Umuider Courant Plaatselijk Nieuws ijnuiiden. I „DAM1ATE VAN THIEL Velsen. .Ingezonden Zaterdag 3 Sept. 2e blad PREDIKBEDRTEN VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN. NED. HERV. KERK. 10 uur Ds. H. J. Visser, predikant a./h. Prov. Ziekenhuis. 5 uur: Ds. Erdman, Heid. Cat. Zondag 20. JEUGDKERK (Konln, WUIeinsliuis). 10 uur: de heer Kool. DOOPSGEZ. GEM. AFD. PROT. BOND. 10.30 uurDs. W. Luikinga. GEREF. KERK. 10 uur i Ds. S. van Leeuwen. 5 uurDezelfde. CHR. GEREF. KERK. 10 uur: Da. T. A. Bakker. 5 uurDezelfde. OUD-KATHOLIEKE KERK. 8 en 10 uur i Pastoor L. Rinkel. 3 uurVesper. EVANGELISATIE HOOGEBERG. ljmuidefstraatwe£. Zondag Samenkomsten. 10 uur en 7.30 uur. SprekerB. Jenninga. Dinsdag 8 uur, Openluchtsamenkomst, Donderdag 8 uur, Bijbelbespreking, Vrij heid van gedachtenwisseling. Toegang vrij. NED. HERV. KERK (KaWeritraat). 10 uur: Ds. W. Kroese. GEREF. KERK (Willcbrordstraat). 10 uurDs. H. Holtrop. 5 uurDezelfde. VELSEN. NED. HERV. KERK. 10 uur i Ds. W. S. van Leeuwen. GEREF. KERK (Konin|.«e<). 10 uurde heer de Jong, beroepen pred. te Bellingwolde. 5 uurDezelfde. SANTPOORT. NED. HERV. KERK. 10 uur: Prof. Dr. v. d. Berg v. Eysinga, Collecte orgelfonds, Doopsbediening. GEREF. KERK (Lokaal Bethal). 9.45 uur: Ds. S. van Schelven v. Overveen. 5 30 uur: Dezelfde. NED. HERV. EVANGELISATIE. 10 uurDs. A. D. Meester, Lelden. BEVERWIJK. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. 10 uurDs. van Calcar. Onderwerp i „Terugblik". Medewerking Zangkoor. Looft den Heer" te Haarlem. Men schrijft ons Door de Vereeniging Koninginnedag te Haarlem kwam een verzoek in, om met het Kinderkoor de De Ruijter-Cantate ln de Groote Kerk te Haarlem uit te voeren. Gaarne werd dezè ïntnoodiging door Be stuur en Directeur aanvaard. Er moest een Michieltje komen, die den Michiel,- die hier op IJmuiden gezongen had, kon verbeteren, In Haarlem was er niet één te vinden. En in IJmuiden wel. Zelfs waren er 4 jongens op het koor, die er voor in aanmerking kwamen en de beste dat was Piet van Leeuwen, Annastraat, IJmuiden, oud 9 jaar. Dus Piet moest de partij zingen van Michiel, na een paar flin ke repetities zei de Directeur: 't zal wel gaan! Druk werd er gerepeteerd en Dinsdag avond 7 uur togen wij naar Haarlem om ln de Groote Kerk de generale repetitie te houden. Wat werd er mooi en zuiver ge zongen, wat was de kleine Michiel (Piet) zuiver. Allen vol goeden moed op een goe de uitvoering, kwamen zij half 10 weer terug. Woensdagmiddag kwart voor één ston den allen bij den trein gereed; met 150 va ders en moeders en liefhebbers uit IJmui den, die getuigen wilden zijn van hunne mooie uitvoering in Haarlem. Een uur later zaten ze allen rustig bin nen het groote koorhek, wat waren ze stil en gehoorzaam, ze voelden de ernst van het werk. Ze kan wel netjes zijn, de IJmui- der jeugd, als ze maar wil. Mijn compli ment hoor, meisjes en jongens, altijd zoo, hoor! Houdt den naam van IJmuiden niet alleen hoog op 't gebied van zang, maar ook van netheid. Om 2 uur komt de Directeur, de heer J. de Nobel, met een glimlach op zijn gezicht, bij is er van overtuigd een goede uitvoe ring te zullen geven; hij weet wat hij aan de IJmuider jongens en meisjes heeft, hij doet met hen, wat hij wil. Met frissche heldere kinderstemmen, zoo zuiver als glas, zingen ze twee nummers: Wilhelmus en Hollands Vlag. 2500 bezoe kers hooren staande het Wilhelmus aan. Schitterend en vol vuur zingen ze Hol lands vlag. Daarna solo's van mevr. van Tienhoven- Houwling en Joh. Nelissen. Wat klonken deze stemmen mooi door