ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Plaatselijk Nieuws ijtnuiden. Velsen. No. 92 Woensdag 21 September 1927 12a Jaargang IJMUIDER COURANT Losse nummers van de IJMUIDER COURANT zijn a 5 cent steeds verkrijg baar aan ons Bureau, Willemsplein 11; in Sinjewel's Boekhandel, hoek Frogerstraat; Boekhandel P. F. C. Roelse, Kanaalstraat; Boekhandel Arends, Oranjestraat; Boek handel J. Ramp, De Rijpstraat, hoek Wil lem Barendszstraat; te IJmuiden-Oost bij Boekhandel J. W. Raadman, Trompstraat, Boekhandel Gelderman, hoek Lagersstraat Ratelsstraat; Boekhandel F. v. d. Grijn, Kalverstraat; te Santpoort in den Boekhandel P. v. Meurs, Rijksstraatweg. Officieel Spreekuur Wethouder van Onderwijs. De Wethouder van Onderwijs, Gas en Water maakt bekend, dat hij voortaan weder spreekuur zal houden ten raadhui ze op eiken Vrijdagavond van 78 uur. door zeeziekte geen werk konden verrich ten, ook de overige menschen, welke on bevaren bleken te zijn, was geen werk toe te vertrouwen, zoodat de schipper het raadzaam achtte weer terug te keeren. Naar ons verder nog werd medegedeeld, kunnen de schippers van zeilschepen zich niet zoo gemakkelijk voorzien van matro zen, daar deze de voorkeur geven aan motorloggers, omdat over het algemeen de besommingen van motorschepen hoo- ger zijn. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der ge meente Velsen, brengen ter openbare ken nis, dat ter gemeente-secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de Maatschappij tot Detailverkoop van Pe troleum ,,De Automaat", te 's Gravenha- ge, om vergunning tot het oprichten van een ondergrondsche benzinebewaarplaats met aftapinrichting en een ondergrond sche petroleum bewaarplaats met aftap - inrichting en vulputje, op/in het perceel kadastraal bekend gemeente Velsen, afd. IJmuiden Sectie M no. 2954, plaatselijk bekend wijk D Trompstraat, naast no. 113, Op Vrijdag, den 30 September 1927, des voormiddags te elf uren, zal ten ge meentehuize gelegenheid bestaan om be zwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Velsen, den 16 September 1927. Burgemeester en Wethouders der ge meente Velsen brengen ter openbare ken nis, dat de beslissing op het verzoek van C. van Nieuwburg, te Velsen, om vergun ning tot het oprichten van een timmer werkplaats, waarin o.a. geplaatst zullen worden een electromotor van 6. P.K., drie van 3 P.K. en een van 2 P.K., tot het aandrijven van diverse werktuigen op het perceel, kadastraal bekend gemeente Velsen, Sectie H, no. 3733, plaatselijk bekend achterperceel, wijk L Kanaalka de, no. 22, door hen. is verdaagd op grond dat het bericht van den Hoofdinspecteur van den Arbeid, bedoeld bij artikel 12bis, 3e lid der Hinderwet, nog niet is ingeko men. Velsen, den 19 September 1927. Burgemeester en Wethouders voor noemd, de Secretaris, de Burgemeester, HOFSTEDE RIJKENS. KON. NED. HOOGOVENS EN STAALFABRIEKEN. Vervolg. Deelneming in aanverwante ondernemingen. Nederlandsche Staalfabrieken vjh. de Muinck Keizer. Over het boekjaar 1925/26 kon geen di vidend worden uitgekeerd. Soc. Anonyme Carrières de Namêche. In het afgeloopen boekjaar waren de bedrijfsresultaten zeer bevredigend. Na zeer ruime afschrijvingen kon 24 divi dend worden uitgekeerd. Phoenix A.G. Vereinigte Stahlwerke declareerden over het tijdvak 1 April1 October 1926 i Deelneming 3 dividend, waardoor Phoenix A.G, in de gelegenheid werd gesteld een gelijk dividend onder hare aandeelhouders te verdeelen. Wij spreken het vertrouwen uit, dat hiermede de serie van dividend- looze jaren voorgoed geëindigd zal blij ken te zijn. Balans en Verlies- en Winstrekening. De balans voor dit jaar toont belangrij ke wijziging in vergelijking met de balans van het vorige jaar. Deze wijziging is in hoofdzaak hierdoor ontstaan, dat