ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No 79 Zaterdag 6 Augustus 1927 12e Jaargang Yersch|jnt Woensdags Zaterdags Gemeenteraad JA.^KAMRJN iBCHANQERfl 7HEDBELMAKfR(v 0 verveen, Tel. 10956 Fiaatseiyk Nieuws IJmuiden. Gesehikt roer alle - Bouwdoeleinden - Steenfabriek fl. Butzer, Hoogovens IJmuiden. ®0 IJMUIDER COURANT lboonemcntsprijs: f 1.per 3 maanden, franco per post f 1.35. Abonne- worden aangenomen aan het bureau en bij de Agenten. opgegeven op het gewone tarief, opgenomen in het eerstvolgend ÏLrtentiën 2 maal achtereenvolgens l^den kosteloos nog een derde keer 0ngQsdagflummer. iWentiën voor de Adreslijst, 6 plaatsingen van dezelfde tekst (onver- 1 jj f 4,13 plaatsingen (dus 3 maanden achtereen) f 8. fjyertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. fTplaatsen van advertentiën van buiten de gemeente Velsen in dit blad olfilültend gerechtigd het Advertentie-bureau P, F. C. Roelse, IJmuiden. Uitgave van de N.V. UITGEVERS-MIJ. „IJMUIDEN" Adres voor Redactie en Administratie N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL WILLEMSPLEIN 11 TELEFOON 153 IJMUIDEN Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel, Advertenties van 1 tot en met 5 regels f 1.iedere regel meer 20 ets. Compact gezette adverten ties van 1 tot en met 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings-advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbetaling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties „adres bureau van dit blad" 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets in rekening gebracht. Bovenstaande regelprijzen worden met 5 cent verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen. nummer bestaat uit twee BlADEN. eerste blad. KENNISGEVING inzake tijdelijke afsluiting van wegen. Burgemeester en Wethouders van Vel sen brengen ter openbare kennis, dat de Trompstr., van den Zeeweg af tot de Frans Slaereboutstraat, van Maandag 8 Augus ts a,s. af tot nader order voor het ver der met rij- en voertuigen zal zijn afge goten. Velsen, 4 Augustus 1927. Burgemeester en Wethouders van Vel sen, de Secretaris, HOFSTEDE. l.S. de Burgemeester, RIJKENS, (Vervolg). Prae-advies op een adres van het Bc- h jfjiur van de Nederl. Kennelclub „Cynophi- te Amsterdam om wijziging van art. 90 ier algemeene politieverordening, betref - lende losloopende honden. In de vergadering van 7 September 1926 werd het voorstel van het lid van het colle- 3j je, den heer K. H. Tusenius, tot wijziging bedoeld artikel, ten einde het losloo- pen van honden op den weg, mits die on- 5 der geleide en hoede van hun eigenaars zijn, toe te laten, verworpen. Het verdient naar de meening van B. en W. aanbeveling de bestaande bepalingen voorloopig te jhndkven. Zij stellen dan ook voor, het verzoek af Is wijzen. Het advies wordt goedgekeurd, Wijziging der verordening op het ge- •üik van het park „Veiserbeek" In de vergadering van 29 Juni 1926 wérd de in bovengenoemd gemeenteblad opgenomen voordracht, na de daarover ge houden besprekingen, door ons teruggeno men. B. en W. vinden het gewenscht de voordracht opnieuw aan de orde te stellen, is dringend noodig, dat op drukke da- het wielrijden in bepaalde lanen kan worden verboden. De heer Visser vraagt de verordening zoo soepel mogelijk toe te passen en als het niet druk is, het fietsen niet te verbieden. Het is toch een feiF, zegt spr., dat velen uit IJmuiden 's avonds 'n fietstochtje ma- hen