ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN So. 76 ©verveen. Tel. 10956 Velsen Plaatselijk Nieuws Santpoort IJmuiden. Woensdag 27 Juli 1927 12e Jaargang IJMUIDER COURANT IDe sleepdienst in de buitenhaven ijmuiden en op het Noordzeekanaal Dezer dagen is in „Het Volk", het veel Kspreide dagblad van de S. D. A. P., een fiikelfcjverschenen, dat een eigenaardig 'M werpt op bestaande of vermeende toe fden op scheepvaartgebied in de havens IJmuiden en hetwelk, onweersproken luweerlegd, een odium op een belangrij- iak van ijverheid en haar beoefenaars Jjjar drukt, dat niet zonder ernstige na- tjlen voor onze haven en alles wat daar- ié' annex is zou kunnen blijken te zijn. Wanneer wij ons geroepen achten, idoeld artikel te bespreken dan ebben wij. daarbij. niet de bedoe- de aangevallenen te verdedigen. Zulks fl0eten wij; aan belanghebbenden overla id en indien deze daarbij in gebreke blij - zullen zij; zich moeten laten welgeval- dat men op hen toepast de evenveel tfccht als ten onrechte gebezigde spreek wijze; „Die zwijgt stemt toe", De firma Gebr, Goedkoop, die den bin- tensleepdienst voor de groote scheepvaart ils monopolie uitoefent, heeft zich „zwak" tfrweerd; de firma Wijsmuller, die den (iiitensleepdienst eveneens vrijwel als mo Mpolie tot zich heeft getrokken, heeft naar vernemen, zich te hoogstaand geacht, op het geschrijf in Het Volk te reagee- Met een wereldreputatie en een wereld- Mm als de firma Wijsmuller op nationaal internationaal sleepdienstgebied geniet iizulks wellicht meer begrijpelijk, dan wel juist gezien. Als de modderklodders je om ie ooren vliegen, kom je niet schoon te ïoorschijn dan na grondige reiniging, zon der welke de vlekken, dreigen grooter af metingen aan te nemen. Wanneer we nochtans onzerzijds meenen over deze aangelegenheid eenige toelich- woorden te moeten schrijven, doen allerminst uit persoonlijke overwe- fngen ten aanzien van de in beschuldiging "e sleepdienstmaatschappijen, 'doch uitsluitend uit overwegingen van algemeen ,#fg, omdat we overtuigd zijn, dat in Volk" de feiten niet geheel juist zijn Érgegeven. Het artikel in „Het Volk" IÉ als volgt; DE HAAIEN VOOR IJMUIDEN. Welke rol speelt de loodsdienst? Naar aanleiding van ons artikel over de komst u twee walvischtransportschepen in onze ha- |jói welke schepen ieder met twee sleepbooten fenenkwamen, waardoor de totaal-haven-kosten lit honderden guldens werden verhoogd, kregen jj van de sleepboot-reederij Goedkoop een brief. |arin deelt de direktie mee, dat de kapiteins 'il zelf noodig hebben geoordeeld, in verband til het passeeren der spoorbruggen, gebruik te siken van twee sleepbooten. Van opdringen van •tapdiensten was dus geen sprake. Verder bevat brief een aantal opmerkingen over de „ver- We tarieven enz., die de zaak slechts zijde- ji# beroeren. Wij willen over deze sleepbootkwestie, die voor 18 Amsterdamsche haven van vitaal belang is, nog kb en ander opmerken, vooral ook, omdat dit jicente geval eenige merkwaardige bijzonder- ïiaea heeft. De kapiteins van deze twee transportschepen nog nooit in de Amsterdamsche haven ge- Mest. Het is dus zeer onwaarschijnlijk, dat zij ills zouden afweten van moeilijkheden, die zou- (B kunnen ontstaan bij het passeeren van de ipoorbruggen, vooral niet omdat die moeilijkhe in niet bestaan, In jaren heeft geen aanvaring M beteekenis bij het passeeren van een spoor- Wljj plaats gehad. Doch de blauwpijper „Tideus", tegen de Hembrug aanvoer, had