne- derlandsch muziekgezelschap te Velsen- Noord, waar op enkele punten een straat concert gegeven werd, dat zeer in den smaak viel, wanneer men het aantal luis terende personen tenminste als maatstaf aanlegt. Enkelen van het gezelschap zon gen of dansten er bij. Bij het Woensdag gehouden eind examen der Rijks H. B. S. alhier zijn ge slaagd voor A (Litt. Econ. afd.): K. Broeksma, IJmuiden, Mej. N. van Calcar, Wijk aan Duin; W. J. Fournier, IJmuiden-Oost; Mej. C.Gouda, IJmuiden; B. de Graaff, IJmuiden; Mej. C. M. Ka per, IJmuiden, Mej. G. F. C. Küthe, IJmuiden, R. v. d. Mast, IJmuiden-Oost en Mej. H. M. Sluiters, Santpoort. Afgewezen 1 candidaat. Zooals bekend is, voeren de samen werkende organisaties van Fabrieksarbei ders, een actie tot het verkrijgen van een Collectieve Arbeidsovereenkomst bij de firma van Gelder Zonen. In verband hiermede, werd Woensdag avond een 3-tal personeelvergaderingen gehouden, waarin door de Hoofdbestuur ders, de wenschelijkheid en noodzakelijk heid van een dusdanige overeenkomst v/erd uiteengezet. Daar deze vergaderingen echter een huishoudelijk karakter droegen, moeten wij volstaan met de mededeeling, dat zij over het geheel zeer goed waren bezocht en dat na uitvoerige discussie, de hoofdbe sturen werden gemachtigd, alles in het werk te stellen om tot het beoogde doel te geraken.

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 1