dit groote mas sale - gebouw. Die gloedvolle altstem van Mevr. van Tienhoven en dat mooie bariton geluid van Nelissen. Vader en Moeder de Ruyter komen in het Koorhek, de dirigeerstok gaat omhoog en geruischloos staan onze IJmuidenaren op, goed zoo jongens, knikt de directeur. Het stokje gaat omhoog, alle oogen daarnaar gericht, de piano laat de begin tonen hooren en op den wenk van den Di recteur klinkt het frisch en zuiver: Hoe zee! nu zijn we vrij! nu, ze waren vrij, wat klonk het niooi, wat een onvergetelijk oogenblik voor ons IJmuidenaren. En nu de kleine Piet, het is zijn beurt. Michiel zingt met een helder en frisch ge luid, dat door heel de kerk klinkt. Eén echt Zeeuwsche jongen behoort op de zee enz. Duizenden oogen kijken naar hem, alle' reikhal zen hein te zien, maar Michiel ziet niets, alleen de baas met het stokje en zingt dapper verder. Honderden harten kloppen van angst: zou het goed gaan, maar het was goed, de Umuider Michiel heeft ons gerust gesteld. Het koor wil niet voor hem onderdoen, wat zfongen ze zuiver en mooi. Nü komt het trio: Vader, Moeder en Michiel, hartroerend zingt hij: „Lieve ouders vaatwek', dc kleine Michiel, ter wijl de Vader en Moeder hem het vaar wel toezingen. Wat doen de jongens hun best in het Matrozenlied! De groote meis jes zingen subliem en wat is de slotpartij mooi. Tranen vallen er .op de programma's van het Haarlemsch plubliek, dat onder den In druk komt van de mooie kinderzang uit IJmuiden. Nu het slotkoor. Verwonderd luistert inen nog naar de frissche stemmen. Een uur lang zingen en het slotkoor forto, alsot ze pas beginnen. Een mooi stuk werk. Laten wij IJmuide naren trotsch zijn op ons kinderkoor. Een felicitatie voor Bestuur, Directeur en kin deren. Na afloop veel belangstellenden voor het Kinderkoor, in het bijzonder voor Mi chiel Piet v. Leeuwen. Veel vooraan staande personen drukken onzen kleinen Michiel de hand, tot zelfs de Burgemees ter van Haarlem laat dien kleinen Michiel op zijn kamer komen en zegt: jongen, iij hebt mooi gezongen! en door den heer E, H. Krelage werd hem als herinnering een boek ter han'd gesteld. Het muziekcorps, dat de kinderen naar den Hout zou brengen, stond al reeds klaar, en vol blijdschap togen zij voldaan over het werk en met hun aanhang naar de plaats, waar de tractatie plaats zou hebben. Gezellig zaten ze daar een paar uur en om kwart voor zes werd de reis naar IJmuiden weer aanvaard. Nu jongens en meisjes, ga zoo voort; be zoekt goed de repetities. Ge ziet, ais jelui je best doet, kan er nog veel van jelui op het gebied van de zangkunst verwacht worden. Ouders, laat uw kinderen zingen leeren, niets is er, wat zoo veredelt. De prijzen voor de verloting van de Harmonie Kunst na Arbeid zijn aange kocht en geëtaleerd in Loendersloot's Wa renhuis aan den Zeeweg. Het zijn fraaie prijzen, waaronder een eikenhouten thee- kast, servies enz, Ds. S. van Leeuwen, predikant bij de Geref, kerk alhier, is thans weer in zoover re hersteld, dat hij morgen weer voor zijn gemeente hoopt op te treden. v Het bouwen van een 7-klassige school met gymnastieklokaal aan 'den Engelmun- dusweg, hoek Lumeystraat, voor de Ver eeniging Voor Chr. Volksonderwijs te Umuiden-Oost, onder architectuur van de heeren ten Bróeke en Meyran, is opgedra gen aan Thunnissen en-van Sambeek te Heemstede voor f 54230, zijnde op twee na laagste inschrijvers. De centrale Verwarming dezer school is opgedragen aan de fa. Heringa en Wütrick te Haarlem. In de Donderdagavond gehouden le denvergadering der afdeeling van den