ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 77 Zaterdag 30 Juli 1927 Verschffnt Woensdags Zaterdags Officieel 0 verveen, Tel. 10956 Plaatselijk Nieuws IJmuiden. Velsen Driehuis Politierapport IJMUIDER COURANT 12e Jaargang jonementsprijs: f 1.per 3 maanden, franco per post f 1,35, Abonne ren worden aangenomen aan het bureau en bij de Agenten, u?ertentien 2 maal achtereenvolgens opgegeven op het gewone tarief, jolden kosteloos nog een derde keer opgenomen in het eerstvolgend foensdagnummer, ijtertentiën voor de Adreslijst, 6 plaatsingen van dezelfde tekst (onver sierd) f 4,13 plaatsingen (dus 3 maanden achtereen) f 8,—, Rfertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en yjdJDAGS tot 4 uur n.m. lot plaatsen van advertentiën van buiten de gemeente Velsen in dit blad uitsluitend gerechtigd het Advertentie-bureau P, F. C, Roelse, IJmuiden. Uitgave van de N.V. UITGEVERS-MIJ, „IJMUIDEN" Adres voor Redactie en Administratie N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL WILLEMSPLEIN 11 TELEFOON 153 IJMUIDEN Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel. Advertenties van 1 tot en met 5 regels f 1.—, iedere regel meer 20 ets. Compact gezette adverten ties van 1 tot en met 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings-advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbetaling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties „adres bureau van dit blad" 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets in rekening gebracht. Bovenstaande regelprijzen worden met 5 cent verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen. 0 nummer bestaat uit twee j^DEN. eerste blad. OPENBARE VERGADERING den Raad der gemeente Velsen, óp 2 Augustus 1927, des namiddags juar, ten gemeentehuize. AGENDA: 1, Ingekomen stukken en mededeeling, 2, Intrekking van de uitnoodigmg om te komen met voorstellen ter instelling van een woningdienst. 3, Tweede stemming over het praeadvles van Burgemeester en Wethouders om niet aan te nemen het voorstel van de leden, de heeren P. F. C, Roelse, c.s., inzake instelling van een commis sie ad hoe, tot onderzoek naar de mogelijkheid van de oprichting van één of meer waschhuizen, 4, Aanvulling van het raadsbesluit van 22 Maart 1927, no, 5, tot verkoop van grond aan M. J. Rol vink te IJmuiden. 5, Toekenning van voorschotten onder waarborg van tweede hypotheek, voor den bouw van arbeiderswoningen. (j, Wijziging der bouw- en woningveror- dening. I Verkoop van grond te Santpoort en te IJmuiden. Intrekking van een voorwaarde, ge steld bij het Raadsbesluit van 10 Mei 1927, no. 21, sub III, betreffende een aan W. van Heijst te Driehuis verleen de vergunning tot het aanleggen van wegen enz. te IJmuiden. 9, Vaststelling van het rioleeringsplan voor deze gemeente en verleenen van crediet, ter bestrijding van de meer dere kosten van het leggen van een hoofdriool, in plaats van een riool van normale afmeting, in het Kennemer- plein te IJmuiden. Prae-advies op een beroepschrift van S. J. Obbes te Santpoort inzake de weigering eener bouwvergunning, lil. Verleenen van een pensioenstoeslag, ingevolge art. 5 der „Verordening in verband met de invoering der pen sioenwet voor de gemeente-ambtena ren 1913 en der weduwenwet voor de gemeenteambtenaren 1913". 12, Prae-advies op een verzoek van het bestuur der Mevr. vn Tuijll-bewaar- school te IJmuiden inzake bijdrage in de jaarwedde van een helpster. 