de assistentie B twee sleepbooten. Blijkbaar is dus door epbooten zoo'n aanvaring niet te voorkomen, igenaardig is, dat de groote Hollandsche boo- j die regelmatig het Noordzeekanaal 'binnen innen, zelden of nooit sleepbooten gebruiken. De^ Sfektie van de Mij, „Nederland" waarvan de [roepen in grootte gelijkwaardig zijn aan de "Jan-transportbooten, verzekerde ons, dat nog pen 5 pCt. van haar vaartuigen gesleept binnen rolt, Als het eens gebeurt, is het om een on klaar roer of bij erg lboos weer. Heel vreemd is in deze zaak het volgende feit: ®e gezagvoerder Vein een der booten zond een 'adiogram aan den kargadoor met de mededee- rogi hoe laat hij binnenkwam en dat hij sleep boten wenschte „at Pierhead". Dit telegram lig over Radio-Sqheveningenhaven naar Am- jwaam en de kargadoor vond het in zijn bus, 'pen de boot allang binnen was. De sleepbooten "IB dus niet besteld desniettegenstaande wa- 'fn zij „at Pierhead" present en wist men Zater- «gavond in IJmuiden, hoe laat de booten zouden rojnenkomen. jPor dit raadsel is slechts één waarschijnlijke plossing: dat de sleepbootmaatschappij in IJmui- En het radiogram! onderschept heeft, hetgeen "dlelijk verboden en strafbaar zou zijn, De volgende opmerkelijkheid is van een zelfde 'eerheid als de vorige: Hoe weet de kapitein, dat vaart door het kanaal moeilijk is (hetgeen niet jj?sl is)? Hoe weet hij, dat de sleepbooten „at rorhead" plegen te komen? Men trekt konklusies "'l bet feit, dat het radiogram werd afgezonden y> i.25 uur, terwijl de eenige man aan boord, 18 over de moeilijke vaart kon spreken, de Hol- 'Bdsche loods, om I uur aan boord was gekomen. men verbaast zich dan over het feit, dat de- ,e"de loodsen, die- dagelijks groote booten zonder "Wpkracht binnen: brengen endie bekwaam ge- J zijn om dat zonder eenig gevaar te doen voor vreemde booten plotseling twee sleepbooten noodig hebben. Waarom, vraagt men zich af, waarschuwen zij den kapitein niet, dat hij het blijkens hun ervaring, zonder sleepbooten kan siellen en dat in bijzondere gevallen één boot ge noeg is? Bestaat er kontakt tusschen loodsen en sleep bootmaatschappijen, een kontakt, dat in dit ver band ongeoorloofd moeten worden geacht? Het is ons bekend, dat de geheele sleepboot kwestie in de gemeentelijke kommissie voor de bevordering van de Scheepvaart op Amsterdam, welke kommissie op voorstel van p.g. Boekman is ingesteld, thans een afzonderlijk en belangrijk punt van bespreking uitmaakt. Ook daar worden dezelfde bezwaren tegen de door ons gesigna leerde misbruiken geuit en zint men er op mid delen tot verbetering. De „verlaagde" sleep tarieven, waarbij de „Pe- der Bogen" en de „Busen", die voor het eerst in de Amsterdamsche haven kwamen, toch nog ieder f 718 aan sleeploon kostten, maken onze haven tot een plaats, waar de schepen slechts uit nood zaak binnenvallen. De nijdige verzuchting van een ploeg werklooze havenarbeiders „die nemen ons het brood uit den mond", toen zij een door twee sleepbooten geëskorteerde boot zagen binnenko- men hoe kleiner in ieder geval de dringend ge- wenschte vermeerdering van de scheepvaart op Amsterdam zal zijn. Juist de z.g, wilde vaart moet die vermeerdering brengen en juist deze booten worden door de „runners" van de sleepboolmaat- schappijen sleepdiensten aangepraat, In het belang van baar haven zal de gemeente er ernstig over moeten denken een eigen sleep- bootdienst in te stellen, die slechts in de nood zakelijke gevallen