ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Plaatselijk Nieuws Ijmuiden. Velsen. Op stap met de „Monte Olivia" No. 90 Woensdag 14 September 1927 IJMUIDER COURANT 12e Jaargang Losse nummers van de IJMUIDER COURANT zijn a 5 cent steeds verkrijg baar aan ons Bureau, Willemsplein 11; in Sinjewel's Boekhandel, hoek Frogerstraat; Boekhandel P. F. C. Roelse, Kanaalstraat; Boekhandel Arends, Oranjestraat; Boek handel J. Ramp, De Rijpstraat, hoek Wil lem Barendszstraat; te IJ muiden-Oost bij Boekhandel J. W. Raadman, Trompstraat, Boekhandel Gelderman, hoek Lagersstraat en Ratelsstraat en Boekhandel F. v. d. Grijn, Kalverstraat; te Santpoort in den Boekhandel P. v. Meurs. Onze plaatsgenoot, de heer G. ten Napel, hoofd van school H, heeft weer een nieuw jongensboek het licht doen zien, getiteld „Teun de Jager" bij den uitgever H, J. W. Becht te Amsterdam, Hebben wij van „De Wilde Vogel", het vorige boek van den heer ten Napel, ge noten, dit nieuwe boek zal door de jon gens worden verslonden. Wij hebben liet op één Zondagavond uitgelezen en het heeft ons van het begin tot het einde ge- I boeid. En geen wonder, want dit ver- haal is gestoken in een zeer romantisch kleed. Een kleed, dat dateert uit de mid deleeuwen, maar dat gelukkig nog niet verouderd is. Want beschrijvingen van kampeertochten, reizen met onderzeeboo ten of vliegmachines mogen onze jongens thans met graagte lezen, er is toch niets, wat zoo boeit, als het geheimzinnige van vroegere eeuwen, Teun de Jager voert ons terug naar de 13e eeuw. De oude jager en zijn klein zoon Peter die later blijkt een gesto len gravenzoon te zijn vormen de hoofdpersonen in het boek. Het kasteel Borckgreve aan den Rijn en het daarbij behoorendê dorp is het tooneel van de handeling- De burchtheer van de Borck greve is met andere kruisridders naar het Heilige Land, om boete te doen voor een misdaad. Later vernemen we, dat hij den zoon van Teun de Jager heeft dood geschoten, Deze heeft toen wraak geno men en den zoon van den graaf gestolen, maar de oude jager heeft den jongen graaf goed opgevoed en later, als de burchtheer terugkeert, neemt hij geen wraak, maar staat den jongen aan zijn vader af. Maar voor dit geschiedt, spelen zich tal van avonturen af met den ouden jager en den jongen Peter. De handeling in heel het boek is zoo vlot en de vertel trant zoo boeiend, dat men steeds, gretig verder leest. Hoe uitnemend is het leven op het kasteel, en van de poorters ge schetst, hoe prachtig zijn vooral die hoofdstukken, waarin het feest in het dorp beschreven wordt, de oude volksspe len, het prijsschieten. En. dan het weg voeren van Peter door de rakkers van den schout en de bevrijding met de hulp van zigeuners. De karakters zijn zeer goed geteekend, vooral dat van ouden Teun met zijn zielestrijd van wraak of vergeving, waarbij tenslotte het goede zegeviert, Teun de Jager is een boek, dat de jon gens niet één keer, doch meerdere malen zullen lezen. Het is een prachtig boek en iedere jongen zal het graag willen bezit ten. Wanneer ouders dus hun jongens op hun verjaardag, wanneer de oude Sint hen op het St. Nicolaasfeest of onderwij zers hen met het Kerstfeest willen verblij den, dan weten ze nu, waar ze dit mooie boek kunnen bekomen. En de jongens zullen evenals wij wenschen, dat de heer ten Napel nog meerdere mooie boeken zal schrijven. Zondagavond is in de tent der Noordhollandsche Tentzending, staande naast de Ned. Herv. pastorie aan den Velserduinweg de openingssamenkomst gehouden. Ondanks het minder gunstige weer was de tent stampvol. Dezen avond spraken Ds. W. Kroese en de heeren H. Stavinga en R. R. Posthuma. Het Her vormde Kerkkoor zong eenige liederen. lederen avond worden deze week sa menkomsten gehouden. Hedenmiddag en Zaterdagmiddag zijn er aparte samen komsten voor kinderen en morgenmiddag een