ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 84 Woensdag 34 Augustus 1937 12e Jaargang Officieel Plaatselijk Nieuws ljmuiden. iBEHANQERfi /MtUBELMAKi" ill 0 verveen. Tel. 10956 Velsen P Santpoort. IJMUIDER COURANT Losse nummers van de IJMUIDER COURANT zijn a 5 cent steeds verkrijg baar aan ons Bureau, Willemsplein 11; in Sin jewel's Boekhandel, hoek Fr oger straat; Boekhandel P. F. C. Roelse, Kanaalstraat; Boekhandel Arends, Oranjestraat; Boek handel J. Ramp, De Rijpstraat, hoek Wil lem Barendszstraat; te IJmuiden-Oost bij Boekhandel J. W. Raadman, Trompstraat, Boekhandel Gelderman, hoek Lagersstraat en Ratelsstraat en Boekhandel F. v. d. Grijn, K alver straat. De Burgemeester van Velsen brengt ter algemeene kennis dat aan H. Wagenaar, dienstplichtige uit deze gemeente van de lichting 1928, bij besluit van Gedeputeer de Staten dezer provincie dd. 17 Augustus 1927, No. 74, voorgoed vrijstelling van den dienstplichtwet is verleend wegens broe- derdienst. Velsen, den 22 Augustus 1927. De Burgemeester voornoemd, RÏJKENS. BURGERLIJKE STAND. Bureau-uren op 31 Augustus a.s. (Koninginnedag). De Ambtenaar van. den Burgerlijken Stand der gemeente Velsen maakt bekend, dat op Woensdag 31 Augustus a.s ('Konin ginnedag) het Bureau van den Burgerlij ken Stand op verzoek van een belangheb bende zal worden geopend tusschen 9.30 en 10 uur v.m., indien de verzoeker aan toont, dat de te verrichten werkzaamheid, ju verband met de bij de wet gestelde ter mijnen, niet kan worden uitgesteld. Tot het doen van huwelijksaangiften zal gelegenheid worden gegeven op Dinsdag 30 Augustus des voormiddags tusschen 10 ert 12 uur. Velsen, 22 Augustus 1927. De Ambtenaar van den Burgerlijken Stand der gemeente Velsen, SUWERINK. Gouden echtparen. De heer J. Stoker en Mej. T. Stoker Scholder herdachten j.l. Zaterdag onder veel belangstelling hun 50-jarige echtver- eeniging. Des avonds bracht de Harmonie Kunst na Arbeid het gouden echtpaar een serenade, wat natuurlijk veel menschen op de been bracht. Op Woensdag 31 Augustus hopen de heer C. P. Rijkers en echtgenoote hun gouden huwelijksfeest te vieren. Het zijn evenals de familie Stoker oude en beken de IJmuidenaren. Voor hun woning aan den IJmuiderstraatweg heeft men een eerepoort van groen gemaakt. Aan den heer F. v. d. Kant, hoofd- smelter bij de Hoogovens alhier, is bij Kon. besluit van 18 Juli 1927, als blijk van goedkeuring en tevredenheid de bron zen eerepenning voor menschlievend hulp betoon en een loffelijk getuigschrift toege kend. In de Kalverstraat stond op no. 28 reeds geruirSèn tijd een winkelhuis leeg, wat een rommelig aanzien aan dit gedeelte gaf. In dit toch mooie winkelhuis opent Mej. H. Groen heden een dameshoeden magazijn, die er modern en keurig uitziet en de straat hier nu weer een heel wat fraaier aspect geeft. Mej. Groen heeft aan de zaak tevens een opleiding verbonden, welke is aange sloten bij de Haagsche Modevakschool vereeniging en een handel in knippatro nen. Waar zij zelf gediplomeerd onder wijzeres is, zullen jonge meisjes hier zeker gaarne hun opleiding ontvangen. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. De nieuwe openbare school J. De pers was Maandagmiddag in de ge legenheid gesteld, om de nieuwe openba re school J aan de Hadleydwarsstraat oogenschouw te nemen. Wij werden ont vangen door den heer E. Brader, directeur van openbare werken en den heer Koper, hoofdopzichter van dat bedrijf. Deze heeren hebben ons na een inlei dende verklaring de school laten zien. Het front van deze schooi is gelegen aan de Hadleydwarsstraat en thans hebben wij kunnen constateeren, welk een uitnemend besluit het van den raad is geweest, om hier laagbouw en en geen verdiepingbouw toe .te passen. Immers de Hadleydwars straat is een smalle straat en een hoog gebouw zou hier een zeer leelijk cachet aan hebben gegeven. De ontwerper