naar ons park. Spr, zegt gehoord te n, dat er auto's in het park komen en dat de wethouders het vooral doen. Spr- vraagt dezen geen slecht voorbeeld te geven. De Voorzitter zegt toe de verordening soepel te zullen uitvoeren. Het voorstel wordt goedgekeurd. Prae-advies op een voorstel van het lid, fa heer D. F. G. Schilling, tot benoeming M eene commissie ad hoe ter onderzoek "un de mogelijkheid tot wijziging der ver lening op de winkelsluiting en om in fidels de bestaande sluitingsuren van 9 w U uur nam., te brengen op 8 en 10 uur nam. De heer Schilling zegt 'dat het afwij zend advies van B, en W. hem lichtelijk heeft bevreemd. Reeds 7 maanden is deze zaak aanhan gig terwijl de betrokken menschen tot 14 uur per week vaak zenuwsloopende ar beid verrichten. Men heeft toen gewacht op het advies van de opgerichte winke- Üersvereeniging en deze adviseerde de vroegere sluiting in te willigen. En toch adviseeren B. en W. nu afwijzend. Waar om? Omdat het vreemdelingenverkeer in gevaar komt, Spr. vraagt welk vreemde- "Qgenverkeer. De vreemdelingen, die hier somen, gaan 's avonds weer weg, Spr. jraagt of de winkels nu alle open moeten blijven, opdat enkelen voor een cent bal kjes kunnen koopen of zich nog kunnen 'akn scheren. Spr. vraagt of geen uitzonderingen kun- nen worden verleend en hoopt dat de raad niet met B. en W. zullen meegaan. i ^eer Homburg zegt dat het voor de I ^ukeliers tegenwoordig een zeer moeïlij- J Hjd is. Men zou eerder tot uitbreiding er werkgelegenheid dan tot inkrimping Spr. herinnert, «er aan, hoe de Winke- liersvereenigingen te IJmuiden en Velsen- Noord de kwestie der vroegere sluiting aan de orde hebben gesteld. Er is een stemming gehouden, met het resultaat, dat van de 200 uitgebrachte stemmen 170 vóór en 29 tegen vervroegde sluiting wa ren. Waar dit het geval is, bewijst dit dat de meeste winkeliers verheugd zijn over een vroegere sluiting. Vroeger kwam men de winkeliers om over elven nog wel op kloppen, vooral zij die uit de café's kwa men. De heer Schaar: Om een kluif. De heer Homburg zegt dat er winke liers zijn, die vreezen voor schade van vreemdelingen, die zouden wegblijven. Spr. zegt dit niet te gelooven. De meeste vreemdelingen komen uit Amsterdam en Haarlem, waar men aan vroege sluiting gewend is. Spr, erkent echter dat er bezwaren zijn, IJmuiden vervormt zich tot badplaats, al is het nog geen eerste klas, Spr. vraagt of voor zaken, die consump tieartikelen verkoopen, geen uitzondering kan worden gemaakt. Men zal dan echter wel moeten toezien, dat in café's en ver lofszaken geen artikelen als sigaren e. a. worden verkocht. De heer ten Broeke zegt vervroegde sluiting geen beperking der vrijheid te achten, maar bescherming der winkeliers. Spr. zou echter geen vrijstelling willen geven aan winkeliers in consumptie-arti kelen. Spr. merkt op, dat vreemdelingen verschillende zaken in de stations en op de booten kunnen krijgen. De heer Zwanenburg is ook voor ver vroegde sluiting, maar zou voor alle zaken van Mei tot September ontheffing willen verleenen. De heer Roelse is hiertegen, ook dege nen die in zulke zaken werken, hebben recht en willen graag in den zomer vrije avonden hebben. Het voorstel van B. en W, om op het voorstel-Schilling afwijzend te beschik ken, wordt verworpen. Vóór de heeren Handgraaf en Dunnebier. De Voorzitter zegt dat B. en W. in de volgende vergadering met een ontwerp verordening zullen komen. Verleenen