Centralen Bond van Transportarbeiders werden verschillende zaken besproken, waaromtrent een conferentie met de Ree- dersvereenigingen zal worden aange vraagd. De voornaamste punten waren de kwestie van het lossen der haringtrawlers, het naleven van het collectief contract, vooral wat betreft het aantal menschen in de booten. Dan wil men tegengaan, dat de een f 7 en de ander f 4,50 in eenzelfde schip verdient. Voorts zal men eischen, dat menschen, die werkzaam zijn i;i een ne- venbedrijf, niet mogen deelnemen om het lossen der trawlers. Voorts zal men er op aandringen dat, zoolang de haringdrifters komen, de stoomtrawlers 's morgens om 7 uur gelost zijn en om eenigè reorganisatie te brengen in de vischlosregeling. Kinderfeest Julianaschool. Hoewel, volgens een courantenbericht, gemeld was, dat er in I Jmuiden-Oost geen □□aaaactaaaaaaaaaaasaaaoaaaciciciaaa «OROOTE HOUTSTRAAT 101—103 (NAAST HEENKS IJZERHANDEL) 8 HAARLEM Ontwerpen voor Woninginrichtingen a in Antieke en Moderne Stijlen, p Aparte opvatting van vorm en kleur. □ooaoanrinnrinaanaaaaoDOPOonnooaoo feest zou zijn, is er toch door hoofd en personeel der Julianaschool getracht, iets van den 31sten Augustus te maken. De leerlingen brachten wat van 'huis mee, 't geen aangevuld werd mét giften, door de onderwijzeresen bij enkele burgers, verza meld, zoodat het mogelijk werd, ieder kind iets uit te reiken, s Morgens werd eerst een klein uur door verscheidene straten gemarcheerd, waarna, op het z.g. geitenweitje langs de spoorbaan de kleine feestvierenden m clubjes werden gesplitst, welke, elk onder leiding van het personeel leuke spelletjes en wedstrijden uitvoerden. Niemand ging zonder prijs naar huis. Lustig draaiden de molentjes, gierden de fluitjes: 't was één en al beweeg en vroo- lijkheid. Nadat nog wat fruit en andere, versnaperingen was getracteerd, ging het op huis aan. Het geitenweitje lag weer eenzaam en nu wacht het geduldig tot een volgenden keer, als alle jonge IJmuiden-Oostenaars zullen komen opdagen, om feest te vieren op den jaardag van Haar, die de verper soonlijking is van de idee, opgebouwd door vief- eeuwen historie. Maandagavond, landde aan het strand alhier een eigenaardig vaartuig, een soort tweeling-boot, bemand door slechts één man, die het vaartuig al ped delende voortbewoog. De koene reiziger bleek een Pool te zijn, die de ooggetuigen in een mengelmoes van talen aan het verstand wist te brengen, 'dat hij op weg was op een reis om de wereld. Met het verkoopen van ansichtkaarten tracht hij in z'n onderhoud te voorzien. Hij vertelde nog, dat hij reeds een landing had gedaan in verschillende Nederlandsche badplaat sen, waar hij goede zaken heeft gedaan: vooral over Zandvoort was hij zeer tevre den. De wonderbaarlijke wereldreiziger is naar wij in Het Volk lezen, Dinsdagmor gen naar Amsterdam gepeddeld. Te oor- deelen naar de „snelheid'' waarmede hij zich weet voort te bewegen, zal hij heel oud moeten worden, als hij z'n wereldreis zal volbrengen. In de te 's-Gravenhage gehouden vergadering van het Kon, Instituut van Ingenieurs is de Conradpremie toegekend 'aan ir. J. A. Ringers te Alkmaar. Deze premie wordt eens in de vijf jaar verleend voor de mooiste verhandeling of memorie, die in zulk een tijdvak in de wer ken van het Instituut is verschenen van de hand van een lid van het Instituut. De .Conrad's premie, welke om de 5 jaar door het Instituut uitgereikt wordt aan het gewoon of buitengewoon lid, dat geduren de dat tijdsverloop van 5 jaren de beste verhandeling, memorie of ander geschrift