ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN YerschQnt Woensdags k Zaterdags Officieel Plaatselijk Nieuws IJmuiden. Geschikt voor aïie - Bouwdoeleinden - Steenfabriek H. Butzer, Hoogovens IJmuiden. Op stap met de „Monte Olivia" No. 91 Zaterdag 17 September 1927 12e Jaargang IJ MUIDER COURANT el Abonnementsprijs: f 1.per 3 maanden, franco per post f 1.35. Abonne menten worden aangenomen aan het bureau en bij de Agenten, Advertentiën 2 maal achtereenvolgens opgegeven op het gewone tarief, worden kosteloos nog een derde keer opgenomen in het eerstvolgend Woensdagnummer. Advertentiën voor de Adreslijst, 6 plaatsingen van dezelfde tekst (onver anderd) f 4.13 plaatsingen (dus 3 maanden achtereen) f 8. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m, en VRIJDAGS tot 4 uur n.m, Tot plaatsen van advertentiën van buiten de gemeente Velsen in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie-bureau P. F. C. Roelse, IJmuiden, Uitgave van de N.V. UITGEVERS-MIJ. „IJMUIDEN" Adres voor Redactie en Administratie N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL WILLEMSPLEIN 11 TELEFOON 153 IJMUIDEN Ingezonden mededeelingen 40 cis. per regel. Advertenties van 1 tot en met 5 regels f 1.—, iedere regel meer 20 ets, Compact gezette adverten ties van 1 tot en met 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings-advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbetaling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties „adres bureau van dit blad" 10 ets, extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets in rekening gebracht. Bovenstaande regelprijzen worden met 5 cent verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen, dit nummer bestaat uit twee bladen. eerste blad. Losse nummers van de IJMUIDER COURANT zijn a 5 cent steeds verkrijg baar aan ons Bureau, Willemsplein 11; in Sinjewel's Boekhandel, hoek F rogerstraat Boekhandel P. F. C. Roelse, Kanaalstraat; Boekhandel Arends, Oranjestraat; Boek handel J. Ramp, De Rijpstraat, hoek Wil lem Barendszstraat; te IJ muiden-Oost bij Boekhandel J. WRaadman, Trompstraat, Boekhandel Gelderman, hoek Lagersstraat en Ratelsstraat; Boekhandel F. v. d. Grijn, Kalverstraat; te Santpoort in den Boekhandel P. v. Meurs, Rijksstraatweg. Begrootingen over 1928a Burgemeester en Wethouders van Vel sen brengen ter openbare kepnis, dat: le. de begrooting van de inkomsten en uitgaven der gemeente; 2e. de begrooting van het Gasbedrijf; 3e. de begrooting van de Waterlei din£; L J f 4e, de begrooting van het bedriji Openbare Werken; 5e. de begrooting van het bedrijf Reï- nigings- en Ontsmettingsdienst; 6e. de begrooting van het Grondbe drijf; 7e. de begrooting van den Ophaal- en Stortings diens t, voor het dienstjaar 1928, van heden ai tot deni dag der behandeling in den Raad ter gemeente-secretarie voor een ieder ter lezing zijn nedergelegd en, tegen beta ling der kosten, algemeen verkrijgbaar zijn gesteld. Velsen, 13 September 1927. Burgemeester en Wethouders voorn., de Secretaris, de Burgemeester, HOFSTEDE. RIJKENS. van het bestuur der vereeniging tot bevor dering van het gesticht van het Arme Kind Jezus, gevestigd te Simpelveld, Huis Loreto, om de benoodigde gelden, geraamd op f 354.50, uit de gemeentekas beschikbaar te stellen voor de aanschaf fing van eenige schoolmeubelen ten be hoeve der door haar beheerde R.K. Meis jesschool te Velsen; Gezien het prae-advies van Burgemees ter en Wethouders, opgenomen in ge meenteblad no. 135 van 1927; Overwegende, dat de aanvraag aan de eischen van de wet voldoet besluit le. de gevraagde medewerking te ver- leenen; 2e. er aan te herinneren, dat binnen dertig vrije dagen, te rekenen van den dag, waarop dit besluit is openbaar ge