de hulp aanbied, waarvan de tarieven zoo laag mogelijk zijn. In dit schrijven wordt steeds gesproken van 2 sleepbooten, waarvoor een bedrag van f 7f8.betaald zou zijn geworden. Dit is onjuist. Voor het sleepen van de pierhoofden tot Amsterdam zijn 4 sleep booten noodig geweest n.l. 2 van het Bu reau Wijsmuller, voor het assisteeren tot in de sluizen en 2 van de reederij Gebr. Goedkoop voor het sleepen van IJmuiden tot de aanlegplaats te Amsterdam. We la ten de hoegrootheid van het sleeploon bui ten beschouwing, evenals het monopolie, waarvan deze sleepdiensten zich hebben meester gemaakt, hetzij bij mondelinge of schriftelijke overeenkomst. Concurrentie is op die wijze uitgesloten en als in alle an- dere gevallen, waar zich zulks voor doet moet Sijmen betalen. Daar staat tegenover, dat beide sleepdiensten wel zoo verstan dig zullen zijn niet het onderste uit de kan te willen hebben, waardoor zij hun eigen glazen zouden ingooien. De geachte briefschrijver in „Het Volk" beweert dat er geen moeilijkheden bij het passeeren der spoorbruggen zijn, omdat er zoo weinig aanvaringen zijn. Deze con clusie is eenzijdig. Niet de doorvaartwijdte der bruggen is gevaarlijk de weinige aanvaringen zijn toch waarschijnlijk een gevolg van het gebruiken van sleepbooten i doch juist het veelvuldig gesloten zijn der bruggen levert voor schepen zonder sleep'hulp dikwijls moeilijkheden op. Een groot stoomschip zonder hulp, dat voor een I gesloten brug op tornt, loopt gevaar bij eenigszins straffen wind aan den grond gezet te worden, want beschutting langs het kanaal is er niet. Geraakt zoo'n schip in 't lager, dan moet sleepboothulp gere- quireerd worden. Uiteraard zijn de kosten dan grooter en gaat er veel tijd mee heen, terwijl juist bij de scheepvaart „Time money is!" De Mij. Nederland, de K, N. S. M., de H. A, L. en andere lijnen hebben contrac ten met beide sleepdiensten en kunnen dus na betaling van een vaste premie tegen ge reduceerd tarief ten allen tijde over sleep boothulp te IJmuiden beschikken, terwijl het meerendeel der groote stoomvaartlij nen eigen sleepbooten hebben ter assisten tie van Amsterdam naar de sluizen te IJmuiden. Ten aanzien van het opvangen van radio grammen het volgende. Inderdaad bezit de sleepdienst-mij. van het Bureau Wijsmul ler een "Radio-ontvang-station,, te IJmui den en daar die blijkbaar goed bediend wordt neemt zij uiteraard ook de radio grammen voor sleepboothulp op. Dat is niet alleen althans voor zoover ons bekend - niet wettelijk verboden doch ook niet strafbaar. Zelfs is aan het Bureau Wijsmuller een speciale vergunning ver leend voor het opvangen van radiogram men inzake in nood verkeerende of hulp vragende stoomschepen en dit achten we zelfs zeer gelukkig. Ten overvloede heeft het Bureau kort nabij den kop van de pie ren steeds een of meer sleepbooten dispo nibel om, indien gewenscht, assistentie te verleenen. Het sleepbootbedrijf te IJmuiden is er niet gevestigd om vliegen of garnalen te vangen. Geen wonder dus, dat zij aan bin nenkomende stoomschepen van eigen vreemde nationaliteit door middel van zijn „runners" sleepboothulp aanbiedt, ook al tffip WERKEN VOLGENS EIGEN- EN GEGEVEN ONTWERPEN is er geen zuchtje aan de lucht of geen rimpeltje op het water en het zou een slecht runner zijn, die aan de kapiteins ging vertellen, dat zij een sleepboot best kunnen missen. Dat er soms twee gebruikt worden, als één voldoende zou kunnen zijn, hangt geheel