ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Verschuilt Woensdags Zaterdags Van den Wachttoren *3 Plaatselijk Nieuws IJmuiden. Overveen, Tel. 10956 Geschikt voor alle - Bouwdoeleinden - Steenfabriek H. Butzer, Hoogovens IJmuMea. No. 83 Zaterdag 20 Augustus 1927 12e Jaargang IJMUIDER COURANT -jjgjjjentsprijs: f 1.per 3 maanden, franco per post f 1.35. Abonne- worden aangenomen aan het bureau en bij de Agenten. genten iJvertentiëu 2 maal achtereenvolgens opgegeven op het gewone tarief, sorden kosteloos nog een derde keer opgenomen in het eerstvolgend Coensdagnummer. ldvertentiën voor de Adreslijst, 6 plaatsingen van dezelfde tekst (onver- derd) f 4.13 plaatsingen (dus 3 maanden achtereen) f 8. jjjjjertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. fot plaatsen van advertentiën van buiten de gemeente Velsen in dit blad j uitsluitend gerechtigd het Advertentie-bureau P. F. C. Roelse, IJmuiden, Uitgave van de N.V. UITGEVERS-MIJ. „IJMUIDEN" Adres voor Redactie en Administratie N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL WILLEMSPLEIN 11 TELEFOON 153 IJMUIDEN Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel. Advertenties van 1 tot en met 5 regels f 1.iedere regel meer 20 ets. Compact gezette adverten ties van 1 tot en met 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings-adverlenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbetaling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties „adres bureau van dit blad" 10 ets. extra: voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets in rekening gebracht. Bovenstaande regelprijzen worden met 5 cent verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen, 0 nummer bestaat uit twee jladen. eerste blad. WINKELSLUITING. Burgemeester en Wethouders van Vel sen brengen ter openbare 'kennis, dat door jjen ten aanzien van de winkels in de af deling Velsen op 29 en 30 Augustus 1927 en in de geheele gemeente op 31 Augustus 1527 ontheffing is verleend van het verbod 0 des avonds na 9 uur een winkel voor [iet publiek geopend te hebben en wel tot >s avonds 11 uur. Velsen, 16 Augustus 1927. Burgemeester en Wethouders van Vel de Secretaris, HOFSTEDE, l.S. de Burgemeester, RIJKENS. Eindexamens middelbaar onderwijs. Het peil der leerlingen daalt; het aantal jgewezenen neemt toe. Dat is een klacht, die na de eindexamens geuit is. Bij een paar scholen waren de resultaten zoo slecht, dat er op verzoek der ouders een onderzoek wordt ingesteld door den minis ter van onderwijs. Deugt daar het perso neel niet? Zijn de leerlingen daar een joodje"? Of zijn er extra strenge eischen gesteld? Is dat laatste misschien over het algemeen het geval geweest, omdat de toevloed naar het middelbaar onderwijs te (root is en daardoor de markt der middel- kar opgeleide krachten te vol? Onopzet- kan dit eenigen invloed hebben uit- Of is het peil der leerlingen ge- omdat de deur van het middelbaar onderwijs wijder opengezet is en ook de Weren van minvermogenden in vrij grooten getale naar binnen zijn gegaan? De begaafdheid is echter bij de verschil lende maatschappelijke klassen vrijwel gelijk. En bovendien zullen armere ouder eerder alleen hun vlugste kinderen naar let middelbaar onderwijs sturen dan de neergegoeden. Er zullen wel verschillen- le oorzaken samenwerken. Ook in Indië klaagt men over ongunsti ge resultaten van het middelbaar onder wijs, In het Bat. Nbl. worden verschillende oorzaken genoemd. De ouders laten de Weren te veel vrij. De leerlingen gaan Ie veel uit en verdoen te veel tijd aan allerlei liefhebberijen. Het heen en weer reizen werkt het leeren tegen. Maar dit lische blad wil niet alleen de schuld bij leerlingen