ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 86 Woensdag 31 Augustus 1927 12a Jaargang Plaatselijk Nieuws IJmuiden. te zi'n- IJMUIDER COURANT MEDEDEELING. De Commissaris van Politie der gemeen te Velsen, deelt mede, dat, in verband met de afsluiting voor het verkeer van het ge deelte der Trompstraat tusschen Zeeweg en Lumeystraat, met ingang van 30 Augus tus 1927 tot nader order, de route der autobussen zal zijn als volgt: Naar Haarlem: Kortenaerstraat, Trompstraat, Frans Naereboustraat, IJmuiderstraatweg, Zee weg, Willebrordstraat en vervolgens ge wone route. Van Haarlem: Na Willebrordstraat: Zeeweg, IJmuider straatweg en vervolgens gewone route. Velsen, 29 Augustus 1927. De Commissaris van Politie voornoemd, D. DE RIDDER. Bij acties voor hulpverleening bij de stormrampen van 1925 en 1937 en de wa tersnoodramp in 1926 was hij steeds de ijverige secretaris van het comité uit de burgerij. Maar op ander gebied van het openbare leven zien wij den heer Hofstede zoo goed als niet, heel zijn werkkracht is voor de gemeente, want menigen avond in de week was hij op de secretarie of wel verrichtte werk voor de gemeente thuis. Zoo mag onze gemeente zich gelukkig prijzen met een wel onderlegd en toege wijd man als secretaris te hebben gekre- .gen, een waardig opvolger van den be treurden en te vroeg gestorven heer J. Kostelijk. Moge onze gemeente langer van zijn werkkracht als secretaris profiteeren. G. V. Onze nieuwe gemeente-secretaris De gemeenteraad heeft gisteravond mei algemeene stemmen tot gemeente-secreta ris benoemd den heer M. K. Hofstede hoofdcommies ter secretarie. Wij gelooven dat onze gemeente met deze benoeming zeer is geluk te wenschen. Dat de benoeming zoo eenstemmig ge schiedde, is een groote eer en voldoening voor den heer Hofstede. Toch hadden wij niet anders verwacht, immers stond de heer Hofstede in 1922 na het eervol ont slag van den heer Wijnoldy Daniels als no. 2 op de voordracht en kreeg toén 10 van de 21 stemmen, zoodat reeds toen bijkans de helft der raadsleden hem als secretaris ■begeerde. De heer Hofstede heeft een 20-jarige loopbaan ter gemeente-secretarie achter zich, waarvan ruim 17 jaar in onze ge meente. Hij werd 22 December 1888 gebo ren en werd met ingang van 1 Augustus 1904 benoemd tot volontair ter gemeente secretarie van Loppersum. In 1907 slaagde de heer Hofstede voor het diploma candi daat gemeente-secretaris, waarna hij mei ingang van 1 Januari 1908 benoemd werd tot ambtenaar ter secretarie van Middel- stum, eveneens in Groningen. Als zooda nig was hij tot 16 Januari 1910 werkzaam. Op 17 Januari van dat jaar trad de heer Hofstede in dienst der gemeente Velsen, als adjunct-commies ter secretarie. Dat was nog onder Burgemeester Weerts. ïn 1909 had de heer Hofstede met gunstig ge volg het examen afgelegd voor de akte Staatsinrichting M. O. Op 1 Januari 1913 volgde alhier de benoeming tot commies ter secretarie en op 26 October 1914 die tot commies-chef der afd. financiën, on: derwijs en belastingen. In 1918 besloot de raad tot instelling der afdeeling controle op de gemeentebelastingen en met ingang van 20 Maart werd de heer Hofstede be-_ noemd tot controleur der belastingen. Daarmede verliet hij de eigenlijke secreta rie en kreeg een geheel eigen tak van 'dienst. Als chef d,er afd. Financiën en goed kenner van alle belastingen in onze ge meente, was het begrijpelijk, dat