212 ponden Bh VERPAKTE HEI CADEAU KEG's ZELFRIJZEND 1 pak BAKMEEL IJmuider Courant Iedere kooper van Plaatselijk Nieuws IJmuiden. ontvangt bjj zfjn winkelier Gedurende de maand September 1937. Velsen. Driehuis Santpoort Zaterdag 17 Sept. Trii 2e blad PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN. NED. HERV. KERK. 10 uur Ds. Erdman 5 uur: Ds. Dijckmeester, Voorbereiding H. Avondmaal JEUGDKERK (Koning WUtemshuis). 10 uur: Ds Dijckmeester DOOPSGEZ. GEM. AFD. PROT. BOND. 10.30 uur heele verslagjaar in bedrijf en produceer de 106.400 ton ruwijzer. Deze oven werd op 5 April 1927 gedoofd, ten einde, na een geregeld bedrijf sinds 22 Januari 1924 de noodige herstellingen te ondergaan, m het bijzonder aan de vuurvaste beklee ding, welker levensduur van 1169 dagen door ons bevredigend wordt geacht. Na beëindiging der herstelling en verdere voorzieningen werd de oven op 6 Septem ber 1927 opnieuw aangeblazen. Hoogoven Nr. 2 kon na de groote on voorziene reparatie van de vuurvaste be kleeding van de schacht, waarvan het vorig verslag gewaagde, op 11 Novem ber 1926 weer in bedrijf worden gesteld functioneert sindsdien bevredigend. Ds. J. D. van der Veen te Purmerend GEREF. KERK. 10 uuri Ds. S. van Leeuwen, H. Avondm 5 uur: Dezelfde CHR. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. T. A. Bakker 5 uurDezelfde OUD-KATHOLIEKE KERK. 8 en 10 uur: Pastoor L. Rinkel 3 uurVesper EVANGELISATIE HOOGEBERG. IJmuiderstraatweg. Zondag Samenkomsten 10 uur en 7.30 uur Spreker: B. Jenninga Dinsdag 8 uur, Openluchtsamenkomst, Donderdag 8 uur, Bijbelbespreking, Vrij heid van gedachtenwisseling NED. HERV. KERK (KaWer.traat). 10 uur: Ds, W. Kroese 8 uur: Sluiting Tentsamenkomsten GEREF. KERK (Wülebrordstraat). 10 uurDs. Holtrop 5 uurDezelfde VELSEN. NED. HERV. KERK. 10 uurDs. W. S. van Leeuwen GEREF. KERK (Koninf.weg). 10 uur: Ds. J. D. Boerkoel, H. Avondmaal 5 uur: Dezelfde. Dankzegging SANTPOORT. NED. HERV. KERK. 10 uur: Prof. Dr. v. d. Berg v. Eysinga, GEREF. KERK (Lokaal Bethel). 9.45 uurDs. J. L. Jaspers 5.30 uur: Dezelfde NED. HERV. EVANGELISATIE. 10 uurDs. F. Postma, Haarlem BEVERWIJK. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. KON. NED. HOOGOVENS EN STAALFABRIEKEN. Verslag van de Directie over het Boekjaar 1926—1927. Bestuur. De Heeren Commissarissen B. E. Ruys en J. J. F. M. Smulders waren aan de beurt van aftreding en werden in de Algemeene Vergadering van 30 Septem ber 1926 herbenoemd. In de vacature in den Raad van Com missarissen, ontstaan door het bedanken van den Heer J. ter Haar Jr. werd voor zien door de benoeming van den Heer F. M. Wibaut. De Heer Dr. Ir. A. C. C. G. van Hemert overleed tot ons groot leedwezen op 24 October 1926. Bouwwerkzaamheden In den loop van het verslagjaar kwam de bouw der tweede kooksovenbatterij ge reed, terwijl de uitbreidingen in de bij- productenfabriek sindsdien ook volein digd werden. Teneinde gedurende de wintermaanden eene grootere hoeveelheid kolen en kooks in voorraad te kunnen houden werd over gegaan tot verlenging van de opslagplaats welk werk reeds grootendeels gereed is gekomen. De nieuwe opslagkraan zal in het na jaar in bedrijf kunnen worden genomen. Aan de buitenhaven zal eene derde los kraan voor zeeschepen worden geplaatst, ten einde het stijgende verkeer zoodanig te kunnen bedienen, dat een snelle des patch der zeeschepen mogelijk blijft. Deze kraan, waarvoor opdracht werd ge geven, moet in het