ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Woensdag 7 September 1927 Plaatselyk Nieuws IJmuideu. Zenuwachtig, Overspannen en Slapeloos Mynhardt's Zenuwtabletten No. 88 12e Jaargang IJMUIDER COURANT losse nummers van de IJMUIDER )URANT zijn a 5 cent steeds verkrijg- ar aan ons Bureau, Willemsplein 11; in njeivel's Boekhandel, hoek Frogerstraat; )ekhandel P. F. C. Roelse, Kanaalstraat; \ekhandel Arends, Oranjestraat; Boek- ndel J. Ramp, De Rijpstraat, hoek Wil- tn Barendszstraat; te IJmuiden-Oost bij )ekhandel J. W. Raadman, Trompstraat wkhandel Gelderman, hoek Lagersstraat Ratelsstraat en Boekhandel F. v. d. 'ijn, Kalverstraat. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der ge- eente Velsen brengen ter openbare ken- dat het verzoek van A. H. van den erg, te IJmuiden om in het perceel, ka- istraal bekend Gemeente Velsen, afd.ee- IJmuiden, Sectie L No. 857, plaatse- bekend wijk C, Middenhavenstraat. 74, te mogen uitbreiden een kopersla- j, door bijplaatsen van een electromo- van 2 P.K. tot het aandrijven van di- :rse werktuigen, door hen is toegestaan. 'Velsen, den 2 September 1927. Burgemeester en Wethouders voorn., de Secretaris, de Burgemeester, HOFSTEDE. RIJKENS. OPENING NEUTRALE SCHOOL. Zaterdagmiddag had onder zeer groote belang-, ièllirig de openingsplechtigheid plaats van de P. f. A. Cort van der Lindenschool, de school der eutrale Schoolvereeniging IJmuiden en Omstre- ;n. Deze opening had plaats in het gymnaslieklo- aal, waarin een podium was gemaakt, dat fees- ilijk. met palmen was getooid, terwijl ook de aal een palmenversiering had. Onder de aanwezigen merkten wij op den oöfdlnspectëur van het lager -onderwijs, den heer Brants en den inspecteur den heer Tj, Ster- inga van de inspectie Zaandam, de wethouders aridgraaf en Dunnebier, de raadsleden Vermeu- Maas en Schilling, den gemeente-secretaris, heer M. K. Hofstede, den directeur der Rijks 1. B. S., Dr. N. Bakker, den directeur der Vis- cherijschool, den heer G. Duyckinck Sander, den lirecteur der Nijverheidsschool, den heer H. J. iéeman; den heer G. Severs, hoofd der Chr. chool aan de Keizer Wilhelmslraat, leden der lissie van Toezicht op het lager onderwijs De voorzitter der Neutrale Schoolvereeniging, Üe heer Ir. K. H. Tusenius, het woord nemende, lield de volgende openingsrede: Dames en Heeren, Heer Hoofd-Inspecteur en Inspecteur van het 'Hager-Onderwijs, Heeren Burgemeester en Wet houders van Velsen, Leden van de Commissie van Bijstand en van de Commissie van Toezicht bp het Lager Onderwijs, aan allen ons hartelijk velkom. Alvorens aan te vangen met mijn openings-loe- i jpraak moet ik U mededeelen dat Zijne Excellen- 't. lie Minister van Staat, P. W. A. Cort van der Linden ons mededeelde dat hij met het oog op Zijn hoogen leeftijd, zeer tot Zijn spijt verhinderd is hier aanwezig te zijn. Voor bijna ieder Uwer is de geschiedenis '1* le tot stand koming van onze school een open it, aoek, Gij en ik hebben meer dan ons lief v gelijks gedurende het laatste jaar daarover I kunnen lezen en daarvan kunnen hooien. Zeker js nu nog niet gekomen het oogenblik om dit itukje geschiedenis nogmaals met U te beleven. Wet de opening van onze school sluiten wij een tijdperk af en wij zullen trachten te vergeten veel leed en veel strijd, Wij willen gaarne verklaren dat wij overtuigd zijn dat onze tegenstanders 'slechts door edele motieven werden gedreven bij aunne pogingen de totstandkoming van deze school te verhinderen. Hiermede is dus het