13, Prae-advies omtrent het verzoek van Mej. W, Th. Nieborg, om overplaat sing als onderwijzeres van school AI te IJmuiden naar school F te Sant poort, 14, Extra crediet voor de aanschaffing van leermiddelen ten behoeve van school B te IJmuiden, 15, Vaststelling van de volgende nieuwe! verordeningen: a. tot regeling van het openbaar be- waarschoolonderwijs b. regelende het verleenen van gel de- lijken steun aan het bijzonder be waarschool onderwijs; c. op de heffing van schoolgeld voor het openbaar bewaarschoolonder- wijs; a- op de invordering dier schoolgel den. 16, Prae-advies op een adres van het Be stuur van de Nederl. Kennel club „Cy- nophilia" te Amsterdam om wijziging van art, 90 der algemeene politiever ordening, betreffende losloopende honden. 17- Wijziging der. verordening op het ge bruik van het park „Velserbeek''. Prae-advies op een voorstel van het lid, den heer D. F. G, Schilling, tot benoeming van eene commissie ad hoe ter onderzoek van de mogelijkheid tot wijziging der verordening op de winkelsluiting en om inmiddels de be staande sluitingsuren van 9 en 11 uur nam., te brengen op 8 en 10 uur nam. 19- Verleening van een crediet voor de uitbreiding van het kantoor der bedrij- ven voor gas en water. Aanbieding van de rekeningen over; 1926 van: 21. 22. 23. het gasbedrijf; de waterleiding; het bedrijf openbare werken; het bedrijf reinigings- en ontsmet- tingsdienst; het grondbedrijf; de Algemeen burgerlijke instelling van maatschappelijk hulpbetoon; de R.K. burgerlijke instelling van maatschappelijk hulpbetoon; •den ophaal- en stortingsdienst; de gezondheidscommissie de commissie van toezicht op het lager onderwijs; Benoeming van: een onderwijzeres aan school D te IJmuiden; een onderwijzer (es) aan school D te IJmuiden; een onderwijzeres aan school H te IJmuiden; een onderwijzeres aan school AI te IJmuiden, Onderzoek van de geloofsbrieven der nieuw-inkomende leden en van den geloofsbrief van den heer S, Baarda, benoemd lid van den Gemeenteraad, in de plaats van den heer W. Lande- weert. Besloten vergadering. *i de gemeente; WAARSCHUWING aan arbeiders, die in Duitschland werk zoeken. De Burgemeester der gemeente Velsen vestigt de aandacht van Nederlandsche ar beiders, die in Duitschland willen gaan werken, op het volgende: Evenals alle andere vreemde arbeiders hebben zij daartoe toestemming noodig van de Duitsche overheid, terwijl bovendien de werkgever in het bezit moet zijn van een vergunning om vreemde arbeiders in dienst te mogen nemen. Zoodra Nederlandsche arbeiders werk gevonden hebben, informeeren zij het best bij hun werkgever of deze buitenlanders in dienst mag nemen, dan wel bereid is de ze vergunning aan te vragen. Slechts indien dit het geval is, zal de arbeider met kans op goed succes toestemming kunnen vra gen in Duitschland te mogen werken. Indien dit verzoek wordt ingewilligd, zal hem een „Arbeiterlegitimationskarte" worden uitgereikt, welke meestal tot het einde van het kalenderjaar geldig is en in het begin van elk jaar moet worden ver nieuwd. De aanvrage voor een „Arbeiterlegitima tionskarte'' moet bij de plaatselijke politie der woon- of verblijfplaats in Duitschland worden ingediend. Het verdient aanbeveling, van deze aan vrage kennis te geven aan de Nederland sche Arbeidsbeurs te Oberhausen Rhld, (Sedanstr. 