Gemeenteraad ©verwerkte Zeauwea Mijultórdtrs Zeaawtebletten Vervolg Plaatselijk Nieuws IJmuiden. AGENDA. WOENSDAG. Thalia, Bioscoop, 8.15 uur. Thalia [Kleine zaal), Openbare vergadering S. D. A. P., 8 uur. Gebouw Leger des Heils, Bijzondere samen - komst, 8 uur. DONDERDAG. Veiserduin, Landdag Bond van Schoenmakers patroons, Thalia, Bioscoop, 8 uur, VRIJDAG. Thalia, Bioscoop, 8 uur. Koning Willemshuis, Openbare vergadering Nat. Chr. Geh. Onth, Vereen,, 8 uur. Nijs- Vergadering van 13 September 1927, Voorzitter de Burgemeester, Afwezig de heer Zwanenburg met kennisge ving. Voortgegaan wordt met de benoemingen, f vijf leden der commissie van bijstand voor onderwijszaken. Tegenwoordige samenstelling: Leden: H. Groeneveld, J. de Nobel, J. P, sen, P. F, C, Roelse en F, P. Vermeulen. Voorzitter; de Wethouder K. H, Tusenius, De heer Roelse stelt voor deze commissje uit te breiden. Het gebeurt meermalen, dat de voorzitter der commissie bij stemmingen den doorslag moet geven. Spr, wijst er op, dat er thans ook weer een vrouwelijk raadslid is en inzake onderwijszaken is voor de vrouw een mooie taak weggelegd. Waar sprekers fractie bij de huidige verhoudingen er prijs op stelde, dat spr, deel blijft uitmaken van de commissie, hoopt spr. dat de raad zijn voorstel zal aanne^ men. De heer Vermeulen zegt niet voor uitbreiding der commissies te zijn. Bovendien is aan het voorstel een toelichting gegeven, waarin spr, niet kan meegaan,. Het zou iets anders zijn, als de fractie besloten had den zetel in de commis- ter beschikking te stellen van het vrouwe lijk lid. De Voorzitter zeide, indien hij mocht stem men ook zijn stem op een vrouw te zullen uit brengen. Maar spr. zou het ook logisch vindi als' men den zetel beschikbaar stelde voor hei vrouwelijk lid, De heer Sluiters vindt het vreemd, dal de voorzitter der commissie meestemt. De Voorzitter zegt dat dit ook niet volgens de verordening is, Spr. merkt echter op, dat de commissie advies uitbrengt aan B, en W. en dat daarbij ook steeds de meening der minderheid wordt meegedeeld. Mevr, van Veen zegt dat zij gaarne het zesde lid d^r commissie zou willen worden, maar geenszins wil zij- de plaats innemen van den heer Roelse. Het voorstel-Roelse wordt met 13 tegen 7 stemmen verworpen. Vóór de soc.-democrati- sche en vrijz. democratische leden. Benoemd worden de heeren Roelse, de Nobel, Langendijk, Groeneveld en Vermeulen. g, twee leden der commissie van overleg voor de ambtenaren. Aftreding: A, ten Broeke en P. F, C, Roelse. Benoemd worden de heeren ten Broeke en de Vries, De heer Roelse had verzocht geen stem men op hem uit te brengen, L twee leden der commissie van overleg voor de werklieden. Aftreding: C. P. J. Maas en W. F. Visser, Benoemd worden de heeren Maas en Visser, i, twee leden der commissie van overleg voor de politie-ambtenaren. Benoemd worden de heeren Walerlander en Bosman, j. drie leden en twee plaatsvervangende le den van de reclame-commissie inzake vergun ningsrecht. Tegenwoordige samenstelling: Leden: H. Homburg, J. de Nobel en J, Zwa nenburg. Plaatsvervangende leden; G, P. Langendijk en I W. F. Visser. Benoemd worden de aftredende leden, k. twee leden der commissie inzake het ver schaffen van productieve werkgelegenheid. Aftreding: A. ten Broeke en W. F. Visser. Voorzitter: de Wethouder J. C, Dunnebier. De Raadscommissie inzake steunverleening, bestaat uit de leden der eerstgenoemde com missie. Benoemd Waterlande: 1. twee gedelegeerden der gemeente in het bestuur der Vereeniging voor Nijverheidsonder wijs in Kennemerland, Aftreding: J, E. Sluiters en K. H, Tusenius. Benoemd worden de aftredende leden, in. vijf leden van de commissie ad hoe tot onderzoek naar de werkwijze van de schoon heidscommissie- Aftreding: A. ten Broeke, C. P. J. Maas, P. F. C. Roelse, K, H. Tusenius