van de school is zoo gelukkig geweest, om te be seffen, dat een hooge, rechte muur zelfs leelijk zou hebben gestaan en daarom heeft hij een lagen muur met 'n hoog, schuinop- loopend dak geprojecteerd. De situatie van het terrein was voor den ontwerper niet gelukkig, want hij kon aan het voorfront ook niet de klasselokalen maken, wilden de kinderen niet steeds in sombere lokalen zonder zon zitten. Om lokalen op het Noorden en dus zonder zon te ontgaan, zijn vier lokalen op het zuidoosten en drie op het zuiden gebouwd, zoodal in alle klassen voldoende zon komt. Daarom is nu aan de Hadleydwarsstraat de lange gang langs de vier lokalen gekomen en zijn langs die straat een aantal kleine ramen, die het in de muur met van onderen paar- sen en van boven gelen steen uitnemend doen, vooral omdat op de hoeken der straat uitbouwsels zijn en langs het trot toir een beplanting komt. De hoofdingang is op den hoek van de Hadleydwarsstraat en Cornelis Drebbel- straat, een nu nog wel tochtigen hoek, maar te hopen is, dat aan de overzijde op den hoek der Marconistraat spoedig ge bouwd zal worden. Deze hoofdingang heeft de ontwerper zich gedacht als het centrale punt van de school en hij is daarin zeer gelukkig geslaagd. Het geheel is wat hoo- ger, er zijn een paar kamers boven, de ronding van den muur doet het goed en ook de kleine rechthoekige toren, waaraan de vlaggestok bevestigd wordt. Treedt men door den ingang en de wel zeer noodige tochtdeuren binnen, dan ziet men de beide gangen langs de 7 lokalen. Hel personeel heeft uus vanuit dil centrale punt het gezicht op de geheele school. In dit centrale punt, op den hoek naast den ingang, heeft het hoofd zijn kamer en daar naast is een bergplaa .s voor leermiddelen. Bij het ontwerpen van het plan is het een punt van overweging geweest, om het toe zicht der onderwijzers op de kinderen uit een centraal punt te doen geschieden. En werkelijk is op deze wijze daarvoor een uitstekende oplossing verkregen. Dat de lokalen niet direct aan de Had leydwarsstraat liggen, heeft nog een voor deel, n.l. dat men nu geen last heeft van het verkeer door de straat. Echter kon men niet ontkomen hieraan, dat er nu drie lokalen aan de Cornelis Drebbelstraat zijn gelegen, maar een drukke straat voor het verkeer is dit niet. De 7 lokalen zijn 7.20 bij 7.55 M2 groot en hebben aan een kant ramen over bij kans de geheele breedte, zoodat ieder lo kaal een zee van licht krijgt. Met het glas is men gelukkig geweest, want het lijkt wel spiegelglas. De ramen kunnen van on deren opengeschoven en van boven ach terover getrokken worden. Aan de zijde der Cornelis Drebbelstraat komen voor het onderste deel der ramen gordijnen. De vier andere lokalen hebben de ramen aan de speelplaats, een groote, prachtige speel plaats, geheel betegeld en afgesloten door een flinke muur. De plafonds en het bo venste deel der muren van de klasseloka len zijn wit, het onderste deel der muren worden geel gesausd. Vóór de groote borden is over de ge heele breedte van het lokaal een lang po dium gemaakt, zoodat de onderwijzer niet op een bankje of stoel behoeft te gaan staan. De verlichting is electrisch en de verwarming geschiedt door gas met radia toren, een hier nog niet gebruikte soort gasverwarming, die als proef moet dienen. In ieder lokaal is een mooie kast voor leer middelen en instrumenten. De 2 Meter breede gangen hebben grijze tegels als vloerbedekking en een mooie, gekleurde tegellambrizeering. Eenige nis sen breken de gang langs de Hadleystr. en in de hoeken zijn de toiletten voor leer lingen en personeel. In ieder klasselokaal is naast de deur een vierkant raam, zoodat de onderwijzer uit de klas ook in de gang kan kijken. Up den hoek van Hadleydwarsstraat en Hadleystraat is het gymnastieklokaal, met daarvoor een aparte lokaliteit, die dient als bergplaats voor turnartikelen. Het