samenkomst voor vrouwen. Het koor der Ned. Herv. gemeente te I Jmuiden-Oost, dat één of twee avonden per week op straat liederen zong, is wéder opgeheven. Tijdens de middagvoorstelling in Thalia kreeg Zondag een knaap een Loe- val van zeer ernstigen aard. Hij werd in een nabijgelegen vertrek gebracht en la ter per auto naar de ouderlijke woning vervoerd. Het Departement Noordholland van den Nederlandschen Bond van Schoen makerspatroons houdt morgen op het boschterrein in Velserduin, welwillend door de heeren A. en P. Bleeker afge staan, een landdag. Als sprekers zullen optreden de heeren W. Donker Pz. van Rotterdam, met het onderwerp „Waar moet dat heen?" en de heer M. D. Lau- kester van Amsterdam, met het onder werp „Waarom het controle-stempel?" Na de vergadering vereenigen de leden tober te IJmuiden en op 5 October te zich aan een gemeenschappelijken maal- Beverwijk werden nader besproken. Be- tijd, waarna een rondvaart door de ha- sloten werd ter verspreiding in schaftlo- vens wordt gemaakt en de werken voor kalen en op de visschersschepen Bijbel den bouw der nieuwe schutsluis worden bladen en geïllustreerde evangeliën be- bezichtigd. schikbaar te stellen. De inzending van de Kon. Ned. TT p/,., De heer A, A. van Rooijen, behaal- Hoogovens en Staalfabrieken a hier op ,de met iiVaSco" (Duitsche Herder), op de do Tentoonstelling voor Handel en In- gehouden keuring der Kon Ncd. politie. dustrie te Beverwijk is bekroond met een zilveren medaille. Een zoontje van den heer M. de W*. zette Zondagmiddag het paard van zijn vader op het Hanenland tegenover het station Velsen. De knaap had dat blijk baar meer gezien, althans hij bond een lang touw aan een paal en bevestigde het andere eind van het touw om dén nek van het paard. Kort daarop bemerkten eenige kinde ren, dat het paard snel rond liep en toen plotseling als dood bleef liggen. De eige naar van het paard had het geval ook ge zien en bevond, dat de knoop in het touw om den nek van het paard verkeerd was gelegd, zoodat het beest bijkans zichzelf geworgd had. Het dier bloedde reeds uit den mond. Nu werd het touw stuk ge sneden en wist men het paard weer op de been te brengen. hond-Vereeniging, litiehond. het certificaat als po- In den nacht van Vrijdag op Zater dag is een auto van D. V. alhier nabij de kruithaven van het Noordzeekanaal in den Spaarndammerpolder door kortsluiting in brand geraakt. De auto werd zwaar be schadigd. DE GEMEENTEBEGROOTING. Over de gemeentebegrooting voor 1928 kunnen wij het volgende meedeelen. Bij de ontvangsten treffen wij als batig slot van den gewonen dienst 1926 aan f 76.657, tegen f 51.024 vorig jaar. De uitgaven voor de jaarwedden der ambte naren ter secretarie enz. worden geraamd op f 66.662, tegen f 65.618 vorig jaar. met een nadeelig saldo van f 40.047, te gen f 39.520. Bij hoofdstuk VI, Openbare Werken, is voor onderhoud van straten en pleinen f 3362 meer uitgetrokken, n.l. f 68362, voor onderhoud der plantsoenen f 1450 meer, n.l. f 23.625. De gemeentereiniging vereischt f 95.075 tegen f 86.595. Het na deelig slot van dit hoofdstuk is f 146.503, tegen f 140.615. Bij hoofdstuk VIII, Onderwijs, is de post jaarwedden f 200.134, tegen f 194.422, idem voor Ulo -onderwijs f 23.493, tegen f 20.053; idem buitenge woon lager onderwijs f 13.761, tegen f 10.706; idem voorbereidend lager on derwijs f 15.723 tegen f 16.833. Voor het bijzonder lager onderwijs !s f 114.498 uitgetrokken, tegen f 116.304, voor het nijverheidsonderwijs f 25.522, tegen f 23.983. Bij post IX, Ondersteuning aan behoef- tigen en werkloozen, vinden we de post voor krankzinnigenverpleging f 3600 hoo- ger geraamd, n.l. f 48.600 en de post sub sidie instellingen voor maatschappelijk hulpbetoon op f 80,500 tegen f 75.500. Belastingen. De opbrengst der belastin gen wordt als volgt geraamd: gemeente lijke inkomstenbelasting f 726.000 tegen f 715.000; 80 opcenten op de hoofdsom der belasting op gebouwde eigendommen De Federatie Velsen der S. D, A. P. belegt heden, Woensdagavond, een open- i tl i- •- 'vangsten door het gemeentebestuur is uit bare vergadering in rhalia, waar eenige - - - - - - - Hoofdstuk II, Algemeen beheer, heeft f 67000 tegen f 64341; 5095 opcenten een nadeelig slot van f 80.429, tegen op de personeele belasting f 105.000 te- f 89.106 vorig jaar. Voor officiëele ont- gen f 97.500; 48 opcenten op de hoofd- raadsleden der Soc.