51), onder vermelding van de nadere bijzonderheden, opdat deze instel ling het verzoek van den arbeider kan on dersteunen. Aan buitenlandsche arbeiders, d|ie sinds 1 Januari 1919 (voor arbeiders in den landbouw sinds 1 Januari 1913) onafge broken in Duitschland werkzaam zijn, kan een „Befreiungsschein" worden uitgereikt. Deze „Schein" heeft meestal een langeren geldigheidsduur en stelt de vreemde ar beiders gelijk met de inheemsche, voor zoover het verkrijgen van arbeid betreft, De werkgever kan deze arbeiders zonder meer in dienst nemen, terwijl de arbeider zonder bezwaar van werkgever kan ver wisselen, Op deze bepaling zijn allerlei uitzonde ringen toegelaten, zoodat arbeiders, die vroeger gedurende korten of langen tijd (vooral na 1919) in Duitschland gewerkt hebben, goed doen, om bij de Nederland sche Arbeidsbeurs te Oberhausen te infor meeren, of zij niet beter een „Befreiungs schein" kunnen aanvragen dan een „Legi- timationskarte''. De beslissing op de aanvragen om „Ar- beiterlegitimationskarten" en „Befreiungs- scheine" ligt bij de „Landesamter für Ar- beitsvermittlung" (voor de Rijnprovincie te Diisseldorf, voor Westfalen te Münster), Omtrent 'het verkrijgen van werk in Duitschland zij het navolgende opgemerkt. Aan Nederlanders, die zich naar Duitsch land willen begeven en inlichtingen wen- schen tot het verkrijgen van werk of van WERKEN VOLGENS EiGEN- EN GEGEVEN ONTWERPEN gend aangeraden, zich te wenden tot den Directeur der arbeidsbeurs voor het di strict, waarin de gemeente hunner inwo ning is gelegen. Welke die arbeidsbeurs is, zal aan de belanghebbenden op aanvrage worden me degedeeld door den plaatselijken corres pondent der intercommunale arbeidsbe middeling. Wanneer men reeds in Duitschland is en inlichtingen of voorlichting wenscht, moet men zich wenden tot de Nederlandsche Arbeidsbeurs te Oberhausen (Sedanstrasze 51 am Neumarkt). De aandacht van Nederlandsche arbei ders, die zich in Duitschland wenschen te vestigen, dient eveneens te worden gericht op de in sommige landen, met name in Pruissen, bestaande voorschriften betref fende de vestiging. De arbeider, die zijn verblijf in Pruissen wenscht te vestigen, dient daartoe een vergunning te vragen aan de plaatselijke politie. Indien tegen het verzoek geen bezwaar bestaat, ontvangt hij een „Aufenthaltserlaubnis". Indien zich moeilijkheden voordoen tot het ver krijgen van zoodanige Aufenthaltserlaub- nis, kan de arbeider zich wenden tot de Nederlandsche Arbeidsbeurs te Oberhau sen, Belanghebbenden kunnen ter gemeente secretarie een afdruk van deze kennisge ving bekomen. Velsen, 27 Juli 1927. De Burgemeester voornoemd, J. P. HANDGRAAF, l.B. Gemeentelijke Geneeskundige Dienst. De Gemeentelijke Geneeskundige is we gens afwezigheid verhinderd spreekuur te houden op Woensdag 3 Augustus a.s. De gem. geneesk. Dr. L. S. LIMBORGH MEIJER. I een betrekking daar te lande, wordt drin- In den nacht van 27 op 28 Juli ont dekten Edcius en van Dantzig, leiders van den Part, Bewakings- en Recherchedienst, dat een der ramen van het vischkantoor van den heer R. in de Vischstraat alhier opgeschoven stond. Zij klommen aanstonds door de opening, en stelden onmiddellijk een onderzoek in, waaruit bleek, dat ongenoode gasten een bezoek hadden gebracht. Het vermoeden der Part. Recherche is gevestigd op drie personen, die juist voor de opnieuw te houden controle, op bedoeld perceel in de Vischstraat liepen, en die door dezen dienst blijkbaar verrast wer den; twee dezer zijn bekend, De eigenaar, die tijdens het onderzoek juist met zijn auto arriveerde, kon aan