gymnastieklokaal heeft een oppervlakte van 8 bij 14.50 M. en hier zijn de zijmuren hooger, omdat langs de zijwanden de gym- iiastiektoestellen moesten warden opge- WERKEN VOLGENS EIGEN- EN GEGEVEN ONTWERPEN steld, zoodat ook de ramen hooger ge plaatst zijn. Alles is hier up to date, de nieuwste turntoestellen zijn aanwezig. Bo ven het centrale punt van den hoofdingang is de trap, die omhoog voert. Boven de hoofdenkamer is een aardig zaaltje voor de schoolvergaderingen en hier is ook nog een reserve-bergplaats voor leermiddelen. Ter weerszijden van het front, dus aan de Hadleystraat en de Cornelis Drebbelstraat, komt een plantsoentje en daarvoor het tegeltrottoir. Als die beplanting klaar aan de drie zijden, zal dit zeker een mooi effect maken. De speelplaats heeft aan de Cornelis Drebbelstraat een aparten ingang van 2.10 M. breed. Unze indruk na de bezichtiging was dat de gemeente met dit gebouw een prachtige school heeft gekregen. De indee ling is een zeer gelukkige en uiterlijk heeft men er een mooi modern gebouw van gemaakt, dat het in deze omgeving heel goed doet, vooral aari den kant der Hadleystraat, waar de huizen niet zoo hoog zijn. De hooge huizen van Patrimo nium aan de Cornelis Drebbelstraat vor men een wel wat scherp contrast met de zen laagbouw. Het is ook een zeer solide school ge worden en de aannemer, de heer B. van Geldorp, heeft eer van zijn werk. Aan heel het gebouw is te zien, dat de aannemer er naar gestreefd heeft uitstekend werk te le veren. Zoowel van binnen als van buiten ademt alles groote degelijkheid. Dat mag in dezen tijd wel eens dankbaar geconsta teerd worden. Naar wij hoorden, was de verhouding tusschen aannemer en het bouw- en woningtoezicht dan ook uitne mend. De school is op tijd opgeleverd en kan met 1 September worden betrokken. Het hoofd der nieuwe school, de heer K. Faber, was dan ook reeds bezig zich te installeeren. De banken in de lokalen zijn niet nieuw, deze zijn uit school A naar hier overge bracht, Ze zijn echter opnieuw gevernist en kunnen nog best een aantal jaren dienst doen. Wij gelooven, dat ieder, die deze nieu we school zal zien, haar zal roemen om de degelijke inrichting en ons bedrijf openba re werken is met dit nieuwste openbare gebouw dan ook wel geluk te wenschen. Het feest van Kunst na Arbeid. Regen en nog eens regen, bij stroomen en daarbij stormen, het is de zomer wel. Met een zwarte kool zal de zomer van 1927 in de annalen geteekend worden. We vreesden, dat het feest van Kunst na Arbeid Zondag weer in het water zou val len en zie, na den middag klaarde het op en werd het droog niet zelfs een zonnetje. Dus ging het tuinfeest van Kunst na Ar beid Zondag door. Des middags gaf de ju- bileerende Harmonie zelf een concert. Er waren 's middags echter niet veel men schen gekomen, men vertrouwde het weer blijkbaar niet. Maar toen het droog bleef, kwamen er 's avonds meerderen. Het werd zelfs nog de beste avond, want het bezoek was groot. Kunst na Arbeid opende den feestavond met een paar marschen, waar bij de heer H. v. d. Braber leidde, wat hem zeer goed afging. Vervolgens trad de Ar beiders Mandolineclub „Excelsior", direc teur de heer J. W. Raadman, op. Na een flinke marsch werd het opus Sonja uitne mend vertolkt. Het publiek luisterde aan dachtig en Excelsior kreeg een warm ap plaus. Uok het Dubbelmannenkwartet „Caeci- lia", directeur de heer H. Th. Arisz, gaf eenige nummers ten beste en het zette ook zijn beste beentje voor. Maar het glans punt van den avond was het spelen van onzen accordeon-virtuoos C. Zwanenburg, die stormachtig werd toegejuicht, vooral na het spelen van het mooie nummer ,,De Khalief van Bagdad". Bij afwezigheid van den voorzitter van Kunst na Arbeid dankte de heer v. d. Braber alle vereenigingen en den heer Zwanenburg voor hunne medewerking. En zoo was de laatste dag van het feest van Kunst