"luider Courant DAMSATE"* Zonnebrand Puroï 'ervolg Plaatselijk Nieuws felsen- g Visscherij 13 Aug. 2e blad „BEDIKBEORTEN VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN. ned. herv. kerk. ns. L. C. Spijkerboer, predikant te Welsum. rjc. Dijckmeester, Heid. Cat. Zondag 17. jEUGDKERK (Koning Wiücmshuis). de heer Tismeer. ,-pSGEZ. GEM. AFD. PROT. BOND. diCD't. GEREF. KERK. Os. S. Koster, van Wons. Dezelfde. CHR. GEREF. KERK. ds. W. F. v. d. Kodde, van Delft. I. Dezelfde. OUD-KATHOLIEKE KERK. 10 uur i Pastoor L. Rinkel. evangelisatie hoogeberg, IJmuiderstraatweg. jij Samenkomsten. 10 uur en 7.30 uur. t(er: B. Jenninga. jdig 8 uur, Openluchtsamenkomst, iderdag 8 uur, Bijbelbespreking, Vrij pa gedachten wisseling. Toegang vrij. 10). HERV. KERK (Kalventraat). Ds. C. Reljnierse van Vorden. GEREF. KEEK (Willehrordstraat). Ds. W. L. Milo van Almelo, i; Dezelfde. VELSEN. NED. HERV. KERK. Dr. Joh. Verhoog van Kerkrade. I; Openlucht Velserbeek. GEREF. KERK (Koningsweg). de heer E. Smilde, Theol. Doel. van Heerenveen. Dezelfde. SANTPOORT. NED. HERV. KERK. Prof. Dr. H. T. de Oraaf, te Leiden. GEREF. KERK (Lokaal Bethel), uur:Ds. J. L. Jaspers, H. Avondmaal, uur: Dezelfde. NED. HERV. EVANGELISATIE. Ds. Warners, Haarlem. BEVERWIJK. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Ds. W. Luikinga, van IJmuiden. ijmuiden. „IJMUIDENS BLOEI" Bezichtiging s.s. „Monte Olivia". fiar aanleiding van een daartoe ge- verzoek heeft de Vereeniging IJmui- Bloei de toezegging verkregen, dat leden het s.s. Monte Olivia" zullen Jen bezichtigen op Woensdag 17 Aug, Hiervoor is een beperkt aantal kaar- beschikbaar gesteld, welke op Dinsdag Augustus van 79 uur nam, kunnen den afgehaald aan het Bureau Vreem- Jac agenverkeer, Kanaalstraat 4648, al- de administrateur van „IJmuidens I" zich met de uitgifte zal belasten, lelijk bekend is, zal de Monte Olivia" om sdag 16 Augustus terugkeeren van om op Donderdag 18 Augus- Is een toeristenreis naar het len aan te vangen. f Met de Monte Olivia de Noorsche fjorden. ui «n deelnemer aan de reis met het raschip Monte Olivia schrijft ons d.d. ezer uit Kopervik: 31 *iji deelnemers aan de reis met het jomschip Monte Olivia, zullen het ver van IJmuiden niet licht vergeten. Het een indrukwekkend gezicht, die dui- en duizenden aan den over van Noordzeekanaal en op de pier, vreem ogen en IJmuidenaren, Eenige Ro- j I-booten, volgepropt met familieleden vdenden van de reizigers, wuifden en ra ons een laatst vaarwel toe. Het ^paviljoen Noordzee salueerde ons He nationale driekleur, een aardig mo- 'ot. De scheepskapel speelde het Wien ||ands bloed. sleepbooten Hector en Stentor van pureau Wijsmuller houden ons tot een j® buiten de pieren gezelschap. Doch zij moeten ons vaarwel zeggen, of r vaarwel fluiten, wat ze doen nabij brulboei. Dan keeren ze en stoomenwij speed het Noorden in, ft|s we twee uur stoomen van IJmuiden Passeeren wij den stoomtrawler Ada, v*' 153, van de Visscherij Mij. IJmond, bezig was de netten in te halen. - daarop krijgen we het vuurschip in 't zicht. De passagiers doen zich ondertusschen tegoed aan thee met gebak, maar spoedig begeven ze zich weer aan dek, om te ge nieten van de zee en het heerlijke koeltje. Zeer tot onzen spijt is de vaderlandsche kust niet te zien vanwege de mist. Het is een gezellige, roezemoezige druk te aan boord. Wie meermalen met de Ne- derlandsche Reisvereeniging is meege- weest, ontmoet oude reisvrienden of doet nieuwe op. De zee was zeer kalm, zoodat het prachtige schip zeer rustig voer, waar door er niet dadelijk zeezieken waren. Alles op 'het schip is ruim en frisch. Luxe is er niet zoo veel, maar het is er gezellig en goed. Des avonds komt er meer wind uit het Oosten en begint het sohip bedenkelijk te