wij ge meend hebben eenige posten geheel te moeten afschrijven, alsmede ruime af schrijvingen te moeten toepassen op fa- brieksinstallaties en woningen. Om een en ander te kunnen uitvoeren zonder een verliessaldo in de balans te doen verschij nen hebben wij de post „deelneming in aanverwante ondernemingen" voor een hooger bedrag in de balans gewaardeerd. Wij achten dezen maatregel volkomen gerechtvaardigd daar ook na deze hooge- re waardeering genoemde post nog voor een aanmerkelijk lager bedrag in de ba lans paraisseert dan de werkelijke ver koopswaar de bedraagt. Wat de Verlies- en Winstrekening be treft, deze sluit zonder saldo indien het bedrag van f 550.139,76 voor afschrijving bestemd wordt. Uit de Verlies- en Winstrekening blijkt overigens, dat het voordeelig saldo der exploitatierekening nagenoeg geheel ver loren ging door de tengevolge van de breuk van de opslagkraan geleden ver liezen. Voor de cijfers verwijzen wij naar de achtervolgende Balans en Verlies- en Winstrekening. Balans pet 31 Maart 1927. Fabrieksterrein en Installaties: Fabrieksterrein f 428.000, 18.263.611,68 TOELICHTING OP DE BALANS EN DE VERLIES- EN WINSTREKENING. Fabrieksterrein en installaties f 15.252.172,80 Deze rekening werd vermeerderd met een bedrag van f 1.424.853,als gevolg van diverse bouwwerkzaamheden na af trek van de afboeking van de opslagkraan en werd verminderd met afschrijvingen ten bedrage van f 3.439.438.88. Voor de berekening der afschrijvingen zijn rui me afschrijvingspercentages op de ver schillende objecten aangenomen. Het ge noemde bedrag vertoont de som der af schrijvingen voor de boekjaren 1924/25, 1925/26, 1926/27, volgens deze afschrij vingspercentages berekend. Bovendien werden eenige posten geheel afgeschre- Grondbezit en Woningen f 1.452.883,31. Deze rekening toont eene vermindering aan van f 175.079,06° als gevolg van grond verkoop en afschrijvingen. Het be drag van f 84.717,60 voor afschrijvingen op woningen is weder de som der af schrijvingen voor de boekjaren 1924/25, 1925/26, 1926/27, volgens ruime afschrij vingspercentages berekend. in aanverwante MTJNHABDT'g Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Lax eer-Tabletten 60 ct. Zenuw-Tabletten 75 ct. Staal-Tabletten 90 ct. Maag-Tabletten 75 ct. ij Apoth. en Drogisten. scholen voor lager en meer uitgebreid la ger onderwijs in de gemeente Velsen een school geopend aan de Noorderlaan, hoek Koningsweg te Velsen-Noord. De naam dezer school is Da Costa-school. 't Is een mooi gebouw, dat 3 leslokalen en 1 gym nastiekzaal bevat. Dit laatste was met planten versierd, het diende dan ook op dat oogenblik niet om leerlingen, maar wel om gasten te ontvangen om bij de opening tegenwoordig te zijn. Er was heel wat belangstelling. Voor de bestuurs tafel had het bestuur der Vereeniging plaats genomen en verder werd een groot deel der zaal gevuld door genoodigden. Daaronder bevonden zich de Hoofd inspecteur van het lager onderwijs te Haarlem, de heer K. Brants, de inspec teur, in de inspectie Zaandam, de heer T. Sterringa, de wethouders Tusenius, Nijs- sen en Dunnebier, de raadsleden: Hand- f 'graaf, Vermeulen, Van der Steen, Hom- ondernemingen 11.436.927,37«ur& Roe,se en (en Broeke de gem._se,,r. Zooals reeds in dit verslag werd opg'e- j M. K. Hofstede, Ds. Boerkoel, vele merkt, werd deze post voor een hooger j ouders van schoolgaande kinderen en an- bedrag in de balans opgenomen, teneinde dere belangstellenden. de bovengenoemde afschrijvingen, alsme de de alge'heele liquidatie der rekeningen Kosten van voorbereiding en oprichting" n „Kosten van inbedrijfstelling" te kun nen doen plaats hebben. Bij deze her schatting kwam de post afschrijving op deelneming in aanverwante ondernemin gen te vervallen. De verkoopwaarde der