in de werken van het Instituut zal hebben geleverd of de nuttigste vinding in het vak van den ingenieur zal hebben medege deeld, is ditmaal, op advies eener daartoe genoemde commissie van advies, bestaan de uit prof. ir, I. Franco, ir. G. J. van den Broek en ir. C. J. Th. Bakker, toegekend aan het lid ir. J. A. Ringers, ter zake van diens in „De Ingenieur" verschenen ver handelingen over de voorbereiding van den bouw van de nieuwe schutsluis te IJmuiden en over den bouw dier schut sluis, In de Donderdag gehouden vergadering werd de premie door den waarnemend voorzitter van het Kon. Instituut, Prof, Ir, N. C, Kist, met eenige welgekozen woor den aan Ir. Ringers uitgereikt. Voor den nieuwen cursus der Nij- verhëidsavondschool hebben zich reeds 120 leerlingen aangemeld. De inschrijving blijft nog opengesteld. In het gebouw der Nijverheidsschool wordt ook nu weer een auto- en motor cursus gegeven, voor welker bijzonderhe den wij verwijzen naar de advertentie in dit blad. Zooals men weet, hebben aan deze school reeds eenige cursussen plaats ge? had, met zeer veel succes. Aan dezen cur sus zijn bevoegde leerkrachten verbonden, terwijl het onderwijs zoo is ingericht, dat het voor leeken zeer gemakkelijk is te volgen. Een epidiascoop is aangekocht, die op het witte doek alle onderdeelen der motoren in groote duidelijkheid laat zien, terwijl ook een motor aanwezig is, zoodat en practisch en theoretisch dit onderwijs goed verzorgd is. Te Haarlem slaagde voor de 2e klasse der Da Costa-Kweekschool Mej. L. Knol, opgeleid aan de Groen van Prinste- rer-school te IJmuiden, hoofd -de heer T. v. Popta. 1 De derde feestdag. Nog was men in onze afdeeling der ge meente het feestvieren niet moe. Woensdag 31 Augustus, Koninginnedag, dat was de dag der Oranjevereeniging. Tegen half negen begon de drukte op den weg hoe langer hoe meer toe te nemen, de kinderen in hun feestkleeding en ook allen in hun feeststemming begaven zich naar de respectieve scholen, want daar was het verzamelen om naar Hotel De Prins te gaan, waar de optocht zou worden opge steld. Toen de kinderen van school E met de' pont naar het noorden overgestoken wa ren, werd de optocht spoedig gevormd en ruim 9 uur begon, met muziek vooraan, de omgang. De kinderen der eerste twee leerjaren bleven onder de hoede van eenige dames en heeren op het speelterrein achter en maakten slechts het laatste gedeelte van den omgang mee. Het valt licht te begrij pen, dat de vroolijke kinderschaar, met de muziek meezingende, overal langs hun weg de bevolking uit huizen, werkplaatsen en tuinen trok. Op het terrein naast Hotel De Prins wer den de kinderen in groepen verdeeld, ruim getracteerd en met ^allerlei wedstrijdspel letjes tot ongeveer 1 uur beziggehouden. Er waren ruim 1000 kinderen. Ruim half twee kwamen een dertigtal versierde fiet sen op het speelterrein. Een jury bestaande uit: Mevrouw Lauf- fer, Mevr. Post en Mevr. Bruinzeels moes ten .daar de mooiste van aanwijzen. De keuze was moeilijk, maar na nauwkeurig onderzoek luidde de uitspraak: lste prijs, Marie van Oosten; 2e pr. Cor- nelis Oud; 3e pr. Arie van Borre; 4e pr. Jan Willemse; 5e, pr. Joop Laurent; 6e pr. Jaap Laurent; 7e. pr. Cornelis Appel doorn. Een extra prijs werd toegekend aan Wim van Willigen en een troostprijs aan Corne lia Half. Nadat -de uitslag van den wedstrijd was meegedeeld, werd een optocht geformeerd. Achter de auto's, waarin bestuur en jury hadden plaats genomen, reed een groote vrachtauto van den heer Markerink met de muzikanten en daarachter de