ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 82 Woensdag 17 Augustus 1927 12e Jaargang Officieel Plaatselijk Nieuws IJmuiden. Overveen, Tel. 10956 IJMUIDER COURANT Afsluiting watertoevoer. Burgemeester en Wethouders van Vel sen brengen ter algemeene kennis, dat in en naoht van 19 op 20 Augustus a.s. van es nachts 12 uur af tot des morgens 5 u,, e watertoevoer wordt afgesloten: a, in de afdeelingen Santpoort en Drie- luis i b, van de af deeling IJmuiden: de Beu len-, Linden- en Iepenstraat, de Velser- duinweg van het perceel gemerkt no. 228 j[tot aan den Zeeweg zoomede de Zeeweg ïan den Velserduinweg af tot aan den spoorwegovergang. Velsen, 15 Augustus 1927. Burgemeester en Wethouders van Vel- sen, de Secretaris, de Burgemeester, HOFSTEDE, l.S. RIJKENS. De Burgemeester van Velsen brengt erbij ter algemeene kennis, dat door hem bepaald, dat de tapperijen in deze ge meente op Woensdag 31 Augustus 1927 nd mogen zijn tot des nachts 12 uur. Voor de tapperijen wordt hierbij op dien ig tot genoemd uur vergunning verleend t het geven van muziek en dans, Velsen, 15 Augustus 1927. De Burgemeester voornoemd, RIJKENS, De Burgemeester van Velsen brengt ter algemeene kennis, dat door Heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie bij hun beschikking van 10 Augustus 1927 aan de volgende personen voorgoed vrijstelling is verleend wegens broederdienst; Willem Verweij, dienstplichtige van de chting 1923, Hendrik Kist de Ruijter, dienstplichtige van de lichting 1926 en Herm Dirk Kist de Ruijter, dienstplichti- ïYande lichting 1927. Velsen, den 15 Augustus 1927. De Burgemeester voornoemd, RIJKENS. Rekeningen over 1926. Burgemeester en Wethouders van Vel sen brengen ter openbare kennis, dat de olgende rekeningen over het dienstjaar 16 zijn overgelegd aan den Raad, en van Augustus tot en met 27 Augustus a.s. i n gemeente-secretarie voor een ieder ter szing liggen en tegen betaling der kosten, Igemeen verkrijgbaar zijn gesteld: de rekening der Gemeente; b, de rekening van het Grondbedrijf; de rekening van het Gasbedrijf; de rekening van de Waterleiding; de rekening van het bedrijf Openb, Werken; i. de rekening van het bedrijf Reini- gings- en Ontsmettingsdienst; de rekening van den Ophaal- en Stortingsdienst; Velsen, 11 Augustus 1927. Burgemeester en Wethouders van Vel de Secretaris, HOFSTEDE, l.S. de Burgemeester, RIJKENS. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der ge- inte Velsen, brengen ter openbare ken- l'dat ter Gemeente-secretarie ter inzage in de verzoeken met bijlagen van: Bataafsche Import Maatschappij, te ■|Gravenhage om vergunning tot het op richten van een ondergrondsche benzine- 0 haarplaats met bovengrondsche aftapin- 'Ating op/in het perceel kadastraal be- !eQd gemeente Velsen, af deeling I Jmui- cn Sectie M No. 3964, plaatsélijk bekend "0 eeweg, te IJmuiden; 1 J. F. Rijperman, bakker, te Velsen, vergunning tot het oprichten van een akkerij in het perceel kadastraal bekend j®eente Velsen, Sectie B No. 1089, katselijk bekend Wijkerstraatweg. 0 Op Dinsdag, den 30 Augustus 1927, des cormiddags te elf uren, zal ten Gemeente re gelegenheid bestaan om bezwaren deze verzoeken in te brengen en de 'mondeling en schriftelijk toe te lichten. Velsen, den 16 Augustus 1927. burgemeester en Wethouders voorn., Ei de Secretaris, de Burgemeester, HOFSTEDE, l.S. RIJKENS. BEKENDMAKING DRANKWET. burgemeester en Wethouders der ge- "eente Velsen, brengen ter openbare ken- dat op 13 Augustus 1927 bij hen is in gekomen een afschrift van een aan heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie ge richt verzoekschrift van Bernardus Waag- meester, wonende te Velsen, om