en F, P. Vermeulen De heer Tusenius stelt voor deze commissie op te heffen. Spr. ziet liet nut dezer commissie niet in. Om goed werk te doen, móet er mede werking van de klagers van indertijd zijn en die medewerking is er niet. De commissie moet niet een kapstok zijn, waaraan alle klachten worden opgehangen. De heer Bosman zegt dat deze commissie in dertijd er is gekomen op voorstel van den heer Tusenius. Dezé is dus ook niet met de klachten gekomen. Spr. zegt dat particulieren bang zijn met klachten te komen, omdat zij kopschuw zijn voor de gevolgen Spr. acht het beter de Schoonheidscommissie op te heffen, De heer ten Broeke zegt dat het werk der commissie tweeledig is, Spr. zegt dat om beter te werken de instructie der commissie verbeterd kan worden. De heer Roelse is er tegen om de commissie op te heffen. Spr. zegt dat voor een paar weken juist een rapport van bouwondernemers is Inge komen. De heer Vermeulen zegt voorzitter dezer com missie te zijn, maar het resultaat is zoo, dat bij kans niemand zich durfde uitspreken, omdat men bang was de dupe te worden. Spr. vindt het ook beter de heele Schoonheidscommissie op te heffen. De heer Visser zegt niet vóór het voorstel te zijn, ómdat men een bijbedoeling heeft, n.l, op heffing der Schoonheidscommissie. De heer Maas is ook vóór opheffing omdat de heer Vermeulen gelijk heeft, en teekeningen maken kort geld. De heer de Nobel acht het een ernstig feit, dat men bij een raadscommissie de klachten niet durft uilen. Spr, meent echter te weten, dat de afdeeling van den Ned. Aannemersbond binnen kort met klachten zal komen. De heer Sluiters is tegen opheffing. Spr. vindt beter, dat de klachten naar voren worden ge bracht door het bestuur van den Ned. Aanne mersbond, Dan kan goed werk worden gedaan. De heer Schaar wil ook verbetering. Het moet niet zoo zijn, dat de menschen bepaalde teeke- worden de heeren ten Broeke en naars kiezen, omdat ze met anderen niet klaar komen. De heer Tusenius zegt dat de fout ligt bij de Schoonheidscommissie, die niet werkt volgens instructie van den raad, maar met vrij mandaat, De commissie geeft al advies, vóór de bouwaan- vragen ingekomen zijn. Spr, verwacht veei meer van een interpellatie van raadsleden. De Voorzitter zegt dat de Schoonheidscommis sie geen vierde bestuursorgaan is, daar B, en W. meermalen een afgekeurd plan hebben goedge keurd. De heer Tusenius zegt dat de fouten gemaakt worden vóór de aanvragen bij B, en W, inko men, dan handelt de commissie vaak terroris tisch. De heer Dunnebier zegt dat uit de besprekin gen is gebleken, dat de Schoonheidscommissie nog zeer noodig is. Laat de commissie blijven bestaan en straks de opmerkingen van den heer ten Broeke ter harte nemen. De heer Tusenius trekt zijn voorstel in. In de commissie worden benoemd de heeren Maas, Roelse, Bosman, ten Broeke en Mevr, van Veen, vier leden van de commissie ad hoe, welke een onderzoek zal instellen op welke wijze voor deze gemeente het best de nazorg voor volwas senen ter hand zou kunnen worden genomen. Aftreding: P. Bosman, H. Groeneveld, H. Hom burg en P. Schaar. Voorzitter: de Wethouder IC. H. Tusenius, Benoemd worden Mevr. van Veen en de hee ren Bosman, Groeneveld en Homburg, vier leden van de commissie ad hoe, welke de mogelijkheid zal onderzoeken van de stïch' ling van een volkshuis in het midden van net te bouwen woningcomplex tusschen den spoor weg Velsen-Driehuis en den Zeeweg, Aftreding: P. Bosman, A, ten Broeke, C, P. J. Maas en P. F, C, Roelse. Voorzitter: de Wethouder K. H, Tusenius, Benoemd worden Mevr. van Veen en de hee ren Bosman, Maas en Sluiters, p. vier leden van de commissie ad hoe, wel ke zal onderzoeken het vraagstuk der oever verbinding te IJmuiden. Aftreding: J, A. Dalmeijer, H. Groenev de Nobel en J, Zwanenburg. Voorzitter: de heer