Courant EBuILd iiIJmuider let II Voor den Raad .0AMIATE Visscherij (dig 30 Jull II 2e blad RMffi m, WES 420 !geli nin- van Hom "aal! predikbeurten VOOR ZONDAG A.S. TOM. II IJMUIDEN. NED. HERV. KERK. ■huur: Da. Dijckmeester. 'K uurDs. Dijckmeester, 11 Heid. Cat. Zondag 15. JEUGDKERK (Koning WUlemahnis). ,1 uur: dl hier Vermeulen. „OOPSGEZ. GEM. AFD. PROT. BOND. (jein dienst. GEREF. KERK. Ijuur: Ds. S. r. Leeuwen, i uur: Dezelfde. CBR. GEREF. KERK. IIuur: Ds. T. A. Bakker j uurDezelfde. OUD.KATHOLIEKE KERK. jen 10 uur: Pastoor L. Rinkel. 3 uur r Vesper, CVANOCLISATIE HOOOEBERO. IJmuiderstraatweg. Zondig Samenkomsten. v.m. 10 uur en n.m. 7.30 uur. Sprekirden heer Munninksma. Dinsdag Openluchtsammkomst, 8 uur, koningsplein. Donderdag Bijbelbespreking, 8 uur, Vrij- luid v«n gedachtenwisseling. NED. HERV. KERK (KalTeritrnat). IIuur: Ds. W. Kroese, Doopsbediening GEREF. KERK (WHIebrordstraat). uur: Ds. H. Heltrop. S uurDezelfde. VELSEN. NED. HERV. KERK. tuur: Dr. J. N. Bakhuizen v. d. Brink van Winterswijk. GEREF. KERK (Koningsweg). 10uur: Ds. J. D. Boerkoe). 5uur: Dezelfde. SANTPOORT. NED. HERV. KERK. 10 uur: Ds. Makkink, Luth. Pred. te Alkmaar GEREF. KERK (Lokaal Bethel). 5.45 uurDs. B. van Schelven van Overveei 5.30 uurDezelfde. NED. HERV. EVANGELISATIE. iO uurDs. M. J. Punselie te Leiden. BEVERWIJK. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Verkoop van grond. B. en W. stellen deo'raad. voor aan M. Visser te Santpoort (e verkoopen 4 M2 grond aan de Burge meester Enschedélaan aldaar voor f 4 per M1; aan A. Visser te Velsen 210 M2 grond aan den Zeeweg te IJmuiden voor f 8 per M2 en aan A. en J. Winnubst te Amster dam 825 M2 grond aan den Zeeweg te IJmuiden, tegen f 8.40 per M2, wat het laatste perceel betreft onder voorwaarde, dat de grond van gemeentewege, door het opbrengen van 200 M3 zand, in bouwrij pen toestand zal worden gebracht. Beroepschrift bouwvergunning. Be treffende een beroepschrift van S. J. Ob- bes te Santpoort inzake de weigering eener bouwvergunning voor den verbouw van het perceel Hagelingerweg 61, stellen B. en W. voor adressant in zijn beroep niet ontvan kelijk te verklaren, daar de verordening den raad geen bevoegdheid geeft de ge vraagde vrijstelling te verleenen. Benoeming onderwijzend personeel. De voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan school D te IJmuiden luidt als volgt: 1 Mej. D. van Rossum te J Haarlem, 2, Mej. J. C. Koningh te Assen delft, 3. Mej. E. W. Visser ïe Schagen. Voordracht ter benoeming van een on derwijzerfes) met hoofdakte en akte Fransch aan school D: 1. R. Boeschoten te Woudenberg; 2. Mej. J. Visser de Baard. Voordracht ter benoeming van een on derwijzeres aan school H te IJmuiden: 1. Mej. E. W. Visser te Schagen; 2. Mej. J. C. Koningh te Assendelft; 3. Mej. D. van Rossum te Haarlem. Voordracht ter benoeming van een on derwijzeres aan school AI te IJmuiden: 1. Mej. A. Timmer te Zaandam, 2. Mej. J. C. Koningh te Assendelft, 3. Mej. D. E. Hee semans te Zwanenburg. Rioleeringsplan. B. en W. werden bij raadsbesluit van 21 Juli 1925 gemachtigd een overeenkomst aan te gaan met de In- dustriëele Mij. Mabeg te Utrecht, inzake Het maken van een rioleeringsplan voor deze gemeente. Dit plan kwam enkele we ken geleden gereed en werd voor de raadsleden ter inzage gelegd. B. en W. stellen den raad thans voor, dit plan vast te stellen, opdat in het ver volg overeenkomstig