-Dem. fractie het I woord zullen voeren over de verdeeling der Wethouderszetels, Er is gelegenheid tot debat. In de Maandag gehouden bestuurs- vergadering der afdeeling Midden-Ken- nemerland van het Nederlandsch Bijbel genootschap moesten een secretaris en een penningmeester worden aangewezen, wegens het vertrek van Ds. J. D. Boer- koel naar Watergraafsmeer en het be danken van den heer Ziegenhart ie Santpoort. Als secretaris werd benoemd getrokken f 1500, dat is f 1000 meer dan op de vorige begrooting. Voor hoofdstuk III, Openbare veilig heid, is het nadeelig slot f 159.175 tegen f 157.364. De jaarwedden voor de politie vorderen f 95.574, tegen f 95.383. Het on derhoud der brandbluschmiddelen wordt op f 1000 geraamd, legen f 600. Hoofdstuk IV, Volksgezondheid, heeft een nadeelig slot van f 23.647, tegen f 10.767 vorig jaar. De opbrengst van keur- en slachtloonen wordt geraamd op f 23000, dat is f 4000 meer. De kosten van den keuringsdienst ingevolge de vleeschwet bedragen f 10.196, tegen Ds. S. van Leeuwen, Geref. predikant al- f 10.071. De uitkeering aan het Rijk der hier en als penningmeester de heer R. R. Posthuma te IJmuiden-Oost. Van de kerken, die nog waren uitgenoo- digd om een bestuurslid aan te wijzen, had de Ned. Herv. Gemeente te Sant poort hieraan voldaan, waarvan als be stuurslid thans aanwezig was Prof. Dr, G. A. v. d. Bergh van Eysinga. De voor zitter, Ds. W. Kroese en de heer G. Voet brachten een kort verslag uit van de in Juni te Amsterdam gehouden algemeene vergadering van het Genootschap. De propaganda-vergaderingen op 4 Oc- ontvangst van keurloonen bij ingevoerd vleesch wordt geraamd op f 11650, tegen f 33500 op de vorige begrooting, waaruit men kan zien, hoe sterk de invoer van bevroren vleesch verminderd is. De ver goeding van het Rijk aan de gemeente voor de keuring van ingevoerd vleesch wordt dan ook geschat op f 3495, tegen f 10.000 vorig jaar. Door subsidie aan het Witte Kruis evenals verleden ken. som der dividend- en tantièmebelasting f 34.500 tegen f 22000; 50 opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting f 12.500 tegen f 9760; hondenbelasting f 6000 te gen f 5500; belasting op tooneel- en an dere vertoonïngen f 18000 tegen f 16000; belasting op gebouwde eigendommen f 84.000 tegen f 76.000. De uitkeering aan het Rijk van het aan deel in de kwade posten der plaatselijke inkomstenbelasting wordt geraamd op f 105.000 tegen f 102.500. Het totale batig slot van dit hoofdstuk wordt geraamd op f 866.699 tegen f 830.853. De winst van het gasbedrijf wordt ge raamd op f 102.488 tegen f 86.758 en die van de waterleiding op f 9891 tegen f 6274. Bij de uitgaven treffen wij nog aan f 9836 voor de herdenking van het 50- jarig bestaan van IJmuiden, kosten con certen f 600 en subsidie aan de Vereeni- ging voor Beroepskeuze f 400. De inkomsten en uitgaven van den ge- dienst wonen dienst worden geraamd op f 2.296.552, met een post onvoorziene uit- jaar f 4048 uitgetrok-gaven groot f 21.259 tegen f 12.440 op de vorige begrooting. Hoofdstuk V, Volkshuisvesting, sluit Door H. Achtste dag. Zaterdag. 