ver-, leden afgesloten wat betreft personen en groe pen welke meenden de opening van deze school le moeten verhinderen. Maar, Dames en Heeren, Gij weet het, er wa [naast veel leed ook veel lief in de voorbereiding, en aan de personen en groepen welke ons g'ehol- 'pen hebben dezen mijlpaal te bereiken, wenschen •wij onzen diepgevoelden dank te brengen. Wij danken dan den Gemeenteraad van Vel- n sen en Burgemeester en Wethouders van Velsen voor de loyale wijze waarop medewerking werd erleend tot de stichting van deze school. U zult kunnen begrijpen met welk een wee- moed het ons moet vervullen dat wij hier niet iunnen betuigen onzen welgemeenden dank aan den vroegeren Gemeente-Secretaris, den heer Kostelijk, want al is een Gemeente-Secretaris slechts de uitvoerder van de besluiten en beslis singen van den Raad en van het College van •gemeester en Wethouders, het feit toch dat e beslissingen niet steeds geheel vrij zijn van lolitieken achtergrond, maakt de administratieve ahandeling meermalen bovenmenschelijk ruoei- jk. Het lot heeft gewild dat een van de laatste misschien belangrijkste stukken van zijn hand nauw verband stonden met deze school. Ik eb het voorrecht mogen genieten deze kwestie t den heer Kostelijk te mogen samenwerken het heeft mij bewondering afgedwongen de ijze waarop de heer Kostelijk de zaak waar het [om ging wist te ontdoen van politieken bolster, en wanneer straks bij de behandeling voor den Raad van Staat deze zaak zakelijk zal kunnen worden behandeld, is dit voor het allergrootste, deel te danken aan onzen vorigen Gemeente- Secretaris. Heeren Burgemeester en Wethouders van [Velsen, het is op Uw voorstel dat ons niet werd •vergund een nieuwe school te bouwen maar dat Lier, in <deze schooi, oen tijdelijk onderdak vonden. Hoe gaarne wij ook liever ons eigen huis betrokken hadden, zijn wij toch overtuigd dat U ons deze tijdelijke woning hebt aangeboden, om dat Gij daarin het belang zaagt van de gemeen te Velsen zonder onze belangen te schaden. Hooggeachte Heer Hoofdinspecteur, Uw tegen woordigheid hier wordt door ons op hoogen prijs gesteld. Het is niet de eerste maal dat U voor de totstandkoming van deze school een bezoek aan dit gebouw brengt, wij hopen van harte dat het ook niet de laatste maal zal zijn. Wij bevelen onze school gaarne aan in Uw voortdurende wel willendheid. Hooggeachte Heer Sterringa, Inspecteur van de Inspectie Zaandam, uit den aard van de zaak zijn Uw voorbemoeiïngen vrij uitgebreid geweest, wanneer Gij dan naast Uwe erkende en bekende vasthoudendheid aan de Wet, ons toch heeft wil len dienen met Uwe zoo vriendelijke en welwil lende adviezen, dan is dit, althans voor ons, "het bewijs dat wij het in de naaste toekomst wel met elkander zullen kunnen vinden en wij hopen dat Gij veelvuldig onze school zult willen en kunnen bezoeken terwijl wij overtuigd zijn dat de onder linge waardeering met die bezoeken wederzijds zal stijgen. Dames en Heeren, ik wil U niet gaan ontvou wen de redenen en oorzaken welke sommigen onzer geleid hebben tot de oprichting van deze school. Ik zeide het U reeds, het is U allen nog genoegzaam bekend, maar nu onze school er is, nu de lessen reeds begonnen zijn met een aan tal kinderen dat zelfs onze verwachtingen op dit moment overtreft, waarmede dus een zeker ver trouwen is uitgesproken in onze school en waar mede dus onze school bewezen heeft dat er be hoefte was aan een dergelijk soort van inrichting van Lager-Onderwijs, nu zult U mij veroorloven een