deelnemingen is ook na deze herschat ting aanmerkelijk hooger. Voorraden f 1.827.365,74. Evenals in vorige jaren zijn de grond stoffen tegen inkoopsprijs geboekt, ter wijl de producten tegen zoodanige prij zen zijn opgevoerd, dat daarop bij ver koop in het nieuwe boekjaar geen verlies is geleden. Crediteuren. Onder deze post is thans ook opgeno men het Wenckebachfonds. Herstellingsfonds f 150.000, Dit is een reserverekening, die dit jaar voor het eerst in de balans is opgenomen, waaruit grootere herstellingen die perio diek noodig blijken te zijn, kunnen wor den bestreden en welke rekening wij ook in de toekomst ten laste der exploitatie rekening met een vast bedrag per ton ge produceerd ruwijzer zullen blijven dotee- De voorzitter der Vereeniging, de heer Bierma, heette allen namens het bestuur hartelijk welkom. Hierna volgde de sa menzang van psalm 150 vers 1 en daarna voorlezing van Psalm 150. Na een hierop gevolgd gebed hield de heer Bierma een toespraak. Allereerst bracht hij zijn innigen dank aan God voor den zegen op hun arbeid en schetste daarna in korte trekken den gang van za ken, waarin hij liet uitkomen, dat de stichting geen doorwerking was van de splijtzwam, maar een gevolg van het feit, dat de Gereformeerde ouders van in de Langeveldstraat schoolgaande kinderen geen stemrecht hadden, hoe hartelijk en goed ze ook op de vergaderingen van de Hervormden ontvangen werden. Spr, liet ten duidelijkste uitkomen, dat deze nieu we school geen kerkelijke instelling was, geen Gereformeerde, maar een Christe lijke school, die aan de ouders en alleen aan hen behoort. De stichting van het Hoogovenbedrijf maakte, dat het bestuur nog meer gang aan de zaak gaf, die nu l'_ I juist niet zoo heel voorspoedig liep. Ein J nl ::1. I.am r-. n "I O A n 1 '07 J nMÏ- Geslaagd voor het Machinisten diploma A, groote Vaart, de heer A. J. Grollé, alhier. Vrijdag waren op het terrein der hoogovens een aantal monteurs en arbei ders bezig met het ophijschen van het middenstuk, de zoogenaamde loopbrug der nieuwe transportkraan. Toen het gevaarte ongeveer 6 M. om hoog was brak een der stalen kabels, waarmee het ophijschen gebeurde, zoodat de brug naar beneden kwam en voor het grootste gedeelte werd vernield zoodat, daar zeer waarschijnlijk dit deel weer inoet worden gesloopt, het niet alleen een groote schadepost is voor den fabrikant doch ook voor het hoogovenbedrijf. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Zaterdag j.l. vertrok van hier naar zee de logger Fierman Eduard K.W. 9, van "de reederij Meerburg te Katwijk. Echter keerde het schip Zondag weer in de haven terug. Bij informatie naar deze onverwachte terugkomst kwam ons het volgende ter oore. Door een z.g. ronse laar waren als opvarenden zes mannen, thuisbehoorende te Rotterdam voor dit schip aangenomen en was dus de schip per -met deze voor hem onbekende men schen naar zee vertrokken. Men was eeni ge uren op zee, toen twee der mannen Fabrieksinstallaties Blijft Afschrijving Gr.bezit en Woningen f Afschr. op Woningen f 18.691.611.68 3.439.438,81 1.537.600,91 84.717,60 f 15.252.172,80 Deelneming in aanverwante ondernem. Voorraden Debiteuren Kas en Kassiers 1.452.883,31 11.436.927,37 1.827.365,74 2.187.899.27 82.318,51 Totaal f 32.239.567,— Aandeelenkapitaal Gewoon Preferent AfOngeplaatst Gewoon Preferent Reserve Opgenomen gelden Creditèuren Herstellingsfonds f 34.250.000 750.000,— f 35.000.000,— f 4.750,000 125.000 f 4.875.000,— f 30.125.000,— 10.448,09 746.083,88 1.208.035,03 150.000,— Totaal f 32.239.567 Verlies- en Winstrekening over het boekjaar 1 April 1926-31 Maart 1927. Interest f 35.580,57 Bijzondere lasten Breuk opslagkraan (afboeking van de kraan en bedrijfsschade) 644.246,20 Afschrijving 550.139,76 Totaal f 1.229.966,53 