maakt, ieder ingezetene en het schoolbe stuur daarvan bij Gedeputeerde Staten in beroep kan komen. Gedaan ter openbare vergadering van den 13 September 1927. de Secretaris, de Voorzitter, (get.) HOFSTEDE (get.) RIJKENS. Velsen, den 14 September 1927. Burgemeester en Wethouders voorn., de Secretaris, de Burgemeester, HOFSTEDE. RIJKENS. richten een ondergrondsche benzinebe waarplaats met bovengronidsche aftap inrichting door hen is toegestaan onder voorwaarden. Velsen, den 13 September 1927, Burgemeester en Wethouders voorn., de Secretaris, de Burgemeester, HOFSTEDE. RIJKENS. - De Wethouder van Sociale aangele genheden der gemeente Velsen maakt be kend, dat hij spreekuur zal houden op eiken Maandag van 11 tot 12 uur v.m. en voorts wanneer hij aanwezig is, op Woensdag. Donderdag en Vrijdag van 11 tot 12 uur v.m. Velsen, 12 September 1927, De Wethouder voornoemd, SCHILLING. KENNISGEVING. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat de vergadering der Schoon heidscommissie zal worden gehouden op Donderdag 22 September 1927, ten kan tore van het Bedrijf Openbare Werken te Velsen. Aanvang spreekuur 11.30 uur v.m. Te behandelen schetsontwerpen in te zenden Burgemeester en Wethouders van Vel sen brengen ter algemeene kennis het volgende raadsbesluit: De Raad der gemeente Velsen; Gezien een verzoek dd. 24 Juli 1927, had de verdeeling der wethouderszeteïs in 't openbaar aan critiek te moeten on derwerpen, Spr, deelde mede dat de raadsleden, de heeren Roelse, Visser en Schaar, het woord zouden voeren en dat er daarna gelegenheid zou zijn tot debat. De heer P, F. C. Roelse was de eerste spreker. Deze begon met te zeggen dat de verkiezing van den nieuwen raad ook een gewijzigde samenstelling van het dage lij ksch bestuur noodig maakte, De S. D. A. P. staat op het standpunt van even redige vértegenwoordiging en meent dat het college van B. en W. zoo veel moge lijk een afspiegeling moet zijn van de groepen in den raad. Spr. zegt dat dit standpunt door alle partijen althans ïn theorie wordt gedeeld. Wel is er vroeger wel eens van afgeweken, maar dan maak te men steeds verontschuldigingen. Toen dan ook de voorzitter der R. K. raadsfractie de raadsleden tot een be spreking uitnoodigde, gaf onze fractie, zeide spr,, daaraan gehoor. Inzake de be noeming van een vierden wethouder was sprekers fractie het er spoedig over eens, dat het gemeentebelang dit nog niet eischte. Bij de besprekingen werd dan ook geen enkel argument genoemd, dat de be noeming van een vierden wethouder PRIMA aan den secretaris der commissie, uiter-noodzakelijk maakte. De zitting hebbende i fpmtvor a c mid" ..J~—r. r, 1 HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der ge meente Velsen brengen ter openbare ken nis, dat het verzoek van de N.V. Ver- eenigde Koninklijke Papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen, te Velsen, om op/in het perceel, kadastraal bekend ge meente Velsen, Sectie H No. 4010 plaat selijk bekend fabrieksterrein te mogen uitbreiden hare fabrieken door het ver- grooten van een transformatorgebouw met twee cellen en een verdieping voor scha- keicellen, alwaar o.a. geplaatst worden 2 draaistroomtransformatoren, door hen is toegestaan. Burgemeester en Wethouders der ge- j meente Velsen brengen ter openbare ken-j nis, dat het verzoek van de Bataafsche lijk op Dinsdag 20 September a.s, dags 12 uur. Velsen, 17 September 1927. de secretaris der commissie, J. ARENDS. PROTESTVERGADERING S. D. A. P. Door de Federatie Velsen der S. D. A, P. was Woensdagavond in Thalia een openbare vergadering belegd, bedoeld als protest tegen de vorige week plaats ge had hebbende wethoudersverkiezing. De belangstelling was zeer groot, de zaal kon nauwelijks de