wiegen. Wij zijn in het gebied der be ruchte korte golven en het gevoTg is, dat zeezieken onder ons komen. Langzamerhand gaan we onze slaap plaatsen opzoeken en we zullen bemer ken, dat een vreemd bed en in 't bijzonder op een schip voor een eersten nacht geen rustplaats is, waarvan men den volgenden morgen verkwikt opstaat. Maar ook dat zal wel beter worden. Als de Zondag is aangebroken, blijken vele reizigers reeds vroeg op te zijn en bevinden zich reeds om 5 uur aan dek. De meesten onzer hebben een slechten nacht' gehad. Er zijn veel zeezieken, We passeeren eenige schepen, meeren- deels stoomtrawlers, zelfs wordt een heele vloot van o.g. 50 stoomtrawlers gepas seerd, die daar visschende zijn. Dezen morgen bracht de scheepskapel op verschillende punten van het dek kora len ten gehoore, om wijding aan den Zon dag te 'geven. Het weer houdt zich uitste kend en we stoomen snel verder. Van avond zal de Noorsche kust in zicht ko men. Er is, reeds voor het vertrek van het schip, gevraagd, waarom de Nederland sche reisvereeniging niet met een Hol- landsch schip naar de Noorsche fjorden is gegaan. We hebben hiernaar geïnformeerd en het antwoord daarop was, dat de Ne- derlandsche stoomschepen alle in bepaal de klassen zijn verdeeld, terwijl men op de Duitsche schepen, als de Monte Olivia en haar zusterschip, de Monte Sarmienfc), maar één klasse heeft. Het prijsverschil op deze schepen is alleen gelegen in de slaap gelegenheid; feitelijk is dit dus het hotel systeem. Men dineert in dezelfde zaal, doch betaalt naar de kamer. Damclub „IJmuiden9' Het bestuur van bovengenoemde vereeni ging deelt mede, dat tot en met Zaterdag 3 September gelegenheid bestaat om als lid toe te treden. Als lid kan men zich te IJmuiden opgeven bij de heeren Joh. Kra mer, Prins Hendrikstraat 102; P. Schaap, Tasmanplein 5 en P. Visser, Pres, Kruger- straat 24 en te IJmuiden-Oost bij den heer G. van Zanten, Zanderstraat 23. Inleggeld voor nieuwe leden bedraagt slechts f 1. Contributie is per week f 0.15. Ook jon gens van verschillende leeftijd kunnen zich als lid opgeven. Vooruit dan damlief hebbers van Groot-IJmuiden geeft u op als lid bij D. C. IJ. Woensdagmiddag reed op den Ko ningsweg de motorrijder R. C. A. v. d. B. uit Haarlem, Voor hem uit wandelde een vader met zijn gezin, waarvan evenwel niemand lette op de signalen die v, d. B. t en lustig over de geheele breedte van den weg bleven loopen. Het gevolg hiervan was, dat v. d. B. tegen den vader aanreed en onderstboven viel, waardoor zijn mo tor en kleeding ernstig werden beschadigd. Hier heeft zich dus het eigenaardige ge val voorgedaan, dat niet de aangeredene doch de aanrijder de dupe van het onge val is geworden. VAN TH1EL g OROOTE HOUTSTRAAT 101—103 g (naast heenks ijzerhandel) HAARLEM g PRACHTIOE COLLECTIE PERZISCHE TAPIJTEN gpp TEGEN LAOE PRIJZEN uacaBQSOQaaaacjDcjaQSBBBoaQaaaaaDQ kundige personen, die in het zevisscherijbedrijf zijn opgegroeid, wier proefnemingen rechtstreeks gericht zijn op de vestiging van een rendeerend bedrijf en die er financieel sterk bij geinteres- seerd zijn. De voorloopige opzet is, dat een maatschappij zal worden opgericht, waarin voor de helft van het kapitaal door het gouvernement zal worden deelgenomen, terwijl levens een rentegarantie van 5 pet, zal worden verleend over het van par ticuliere zijde te fourneeren gedeelte gedurende de eerste drie jaar. Daar nog geen. gedetailleerde begrooting van de bedrijfsuitgaven gedurende de eerste jaren kon worden opgemaakt, wordt thans volstaan met het opbrengen van een memoriepost, welke dus als een beginselpost is aan te merken. Hier bij wordt evenwel aangeteekend, dat als maxi mum gedacht is een bedrag van f 150.000 voor deelneming in het kapitaal en een rente-garantie