Op stap met de „Monte Olivia" Vervolg Plaatselijk Nieuws ÏJmuiden. Velsen AGENDA. WOENSDAG, Muziektent Willemsplein, Concert Harmonie Concordia, 8 uur. if Muziektent Casembrootstraat, Concert Harmo nie St. Fidelis, 7 uur. Park Velserbeek, Concert Cllr. Fanfarecorps, Wilhelinina, 8 uur. Thalia, Cabaretavond, 8 uur. Hotel De Prins, Dansavond, 7,30 uur. Café De Griffioen. Dansavond. DONDERDAG. Thalia, Biosc'oop, 8,15 uur. Badpaviljoen Noordzee, Avondconcert. VRIJDAG. Thalia, Bioscoop, 8.15 uur. Badpaviljoen Noordzee, Avondconcert. Door H, Vierde dag. Dinsdag. Reeds zeer.vroeg tn den morgen zijn we de Sognefjord binnen geloopen; voor ze ven uur waren de dekken reeds vol kijk- lustigen. En waarempel, hoe het bed ook hindl na een drukken en laten avond, bij een dergelijke onafzienbare film van steeds opeenvolgende berggroepen en rot senmassa's blijf je niet op bed. Zachtjes draaiende en keerende zagen we met den middag rechts van ons het' massale Frithiofsbeeld, op een betrekkelijk lagen berguitlooper verrijzen, opgericht voor den Noorschen mytologischen held van dien naam. Daar op die punt, de vroe gere woonplaats van Frithiof, om het stoe re, trotsche, hoog opgerichte beeld, hangt de sfeer van onversaagden moed en onge kende stoutmoedigheid der zoozeer ge vreesde roofkoningen, daar waart rond de geest der in vele oude sagen bezongen Vi kings. Machtig slaat de meer dan 10 M. hooge krachtige figuur op een hooge ruwe steenstapeling; de rechterhand steunt op een breed slagzwaard, de linkerhand in de zijde, den blik fier over Noorwegen's grootste en diepste fjord. Juist op een bocht van de fjord, vlak tegenover den noordelijken uitlooper van de Sognefjord, de Tjaerlandfjord, staat net onverzettelij ke beeld daar als een afweer tegen inge- wenschte indringers naar het hart van zijn land. Wij draaiden om het beeld heen en za gen links van ons in de verte het dorpje Balholmen, waar we op de terugreis zou den aanloopen. Wat verder gingen we rechtsaf de Naeröfjrod binnen en passeer den, na de 300 M. hooge, in meerdere etappes neerstortende watermassa van het riviertje Laegdeelf, ongeveer tegenover het machtige bergcomplex Stenganaase, dat de geheele omtrek beheerscht, We gleden de Naerobocht binnen, het laatste gedeelte van de fjord van dien naam. Overweldigend is daar de natuur. Zeldzaam somber en woest, bijna lood recht uit het glasheldere water tot in de laaghangende wolken, verheffen zich de aaneenrijende rotsgevaarten. De bergwan den komen daar ter weerszijden zoo dicht bij elkaar, dat het telkens onmogelijk leek ons schip daar door te krijgen. Onze Iwee- schroevenboot wist zich evenwel een weg te banen, soms draaiende op dezelfde plaats. Natuurlijk speelde het gezichtsbe drog óns daar ook parten. Tegenover de geweldige gevaarten ter weerszijden van ons, gelekenalle andere afmetingen veel kleiner dan ze in werkelijkheid waren. Duidelijk viel ons dit op bij het aanschou wen der enkele blokkedooshuisjes op den oever, met de daarbij behoorende pop- menschje's. Want ook daar, waar maar zel den een zonnestraaltje doordringt, gru welijk eenzaam en afgesloten, wonen menschen, zij het dan ook slechts enkele. Voorbij de laatste bocht lagen we plot seling voor het dorpje Gudvangen, het einddoel van dien dag voor onze schuit. Vlug werd alles aan wal gebracht en de tocht aangevangen naar Stalheimsklev, een het dal afsluitend berggevaarte. Een ge deelte ging te voet, de rest rijdende in uit den omtrek samengetrommelde Noorsche wagentjes, kleine tweewielsjeezen, door kleine paardjes getrokken. Jammer dat we toen regen kregen, wa ter bij stroomen, pijpestelen, zooals je al leen in de bergen op je nek krijgt. De goeie geest bleef er evenwel in én onver saagd klommen we, na een paar uur mar-, cheeren, naar het ongeveer 350 M. hooger liggende Stalheimhotel, dat in zestien stijle windingen, na ongeveer een klein uur klimmens, werd bereikt. Wat smaakte toen de koffie en de heer lijke koele geitenmelk in het in oud-Noor- schen stijl uitgevoerde en gestoffeerde ho tel. üf de prijzen eveneens oud-Noorsch waren, weet ik. niet. Doch, ik betaalde voor een handvol kersen een respectabel bedrag, ongeveer 2 cent per zure kers! 