voorjaar van 1928 voor het bedrijf gereed zijn. Het rollend materiaal werd opnieuw uitgebreid. Voor de levering van eene bepaalde hoeveelheid energie aan de Vereenigde Koninklijke Papierfabrieken der Fa. van Gelder Zonen te Velsen, waartoe ons door Gedeputeerde Staten van Noord- Holland vergunning was verleend, werden de noodige voorzieningen getroffen. De inrichting voor gaslevering aan de gemeenten Velsen en Beverwijk wordt uitgebreid. Bedrijf. Technisch. Hoogoven, Nr. 1 was gedurende het ge Gedurende 213 dagen van het verslagjaar werden met oven Nr. 2 69.215 ton ijzer geproduceerd. De totale ruwijzer-productie gedurende het verslagjaar bedroeg derhalve 175.615 ton. De kooksfabriek kon het geheele jaar met ééne batterij regelmatig doorwerken, De kooksproductie bedroeg 115.828 ton. In September 1927 kwam ook de tweede kooksovenbatterij in bedrijf. De Centrale werkte bevredigend. De grootste afgifte per etmaal bedroeg 233.000 K. W. U, (ongerekend eigen ge bruik) De gaslevering aan de gemeente Vel sen verliep ongestoord. Het gasverbruik dier gemeente nam aanmerkelijk toe. Af geleverd werd eene hoeveelheid van 4,137.180 M3. kooksovengas (gem. 11.335 M3 per etmaal). Met de gaslevering aan de gemeente Beverwijk werd een aan vang gemaakt op 1 December 1926. Ge durende 'het verslagjaar werd aan deze gemeente afgeleverd 425.741 M3. (gem. 3.548 M3 per etmaal). In het vorig verslag werd uitvoerig be richt omtrent de ernstige gevolgen, die het verlies van de opslagkraan voor ons be drijf na zich moest sleepen. De schade gedurende het verslagjaar hierdoor gele den blijkt uit de hierachter afgedrukte verlies- en winstrekening. Ook in het loo pend e bedrijfsjaar zullen nog belangrijke sommen op dit hoofd moeten worden ge boekt. Het bedrag der door assuradeuren uit te keeren schadevergoeding is door arbitrale uitspraak vastgesteld en in mindering ge bracht van de geleden schade. Commercieel. In ons. vorig jaarverslag gaven wij het marktbeeld tot in het 3e kwartaal van hel vorige kalenderjaar. Wij konden bericli ten dat de staking der Engelsche kolen- mij nbouw vooral op de Europeesche mark ten toen haar invloed begon te doen ge voelen. Het verdere verloop van de markt 1926 werd steeds meer door de Engel sche staking beheerscht, die de directe oorzaak werd van fantastisch opgedre ven prijzen voor kolen en kooks en zeer sterk gestegen zeevrachten. De prijzen voor ertsen, aanvankelijk als gevolg der kolenstaking, die de hoogovens in Engeland tot stilstand bracht, zeer flauw, werden door de hooge zeevrach ten weldra opgevoerd tot een peil 20 a 30 pCt. hooger dan vóór de staking. Ook de prijzen voor ruwijzer stegen onder den invloed der kostprijsverhoo- gende factoren en mede als gevolg der groote vraag uit Engeland met ongeveer gelijk percentage. In het laatste kwartaal van 1926 was de afzet van ruwijzer ge makkelijk tegen oploopende prijzen. De Amerikaansche markt, ofschoon even eens gedurende korten tijd als gevolg der sterk gestegen kooksprijzen zeer vast, werd in veel mindere mate een afzetge bied voor Europeesch, ijzer. Helaas kon dit niet verhinderen, dat aan den aan drang werd toegegeven om het invoer recht op geimporteerd ijzer te verhoogen. Het invoerrecht werd van 0.75 per ton verhoogd op 1121 /-' per ton met in gang van 25 Maart 1927. De Engelsche staking verliep in de laat ste dagen van November 1926, doch het duurde tot Januari 1927 en in sommige