J. C. Dunnebier, Gekozen de aftredende leden, q, twee leden van de commissie ad hoe tot onderzoek naar de mogelijkheid van de ting van een bad- en zweminrichting. Bij raadsbesluit van 11 Juli 1927 werd tot de instelling van deze commissie besloten. Het derde lid, tevens Voorzitter, wordt aange wezen door den Voorzitter van den Raad uit het Dagelijksch Bestuur, De heer Roelse stelt voor het aantal leden dezer commissie op 5 te brengen. De Voorziiter acht dit niet noodig, h-en klei nere commissie werkt veel vlugger. Het is trouwens te laat voor dit voorstel. Benoemd worden de heeren Baarda en Maas. r. 3 leden der Commissie voor Velserbeek. Den 27 Januari 1925 werd door den raad be sloten alles wat op Velserbeek betrekking heeft, in handen te stellen van één groote commissie, n.l, den Raad zelf. B. en W. achten het ge- wenscht hierin eene verandering te brengen en in te stellen eene vaste commissie van bijstand. Zij stellen voor daartoe te besluiten. In een volgende vergadering zal den raad -dan ter vast stelling worden, aangeboden eene verordening, regelende den werkkring dier commissie, Heti aantal leden kan bepaald worden op 3, De be noeming kan thans reeds geschieden. Het is de bedoeling dat de burgemeestér als .oorzitter der commissie zal optreden. De heer Visser zegt dat thans van de zaken voor Velserbeek weinig terecht komt, Maar een commissie van drie leden acht spr. te klein. Spr. stelt voor het aantal leden op 5 te brengen. De Voorzitter acht 3 leden voldoende. Uit breiding is niet noodig, daar de politiek met Velserbeek niets te maken heeft. De heer Schaar is het daarmede niet eens, Spr. zegt dat het antwoord op de vragen van spr. over het beschikbaar stellen van Velser beek aan organisaties daar het bewijs van is. De heer Vermeulen zegt dat de commissie niets te maken heeft met de door den heer Schaar bedoelde zaken. De commissie i's alleen voor technische zaken, De heer Visser blijft bij zijn voorstel, Spr. zegt dat het bij de stemming toch tusschen partijen kalmeerers en worden gesterkt door da Zenuwstillende en Zenuwsterkende Glazen Buisje 75 ct Bij Apotb. en Drogisten J, stich- De heer Bosman zegt dat tot voor kort de voorzitter sterk tegen een commissie voor Vel serbeek was. Spr. vraagt waarom de voorzitter zoo veranderd is. De Voorzitter: Omdat de heer Bosman het voorstel deed tot het benoemen eener commis sie en omdat dit uit den boezem van den raad kwam, heeft spr. hier gehoor aan gegeven. De heer Roelse acht het gewenscht, dat, waar Velserbeek het bezit van de geheele gemeente is, de raad in al zijn geledingen in de commis sie vertegenwoordigd is. De heer Schilling wenschl op te merken, dat weinig gebleken is van een verdeelen der zetels over alle partijen in de commissies. De heer Visser: Het gaat nog al. De heer Schilling: Eerst bij de laatste stem ming heeft men bemerkt, dat het niet goecl ging- Het voorstel-Visser wordt met 12 tegen S stemmen verworpen. Vóór Mevr. van Veen en de heeren de Nobel, Bosman, de Vries, Roelse, Schaar, Visser en Dalmeyer. Benoemd worden de heeren Handgraaf, Baarda en Groeneveld. 3. Loting ter vaststelling van de beide afdee- lingen van den Gemeenteraad. Ingevolge art, 43 van het reglement van orde voor de vergaderingen van den Gemeenteraad moet hiertoe worden overgegaan. De eerste afdeeling zal bestaan uit de leden Tusenius, voorzitter; Dunnebier, plaatsvervan gend voorzitter; Handgraaf, Schaar, Bosman, Baarda, Sluiters, Waterlander, Vermeulen, de Nobel, ten Broeke, v, d. Steen en Krijger. De tweede afdeeling zal bestaan uit de le den Nijssen, voorzitter, Schilling, plaatsvervan gend voorzitter; Homburg, Langendijk, de Vries, Mevr. van Veen, Roelse, Dalmeijer, Visser, Zwanenburg, Maas en Groeneveld. De heer Visser vraagt te mogen ruilen met den heer de Nobel. Dit wordt