ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN PIJilOL "Woensdag 10 Augustus 1927 12e Jaargang Officieel Plaatselijk Nieuws IJtnuiden. ©verveen, Tel. 10956 Veïsen Santpoort [Jo. 80 3ï IJMUIDER COURANT X{sluiting toevoer water. ■meester en Wethouders der Velsen maken bekend dat in den ,an/2 op 13 Augustus 1927 tusschen 'its 12 en des voorm. 5 uur in Vel- 'öowel ten Zuiden als ten Noorden jet Noordzeekanaal) alsmede in voor het deel liggende aan den :g in de richting Velsen, van de S jordstraat af en het oostelijk deel je Briniostraat, de watertoevoer zal moten. sen, 3 Augustus 1927. leester en Wethouders voornoemd. Secretaris, de Burgemeester, 505 fSTEDE l.s. RIJKENS, 31? 37? het te Amsterdam gehouden ex- voor het Mercurius-diploma, voor {he Handelscorrespondentie, afge- 191 door de Federatie van Handels- en [orbedienden-vereenigingen, slaagde L. Schippers, alhier, opgeleid door 131 Jeer D. de Vries te Driehuis. vertrek van de „Monte Olivia'''. I2(j ft vertrek van de Monte Olivia" met 1500 leden der Nederlandsche Reis- iniging is Zaterdag voor onze plaats tenement geweest. Duizenden en nog duizenden zijn dien dag naar IJmui- gekomen, om van het vertrek getui- e zijn. idden sommigen nog Vrijdagavond lend op de aankomst van het schip se konden teleurgesteld huiswaarts wiet schip kwam eerst Zaterdagmor- ialf acht aan den toeristensteiger aan, dat vroege uur waren er reed*; vele ^tellenden, die genoten vdn het 1$ lien van het groote schip, een nog K motorboot van de Hamburg Süd- v& lanische Dampfschiff Gesellschaft, Ion bruto en bijkans 14000 ton netto Het is een zusterschip van 't stoom- Cap Polonio, dat hier verleden jaar ïrgevaren naar en van Amsterdam, de Cap Polonio is veel grooter en aiser. Tóch, en dit is geen chauvinis- rinden wij de Gelria van den Kon. Lloyd een heel wat mooier schip dan Monte Olivia". Maar wij hopen het nog te bezichtigen en zullen dus niet uit oordeelen. s bij de aankomst deed de scheeps van de Monte Olivia zich hooren. e Stentor en de Hector van Bureau '"tellier het schip hadden helpen vast- werden de bestuursleden der Ned. 'ereeniging, die zich aan boord be- welkom geheeten door den admi m iteur der vereeniging, den heer Nies- idoor den heer Joh. de Waard, pen- Kester van IJmuidens Bloei, namens Bureau Vreemdelingenverkeer dezer siging, van welk bureau in de Kanaal de vlag der Ned. Reisvereeniging de. geheelen morgen is het aan de Ka- 'Ne zeer druk geweest en de drukte voortdurend toe. De kijkers genoten k komende reizigers, waarvan er zeer per auto kwamen. Reeds om 11 uur 3iüden zich velen aan boord, die zich gemakkelijk konden installeeren. De versterkt met rijkspolitie en mare- ^ee heeft den geheelen dag voor een telde regeling gezorgd, zoödat de »ers gemakkelijk op het schip konden k voor de bagage der reizigers was inwerking met IJmuidens Bloei uit- Qd gezorgd. Aan den eersten steiger een groote kaart zien met op- afgifte bagage. De koffers, tas- "i stoelen enz, werden dan op een WITTE KRUIS. «vnouaguiiddag van 3 tot 3.30 uur «Vereeniging het Witte Kruis, in de Chr, chool te IJmuiden-Öost moeders gratis in geilheid raad te vragen omtrent de voeding ,aar zuigelingen. Het advies wordt gegeven Consulent, Dr. Hanneman. or kraamverzorging, welke ook door boven- ,e Vereeniging wordt uitgeoefend, wende Je ^et bestuurslid der Vereeniging, Suwerink, Trompstraat 72 te IJmuiden- anef naar draagkracht f 5f 15. motorboot geladen en aldus naar de Monte Olivia vervoerd, waarop ieder stuk bagage alphabetisch