de heer Hofstede tot deze functie werd geroepen. Hij was ^secretaris der reclamecommïssiën voor de inkomstenbelasting, lid van de schattingscommissie voor de Rijksinkom- slenbelasting, kantoren IJmuiden en Be verwijk en deskundige voor de schatting van vergunningslokaliteiten, dus was hij doorkneed in heel het financiëele rader werk. Als controleur heeft de heer Hofste de dan ook uitnemend werk gedaan. Toen de heer J. Kostelijk in 1922 tot gemeente-secretaris werd benoemd, werd de heer Hofstede met ingang van 3 Novem ber 1922 in diens plaats tot hoofdcommies ter secretarie benoemd, nadat hij op 17 Juli van dat jaar zijn 121/2-jarige werk zaamheid in gemeentedienst onder veel belangstelling had gevierd. Als hoofdcommies was de heer Hofstede aller vraagbaak. Hij was ook hier de man op de rechte plaats, die met krachtige hand alle zaken bestuurde en overal in zat. Hij is een vlot en vlug werker en alle benoodigde inlichtingen worden snel en zeker verkregen. Hij was, behalve ambte naar van den Burgerlijken Stand, secretar ris der commissie voor gas en water, ter wijl de werkloozenzorg in onze gemeente in hem haar middelpunt had. De heer Ho7- stede toch was secretaris der commissie van advies voor de werkloosheidsverzeke ring, secretaris van de Raadscommissie in zake steunverleening en waarnemend cor respondent der Intercommunale Arbeids bemiddeling. Met den heer Hofstede hebben wij dus een secretaris gekregen, die in de gemeen tezaken geheel thuis is en onze gemeente JU De bronzen watersnoodpenning, toe gekend wegens verleende hulp bij den watersnoodramp van 1926, is verleend aan den heer C. F. Raadman alhier. De heer C. Visser Hz. alhier is door de Haarlemsche rechtbank benoemd tot makelaar in assurantiën. De nieuwe school J. Nu de nieuwe openbare school aan de Hadleydwarsstraat morgen in gebruik ge nomen wordt, hebben we gisteren nog eens een kijkje genomen, in de verwach ting dat het hoofd en de onderwijzers nu wél geïnstalleerd zouden zijn, Men was echter nog bezig met de laat ste hand te leggen aan de installatie, maar Donderdag kunnen de kinderen worden ontvangen. En dan komen ze niet alleen in een prachtige, nieuwe school, maar ook de leermiddelen zijn up to date en alles is gedaan, om het onderwijs zoo practisch en tevens zoo prettig, mogelijk te doen zijn. We zagen de prachtige collectie wand kaarten, uitgegeven door de uitgevers J. B. Wolters en P. Noordhoff te Groningen. Kaarten van Nederland, van Europa, waarbij men schitterende opnamen ziet van Constantinopel en den Bosporus, van Luzern met het vierwoudsfedenmeer enz. Er zijn kaarten met diersoorten, inland- sche en uit andere landen, maar bovenal hebben wij bewonderd de prachtige platen over Indië, gemaakt door bekende kunst schilders, de allernieuwste uitgave op dit gebied van de fa. Noordhoff. Zoo b.v. een pasar op Java en een Wajang-koelitvoor- stelling op Midden Java en in de Vor stenlanden. Deze kaarten zijn in schit terende kleuren uitgevoerd en een lust voor de oogen. Deze kunstproducten vor men wel een contrast met de stijve voor stellingen, die wij 30, 40 jaar geleden op de school zagen. Het geheele onderwijs en ook de inrich ting der school is thans zooveel aantrek kelijker, De gordijntjes voor de ramen geven een gezellig, huiselijk cachet aan de klassen en doen het heel wat beter dan het matglas van vroeger. Aan den muur