't Is evenwel te vergeven; alleen de toeristen kunnen dergelijke inrichtingen rendabel maken. Naar beneden ging het glijdende in den modder, onder steeds voortdurenden re gen. Jammer dat we door dien regennevel hei heldere uitzicht hebben genpst over de omringende bergen en in het Naerödal, Het laatste deel van den terugweg heb ben we met vijf I Jmuidenaren rijdende af gelegd, onder zeer komische omstandighe den; al schiepen we die situatie, in een alles negeerende lolbui, dan ook zelf. Een van Gudvangen komend vierwiels- wagentje," een caricatuur van onze landau er, werd door ons aangehouden en, na vee), loven en bieden, door ons gecharterd voor het resteerende gedeelte van den terugweg. Twee gingen onder het kapje, buiten den ergsten regen, twee op de voor bank, die, met den stroomenden regen het lekwater van den overgebouwden bok kre gen. en de vijfde op den bok, met op zijn kruin de hoed van onze IJmuidensche da me; z'n pet was aan boord gebleven. En bij dal alles, de flegmatieke, onverstoor bare snuit van onzen koetsier! Zelden was schooner geheel op 's Heeren wegen zicht baar! - En dan het. tempo! De hellingen af gle den we wel aardig door de vette slik naar omlaag, maar de hellingen op was 't dood gewoon niet uit te houden! Dan stapte de koetsier uit en langzaam, voetje voor voet je, sjokten we modderend vooruit. Tot ons dat ging vervelen! Wij, de vier in het wa gentje, namen onze puntstokken en prik- duwende in den weg, hielpen we meesjor- ren om de kar opwaarts te werken. Waar achtig, het hielp! Al zal dan ook zelden een landauwer als prikslee vooruit zijn geholpen! Nat tot op de huid kwamen we terug aan boord. Maar geloof me, dien avond is ge zellig gefuifd op de gezondheid der Noor sche koetsiers met" hunne vehikels. Voor we onder ons wolletje schoven, trachten, we lichtelijk roezemoezig, wal orde te scheppen in onze hut, en onze kof fers. Ge begrijpt dal, bij totale afwezigheid van geschikte bergruimte, het inwendige van onze koffers al spoedig een ongeloof lijke chaos was. De orde terug te vinden, was ons middernachtelijk doel! Ge snapt natuurlijk levendig dat wij ten slotte in arremoede lieten zitten wat zat en ons, overigens zeer voldaan over den af geloopen dag, in berusting overgaven in Morpheus' armen. Gemeenteraad Vergadering van 30 Augustus 1927. Voorzitter de Burgemeester; Aanwezig alle leden. Eerst wordt een besloten zitting gehouden. Na opening der vergadering heeftj de installatie plaats van den heer S. Baarda, die in, handen van den Voorzitter de vereischte beloften aflegt. Dé Voorzitter wenscht den heer Baarda geluk niet zijn benoeming, waarop deze zitting neemt op de plaats van den heer Landeweert, Aan de orde is de benoeming van een ge meente-secretaris. De aanbeveling luidt als volgt: 1, M. K. Hofstede, hoofdcommies ter secretarie; 2. W. Visser, commies ter secretarie. De heer Hofstede wordt met algemeene stem men benoemd. De Voorzitter wenscht den heer Hofstedevan harte geluk met deze zeer eervolle benoeming, waarbij alle stemmen op hem werden uitgebracht, zoodat de rapd in hem wel den gewenschten man voor secretaris heeft gezien, Spr. zegt dat onwillekeurig de gedachten nu gaan naar den betreurden en eminenten 'vorigen secretaris, die zoo spoedig is