stonds mededeelen, dat niets vermist werd. De Rijkspolitie is met een en ander in kennis gesteld. STEUNT HET NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS. KOOPT ROODE KRUIS POSTZEGELS. AAN HET POSTKANTOOR VERKRIJGBAAR. In de Woensdag gehouden jaarver gadering der N.V. Ommering's Import en Export-Mij. alhier werden de balans en de winst- en verliesrekening goedgekeurd. De heer C. Noot heeft zijn zaak in rijwielen en ijzerwaren verplaatst van de Jac. van Heemskerkstraat 49 naar no. 23, hoek Willem Barendszstraat, Waar de heer Noot in den vorigen winkel slechts één raam had, komt zijn zaak in dit hoekhuis veel beter uit. In de eene etalage zijn nu rijwielen geëxposeerd, in de andere ijzer waren. Was de werkplaats met als ingang een andere straat bij het vorige perceel vrij afgelegen, nu is de ruime werkplaats vlak naast den winkel in de Jac. van Heemskerkstraat, Ongetwijfeld is de heer Noot er met zijn zaak flink op vooruit gegaan en deze hoek heeft door den gerestaureerden winkel een fraaier en levendiger aanzien gekregen. Bij het Dinsdag te Amsterdam ge houden examen voor handenarbeid slaagde voor diploma A (papier, karton en klei) Mej. L, Groot alhier. De Wethouderskeuze. Naar men ons meedeelt, is in de Woensdagavond ten gemeentehuize gehou den bijeenkomst van raadsleden ten op zichte van de verdeeling der Wethouders- zetels nog geen overeenkomst bereikt. Vermoedelijk zal op 23 Augustus een nieuwe bijeenkomst worden gehouden. In de week van 1723 Juli zijn in deze gemeente één geval van diphtheritis en 2 gevallen van roodvonk voorgekomen, Ondanks alle vertoogen over den on- houdbaren toestand bij de stoomponten, vooral des namiddags van half vier tot 6 uur, komt er, schrijft Hl. Dbl., geen veran dering en dus ook geen verbetering. Nog altijd blijft één der groote en de kleine pont in de vaart en is het op de hier aan gegeven uren niet mogelijk om alles een geregeld verloop te doen hebben. Van den verkeersagent en het pontpersoneel wordt dan ook heel wat geëischt om alles te re gelen en zonder ongelukken ieder naar den overkant te transporteeren. Hierbij komt nog dat er autobestuurders zijn, die meenen meer rechten te hebben dan anderen en al staat er een lange rij van wachtenden, zich hierachter niet aan sluiten, doch trachten vooruit te komen en zoodoende eerder over te zijn, iets wat na tuurlijk niet wordt toegelaten, maar toch voor hen die met de regeling zijn belast, nog meer moeilijkheden geven, Vooral Woensdagmiddag was het weer enorm druk; tot ver voorbij de Burgemees ter Weertstraat stonden de auto's en an dere voertuigen te wachten en toen ein delijk de beide ponten, geheel afgeladen vertrokken, bleven er nog een groot aantal wagens staan, terwijl de stroom van nieu we aankomenden steeds maar aanhield. Hoe lang zal dit nu nog duren? De raadsvacature Landeweert. Men schrijft aan Kenn.: Tot dusver behoorde het altijd tot de j woonte, om, als een raadsvacature moest worden aangevuld, de geloofsbrief van den nieuw benoemde, bij den aanvang der ver ga dering te doen onderzoeken, zoodat het nieuwgekozen lid, direct kan zitting ne men. Met de voorziening in de vacature, ont staan door het bedanken van den heer W. Landeweert, wordt van dezen regel afge weken. Nu staat het onderzoek van den geloofsbrief van den heer S. Baarda, die den heer W. Landeweert opvolgt, als laat ste punt op de agenda der raadsvergade ring van a.s. Dinsdag. Hij kan dus in die