goedgevonden. Ingekomen stukken. Ingekomen zijn de volgende stukken: Brieven van Gedeputeerde Staten omtrent ter goedkeuring ingezonden raadsbesluiten. Een schrijven van M. K. Hofstede, waarin hij mededeelt, dat hij ontslag neemt als lid der schattingscommissiën Rijksinkomstenbelasting, standplaats Velsen en IJmuiden, Mededeeling. Naar aanleiding van het verzoek van den Aan de agenda wordt toegevoegd: Punt 2a, Wijziging van het reglement van or de voor de vergaderingen van den Gemeente raad. Den 6 September j.l. werd door den raad be sloten het aantal wethouders uit te breiden en te bepalen op vier, In verband hiermede is het noodig de 2e alinea van artikel 43 van liet Reglement van orde voor de vergaderingen van den Gemeente raad te wijzigen en te lezen als volgt: „(2) Vóór de loling, in de eerste alinea van dit artikel bedoeld, worden twee van de vier weihouders bij loting, elk als voorzitter van één afdeeling aangewezen; de overige wethouders worden bij loting aangewezen als plaatsvervan gend voorzitter." Goedgekeurd. Punt 4. Vervolg ingekomen stukken. Een adres van J, D, Krispijn te Amsterdam, waarbij hij verzoekt voor een gemeentebetrek king in aanmerking te komen. Voor kennisgeving aangenomen. Een adres van J. N. Bos, Secretaris van het Leger des Heils (afd. IJmuiden) waarbij wordt erzocht een lokaal van school LI ter beschik king te willen stellen voor het houden van een Zondagsschool, eiken Zondagmiddag tusschen 12 uur en 1.30 uur (in handen van B. en W. te stellen om advies). Mededeelingen, Door Burgemeester en Wethouders is de vol gende verdeeling der bestuurslunctiën vastge steld; Burgemeester: keuringsdienst, geneeskundige dienst, Velserbeek en plantsoenen, takken van dienst volgens de wet; Wethouder J. C, Dunnebier: openbare werken, volkshuisvesting, reinigings- en ontsmettings- dienst, grondbedrijf; Wethouder J. P. Nijssen: financiën, verificatie; Wethouder K. H. Tusenius: onderwijs, gasbe drijf, waterleiding; Wethouder D. F. G. Schilling: sociale aangele genheden. Het beheer over de boekhouding der bedrij ven blijft bij den betrokken Wethouder, Omtrent de bekleeding van het voorzitter schap der commissiën is de volgende regeling van kracht geworden: Burgemeester: voorzitter der commissie van voorbereiding voor de plaatselijke strafwetge ving, commissie van overleg voor de politieamb tenaren; commissie voor Velserbeek en de plantsoenen; v Wethouder J. C, Dunnebier: voorzitter der commissie van bijstand in bel beheer der open bare werken en der commissie ad hoe, welke zal onderzoeken het vraagstuk der oeververbin ding te IJmuiden; Wethouder J. P. Nijssen: voorzitter der com missie van bijstand voor de financiën en plaats vervangend voorziiter der commissiën van over leg voor de ambtenaren en werklieden; Wethouder K. H, Tusenius: voorzitter der commissie voor gas en water en der commissie van bijstand voor onderwijszaken; Wethouder D. F. G. Schilling: voorzitter der commissiën van overleg voor de ambtenaren en werklieden, der commissie inzake het verschaf fen van productieve werkgelegenheid (raads commissie i.z. steunverleening), der commissie ad hoe, welke een onderzoek zal instellen op welke wijze voor deze gemeente het best de na zorg voor volwassenen ter hand zou kunnen worden genomen, der commissie ad hoe, welke de mogelijkheid zal onderzoeken van de stich ting van een volkshuis in het midden van het te bouwen woning-complex tusschen den spoorweg Velsen-Driehuis en den Zeeweg en der commis sie ad hoe tot onderzoek naar de mogelijkheid van de stichting van een bad- en zweminrich' ting. In de volgorde hieronder aangegeven, zal bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis van den Burgemeester diens ambt worden waarge nomen: 1. Wethouder J. C. Dunnebier, 2. Wethouder J, P. Nijssen, 3. Wethouder