oogenblik stil te staan met U om U uit een te zetten wat wij van onze school verwachten, en vooral wat wij verwachten van hen aan wien wij onze kinderen toevertrouwen. Men heeft deze school in den tijd van voorbe reiding, in den tijd van strijd dus, reeds allerlei namen toegedacht en dit is minder erg dan dat ■men ook deze school herhaaldelijk een karakter heeft willen toedenken tegen de bedoeling van de stichters in. Het onaangename voor het be stuur was steeds dat men verschillende bewe ringen slechts kon tegenspreken door middel b.v. van ingezonden stukken, of door b.v. le gaan de- batteeren op meer of minder bewogen vergade ringen. Een en ander was aanleiding dal het Bestuur meende dat in den naam van de school het ka rakter en het programma van de school duide lijk moesten worden uitgedrukt. Daarom richtte ons Bestuur het verzoek lot 'Zijne Excellentie, Minister van Staat F. W. A. Cort van der Lin den, zijn naam aan onze school te mogen verbin den en hel was ons een groote voldoening dal wij vrijwel onmiddellijk van Zijne Excellentie de mededeeling ontvingen dat Zijne Excellentie vol gaarne Zijn naam aan onze school zag verbonden. Wij allen weten wie Cort van der Linden is, wij allen weten wat hij voor ons land was. Zeker, ij leven snel en de veelbewogen tijden na den wereldoorlog zou het begrijpelijk maken dat zelfs een figuur als de figuur van Minister Cort van der Linden zou kunnen worden vergeten. Wij hebben daarom gepoogd in de heden verschijnen de plaatselijke bladen een korte beschrijving te doen opnemen van hel leven en werken van de zen grooten vaderlander. Maar als wij liet ka rakter onzer school hebben willen vastleggen in den naam Cort van der Linden, dan hebben wij toch nog meer het oog gehad op den Mensch dan op den Staatsman, maar wij hebben daarbij met uit het oog verloren dat het de Staatsman Cort van der Linden was, welke door zijn Wet op het Algemeen kiesrecht, de pacificatie, gelijkstelling van het bijzonder en openbaar onderwijs, moge- lijk maakte. I De derde reden waarom wij ons gelukkig prij zen den naam Cort van der Linden aan onze school te hebben mogen verbinden, ligt in het feit dat dat Cort van der Linden is de groote vaderlander, de groote vereerder van het Oran je-huis, de trouwe, zoo hoogelijk gewaardeerde Raadsman van onze Landsvrouwe in -zoo moeilij ke tijden. De man, die zijn naam aan onze school gaf, heeft ons land door de woedende wereldzee geleid met krachtige hand, hij heeft gezorgd dat het schip in behouden haven kwam niet alleen, maar dat aan boord van het schip de zaken lie pen zooals het behoorde en dat bij de behouden aankomst van het schip men gereed was voor de taak welke de bemanning wachtte. De van hooge idealen vervulde stuurman van hel Schip van Slaat moet thans onze Leidsman zijn. Wij, be stuursleden van deze school en de bemanning van deze school, wij zullen hebben te zorgen dat onze school de naam Cort van der Linden waar dig is, neutraal, vrij van dogma, de jeugd oplei dende tot christelijke en maatschappelijke deug den, aankweekende burgerzin en Vaderlands liefde. Besturen van Bijzondere scholen in deze ge meente, het verheugt ons dal U gevolg hebt wil len geven aan onze uitnoodiging om bij de of£i- cieele opening van onze school tegenwoordig te zijn, want al zijn de redenen, waarom wij over gingen tot het slichten van deze Bijzondere school geheel andere dan Uw motieven tot het verzorgen van Uw eigen onderwijs, toch zijn wij volgens de Wet thans collega's. De