planken bevestigd, waarop bloemen De aankomst der Monte Olivia. Het was Zondagmorgen al vroeg druk in onze plaats. De Monte Olivia werd van de tweede reis naar de Nooorsche fjorden terugverwacht en dus waren reeds bijtijds familieleden en vrienden van de 1500 rei zigers gekomen. Velen hadden reeds bij tijds aan den kanaalkant post gevat. Aanvankelijk was de verwachting dat het schip omstreeks 10 uur zou aankomen, maar omdat het ook wel wat vroeger kon zijn, hebben wij Zaterdag in ons blad be kend gemaakt, dat de aankomst tusschen 9 en 11 uur verwacht werd. Het was dus alreeds een teleurstelling, dat het schip eerst om tegen half één de haven binnen- stoomde. Maar toen het schip nabij den toeristensteiger was, stonden hier dan ook duizenden menschen geschaard en was het sluisplein en het terrein voor de Ijsfabriek een groot autopark. Gepavoiseerd en geassisteerd door twee sleepbooten van Bureau Wijsmuller, kwam de Monte Olivia naderbij, waarop de rei zigers op de dekken weer een levendige stoffage vormden. De scheepskapel deed een vroolijk wijsje hooren. Men wilde het schip eerst doen zwaaien, opdat het dadelijk na het uitschepen weer naar zee zou kunnen vertrekken. Maar dit plan is voor het publiek en ook voor de reizigers de grootste teleurstelling gewor den. Want de Monte Olivia kon niet zwaaien vanwege den feilen wind, die uit het Zuidwesten kwam en pal op het groo te schip stond. Eenige mallen hebben de sleepbooten het geprobeerd, maar het luk te miet. Het schip dreef af naar het buiten- toeleidingskanaal en om schadevaringen te voorkomen, heeft men het schip toen in het buitentoeleidingskanaal aan meersf.oe- len vastgemaakt. Aphter de Monte Olivia kwam de Op ten Noort, het niéuwe stoomschip van de Kon Paketvaart Mij., dat met een aantal ge- noodigden 'n proeftocht naar Helgoland had gemaakt. Het schip was vlak voor de haven, maar op dé kleine vuurtoren bij het semaphore werd toen een roode vlag ge- heschen, ten teeken dat de haven ver sperd was. De Op ten Noort ging dus weer zee op en eerst toen de Monte Olivia vei lig en wel gemeerd lag, werd de roode vlag ingehaald en kon de Op ten Noort binnen komen. Toen dit mooie, nieuwe schip, wit geschilderd, voorbij de Monte Olivia voer, hoorden we verschillende menschen langs den kant vergelijkingen maken en allen constateerden met voldoening, dat dit pru- duct onzer Nederlandsche scheepsbouw de Op ten Noort is in Amsterdam bij de Ned. Scheepsbouw Mij. gebouwd heel wat sierlijker en mooier was dan de logge plompe Monte Olivia. En zij allen hadden gelijk, want de Op "ten Noort is een schip van fraaie lijnen. Het was 2 uur, toen de Op ten Noort in de groote sluis lag en toen eerst kon de ontscheping der 1500 reizigers van de Monte Olivia beginnen. Dit ontschepen geschiedde met de motorbooten Roland en Watertoerist. De reizigers en hun bagage werden aan d, toeristensteiger aan land gebracht. Uiter aard nam dit uitschepen geruimen tijd in beslag en eerst om kwart over zes waren de laatste reizigers van boord. Een der deelnemers, een dame, werd per zieken- De reizigers waren allen opgewekt en vol over het schitterende weer en den prachtigen tocht. Men had nu .ook Molde kunnen aandoen, wat op de eerste reis niet het geval was. Te hopen is dat, wanneer de Nederl. Reisvereeniging weer excursies naar Noor wegen organiseert en dit is zoo goed als zeker het vertrek weer