menschen bevat- Import Maatschappij, te 's Gravenhage orn ten. op/in het perceel, kadastraal bekend ge- De voorzitter der Federatie, de heer L, meente Velsen, afdeeling IJmuiden, van Hameien, zeide dat deze vergade- Sectie M No. 3964 plaatselijk bekend ring in overleg met de soc,-dem. raads- Dennenstraat, te IJmuiden te mogen op-fractie was belegd, daar men gemeend wethouders spraken er heelemaal niet De evenredige vertegenwoordiging vroeg eerder drie dan vier wethouders. Wel erkennen wij, zeide spr,, dat er niet genoeg gedaan is door het vorig col lege, maar dit hangt niet af van het aan tal, maar van de gezindheid der wethou ders. Wat de partij groepeering betreft, is het regel, dat de wethouderszetels worden toebedeeld aan de groote partijen. Een college van één linksche en twee recht- sche wethouders is dan ook betere afspie geling van de partijen dan 3 rechtsche en 1 linksche of 2 rechtsche en 2 linksche. Wanneer men tot 4 wethouders besloot, zouden dadelijk verschillende groepen in aanmerking komen. Spr. zegt voorts dat men aan den rechfschen kant den burge meester steeds bij links rekent, maar waar de burgemeester steeds boven de partijen wil staan, passen wij er voor om hem bij ons ingedeeld te krijgen. Spr. zegt dat de Ant. Rev. partij een vierden wethouder wilde, omdat de be- Direct leverbaar in groote en kleine partijen Forsche, lichte en spijkerbare Steen GOEDE VASTHEID CONCURREERENDE PRIJZEN Inlichtingen en prijzen bij den be drijfsleider F. HöVIG, Trompstraat 122, IJmuiden-Oost en bij den vertegen woordiger J. VAN TIGGELEN, Tromp straat 158, te IJmuiden-Oost. langen der arbeiders niet voldoende be hartigd werden. Spr, hoopt dat het anders wordt, maar zeide in dit opzicht, wat het verleden betreft, geen gunstige ervaringen van de sociale gezindheid der Ann. Rev. partij te hebben. Spr. zegt dat de Ant. Rev. partij een vierden wethouder wilde, omdat de be langen der arbeiders niet genoeg behar tigd werden. Spr, hoopt dat het anders wordt, maar zeide in dit opzicht, wat het het verleden betreft, geen gunstige erva ringen van de sociale gezindheid der Ant. Rev. partij te hebben. Spr. zegt dat de Chr. Hist. Unie steeds gezweefd heeft tusschen drie of vier wet houders en nog op de laatste bijeenkomst van raadsleden wist men nog niet wat men wilde. De burgemeester achtte een vierden wethouder ook niet noodzakelijk en deed nog een andere oplossing aan de Door H, Negende dag. Zondag. Het was schitterend weer, den tweeden Zondagmorgen van onze reis, heel wat mooier dan den eersten. En hoewel we 's nachts en in de vroegte eenigszins met de open zee in aanraking kwamen, bleven we vrij van zee zieken. Later in den morgen zaten we weer volop tusschen de kusteilandjes en voelden onze candidaatzeezieken zich weer veilig en geborgen. Gelukkig, zij hadden het niet ver der gebracht dan tot beginnende rarigheid Het was Zondag en met dat idee hebben we dien morgen eens lekker uitgeslapen. We negeerden ijskoud des trompetters lokkenden morgenroep en draaiden ons nog eens fijn om onder ons wolletje. Over dat wolletje gesproken, een voor- naam deel van onze hutinventaris en door het personeel zeer weidsch met dekbed be titeld, dat was wat erg dun voor onze kou welijke Hollandsche botten. Vandaar dat we op reis al spoedig onze overjassen tot dekens hebben gepromoveerd, 'n Prachtoplossing, daar die kleedingstukken daardoor meteen een plaatsje hadden. Jammer evenwel, dat je nu nooit eens wakker werd zonder dat er niet een been of ander lichaamsdeel bui ten het smalle kribbetje stak. Daar hielpen zelfs geen tien jassen tegen! 