Voordeelig saldo Exploitatierekening f Exploitatie grondbezit en woningen Baten uit deelneming in aanverwante ondernemingen 676.558,96 29.440,98 523.966,59 Totaal f 1.229.966.53 Breuk opslagkraan (afboeking en bedrijfs schade) f 644.246,20. Deze rekening toont het totaal verlies in het afgeloopen boekjaar geleden ten gevolge van de catastrophe met de op slagkraan, Zij is, behalve met het verschil tusschen de boekwaarde van het object en de restitutie van assuradeuren ontvangen ook belast met alle directe uitgaven, die tengevolge van de afwezigheid van deze kraan extra ten laste van het bedrijf kwa- Het leggen en maken der houten be dekking van de deuren der nieuwe schut sluis is opgedragen aan den heer H. J. Smit alhier. De melkprijs is Maandag door de slijters met een cent per liter verhoogd en gebracht op 14 cent, Nu de R.K. Harmonie „St. Caecilia", dank zij de behaalde succesjes op ver schillende concoursen, in de afdeeling uit muntendheid is gekomen, is het noodza kelijk dat het aantal instrumenten uitge breid wordt. Vooral is behoefte ontstaan aan een stel pauken. De gewone inkom sten zijn echter niet toereikend. Daarom heeft zich thans een damesco mité gevormd, dat de benoodigde gelden bijeen hoopt te brengen. Laat iedereen helpen om dit doel te be reiken en daardoor St. Caecilia in staat te stellen op den goeden weg voort te gaan, Zaterdagmiddag heeft de Vereeni ging tot oprichting en instandhouding van delijk kon op 19 April '27 de aanbeste ding plaats hebben, terwijl de voltooiing op 1 Sept. zou volgen, maar door tegen slag moest die op 17 Sept. wachten. En nog is het gebouw niet geheel af, maar er werd toestemming verleend om vandaag te openen en vanmorgen heeft die met 107 leerlingen plaats gehad. Spr, deelde nu nog mee, waarom de school naar Da Costa genoemd werd, en richtte vervolgens het woord tot de leer krachten, die hij welkom heette en bracht dank aan allen, die tot het tot standko- men dezer inriching hadden meegewerkt zonder daarbij den heer Terpstra te ver geten, die in het hoogste college van Staat de pleitbezorger dezer schoolver- eeniging was. Spr. leest een schrijven van den heer Terpstra en een telegram van den heer Heukels te Amsterdam voor. Hij brengt dank aan het Gemeentebe stuur, het Staatschooltoezicht, den archi tect, den opzichter en den aannemers van dit gebouw, de Directie der Hoogovens, voor het afstaan van den grond, den ge meente-ontv^ger voor zijn welwillende medewerking, den wethouder van Onder wijs en hoopt, dat hij nu niemand verge ten heeft. Spr. richt zich nu nogmaals tot het -hoofd der school, den heer M. J. Grüter, vroeger te Barneveld, en wenscht hem kracht en liefde voor zijn taak en zegen van God. Hierna krijgt de heer Brants, Hoofd inspecteur bij het lager onderwijs het woord. Deze zegt, dat hij geen woord van dank verdiend heeft, want hij heeft geen arbeid verricht, ook hoopt hij weinig op bezoek te komen, want zijn bezoek betee- kent meestal, dat er iets niet in den haak is, thans heeft hij gaarne aan de uitnoo- diging gevolg gegeven en feliciteert van harte. Het heeft hem genoegen gedaan te vernemen, dat het hier tijdens den voor bereidende arbeid wel eens flink gewaaid heeft, want strijd staalt. De houding van het bestuur ten opzichte van de Vereeni ging der Hervormden noemt spr. correct. Hij wenscht het onderwijzend perso neel toe, dat de kinderen, als volwasse nen nog met dankbare herinneringen op deze school mogen terugzien. Hij hoopt, dat het schoolgebouw spoedig voltooid zal zijn, waaraan hij dan ook bij een schoolbestuur als dit, hetgeen hij van een motorisch type noemt, niet twijfelt. Den naam De Costa acht hij zeer ge lukkig gekozen en meer geschikt dan Petrus Dathenus, naar wien elders on langs een school genoemd