van IJmuiden zal plaats hebben. zijn en planten kunnen worden geplaatst en een der onderwijzeressen was al begonnen haar lokaal op deze wijze te tooien. Op "auto naar haar woonplaats vervoerd, waar De vier vakorganisaties in het vis- scherij be drijf hebben thans ook aan de Al gemeene Reederij en Handelmaatschappij te Vlaardingen eén schrijven gezonden, met verzoek de verschuldigde bijdrage aan het Fonds voor Sociale voorzieningen ie betalen, daar anders haar schepen bij bin nenkomst alhier niet zullen worden gelost. Genoemde reederij heeft twee stoom trawlers, die vaak in IJmuiden markten. De Harmonie Kunst na Arbeid, dir. de heer H. Amse alhier, heeft Zondag deel genomen aan het Nationaal Muziekcon cours te Beverwijk, uitgeschreven door de Beverwijksche Harmoniekapel, ter ge legenheid van haar 15-jarig bestaan. Het corps kwam uit in de tweede afdee ling Harmonie en behaalde daarin een tweeden prijs met 226 punten. Naar wij hoorden, heeit het corps dezen zomer niet voldoende gelegenheid gehad, om goed te kunnen studeeren, maar ons dunkt, dat een tweede prijs niet slecht is en al had men natuurlijk gaarne een eersten be haald, ontevreden behoeft men toch nïei Up het boschterrein in Velserduin, welwillend afgestaan door den heer A. Bleeker, had Zondagmiddag de aange kondigde landdag plaats van de vereenl- ging Gemeenschappelijk Grondbezit, waartoe uit verschillende plaatsen ïn ons land groepen waren overgekomen. Als sprekers traden op de heeren W. Walraven met het onderwerp Gemeen schappelijk Grondbezit als factor in den bevrijdingsstrijd''; K. Bouman met het onderwerp Hoogste saamhoorigheid" en J. Methöfer met het onderwerp „Coöpe ratie en associatie", in welke redevoerin gen de beginselen der vereeniging werden uiteengezet. De tooneelclub Nut en Genoegen voer de eenige propagandistische stukjes op en had daarmede veel succes. De landdag slaagde uitnemend. Maandagavond hield de afdeeling van den R.K. Metaalbewerkersbond een vergadering in de zaal boven de Zuster school. De voorzitter heette in 't bijzon der welkom den geestelijken adviseur en den hoofdbestuurder E. Schaaper. De penningmeester gaf een overzicht van het laatste halfjaar, waaruit bleek, dat aan het hoofdbestuur in deze periode was afgedragen f 1581. Het ledenaantal ïs 85. De voorzitter bepleitte een krachtige actie in den komenden winter. In de controlecommissie werden be noemd de heeren H. Turkenburg en J. Vaneker. Besloten wordt dezen winter een motorcursus voor automobilisten te organiseeren. De afdeeling organiseert a.s. Zaterdag te 4 uur een excursie voor de leden naar den sluisbouw. .Wilhelmina" te IJmuiden, dir. D. Klut. PROGRAMMA. 1. Wilhelmus. 2. Grande Marche Héroique No. 3, Pr. Fran<?ols. 3. Rayons de Mai, Fantaisie, E. Deneufbourg. 4. Balletmuziek No. 1 uit „Rosamunda" a. Allegro Moderato, b. Andante, Fr, Schubert. 5. Lustspiel-Ouverture, Kéler-Bela. Pauze. 6. Oranje-Nassau, Triomfmarsch, Jos. Kesseïs, 7. Antigone, Ouverture Fern. Rousseau. 8. Electric Sparkles, Potpourri, 9. Marche des Gavroches, Gabriel Allier. 