de daarbij verstrekte gegevens gewerkt kan worden. In dit verband deelen B. en W, mede, dat de N.V. Binnenl. Exploitatie Mij. te Bloemendaal verplicht is in het Kennemer- plein een riool te leggen gedeeltelijk ter zwaarte van 30 X 45 c.M. en gedeeltelijk van 40 X 60 c.M. Volgens het bovenbe doelde rioleeringsplan echter moet over lengte van 100 M. een hoofdriool, ter i zwaarte van 150 c.M. diameter, gelegd worden, terwijl bovendien drie grootere putten moeten worden gemaakt. Deze wij ziging zal een hoogere uitgaaf vorderen van o.g. f 7000. B. W. achten het billijk de ze meerdere kosten aan genoemde N.V. te restitueeren en vragen daarvoor een ere diet tot genoemd bedrag. Uitbreiding kantoor gas en water. B. en W. schrijven aan den raad, dat vergooting der kantoorruimte voor de be drijven gas en water drfngend noodzake lijk is. Deze vergrooting is te vinden, dooi de woning van den eersten machinist der waterleiding boven het kantoor te ontruim- men en te bestemmen voor kantoor of door bijbouw. B. en W. geven aan bijbouw de voor keur en vragen daarvoor een crediet van f 12440. Bouw- en woningverordening. B. en W. bieden den raad ter vaststelling aan een ontwel-verordening tot wijziging van artikel 68 der Bouw- en Woningverorde ning, vergezeld van een memorie van toe lichting. Overplaatsing. B. en W. stellen voor het verzoek van Mej. W. Th. Nieborg, om overplaatsing als onderwijzeres van school j AI te IJmuiden naar school F te Sant poort, in te willigen. Leermiddelen. Naar aanleiding van een verzoek van het hoofd van school B vragen B. en W. een extra crediet van f 1500 voor de aanschaffing van leermid delen voor deze school. Vasthouden van honden. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken op een adres van het bestuur der Nederl. Kennelclub Cynophilia te Amsterdam, om wijziging van art. 90 der algemeene poli tieverordening, betreffende losloopende honden. Veiserbeek. B. en W. stellen hun ver leden jaar ingediende, maar later terugge nomen voordracht inzake wijziging der verordening op het gebruik van het park Velserbeek opnieuw aan de orde. Het is dringend noodig, zeggen zij, dat op drukke dagen het wielrijden in bepaalde lanen kan worden verboden. Aanbieding rekeningen. B. en W. bie den aan de rekeningen over 1926 van de gemeente, sluitende met de volgende fers: 8nnnoanjannciDnDDDDDOming van en in overeenstemming met het over n A lil A TT*» n ®eD6ekomene bij artikel 36 van ae collecties a „wmuiin s h VAN THIEL OROOTE HOUTSTRAAT 101—103 B (NAAST HEENKS IJZERHANDEL) HAARLEM g PRACHTIGE COLLECTIE a PERZISCHE TAPIJTEN a gflp TEGEN LAOE PRIJZEN uoouoaaauoon□□□□□□□noaoaoa dat houders van verlofslokalen, eerst om 11 uur sluiten, over zullen cij- gewoon: inkomsten f 2.360.370,68, uit gaven f 2.283.712,78, batig slot f 76.657; buitengewoon gaan tot den verkoop van verschillende ar tikelen, welke tot dusver vrijwel alleen in winkels worden verkocht. Ook de straat- verkoopers zouden worden benadeeld. Ge vraagd wordt, althans gedurende de zo mermaanden, van eene vervroeging van het sluitingsuur uit te sluiten de winkels consumptie- en aanverwante artikelen. B. en W. achten het niet uitvoerbaar ten opzichte van het sluitingsuur eene schei ding te maken als door de winkeliers wordt gevraagd. De belangen der kleine winkeliers, vor mende de meerderheid der winkeliers in deze gemeente, mogen, bij de beoordee ling der