's Morgens, heel in de vroegte, voeren we reeds door de Geirangerf jord. Aan boord was het vroeg dag en kort na vijf uur kon je al heel wat slaperige gezich ten op de dekken zien. Geen wonder, we zouden tegen zes uur reeds ,,De Zeven Zusters" passeeren, een beroemde sluierwaterval, die in zeven verschillende stroomen van groote hoogte naar beneden stort. En reeds zoo velen loopen voor één zusje! Zouden wij dan niet onze slaap laten voor zeven dier jonge dames? Te meer, daar ons een grootsch indrukwek kend schouwspel was voorspeld. Wij kwamen juist boven toen we aan de rechterzijde een groot rotsgevaarte, de Preekstoel genaamd, voorbij voeren. Een massaal stukje steen, eigenaardig van vorm, 'n 1500 M. boven het water uit! Stel je voor, een dominee, die daarop past! Ongeveer zes uur kregen we „De Zeven Zusters" in 't zicht. Laat ik maar direct zeggen, 't was een groote teleurstelling voor ons. Hadden we reeds te veel gezien en werden we te veeleischend, na al de watervallen, groot en klein, die we reeds hadden ontmoet op onzen tocht? Neen, ik geloof met recht te kunnen spreken van een teleurstelling. Het was weder de geringe watertoe voer, waaraan vele watervallen nu een maal bij tusschenpoozen lijdende zijn. Ik geloof dan ook dat de zusjes tijdelijk mei een zware bloedarmoede behept waren; vandaar de minder florisante aanblik, die jze vertoonden! Zelfs waren we van mee ning dat één der dames op stap was, daar we met den besten wil niet meer dan zes stuks in het vizier konden krijgen, „Dan is er een Siameesche tweeling onder!", was het snedige antwoord van een onzer leiders, van wien we gekscherend het ze vende meiske opeischten. Zachtjes, met stil gezette machines, gle den we „De Zeven Zusters" voorbij. De scheepskapel liet de Loreley hooren, doch zonder een traan te laten, lieten we de dames achter op de barre rotsen, in hun eeuwigdurenden gang naar omlaag. Reeds voor zeven uur bereikten we Merok en een goed kwartier later waren we alweer aan wal. Het dorp, gebouwd op een oude gletschermoraine, maakt een heel prettigen indruk. Het was ons even wel niet om het plaatsje zelf te doen; ons doel lag wat verder en hooger. 1 Vanaf Merok was een autotocht georga niseerd naar de meer dan 1000 M. hoo ger liggende Djupvandshut. De rit daarheen was zeer de moeite waard. Als een reusachtige serpentine kronkelt de weg zigzagsgewijze tegen de bergen op, met soms zeer stijle windingen en on gelooflijke bochten. En bij elke wending steeds weer het gezicht op onze boot, steeds verder weg in de diepte! Tot we achter de bergen verdwenen, om door zeer woeste en kale rotspartijen verder te klimmen naar de Djupvandshut. In en- ze wagen hadden we 'n bijzonder handige bestuurder, die snel reed en zeer scherp de bochten nam. Eerlijk gezegd, zaten we wel eens te griezelen, wanneer we met een gier de hoek omgingen en meteen ter zijde blikten in de steile dieptes vlak langs den weg. De Djupvandshut ligt aan een klein meertje, tn een groote kom tusschea de bergtoppen. Het uitzicht van dit eindpunt was dan ook beperkt. We vonden daar evenwel een andere attractie en wel een pak echte sneeuw! Nu is de sneeuw daar overdag wel wat in dooitoestand, doch het was en bleef niettemin sneeuw. Ge weet wat dit zeggen wil! Al spoedig was het dan ook een algemeene gooi- en stoeipartij. Daar zijn heel wat gezichtjes gewasschen en zeer vele balletjes uiteen gespat op de ruggen en hoofden der deel nemers! Tot we ten slotte werden opgetrommeld en, velen nog niet de sneeuw op 't lijf in de wachtende auto's werden geladen. Voorts ging het toen weer naar beneden, terug naar onze schuit, die direct na den middag koers zette naar Hellesylt, waar we na een dik uur varens aankwamen. Vanuit Hellesylt ging de tocht door het wilde woeste Norangsdal naar öie; een gedeelte ging te voet en de rest per auto of met paard en wagen. Het was inderdaad een zeer woest berglandschap, wat we doortrokken, som ber en grootsch, op sommige punten de kale, bijna loodrechte rotsen, zeldzaam imponeerend. Het