heengegaan. Spr. zegt in het college den heer Hofstede nog wel nader Le zullen welkom heeten en wil nu meteen tot de installatie overgaan. Nadat de heer Hofstede den zuiveringseed heeft afgelegd, zegt deze dank voor zijn benoeming en belooft steeds zijn beste krachten aan de gemeen te te zullen wijden. De raad betuigt door applaus instemming met de woorden van den Voorzitter en met de ver klaring van den heer Hofstede, De Voorzitter zegt dat de heer Hofstede eer vol ontslag vraagt als secretaris der commissie van advies voor de werkloosheidsverzekering en als ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Spr. stelt voor het ontslag onder dankbetuiging te verleenen. ^.Goedgekeurd. Dé Voorzitter vraagt den raad machtiging om te mogen overgaan tot de aanschaffing van een mo torrijwiel met zijspan, om de verkeerspolitie In de gelegenheid te stellen beter haar taak uit te oefenen. De heer Sluiters vraagt of ook Santpoort dan voor een betere verkeersregeling in aaniperkïng komt. De Voorzitter: Zeer zeker. De heer Schilling vraagt of met deze aanvraag bedoeld wordt de uitbreiding met een aantal agenten, wal zeer noodig is, te sparen. De Voorzitter; Stellig. Het verzoek wordt ingewilligd. De heer Groeneveld verlaat de vergadering. De Voorzitter doet mededeeling van de inge komen stukken. Een dankbetuiging van het Hoofdcomité der herdenkingsfeesten te Beverwijk, voor de toege kende verguld zilveren medaille., Het verslag van den toestand der gemeente over 1926, Beide voor kennisgeving aangenomen. Een adres namens het bestuur der Vereeniging tot bestrijding der tuberculose te Velsen, waar bij wordt verzocht, ten behoeve van de uitzen ding van patiënten naar Sanatoria, voor 1927 een extra bedrag van f 3000.beschikbaar te stel len fin handen van B. en W, te stellen om ad vies). Alsvoren van de Wed, H, C. Hendriks-van der Horst le Velsen waarbij zij verzoekt de toelage ad f 200.per jaar wellce haar overleden echt genoot als oud-waagmeester, le mogen behouden (als voren). Een schrijven van J. D, Krispijn te Amsterdam, waarbij hij verzoekt, voor een gemeente-betrek king in aanmerking te komenf als ongezegeld Ier zijde te leggen). Toekenning van voorschotten, onder waarborg van tweede hypotheek, voor den bouw van ar beiderswoningen. De behandeling dezer voordracht werd in de vorige vergadering aangehouden, teneinde B. en W. in de gelegenheid te stellen nog nadere in lichtingen in te winnen omtrent de daarin ge noemde naamlooze vennootschappen. Goedgekeurd werd thans het voorstel om de volgende voorschotten te verleenen aan de N.V. Bouw- en Administratie Mij, Mienjac te Amster dam f 16200 voor 27 woningen aan 'de Gerard Doustraat, Albert Cuypstraal en van der Helst- slraat teÏJmuiden en aan de N,V. Exploitatie Mij. Velseroord te ÏJmuiden f 6000 voor 10 wo ningen tian de Ruysdaelstraat aldaar. Tegen de heer Vermeulen. Inbreng van gronden In het grondbedrijf^" Het voorstel van B. en W., om de gronden le Santpoort, groot 57693 M- en aangekocht van de Mij. Hét Terras, in te brengen in het grondbedrijf voor f 62050, wordt goedgekeurd. Prae-advles op het verzoek van de N.V". Bouw en Handelmaatschappij Sonja, om onthelling van het bepaalde in art. 68 der Bouw- en Woning verordening. De heer Dalmeijer vraagt niet over het gehee le voorstel te beslissen. Spr, wil het laatste ge deelte uitschakelen, maar alleen dan een beslis sing nemen, als een verzoek inkomt met betrek king' tot een werkelijk bebouwingsplan. De heer Dunnebier zegt hiertegen geen be zwaar te hebben. Het andere deel van liet prae-advies wordt goedgekeurd. Uitspreken van een oordeel omtrent de keuze van een, voor den bouw eener bijzondere lagere school te Santpoort, te bestemmen terrein. De