zoeken, bij hun ouders ot i, hun omstandigheden. Voor een deel, zoo inni Weelt het, moet de schuld ook bij het instituut zelf liggen. Dat de school niet in is, haar leerlingen te bezielen tot be I |e !?r werken, bevat een beschuldiging tegen -ar. Inderdaad mag wel eens onderzocht Wen of de methode en ook de geest, daarin het onderwijs gegeven wordt, -oog uit de jongens halen en in de jon- ï'sqs brengen. Wanneer een groot percen- der jongens voor het eindexamen pleit dat niet alleen tegen de jon- N inaar ook tegen de school. Wanneer, 2(jj$ijk aan sommige hoogerburgerscholen kt geval is, bijna de helft der leerlingen «meer minstens eens blijft zitten of voor lu eindexamen struikelt en dus meer dan ';ijf ii da erdi 'jaren op de vijfjarige school blijft, is en met die school zelf ook iets niet ||i den haak. Op dit punt wordt meestal aandacht niet gevestigd, maar hier kan wel een der oorzaken liggen, waarom J ^uitaten van het middelbaar onder- T'is wet beter zijn. Naar we vernemen is de nieuwe get °penbare school J aan de Hadlevdwars- ;r °Pëeleverd. Maandag is het school gebouw voor de pers te bezichtigen en ho- P^Q wij er Woensdag een beschrijving van '6 geven. Het maken van een proefput op het terrein der gemeentelijke waterleiding al hier is opgedragen aan J. R. Hollander te Apeldoorn voor 4 5453, MET DE NEDERL. REISVEREENIGING NAAR DE NOORSCHE FJORDEN. Aan een reisbeschrijving over een schit terenden gletschertocht ontleenen wij het volgende: De zevende dag van de fjordenreis der N. R. V, En steeds mooier worden de tochten, steeds enthousiaster de vele reizi gers. De stemming is buitengewoon pret tig, zoowel aan boord als bij de wandel en rijtochten. Men voelt zich één heele groote familie en men gaat erg vertrouwe lijk en vriendschappelijk met elkaar om. Behalve enkele kleine twistj es over een vuilen voet op een laken in de hut of over gekreukte japonnen, is alles pais en vree. En -die leuke stemming uitte zich het meest in de beide regendagen (Dinsdag en Woensdag). Hoe meer Pluvius ons met z'n zegenin gen overstroomde, hoe harder praatten, zongen en lachten de wandelaars en heel knus werden die avonden conferenties ge houden over bijv.: hoe het best regenjas sen te dragen of schoenen zacht te hou den, terwijl de hutgangen volhingen met druipende mantels of rugzakken. Maar genoeg, eerst moeten wij vertellen van den mooisten aller tochten, tot nu toe gemaakt, de gletscherwandelingen van het mooi gelegen Olden uit. Dit kleine dorpje ligt aan den laatsten uitlooper van de Noordfjord, de „Indviksfjord", in een breede vlakte. Als steeds stijgen de bergen ook hier weer machtig omhoog. Maar nu niet het woeste, doch het vriendelijke, lie felijke, dat ons imponeert, en ook niet dat beklemmende, waarvan op den eersten dag zoovelen onder den indruk kwamen. Om half zes al gistermorgen werd de re veille geblazen, een aardig, vlot wijsje, dat over het heele schip al geweldig populair is, ondanks het feit, dat juist deze melodie den langslapers uit hun warme hutkooien doet verrijzen. Het vroege uur was nood zakelijk, daar de tochten den geheelen dag in beslag namen en de eerste groep reizi gers om kwart over zes reeds door de vlugge, kittige stoombarkassen van de „Monte Olivia'' naar Olden gebracht werd. Brixdalgletscher. Daar er twee verschillende tochten, bei de naar gletschers, tegelijkertijd gemaakt werden en ook een journalist maar op een plaats tegelijk kan wezen, zit er niets an ders op, dan de Brixdalgletscher-tocht zoo goed mogelijk te beschrijven. En als we dan uit Olden de wandeling ondernemen, valt al dadelijk op te merken, dat de Noordfjord en het achterliggende land een groot verschil toonen met de