voornaamste redenen toch, waarom wij ons eigen onderwijs wenschen te verzorgen, zijn bij ons minder begin sel kwesties, dan wel zakelijke redenen. Wij heb ben gemeend dat onder ons eigen toezicht in onze eigen school de resultaten voor onze kinde ren beter zouden zijn en meer zouden beant woorden aan de eischen, welke wij als ouders daaraan stellen. Nu is het misschien goed om hier 1 direct maar aan vast te knoopen de verklaring i dat naast alle blijheid en vreugde over het ge- lukken van onze poging tot het stichten van een eigen school er toch ook is een zekere spijt dat wij ons hiertoe hebben genoodzaakt gezien. Wij kunnen gerust beweren dat het overgroote deel van de ouders welke hun kinderen naar deze school zenden en zullen zenden, zelf leerlingen waren van de Openbare school en dat zij allen daaraan Ieder voor zich nog de aangenaamste herinneringen hebben overgehouden en daarom zal het voor ieder Uwer een zelfoverwinning ge weest zijn, het besluit, thans Uw kinderen niet meer naar het Openbaar onderwijs te zenden. Persoonlijk echter ben ik ervan overtuigd dat ge met mij. zult hebben ingezien dat ge het belang van Uw kinderen niet mocht achterstellen bij Uw principieels bezwaren. Men heeft onze school een zullen Uw zenuwen kalmeeren en sterken en Uw slapeloosheid verdrijven, Buiije 75 cent. Bij Apoth. en Drogisten. standenschool willen noemen en ilc kan niet met genoeg nadruk verklaren dat hel niet de bedoe ling van ons Bestuur geweest is een dergelijk In stituut van onze school te maken. Wij hebben daarom de deuren van onze school wijd open ge zet, wij hebben aan vrijwel ieder de gelegenheid geboden van ons onderwijs gebruik te maken en te profiteeren, wij hebben met de grootst moge lijke zorg het personeel gekozen, wij hebben ons groote moeite gegeven om de inrichting van de school te maken tot een van de beste die men zich denken kan, alle factoren zijn aanwezig om een welslagen te verzekeren, maar dit alles Dames en Heeren zou van geen waarde zijn en zou ons toch op den duur een teleurstelling moe ten brengen, wanneer wij niet verzekerd mogen zijn van de algeheele toewijding, en zelfs meer dan dit nog, van de Dames en Heeren aan wie wij onze kinderen toevertrouwen. Hooggeachte heer Keizer, Dames en Heeren van het perso neel dezer school, het zij mij vergund op dit zoo belangrijk oogenblik ook enkele woorden speci aal tot U te richten. Wij vertrouwen aan U toe het beste wat wij op de wereld bezitten en wij doen dit natuurlijk slechts noode, omdat wij van nature geneigd zijn om te meenen dat niemand onze kinderen beter geschikt zou kunnen maken voor de Maatschappij en wat hun daarin wacht, dan wij zelf. Dit is, zooals ik U zeide, een na tuurlijke neiging. Waar hier zoo'n groote groep ouders verzameld is, zal uit deze groote groep niemand mij tegenspreken, wanneer ik beweer dat het voor vele vaders en vooral moeders een groote en moeilijke dag geweest is, de eerste maal dat zij hun kind naar school brachten en wij hadden alle een gevoel alsof wij nu een c'tulc van ons kind kwijt raakten. Zoudt ge willen pro- 'beeren om voor ons nu en in de toekomst dit ge voel een weinig minder pijnlijk te maken? Men heeft zich in de plaatselijke pers be ijverd om toch eens duidelijk uiteen te zetten wal een onaangename, ondergeschikte levenspositie onderwijzers en onderwijzeressen van Bijzondere scholen toch eigenlijk hadden. Ik weet niet of dit in werkelijkheid zoo is bij andere scholen, ik hoop alleen dal het op