van ten hoogste f 7500 's jaars gedurende drie jaren, een visscherijhaven te hoek van holland. bevordering der zeevisscherij. in ind ie. Bij aanvullingsbegrooting heeft de regeering een memorie-post uitgetirokken: „Ondersteuning van visscherij-ondernemi.ngen", waarbij de vol gende toelichting is gevoegd: Ter bevordering van de zeevisscherij zijn bij de aanvullingsbegrooting voor 1927 fondsen uitge trokken voor de indieniststelling van deskundig personeel ter voorziening in de behoefte aan we tenschappelijke en praktiische voorlichting. Naast deze voorlichting echter behooren ter bereiking van praktische re.sultaten binnen niet te langen tijd vischtochten te worden onderno men ter beproeving van velschillende diepzee- visscherijmethoden en onderzoek naar gunstige vischterreinen. Aan deze taalk zal zich het gou vernement, gelet ook op het.geen op dit gebied in de omliggende landen van overheidswege ge schiedt, op den duur niet kunnen onttrekken. De mogelijkheid wordt than s geopend, dat de bedoelde proefnemingen door het particulier ini tiatief ter hand zullen worde, n genomen, indien daaraan van regeeringswege voldoende steun wordt verleend. De regeering is van oordeelt dat het steunen van deze plannen alleszins aan.beveling verdient. Niet alleen zullen daardoor pr oefnemingen van overheidswege in dezelfde ric 'hting overbodig niet dezelfde worden, doch deze zouden zekt ir resultaten kunnen opleveren als te verwachten netvisscherij met stoom- zijn van de proefnemingen van Abij uitstek des- mogelijk de stoomharingtreuvisschenj. In een bijeenkomst van de vereeniging Alge meen Belang te Hoek van Holland heeft dr, A, W. Schippers Jzn., accountant te Rotterdam, Woensdagavond een lezing gehouden over de toekomstmogelijkheden van een visscherijhaven aldaar. Aan het verslag in de N. Rott. Ct. out- leenen wij het volgende: Dr. Schippers zette uiteen, dat men bij de bi studeering van de mogelijkheden der vestiging van een talc van productie in het algemeen heeft te letten op: 1. de verkrijging van de grondstoffen,in casu de vangplaatsen; 2, het afzetgebied; 3, het ar beidsvraagstuk en 4. de wrijvingsverschijnselen in het economische leven. De zeevisscherijen zijn te onderscheiden in: treilvisscherij; b, haringvisscherij, met als neven functie wintertreil- of beugvisscberij. De treilvisscherij omvat: 1. de kustvisscherij met zeil- en motorschepen; 2. de Noordzeetreil- visscherij met stoomtreilers; 3, de Oceaantreil- visscherij met als nevenfunctie de haringtreilvis- scherij. De Noordzeekustvisscherij is niet van beteeke- nis, de Noordzeetreilvisscherij is door den ver minderden vischstand sterk achteruitgaande. De treilvisscherij van IJmuiden uit de eeni ge Nederlandsche treilerhaven wordt groo- tendeels in de Noordzee uitgeoefend. Slechts met acht betrekkelijk kleine booten wordt van IJmuiden uit de IJslandvisscherij gedreven. Van Duitschland, Groot-Brittanië en Frankrijk uit wordt een intensieve Oceaanvisscherij uitge oefend, Aberdeen is een belangrijke IJslandvisch- markt. Een versche- vischmarkt moet zoo dicht moge- Hik aan zee liggen, teneinde onnoodig heen- en weervaren der schepen te vermijden. Ten op zichte van de vanggronden der Noordzeetreil visscherij ligt IJmuiden iets gunstiger dan Hoek van Holland; ten opzichte van de Oceaan-, voor namelijk IJslandvanggronden zijn beide plaatsen even gunstig gelegen, In het algemeen blijkt men zich in de ons om ringende landen steeds meer op de Oceaanvis scherij te gaan toeleggen; terwijl de geheele Noordzeevischproductie achteruitgaande is, neemt de aanvoer van Oceaanvisch sterk toe, Nederland komt hier dus evenals in zooveel an dere visscherijaangelegenheden geducht achter aan. Ten aanzien van den afzet van versche