10. Dankt, dankt nu allen God, Koraal. Na afloop van het concert Taptoe-mili taire, waarna in fakkeloptocht het park verlaten wordt. het podium voor de klas staan de nieuw ste standaards voor schoolkaarten en pla ten. En wat is het aardrijkskundig onder wijs ook verder niet pTactisch met de at lassen van G. Prop, waarin naast de kaarten de leerstof is opgenomen. Voor het 7e leerjaar zagen wij het bes te, wat er op heden voor de opleiding voor H, B. S. en Gymnasium te vinden is. Zoo het volksschoolboek van v. Buul, Eymers en Vermaas, het leesboek Lentegroen van S. Abramsz en F. v. d. Blink, Meetkundig rekenen en teekenen door J. Hagen, de kleine spraakkunst van E. Vrieze met de oefeningen voor de spraakkunst, de Nieu we FTansche leermethode van Corbeau en meer van de nieuwste uitgaven. De kamer van het hoofd was nog niet klaarr maar er komen een bureau-minis- tre, een tafel en 4 stoelen, zoodat ouders van leerlingen niet behoeven te staan. De kleine vergaderkamer boven wordt ook ge zellig ingericht met een tafel en oud-Hol- landsche stoelen. Men was nog druk bezig het terrein rond de school in orde te brengen. Als de beplanting straks is aangebracht, zal alles nog een mooier en levendiger aanzien heb- e,ken en zal de omgeving een mooi aanzien door"We*n5"döor kent. Hij" heeft zich steeds j krijgen. Wij benijden personeel en Ieerlin- doen kennen als een beminnelijk mensch, gen niet, maar wenschen ze van harte ge- die met de ambtenaren steeds, meeleeft, t luk met deze mooie school. zij een operatie moest ondergaan. Dit feit was haar echter reeds bekend, toen zij met het schip meeging. Ofschoon om 2 uur vele kijklustigen wa ren verdwenen, is het toch den geheelen middag zeer druk geweest aan de haven. Up het sluiseiland sloegen honderden het ontschepen der reizigers gade en ook bij den toeristensteiger stond voortdurend een groote menigte. In onze plaats was het druk en de ca- fé's maakten goede zaken. De politie had door het tegenloopen bij het vastmaken van het schip het den geheelen dag druk. want er werd gezorgd, dat de reizigers ge makkelijk aan wal konden komen. De Monte Olivia is na het embarkeeren der reizigers dadelijk naar Hamburg ver trokken. Het schip kreeg nu twee sleep booten voor en één achter en thans werd gezwaaid recht voor den kop der Vis- schershaven. Het zwaaien verliep nu vlot en velen op het Sluiseiland en den kop sloegen dit gade. De muziek op het schip deed zich hooren, de officieren en leden der bemanning werden niet moede naar de menschen op den wal ten afscheid te wuiven. Even zes uur was de Monte Olivia in zee en zette koers naar Hamburg, om van daar weer spoedig in den gewonen dienst op Zuid-Amerika te gaan varen. Gisteren kwam hier binnen de logger Twee Gebroeders II KW. 66 van de reede rij Gebr. Bloot te Katwijk aan Zee. Van dit schip was de stuurman, uit Rot terdam wegens HET GEMEENTEVERSLAG. III. In het verslag der Waterleiding wordt gezegd, dat de resultaten over 1926 be vredigend zijn. Het aantal aansluitingen vermeerderde met 663 tot 5729, een toe name van 13.09 procent. Het totaal waterverbruik bedroeg 456.113 M:: tegen 361.806 M' in 1925, zijn de een vermeerdering van 94.307 M;i oi 26.06 procent. Het waterverbruik per in woner per dag steeg van 31.35 L. tot 37.66 L. Herinnerd wordt aan den bouw van het laagreservoir, die dit jaar gereed kwam. In totaal hebben de pompen 3550 uur ge pompt, dat is 628 uur langer dan in 1925. Het buizennet in de gemeente is 58256 M. of ruim 58 K.M. lang. Het verslag der brandweer doet zien, hoe gelukkig we in onze gemeente zijn met branden. Er hadden in 1926 slechts 15 branden plaats, waarbij maar één flinke brand, n.l, aan den Velserduinweg te IJmuiden. De