onderwerpelijke zaak, niet uit het oog worden verloren. De door hen naar' voren gebrachte bezwaren zijn niet denk beeldig. Daarmede behoort zeker rekening te worden gehouden. Een verdere gedwon gen beperking van den duur der opening van de winkels komt ons dan ook niet ge- wenscht voor. Zij stellen daarom voor, het voorstel van den heer Schilling niet aan te nemen. beiasovereenkomst d.d. 17 Maart 1927 gesloten tusschen de Keedersvereenigingen en de iJmui- der Federatie, Afdeeling van ae Ned. Fed. van Transportarbeiders; de Uentrale tSond van irans- portarbeiders. Afdeeling IJmuiden; de Christelij ke Zeeliedenbond in Nederland, Afdeeling IJmui den en de Ned. Bond van Christelijke babrieks-, en Transportarbeiders, Afdeeling IJmuiden, van welke overeenkomst een gewaarmerkt afschritt met bijlage aan deze acte is gehecht, uit dat Fonds en uit bijdragen, makingen en schenkin gen aan dat Fonds; a. ondersteuning te verleenen aan de opvaren den der Stoomtrawlervisscherij, uitgeoefend vanuil i geval van onvrijwillige werkloos- De Scheepvaartinspectie en de V isschersvaartuigen. Door de vier vakorganisaties in het vis scherij bedrijf is het volgend adres gezon den aan den minister van arbeid, handel en nijverheid: Reeds vele malen werd door ons de wenschelijkheid vastgesteld, dat het toe zicht van de beambten der Scheepvaartin spectie op de stoomtrawlers zich zou uit breiden tot het vischtuig en wat daarmee rechtstreeks in verband staat. Gevaar voor leven en veiligheid der be manning ontstaat zoo dikwijls het visch- uitgaven f 3 566°128 62 Lïelr'f'het geen daarmee in middellijk f 190.50167 3-566'128'62' nadeel'g slot verband staat in slechte conditie verkeert. Meerdere malen werd door ons de aan- Voorstel van het lid, den heer D. F. G. Schilling, tot benoeming van eene Com missie ad hoe ter onderzoek van de moge lijkheid tot wijziging der verordening op de winkelsluiting en om inmiddels de be staande sluitingsuren van 9 en 11 uur nam. te brengen op 8 en 10 uur nam. B. en W. schrijven aan den Gemeente raad: Den 8 Februari j.l. werd in handen van de Commissie van voorbereiding voor de plaatselijke strafwetgeving gesteld een schrijven van winkeliers, gevormd hebben de de commissie „Winkelweek'1. Hierbij werd gevraagd de behandeling van een eventueel voorstel van één der Raadsleden tot wijziging der verodening op de winkel sluiting te willen aanhouden, opdat door de toenmaals in oprichting zijnde winke liersvereeniging „Groot-I Jmuiden", daar- j 2e dat het van de koning afwippen van over advies zou kunnen worden uitge- i de zijrol, waaraan dit ongeval is te wijten, bracht. Het bedoelde voorstel, dat in de- als vanzelf sprekend uitgesloten behoort zelfde vergadering inkwam, en dat even- j te zijn; eens in handen der Commissie werd ge- j 3e dat bij gebruik van het „beugelsy- Iuidt als voldt: steem" het losschieten van de rol onmoge- dacht van de Scheepvaartinspectie op zoo danige zaken gevestigd, waarop ons dan echter geantwoord werd dat de controle bevoegdheid der Scheepvaartinspectie zoo ver niet strekte. Het in de Staatscourant no. 123 behan delde ongeval op de „John Brown" IJ.M. 109, waarbij drie man zwaar ge wond werden, toont nogmaals overduide lijk aan, hoe noodzakelijk het is, dat controle op het vischtuig en wat daarmee rechtstreeks in verband staat worde uit geoefend. De Raad voor de Scheepvaart stelde in zijn rapport vast: le. dat