na Arbeid nog goed en hebben velen genoten van dezen mooien avond. Tijdens het concert van Kunst na Ar beid bij de inwijding der muziektent op j.l. Vrijdagavond te IJmuiden-Oost, werd onder het publiek gecollecteerd, als laat- ste loodje voor de kosten. Naar we verne men heeft deze collecte f 22.22 opgebracht. Nu wij het toch over de muziektent hebben, moeten wij nog vermelden, dat de heer J. W. Dreyer gedurende 5 jaar de onvermoeide secretaris van de muziek tent-commissie is geweest. Protestmeeting tegen Sacco en Vanzetti. in de concertzaal Tivoli had Zaterdag avond een protestmeeting plaats, waarin de heer Aug. Rosseau sprak over ,,De jus- titioneele moordaanslag op onze kamera den Sacco en Vanzetti." De vergadering was vrij goed bezocht. De heer G. Kelder sprak een openings woord. De heer Rosseau zeide, dat de hee- le wereld thans over Sacco en Vanzetti spreekt. Niet alleen groote geesten, al Romain Rolland, Albert Einstein, Henri Barbusse enz., maar ook de armste schooi er. Men heeft wel gevraagd, waarom wij ons zoo druk maken over twee ter dood veroordeelde mannen, terwijl dagelijks ve len omkomen in de mijnen en op zee. Wij doen dit, zeide spr., omdat het hier geldt twee onzer kameraden en omdat het gaat om de z.g. rechtsgeldigheid van wet ten. Niet alleen, omdat wij overtuigd zijn van de onschuld onzer kameraden, pro testeeren wij, zeide spr., want die zijn er meer, spr, wijst op den politie-president in Amerika, die er zijn ambt om neerlegde en op de hoogleeraren van de Harvard Universiteit enz. Wij protesteeren vooral, omdat Sacco en Vanzetti onze geestver wanten zijn en de geestverwantschap gaat bij ons boven de bloedverwantschap. Wij zijn, zegt spr. tegen den huidigen gang van zaken, die vaak misdadig is, omdat de huidige maatschappelijke orde aan duizenden het leven kost. Spr. zegt dat Amerika om commerciëele beweeg redenen, indien noodig, weer een wereld oorlog zal ontketenen, zooals het zich begaf in den wereldoorlog in Europa. Spr. slaat dan een blik op Amerika en Italië. Als men het recht zoo hoog stelt, dat men van anderen het leven eischt, moet men zelf geheel vrij staan. Maar spr. zegt, dat het in Amerika bij vele processen alleen gaat tegen vreemdelingen en vooral die, welke anarchisten zijn. Spr, stelt ech ter vast, dat alles wat in Amerika woont, vreemdelingen zijn. De blanke in Amerika mist dus alle recht om over vreemdelingen te spreken. En als men over misdadigers spreekt in Amerika, wijst spr. op hetgeen men den Indianen heeft gedaan. Spr. komt dan op Sacco en Tanzetti en schetst hun levensloop, hoe de schrijnende tegenstel lingen in de Nieuwe Wereld hun dreven tot het anarchisme. In 1914 reeds werd Sacco in de gevangenis geworpen en in 1920 met Vanzetti gearresteerd, Spr. critiseerde scherp het proces en de terdoodveroordeeling van beiden en zeide dat beide mannen moeten vallen als slachtoffers van een hypocritischen haai. Hij wekte zijn hoorders op, om in den geest van Sacco en Vanzetti te strijden voor vrijheid, gelijkheid en broederschap. De vergadering had een zeer rustig ver loop. Reeds spoedig na het begin der rede van den heer Rosseau ging het electrisch licht in de zaal uit en plaatste de zaalhou der eenige brandende kaarsen op het too- neel, nadat de redenaar korten tijd zijn gehoor in 't donker toegesproken had. maar over de tweede sluis moet alle ver keer over de zeer smalle bruggetjes op de sluisdeuren en twee menschen kunnen ei kaar daarop nauwelijks passeeren. Gelukkig zal hierin spoedig verbetering komen en wel waarschijnlijk nog dit jaar. Zoowel over de spuisluis als over de mid- densluis komt een rolbrug met een breed te tusschen 2 M, en 2.50 M. Beide bruggen zullen electrisch worden bewogen. Dat zal een groote verbetering worden. Jammer, dat er zulke rolbruggen ook niet komen over de groote sluis. Naar men ons meedeelde, zal