wielrijders en rijderessen met de versierde rijwielen. Natuurlijk volgde een talrijke menigte den stoet, die door de noordelijke en zuidelijke afdeeling trok. Na den optocht volgde op een stuk land bij school E een ringstekerij op rijwielen. Hieraan namen een vijftigtal jongens van 13 toU17 jaar deel. Prijzen werden gewon nen door: 1. P. Hars veld, 2. II. Lokhorst, 3. H. Schoorl, 4. N. Veenstra, 5. A. Mey, 6. J. Boogaard, 7. H. Groeneveld, 8. Th. Oudt, 9. A. Meyer en 10 M. Meyer. Terzelfdertijd werden bij de Melklaan proeven genomen van de bedrevenheid in het ringsteken op het rijwiel bij de meis jes van 13 tot 17 jaar met dezen uitslag: 1. G. v. d. Waal, 2. J. v. d. Wal, 3. H. Doorn, 4. L. Kuiper, 5. W. Diepgrond, 6, T. Kuiper, 7. C. Post en 8. A. Kuipers. Om 5 uur begon het mastklimmen voor jongens boven de 14 jaar. Er waren 29 deelnemers. Hoeveel er naar stonden te kijken, dat weten we niet, maar 't was een zeer gnool getal. Prijzen werden uit den mast ge haald door 1. Jac. Rouwbos, een worst, 2. J. Zuurbier, een worst, 3. I. Groeneveld, een carbidlantaarn, 4. A. de Waard, een zilveren horloge, 5. A. de Waard, een mondharmonica, 6, R. de Ruiter, een worst, 7. Joh. de Vries, een worst, 8. A. Schoenmaker, een koek, 9. W. Groeneveld, een worst, 10. W. Rozemijer, een pijp, 11. D. Stapper, een fietsbel, 12. Jac. Boot, een fietslantaarn, 13. H. J. Otter, een pijp, en P. Nieman, een tabaksdoos. Bij velen, die dit lezen en niet bij het klimmen tegenwoordig waren, zal de ge dachte oprijzen: hoe is het mogelijk, dat de eerste drie overwinnaars het horloge voor no. 4 konden laten hangeir, maar dat kwam door-dat 'alle voorwerpen, zoodanig waren ingepakt', dat. -de inhoud zelfs niet te raden was. De commissie had gemeend, dat dit de rechte methode was, om stricte rechtvaar digheid tegenover alle deelnemers te be trachten, -daar hiervan door al of niet ge lukkig loten voor een volgnummer wel eens iets te loor kon gaan. Met deze han delwijze meent ze echter niet op den rechten weg te zijn en ze is voornemens in het vervolg den ouden beproefden weg maar weer te bewandelen. 's Avonds om half negen werd een fak keloptocht gevormd. Het verzamelpunt was tusschen raad huis en hervormde kerk. We hebben het aantal lampions niet geteld, maar de deelname was zeer groot en het aantal menschen, dat zonder lam pions meeliep, was zoo groot, dat men gerust van een zeer goed geslaagden avondoptocht kan spreken, te meer daar die opgeluisterd werd door twee muziek corpsen „Sint Caecilia" en „Juliana", die geen moeite ontzagen om de vroolijkheia er in te houden. Muziek is onmisbaar bij dergelijke festiviteiten en de organisators van deze drie feestdagen zullen zeker wel beamen, dat de verslaggever der Umuider Courant namens hen spreekt, als hij den muzikanten een woord van dank brengt voor hunne prestaties gedurende deze drie dagen. De optocht ging door Zuid- en Noord- Velsen en vulde heele straten. De commissie had ten aanzien van de zen optocht nog prijzen beschikbaar ge steld voor: A. aardigste reclame-verbruiksart. B. mooiste lampion. C. aardigst geheel. D. aardigst costuum. Voor A was geen deelname. Voor B had P. Hoogland met zijn verlichte dui ventil den lsten prijs. Voor C had den eersten prijs een groep van drie meisjes, de groep Rood, Wit, Blauw, den 2den prijs de groep: De twee Japanners, een jongen en een meisje, den derden prijs de groep: Het bedelend Paar, een jongen en een meisje. Voor D werden de prijzen toegekend aan 1. Een Tiroolsche, 2, Een Verkeers agent, 3. Een Markerinnetje, terwijl