districten nog langer, voordat de produc tie van ruwijzer weer algemeen was her vat. Toen na beëindiging der Engelsche sta king deze beheerschende factor voor de markt, van brandstoffen, ertsen, zeevrach ten en ijzer en staalproducten opgehou den had te bestaan, volgde een over gangsperiode, waarin de prijzen geleide lijk weer tot normaal niveau terugliepen. De verwachting, die vrij algemeen ge koesterd werd, dat een gunstige conjunc tuur zich zou weten te handhaven, ging niet in vervulling. In Engeland was korten tijd veel werk voorhanden om de uitge putte voorraden weder aan te vullen, doch de productie van ruwijzer is sinds Mei, toen met 720.000 tons het hoogte punt bereikt werd, sterk terugloopend. Duitschland heeft geruimen tijd van een merkwaardig groote binnenlandsche vraag kunnen profiteeren; eerst in den laatsten tijd schijnen duidelijk teekenen erop te wijzen, dat ook hier de kentering aanstaande is. In Amerika zijn de prijzen voortdu rend afbrokkelend en sinds April wor den ook daar talrijke hoogovens ge doofd. De ruwijzerproductie, die in April 114.100 ton per dag bedroeg was in Juli al tot 95.200 ton teruggegaan. In eenigszins andere positie bevinden zich België, Luxemburg en Frankrijk, Al kwam de stabilisatie der valuta in deze landen ,,de facto" tot stand, loonen en onkosten blijven daar ver beneden den goudstandaard, zoodat deze landen in derdaad nog met winst en dientengevol ge in vollen omvang kunnen producee- ren waar de andere landen lot productie beperking als gevolg der slechte prijzen hun toevlucht moeten nemen. Bij het schrijven van dit verslag is het beeld, dat de markt vertoont, weer genoeg te vergelijken met den toestand vóór de Engelsche staking. Alleen de productie is nog belangrijk grooter dan één jaar geleden, waarvan de ertsmarkt de gunstige gevolgen ondervindt. De erts prijzen hebben zich tot nu toe weten te handhaven op een niveau aanmerkelijk hooger dan vóór de staking. Geeft het bovenstaande een algemeen overzicht van de marktverhoudingen In het laatste jaar, dat achter ons ligt, bij een tweetal punten willen wij in het bij zonder stilstaan. Het eerste betreft de neiging tot het vormen van internationa le overeenkomsten, die ten doel hebben overmatige concurrentie uit te schakelen en invloed uit te oefenen op de prijzen. Een groot resultaat op dezen weg scheen verkregen te zijn, toen op 1 October 1926 de ruwstaalconventie tot stand kwam tusschen Duitschland, Frankrijk, België en Luxemburg. Van dien datum af wordt de ruwstaalproductie, die door elk d'er landen (op straffe van boete) niet over schreden mag worden, elk kwartaal vast gesteld. Prijsovereenkomsten zijn hier aan niet verbonden. Scheen deze regeling aanvankelijk gunstig te werken (vanuit het standpunt der producenten beschouwd) na beëindi ging der Engelsche staking bleek weldra dat dit weinig ingrijpend accoord geens zins bij machte bleek de prijzen te rege len. Ijverig wordt thans gezocht naar een overeenkomst van veel verdere strekking, waarvan men hoopt, dat hand having van meer loonende exportprijzen (al ware het slechts voor enkele artike len) het gevolg zal zijn. Geen grooter invloed op de prijzen voor export bleek te zijn weggelegd voor de West-Europeesche ruwijzerconventie tusschen Frankrijk. België en Luxem burg. Deze conventie regelt in tegenstel ling met de ruwstaalconventie niets om trent de productie, doch meende door het stellen van minimum-prijzen