heer Sluiters zegt dat deze zaak niet zoo vlot gaat, als wel wenschelijk is, wat blijkt* uit het' voorstel van B. en W., om deze zaak aan het oordeel van den raad te onderwerpen. Spr. herinnert aan den gang van zaken, Spr. wijst er op, dat bij bebouwing der terreinen aan den Brederoodscheweg de gemeente toch steeds voor bestrating moet zorgen. De Mij, Veenduin is bereid om de gronden voor wegverbreeding gratis aan de gemeente aan te bieden. Er is, zegt spr., niet een maatschappij in onze gemeente, die zooveel grond gratis aan de gemeente heeft aan geboden, als de Mij. Veenduin. Het is dus wen schelijk, dat de gemeente in goede verhouding blijft met deze maatschappij, opdat zij straks niet alleen de gronden voor wegverbreeding wil af staan tegen geld. Spr. zegt dat B. en W. berekenen, alsof de be straling voor rekening van het schoolbestuur komt, inaar dit is niet het geval. Het heeft er dan ook niets mes te maken, dat er geen gas en geen waterleiding op ,de gewenschte plaats is, want daar moet in voorzien worden, Spr. hoopt dal de raad het schoolbestuur ter wille zal zijn, opdat deze zaak niet nog eens naar de Kroon gaat, waar het bestuur al eens is ge weest. De heer ten Broeke zegt dat de heer Sluiters een nieuwe zaak in het geding brengt. Het gaat er om, of de school aan den Brederoodscheweg komt of aan den Tusschenweg. Wil men anders, dan wordt de vereeniging, die nu al 2 jaar wacht, nog langer opgehouden. Spr. zegt met het schoolbestuur te'hebben ge sproken over de door B. en W. gekozen plaats. En men is volstrekt niet tegen het terrein aan den Tusschenweg, als er een straat wordt ge maakt'naar den Brederoodscheweg, Spr. doet in dezen geest een voorstel. De heer Homburg noemt de aanvraag van dit schoolbestuur een lijdensgeschiedenis. Dit heeft steeds een bepaald terrein gewild, n.l. aan den Brederoodscheweg, Spr. betreurt, dat hel daartoe niet is gekomen, omdat het bestuur van een bij zondere school -toch het recht heeft/ een terrein te .kiezen. Spr. zou echter gaarne zien, welk besluit ook wordl genomen, dat de school met 1 April kan worden geopend. Dat is ook in het belang van het openbaar onderwijs le Sai^tpoort, De heer Bosman zegt dat de lmksche raadsle den niet schuldig zijn aan het feit van den lan gen duur, Spr, zegt dat het in 't belang, der ge meente is, dat een goedkooper terrein wordl ge zocht, de aanvragGrs zijn ook gemeentenaren cn hebben dok belang bij een goedkoopere oplos sing. De heer Nijssen drukt er zijn spijt-over uit, dat inen niet tot overeenstemming is gekomen. Spr. zegt dat de oplossing voor de nieuwe bijzondere school te Velsen-Noord duur is geweest, laat men dus thans genoegen nemen met een goedkoopere oplossing, Spr. zegt "dat het onderwijs er toch niet onder .'lijden zal, waar de s'chool komt. Spr. is daarom vOpr de goedkoopere oplossing, tenzij de school dan met '1 April niet klaar zou zijn. De heer Roelse sluit zich aan hij den heer Bosman en acht de oplossing als door B. en W. gewild de juiste. Spr, zegt dat de raad indertijd voor de nieuwe bijzondere school le Velsen- Noord de dure oplossing heeft aanvaard, 'omdat de school dan aan een stillen weg zou komen. Het is dus logisch, dat men hier ook de plaats aan den stillen weg kiest. Wat het voorstel van den heer ten Broeke be treft, zegt spr, dat het begrijpelijk is, dat men de plaats, waar de school komt, met den grooten weg verbindt. De heer Schilling zegt hierheen gekomen te zijn, met het voornemen het schoolbestuur ter wille te zijn, Majar na dé verklaring van den heer ten Broeke is fspr. op zijn voornemen terug gekomen. De heer Vermeulen zegt dat de mededeeling van den heer ten Broeke zeker op een vergissing moet berusten. Spr. zegt in verband