voor twee reizen was bemerkt, dat de rol, waarmede het ongeluk is ge beurd, een neiging had naar boveiV te wer ken; steld, luidt als volgt: „De ondergeteekende D. F. G. Schilling lijk is, welk systeem'du7 oTgetwijfeïd liê heeft de eer UE. te verzoeken, alsnog aan voorkeur verdient; de agenda voor de Raadsvergadering van 4e. dat het gebruik van een stelbout af Dinsdag 8 dezer te willen toevoegen: te keuren is. Benoeming van een commissie ad hoc, Ten slotte hoopt den Raad dat dit onge- welke de mogelijkheid zal onderzoeken tot val de schippers van schepen, waarop het wijziging van de verordening op de winkel- Engelsche systeem bestaat, tot bijzondere sluiting in dien geest, dat de arbeidstijd, waakzaamheid zal aansporen, zoowel voor winkeliers als personeel, meer Ondergeteekenden zijn van oordeel dat, in overeenstemming wordt gebracht met hoe goed deze raad ook is bedoeld, deze wat behoorlijk genoemd mag worden. onvoldoende moet worden geacht om de j Inmiddels direct een wijziging te bren- opvarenden tegen dergelijke ongevallen te gen in het tegenwoordig sluitingsuur van beveiligen. Daartoe zou het naar hunne n.m. 9 uur en des Zaterdags 11 uur, res- meening noodzakelijk zijn, de bevoegd- pectievelijk te brengen op 8 en 10 uur." heid der Scheepvaartinspectie uit te brei- Aan genoemde winkeliersvereeniging den over de door ons bedoelde zaken, werd den 13 April 1927 gevraagd haar Ondergeteekenden zijn gaarne bereid, standpunt in deze zaak mede te deelen. I indien zulks door U wenschelijk wordt ge- Het Bestuur dezer vereeniging bericht acht, deze aangelegenheid nader monde- bij schrijven dd. 13 Mei 1927, dat door de ling toe te lichten" winkeliersverenigingen „Groot-IJmui- IJmuiden heid: b, ondersteuning te verleenen aan de opva renden sub a genoemd, in geval van ziekte; c, ondersteuning te verleenen aan de nagelaten betrekkingen der opvarenden sub a genoemd, in geval van overlijden; d, ondersteuning te verleenen aan meerbedoel- de opvarenden, hunne bloedverwanten of aan verwanten wier kostwinnaar zij zijn of hunne na gelaten betrekkingen in alle die gevallen welke het verleenen van dien steun naar het oordeel van het Bestuur der Stichting alleszins wetligei. en voorzoover door het verleenen van dezei steun de steunregeling aan de sub a, b en c ge noemde categorieën niet wordt te kort gedaan. verklaren aan de comparanten in verband met net voorgaande vast te stellen den navolgenden stichtingsbrief; 1. Het Bestuur der stichting zal bestaan uil een Raad van Beheer van ten hoogste zeven en ten minste drie leden, die voor de eerste twee jaren worden benoemd als volgt: door de IJmuider Federatie van Transportar beiders vier leden; door den Centralen Bond van Transportarbeiders, Afdeeling IJmuiden, écn lid door den Christelijken Zeeliedenbond in Neder land, Afdeeling IJmuid_en, één lid en door den Nederlandschen Bond van Christelijke Fabrieks- en Transportarbeiders, Afdeeling IJmuiden, één lid. De benoemden kunnen door de organisaties, welke hen benoemden, te allen tijde worden ont slagen en door andere personen worden vervan gen. 2. De controle op het Fonds zal worden uit geoefend door den Raad van Toezicht en Advies, welke bestaat uit zeven leden, waarvan drie leder zullen worden benoemd door de Vereeniging van Reeders van Visschersvaartuigen, te IJmuiden gevestigd te IJmuiden en de Vereeniging van Kleine Reeders in het