voor den export de prijsontwikkeling niettemin te kunnen beheerschen; evenwel ook hier bracht het einde der kolenstaking de machteloosheid aan het licht om bij af nemende vraag en zonder productiebe perking prijzen te handhaven die consu menten niet bereid zijn te betalen. Het is moeilijk te zeggen of de ervaring met de ze conventies opgedaan al of niet spoe dig zal leiden tot meer bindende overeen komsten. Stellig is op het Europeesche Continent althans vrij algemeen de wil voorhanden om op den ingeslagen weg voort te gaan en ook ten aanzien van an dere artikelen dan rails, draad en bui zen zoodanige onderlinge regelingen vast te leggen, dat de prijs door syndica ten beheerscht wordt. Het tweede punt, waarbij wij een oogenblik willen stilstaan, staat nauw met het voorgaande in verband. Vermeld den wij hiervoor, dat de groote Interna tionale conventies faalden in hunne po ging om de exportprijzen te beïnvloeden, hier dient erop gewezen te worden, dat deze conventies daarentegen slaagden in him streven om de prijzen in het binnen land te dicteeren. Het gevolg hiervan is, dat èn in Duitschland èn in Frankrijk mede met den steun van hooge invoer rechten, de binnenlandsche prijzen 25 a 30 hooger kunnen zijn dan de export prijzen van gelijke artikelen. Het is voor ons, die 80 a 90 van on ze productie moeten exporteeren en die voor de rest onzer productie evenzeer aan de volle concurrentie van het buiten land zijn blootgesteld, weinig verblijdend te weten, dat onze concurrenten het grootste gedeelte hunner productie niet voordeel in het eigen land kunnen ver- koopen en met het resteerende gedeelte onzen verkoopsprijs bepalen. De verhoudingen, die door een en au der ontstaan, doen voor het oogenblik grootendeels de voordeelen te niet van de voortreffelijke geografische ligging van onze industrie. De uitstekende kwaliteit van ons pro duct verschafte ons voortdurenden steun bij den afzet van ons ijzer. Ook danken wij in sommige landen veel aan de uit stekende diensten onzer vertegenwoor digers, die voor ons ijzer een voorkeur wisten te winnen. Ofschoon bij het schrijven van dit ver slag de markt allerminst aanleiding geeft tot optimistische verwachtingen, zoo heb ben wij toch het volle vertrouwen, nu de groote tegenspoeden van technischen aard in ons bedrijf weldra overwonnen zullen zijn, dat wij met succes zullen kunnen voortwerken aan de verdere ont wikkeling van onze industrie, die hier te lande volkomen op hare plaats is. Wordt vervolgd. Het bouwen van een gymnastieklo kaal bij het schoolgebouw der Bloemen- daalsche Schoolvereeniging, onder archi tectuur van de heeren Mulder en van Asdonk te Bloemendaal, is opgedragen aan den heer J. Kes alhier. In de Woensdagavond gehouden vergadering van het Centraal Drankweer Comité werd medegedeeld, dat B. en W. vergunning geweigerd hadden tot net houden van een plaatselijke betooging voor Plaatselijke Keuze, Uitvoerig werd deze weigering besproken, waarbij bleek, dat men het standpunt van B. en W. ten zeerste afkeurde. Getracht zal worden overleg te plegen met andere organisaties welke een soortgelijke ervaring hebben opgedaan, teneinde gemeenschappelijk te protesteeren. Aan de vereeniging ,,Hoog Hullen'' werd wederom een bijdrage ad f 10 ver leend. Voorts werd besproken de colportage- tocht en de P. K.