van een crediet voor de uit breiding van het kantoor der bedrijven voor gas en water. De heer Maas zegt dat het gasbedrijf een winstgevend bedrijf is, maar spr. vraagt of daarom maar alle geld moet worden uitgegeven. De heer Vermeulen vindt het gevraagde bedrag ook niet klein. Men bouwt er vier landhuisjes voor, terwijl het gebouw maar een halve dobbelsteen is. Voorts vraagt spr. den hoofdboekhouder in het Noordoostelijk deel van 'het nieuwe gebouw te plaatsen en dan glazen deuren aan te brengen, opdat hij het geheele per soneel kan overzien. De heer Bosman vraagt of bij den bouw berekend is op verdiepingbouw. De heer Vermeulen vraagt den bouw zoo zuinig mogelijk te doen geschieden. De heer Dunnebier zegt dit toe. Het voorstel wordt goedgekeurd. Aanbieding van de rekeningen over 1926 van: a. de gemeente sluitende met de volgende cijfers gewoon buitengewoon Inkomsten f 2.360.370,68 f 3.375.626.95 Uitgaven f 2.283.712,785 f 3.566.128,625 slot f 76.657,895 Nadeelig slot f 190.501,67» b. het gasbedrijf; c. de waterleiding; d. het bedrijf openbare werken; e. het bedrijf reinigings- en ontsmet- tingsdienst; f. het grondbedrijf; g. de Algemeen burgerlijke instelling van maatschappelijk hulpbetoon; h. de R.K. burgerlijke instelling van maatschappelijk hulpbetoon; i. den ophaal- en stortingsdienst; j. de gezondheidscommissie; k. de commissie van toezicht op het lager onderwijs. Deze rekeningen zullen in handen wor den gesteld van de commissie van bijstand WERKEN VOLGENS EIGEN- EN GEGEVEN ONTWERPEN voor de financiën en van den Verificateur der gemeente-financiën, Goedgekeurd. Benoeming van a. een onderwijzeres aan school D te IJmuiden; b. een onderwijzer (es) aan school D ie IJmuiden; c. een onderwijzeres aan school H te IJmuiden; d. een onderwijzeres aan school AI te IJmuiden. Dit punt wordt aangehouden tot na de besloten vergadering. Onderzoek van de geloofsbrieven der nieuw-ingekomen leden en van den ge loofsbrief van den heer S. Baarda, be noemd lid van den Gemeenteraad, in de plaats van den heer W. Landeweert. Ingevolge art, 34 van het reglement van orde moeten de geloofsbrieven die door de benoemden zijn ingezonden, worden on derzocht door eene commissie van drie leden, te benoemen door den Voorzitter. De Voorzitter vraagt de heeren Ver meulen, Dalmeijer en Schilling uit te noodigen, de geloofsbrieven te onderzoe ken. De heer Schilling zegt dat de geloofs brieven in orde zijn bevonden, ook van de nieuwgekozen leden. De raad besluit tot toelating. De Voorzitter houdt de rondvraag. De heer Homburg zegt bemerkt te heb ben dat jongelui de begraafplaats te IJmuiden gebruiken voor speelplaats. Spr, vraagt dit tegen te gaan. Verder zegt spr. vernomen te hebben dat de uniformen en hoofddeksels voor de gemeente door personen buiten de ge meente worden geleverd, Spr. vraagt den ingezetenen door inschrijving ook een kans op de levering te gunnen. Tenslotte heeft spr. het over het verslag van den Keuringsdienst. Spr. vindt dit verslag uitnemend, maar vraagt waarom het aantal vervolgingen en waarschuwin gen in Velsen veel grooter is dan in Haarlem. De Voorzitter zegt dat de heer Homburg voor het laatste beter schriftelijke vragen kan stellen. Wat de plantsoenen betreft, zegt spr. dat daarin verandering moet komen. Er komen bij het plantsoen op het Koningsplein bordjes met verboden toe gang. Wat de levering van uniformen betreft, zegt spr. dat een groot leverancier