vergun ning voor den verkoop van sterken drank in het klein ter plaatse van verkoop in de eet- en leeskamer en zitkamer van het per ceel, plaatselijk gemerkt F 391, en gelegen aan den Nieuwen Schulpweg aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verleenen van deze vergunning schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen, Velsen, 15 Augustus 1927. Burgemeester en Wethouders voorn., de Secretaris, de Burgemeester, HOFSTEDE, l.S. RIJKENS. Bureau waarnemend Waterschout tot en met 23 Augustus 1927 Het Bureau van den waarnemend Wa terschout is voor aangelegenheden het Waterschouts-ambt betreffende, geopend op werkdagen van des voormiddags 9 tot des namiddags 5 uur. Voor eventueele aanmonstering is het gewenscht vóóraf daarvan kennis te ge ven. IJmuiden, 15 Augustus 1927. De Commissaris van Politie der gem. Velsen, waarnemend Waterschout, DE RIDDER. WERKEN VOLGENS EIGEN- EN GEGEVEN ONTWERPEN Dezer dagen slaagden voor 't examen Engelsche Handelscorrespondentie ,,Mer- curius" de heeren C. Morrien en K. Kruys- wijk, opgeleid door den heer W, Renes al hier. De aankomst der Monte Olivia. Gistermorgen te half 10 is het motor schip Monte Olivia van de eerste reis naar de Noorsche fjorden alhier teruggekeerd. Er was weer veel belangstelling aan den kant, al was die uiteraard niet zoo groot als bij het vertrek. Maar toch stonden er vele honderden en vele familieleden en vrienden waren gekomen, om de reizigers te begroeten. Frisch wapperden de vlaggen in de mas ten, de Nederlandsche driekleur in de voormast en de vlag der Ned. Reisvereeni- ging in de achtermast, terwijl de scheeps- kapel der Monte Olivia de stemming er in hield. De reizigers zagen er allen opge wekt uit en er heerschte een zeer prettige stemming aan boord. De sleepbooten van het Bureau Wijsmuller hebben het groote schip eerst gedraaid en daarna gemeerd aan den toeristensteiger. Wij hoorden van menschen, die dit een kranig stukje werk vonden en dat was het zeker ook. Te half 11 lag het schip dan vast aan den steiger en kon het ontschepen begin nen. De 1500 reizigers leunden tegen de verschansing en er was telkens een blij herkennen van familieleden of vrienden op den wal. Toen de voorzitter en de administrateur der Ned. Reisvereeniging, Mr. M. J. v. d. Flier en de heer Nieste, zich aan wal be gaven, werden ze door de reizigers geest driftig toegejuicht. Het ontschepen ging zeer vlot. De politie had, onder de persoonlijke leiding van den commissaris, weer voor een goede afzet ting gezorgd en de bagage der reizigers kon nu in gereedstaande vrachtauto's wor den geladen. Aan het station stonden eenige extra- treinen gereed, zoodat de reizigers zoo spoedig mogelijk konden vertrekken. De reizigers verlieten echter geleidelijk het schip en verkozen meest de electrische treinen, die.om het half uur vertrekken. Er vertrok voor 12 uur één extra stoomtrein. Voor de bagage was ook bij 'tstation prachtig gezorgd. Er stonden op het Sta tionsplein 26 stokken met de letters van het alphabeth, zoodat de reizigers, die hun bagage hadden afgegeven, deze direct weer konden vinden. Echter droegen vele reizi gers hun bagage thans zelf naar het station. Velen werden ook per auto gehaald, zoo dat het op het grasveld voor het Bureau Wijsmuller wel een autopark geleek. Steeds meer reizigers verlieten het schip en na eenige uren waren ze allen verdwe nen. Toen begon de groote schoonmaak op het schip, want vandaag worden er gasten, ontvangen. En er moet heel wat mondvoor raad worden ingenomen voor de 1200 rei- j zigers, die morgen de tweede reis gaan meemaken. Bijeenkomst van Doopsgezinden. De gezamenlijke Doopsgezinde gemeen ten