met de opmerking van den heer Bosman, dat niemand van rechts bezwaren tegen deze school heeft ingediend en dus de langdurige geschiedenis bevorderd heeft. Spr, gaat uitvoerig de geschiedenis na en zegt dat het -schoolbestuur steeds gewild heeft het .terrein aan den Brederoodscheweg, B. en W, Willen de school nul aan een nieuwen weg, opdat deze heel rustig zal slaan. Maar spr. heefl on derzocht, dat de school op de plaats aan de Bre- derooscheweg aan een secundairen weg komt. Spr. oefent critiek op de becijfering van B. en W. en zegt dat voor het nieuwe terrein er bij bere kend moet worden het bouwrijp maken van den grond. Het verschil is dan ook lood om oud ijzer. Spr. zegt geïnformeerd te hebben, of de wij ziging van het uitbreidingsplan voor liet nieuwe terrein al is ingediend. Dit is niet het geval. Dc procedure daarvoor kan zeer lang duren, zoodai de school nooit met l April kan worden geopend. Spr, hoopt dat het schoolbestuur den grond za! krijgen, waarop het moreel recht heeft. Spr. hoopt 'dat er over dezè zaak niet gestemd zal worden. De beslissing is niet aan den raad. maar aan B. en W, De heer Visser zegt dat hij nog heel geen be zwaar heeft gehoord tegen het door B. en W. be doelde terrein. Daarom acht spr, het voorstel van B. en W. in 't belang der gemeente. De heer Dunnebier zegt dat B, en W. niet het mins.te verwijt kan worden gemaakt over den langen duur van de oplossing. Toen het bestuur de school aan den Terrasweg wilde, is dadelijk gezegd, dat die grond veel te duur was. Men on derhandelde loen over een ander terrein, hetgeen afsprong, omdat dit te ver van den weg lag. Spr. zegt dat aan het schoolbestuur wel het terrein aan den Brederoodscheweg was toege zegd, maar toen de raad besloot alle gronden van het Terras te koopen, werd de"wenschelijkheid geuit, om nu nog even te wachten en te kijken, of er niet een ander terrein was, Spr. zegt dat de heer Sluiters zégt, dat olie kosten van bestrating voor rekening der gemeen te zijn, maafe dat is niet juist. Wij hebben het voorbeeld van de gronden der Binnenlandsche Exploitatie Mij., die aan den Rijksstr.weg alle be stratingen en trottoirs moest uitvoeren. Spr. zegt niets te willen afdoen aan de goede woorden over de Mij. Veenduin, maar als de gemeente den grond zelfs gratis zou aanvaarden, zou Eet voor haar een strop worden. Want de Mij, Veenduin zal bij exploitatie der gronden verplicht zijn dc straten en rioleeringen te leggen. Wat de kosten van f 5000 Voor bestrating betreft, spr. zegt dal dit alleen geldt voor het terrein bij de school, een straat als de heer ten Broeke'wil, n.l, van de Burgemeester Enschedélaan naar den Brederood scheweg, hoe gewenscht ook, zal veel meer kos ten. Spr. zegt dat de heer ten Broeke zich mis schien te pertinent heeft uitgedrukt, maar spr, heeft van het schoolbestuur vernomen, dat het zich zoo hoodig bij het nieuwe terrein zal neer leggen. De heer Vermeulen repliceert en blijft er bij, dat het schoolbestuur het terrein aan den Brede roodscheweg verkiest boven de andere, Spr. zegl dat de raad in dezen geen uitspraak heeft ge daan, wel hebben raadsleden een wenscli geuit, maar anderen kwamen daartegen op en een per tinente uitspraak is niet gedaan. De Voorzitter zegt dat de heer Vermeulen dit nu al tweemaal heeft gezegd, men heeft het nu wel begrepen. De heer Vermeulen: Ik ben dankbaar dat u hel heeft begrepen,' maar de wethouder van openbare werken blijkbaar nog niet voldoende. De Voorzitter zegt dat de zaak nu voldoende besproken is, Spr. zegt dat B, en W. nu graag het oordeel van den raad willen weten. De wet houders zullen daarbij buiten stemming blijven. De raad spreekt het zich met groote meerder heid 14 stemmen uil voor het door B, en