visch is Hoek van Holland aanzienlijk gunstiger ge legen dan IJmuiden, Omstreeks de helft der te IJmuiden aangevoerde visch wordt in Neder land, een vierde in België, een achtste in Duitsch land, voornamelijk Rijnland en Westfalen, en het restant in Engeland en enkele andere landen af gezet. De binnénlandsche afzet is nog belangrijk op te voeren, Zuid-Holland, Utrecht, de Zuidelijke en de Oostelijke provincies van ons land kunnen grootendeels voordeeliger, ten deele met dezelfdi kosten als thans van IJmuiden uit, van Hoek van Holland uit voorzien worden. De transportkosten naar België, Rijnland en Westfalen zijn van Hoek van Holland uit belangrijk lager dan van IJmui den uit. Voor den export naar Londen is Hoek van Holland eveneens gunstiger gelegen dan IJmuiden. De ligging van Hoek van Holland ten opzichte van het afzetgebied is dus veel gunstiger dan die van IJmuiden. Een ongunstige factor voor de ontwikkeling van de geheele Nederlandsche zeevisscherij is evenwel de Duitsche differentieele spoorweg- politiek, waardoor de Duitsche visscherij be voordeeld wordt ten koste van de industrie.. Het arbeidsvraagstuk biedt voor Hoek van Holland niet de minste moeilijkheid, aangezien in de onmiddellijke nabijheid, Scheveningen, om streeks 3000 arme zeevisschers, die de gemeente 's-Gravenhage reeds millioenen hebben gekost, gaarne elke gelegenheid tot lotsverbetering zul len aangrijpen, Ook voor de oplossing van het Zuiderzeevisschers-vraagstuk zou de uitbreiding van de Oceaanvisscherij, welke de hoogste vis- ichersloonen kan betalen, een ware uitkomst be- teekenen. Ten aanzien van de uit den aard der zaak nog niet aanwezige afzetgebieden voor een groot- scheepschen Oceaan-vischaanvoer meent spr. dal met zorgvuldig beleid deze moeilijkheden wel te boven zijn te komen; een nader onderzoek in deze richting is evenwel noodzakelijk. De beken de wrijvingsverschijnselen in het economische le ven, welke altijd bij de invoering van iets nieuws te overwinnen zijn, zullen ongetwijfeld de eerste jaren van een Hoek van Hollar.dsche vischmarkt groote moeilijkheden veroorzaken, doch dat is zeker niet een reden, deze te overschatten. De haringvisscherij vertoont een geheel ande re, meer variabele structuur. De huidige mpei- lijkheden van dit bedrijf zijn: a. een technisch overgangsproces der productie; b. de beperking van het afzetgebied door de uitschakeling van Rusland; c. het arbeidsvraagstuk, in verband met den seizoencyclus. Voor de eerstkomende decenniën ziet spr.: 1, de uitschakeling van het zeilschip; 2. de drijf- motorschepen; 3. Hoek van Holland is de meest geschikte markt- haven voor de wintervisscherijen van bovenge noemde drijfnetvisschers en is bovendien, wan neer proeven zouden worden genomen met de vestiging van een IJslandvisscherij, levens een geschikt uitgangspunt voor proefnemingen met de treiharingvisscherij. In zijn dissertatie „De standplaatsfactoren der groote haringvisscherij" heeft spr. een uitvoerige uiteenzetting gegeven van het standplaatspro bleem onzer Nederlandsche haringvisscherij, spe ciaal in de „Slotbeschouwingen" par. 6 heeft hij de onvoldoende oplossing onzer havenstand- plaatsvraagstukken besproken. Hoek van Holland behoeft geen concurrent te worden van de de bestaande Nederlandschevis- scherijhavens, zou integendeel de ruggegraat worden van het Zuid-Hollandsche visscherijcom- hetwelk zonder deze haven binnen afzien- baren tijd tot zeer kleine afmetingen zal worden teruggebracht. De voorbeelden van een visscherijhaven te Hoek van Holland zijn: 1. een ralioneele oplossing van het Zuiderzee- visschersvraagstuk; 2. oplossing van het Scheveningsche arbeiders vraagstuk, door belangrijke vermeerdering van de werkgelegenheid; 3. bevordering van de