K. H. Tusenius, 4. Wethouder D, F. G. Schilling. De heer de Nobel zegt naar aanleiding van de mededeeling van werkzaamheden der leden van het college van B, en W., dat wanneer ooit ge demonstreerd is tegen vier veethouders, dit bij deze verdeeling het geval is, Prae-advies op een adres van P. J. van der Linden en C. P. Damme, respectievelijk Voor zitter en Secretaris van de afdeeling IJmuiden van den Cenfralen bond van transportarbeiders, waarbij wordt verzocht eene Commissie van on derzoek en advies te benoemen, om eventueele klachten over chauffeurs van autobussen in deze gemeente te onderzoekeu. De behandeling van deze zaak werd 19 April 1927 aangehouden, totdat door den Kan'onrech- ter een uitspraak zou zijn gedaan, inzake de door Hendrik Bolwijn tegen de gemeente inge stelde rechtsvordering. Den 5 Augustus, j.ï. is het vonnis gewezen en eischer niet ontvankelijk verklaard. De heer Visser zou deze zaak willen losmaken van de indertijd ingestelde vordering, Spr, zegt dal hier thans tal van autobussen rijden en er kunnen overtredingen zijn, die vallen buiten den strafwetgever. De overheid heeft wel te waken voor de veiligheid, maar waar de over heid aan de werkgevers kan eischen overtre ders te straffen, kan hier soms sprake zijn van willekeur, Daarom wordt de instelling dezer commissie gevraagd. Het advies dezer commis sie zal bevredigend kunnen werken, Spr- zegt te weten, dat in LIaarlem zulk een commissie is, De heer ten Broeke zegt zich moeilijk te kun nen voorstellen een goéde werking dezer com missie, liet zou een ldaehtenbureau worden. De Voorzitter zegt bang te zijn voor com missies van derden. Want men kan besluiten, maar spr. behoudt als hoofd der politie steeds alle rechten. Spr, zegt dat de heer Visser zich opwerpt als verdediger van menschen, waarop spr. nog heel wat aan te merken heeft'. De heer Sluiters onderschrijft dit en noemt klachten over het optreden van autobusbestuur- ders op den hoek Stationsweg-Briniostraat te IJmuiden, De Voorzitter zegt dat de klachten over de chauffeurs legio zijn. Dagelijks krijgt spr. klachten. De heer Schilling zegt dat de heer Visser de twee zaken scheidt en dit is niet juist, Spr. zou wel voor een scheidsgerecht zijn, als er een overeenkomst was tusschen de autobusonderne- -- .e... ..O. vt.ii.civ vein usii uvereenKonisi was tusseuen de heer Vermeulen in de vergadering van 11 Juli! mers, de chauffeurs en B. en W. j.l. betreffende de bestrating van den Hagelin- 1 De heer Visser zegt niet de fouten der chauf- gerweg is bi, de stukken voor de leden ter fn- feurs te willen verdedigen. De toestand zal perst zage gelegd een rapport van den directeur van j beter worden, als de overheid de dienstan be- openbare werken. heerl. Maar de rechtszekerheid der chauffeurs is niet voldoende, omdat de eigenaars straffen, terwijl deze weer afhankelijk zijn van B, en W. De Voorzitter zegt dat de betrokkenen dit maar met de organisaties moeten uitmaken. Spr. zegt dat als B. en VV. een straf eischen, dit wel noodig is. Hel prae-advies van B, en W, nomen met 15 legen 5 stemmen. Tegen de soc.- democratische leden. Wijziging van het raadsbesluit dd. 5/11 Juli 1927, tot verkoop van grond te Velsen. De heer Vermeulen zegt dat de eischen van de regeering bijna niet zijn in te willigen, De re geering neemt alle rechten voor zich en ont neemt aan de gemeente alle rechten. Als ei schade ontstaat, zoodat de gemeente het mis schien niet kan betalen, wordt niet het alterna tief gesteld, dat de gemeente de gronden terug kan nemen. De heer Bosman vraagt of de gemeente geen gevaar kan, of er niet ergens een addertje schuilt, want de gemeente heelt niet de minste rechten. Is er onderzocht, dal de gemeente er niet in kan vliegen. De heer Dunnebier zegt dat het hier een koop- acte van het Rijk geldt, die voor alle