van den kapitein af. Het scheepvaartbedrijf kent nu eenmaal „dis count" en „expenses", welke een landrot onbekend zijn, doch dat schepen zijn weg gebleven om de sleeploonen is ons niet be kend, Wel dat er lijnen van Amsterdam naar elders zijn verlegd, wegens de zeer hooge havenrechten, die te Amsterdam b: taald moeten worden en we weten niet of de diverse reederij en gediend zouden zijn van een „gemeentelijke sleepdienst tegen matige tarieven," De sleepdienstmaatschappijen hebben ook hun vaste tarieven, gebaseerd op de tonnenmaat der schepen. Die tarieven zijn bij de reederij en be kend en gelden zoowel voor Nederland- sche als voor vreemde schepen en kunnen de sleeploonen dus gecontroleerd worden. Zijn die tarieven niet malsch en dat geloo- ven we graag, dan dienen de r eederij en daar tegen te vechten, waarbij nochtans niet uit het oog verloren mag worden, dat het onderhouden van een goed georgani- seerden sleepdienst met zijn groot aantal schepen en opvarenden zeer hooge kosten met zich brengt, die zóó mogelijk door het bedrijf rendabel gemaakt moeten worden. De bij wijze van vraag geopperde ver onderstelling, dat er contact tusschen de sleepdiensten en de loodsen bestaat is een onbewezen insinuatie aan het adres van rijksambtenaren, die de schrijver wel voor zijn rekening zal moeten nemen. Voor zoo ver ons bekend beklagen de sleepboot agenten zich dikwijls over de tegenwerking der loodsen, die weliswaar de beslissing aan den gezagvoerder overlaten,, doch als zij buiten sleepbooten kunnen, deze ook gaarne missen, omdat het nianoeuvreeren met sleepbooten voor of achter of beide voor hen allesbehalve aangenaam is. Een onderzoek hiernaar is natuurlijk in te stel len, doch het resultaat zal onze meening wel bevestigen. Wij meénen te mogen verwachten, dat de geachte schrijver het met ons eens zal zijn, dat een goede sleepdienst, onontbeer lijk is. Is hij daarvan nog niet overtuigd, dan gelieve hij eens een periode van storm weer te IJmuiden mede te maken, en niet waar, een dure sleepdienst is in elk geval beter dan geen. Zouden echter de sleep- tarieven van dien aard zijn, dat de schepen Mej. van Steennis was j.l, winter aldaar reeds als tijdelijke onderwijzeres werk zaam, Bij het te Alkmaar gehouden Mulo examen slaagde voor diploma A, J. Hövig alhier. Zaterdag j.l, slaagde te Haarlem voor het examen hoofdakte de heer G. ten Na pel Jr. I Te Amsterdam zijn geslaagd voor het examen Boekhouden en aanverwante vak ken der Federatie van Handels- en Kan toorbedienden „Mercurius", de heeren C. Overduin en C. v, d. Plas, alhier, opgeleid door den heer T. van Popta. Bij het te Alkmaar gehouden Mulo examen zijn voor het diploma A geslaagd W. J. C. Dekker en A, Groeneveld, alhier. Vrijdagmiddag zal te Haarlem door den Rijkswaterstaat worden aanbesteed het bouwen van kantoorlokalen in visch- hal B van de Visschershaven alhier. De raming bedraagt f 4000. Naar verschillende kanten trokken de klassen van School H, om haar jaar- lijksch schoolreisje te houden. De 5e klassen reisden naar den Haag en Scheveningen, de 6e klasse bracht een bezoek aan Rhenen en aan de kerseboom gaarden van de Betuwe; de 7e klasse klom te Soesterberg in een vliegmachine, zonder nochtans op te stijgen. Wel zagen ze vele machines gaan en komen. De kleintjes der 3e klasse bleven dich ter bij huis; te voet naar Wijk aan Zee, keerden ze per autobus terug, Maandagmorgen kon men in de Bin nenhaven een heel eigenaardig