economische ontwikke ling van Vlaardingen; 4. belangrijke besparingen op de wintervis scherijen onzer Zuid-Hollandsche havens, nieuwe ontwikkelingsmogelijkheden voor de winter- bedrijven der haringvisscherij, waardoor mogelij ke, oplossing van de seizoenkwestie in dit bedrijf; 5. de ontwikkelingsmogelijkheid van een belangrijke nationale industrie te Hoek van Hol land, IJmuiden (Velsen) met zijn 4500 in visscherij en nevenbedrijven werkzame personen ontwikkel de zich in enkele tientallen jaren tot een stad van omstreeks 30.000 inwoners. De mogelijk heden zijn voor Hoek van Holland ten minste even groot. De kosten van de inrichting van visscherij- havenwerken te Hoek van Holland kunnen be trekkelijk gering zijn. De koelinrichtingen van de „Vianda" kunnen mogelijk in meerdere mate productief gemaakt worden. Het plan-van Doorn voor een gecombineerd visch- en groentenexport- bedrijf verdient de aandacht van het Westland; de uitvoering zou belangrijke kostenbesparingen voor het visscherijbedrijf beteekenen. Belangrijke kapitaalsinvestatie in groote stoomtreilers zou voor een bedrijf van voldoenden omvang, waar voor de 'handel zich zou interesseeren, noodzake lijk zijn. De concentratie van een belangrijk treilerbe- drijf kan door de overheid in hooge mate gefor ceerd worden; aan de haringvisscherij moet in dit opzicht meer vrijheid worden gelaten. Nadrukkelijk dient vastgesteld te worden, dat de vestiging van een versche-visch-markt te Hoek van Holland niet ten nadeele, doch zeer ten voordeele van de omringende visscherijplaat- sen zou strekken. Het Zuid-Hollandsche visscherijhavencomplex 's door de natuur als het ware aangewezen, zich tot een der belangrijkste visscherijbedrijven der wereld te ontwikkelen. Hoek van Holland zou in dezen bloei een belangrijk aandeel nemen. Anderzijds worden deze ontwikkelingsmogelijk heden zonder Hoek van Holland als visscherij haven tot een minimum beperkt. Van de gelegenheid tot debat werd een drulc gebruik gemaakt. Ir. Polus te Hoek van Holland wees op het geoutilleerde bedrijf van de Mij. Vianda, dat onmiddellijk een groot aantal stoomtreilers kan bedienen. Een haven voor visschersschepen is niet direct noodig, er is een zeehaven aanwezig. Dr. Noteboom zeide tegenstrijdigheden te heb ben opgemerkt, in het proefschrift van den in leider en diens rede thans. Volgens de in het proefschrift genomen conclusies, is het Europee- sche productieapparaat in verband met de ver minderde afzetmogelijkheden te groot geworden en dient daarom tot vermindering daarvan over te gaan. Nu wil dr. Schippers de vloot uitbrei den met een 20-tal stoomtreilers, waardoor er nog meer visch zou worden aangevoerd. De heer Kleijwegt (Hoek van Holland) vroeg waar het geld vandaan moet komen, om het door den inleider bedoelde bedrijf in Hoek van Hol land tot stand te brengen. Spr. wees op het voorstel-van Doorn dat in den Rotterdamschen gemeenteraad geen instemming heeft gevonden. Dr. Tesch (den Haag) kwam tegen de door dr. Schippers geuite bewering op, als zou de ha- ringtreilvisscherij schadelijk zijn voor den visch stand in de Noordzee. De heer Dros (Hoek v. Holland) vroeg op welk deskundig advies dr. Schippers zijn betoog heeft gebaseerd. De kosten van havenaanleg zijn enorm. Alle sprekers werden door den hr. Schip pers uitvoerig beantwoord, Spr, merkte op, dat alles een kwestie is van kosten-mogelijkheden. Er is z.i. kapitaal genoeg in Europa, dat op be legging wacht; het gaat slechts om de rentabili teit van het bedrijf. Er is, vervolgt spr. geen tegenstelling tusschen de in zijn proefschrift ge noemde conclusies en zijn rede. De gewenschte vermindering van het productie-apparaat sloeg niet op de treil-aanvoeren, doch op die van de haringvisscherij. Voorts