onze school niet zoo zal zijn Wij hebben, toen wij jU aanstelden aan on- ze school daarbij nooit de bedoeling gehad U te maken tot onze dienaren. Wij willen U veel lie ver beschouwen als behoorende lot de onzen, welke voor een deel die schoone cn moeilijke taak van opvoeden van ons willen overnemen. Wij hopen dat ge U ook zult willen beschouwen als één der onzen, dat ge ons ter zijde zult wil len staan en raad zult willen geven bij die steeds zwaardere taak om onze kinderen te brengen in de Maatschappij waar wij ze' zoo gaarne zien. Ge zult natuurlijk op den weg, dien ge nu gaat af leggen, weieens tegenslagen hebben maar: Hij, Die wolken lucht en winden Wijst spoor en loop en baan Zal ook wel wegen vinden Waarlangs Uw weg kan gaan. En als dan straks onze kinderen Uw, neen on ze school verlaten, dan hopen wij dat ge ze, be halve de noodige kennis, ook zult hebben meege geven de gave om rnet blijmoedigheid en zelfver trouwen hun verderen weg te zoeken. Moge het dan zijn dat zij met evenveel genoegen in hun latere leven terugzien op een blijden schooltijd zooals wij ouderen, oud-leerlingen van de Open bare school dit nu nog doen. Zet gij dan hier voort de oude, goede traditie van de Openbare school, zooals wij dit gekend hebben. Zorg vooral dat onze kleinen, straks groot geworden, het met overtuiging zullen kunnen zeggen en zingen: Frisch al9 de morgen zijn kracht bewust, Stroomt doo>- mijn aderen de levenslust, T.ust om de hand aan den nloeg te slaan, Lust om den brave ter zijde te staan, T ust in de wereld en Die haar schiep, Die er ook mij tot mijn werkkring riep. Dames en Heeren Bestuursleden en Comitéle den, het is mii een behoefte 'nog epn zeer per soonlijk woord tot U te zegrferi, In de eerste plaats om U te danken voor Uwe zoo talrijke vriendelijkheden mij gedurende de laatste jaren bewezen. Wh hebben elkaar gevonden op een voor ons allen vreemd terrein en voor elkaar war.en wij vriiwel vreemden en ik meen te mogen onmerken dat deze onbekendheid veranderd is. Wij zijn nu goede bekenden geworden, goede vrienden zelfs in sommige gevallen. Wanneer straks de opening van onze school een feit zal zijn geworden, dan is dit voornamelijk te danken aan onze goede prettige samenwerking. Wanneer ooit een school het stempel gedragen heeft van particulier initiatief dan is liet wel onze school. Sommige Uwer weten het dat ilc onder alle aan vechting. onder alle tegenwind en critiek, som mige momenten even geaarzeld heb en mijzelf afgevraagd heb of ik veerkracht genoeg zou be zitten om de zich telkens weer opdoende moei lijkheden te overwinnen en dan waren er enkele groepen personen, waarvan ik er hier maar één mag noemen, welke mij een riem onder het hart staken, de groep welke ik hier noemen mag zijt «*ij mede-bestuursleden. C>e hebt van stonde af aan zonder uitzondering Uw volle medewerking verleend, waar die gevraagd werd. Daarvoor breng ik U persoonlijk hartelijk dank, want gi) hebt daardoor voor mij dezen dag mogelijk ge maakt, een van de meest hlijde dagen van m.ffl leven. Gij en ik hebben ons daarbij tot devies gesteld: Werk, mijmer niel Werk, wat ook het loon moog' wezen! Gestrooid is 't zand! Wie zal de vruchten lezen? Hij, die de blanke velden ziet. Laten wij hopen dat wij van wal wij tezamen deden in het belang van deze school geen spijt zullen hebben en dat eens onze kinderen de blanke velden mogen zien. Dame3 en heeren, hiermede verklaar ik de F. W. A, Cort van der Linden Sehoul geopend, mei de wensch dal