aankoopen door het Rijk geldt. Het voorstel wordt goedgekeurd. Tegen de heer Vermeulen, Prae-advies op een verzoek van het bestuur der vereeniging tot bevordering van het gesticht van het Arme kind Jezus, gevestigd te Bimpel- veld, Huis Loreto, om de benoodigde gelden uit de gemeentekas beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van schoolineubelen ten behoeve van de RA. Meisjesschool te Velsen. Door den raad werd den 2 Augustus j.l, om advies in handen van B. en W. gesteld een ver zoek van het bestuur der bovengenoemde ver eeniging dd. 24 Juli 1927, om de benoodigde gelden uit de gemeentekas beschikbaar te stel len voor de aanschaffing van eenige schoolmeu- belen ten behoeve der door haar beheerde R.K. Meisjesschool, gelegen aan de Corverslaan, No, 19, te Velsen, waarvan de kosten worden ge raamd op f 354.50, Daar de aanvraag aan de wet voldoet stellen B, en W. voor, de gevraagde medewerking te verleenen. Goedgekeurd. Benoeming van vier tijdelijke leeraren aan de Handelsavondschool, B. en W. stellen voor; voor den cursus 1927/ 1928 de volgende personen te benoemen tot lij delijk leeraar aan de Handelsavondschool, inhei vak achter ieders naam vermeld: a, C. E, Coppée, Nederlandsche taal, voor ten hoogste 5 uren per week; b, W, Renes, Engelsche taal, voor ten hoog ste 4 uren per week; c, F, de Vries, boekhouden, voor ten hoog ste 2 uren per week; d, S. v. d. Werf, handelstekenen, voor ten hoogste 2 uren per week. Wordt goedgekeurd. Stichting van een houten huïpschooï, bevat tende 2 leslokalen, op het terrein van school D te IJmuiden, De heer Sluiters zegt weinig te gevoelen voor houten hulplokalen, 2e komen spr. te duur,1 Er moeten toch steenen fundeeringen komen en ook schoorsteenen. Als er lokalen noodig zijn, heeft spr. liever twee steenen lokalen. Het zal toch ook wel even duren, alvorens de lokalen klaar zijn, Spr, wijst er op, dat de Julianaschool aanbesteed is. Als deze school klaar is, zal de gemeente de beschikking krijgen over vier lo kalen van de oude Burgeravondschool. Spr, acht deze uitgave van f 9000 niet geoorloofd. De heer Roelse gaat mee met het voorstel, Sp"r. zegt dat B, en W. dezen toestand hadden kunnen voorzien. Spr. vraagt hoe ver het nu staat met de stichting van een nieuwe openbare school de richting van Driehuis. Spr, zegt dat men nu wel vigileeren zal op de lokalen van de oude Burgeravondschool, maar dat is geen blijvende oplossing, De heer Vermeulen is het voor een groot ge deelte met den heer Sluiters eens. De hulplo kalen zouden wel wat kleiner kunnen. Nu ech ter in Santpoort de bijzondere school komt, zul len wij het er wel over eens zijn, dat de nieuwe openbare school niet te Santpoort, maar te Driehuis moet komen. Spr. vraagt of een voor stel tot den bouw dier nieuwe school niet spoe dig den raad kan bereiken en of de hulplokalen niet kunnen wachten. De heer Groeneveld is vóór het voorstel. De kinderen worden er de dupe van en liet duurt nog een half jaar, voor de Julianaschool klaar is, De heer Tusenius zegt dat het college vóór het optreden van den nieuwen raad aan den direc teur van openbare werken opdracht heeft gege ven tot het maken van een plan voor den bouw eener nieuwe school te Driehuis, men had ge dacht aan den grens van het van Heystpark. Spr. zegt dat de heer Vermeulen gelijk heeft, er ligt reeds een plan van de school aan de Had- leydwarsstraat, dat best gebruikt kan worden, Spr. zegt dat het college homogeen is om de school zoo spoedig mogelijk te stichten en als de zaak in de commissie voor onderwijszaken is geweest, kan het voorstel den raad bereiken. Spr. zegt dat de hulplokalen ook elders noo-, dig kunnen zijn, want telkens doet zich de be hoefte aan schoolruimte voor. De Julianaschoo' acht spr. ook niet zeer geschikt en dit. gebouw zou misschien straks gebruikt