betoogde spr. dat alle treilvisscherij schadelijk is voor den vischstand in de Noord zee, omdat veel vischbroed wordt vernietigd. Spr. gaf toe, dat de meeningen daarover nog al uiteenloopen. De heer W. Drop (lid der 2de Kamer en lid van de Staatscommissie voor de Haringvisscherij) erkte op dat de aanschaffing van een 2ü-tnl stoomtreilers geschikt voor de IJslandvisscherij. een groot kapitaal vordert, terwijl de aanleg var de beslist noodige visschershaven met groote kosten gepaard gaat. Spr, had wel verwacht meer concrete voorstellen te hooren. De heer B, J. Gelder (Amsterdam) wees er op, dat wanneer in Hoek van Holland alleen wordt gemarkt, doch de nevenbedrijven in Vlaar dingen en Maassluis blijven gevestigd, den Hoek daar weinig voordeel van heeft, dat in geen ge val opweegt tegen de groote financieele offers die Rotterdam zich zal moeten getroosten. Dr. Schippers zeide ten slotte, dat een proef op groote schaal genomen dient te worden, wil er kans van slagen zijn. Wanneer de zaak econo misch mogelijk blijkt, zullen de technische moei lijkheden z.i. wel overwonnen worden. De heer Prins dankte den inleider voor zijne leerzame lezing. Een door de zon verbrande Huid, Stukgeloopen Voeten, Schrijnen en Smetten verzacht en geneest men met Doos 30, 60, Tube 80 ct. biologisch instituut te helgoland. Het nieuwe Biologische Staats-Instituut verleden week te Helgoland plechtig ingehul digd, Daarin is het groote Noordzee-Aquarium ondergebracht, In deze groote donkerblauwe zaal bevinden zich niet minder dan 50 bassins o.a. een van 20 M3 voor grootere zeevisschen, Dit bassin is zoo gebouwd, dat de visschen die het bevolken (haaien, roggen, groote botten, steuren," makreelen enz.) zich nergens aan voor uitspringende punten kunnen stooten of kwetsen. Alle buizen der waterleiding zijn voor de eerste maal vervaardigd uit doorzichtig celluloid, dat door het zeewater niet kan worden aangetast. In het Aquarium verkrijgt de bezoeker een volle dig overzicht van Flora en Fauna der Noordzee en der Wadden. Men kan er zelfs een zeehonden- bank bewonderen. Door den stoomtrawler Clasina Luther, IJM. 59, welke van de visscherij te IJmuiden terugkeerde, zijn op de Noordzee niet minder dan zeven tonijnen gevangen. Onder deze vis schen, welke door de haringvisschers erg ge vreesd worden omdat ze ontzaglijk veel haring kunnen verorberen, waren er enkele van bijzon der groote afmetingen, De vreemdsoortige visch, die schipper v. d. Toorn dezer dagen aan 't strand te Scheveningen vond, is herkend als een Koningsvisch of Gods zalm, een vischsoort die hoogst zeldzaam is op onze kusten. Sinds 1840, toen een dergelijk exemplaar bij den Helder werd gevangen, heeft men dezen zeebewoner hier niet meer gezien. Het dier is destijds verkocht aan het Natuur Historisch Museum te Leiden en was daar tot nog toe een unicum. Het nu gevangen exemplaar is bereids ook aan genoemd museum verkocht en geldt als een aanwinst van groote beteekenis. reederijvereeniging voor de nederlandsche haringvisscherij. Vorige week Vrijdag is te 's-Gravenhage de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van de Reedersvereeniging voor de Nederlandsche Haringvisscherij, De Voorzitter, de heer L. J, van Gelderen, hield een uitvoerige openingsrede, waarin hij de uilkomst van het haringvisscherijbedrijf in 1926 ongunstig noemde. Wel was de vangst grooter dan in 1925 en dit terwijl de sterkte der vloot was verminderd doch de geldelijke opbrengst viel zeer tegen en bedroeg maar 9^/3 millioen gulden, doordat de haring gemiddeld f 6per kantje lager was dan in 1925. Bij deze ongunstige uitkomsten, kwamen nog meer betreurenswaardige omstandigheden, door den storm van 9 op 10 October, waardoor 63 menschenlevens verloren