Visscherijbedrijf te IJmui den, tezamen: één lid zal worden benoemd door de IJmuider Federatie, Afdeeling van de Neder- landsche Federatie van Transportarbeiders, één lid door den Centralen Bond van Transportarbei ders, Afdeeling IJmuiden, en één lid door den Christelijken Zeeliedenbond in Nederland, Afdee ling IJmuiden, terwijl het zevende lid, tevens voorzitter, door die zes benoemde leden in on derling overleg en bij gebrek aan overeenstem ming door den Kantonrechter te Haarlem op ver zoek van de meest gereede partij zal worden aangewezen. De Raad van Toezicht en Advies regelt zijn werkzaamheden bij afzonderlijk reglement, vast te stellen en eventueel te wijzigen in overleg mei den Raad van Beheer. De functies van lid van den Raad van Beheer en van die van den Raad van Toezicht cn Advies zijn onvereenigbaar. Tevens drukken wij hieronder artikel 36 van1 de coll. arbeidsovereenkomst do. 17 Maart 1927 af, waarin het bij de laatste contractactie ver kregen fonds is omschreven: „Artikel 36 van de Collectieve Arbeidsover eenkomst d.d, 17 Maart 1927 voor het Stoomtrawlervisscherijbedrijf te IJmuiden De organisaties van opvarenden, die deze over eenkomst onderteekenen, verbinden zich hunne medewerking te zullen verleenen aan de tot standkoming en het Beheer van een Fonds, voor de behartiging der sociale belangen van de opva renden der stoomtrawlervisscherij, als bedoeld en omschreven in het schrijven d.d. 15 Januari 1927 van de Vereeniging van Reeders van Visschers vaartuigen te IJmuiden en de Vereeniging van Kleine Reeders in het Visscherijbedrijf te IJmui den aan de 4 Organisaties der opvarenden te IJmuiden, van welk schrijven een afschrift aan deze overeenkomst is gehecht. Dit Fonds zal worden beheerd door een Raad van Beheer, hetwelk voor de beide eerste jaren zal bestaan uit 7 leden, waarvan vier leden zullen worden aangewezen door de IJmuider Federatie één door den Centralen Bond van Transportar beiders, één door den Ned. Bond van Christelijke Fabrieks-, Haven- en Transportarbeiders. De Raad van Toezicht en Advies zal bestaan uit zeven leden, waarvan drie leden te benoem.-r door de beide Vereenigingen van Reeders, één lid te benoemen door de IJmuider Federatie, één lid te benoemen door den Centralen Bond van Trans portarbeiders, één lid te benoemen door der Christelijken Zeeliedenbond en één lid, teven? Voorzitter, te benoemen door de zes voornoemde leden in onderling overleg, terwijl bij gebreke aar overeenstemming de Voorzitter zal worden be noemd door den kantonrechter te Haarlem of die hem vervangt, op verzoek van de meest gereede partij. schroef los ging zitten en geen dienst meer kon doen. den" te IJmuiden en „Wijkeroog" te Vel sen een referendum onder hare leden is gehouden. Daar de meerderheid der leden stemde voor een vervroeging van het slui tingsuur, adviseert het Bestuur het slui tingsuur der winkels met 1 uur te ver vroegen. Door vele winkeliers in consumptie- en aanverwante artikelen werd onder dagtee- kening van 18 Mei j.l. aan U gevraagd niet tot vervroeging van het sluitingsuur over te gaan. Dit adres kwam in behande ling in de vergadering van den 11 Juli j.l. Aan het college werd toen verzocht de be handeling dezer zaak over te nemen en hieromtrent advies uit te brengen. Laatstgenoemde winkeliers zien in een vervroeging van het sluitingsuur eene be nadeeling van hunne belangen, speciaal in de zomermaanden, wanneer