deze goedkooper kan leveren. Maar spr. zal de kwestie nog eens onder de oogen zien. De heer Vermeulen zegt nog eens het plan voor den Wijk aan Zeeërweg te heb ben bekeken en gezien te hebben, dat die weg toch flink oploopt, Spr, vraagt of dit niet anders kan. De Voorzitter zegt het niet zoo erg te vinden, dat een weg geaccitendeerd is, in tegendeel vindt spr, het mooi en afwisse lend. De heer Roelse: zeer juist. De heer Vermeulen wijst er op, dat in het Heiletje de gronden door een bouw ondernemer thans reeds bouwrijp worden gemaakt. Deze bouwer doet wat hij wil en hij kan dit ook en desnoods alles omhak ken, maar spr. merkt op dat hij den raad later misschien voor een voldongen feit stelt, maar spr. waarschuwt den raad er voor, dat hij niet met zich laat sollen. De heer Maas vraagt of bij de door de gemeente gebouwde woningen nog schuur tjes gebouwd zullen worden. De heer Dunnebier zegt dat dit eerst daags zal gebeuren. De heer Roelse zegt dat punt 16 onder den®hamer is doorgegaan. Spr. zqgt te kunnen begrijpen, dat men niet telkens op een genomen besluit kan terugkomen. Spr. vraagt echter of het niet zoo kan, dat hon den, die als goede huisdieren bekend staan, niet worden lastig gevallen. De Voorzitter: Bijv. verscheurende die ren als zekere hond van den heer Roelse. De heer Roelse zegt dat sómmige agen ten wel wat scherp optreden. De Voorzitter zegt dat deze zaak niet gemakkelijk is. Er loopt nog teveel hon- dentuig rond. De heer Sluiters wijst er op, dat het Post- en Telegraafkantoor in Santpoort dorp zeer primitief is ingericht. Vaak moe ten vele menschen buiten wachten. Spr, zegt dat dit kantoor van 112 uur geslo ten is en dat telegrammen, die om vijf minuten over elf aankomen eerst na 2 uur worden besteld, Spr. vraagt of B. en W. bij den directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie op verbetering willen aan dringen. De Voorzitter zegt onderzoek toe. Daarna gaat de raad in besloten zitting ter bespreking van verschillende punten. Na eenigen tijd wordt meegedeeld, dat de vergadering niet weer heropend zal worden, zoodat dè verschillende onder wijszaken aangehouden worden. De afd. Haarlem der Ned. Arbeiders Reisvereeniging maakt Zondag 21 Augus tus een excursie naar IJmuiden, ter be zichtiging van de werken voor den bouw der nieuwe schutsluis, onder leiding van den heer K, Verkerk, uitvoerder der beton werken. Het hospitaal-kerkschip De Hoop is Donderdag van hier vertrokken voor het maken van zijn tweeden kruistocht onder de haringvisschers op de Noordzee. Als geneesheer is weder meegegaan Dr. F. G. van Asperen te Haarlem, terwijl als gees telijk verzorger voor deze reis is meege gaan Ds. J. D. de Stoppelaar, Ned. Herv. predikant te Vlaardingen. Het bouwen van een landhuis met garage, schuur en verdere werken te Driehuis, onder architectuur van den heer J. C, Cramer alhier, is opgedragen aan de Zn. alhier... laagste inschrijf ster,N de fa. P. Heere en Het glas-, schilder- en behangwerk is opgedragen aan den heer H. Peek alhier en het lood-, zink- en mastiekwerk, bene vens den aanleg van gas- en waterleiding aan den heer H. J. Hamers alhier. Wij hebben onlangs nog geschreven over den slechten toestand van het zwarte pad, dat dagelijks door duizenden fietsers en wandelaars gebruikt wordt. Het is de kortste verbindingsweg tusschen Oud- ÏJmuiden en Oost-IJmuiden en vooral vanaf de Zuidzijde der Visschershaven. De Oosterduinweg is nu