aan de Zaanstreek hebben j.l. Zondag een boottocht georganiseerd naar onze plaats. Te 1 uur kwam de boot, de Zuiderzee, met 500 deelnemers, hier aan. De dames en heeren begaven zich te voet langs de Ken- nemerlaan naar het landgoed Velserduin, waar een openluchtsamenkomst plaats had. De voorzitter, de heer E. A. Veen van Zaandam, sprak een openingswoord. Hij zeide, dat het doel van deze excursie was den onderlingen band te versterken. En ook, om te laten zien, dat wij er nog zijn. Er zijn aan de Zaan toch Doopsgezinde gemeenten met drie tot vierduizend vol wassen leden. Wij, Doopsgezinden, zeide spr. zijn zeer bescheiden, onze kerken zijn van buiten niet te herkennen. Toch wordt door de Doopsgezinden nog veel gepres teerd, ja, onze beginsèlen vinden in wij de ren kring meer en meer ingang, waarbij spr. wijst op den doop aan volwassenen, het niet afleggen van den eed. Ook volgt men ons meer en meer na in de zorg v£or zieken en ouden van dagen, Spr. zeide verheugd te zijn, dat er onder de Doopsgezinden meer belangstelling is, wat ook blijkt uit deze samenkomst. Spr, bracht dank aan Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden voor het afstaan van het terrein en aan de Doopsgez. ge meente van IJmuiden voor de medewer king voor deze samenkomst. Nadat gezongen was het lied: In U, o God, zijn onze harten Door éénen heil'gen geest vereend. werd gesproken door Ds. J. G. Frerichs van Zaandam, die tot onderwerp had „Spelevaart of Kruisvaart?" Spr. zeide dit woord te ontleenen aan Guido Gezelle's gedichtje: j Het kruis in top i Zoo varen wij Door 't wereldtij Ten hoogen hemel op. Hij wilde aan de hoorders het antwoord laten, of deze tocht voor hen een spele vaart of kruisvaart zou zijn. Voor spr. was het ook een ingaan tot Gods geheimen en hij wees er op, hoe ook Jezus met de zij nen opging naar Jeruzalem, hoe de Pro testanten in Duitschland bedevaarten maakten naar den Wartburg. Maar bij uit gaan is inkeer noodig. Spr. heeft in België gezien, dat de processies meer een feest zijn dan een bedevaart. In Leuven logeerde spr. aan de plaats der martelaren, maar spr. 'kon niet slapen vanwege het lawaai in de vele taveernen. Spr. zou gaarne het Heilige Land zien en de plaatsen, waar Jezus vertoefde, maar hooger is, dat Jezus ook dezen middag onder ons wil vertoe- Gezongen werd nu Op bergen en in dalen, Ja overal is God, Tweede spreker was de heer P. Walig van Krommenie, die sprak over „Geloofs gemeenschap". Spr. wees op de eerste Christengemeente op het Pinksterfeest, die een van hart en een van ziel was. In zijn rede wekte hij de Doopsgezinden op, om naar dit ideaal steeds te trachten te leven, Een gemengd koor zong op te loven wij ze het mooie koorwerk Gezang 22: „Rust mijn ziel, uw God is Koning", terwijl de heer Woud van Krommenie, bariton, het bekende „Die Ehre Gottes aus der Natur" van Beethoven ten gehoore bracht. Te half vier werd de samenkomst, die uitnemend slaagde, met een kort woord door Ds. J. M. Leendertz van Kooog Zaan dijk gesloten, waarna allen staande het Lied van den Goeden Herder zongen. De deelnemers gingen nu wandelend door Velserbeek naar Velsen, waarheen de boot gevaren was en vanwaar de terug tocht naar Zaandam werd aanvaard. De heer M. G, van Praag, die met zijn auto het orgel heen en weder bracht, nam in den auto ook een aantal oudjes mee, die slecht ter been waren, wat door de oude dames vooral zeer op prijs werd gesteld. De heer E. Tuinstra, inspecteur van politie, was Maandag 12x/2 jaar bij de ge meentepolitie werkzaam. Op 15 Februari 1915 trad hij in dienst als klerk en werd kort daarna bevorderd tot chef van den administratieven dienst. Met ingang van 