kunnen worden als centraal gebouw voor het gereorganiseerde vervolgonderwijs. De heer Bosman vraagt of het van Heyst-park wel de geschikste plaats is voor de nieuwe school. De heer Tusenius zegt dat de commissie voor onderwijszaken daarover zal oordeelen. Maar spr, gelooft dat ongeveer op die plaats de nieu we school moet komen. Daar wordt zoo druk gebouwd, dat ontlasting van de scholen te IJmuiden-Oost straks noodig is, De heer Sluiters blijft bezwaren opperen te gen tijdelijke lokalen. In de praktijk zullen die niet voldoen. Het voorstel wordt goedgekeurd. Tegen de heeren Sluiters en Vermeulen. Crediet voor de aanschaffing van leermidde len ten behoeve van de Ulo.-school te IJmuiden, Het gevraagde crediet van f 658 wordt toe gestaan. Wijziging der verordening, op het gebruik van het park „Velserbeek". Door den raad werd deze verordening den 2 Augustus j.l. aangevuld met een artikel" 6a be treffende het wielrijden op rijwielpaden. Naar de meening van Gedeputeerde Staten behoort de in dat artikel aan den Burgemeester toegekende bevoegdheid tot de laak van het college, B. en W. kunnen zich met deze opvat ting vereenigen, en stellen dan ook voor, het ar tikel in dien zin gewijzigd opnieuw vast te stel len. Wordt goedgekeurd. Verstrekken van eene jaarlijksche üitkeering aan Me;. Wed, K, C, Hendriksvan der Horst te Velsen, Door den raad werd bij besluit van 20 Febr. 1923 aan P. Hendriks, oud-waagmeester een toe- ontvangen, Zij is bereid aan de gemeente eene crediet-hypotheek te verstrekken op hare eigendommen tot een bedrag gelijk aan de aan haar uit te keeren bedragen, opdat de gemeen te bij haar overlijden, de verstrekte gelden, voor zoover mogelijk, kan terugbekomen, wordt aarge- B, en W, hebben tegen inwilliging van het verzoek onder dit beding geen bezwaar en stel len dan ook voor, daartoe te besluiten. Wordt goedgekeurd. Vervanging van belastingverordeningcn, enz. betreffende het bij Velsen gevoegd deel der op geheven gemeente Spaarndam. Goedgekeurd. Aanbieding van de begrootingen voor 1928: a. van de gemeente; b. van het Grondbedrijf; c. van het Gasbedrijf; d. van de Waterleiding; e. van het bedrijf Openbare Werken; f- van het bedrijf Reinigings- en Ontsmet- tingsdienst; g. van den Ophaal- en Stortingsdienst; h. van de Burgerlijke Instellingen van Maat schappelijk Hulpbetoon; i. van de Gezondheidscommissie; j, van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs; De memorie van toelichting tot cfe gemeente- begrooting, zoomede de onder letters b, c, d, e, f, g, en li genoemde begrootingen zullen zoo spoedig mogelijk in druk aan de leden van den Raad worden toegezonden. De begrootingen zullen aan de Financiëele commissie worden gezonden. Onbewoonbaarverklaring van woningen- Het voorstel tot onbewoonbaarverklaring van eenige woningen wordt goedgekeurd. Prae-advies omtrent het verzoek van de te Velsen gevestigde Vereeniging tot Bevordering van Voorlichting bij Beroepskeuze om gebruik van een lokaal in het gemeentehuis en een lo kaal in het dienstgebouw te IJmuiden. Dit verzoek werd 2 Augustus 1927 in handen van B, en W. gesteld om advies. Zij stellen thans voor, onder de gewone voorwaarden, be schikbaar te stellen een lokaal van het dienstge bouw aan het Willemsplein te IJmuiden en een door B. en W. aan te wijzen lokaal van het ge bouw, waarin school E is gevestigd. De heer Groeneveld is dankbaar voor de te gemoetkoming, maar vraagt of ook de kamér van den schoolarts in het gemeentehuis niet mag worden gebruikt. Spr. zegt dat de school arts ook zijn medewerking wil verleenen. De Voorzitter zegt dat er steeds gebrek aan ruimte in het gemeentehuis is. De heer Vermeulen zegt de kwestie van de lokalen gaarne aan B. en W. over te laten. Wat de medewerking van den schoolarts betreft, spr. hoopt dat die niet gaat ten