vergadering geen zit ting meer nemen en hoogstens nog één ver gadering van den ouden raad meemaken. Dit zou op zichzelf niet zoo heel erg zijn, maar zooals bekend is, staakten in de vori ge vergadering over 'n voorstel Roelse c.s., inzake instelling van een commissie ad hoe, tot onderzoek naar de mogelijkheid van de KOOPT DE KOPERDIEPDRUK PRENTBRIEFKAARTEN van IJmuiden-IJmuiden(0)-VeIsen-Velser(N) Velserbeek enz. van de N. V. Uitgevers Mij. NAUTA ZOON te Velsen LE 40 soorten thans). Wederverkoopers korting. Onze naam aan de achterzijde der kaarten waarborgt kwaliteit. oprichting van één of meer waschhuizen'*, de stemmen. Daar dus de stem van den heer Baarda den doorslag moet geven en als vaststaand kan worden aangenomen dat hij zal voor stemmen, waardoor het voorstel zou zijn aangenomen, is met de installatie gewacht tot na de stemming over genoemd voor stel, dat als no,3 op de agenda staat en waarover nu waarschijnlijk de stemmen opnieuw zullen staken, zoodat het is ver worpen. Het is ons onbegrijpelijk, waarom men hier van de gewoonte is afgeweken. Wij mogen toch geen opzet aannemen? Dat zou al te „klein" zijn. 121l2-Jarig Feest uan Pastoor J. F. van der Meer. In aansluiting op het Woensdag in ons blad opgenomen bericht, deelen wij nog mede, dat Zondag 31 Juli, des morgens om 10 uur, de plechtige Hoogmis door den Jubilaris zal worden opgedragen. Voor de parochianen en andere belang stellenden bestaat van 1 tot 2 uur gele genheid, den Jubilaris hunne gelukwen- schen aan te bieden. Gedurende het Lof, aanvangende half drie, zal de plechtige Intronisatie van het nieuwe beeld plaats hebben. IJmuiden. Woensdag was een jon gen uit Haarlem, de 14-jarige J. W. op de Zuidpier aan het fietsen. Dat is met de rails en de vele goten voor het water echter een gevaarlijk werk. De jongen raakte dan ook zijn stuur kwijt en kwam op de beton blokken te vallen. Hij had een gekneusde pols en klaagde over inwendige pijnen, In de politiepost aan het strand werd hij ver bonden, waarna hij per autobus naar Haar lem werd gebracht. Velsen. Van hêt deze week voor de Papierfabriek gelegen hebbende Zweed- sche stoomschip Fram werd een der op varenden wegens dronkenschap opge bracht. Twee wielrijders uit Haarlem wer den bekeurd, omdat zij zich door een auto lieten voorttrekken, De autobestuurder J. H. v. d. B, uit IJmuiden werd bekeurd, omdat de rem men der door hem bestuurde auto niet goed werkten. De bakker J, C. P. werd bekeurd wegens overtreding der Arbeidswet, n.l. het verkoopen van versch brood voor des morgens 10 uur. HET WITTE KRUIS. Het gebeurt vele malen, dat leden van het Witte Kruis, welke verpleegmateriaal in bruik leen hebben, dit niet op tijd terug bezorgen. Wanneer de geneesheer of verloskundige een bewijsje voorschrijft voor hetgeen noodig is, wordt de meeste spoed betracht, dit zoo gauw mogelijk te halen, uit een der magazijnen. Moest het niet als een plicht worden gevoeld, de ge leende artikelen, die niet meer worden gebruikt, dadelijk terug te bezorgen? Kan ook daar eens niet wat spoed achter worden gezet? Laten toch degenen, die hierin nalatig zijn be denken, hoe onaangenaam dit is. Immers, leden, die verpleegmateriaal behoeven, zouden daar door niet dadelijk geholpen kunnen worden. Dat een ieder zijn plicht versta, en het geleen de geen dag langer in huis houdt, als noodig is. Zijt ge reeds lid der vereeniging? Prop.

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 1