Sognefjord. Ofschoon de eerste het territoir is van, het grootste gletscher-gebied van Europa, 1300 vierkante kilometer beslaande en „Jostedalsbrae" geheeten, is de natuur minder woest, minder streng, dan die, wel ke de vorige dagen bewonderd is. Het eerste begin van den gletschertocht is een loopje van ongeveer vijf kilometer, langs een weg, die enorm veel afwisseling biedt en voor het grootste gedeelte langs de rivier ligt. Het water, altijd helder, stroomt rustig voort, kalm als een breed meer. Of het stort over stroomversnellin gen, kolkend, ziedend, springend over groote keien, die nadruipend glinsteren in de zon. Dan stort het weer met donderend geweld langs den oever en schuurt de stee- nen uit, niets ontziende en alles meesleu rend, Aan den anderen kant van den weg het groene landschap, akkertjes met haver en heel veel onkruid, hooiweidjes met hooi, dat te drogen hangt op stokken. Stoere mannen en vrouwen in hun eenvou dige, typische dracht werken er, en kleine peuters, met mooie blauwe oogen bekijken de vreemdelingen of bieden bloemen aan. In het gehucht Eide, waar een motorboot vaart van een groot uur ons wacht, is het een gezellige drukte, en de vlekbewoners hebben aan den meeroever tentjes opge slagen en verkoopen aalbessen, ansicht kaarten en geitenmelk, alles a raison van enkele öres. Het is een leuk gezicht, de Hollanders te zien handelen over geld of iBEMANQERii rMBBELMAKOlft WERKEN VOLGENS EIGEN- EN GEGEVEN ONTWERPEN waarde, en een pientere Eidenaar heeft eindelijk maar een rijtje geldstukken neer gelegd om bij de vraag „Wad kos'ter det?" een bepaald muntje aan te wijzen, hetgeen hem veel moeite en noodelooze uitlegpo gingen bespaart. Als de rijdende men'schheid aangekomen is en de gansche kudde in een rijtje op den steiger staat, wordt met inschepen be gonnen. Drie motorsloepen met even zoo vele volgbootjes worden volgestouwd on der het alziend oog van 's heeren Beurs, die, hoog verheven op een petroleumvat, boven alles uitsteekt. Elf kilometer varen we over het schitterende meer, dat gevoed wordt door tallooze grootere of kleinere watervallen, die van heel hoog naar bene den klateren van de immense bergen, die het breede dal afsluiten. Ontzaglijk veel foto's worden gemaakt en als we op een gegeven oogenblik een bocht doorvaren, gaat een kreet van verrukking op en tal looze lenskastjes worden „gericht''. De gletscher, het doel van den tocht, ligt voor ons, als een glinsterende, geweldig groote witte slang, die afkruipt van de grijsgroe ne steengevaarten op den achtergrond. Het is nog ver weg, de gletscherpoort is als een klein zwart plekje in het blanke geheel. Hoe machtig groot zal ze wezen, wanneer we er op enkele meters afstand bij geklauterd zijn! Dat is nu de geweldige ijsmassa, die het diepblauwe meer, waar over we varen, voedt met duizenden liters water per minuut, altijd door. Rustoen, een boerengehucht van enkele houten huisjes, is onze landingsplaats en weer voert een ongeveer 5 kilometer lange weg ons verder, nu naar de Brixdalshütte, waar limonade gedronken, brood gegeten en zeer veel betaald wordt. Tot zoover kunnen degenen, die slecht ter been zijn of op hun gemak gesteld, rijden in de beken de Noorsche wagentjes, twee wielen onder een bak en daarvoor een sterk bergoaard- je, maar daarna leidt alleen een ruw, rots achtig voetpad, waarover men ongeveer 50 minuten wandelt, naar den Brixdal. On vermoeid, klauterend, springend over gra- nietblokken, zwaar leunend op bergstok ken en genietende van onvergetelijke rots-, water- en boschpartijen, spoeden de enthousiaste N. R. V.