'n Voorstel om dan in vredesnaam met twee paar kousen aan te gaan maffen, werd, als strijdig met de goede hutorde, ten slotte afgewimpeld. Siel je voor Waartoe een goed gedrild en netjes afgericht huisvader onder sommige omstandigheden al niet kan komen De klok van negen vond ons dien mor gen weer genoeglijk paradeeren op het voor- promenadedek, je weet wel, „Het Plein" Het zonnetje scheen lekker en het windji was zacht en bovendien achter't gat. Ideaal weer dus voor onze drijvende kolonie. Wat dien voormiddag een geweldige stem ming heerschte onder de zoo volle lading van onze schuit. Natuurlijk moest de muziek aan dek komen en al spoedig werd „Het Plein" omgetooverd in een openluchtdans vloer. Wie niet danste, zong lustig met de muziek mee en alles, oud en jong, genoot van den spetterenden jool in de spranke lende zonnelucht. Of er dan nu nooit eens kalm en rustig werd genoten aan boord, zonder drukmakend feestgedoe? Waarempel wel! Dikwijls, ik zou zeggen meestentijds, heerschte een kalme, bedaard genietende stemming op ons schip en als vreedzame schaapkens lag of zat dan de heele kudde over de dekken en zalen verspreid. En niemand dacht er dan aan dat tooneel te verstoren en in geen hoofd kwam het op dan de feesttrompet te blazen. Maar dan soms ook, zoo ineens, laaide de pret hoog op, voer plotseling een allen aanstekende frivoliteit door de gelederen. En de gedweeë schaapjes van straks, werden dan als dolle lammeren, die met kromme sprongen, uit louter jool, de Hollandsche deftigheid van zich afschudden, hoog de frissche lucht in! Het laatste gedeelte van de vaart naar Bergen bood zeer veel afwisseling, zoowel te water als langs de kusten der eilanden. Het was te merken dat 't de wekelijksche rust- en uitgaansdag was. Ook Bergen heeft haar uitvliegende en picknickende dagjes- menschen. Overal zagen we jachtjes en roei- booten, tot den rand gevuld, vol met lui, die naar „buiten" gingen. En nu lijkt mij daar het uittrekken naar buiten in de vrije lucht heel wat amusanter dan hier in Holland. Bij ons, öf je blijft aan prikkeldraad hangen, öf je stoot je neus tegen bordjes met „Verboden Toegang", waarbij de stokkendragende koddebeiers je dan bo vendien nog de stuipen op 't lijf jagen met hun lieve hondjes. Maar fiat, dat is nu een maal niet mis te loopen in dichtbevolkte in het overigens niet zoo drukke Bergen, landstreken, waar bovendien elke M2. wordt We hebben in Bergen onze kennis van benut, of tenminste particulier eigendom is. Wat niet wegneemt, dat het was om te watertanden toen we 't buitenleven daar in de buurt van Bergen gadesloegen. Daar overal langs de kusten groepen, die dien echt buiten waren èn blijkbaar in de grootste vrijheid hun dag doorbrachten. Vanuit zee komende, hadden we een heel aardig gezicht op Bergen, gebouwd op een heuvelachtig schiereiland, aan de landzijde omringd door een rij hooge bergen, wijd uitgebouwd langs het water. Deze bergen zijn voor de stad de oorzaak van een zeer hoogen regenval. De regen wolken worden vanuit zee met de meestal heerschende zeewinden tegen deze bergwan den gestuwd, blijven daar hangen, om maar steeds weer hun inhoud te ontlasten over de met recht natte gemeente. Bergen heeft dan ook per jaar ruim 2' regen dan wij in ons toch droog landje. Het regent er dan ook zoo wat het geheele jaar door en het- behoeft u waarlijk niet te verwonderen dat de klein tjes daar met oliejas en zuidwester geboren worden. We hadden dan ook vast op een buitje gerekend bij ons bezoek aan de regen- stad. Maar neen hoor, prachtig en zonnig, kurkdroog weer vonden we daar. Deze Noorsche stad heeft, naast haar vele nattig heid slechts Vijf onweersdagen per jaar. 