1 Januari 1917 volgde de benoeming tot in specteur, als hoedanig de heer Tuinstra gedurende vele jaren de leiding van den administratieven dienst behield. Sinds ver leden jaar, na de aanstelling van den heer Kipp als hoofdinspecteur, is de heer Tuin stra in den actieven dienst werkzaam en belast met de leiding van den dienst in IJmuiden-Oost. Ofschoon de heer Tuinstra had gedacht, dat deze dag onopgemerkt zou vooroij gaan, was dit niet het geval. De heer Tuin stra, die bij het publiek bekend is als een humaan politieman, is ook bij de agenten zeer gezien. Dus werd 's morgens aan zijn woning reeds een mooie bloemenmand be zorgd en bij zijn komst op het bureau En- gelmundusweg vond hij ook op de tafel in zijn kamer bloemen. Hij werd door de agenten gecomplimenteerd, terwijl ook de commissaris en de hoofdinspecteur den heer Tuinstra feliciteerden. De postcom- mandant van het bureau Engelmundusweg, de heer üostindie, die met vacantie was, zond uit Friesland zijn gelukwenschen. De heer Tuinstra bleek voor deze blijken van waardeering zeer gevoelig en vereenig- de de agenten, ook zij, die 's nachts in dienst waren geweest, in zijn kamer, waar hij hen dankte voor deze bewijzen van vriendschap. Onder het aanbieden van een verversching bleef men eenigen tijd gezel lig bijeen. Zondag heeft het baden in zee al hier een slachtoffer geëischt, ofschoon de schuld hier geheel en al bij het slachtoffer ligt. De 20-jarige T. T. uit Amsterdam was Zondagmorgen hier gekomen met zijn ver loofde, zijn ouders en een broer. T. ging met zijn meisje baden nabij 'de Zuidpier, ofschoon daar een bord is geplaatst met de waarschuwing: Gevaarlijk te zwemmen. De jongeman is ook gewaarschuwd gewor den, maar desondanks ging hij in zee. Toen de broer zag, dat het misliep en dat de jon geman en zijn meisje door den stroom werden meegetrokken, begaf hij zich te v/ater, maar hij kon alleen het meisje red den. Zijn broer verdween in de diepte en men zag hem niet weer bovenkomen. Zondagavond was het lijk nog niet aan gespoeld. Het feest van Kunst na Arbeid. De Harmonie Kunst na Arbeid heeft het met haar tuinfeest, ter gelegenheid van haar 5-jarig bestaan gegeven, al zeer slecht getroffen. Deze droevige zomer heeft al heel wat moois verstoord en goede plan nen bedorven. Wat zou het bij heerlijk, stil zomerweer een ideaal plekje geweest zijn, waar het bestuur de tijdelijke muziektent had doen opslaan. En wat zou het dan ze ker druk geworden zijn. Toch mag Kunst na Arbeid nog van geluk spreken, dat er van de drie feestavonden maar één in het water gevallen is. Want Zaterdagavond en Maandagavond kwam er een ferme regen bui na 11 uur, toen het concert was afge- loopen. Het feest zette anders zoo goed in. Za terdagmiddag waren eenige honderden kinderen gekomen, om te genieten van het marionettentheater oftewel de oud-Hol- landsche poppenkast. Genoten hebben de kinderen om de grimassen van Jan Klaas- sen en Katrijn, van Jopie Slim en Dikkie Bigmans en Heel en Half Watt. Des avonds gaf de jubileerende Harmo nie een feestconcert. Velen waren geko men, om daarvan te genieten, maar het broeierige weer en de dreigende luchten zullen velen hebben teruggehouden. Want met prachtig, stil weer waren toch zeker duizend menschen komen genieten van dit concert in de open lucht. Degenen, die er waren, hebben echter genoten van de mooie nummers, die Kunst na Arbeid deed hooren. En, zooals gezegd, de stroomen re gen kwamen eerst na 11 uur los. Zondagmiddag hebben weer vele kinde- ren genoten van de poppenkast. Het was heerlijk weer en als het zulk weer Zondag avond was geweest Maar de onbere kenbare natuur maakte het anders. Om 5 uur