naar de reizigers ge merkt, aankwamen. Na den middag werd de toeloop langs het Kanaal geweldig. Zelden zagen wij zooveel menschen bijeen. Alleen bij de komst van den Franschen president Fal- lières in 1911 en bij andere groote kerke lijke gelegenheden herinneren wij ons zoo veel menschen gezien te hebben. Het heer lijke zomerweer werkte daartoe zeker mede. De booten en treinen voerden massa's menschen aan. De treinen reden den ge heelen morgen versterkt en kwamen vanaf 10 uur zelfs om het kwartier binnen. Vele familieleden en vrienden der reizigers kwamen mee. De scheepskapel van de Monte Olivia deed zich voortdurend hoo ren en zoo heerschte er een opgewekte, feestelijke stemming aan den kanaalkant. In de plaats hadden verscheidene inge zetenen de vlag uit, hoewel dit beter had kunnen zijn. Om twee uur begon de Har monie Concordia onder leiding van den heer Vlessing haar concert te geven. In- plaats van op de platte wagens der ijsfa briek, zooals aanvankelijk bepaald was, had het corps nu plaatsgenomen in den tuin bij het café De Leeuw. Voor de vele duizenden aan den anderen kant van het café vonden wij dit zeer jammer, daar voor hen de muziek verloren ging. Geluk kig deed ook de scheepskapel zich bij af wisseling hooren, wat zeer op prijs werd gesteld. Was het vertrek van het schip aanvan kelijk op 3 uur bepaald, het werd 4 uur. Het innemen der bagage nam veel tijd in beslag. De laatste reizigers kwamen aan boord en de 1500 menschen op het prome nadedek van het groote schip boden een „werkelijk levendige stoffage''. Allen za gen er opgetogen uit en men kon zien, dat de reis vol verlangen en verwachting aan vaard werd, Ondertusschen hadden zich op de sleep- booten Hector en Stentor van het Bureau Wijsmuller heel wat personen ingescheept om den reizigers 'n eindje zee in uitgelei de te doen. Daarbij waren een 65-tal le den van de afdeeling den Haag der Ned. Reisvereeniging, die 's morgens vroeg al in IJmuiden waren gekomen en de visch- hallen en den sluisbouw hadden bezichtigd Ook waren er een aantal leden van de afd. Utrecht, die in twee groote autobussen waren gekomen. Eindelijk dan, om 4 uur, stoomden de sleepbooten naar de Monte Olivia. De Hector maakte vóór vast en de Stentor achter. Het laatste stuk muziek werd ge speeld, en werd met handen gezwaaid en met zakdoeken gewuifd. Aan de voor mast van de Monte Olivia werd de Neder landsche vlag omlaag gehaald en de Noorsche vlag geheschen, terwijl in den achtermast de vlag der Nederlandsche Reisvereeniging wapperde. De sirene van het schip deed driemaal zijn zwaar geluid hooren, ten teeken van afscheid. De tros sen werden los gegooid en de sleepbooten trokken het schip midden in het vaarwater Daarop maakte de Stentor los en onze Hector trok het machtige schip naar de pieren. Op motorbooten voeren verwanten een eind mee en ook de loodsafhaalder Junior had nog gasten aan boord. De rei zigers op de Monte Olivia werden nu wat sentimenteel. Wij hoorden zingen: .,0, dierbaar plekje grond" en „Vaarwel, vaar wel, mijn vaderland". Vlak voor het uiteinde der pieren gooi de de Hector los en het schip stoomde al leen de haven uit, nagestaard door dui zenden. Want aan de kanaalboorden, op den kop der Visschershaven, bij het sema phore stonden ze en zelfs op het einde der Zuidpier, 1500 meter in zee, stonden hon derden te zwaaien en te wuiven. Wij op de Hector gingen mee naar bui ten en ook de Stentor volgde ons, Maar in een ommezien was de Monte Olivia ons voor en zeer snel schoot het groote schip