deze school een zegen moge zijn. De heer IC, Braals, de hoofdinspecteur van het lager onderwijs, sprak een woord van dank voor de uilnoodiging. bpr. zeide dat hel hem bekend was dat deze school een gevolg is van hooge idealen, van strijd en veel criiiek, ümdal de wind hier wat sterk woei, heeft spr. zich hier heen begeven, bpr. zegt het bestuur te kristalli- seeren in de persoon van de heer Tusenius en -spr. heeft dezen ieeren kennen als iemand, die wal hij vast heeft, niet spoedig loslaat. En bij de geboorte van een gezond kind als deze school wilde spr. niet afwezig blijven. bpr. zei, dat deze school uit strijd geboren is en strijd is goed en dagelijks noodig. Die strijd heeft het gezonde van uw idealen naar voren gebracht. De voorzitter zeide, dat de oplossing een zakelijke was, maar spr. zeide dal de ide alen van den voorzitter ver boven liet niateriëele uitgaan. Want ons openb. onderwijs ïuoge mate rieel goed zijn en spr. erkende dat dit degelijk is om de inponderubilia gaat het toch meer. Hel ideaal gaat hier boven het niateriëele uit. de naam vin hem, die aan deze school verbon den is, slaat daar borg voor.Ge hebt U met deze school de vrijheid gekocht, de gemeenteraad zai uw school niet besturen. Maar die vrijheid eischt compensatie door gezag en gebondenheid. Minister Cort van der Linden heelt zeer scherp gezien, dal de paedagogische idealen alleen v wezenlijkl kunnen worden door gerechtigheid rechtvaardigheid. Met de opening dezer school is het levenswerk vail dezen eniinenlen staats man gehuldigd. Spr. hoopte, dal de school de beste resultaten zou afwerpen. Zich tot de ouders richtende, 5 de spr., dat de inspecteur van het Rijkstoezichl niet zijn burgeragen ten, die komen neuzen, maar mannen, die belangstelling en liefde hebben voor liet beste wat er is, het onderwijs aan de jeugd. Zich tol hel hoofd en het onderwijzend personeel richtend, zeide spr. dat zij niet be hoefden te vreezen, dat zij de schijf zullen zijn, waarop alle ouders zullen schieten. Sprekers langjarige ervaring weet beter. Den ouders vraagt spr, alles van hun kinderen aan de onderwijzers le /.eggen. Spr. zeide dat hel onderwijs tegenover de kinderen nooit neutraal kan zijn, Het is ten zegen of ten vloek. Wees een zegen, zeide spr. en gij zult er de vrucht en voldoening van on dervinden, Zoo worde de school onder de beste auspiciën geopend en God geve er zijn rijke zegen op. De heer Tj, Sterringa, inspecteur van het lager onderwijs, zeide vaak gedacht le hebben, dal wij in de oorlogsjaren zulk een uitnemende regeering hebben gehad. Gelukkig is de naam van den toenmaligen minister-president Mr. F. W. A, Cort van der Linden thans geëerd in deze school. Want de naam van een school te dragen is een groote hulde. De voorzitter, zegt spr., heelt gesproken van concurrentie en dat beteekenl strijd. Maar strijd is goed en moet als 't goed is hooger doen stre ven. Toch is noodig samenwerking en spr. hoopte, dat die er zal zijn tusschen ouders, personeel en leerlingen. Spr. zegt dal de school heet neutrale school, maar uit de rede van den voorzitter heeft spr. opgemaakt dal dit neutrale niet is negatief, maar dat het positieve dingen wil. De heer J. C. Dunnebier sprak namens het gemeentebestuur. Als plaatsvervanger van den wethouder van onderwijs werd spr. opgedragen de gelukwenschen van het gemeentebestuur over te brengen. B. en W. waren, zeide spr., dankbaar dat het bestuur der neutrale school genoegen nam met de lokalen van een bestaande