-ers zich naar boven, om tenslotte even voor den gletscher spra keloos te blijven staan. Een wondermooie, huizenhooge water val, de Brixdal-foss stort naar beneden op een geweldige rotsblok, dat rustig de wa termassa's opvangt „saevis tranquillus in undis" totdat, al gaan er eeuwen over heen, ook deze geweldenaar zal moeten buigen voor de enorme waterkracht, om af te slijten en onder te gaan, zooals het hee le Noorsche fjordenland gedoemd is af te schuren en met den vlakken grond gelijk te worden, al zal het nog millioenen jaren duren! Een brug over den woesten stroom is drijfnat van het stof geworden opspatten de water, en het is zoo erg, dat eerst regen jassen te voorschijn gehaald moeten wor den, voor de klauteraars kunnen besluiten den waterdoop te ondergaan. De weg is hier verbreed en vlak ge maakt, zig-zagt naar boven als een groote spiraal. Drie weggedeelten loopen boven elkaar en van heel hoog is het een aardig gezicht, overal klimmende poppetjes, die zich langzaam voortbewegen, Een overweldigende indruk Eindelijk houdt de weg op, en slechts een bodem van ontzaggelijke morenkeien leidt naar het Brixdal, dat nu vlak bij is en een geweldigen indruk maakt. Majestueus ligt de enorme ijsvlakte daar, grillig, met groote kloven en barsten en ontelbare opstekende toppen. Blauw, alle schakeeringen van blauw, is het ijs, zware schaduwen verdonkeren het ge heel en maken den indruk nog des te machtiger. De poort, waaruit het water te voorschijn schuimt 'en ziedt, is bij den in gang lichtblauw en verdonkert zich naar binnen. Het is een geweldige gapende reuzen- muil, en zij wordt nog voortdurend groo- ter, doordat groote ijsblokken losraken, neervallen en dadelijk meegesleurd wor den in den woest vliedenden waterstroom. En dit is dan nog maar één tong van de „Jostedalsbrae". Niet minder dan 26 an dere gletschers dalen nog in de nabij gele gen valleien neer en smelten slechts op enkele tientallen meters boven het zeeop pervlak, De ijsvelden kunnen van 500 tot 2000 meter dik worden. Nu zeggen getal len eigenlijk weinig, maar misschien kun nen de belangstellende lezers zich zoo een klein denkbeeld vormen van de onmetelij ke ijsvlakten, waarvan we gister een tong aanschouwd hebben, en wier schoonheid overweldigend is. De indruk wordt nog eigenaardiger, want slechts op enkele tientallen meters van deze ijsmassa is een flora als in Hol land in vollen zomer. Campanula, de he melsblauwe, knikkende klokjes met teere stengeltjes en frêre blaadjes groeien zelfs tusschen de morenensteenen en even ver derop staan beuken, berken en eschdoorns in volblad. Een groot aantal geiten, de „Abendglöckchen" vroolijk latend klinken, klimt als gemzen over de spiegel-gladde steenen en haar gespleten hoeven vinden steun op keien, waarop volgens menschen- begrip geen rustpunt te vinden zou zijn. Een grappig incident. Enkele toeristen, voor wie het lunch pakket te veel heerlijkheden bevatte, dee- len den inhoud onder de dieren uit, en een zevental langharige, blèrende sikjes wij zen eensklaps de plaats aan, waar een heer rustig te eten zit. De man is comleet onder het klimmend gedierte bedolven, en er zijn enkele andere dierenliefhebbers voor noodig, om den gemoedelijken eter van z'n harigen last te bevrijden. Als het tijd is geworden om te dalen en de rust boven teruggekeerd en de prachti ge natuur weer verlaten, wijzen honderden zwarte filmpakpapieren op het feit, dat zeer veel Hollanders den machtigen in druk, dien ze kregen mede hebben willen nemen op foto's, om deze aan hun vrien den en familie in het lage landje aan de zee van molens en weiden, te toonen. De terugweg, gelijk aan de heenreis, wordt nog uitbundig bewonderd, en als om ongeveer kwart over acht de „Monte Oli via" weer bereikt is, zijn allen het er