nog een extra prijs werd toegekend aan Een nationaal costuumpje. De optocht werd ontbonden op het wei land bij Hotel „De Prins", waar de be haalde prijzen werden uitgereikt en toe spraken werden gehouden door de heeren Van Roozendaal en De Weerdt en met een „Lang leve de Koningin" besloten werd. In de verschillende café's en dansgele genheden werd het feest tot sluitingstijd voortgezet. Nu zal de klacht niet meer gehoord worden: „Hier is ook nooit wat te doen!" Hier is nu wel wat te doen geweest, wat moois en wat goeds en onze bevolking heeft getoond, dat ze feestvieren wil, maar ook feestvieren kan, want alle drie dagen is, voor zoover ons bekend is, geen optre den van politie noodig geweest bij dronke- manstooneelen of kijfpartijen. Er is op zeer behoorlijke wijze feestgevierd en wie met ons de meening is toegedaan, dat er zoo nu en dan eens iets gedaan moet wor den in die richting, zal het ook met ons eens zijn, als wij de verschillende com missies danken voor haren arbeid en de bevolking voor hare medewerking. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie, Rectificatie. Het stukje in Uw blad van 27 Augustus j.l. inzake de vervulling van de plaats van den heer C. P. Damme, als leider van den Centralen Bond van Transportarbeiders afd. IJmuiden, behoeft eenige rectificatie. Ondergeteekende n.m. is wel degelijk benoemd als plaatsvervanger van den heer Damme. Dat er thans twee zijn be noemd vindt zijn oorzaak hierin, dat één man onmogelijk die functie naar behooren kan waarnemer. De heer Damme was bestuurder, met naast zich een kantoorbeambte. Wanneer deze toestand bestendigd was, zouden dc gevolgen niet uit zijn gebleven. Thans zijn beide personen, èn de be stuurder èn de beambte, overgeplaatst en daarvoor in de plaats gesteld twee propa gandistische krachten. Waar nu een congresbesluit niet toelaat, op een aantal leden als de afd. IJmuiden momenteel heeft, twee bestuurders te be noemen, is er dezen weg op gevonden. Zoodra het benoodigde aantal leden dan ook aanwezig is, wat naar mijne meening maar zeer kort zal duren, heeft de naams verandering plaats. Het zou echter hen, die soortgelijke be richtjes lanceeren, meer goed doen, wan neer zij hun nederlaag nu maar eens rui terlijk erkennen. Dat zou misschien ten goede komen aan de S.D.A.P. aan de vakbeweging en aan hen persoonlijk. Met dank voor de plaatsing, D. F. G. SCHILLING. Geachte Redactie! Beleefd verzoek ik U voor onderstaande een plaatsje in Uw Courant, waarvoor bij voorbaat mijn dank. Toen Woensdag j.l. (Koninginnedag) door de Harmonie „St. Fidelis" een con cert gegeven werd, in de muziektent aan de Casembrootstr., moesten we wederom de treurige ervaring opdoen, van de weinige medewerking van het publiek, en voorna melijk het opkomende geslacht. Toen zelfs een der Commissieleden, eenige jonge dames, wier naam ik haast zou publiceeren, doch dit nog achter wege zal laten, er op attent maakte, dat dit geen. terrein was om te hollen en te vliegen, kreeg men nog een grooten mond op den koop toe. St. Fidelis genoot ten minste niet de stilte, die zij verdiend had. Nu zal „Voorwaarts" heden Zaterdag avond concerteeren, en. wel van 7 tot 9 u„ en wij doen daarvoor nu een beroep op het publiek, dat dit zal medewerken, om alle hollende en vliegende jongens en meisjes tot stilstaan aan te manen, dan zal men tenminste daar ter plaatse rustig kunnen genieten van de te geven concerten. Hoogachtend, J. G. HOFMANN, Lid van de Muziektentcommissie.

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 5