vooruit in werkelijke richting. Dicht bij de brulboei draaide het schip naar het Noord westen, na om de loodsboot heenge- stoomd te zijn. Nog een afscheidsgroet met drie stooten op de sirene, eerst beant woord door de Stentor, daarna door de Hector. Het was heiïg op zee en de mist hoorn op de pier begon te loeien. Maar de zee was zoo glad als een spiegel. De sleep booten draaiden en snel stoomden wij te rug naar de haven. Nog vóór wij binnen waren, was er van de Monte Olivia niets meer te bespeuren. Het was op weg naar Molde, de eerste aanlegplaats. Toen wij WERKEN VOLGENS EIGEN- EN GEGEVEN ONTWERPEN aan de steigers meerden, was de groote stroom van bezoekers al weer verdwenen. Maar voor IJmuiden was het een mooie dag geweest. Het vertrek van het schip had duizenden menschen in onze plaats gebracht en de hotels en café's en ook an dere zaken hebben er van geprofiteerd. Op 16 Augustus wordt de Monte Olivia hier weer terugverwacht en op 18 Augus tus vangt dan de tweede reis aan. Het is jammer, dat dit niet op Zaterdag is, om dat er op een Zaterdag zeker meer men schen zouden komen. De Zondagdrukte Ook Zondag is het weer buitengewoon druk geweest in onze plaats. Na de ver- frisschende buien van Zaterdagavond was het prachtig zomerweer geworden. Duizen den en duizenden hebben de booten, trei nen en autobussen weer aangebracht en de bootjes naar het strand hebben weer een schitterenden dag gemaakt. Aan het strand was het een gezellige drukte en des avonds ook aan den Kanaal kant. Velen sloegen het vertrek der dui zenden met de booten gade en vooral des avonds tusschen 7 en 9' uur was het een gezellige en roezemoezige drukte. De om heining van het terrein der Alkmaar Pac ket was gedeeltelijk al gereed gekomen en zoo konden de passagiers voor de booten op het afgezette gedeelte worden toegela ten, Maar ook de treinen hadden het druk en de binnenkomende autobussen liepen spoedig vol. Er blijkt een buitengewoon sterke trek naar IJmuiden te zijn, die nog steeds aan wakkert. Om 8 uur zagen wij ook nog velen naar het strand toegaan, om daar van den schoonen avond te genieten. De Alkmaar Packet heeft thans ook het door haar in gebruik verkregen ter rein doen afscheiden met een hekwerk, zoodat bij groote drukte op het terrein bij de nieuwe steigers alleen de reizigers kun nen worden toegelaten. Ook kunnen mas sagoederen op dit afgeschutte terrein be ter worden opgeslagen. Van het in 't Noordzeekanaal met hout voor de papierfabriek liggende s.s Estmale ging Vrijdagmiddag met 'n donderend ge raas een groot deel van de deklading over boord. Het ongeval geschiedde, doordat eenige schoorpalen afbraken. Onmiddellijk begaven zich eenige opvarenden te water, om de houtmassa bij elkaar te houden. Nochtans konden zij niet beletten, dat een groote partij naar de oude sluis af dreef, Eenige schuiten van de fabriek waren spoedig aanwezig om de „props" op te visschen, Alhier is aangehouden een ongeveer 18-jarig meisje, dat er den laatsten tijd gewoonte van maakte om fietsen, welke onbeheerd stonden, te gebruiken en ze ver volgens ergens anders neer te zetten. Zij had ook nog een huissleutel weten mach tig te worden, waarmede zij een achter deur opende en in het huis, waarvan de bewoners afwezig waren, den boel over hoop haalde. Men zal haar deze verkeerde gewoonte hopenlijk afleeren, Door den directeur van openbare werken is, ingaande 1 September a.s,, voor den proeftijd van één jaar, het schoon houden van het gebouw der A-scholen, aan de Kerkstraat, opgedragen