gevaarte zien liggen. Het was de tinmolen Rambat, gebouwd op de werf Conrad te Zaandam. Het gevaarte, dat 53 M, lang en 16 M. breed is, zal gebruikt worden bij de tin winning op Banka, De sleepboot Witte Zee vertrok om half drie van hier met den molen op sleep touw naar Muntok. Eenige heeren van het Departement van Koloniën en van de Directie van L, Smit en Co.'s Internationa len Sleepdienst hebben aan boord van de sleepboot Katwijk den tinmolen tot eeni- gen afstand buiten de pieren uitgeleide ge daan. De Chr, Gem, Zangvereeniging „Looft den Heer" organiseert op Woensdag 17 Augustus een boottocht naar de Zaan streek met de stoomboot Oostzaan V, Bij het te Alkmaar gehouden Mulo examen slaagden voor diploma A, M. J, Houtgraaf en F. IJzerdraat, alhier. Voor het examen Nuttige handwerken zijn te Amsterdam geslaagd de dames J. H, Blom en J. W. Bresser, beiden alhier. Tot de Middelbare Technische School te Haarlem is toegelaten in de afdeeling Werktuigbouwkunde en Electroteohniek K, de Haan, alhier. Rijks Hoogere Burgerschool. Toegelaten tot de le klasse: A. Bolwiez, S. J. de Boer, C. J, Blokland, M. F. Brandhoff, M. M. van Buuren, G, van Ber- kum, J. C. Cramer, D. van Duivenbode, W. A, Blaaboer, J. van Calcar, D. Th. onze haven en die van Amsterdam zouden Dunnebier, R, A. F. Hahn, D. J. Gouda, gaan mijden, dan zou de schrijver in „Het J- J- Kruiten, G, Gomes, N, W. v. Nifte- Volk" beider belang hebben gediend, rick, P. A. Hoek, A. Huender, M. D. Mey- door er de aandacht op te hebben geves- er> H. Luyting, J. Hart, B. M. Jansen, J. tigd. Tot heden meenen wij echter, dat de W. Eerhart, W, M. Muijs v, d. Moer, A. inzender door onjuiste voorstelling van Visser, A. R. Visser, H, Visser, K. A, de zaken een berg van stof heeft opgejaagd, Vries, F, J, P, v, d. Plas, J. Bakker, J. die slechts bij deskundig onderzoek een Rietdijk, W, Niepoort, J, Vrijer, E. A, muisje zal haren en dat hij den vinger niet Duyckinck Sander, M. J, Rijke, W. Ra- gelegd heeft op de plaats waar de wond man, H. Mant je, C, van Nieuwenhuize, bloedt. -A, G. Eelman, B, G. A. Polderman, H. Mogen we den schrijver in „Het Volk" Welsink, verder verwijzen naar het zeer lezenswaar- Tot de 4e klasse: C. Freymerth, dig artikel over „Sleep- en Bergingsdienst'' Bevorderd van de le" naar de 2de klas van den heer D. Moerman, opgenomen in se: J. Bais, J. J. Boon, K. Boot, H. J, de het „IJmuider Nummer" van „Het Neder- Bruin, W, Colenbrander, G. Dekker, A. Goldbohm, J. M. Heere, J. van Holten, I K, Kots, F. J, Licht, C, v. d. Meer, K. Middelbeek, Jansje de Nobel, P, B. Pleij- I Ier, Mies Polderman, Jeannette Pronk. B. Schaikes, Elly Zimmermann, Marie Atte- j ma, F. J. H, Duvergé, Ch. Gordijn, J. N. j C, de Graaf f, J. Keuter, P, J. Kostelijk, A. Lichthart, Mies Ommering, J. Opzei, M. van Praag, H. J. Stammer, J. Uiter- wijk, P. C. Visser, Louise Vreugdenhil landsche Zeewezen' No. 26, 1 Juli 1927. J. gel, Ursula Hovy, P. F. Janzen, A. van der Mast, Annie Middelraad, Elsje de Nobel, C, J. P. Franssen, Ans Reitsma, J. H. G, Tegel, B. H, Thedinga, J. Bak ker, A. J. Dalhuijsen, Th. W. van Dam," Riek Gouda, G. A. de Graaff, A. W. ten Hengel, Marie de Jonge. A, A. v. d. Kieft, N. Lodder, A. Paap, J. Ringers, Marie v. d. Schaar, N. A, Schol, H. N. Strating, D. Sterk, Ina Wuis. Van de 3de naar de 4de klasse; A. A. Geus, Corry Janzen, Nora Kolk man, Dina Lootsma, A. Mant je, C, v. d. Nanny Poppe, E. C. M. Roderkerk, Adri