zeer veel vreemdelingen IJmuiden bezoeken. Zij De door de reederij Zwart, Loendersloot en Gomes fn Frankrijk aangekochte stoomtrawler is de Irma F 593 (ex-Atlantic IJM. 256). Het schip is in de Visschershaven alhier aangekomen. HET FONDS VOOR SOCIALE VOORZIENINGEN. In De Arbeid, het orgaan van het N.A.S., tref fen wij een uitvoerig relaas aan over het Fonds voor Sociale voorzieningen alhier. Daaruit blijkt, dat de stichtingsacte op 13 Juni werd gepasseerd voor notaris S. Teixeira de Mattos te Amsterdam, en wel door de heeren G. Blaas, J. A. Brandste- der, C. A. M. Hellings en W, de Jong voor de IJmuider Federatie; C. P. Damme voor den Cen tralen Bond van Transportarbeiders, A, Krijger voor den Chr. Zeeliedenbond en C. v, d. Steen voor den Bond van. Chr, Fabrieks- en Trans portarbeiders. De comparanten verklaarden, dat elk van hen van zijn vermogen heeft afgezonderd een bedrag van f 10.teneinde met het gezamenlijk bedrag van f 70.bij deze in het leven te roepen eene stichting genaamd „Fonds voor Sociale Voorzie ningen voor het Stoomtrawlervisscherijbedrijf te IJmuiden", te vestigen te IJmuiden, met het doel om volgens te maken reglement en met inachtne- heer van tenminste 3 leden zich niet kan ver eenigen met een door dien Raad genomen beslui! zal zij het recht hebben in bero.ep te gaan b:: den Raad van Toezicht en Advies, welker besl'c sing bindend zal zijn voor alle daarbij betrok ken partijen. Door de reeders, leden van bovengenoemde ^ereenigingen, zal in dit Fonds worden gestori Gedurende het jaar 1927 een bijdrage van 11.2 cent voor iederen zeedag van iederen opvaren de ter stoomtrawlervisscherij en gedurende hel ;aar 1928 een bijdrage groot 18 65 cent voor Lederen zeedag van iederen opvarende ter stoom trawlervisscherij, de zeedagen te verrekenen vol gens de administratie van het Centraal Adminis tratie Bureau van het Visscherijbedrijf en Aan verwante Vakken te IJmuiden." Hr. Ms. politiekruiser Vulcanus is. onder be vel van luitenant ter zee le kl. H. Vreedenberg, van het toezicht op de zeevisscherij, te Nieuwe- diep teruggekeerd. Bij een ruw bedrijf als dat hetwelk met stooin- visschers vaar tuigen wordt uitgeoefend, is het niet aanbevelenswaardig eene constructie met verstelbare schroefassen toe te passen. ONTWERP-HARINGWET 1927. De Kamer van Koophandel en Fabrieken, voor de beneden Maas heeft een adres aan den minis ter v.an binncnlandsche zaken cn landbouw ver zonden, waarin zij o.m, schrijft, dat door de in diening van het ontwerp van Wet ter voorko ming van misbruiken in den uitvoerhandel van haring aan een lang gekoesterden wensch der Kamer wordt voldaan. Het heeft adr. echter be vreemd dat de maat van het binnenlandsch fust geheel vrij wordt gelaten, waardoor ecnerzijds de controleerende ambtenaren noodeloos worden bemoeilijkt, anderzijds de binnenlandsche afne mer achtergesteld wordt bij zijn buitenlandschen collega. Hel komt haar daarom wenschelijk voor alle verpakking voor haring hinnen de werking van artikel 1 te doen vallen. Wat d2n inhoud van hel fust betreft: Deze kan bepaald worden in !i- •ers als in K.G. Daar bij een gewichtsaangifte de haring bij het nawegen eerst in manden dient uit 'e druipen waarbij de langer of ko-W duur /an het uitdruipen aanmerkelijke verschillen ver oorzaakt en een inhoud die in liters wordt uit gedrukt op hoogst eenvoudige wiïze -don nagemeten is adr. van meening