aan Me juffrouw Wed. S. Back en dat van de o.l.j school J, aan de Hadleydwarsstraat, aan Mejuffrouw K. v. Urk, beide te IJmuiden. atS'S' "^0nte Okvia", dat een reis naar de Noorsche fjorden maakt met 1500 leden van de Nederlandsche Reisvereeni ging, kwam hedenmorgen na een mooie zeereis te Odda (Hardangerfjord) aan. oJechts had gisteren, toen het Skagerak gepasseerd werd, een groot gedeelte der toeristen, zeker twee derden, veel last van zeeziekte, veroorzaakt door de beruchte ruwe, korte golven, Toen het schip echter de rustige fjorden bereikte, herstelden al len spoedig. Heden maakt het gezelschap een tocht naar de prachtige gletschers bij Laatefoss. Het weer is schitterend. Aan den weg langs het Noordzeekanaal is men bezig de naast de spoorbaan staan de telefoonpalen te verwijderen. De dra den worden zorgvuldig op groote houten rollen gewonden en daarna worden de pa len weggehaald. Het zal opknappen, als die leelijke houten palen verdwenen zijn. Men is thans gereed gekomen met de herbestrating van de Willebrordstraat, die daardoor heel wat verbeterd is. Toch be treuren wij het nog steeds, dat men deze straat niet van asphalt heeft voorzien. Dan begrijpen wij niet, dat er aan de verbete ring van de trottoirs niets is gedaan en dat is toch ook zeer noodig. Waarom wordi deze mooie straat, die slechts smalle trot toirs heeft, niet van bazalttegels voorzien? Maandag is men begonnen met de her bestrating van de Trompstraat. De hoo rnen op den hoek, waar het huis gesloopt is, worden gerooid en er zullen op het ver legde trottoir nieuwe voor in de plaats komen. De Trompstraat ondergaat er een reusachtige verbetering door. Feesten van Kunst na Arbeid". De Harmonie „Kunst na Arbeid" her denkt deze maand haar 5-jarig bestaan met eenige feestelijkheden op een mooi terrein in Velserduin, welwillend door de fa. A Bleeker en Zn. beschikbaar gesteld. De feesten beginnen Zaterdagmiddag met een kinderfeest op genoemd terein. Zater dagavond is er van 8 uur tot half tien re ceptie voor besturen van andere vereeni- gingen enz. in de zaal Flora, waarna er tot 2 uur 's nachts een feestelijk samenzijn volgt. Zondag wordt op genoemd terrein een festival gehouden, waaraan medewerken het Symphonie-orkest Euphonie, directeur de heer Mar. Adam, de Arbeiders Mando lineclub Excelsior, directeur de heer J. W Raadman, de Gem. Zangvereeniging Poly hymnia, directeur de heer H. Th, Arisz, de Accordeonvereeniging Excelsior enz. Maandag worden op het feestterrein volksspelen gehouden. Vrijdagavond zal het bestuur van 8—10 uur recipieeren in de Concertzaal Flora POSTKANTOOR IJMUIDEN. Lijst van onbestelbare Brieven en Briefkaarten van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de 2e helft der maand Juli 1927. Brieven Binnenland. 1, Bijmers, S. Ermelo. 2_ Fout zonder adres. 3. Minister Financiën, Haag 4. Visch, Piet, Nijmegen. Briefkaarten Binnenland. 5. Bruin, de J., Harlingen. 6. Groot, de S., IJmuiden. 7. Stegink, J. H„ Amsterdam 8. Tickelhoven, N„ Amsterdam 9. Verwer, Haarlem 10. Zonder adres, 11. Zonder adres. Briefkaarten Buitenland. 12. Kok, Kathe, Dortmund, Rijkspostspaarbank. Opgave betreffende het postkantoor IJmuiden over de maand Juli 1927. Aan bovengenoemde kantoren werd, in den loop der maand, op spaarbankboekjes ingelegd f 22.733.53 en terugbetaald f 22.686.93, Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 46.60. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 29, Muggebeten en Huid jeuk Gistermorgen reden op den Stations weg twee wagens van den reinigingsdienst. Een van IJmuiden komende autobus van Gebr. R. reed de voorste wagen aan, waardoor een der spatborden van de autobus verbogen werd en tegen de band opkronkelde. De wagen van den reini gingsdienst kon doorrijden, maar de be stuurder van de autobus moest eerst het spatbord in de goede richting brengen. Het concert, dat de Harmoniekapel .,De Eendracht" op Donderdag 18 dezer in de muziektent in Velserbeek zou geven, is een week uitgesteld en zal dus 25 Aug. plaats hebben. Het mooie weer heeft Zondag j.l, veel publiek naar het park gelokt. De zang vereeniging, die in de theeschenkerij zong verwierf met hare mooie nummers veel applaus. Voor het examen hoofdakte is te Haarlem geslaagd de heer J. Rijne alhier. Vrijdagmiddag werd de badman aan het Bloemendaalsche strand getroffen door zonderlinge woorden van een 25- jarige juffrouw. Hij achtte het raadzaam haar een beetje in het oog te houden. Een poosje later begaf zij zich geheel gekleed een eind in zee, zoodat er gevaar voor haar leven begon te bestaan. Toen trad de badman handelend op en met behulp van eenige omstanders wist hij de jonge vrouw niet zonder moeite op het strand en verder in de politiepost te krijgen. Dr. R., uit Den Haag, die van het geval getui ge was geweest, diende de vrouw een morfine-injectie toe. Het werd hem duide lijk, te doen te hebben met een krankzin nige of een zenuwlijdster. Op zijn advies is de patiënte per auto naar het provin ciaal ziekenhuis te Santpoort overgebracht Men tast volkomen in het onzekere om trent haar identiteit. Er was niets uit haar te krijgen. Indertijd deden wij reeds eenige me- dedeelingen omtrent het ook dit jaar weer te houden ringsteken. Wij zeiden tot o.m., dat uit oude geschriften is komen vast te staan, dat reeds in 1752 voor „De Wey- man" dit volksvermaak plaats vond en men dus dit jaar het 175-jarig bestaan zou herdenken. Het volijverig bestuur van „Santpoorts Ringrijden" heeft gemeend, dat dit her denken op eenigszins feestelijke wijze moest plaats hebben, weshalve het in zijn vergadering besloot aan het gewone ring steken een tweetal attracties te moeten verbinden. Zoo zal in de eerste plaats in de morgenuren aanvang 9 uur een ringrijderij op de fiets plaats hebben, waaraan zoowel dames als heeren kunnen deelnemen. Voor beide groepen zijn mooie prijzen uitgeloofd. De tweede attractie bestaat in het af steken van een groot vuurwerk, dat in dubbele beteekenis „schitterend'' beloolt te worden. Een groot deel van den tijd zal natuur lijk aan het ringsteken met paard en til bury besteed worden. Hiervoor zijn zoowel voor dames als heeren 4 prijzen en 2 troostprijzen beschikbaar gesteld. De eerste prijswinnaars krijgen bovendien voor een jaar den zilveren wisselbeker of het verzilverde servies in hun bezit. Men kan er dus zeker van zijn, dat er fel ge kampt zal worden. Het bestuur verzoekt ons voorts onzen ingezetenen te willen mededeelen, dat het het uitsteken van de vlag op 24 Augustus zeer op prijs zou stellen. WITTE KRUIS, Aid. VELSEN. Het Witte Kruis geeft hulp in huis DOOR ALLEN, VOOR ALLEN. Stel niet uit wat gij heden doen moet, en geeft U op als lid der vereeniging. U heeft dan recht kostelooze hulp van een der Wijkzusters en gratis gebruik van verpleegmateriaal. Inlichtingen betreffende het Lidmaatschap, worden gaarne verstrekt, door den Administra teur, der vereeniging, den heer J. WOLTMAN, Witte Kruisgebouw, Sluisplefc 32, IJmuiden,

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 1