afgesloten, om dat deze gedeeltelijk van rioleering en be strating wordt voorzien, maar de men schen gaan nu door de Planciusstraat of de De Weerdstraat. Het gedeelte van het zwarte pad tusschen den weg naar het Stormvogelsterrein en de Evertsenstraat is nu echter zoo abominabel slecht, dat het voor fietsrijders zeer gevaarlijk en haast niet meer te berijden is. Wij vragen ons af, of de weg nu niet door de gemeente in beteren toestand kan worden gebracht, of anders door de maatschappij, die daar nieuwe straten maakt en door wier werk zaamheden het pad in zoon slechten toe stand is geraakt. - Woensdagmiddag is op de Algemee- Begraafplaats teraardebesteld het stoffe- PRIMA Direct leverbaar in groote en kleine partijen Forsche, lichte en spijkerbare Steen GOEDE VASTHEID CONCURREERENDE PRIJZEN Inlichtingen en prijzen bij den be drijfsleider F. HöVIG, Trompstraat 122, IJmuiden-Oost en bij den vertegen woordiger J. VAN TIGGELEN, Tromp straat 158, te IJmuiden-Oost. lijk overschot van den spoorwegarbeider J. Nauta, die Zaterdag te Santpoort zoo droevig om het leven is gekomen. Door collega's werd de lijkkist grafwaarts ge dragen en deze werd gevolgd door den heer Wolterbeek, inspecteur der Ned. Spoorwegen, den stationschef, den heer C. W, Putto en den onder-stationschéf, den heer J, Reurink. De afdeeling der Ned. Vereeniging voor Spoor- en Tramwegper soneel volgde met rouwomfloersde banier in den stoet. Nadat de kist in de groeve was neerge laten en 7 bloemstukken op het graf waren gelegd, trad inspecteur Wolterbeek naar voren, om den overledene te herdenken als een plichtsgetrouw beambte. De heer K. Ruys, assistent te Velsen, sprak namens het personeel eenige gevoel volle woorden, waarna Ds. H, J, Dyck- meester woorden van troost en deelneming tot de familie richtte. De predikant dankte daarop namens de familie voor de belang stelling. Het is een genot, dagelijks het druk ke verkeer van vreemdelingen in onze plaats te zien, vooral aan de haven en bij de sluizen is het buitengewoon levendig. En aan 't strand is het iederen dag, vooral 's middags, een groote en roezemoezige drukte. Daar aan zee is het heerlijk frisch. Maar in onze plaats is dit helaas niet het geval. Veel van de prettige stemming in deze mooie zomerdagen wordt weggeno men door de ondragelijke stank van net Noordzeekanaal. Het is in een woord ver schrikkelijk, zooals het deze week gesteld is. Waar dan nog bijkomt, dat vooral des avonds de giftige gassen van Hoogovens en waarschijnlijk ook de papierfabriek on ze longen bederven en vooral onze reuk organen teisteren. In de Woensdagavond in de Lunch room Eynthoven gehouden vergadering van het Centraal Drankweer-Comité in de gemeente Velsen werd besloten de colportagetocht naar Santpoort niet deze maand te houden. Zeer waarschijn lijk zal deze plaats hebben op Zaterdag 17 September, terwijl dien dag dan een meeting ten gunste voor Plaatselijke Keuze zal worden gehouden. Daarvoor zullen eenige sprekers worden gevraagd, benevens de medewerking van een mu ziekcorps. Besproken werd de mogelijkheid der stichting van een consultatiebureau voor drankzuchtigen. Daarover zullen nadere inlichtingen worden ingewonnen en een bespreking met een deskundige worden gehouden. Verder werd besproken het plaatsen van een groote, moderne lichtbak, omtrent de kosten waarvan een onderzoek zal wor den ingesteld.

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 1