totale kosten voor deze branden waren slechts f 531. Dat wij Hollanders nogal wat gebreken hebben, blijkt uit de mededeelingen over den dienstplicht. Voor de lichting 1926 waren ingeschreven 314 jongelieden, waar van 76 voor goed en 42 tijdelijk ongeschikt bleken te zijn. Van deze 314 werden 89 soldaat en 9 matroos. Het verslag over Kerkelijke zaken ver meldt 4 Hervormde kerken met 5 leeraren, 4 Gereformeerde kerken met 4 leeraren, 1 Doopsgezinde kerk (met Gebouw van den Ned. Protestantenbond), 1 Apostoli sche kerk, 1 Chr. Geref. kerk en 1 Oud- Katholieke kerk (in het verslag staat abu sief Uud-Roomsch Katholieke kerk), ieder met 1 leeraar en 4 Roómsch-Kath. kerken met 17 geestelijken. Uit het verslag van het lager onderwijs hebben wij reeds vroeger mededeelingen gedaan. Wij teekenen aan, dat het onder wijs onzer gemeente in 1926 kostte f 556.244, of ruim een half millioen gul den. Er zijn in onze gemeente 7 Zondagsscho len met 61 onderwijzers en onderwijzeres sen en 1133 leerlingen. Het verslag van het Armwezen ver meldt 17 instellingen van weldadigheid in onze gemeente. De armenzorg kostte onze gemeente In het afgeloopen jaar f 119.136, n.l. f 52.560 subsidie aan de Alg. burgerlijke instelling van maatschappelijk hulpbetoon, f 23.500 aan de R.K. burgerlijke instelling van 1 maatschappelijk hulpbetoon en f 43,076 voor verpleging van krankzinnigen en idioten. Interessant zijn ook de mededeelingen over den Landbouw. De veestapel in onze afkomstig, op het eiland Lerwick gemeente bestaat naar schatting uit 2061 ongesteldheid geland, terwijl hier J stuks, waarvan 465 paarden en veülens, aan wal werd gezel de opvarende van V, afkomstig van Urk, die aan waanvoorstel lingen leed en vreesde, dat hij vermoord zou worden. De man is door eenige opvarenden naar Urk overgebracht. Programma van het concert, te geven door de Harmonie St. Fi,delis, directeur J. F. Heeremans, op hedenavond te 7 uur In de muziektent aan de Casembrootstraat. 1. Vers l'Avenir, Marche, Sam Vlessing. 2, Une Soiree a Trianon, Fantasie. 3. La Vie Champètre, Fantasie. Pauze. 4. Chei du Corps, Marche. 5. Caprice sur l'Opéra Norma. 6. L'Emulation, Ouverture de concours. 7. Wilhelmus. 840 koeien, 400 kalveren en pinken, 500 1 geiten en bokken en 300 varkens. i Aan pluimvee bezitten we 500 eenden, 70 kalkoenen, 3000 kippen, 500 kuikens, 10 zwanen en 20 ganzen. De oppervlakte der gemeente is 420 J I H.A., waarvan 412 H.A. bouwland, 1243 H.A. grasland, 270 H.A. tuingrond, 567 H.A. bosch en 1393 H.A. duin. 1 In de verschillende industrieën in de ge- meente waren op 31 December werkzaam 3256 personen. j Daarvan waren werkzaam bij de N.V. Ver. Kon. Papierfabrieken der firma van i Gelder Zonen 1115 personen, bij de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken 802, bij de N.V. Amsterdamsche Ballast Mij. 375; j bij de N.V. Mij. Hera 119, bij de Machine- herstelplaats der Vereenigde Exploitatie Vplcpn j Mij. 99 en de N.V. De Plaatwellerij 88 per- VCISCH j sonen. Verder noemen wij nog de N.V. J Concert, te geven op Woensdag 31 IJsfabriefc voor de Vischhandelvereen'^ing Augustus a.s., des avonds van 7 tot 9 met 67, de N.V. Vereenigde Ijsfabrieken* uur in de muziektent in het park „Velser- met 64 en de N.V. Melkinrichting Velseu i fceek", door het Christelijk^ Fanfarecorps met 46 personen.

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 1