reeds kwam de regen los en des avonds goot het, zoodat er van feestvieren éi niets kwam. Maandagmiddag was het nogmaals feest voor de kinderen en Maandagavond hield het weer zich beter. Het was niet zacht, maar de storm was gaan liggen en onder het hooge geboomte was het wel te doen. Velen kwamen dezen avond dan ook luis teren naar het Symphonie-orkest Eupho- nie, dat ook hier als altijd onder de uitne mende leiding van zijn dirigent Mar. Adam zijn beste beentje voorzette. Mooie nummers werden ten beste gegeven en het publiek genoot ten zeerste en beloonde ieder nummer met een warm applaus. Zoo werd deze avond nog goed en ook nu kwam de regen eerst weer na afloop van het concert. Toch is het slechte weer voor het jubileerende corps een groote tegen slag geweest. Indien dan ook toestemming wordt verkregen, zal Kunst na Arbeid Zondagavond nog een concert geven en hoopt zij dien avond de medewerking van de R.K. Harmonie St. Fidelis en het Dub- belmannenkwartet te verkrijgen. Het Internationaal Congres voor Ma- terialenkennis, dat van 12 tot 17 Septem ber te Amsterdam zal worden gehouden, mag zich in groote belangstelling van bin nen- en buitenland verheugen. Op 14 September zal des namiddags een boottocht worden gemaakt naar IJmuiden ter bezichtiging van de sluiswerken. Deze boottocht wordt door de gemeente Amster dam aan het Congres aangeboden. Indien mogelijk, zal aan de deelnemers vooraf een beknopt overzicht in druk uit gereikt worden, van hetgeen zij in IJmui den te zien krijgen. Op Vrijdag 9 September zal door den Rijkswaterstaat worden aanbesteed het bouwen van machinegebouwen voor het binnensluishoofd en bijkomende werken, behoorende tot de werken voor den bouw der nieuwe schutsluis alhier. Ons trof de volgende passage in een reisbeschrijving van de tocht met de Monte Olivia in een Haagsch blad. De redacteur van dat blad schreef, toen hij het had over de groote drukte bij het vertrek van het schip: „Overal waren menschen, op de ha venhoofden, de brulboeien en op de vinnige sleepbootjes, die de groote boot een eind- weegs begeleidden." Wij hadden gaarne gezien, op welke brulboeien de menschen stonden. Op de brulboei drie mijl uit de kust, waar wij met de Hector dicht langs vaarden, stond er niet een. Wij vermoeden, dat onze collega de Zuidpier, waarop eenige honderden menschen stonden en waarop de misthoorn begon te loeien, voor een brulboei heeft aangezien. Muziek en Volkszang. De Philips Harmonie heeft sinds eenige maanden als regel op haar steeds goed ver zorgde programma's ook twee of drie Ne derlandsche volksliederen geplaatst. Zij oogst hiermede bij de Eindhovensche mu ziekliefhebbers bijzonder succes, temeer waar het publiek steeds verzocht wordt de ze liederen mede te zingen. Op een vorige week op de Eindhovensche Markt gegeven concert, werden de betreffende liederen uit „Kun je nog zingen, zing dan mee" door duizenden meegezongen. Ongetwij feld is dit een voorbeeld, dat navolging verdient, omdat dit middel tot bevordering van den volkszang zeer eenvoudig is en weinig kosten medebrengt. Aldus schreef men aan de N. Rott. Ct, en wij nemen dit bericht met graagte over. Het lijkt ons een uitnemende gedachte, om aldus ons volk te leeren zingen. Dit jaar zal er allicht niet meer van komen, maar ligt hier niet een schoone taak voor Con cordia, Wilhelmina en andere corpsen? En zou het in September nog niet makkelijk kunnen? Wij gelooven, dat het publiek tijdens de concerten veel meer met de muziek zou meeleven, omdat 'het dan daadwerkelijk zal kunnen meedoen. Het lijkt ons zeer ge schikt, om althans een proef te nemem

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 1