koste van de hoofd zaak. In de eerste plaats is de gemeentelijke geneeskundige schoolarts. De Voorzitter zegt in dezen geest met den ge meentelijken geneeskundige te hebben gespro- De heer Groeneveld zegt dat de betrokken kinderen pas van school komen en spr, ziet hier wel een taak voor den schoolarts. De Voorzitter zegt dat er ook statistieken aan vast zitten en dat vereischt veel werk. De heer Roelse zegt dat deze vereeniging zulk nuttig werk doet, dat spr. voor haar zou willen afwijken van de gewone voorwaarden, die gelden voor het beschikbaar stellen van gemeenteloka- len. De Voorzitter zegt dat het niet aangaat hier over zoo maar op eens een beslissing te nemen. Daar zit meer aan vast. De heer Vermeulen waarschuwt daar ook voor. Het voorstel van B. en W. wordt goedge- Prae-advies op een verzoek van Mej. W. Th. Nieborg om overplaatsing als onderwijzeres van school AI te IJmuiden naar school F te Santpoort, De heer Roelse heeft bezwaar tegen het voor stel, omdat dan aan school AI een wachtgelder moet benoemd worden. Spr. vraagt of aan die school niet een lijdelijke leerkracht kan worden benoemd, De heer Tusenius zegt dat dit wel gaat. j Het voorstel wordt goedgekeurd, De voorzitter houdt de rondvraag. De heer Homburg vraagt verbetering van de Eschdoornstraat, Het is meer een zandweg dan een straat. - De heer ten Broeke vraagt inlichtingen betref fende het betalen der hypotheekrenten. Spr. meent dat teveel wordt betaald, daar het be drag der laatste aflossing voor de rentebetaling, niet in mindering wordt gebracht. De Voorzitter zegt onderzoek toe. De heer Schaar vraagt of het juist is dat een valide arbeider in Velserbeek in tijdelijken dienst f 14 per week verdient. De heer Dunnebier zegt dat het hier hulp bij 't boomen rooien betreft. Het is geen valide ar beider en de man was eerst steuntrekkend. De heer Dunnebier zegt dat de raad indertijd een bespreking van het rioleeringsplan wensch- te. De Mij. Mabeg te Utrecht heeft gevraagd; wanneer de raadsleden kunnen bijeenkomen ter bespreking van het plan. Besloten wordt deze bijeenkomst volgende week Dinsdagavond te houden. Hierop wordt de vergadering gesloten. Maandag j.l. vond een onderhoud plaats tusschen de heeren Kamper en Ras, eigenaren van de Burgemeester Gravensteyn UK. 272 en het Bestuur der IJmuider Federatie, inzake ver zekering voor ongevallen en ziekte van de op varenden van dit schip. Er hadden zich reeds enkele ongevallen aan boord voorgedaan, waar uit gebleken was, dat de door genoemde eigena ren bij den Staat gesloten verzekering nadeelig was voor de betrokken opvarenden, daar uit sluitend 70 van het dagloon vergoed werd en dan nog alleen bij ongevallen. Door aansluiting bij de Verzekeringsvereeni- ging Vischvaart-Onderlinge „IJmuiden", zou niet alleen ook in geval van ziekte gedurende een aantal weken 70 van het dagloon worden vergoed, maar tevens ook de kosten van verple ging en heel- en geneeskundige behandeling en medicijnen. Overeengekomen werd dat gedurende de maand September, waarover de premie reeds was betaald, de verzekering nog bij den Staat zou blijven en dat gedurende die maand de ree- derij het niet bij den Staat verzekerd risico zelf zou dragen en dat na afloop van die maand de reederij zich zou aansluiten bij genoemde Ver- :ekeringsvereeniging. Het Bestuur der IJmuider Federatie zal zich eveneens met den eigenaar van de van IJmuf- x ^uuuk.!,, uuu-waagmeesier een toe- eveneens met den eigenaar van de van IJmuI- lage verleend van f 200,per jaar. LIendriks is j den varende stoomtrawlers VL. 9 en VL. 10 In den 25 Juji j.l. overleden en de weduwe heeft' verbinding stellen, opdat ook voor deze sche- verzocht jaarlijks een gelijk bedrag te mogenpen dezelfde gunstige regeliug wordt getroffen.

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 2