-betooging, welke nu heden, Zaterdag, plaats vindt op het ter rein van de heeren A. en P. Bleeker te IJmuiden-Oost. Woensdag hebben o.g. 450 deelne mers aan het Internationaal Congres voor Materialenkennis, dat deze week te Am sterdam gehouden is, een bezoek ge bracht aan onze plaats. De deelnemers met hunne dames maakten de reis per boot naar hier. Het gemeentebestuur, van Amsterdam, waarvan wethouder Dr. I. H. J. Vos aanwezig was, bood op het schip een lunch aan. Alhier werden de werken voor den bouw der nieuwe schutsluis bezichtigd, welke zeer de bewondering der buiten- landsche deelnemers wekten. Op de groote sluis was men getuige van het vertrek van het stoomschip Gelria naar Zuid-Amerika. Omstreeks 5 uur vertrokken de con gressisten weder per boot naar Amster dam. Witte Kruisjesdag. Woensdag was het de dag van den verkoop der witte Kruisjes, ten bate van de afdeeling van het Witte Kruis. Het weer was, vooral in den morgen, minder goed, maar destemeer hebben de dames hun best gedaan om veel vlaggetjes te verkoopen. En zij zijn daarin geslaagd. De opbrengst bedroeg te IJmuiden f 407,35, te IJmuiden-Oost f 122,22; te Velsen f 135,30, te Velsen-Noord f 160.17 en te Santpoort f 226.92. Dat is totaal f 1051.96 of f 297.40 meer dan in 1926. Voorwaar een schitterend resultaat, waarvoor de dames, die leiding hebben gegeven bij den verkoop, een woord van hulde verdienen. Dinsdagavond is alhier, door bewo ners benoorden de Melklaan, opgericht, de buurtvereeniging „Schulpen". Deze vereeniging stelt zich ten doel, buiten de behartiging der algemeene belangen, ook nu en dan eenige feestelijkheden te orga- niseeren. Het bestuur bestaat uit de heeren: C. Hoffschlag, voorzitter Th. Oudendijk, K. Luyting, D. Jongert en A. P. Langendijk. Z. K. H. Prins Hendrik, die op 21 September de opening van het Roode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk zal bijwo nen, zal voordien de lunch gebruiken op den huize Waterland alhier bij Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden. In de week van 410 September zijn in deze gemeente 2 gevallen van roodvonk voorgekomen. Benoemd tot le klerk bij de bedrij- Boogaard. ven Gas en Water de 'heer P. J. van den Benoemd tot Adjunct-commies bij den Ophaal- en Stortingsdienst de heer D. Kruiten. De Zeereerw. pater Vermin, die in het Missiehuis alhier werkzaam is ge weest, vertrok Woensdagmiddag van IJmuiden met het stoomschip Gelria naar de missie in Brazilië. De leerlingen van het Missiehuis en vele leeraren waren op de sluis te IJmui den aanwezig, om den pater vaarwel te zeggen. Een driestemmig lied werd den vertrekkenden missionaris toegezongen en allen drukten hem de hand. Toen het schip de sluis uitvoer klonken luide toe juichingen, die overgingen in een krach- tigen afscheidsgroet, waarbij een der han den telkens omhoog werd gestoken. Heden, Zaterdag en morgen wordt alhier de tweede en derde Maranatha- Tentdag gehouden in de Zoeklicht-tent, staande op het terrein achter De Licht hoeve, Kweekerslaan alhier. Van 111 uur wordt een voormiddag samenkomst gehouden, van 12 uur is er koffiedrinken, van 2,304 uur mid dagsamenkomst, van 45 uur theedrin ken, van 57 uur avondsamenkomst. De samenkomsten staan onder leiding van Joh. de Heer, redacteur van Het Zoek licht, DIEREN BESCHERMEN 18 MENSCHEN BESCHAVEN! Wordt dus lid van de afd. Velsen en Omstr., der Ned. Vereen, tot bescher ming yan die ren 1 Min. eontr, f 1-25 per jaar. Secretariaat: Stationswef K 86, yelften,

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 5