dat deze laatste methode verkieslijker is. Ook in Schotland wordt met gallons dus met inhoudsmaat gerekend. Artikel 1 geeft haar verder nog aanleiding lot le volgende opmerkingen: Uit de memorie van 'oelichting op dit artikel bliikt dat de mogelijk heid is opengelaten om regelen te stellen betref fende de kwaliteit van het verzenden product. Dit heeft een zeer gevaarlijke zijde niet alleen '.vijl de beoordeeling hiervan in grensgevallen zeer uiteenloopend kan zijn maar vooral ook om- lat wegens de groote kwantiteiten welke in het eizoen ter keuring worden aangeboden het on doenlijk zal zijn een behoorlijke controle hierop uit te oefenen, zoodat veel op goed vertrouwen ■»al moeten geschieden en dus niet is uitgesloten dat bii zendingen van minder reëele handelaren *»en officieele vlag een minder deugdeliike lading dekt, wat de stempeling reeds spoedig in discre- diet zal brengen. Het komt adr, ook minder nood zakelijk voor dan een maathoudend fust. Boven dien mag niet uit het oog worden verloren dat de afnemer in sommige gevallen uitdrukkelijk om mindere kwaliteit vraagt welke hij na ze een be werking le hebben doen ondergaan, onder ande- -e benaming in consumptie brengt. Een en ander doet adr. in overweging geven de kwaliteit niet binnen de werking dezer wet te doen vallen. VERBETERING VAN HET PRODUCT DER NOORDZEEHARINGVISSCHERIJ. Men schrijft aan de N. Rott. Ct.: Bij het onderzoek van de ontwerp-Haringwet 1927 in de afdeelingen der Tweede Kamer is blijkens het onlangs verschenen voorloopig ver slag o. a. gevraagd of de Staatscommissie voor de haringvisscherij ook de vraag, in hoeverre ook bepalingen omtrent de uitoefening van de haringvisscherij gemaakt moeten worden, in stu die heeft genomen. Bedoeld werden blijkbaar bepalingen ter ver betering van het product. Nu is dit laatste inder daad lang niet altijd zooals het wezen kon, in dien daaraan meer zorg was besteed. O.a. heeft het medegeven van ondeugdelijk fust aan boord, wel eens tengevolge, dat met haring gevulde ton nen tijdens de reis gaan lekken en droog loo- pen; het behandelen van de haring aan boord geschiedt niet altijd zooals het behoort, en er wordt wel haring gekaakt, die beter gesteurd had kunnen zijn. ïe vroege vangst geeft, zooals ik reeds vroeger opmerkte, een minderwaardig oroduct, en het gebruik van nauwmazige netten heeft tengevolge, dat te veel kleine haring wordt gevangen. Velen meenen, dat die kleine haring onvolwas sen haring is, en hun grief fs daarom, dat de ha ring door het gebruik van nauwmazige netten zou worden weggevangen, alvorens zij vangrijp is. Op grond van de tot dusver ingestelde wetenschap- oelijke onderzoekingen moet dit betwijfeld wor den. Is er pnvoldoende voedsel voor de haring in zee aanwezig, zoodat deze slecht groeit, dan komt het zelfs voor, dat reeds lang volwassen haring betrekkelijk klein van stuk is. Is dat het geval, dan zal de kleine haring een grooter deel van den totalen haringstand vormen, dan onder normale omstandigheden, en zal men dientengevolge met wijdmazige netten geen voldoende vangsten kun nen doen. In dit opzicht is er dan veel te zeggen voor het gebruiken van netten met nauwe mazen, t Een ernstig bezwaar tegen den aanvoer van kleine haring is echter, dat deze bij de afnemers minder gewild is en daarom evenals te vroege ha ring den prijs van het artikel in het algemeen drukt. Al neemt men echter aan, dat de