W. genoemde terrein. De heeren -Homburg en Sluiters verklaren zich Voor het terrein aan den Brederoodscheweg. De heer Vermeulen zeide buiten stemming te willen blijven. De heer ten Broeke vraagt hoe het nu met zijn voorstel inzake de verharding van den weg zal gaan, Spr. wil geen voetpad, maar een' straat. De Voorzitter zegt dat B. en W. hiermede rekening zullen houden. Prae-advies op het ,adres van F. A, van Op bergen te ÏJmuiden, om aanvulling der verorde ning, houdende de eischen. waaraan een locali- teit moet voldoen, om voor vergunning of verlof in aanmerking te komen. De heer Dalmeijer zegt dat het hier geen uit zonderingsgeval betreft, daar het geheele perceel slraks aan de eischen voldoet. Spr. vraagt of B. en W. de verordening op dit punt niet kunnen herzien. De heer Vermeulen zegt tegen inwilliging le zijn. Hel geheel moet 4 Meter hoog zijn. Het advies van.B. en W. wordt goedgekeurd. Tegen de heeren Sluiters, ten Broeke, Homburg, Maas v. d. Steen en Vermeulen, Aan de orde is de'wijziging der verordening op de winkelsluiting. De heer ten Broeke vraagt of onder barbiers- en, kapperssalons ook de damessalons begrepen zijn. De Voorzitter antwoordt bevestigend. De heer Visser maakt bezwaar tegen de uit zondering voor de zomermaanden. Spr. zegt dat meermalen is gezegd, dat de winkeliers tegen zichzelf beschermd moeten worden, Spr. wil dan ook de drie mooiste maanden van hel jaar niet uitschakelen. Overal waar de 8 uur-sluiting wordt ingevoerd, word) deze door de winkeliers toege juicht. In Beverwijk staken zij zelfs de vlag uit, Spr. gelooft wel dat er te ÏJmuiden veel vreem delingen komen, maar die zijn 's avonds na acnl uur wel weer vertrokken. De heer Bosman zegt voor het voorstel van B. en. W. te zijn, als overgangsmaatregel. De heer Roelse wijst ook op het groote belang del4 zomermaanden, Spr. zegt dat het heusch niejr- zal boteekenen minder verdiensten, maar wel meer levensgenot. Een voorstel van den heer Visser, om de uit zonderingen voor de zomermaanden te doen ver vallen, wordt met 14 tegen 6 stemmen verwor pen. Vóór de heeren Roelse, Dalmeijer, Schilling, Schaar, Visser en Baarda, - De heer Schilling vraagt of het niet goed 's, dal niet alleen de overtredende winkelier, maar ook de klant, die na sluitingstijd koopt, strafbaar wordt gesteld. Het is voor een winkelier moei lijk om een goede klant te weigeren, maar als deze ook strafbaar is, zal'die het-niet zoo'mak kelijk doen. De Voorzitter wil dit eerst onderzoeken. De gewijzigde verordening wordt daarop goecf- gekeurd. De Voorzitter houdt de rondvraag. De heer Dalmeijer zegt dat op 15 Augustus een raadsstuk is afgekomen met een voorstel-om eenige woningen onbewoonbaar te verklaren. Spr. vraagt waarom dit niet op de agenda is ge plaatst. De Voorzitter zegt dat het op de agenda voor de volgende vergadering komt. De heer Dalmeijer wijst er op dat het winkel huis op den hoek Zeeweg-Stationsweg weer leeg staat. Spr. vraagt of de huur niet te hoog is. De heer Handgraaf zegt dat B, en W. bezig zijn het weer te verhfiren. De heer v. d. Sieen wijst op een nieuwe be paling van het Rijk, die straks het staan met koopwaar op de rijkswegen verbiedt. Spr. zegt dat velen te ÏJmuiden. op deze wijze een stuk brood verdienen en vraagt welke stappen B. en W. zullen doen, om dit tegen te gaan. De Voorzitter zegt dat B. en W. in dezen reeds stappen hebben gedaan,., doch met weinig succes. Maar B. en W, willen gaarne nog eens hun best -doen. De heer v. d,'Steen adviseert dan de meening van den directeur der Visschershaven te vragen, die jarenlang aan verschillende menschen toe stemming heeft gegeven. De heer Baarda merkt op, dat er tweeërlei ter reinen ziin, n.l. van het Noordzeekanaal en van