gingen en 1 stoomlog- ger en 4 loggers niet meer terugkeerden. Hier door werd leed en verslagenheid in vele vis- schersgezinnen gebracht. Materieel hebben deze verliezen aan een groot aantal reederijen, die het risico der uit- keeringen onderling dragen, belangrijke offers aan bijdragen gekost. Een lichtstraal noemde spreker de grootere vangsten, waardoor de vrees voor systematischen teruggang van den haringstand in de Noordzee overdreven bleek. Nadat spreker verder ook de ondernemings- ,'lust der reederijen had geroemd, wees hij op de amenstelling der Regeeringscommissie, welke een onderzoek zal instellen naar de oorzaken van den ongunstigen toestand in het haringvis scherijbedrijf. Tenslotte sprak spreker vertrouwen uit in den leden wil der regeering om het bedrijf te hel pen doen opleven. De heer Joh. A. Mulder, secr, der vereeniging, bracht het jaarverslag uit. Bij de vereeniging waren aangesloten 95 leden met 324 schepen. De verspreiding van de praairapporten had iets te wenschen overgelaten. Aan het politietoezicht wordt thans door de Regeering meer aandacht gewijd. Het vraagstuk van de overbevissching der Noordzee is in bestuurs- en ledenvergaderingen besproken. Voor het doen van proefnemingen ter bepaling van de aanwezigheid van haring in de Noordzee, stelde het hoofdbestuur, uit de vereenigingskas, f 500.beschikbaar. De beantwoording van de „Bolma"-circulaire is een succes geweest, hetgeen moge blijken uit het feit, dat Duitsche importeurs van Holland- sche haring, duizenden exemplaren van het door het Hoofdbestuur der Reedersvereeniging opge steld antwoord, ter verspreiding onder hun clientèle hebben aangevraagd. Verder werden nog gememoreerd de onderhan delingen met de Fransche reederijen over het vischloon van op zee gevonden netten en de onderhandelingen met de Engelsche autoriteiten inzake de vorderingen in verband met de op brenging en aanhouding van onze visscherssche pen in de zomermaanden van 1916, waarvoor men hoopt in '27 tot overeenstemming te komen. De openingsrede van den Voorzitter en het jaarverslag van den Secretaris zullen in een der volgende nummers van ons blad in extenso worden opgenomen. Vervolgens werd de rekening over het afge- loopen boekjaar goedgekeurd. Hierna had de installatie plaats van vier leden van het Hoofdbestuur, de heeren L. J. van Gel deren te 's-Gravenhage, M. Dirkzwager Hzn. te Maassluis, A. Ouwehand Dzn. te Katwijk aan Zee en Joost Pot Fzn. te Schiedam, die door de olaatselijke afdeelingen waren her- of gekozen. Op voorstel van het Hoofdbestuur werd de contributie der gewone en algemeene leden aan de algemeene kas der vereeniging bepaald op f io._ per varend en f 5.— per niet-varend schip, en had de onveranderde vaststelling plaats van de lijst van arbiters voor de beslechting van vereenigingsgeschillen. Daarna kwam het volgende voorstel van het Hoofbestuur in behandeling: „De vergadering acht het in het algemeen be lang noodzakelijk, dat een datum wordt vastge steld, bij voorkeur 1 Juni vóór welken de schepen, die de haringvisscherij op de Noordzee uitoefenen, niet naar zee zullen vertrekken, en draagt het Hoofdbestuur op, die stappen te doen, welke er toe zullen leiden, dat alle Nederland sche reederijen zich tot een dergelijken maatregel zullen verbinden. Vastgesteld dient te worden, dat schepen die van 15 Februari af, of vroeger, de beugvisscherij utoefenen, met ten hoogste 40 beugnetten kunnen visschen". Het bestuur der Reedersvereeniging te Vlaar dingen stelde voor, dit punt der agenda als volgt te wijzigen: „De vergadering spreekt, in Eet algemeen be lang, de wenschelijkheid uit, dat geen schepen voor 1 Juni ter haringvisscherij (gfoote visscherij)

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 5