visscherij niet altijd een zoo goed product levert, als zij wel zou kunnen, daar volgt nog niet uit, dat een ingrijpen ook op dat terrein op den weg van den wetgever zou liggen. Het element van bedrag, dat zulks een ingriipen ten aanzien van den export wettigt, ont- j breekt o.a. bij de minder zorgvuldige productie. Het leveren van een volwaardig product is ge heel en al een belang van reeders en visschers zelf en, indien in dat opzicht iets verbeterd dient le worden, moeten dezen zelf daarvoor zorgen. Voor wettelijk' Betreffende het breken van de trekstang van de schroef van het stoomvisschersvaartuig Proef IJM. 36, is ,de Raad voor de Scheepvaart ■an oordeel, dat de trekstang is gebroken door- Indien een minderheid van den Raad van Be-1 Voor wctlel'jke maatregelen te dien aanzien blijkt - ran men trouwens in de Tweede Kamer ook niet veel te gevoelen. De reeders schijnen voornemens te zijn, het vraagstuk van het te vroege uitvaren voor de haringvangst binnenkort onder het oög te zien. Op de moeilijkheden, welke daaraan verbon den zijn, vestigde ik reeds vroeger de aandacht. j In het algemeen zal trouwens de ontworpen Haringwet 1927 reeds indirect ook op de haring- oroductie een gunstigen invloed kunnen hebben. Indien het krachtens die wet onmogelijk gemaakt zou kunnen worden, dat de exporteur haring van andere soort of kwaliteit levert, dan hij doet voorkomen, zoodat hij als inferieur moet verkoo- oen, wat inferieur is, dan zal dit er van zelf toe leiden, dat de reeders er naar gaan streven, zoo weinig mogelijk haring van mindere kwaliteit voort te brengen. Immers, zooals in de bekende protestvergade- ring der haringhandelarcn duidelijk te verstaan werd gegeven, wordt thans voor inferieure ha ring, doordal men ze den afnemers op de een of andere wijze, b.v. vermengd tusschen andere, als haring van betere soort in de hand weet te stop- pen, veel meer gemaakt, dan zij zou opbrengen, indien zij niet onder valsche vlag voer; de hande- uwui- laars kunnen er dientengevolge meer voor beste dien een te sterke belasting op die stang heeft den, d.w.z. de reeders ontvangen er een hoogeren gewerkt. prijs voor; zooals in de vergadering werd opge- Er moet een andere dan de gewone belasting merkt: de reeders profiteeren mede van de op de trekstang zijn geweest. Deze ligt voor de knoeierijen. hand. Indien de machine van een schip door-j Worden die praktijken onmogelijk gemaakt, dan slaat, drijft de schroef het schip niet steeds, maar zullen de reeders dus voor het minderwaardige wordt deze soms door de vaart van het schip en product minder ontvangen, en zal nu voor hen de door de golfslag gedreven. De schroefas is er op prikkel, om daarvan zoo weinig mogelijk op de berekend dezen buftengewonen druk op te nemen, markt te brengen, om m. a. w. steeds een zoo Slaat eene machine met verstelbare schroef, als goed mogelijk product te leveren, sterker wor- op de proef aanwezig was, door, dan zijn er den. Ook de bemanning, wier loon immers in oogenblikken, dat de druk door de trekstang hoofdzaak uit een deel der besomming bestaat, wordt opgenomen. In het onderhavige geval bleek zal er dan meer belang bij hebben, door zorgvul- op twee reizen, dat de trekstang daaraan geen dige behandeling mede te werken tot het verkrij- weerstand kon bieden en brak, waardoor de gen van een prima-product.

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 5