de Visschershaven. Spr. gelooft dat er voor, de menschen op het terrein van de Visschershaven geen gevaar bestaat. De Voorzitter zegt dat B. en W. nog eens hun best zullen doen. De heer Roelse wijst op den slechten toestand van het zwarte pad nabij den watertoren. De terreinen daar worden wel bestraat, maar dat gaat niet zoo spoedig en het pad is nu wel heel slecht. Vooral met het oog op den komenden win ter vraagt spr, maatregelen voor verbetering te nemen, opdat voetgangers en wielrijders het pad kunnen blijven gaan. De Voorzitter zégt dat B. en W. het verzoek onder de oogen zullen zien. Daarna wordt de vergadering gesloten. NEDERL. ROODE KRUIS - Afd. ÏJmuiden. Door omstandigheden kunnen de oefeningen van de Transport-colonne van het Nederl. Roode Kruis, afdeeling ÏJmuiden, NIET doorgaan. Zonder nader bericht de eerstvolgende oefening Donderdag 8 September, zelfde plaats en lijd, DE KONINGINNEDAG. Het is heden Koninginnedag en het Oranjezon netje is weer present. Het schitterende zomer weer geeft een vroolijk cachet aan dezen feest- j dag, waarop de vlaggen wapperen in den Oosten wind. Vanmorgen vroeg, te half zeven, werd de dag gewijd door koraalmuziek. De Harmonie Concordia deed zich als altijd, op het Willems. plein hooren en het Chr. Fanfarecorps Vvntiel- mina in het nieuwe gedeelte over de brug. Om half 9 verzamelden de kinderen zich bij hunne scholen en in fleurigen optocht, de kinde- ren'meest in 'l wit, ging het naar het Willems- plein, de kinderen van het nieuwe deel weer met de muziek van Wilhelinina, die van oud-IJmui- den met Concordia. Op het Willemsplein hebben de kinderen ge zamenlijk drie liederen gezongen, n.l, het Wilhel- mus, O, schitterende kleuren en nog een vroo lijk, vaderlandsch liedje. Natuurlijk hebben velen naar dezen kinderzang, begeleid door Concordia en onder leiding van den heer Sam Vlessing, ge luisterd. Hierop gingen de kinderen naar het feestter rein achter het slation, dpt vroolijk met vlaggen is getooid. Daar werden ze bezig gehouden door kunstenmakers en goochelaars, muzikale artisten enz., terwijl zij werden onthaald. Vanmiddag wordt het feest daar met volksspel len voortgezet. Van eenige ouders hoorden wij klachten, dat hun kinderen, die morgen op school J gaan, niet aan de feesten konden meedoen, omdat deze school tot heden, vacantie had. Het is wel jam mer, dat van die schoolkwestie de kinderen de dupe zijn geworden. De eere-medaille der Oranje-Nassau-orde is toegekend in goud aan den heer E. J, Jacobs, sluismeester en in zilver aan den heer P. Komin, machinist-electricien bij de Noordzeesluizen al hier, Gisteravond half zes had ter hoogte van Pasveld op den Haagweg bij Delft een botsing plaats tusschen eenvrachtauto van een visch- handelaar uit ÏJmuiden en een luxe auto uit den Haag, welke beide mei groote snelheid reden. De vischauto reed achter een autobus en wilde deze passeeren, waarop de botsing plaats had. De bei de wagens zijn totaal versplinterd. De wielen van de vischauto lagen op een afstand van 25 Meter van de plaats van het ongeval. Persoonlijke on gevallen kwamen niet voor, Ds. S. van Leeuwen, predikant der Geref, Kerk alhier, is, naar „De Zeeuw" meldt tijdens vacantie-verblijf in zijn vroegere standplaats Fra- neker, waar hij enkele Zondagen zou preeken, plotseling ongesteld geworden, tengevolge waar van vervoer tot op heden niet mogelijk is ge weest. De laatste dagen was de toestand eenlgs- zins vooruitgaande. Naar wij vernemen heeft de Afdeeling Volks onderwijs het voornemen orn weldra eenige cur sussen le organiseeren voor Fran'sch en handen arbeid voor de leerlingen van de Openbare Scholen A en J in ÏJmuiden, zoodat ouders, die dit onderwijs voor hunne kinderen verlangen ge