't Ontbrak er nu nog maar aan dat wij een dier vijf in Bergen meemaakten. We meerden aan de kade van Tyske- bryggen, onder groote belangstelling der inwoners. Vlak bij onze aanlegplaats lag een andere toeristenboot, de Lützow van Bremen, die met een gezelschap Duitschers van de Noordkaap terugkeerde. Wat verder in de haven lagen een paar Fransche oorlogsbo dems en ook een Noorsch oorlogschip. Alles bij elkaar, bracht dat aardig wat beweging de Noorsche taal eens terdege gelucht en dien middag op verschillende eerzame bur gers een aanslag gepleegd met ons brabbel taaltje. Ge moet weten, we hadden een lijstje bij ons waarop de vertaling van enkele Noorsche woorden en uitdrukkingen. Aan de hand daarvan klapten we Noorsch dat het een lieve lust was! Vooral een van ons meende daarin een heelé Piet te zijn. En natuurlijk was steeds 't eeriige resultaat een algemeene lachpartij, met een af en toe gierend uitstooten van allerlei onmogelijke klanken. Met den telkens maar weer uitkomst in een genoeglijk papje van steenkolen- Engelsch, boereDuitsch en papiertjesNoorsch!, Van het wandelen door de stad hadden we al heel gauw onze bekomst. We vonden weinig aan de plaats, vanuit de straten be zien en bovendien hadden we, na de ver maal zooveel j moeiende week, al heel weinig lust in 't ook niet zoo stratenslenteren. Een paar winkels, die speciaal voor ons dien dag de deuren open hielden, en voor de_ gelegenheid met oranje waren versierd, zochten we op, kochten wat snuisterijen voor huis en gingen toen vlug met het bergspoortje naar FlÖien. Dit is een groot restaurant op een der om de stad liggende bergen en biedt een prachtig gezicht op de plaats en de onmiddellijke omgeving. Vandaaraf gezien ligt de stad, als geheel, schitterend aan het water, gevlijd tegen de omliggende hellingen, beschermd door een reeks eilanden, met op den verren achter grond de 'groote watervlakte. Zij, die niet naar boven gingen, hadden groot ongelijk en hebben het schoonste, wat Bergen heeft aan te bieden, gemist. Gedurende ons verblijf in de stad werden verschillende autoriteiten aan boord ont vangen en aan een gemeenschappelijk diner vereenigd. Naast eten en nog wat, zijn natuurlijk de noodige beleefdheidsspeeches gewisseld en vele dronken ingesteld op beide partijen. Dien avond zijn door onze leiding nog telegrammen gestuurd naar onze Koningin, die eveneens in Noorwegen vertoefde, naar den Koning van Noorwegen en naar de reederij van onze boot, waarop natuurlijk prompt met Jceerende aethertrillingen radio telegrammen zijn terug ontvangen. Halfnegen werden, onder enorme belang stelling der Bergsche bevolking, de trossen los gegooid en voeren we, na eerst de ver schillende volksliederen van beide partijen te hebben afgedraaid,langzaam van Bergen af, de Bergensfjord door, weg van de gast vrije Noorsche kusten, het ruime sop tege moet, terug naar het vaderland, regelrecht op IJmuiden aan. En al spoedig was Bergen uit het gezicht verdwenen. Bergen en IJmuiden, Noorwegens grootste visschersplaats en Hollands dito, onwille keurig gingen we vergelijkingen trekken. En de volbloed IJmuidenaren verkozen hun prachtig geoutilleerde visschershavens verre boven de wel drukkere, maar niet zoo goed gerichte Bergsche. Dat was hun goed recht. Maar dat ze de handelsvaart op Bergen totaal wilden negeeren en IJmuiden maar direct meer koopvaardij toedachten, dat was wel wat te veel IJmuider trots! Tot we ten slotte, na veel gemoedelijk harrewarren, een pinteke ledigden op IJmuidens glorieuse toe komst als handelshaven. En zeker droomden de IJmuider Bloeier' dien nacht van kilometerslange toeristen- steigers, met fabrieken bezaaide industrie terreinen, schitterende aanloophavens, me lijnen op alle werelddeelenEn gewis waarom ook niet, hebben zij in zoete droo< men toen alvast Amsterdam bij IJmuider geannexeerd

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 1