dit nog wel tot de vrome wenschen blijven behooren. Zaterdagmiddag had op den hoek van de Kanaalstraat en 'de Kerkstraat een hevige botsing plaats tusschen twee auto bussen. De autobus van den ondernemer Van S. te Katwijk werd op genoemden hoek aangereden door den van de richting Haarlem komende autobus van den ondei nemer Sch. De bestuurders trachtten elkaar nog te ontwijken. De Katwijksche autobus, die van het Kanaal kwam, stuurde zijn wagen de Kanaalstraat in, de andere bus tracht te, door de Kerkstraat in te rijden een botsing te voorkomen, echter mislukte de ze manoeuvre. Beide bussen werden ern stig beschadigd, bovendien reed de bus van den heer Sch. een schakelhuisje om ver. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De electrische installatie van 19 woonhuizen in het villapark aan den Zee weg voor rekening van den heer W. van Heyst en van 5 woonhuizen aan den Wil- lemsbeekweg, voor rekening van den heer Tiesma, is opgedragen aan het Electro- Technisch Bureau J. Prins, Zeeweg 93 al hier. Donderdagavond heeft R.K. Velsen- Noord, op hartelijke wijze afscheid genor men van den vertrekkenden kapelaan, den ZeerEerw. Heer C. de Koster, benoemd kapelaan te Bovenkarspel. De vereenigingen, waarvan kapelaan de Koster adviseur was, waren, naar wij in Kenn. lezen, bijeengekomen in het Ver- eenigingsgebouw, om hem te' danken voor alles wat hij voor hen had gedaan. De bijeenkomst, welke bijzonder druk bezocht was, werd geopend door den Pas- toor der Parochie, die in de eerste plaats roemde de gezellige samenwerking, welke hij altijd met kapelaan de Koster had ge- had. Spr. dankte hem voor alles wat hij in het belang der Parochie had gedaan. Hierna was het woord aan den heer van Roozendaal, die hulde bracht voor het werk voor het patronaat; namens alle jon- ?1* gens overhandigde hij kapelaan Koster een - fraai tafelkleed. De heer Langendijk sprak namens de,$ R.K. Propagandaclub en de heer Maks na mens de voetbal vereeniging W. F. C. De laatste spr. bood een sigarenkoker en een IE H. Hartbeeld aan. j p Verschillende sprekers voerden nog het woord, terwijl de Harmonie „St. Caecilia":_ zich evenmin onbetuigd liet. De heer de Koster dankte allen voor de gebrachte hulde en betoonde belangstel-0 ling. De jaren te Velsen doorgebracht, zal G hij nimmer vergeten. Ifl Naar aanleiding van de redding van de juffrouw, die Vrijdagavond van eenjE! boot der Alkmaar Packet in het kanaal] sprong, verneemt Hl. Dbl., dat hier pogin gen worden aangewend, om den heer vanrlij Heyst, die ondanks zijn jeugd, reeds meer-en malen blijk heeft gegeVen van bij zonderen moed, door met eigen levensgevaar dren--. kelingen te redden, voor een belooning in aanmerking te doen komen. Êm Het bouwen van kantoorlokalen in vischhal B van de Rijksvischhallen is op gedragen aan de laagste inschrijvers, Wij- ker en Van Duyn alhier, voor f 3747. Boven den ingang der Chr. Nat school aan den Stationsweg is thans een flink bord aangebracht, waarop geschil derd staat P. Vermeulenschool. Zooals men weet is deze school genoemd naar het eerste hoofd, den heer P. Vermeulen, die meer dan 40 jaar als zoodanig werk zaam is geweest. Het verkeer over de sluizen. Er is vaak geklaagd over het verkeer over de Noordzeesluizen. Over de eerste en oudste sluis is een zeer smalle rolbrug, aSC Zondag a.s. maakt de R.K. Sportvei eeniging „Santpoort" per boot een reisjl naar de Vechtstreek. Zij, die dit mooi boottochtje wenschen mede te maken 1 kunnen zulks doen tegen betaling vai f 1.50. ;en. Zondag kwamen twee fietsers me elkaar in botsing, doordat een hunner vaf** een wandelenden jongeman een du\""4 kreeg. Een der fietsen bleek leelijk gehaya vend. Een onzer agenten van politie kwaï^^ er aan te pas en deze bracht den schuld ge onder 't oog, dat hij de schade dienr te betalen.

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 1