over eens, dat het de mooiste, de meest loonen- de tocht is geweest, die tot nu toe gemaakt werd. Velsen De Velserkermis meer dan een halve eeuw geleden. Velserkermis? Daar heb ik nog nooit van gehoord! Was er dan vroeger nog kermis in Velsen? Waar werd die gehouden en wanneer? Dit zijn vragen, die waarschijnlijk zullen oprijzen bij de jeugd en ook bij vele oude ren, als ze dit opschrift zien. De Velserkermis behoort al lang tot de overledenen, maar ik wou u dan ook iets vertellen uit haren bloeitijd en die viel ze ker wel in den „Kanaaltijd", zooals wij, Velsers, dat tijdperk uit het verre verleden noemen, dat begrensd wordt door de jaren 1865 en 1876, aanvangs- en voltooiïngs- jaar van het Noordzeekanaal. De kermis begon Zaterdagmiddag vóór den laatsten Zondag in Augustus en ein digde den tweeden Maandag na dien eer sten kermi-szondag, het was dus een feest van 10 dagen. Och, wat wekt die Augus tusmaand toch alle jaren een aangename PRIMA Direct leverbaar in groote en kleine partijen Forsche, lichte en spijkerbare Steen GOEDE VASTHEID CONCURREERENDE PRIJZEN Inlichtingen en prijzen bij den be drijfsleider F. HöVIG, Trompstraat 122, IJmuiden-Oost en bij den vertegen woordiger J. VAN TIGGELEN, Tromp straat 158, te IJmuiden-Oost. herinnering bij mij op! Wat was zij van veel beteekenis in ons jeugdbestaan, be grijpt eens wat die maand ons bracht! Kermis en Vacantie! En wat voor een vacantie, niet maar zoo'n dingetje van 10 dagen, zooals met Paschen of Kerstmis! Neen, 't was de groote vacantie, die wel 14 dagen duurde, 't Is ook nog al de moeite waard, zoo'n prutsdingetje van 14 dagen, hoor ik de te genwoordige jeugd al zeggen, een heele maand, ja hier en daar zes weken vacan tie, dat is wat anders! Ja, zeg ik, dat is ne't wat anders en veel langer ook, maar of wij met onze 14 da gen niet blij waren? Ja, net zoo blij, als de tegenwoordige jeugd met de heden- daagsche lange vacantie. Wij wisten niet anders of het was de langste vacantie, die gegeven werd of ooit gegeven zou worden, Alzoo bracht Augustus ons een groote vacantie en de kermis. Dagen te voren bespraken wij al onder ling, wat er wel op de kermis komen zou en Donderdags en Vrijdags waren wij al druk in de weer om de kramen te helpen opbouwen, wat zeer aangenaam was, maar in de verste verte niet halen kon bij het helpen aan den opbouw van den draaimolen. En waar stond dat dan allemaal? Om dat duidelijk te maken, dient verteld te worden, dat Velsen er toen heel anders uitzag dan tegenwoordig. Op de plaats, waar tegenwoordig de woning en de sme derij van Minkema staan, was toen een grasveldje, ruimte biedend voor een draaimolen en een poffertjeskraam. Bij café „De Zwarte Os" stond een pa- lingkraam met een zuurkraam, n.l. met een zeil overdekte wagens, die als zooda nig dienst deden. Wij noemden ze echter, geneigd als we waren wat hyperbolisch 4e spreken, kramen. Tusschen de smederij van Melgerd en de plaats waar nu het Evangelisatiege bouwtje staat, vond een koekkraam een plaatsje. Waar tegenwoordig notaris Boerlagen woont, stond toen Hotel Appeldoorn en daar tegenover Café Stittenburg, later verdoopt in Amsterdamsch Koffiehuis. Op de ruimte vóór dit café stond weer een drietal kramen, waar zuur, paling en koek verkrijgbaar was. Natuurlijk waren er toen nog geen pont havens en het kanaal was veel smaller en werd nog overbrugd. Teruggaande naar het raadhuisplein, toen de „buurt" gehee ten, passeerden we nog een speelgoed- kraam op het stukje grond ten zuiden der slagerij, die toenmaals bewoond werd door Gottmann. In de buurt was de eigenlijke kermis, daar vonden we bijeen een draaimolen,

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 1