school, omdat met het oog op de gemeentefinanciën het bouwen van een nieuwe school bezwaarlijk was. Spr. hoopt dat Gods zegen op her onderwijs aan deze school zal rusten. Ds. S. van Leeuwen sprak als eere-voor- zitter der Groen van Prinstererschool. Spr. wenschte het bestuur geluk met de opening de zer bijzondere school die voortgekomen is uit een geestesdrang. Spr. verblijdt zich over cfe opening, omdat dit is de verwezenlijking van Groen van Prinsterer's ideaal: de bijzondere school regel, de openbare school aanvulling. Spr. hoopte dat deze school mag zijn tot heil der jeugd, tot zegen van ons vaderland en van ons koninklijk huis. Dr. N. Bakker, directeur der Rijks H. B. S., sprak als voorzitter der commissie voor het lager onderwijs, die hoopte dat de vele idealen, die men voor deze school koestert, verwezenlijkt zullen worden. I De heer Tusenius dankte alle sprekers voor de goede woorden en wenschen. j Nadat op de plaats een kiek van het gezel- 1 schap genomen was, werd de school bezichtigd, j De lokalen zijn natuurlijk dezelfde als vroeger, j Alleen zijn er geheel nieuwe banken in geplaatst, Er zijn drie lokalen beneden en drie boven, n.l de meest oostelijke van dit schoolgebouw met zijn 18 lokalen. Ook hier vinden we de meest moderne school platen van Wolters en andere uitgevers. We zien hier ook de verkeersplalen van den Alg. Ned, Wielrijders Bond, terwijl ook de boekjes over de verkeersgevaren en voorschriften ais leerstof aanwezig zijn. In ieder lokaal is een fraaie kist vol groote platen over anatomie, aard rijkskunde, historie enz. ten dienste van het on derwijs. In de vijfde klas staat een groote kast met een schitterende collectie instrumenten voor natuurkundige proeven. Van de uitgaven op on- i derwijsgebied voor leerstof is hier het beste aanwezig. Kortom, de school en de inrichting is I up to date. Terwijl de lokalen werden bezichtigd, werden door dames ververschingen aangeboden. Wij moeten nog melden, dat in de vestibule nabij de trap een. fraai portret hangt van Staats raad Mr. Cort v. d. Linden, naar wie de school is genoemd. Een vereerende hand had het por tret van den eminente» staatsman met groen ge tooid, Daarboven hangt een klok, gevat in de vin van een neergestort vliegtui-g. een geschenk van den voorzitter, den heer Tusenius. Naast het portret van Mr. Cort v. d. Linden hangt In eeti lijstje gevat de brief van den grijzen oud minister, waarin hij toestemming geeft om de Neutrale school naar hem te noemen. Aan den muur halverwege de trap hangt een fraai portret yan M, de Koningin. De kamer van het hoofd der school, den heer C. Keizer, is boven. Melden we nog, dat de school Donderdag met ruim 100 leerlingen is begonnen en dat tot leeraar in de gymnastiek aan de school is benoemd de heer P. Dijkstra. Transporicolorme NedRoode Kruis. Aid. IJ muiden-V eisen. Wegens ziekte van den leider, Dr. v. Ha- selen, zijn de oefeningen tot nader order uitgesteld. Plaats, dag en uur zal nader worden bekend gemaakt in dit blad. Aanvaring op de Noordzee. Vrijdagavond 11 uur kwam bier in de visschershaven binnen de stoomtrawler Polaris I. Dit schip was op de Noordzee in aanvaring geweest met een Duitschen stoomtrawler en had daarbij zeer ernstige schade bekomen. Wij spraken schipper F. v. d. Kuil van de Polaris en deze vertelde ons het vol gende. Wij waren Donderdagmorgen ter visscherij vertrokken, nadat wij alreeds den dag te voren waren uitgestoomd, maar hadden moeten lerugkeeren, omdat de ma chinist bij het