legenheid zullen vinden hen die te doen volgen, Ds. J. D. Boerkoel, predikant bij de Geref. Kerk alhier, hoopt Zondag 25 September afscheid te nemen van zijn gemeente alhier. Zooals men weet, heeft Ds. Boerkoel het beroep naar Water graafsmeer aangenomen. De eerste der drie feestdagen, waarmee Augustus afscheid van ons zal nemen, is, dank zij het mooie weer, geslaagd. Toen de schoolbel om 4 uur luidde, had de jeugd nog meer haast dan anders, om den tem pel der wetenschap den rug toe te keeren. Nu werden den voeten vleugels aangebonden om het terrein te bereiken, waar de ballonnetjes uitgedeeld zouden worden. In een schuur van de N.V. Melkinrichting Vel sen hadden eenige jongelui zich uren beziggehou den met het vullen met gas van een duizendtal ballons en dit was nu juist niet zoo heel erg goedgegaan, zoodat er lang geen 1000 heelhuids het terrein bereikten. Op het terrein dan .werden de vliegtuigen uit gereikt en voorzien van „kaartjes. De bedoeling was, na uitdeeling, in optocht, met muziek voor op,- naar het Schulpen te gaan om daar den vo gels van allerlei kleur gelijktijdig de vrijheid te geven, 't Is echter anders gegaan. Voornamelijk door den tegenspoed bij het vullen waren er meer kaartjes dan ballons, zoodat er vele teleur- gestelden waren. Verscheidene ballons waren den kinderhanden ontsnapt en er werd besloten de rest nu maar dadelijk op te laten. En dat gebeur de. Het westenwindje dreef ze in de goede rich ting, tenminste de meeste zullen wel gedaald zijn, vóór ze over Europa en Azië gevlogen zijn en den verdrinkingsdood in den Grooten Oceaan sterven. Evengoed werd de optocht naar het land van Langendijfc op het Schulpen gehouden, maar daar viel niets te doen, zoodat al heel spoedig de stoet ontbonden werd. Toen de lichtjes ontstoken werden, keerde de drukte langs de straat terug. Er hadden niet zooveel winkeliers als vorige ja ren werk van hun versiering en verlichting ge maakt, maar wie aan den wedstrijd meededen, hadden goed hun best gedaan, De jury bestaande uit de heeren Brugman, Ha mers en Slings deden de volgende uitspraak, Gevelverïichting. Th. Bruinzeels, 29 punten 1ste prijs. N.V, De Faam, 26 punten, 2de prijs. L. W. Kuiper, 21 punten, 3de prijs. H. J. Past, 19 punten, 4de prijs, J. Reek, 18 punten, eervolle vermelding. A. Vermeer, 18 punten, eervolle vermelding. N.V, Melkinrichting Velsen, 15^ p., eerv, verm. Van den Akker, 14 punten, eerv, vermelding. Etalage-verlichting. Th. Bruinzeels, 27 punten, 1ste prijs. N.V. De Faam, 26 punten, 2de prijs. H. J. Post, 25 punten, 3de prijs. J, Noomen, 22 punten, 4de prijs, M. van 't Hof, 20 punten, 5de prijs. K. de Boer, 15 punten, eervolle vermelding. Geleinse, 14 punten, eervolle vermelding. Filiaal Melkinr. Velsen, 14 p., eerv. verm. De heer H. H. Meyer had ook nog al werk van de verlichting van zijn winkel gemaakt, maar wenschte buiten mededinging te blijven, Er was heel wat volk op de been om.een cn ander te bekijken en dat gaf een gezellige pret tige drukte, maar toen de R,K. Muziekvereeni- ging Sint Caecilia de flambouwen ontstak en oj den straatweg voor de Burgemeester-Weertsstr een concert gaf, stroomden de menschen van alïi kanten toe. Deze muziekvereeniging heeft tusschen negei en elf uur op verschillende punten van Velsen Noord een paar muziekstukjes ten gehoore ge bracht en daarmee aan den avond een recr feestelijk karakter gegeven. Velen hadden met de feestelijkheden buite. niet zooveel op, dat ze het dansvermaak er t achter stelden. Hotel De Prins, verlicht aan o* buitenkant door lampions, had eenige muzikai ten aan het werk gezet, die aan hunne instrumei ten zulke verleidelijke tonen wisten te ontlokke

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 2