werd. De Inspecteur bij het lager onderwijs, de heer Sterringa krijgt nu het woord. Hij bedankt voor de invitatie en feliciteert en maakt het bestuur een compliment over de behandeling van deze stichtingszaak, TH ij acht ook den naam zeer goed gekozen en licht zijn meening in bijzonderheden toe. De wethouder Tusenius wijst er op, dat de schoolbevolking van thans verkre gen is uit het verlies van andere scholen en spreekt den wensch uit, dat ze in het vervolg moge groeien uit den aanwas der bevolking in dit deel der gemeente. Ds. Boerkoel krijgt hierna het woord als afgevaardigde van den Kerkeraad der Gereformeerde Kerk en noemt het een verheugend feit, dat de stichting dezer school beschouwd kan worden als een uiting van de krachtige actie van het Christelijk volksdeel. De oneenigheid der Chr. schoolbesturen is voor hem een oor zaak van smart. Hij wenscht er nog eens uitdrukkelijk op te wijzen, dat de Da Costa-school geen secte-school is en juicht het daarom toe, dat niet Dr. Kuy- per als peetvader gekozen is, daar deze naam veel te strijdlustig zou klinken, Spr. hoopt, dat van deze school een beschavende invloed zal uitgaan. Spr. kwam in 1921 en gaat in 1927, De actie voor deze school begon in 1921 en de opening valt in 1927. Dezelfde jaartallen. j Spr. constateert het met genoegen. De heer Bierma heeft eiken spreker beantwoord en brengt nu nog een woord van dank aan den Ouderling der Ger. Kerk, den heer De Jong, die om gezond heidsredenen zijn actie voor de stichting dezer school moest opgeven. Hierna volgde een pauze, waarin een kopje thee aangeboden werd. Na de pauze bracht de hr. G. TI, Surink namens de Directie van het Hoogoven bedrijf dank voor de welwillende woor den te haren opzichte. De stichting van dit bedrijf is de hoofd oorzaak van de oprichting dezer school genoemd en spr. beaamt dit ten volle en zal zeer verheugd zijn als zij de ontwik keling en de beschaving een stuk vooruit brengt. Er heeft hier menigmaal een krachti ge wind gewaaid heeft de Hoofdinspect. gezegd, spr. is hierover verheugd, want waar de verfrisschende adem des winds vrijen toegang-heeft, daar moet een vrije geest heerschen, hij hoopt en verwacht door een goede leiding een goede school. Ds. Boerkoel heeft gesproken van 'n neu trale school en spr. hoopt, dat dit zoo zijn zal en wenscht de nieuwe stichting een hoogen trap van bloei toe. Hierna houdt de heer Van Popta, hoofd eener Chr. school te IJmuiden een hartelijke toespraak, gevolgd door een van den heer Lyesen, oud-hoofd eener Chr. school te Beverwijk. Beiden spreken hun beste wenschen uit voor den groei en bloei der nieuwe school. Vervolgens zegt de heer Ponsen, archi tect van het gebouw, aannemers en op zichters dank voor hunne medewerking en wenscht het bestuur geluk. De heer Grüter zegt dank voor zijne be- noeming en hoopt, dat God hem de kracht zal geven om het in hem gestelde ver- trouwen niet te beschamen. Hij bedankt allen voor de goede wen schen en de welwillende woorden aan zijn: adres. Door de aanwezigen werd daarna ge- 1 zongen: „Dat's Heeren Zegen op u daal",' 1 waarna de heer Grüter bedankte. Nadat de heer Bierma nog eens aan al-' len zijn dank betuigd had, werd gezongen:- Halleluja eeuwig dank en eere, waarna^ de officieele opening der Da Costa-school; was afgeloopen. Er werd toen een kijkje genomen in de'1 lokalen, die keurig netjes waren inge— richt voor zoo ver ze tenminste klaai' f waren, De bouw was nog niet af, zooals wt reeds meldden en daarom was de indrul van het geheel minder gunstig dan ze hac. kunnen zijn. Intusschen is. ons tijdens de verschik, lende redevoeringen in de gymnastiekzaa: gebleken, dat het geraas van voorbijsnel lende treinen zeer storend werkt.

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 1