openmaken van een bus carbid een ongeval had gekregen. Doordat waarschijnlijk bij het openmaken een vonk in de carbid spatte, ontplofte deze, waar door de machinist ernstige wonden en brandwonden aan een der handen en ar men bekwam, waarbij hij zoo hevig bloed de, dat men den arm afbond. Donderdagmorgen vertrok men dus we der Ier visscherij en in den nacht van Donderdag op Vrijdag, 76 mijl O.N.O. van het lichtschip Terschellingerbank, voer men zacht vooruit, vanwege den mist. Schipper v. d. Kuil stond zelf op de brug en -gaf voortdurend «tooien op de fluit. Opeens zag hij dwars van zich de lichten j van een ander schip, aan boord waarvan j men toen ook de lichten van de Polaris I moet hebben gezien, want het schip gaf toen twee stooten op de fluit, ten teeken j dat het bakboord zou uithalen. Schipper i v. d. Kuil antwoordde met één stoot op de j fluit en zou dus stuurboord uithalen. Iiad i de andere trawler zijn voornemen uitge- voerd, dan zouden de schepen zich van I elkaar verwijderd hebben, maar dit ge beurde niet en daar het andere schip groote vaart moet gehad hebben, was een aanvaring onvermijdelijk en de Duitsche trawler liep met kracht op de Polaris in en voer deze midscheeps aan bij de bun kers. Dadelijk na de aanvaring waren de schepen weer los van elkaar en zag men het andere schip niet door den mist. Schip per v. d. Kuil gaf echter door fluitseinen te kennen, dat de ander in de nabijheid moest blijven en zette een boot uit nief een paar man. De Duitsche trawler kwam naderbij en de twee opvarenden der Po laris gingen daar aan boord, waarna de schipper van den Duitschen trawler zich aan boord van de Polaris begaf. De Duit sche trawler bleek te zijn de Groszherzog Friedrich August H.C. 175 uit Cuxhaven. Het schip kwam van de visscherij en was met 700 manden haring op weg naar Cux haven. De schade van de Polaris bleek zeer ernstig te zijn. Het schip had aan bak boordzijde bij de bunkers een groot gat, terwijl het dek daar ter plaatse geheel was opgezet, 't Schip maakte water, maar een geluk was, dat de bunkers vol kolen zaten. Men heeft het gat zooveel mogelijk gedicht met kleeden, zakken en stukken spek. Men vroeg den schipper van den Duitschen trawler in de nabijheid te blij - I ven, omdat men niet wist, of de Polaris het zou halen. Toen het lek zoo goed mo gelijk gestopt was, ging de Polaris op IJmuiden af en na anderhalf uur gaf schipper v. d. Kuil aan den Duitscher te kennen, dat ze 't wel zouden klaren. De mist klaarde op en men trof mooi weer met een kalme zee, wat een geluk was, want met slecht weer zou de Polaris zoo veel water over gekregen hebben, dat zij zeker gezonken zou zijn. Nu lag het schip rustig op het water en Vrijdagavond 11 uur bereikte men IJmuiden. Schipper v. d. Kuil was van meening dat de aanvaring hoofdzakelijk te wijten was aan de snelle vaart van den Duitschen trawler bij mistig weer, terwijl het schip geen seinen gaf. Eerst toen het vlag bij de Polaris was, hoorde men twee stooten op de fluit. Tij dens de aanvaring lag de schipper van den Duitschen trawler te kooi. Hoe hevig de aanvaring was, blijkt hieruit, dat de voor steven van den Duitschen trawler geheel ingedrukt was en had dit schip daar geen tanks en waterdichte schotten gehad, dan zou het bij slecht weer nog sneller gezon ken zijn. De Polaris is Zondagavond reeds naar Amsterdam gesleept om te dokken. De re paraties zullen wel een paar weken in be slag nemen.

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 1