was kil daar in het nauwe dal. Het levenbrengend zonnetje had in den loop der eeuwen weinig kans gehad het geheel wat liefelijker te ma ken; zelden dringt een koesterend straal tje over en tusschen de witgekuifde kop pen naar beneden. Op enkele plaatsen van het dal werd de allesomvattende een zaamheid, de sombere verlatenheid, tus schen de dreigend omhoog grijpende ijzi ge bergtoppen van een groote beklem ming. En onwillekeurig verstomde dan de lach en stokte het gesprek, wanneer we in het bleekgrauwe dallicht de meest trieste gedeelten van dit onherbergzaam oord doortrokken, We passeerden een geweldige bergaf- schuiving, in 1908 zonder eenige waar schuwing naar beneden gekomen. Bij het overzien van het terrein, was duidelijk deze catastrofe voor oogen tc brengen. Links van ons waren machtige, hoog en steil oprijzende rotsmassa's, waaruit een geweldige hap zich had los gemaakt en met donderend geraas naar beneden was komen storten. De duizen den M3 steen en gruis hadden alles wat hun in den weg kwam mede gesleurd, het dal versperd en de door het dal Ioopen- de rivier met één slag afgedamd. Voor dezen dam groeide het afgesloten rivier water in een minimum van tijd tot een nieuw meer, waarin het vlakbij liggende dorpje geheel werd verzwolgen. De over blijfselen der woningen waren in het hel dere meerwater nog duidelijk zichtbaar. Over de bergstorting, langs het nieuwe meertje, was de weg omgelegd; wat ver der in het dal zocht het riviertje, via het jonge meer, over den rand der steenstor ting verder zijn weg door het dal. Zoo werd in een oogenblik door een machtig natuurgebeuren het geheele as pect van het dal grondig gewijzigd. Dat was een groote bergafschuiving, die niet zoo dikwijls plaats heeft. De klei nere, van een handvol gruis tot een of „meerdere M3 puin, komen evenwel haast dagelijks voor in de gebergten. Zoo werkt de groote slooper, de Tijd, langzaam maar zeker voort aan de vervlakking der berg landschappen. De toppen verweeren, de dalen en meeren vullen zich en eenmaal, na duizenden en duizenden van jaren, zal de aardkorst de in haar vroegste jeugd gekregen bergrimpels en plooien hebben verloren. Onderweg, in een dalverbreeding, waar alles wat groener en fleuriger was, kwa men we een paar zilvervoskweekerijen i voorbij, die we daar nu heelemaal niet i zouden hebben gezocht. Een dier inrich- tingen hebben we bezien en Reit je even in zijn gevangenschap gade geslagen. Voor ons genoegen werden de beestjes wat extra gevoerd met visch, een tracta- tie, die de natuurlijke slimmerikken abso luut niet dankbaar stemden. We kregen y tenminste niets anders dan wat gegrijns t en gepiep, benevens een zuur luchtje, van de schuwe diertjes. Gedurende den geheelen tocht kwamen - we, buiten een paar woningen, slechts enkele herdershutten voorbij, bijzonder schamele verblijven, waar de hoeders der vrij onoogelijke bergkoeien, 's zomers hun verblijf houden. Het viel ons op dat de meeste dier hutjes waren gebouwd achter een groot rotsblok, bescherming zoekend tegen neervallend bergpuin. En de men- schen, als gedrukt door de voortdurende dreiging der hen omringende troosteloo- ze berggevaarten, zagen triest en gelaten en schenen gebukt onder een onzichtba- ren last. En men vraagt zich af wat die toch wel misdeelden bindt aan deze gru welijke verlatenheid, waarom zij niet reeds lang waren gegaan vandaar, om op te eischen hun deel van God's lieve zonf Intusschen had ons schip 55 zeemijlen omgevaren en lag bij onze aankomst te öie weer voor ons gereed. De druk jakke rende motorsloepen deden als altijd kwiek hun dienst en al spoedig was al het volkje weder present op ons drijvend tehuis. Voort ging het toen, terug door de Hjorundfjord, naar het laatste reisdoel in Noorwegen, de oude Hanzestad Ber gen.

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 1