v. Voorst, W. Doeksen, R, Th. Doorn, J. Koper, W. Kuiper, E, Kuiper, H. C. Ouwerkerk, Greta Overstege, G. van Praag, G. Vogelenzang, D. H. v. d. Werf, Jetty Wiersma, J, Zuidhof, Van de 4e kl. A naar de 5e kl. A.: Gerda Groenendaal, H. Z, Hommes, R, C. de Jonge, Sara v. d. Linde, J. L, A. Pfundt, M. Vessies, T. W. Wonink. Van de 4e kl. B naar de 5e kl. B: K. G. Boon, Mies Donker, P. Langendijk, W. v. d. Meer, F. Paap, C, H. Reurink, D. P. Rietbergen, A. Rietdijk, M. P. Wie- benga, Th. D. Winter. Voorwaardelijk: W, J. Klaassen. De heer C Zwanenburg en Mej. C. M. van Doesburg, hopen op 7 Augustus hun gouden huwelijksfeest te vieren. Het gouden paar woont in den Velserpolder. Voor de Arr. Rechtbank te Haarlem had zich te verantwoorden de 51-jarige H. de R., verblijvende in een logement in de De Withstraat aldaar. Hij gaf op bedelaar van beroep te zijn. Op den 24en Juni van dit jaar oefende hij genoemd beroep te Velsen uit; hij vroeg langs de huizen om een aalmoes. En toen de politie hem had gewaarschuwd ging hij er mee door. Dit bracht hem voor den rechter. Het O.M. requireerde 12 dagen hechte nis. Toen hij hoorde, dat de uitspraak over 14 dagen zou zijn, vroeg hij: „Kan het niet dadelijk? Ik zit nu toch al in dat hok!" Maar dat ging niet. Naar wij vernemen is de bijeenkomst der raadsleden ten raadhuize, waarin de wethoudersbenoemingen zullen worden besproken en die aanvankelijk gisteravond zou worden gehouden, uitgesteld tot he denavond. Over de wethouderskeuze hoort men al lerlei geruchten. Sommige raadsleden zou den voor uitbreiding van het aantal wet houderszetels zijn tot vier. Wij hoorden de volgende geruchten: de heer ten Broe- ke zou wethouder van openbare werken worden inplaats van den heer Dunnebier, terwijl als nieuwe candidaten genoemd werden de heeren de Nobel, Schilling en Dalmeijer. Wij laten deze dingen echter voor wat ze zijn, n.l. geruchten en zijn het eens, met wat een raadslid ons verklaarde, n.l. dat de aftredende wethouders de beste kansen hebben. Tot de Middelbare Technische School te Haarlem is toegelaten in de afdeeling Werktuigbouwkunde en Electrotechniek W, Wisman, alhier. Voor het examen Nuttige Handwer ken is te Amsterdam geslaagd Mej. A. C. M. Commandeur, alhier. Zondag, tegen den avond, meende de eigenaar van een „Austin" wagentje, dat zijn benzine-tank nog wel 5 L. benzine zou kunnen „bijladen". Z'n berekening faalde eenigszins, want de benzine vloeide al spoedig uit de tank en kwam o.a. in de claxon. Een bij hem behöorend jong- mensch wilde eens beproeven, of de claxon, ondanks de benzine-doop, nog ging, met het gevolg, dat er een vonk bij het licht ontbrandbare goedje kwam en een vlam hoog opsloeg. Gélukkig behield de zoon van den garageeigenaar zijn tegen woordigheid van geest, haalde een doo- vend poeder en wierp dit met succes op de vlammen. •Het mocht een geluk heeten, dat de schroefdop op de tank zat, anders was er van het wagentje niet veel overgebleven. Personalia. Mej. E. C. van Steennis is met ingang van 1 September e. k. benoemd als onder- i F. Zwart, A. India, wijzeres aan de Gem. Bewaarschool aan] Van de 2e naar de 3e klasse: H. Carst, de Breesaapstraat. 1 R. H, van Dalen, Letty Groen, C. ten Hen- DïEREN BESCHERMEN IS MENSCHEN BESCHAVEN! Wordt dus lid van de afd. Velsen en Omstr., der Ned. Vereen, tot bescher ming van dieren! Min. contr. f 1-25 per jaar. Secretariaat: Stationsweg K 86, Velaen,

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 1