ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 93 Zaterdag 24 September 192T 12e Jaargang YerBchfjnt Woensdags Zaterdags Officieel Practisch en belangwekkend onderwijs aan de rijpere jeugd Plaatselijk Nieuws IJmuiden. Velsen. iïïOjTMj Overveen, Tel. 10956 Driehuis Voor den Raad IJMUIDER COURANT ^nnementsprijs: f 1.per 3 maanden, franco per post f 1.35. Abonne ren worden aangenomen aan het bureau en bij de Agenten, ft-ertentiën 2 maal achtereenvolgens opgegeven op het gewone tarief, '(tden kosteloos nog een derde keer opgenomen in het eerstvolgend Lnsdagnummer, fcertentiën voor de Adreslijst, 6 plaatsingen van dezelfde tekst (onver- Jlerd) f 4.13 plaatsingen (dus 3 maanden achtereen) f 8. Lertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en IIJDAGS tot 4 uur n.m. plaatsen van advertentiën van buiten de gemeente Velsen in dit blad uitsluitend gerechtigd het Advertentie-bureau P. F. C. Roelse, IJmuiden, Uitgave van de N.V. UITGEVERS-MIJ. „IJMUIDEN" Adres voor Redactie en Administratie N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL WILLEMSPLEIN 11 TELEFOON 153 IJMUIDEN Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel. Advertenties van 1 tot en met 5 regels f 1.—, iedere regel meer 20 ets. Compact gezette adverten ties van 1 tot en met 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings-advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbetaling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties „adres bureau van dit blad" 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets in rekening gebracht. Bovenstaande regelprijzen worden met 5 cent verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen. |T NUMMER BESTAAT UIT TWEE IADEN. EERSTE BLAD. nummers van de IJMUIDER jURANT zijn a 5 cent steeds verkrijg er aan ons Bureau, Willemsplein 11; in jewel's Boekhandel, hoek Frogerstraat; lekhandel P. F. C. Roelse, Kanaalstraat; )ekhandel Arends, Oranjestraat; Boek- ndel J. Ramp, De Rijpstraat, hoek Wil- Barendszstraatte IJ muiden-Oost bij oekhandel J. W. Raadman, Trompstraat, lekhandel Gelderman, hoek Lagersstraat Ratelsstraat; Boekhandel F. v. d. rijn, Kalverstraat; te Santpoort in den oekhandel P. v. Meurs, Rijksstraatweg. OPENBARE VERGADERING den Raad der gemeente Velsen, op )insdag 27 September 1927des namid- 7 uur, ten gemeentehuize. AGENDA: 1. Besloten vergadering. 2. Beëediging van den vervanger van den Gemeente-Secretaris. 3. Ingekomen stukken en mededeelin- gen. Gedeeltelijke intrekking van het Raadsbesluit van 16 November 1926, No. 8, inzake verkoop van grond te IJmuiden. 5. Voorloopige opschorting van het ver volgonderwijs. Stichting van een school voor open baar plager onderwijs in de afdeeling j IJmuiden. j 6. wassenen, ongeveer zooals dit is geregeld in de gemeente Lonneker. Dit stelsel-Lonneker, door den heer van Dat is practisch, niet waar? Zooals het vroeger was, moest iedere leerling 4 avonden per week komen en aan alle vakken meedoen. commissie van bij stand voor Velserbeek en de plant soenen. 9. Prae-advies op een adres van de Vereeniging tot bestrijding der tu berculose te Velsen om toekenning van een extra-subsidie voor 1927 van f 3000,ten behoeve der uit zending van onvermogende patiën- ten naar sanatoria. 10, Benoeming van: a. een lid der schattingscommissiën Rijksinkomstenbelasting, stand plaatsen Velsen en IJmuiden; b. een ambtenaar van den burgerlij ken stand; c. een tijdelijk secretaris der commis sie van advies voor de werkloos heidsverzekering, d. een tijdelijk leeraar aan de Vis- scherijschool te IJmuiden. Oosterom in een tweetal lezingen uiteengezet, j Belangstelling of niet, tijd of geen tijd, vier is voor de gecombineerde Oudercommissies avonden naar school en liefst 3 uur per avond, aanleiding geweest, zich met een adres totl Nog eens een voorbeeld? den Raad te wenden. Dit adres is in extenso, j Daar is iemand, die wil een vreemde taal eenige weken geleden in dit blad afgedrukt. Meeren, laten we zeggen Engelsch. Hij geeft Het stelsel-Lonneker heeft reeds eenige ZiCh op de voor den cursus in Eng. taaien jaren bewezen, dat daarmede Uitstekende j ontvangt gedurende 20 weken 2 uur per week Eng. les. Daarvoor behoeft hij slechts één avond per week op school te komen. Een ander wil zich wat meer bekwamen in de Ned. taal en lezen. Wijziging der verordening tot rege- t ling der loonen van de gemeente- J resultaten "zijn"'te veikrljTetSr werklieden. f jn hoofdzaak komt de regeling hierop neer Vaststelling van eene verordening, De leerlingen mogen het vak of de vakken regelende de samenstelling en den kiezen, waarin ze onderwijs wenschen te werkkring der commissie van bij- ontvangen. Hierdoor behoeft niemand de In door G. KLIMP. J len, hangen". Maar voor uit te- zien, lessen in een vak te volgen, waaraan hij geen behoefte heeft of dat hem niet interesseert Wil iemand b.v. boekhouden leeren, dan geeft hij zich voor dien cursus op. Hij of zij ontvangt gedurende 20 weken 2 uur per week les in boekhouden. Daarvoor behoeft hij slechts één avond per week op school te komen van b.v. halfzeven tot half negen. Met andere vakken van onderwijs behoeft hij zich niet te bemoeien. Hij mag wel meer dere vakken volgen. Meent hij, dat het voor hem goed is, ook aan den cursus voor Handelsrekenen deel te nemen, dan kan hij dat doen. Ook dan ontvangt hij gedurende 20 weken 2 uur per week les in Handelsre kenen, ook weer b.v. van half zeven tot half negen. Zoo iemand dus de cursussen Boekhouden en Handelsrekenen-volgt, dan ontvangt hij twee avonden per week les, telkens ge durende 2 uren. jord het antieke nationale gebouw van ons jwaar dwang de voornaamste factor iSi om ager onderwijs, met zijn herhaaldelijk ge- de banken te bezetten, verschrompelt, teert Qoderniseerde gevels, ramen en stoepen, met }angZaam ujti lijn vele zorgvuldig gescheiden zalen, kamers j jn on2e gemeente, evenals in vele andere, kamertjes, leeft menige oude instelling, v00ra! stadsgemeenten, is dat uitteringspro- uit een soort van pieteit en medelijdences reeds ettelijke jaren in werking, het hofje van het Huis genadebrood. Het geld, voor dit onderwijs besteed, kan pag eten, tot zij haar eigen dood sterft. njet langer door de gemeente voldoende Eén van die besjes is het Vervolgonderw. worden verantwoord beter bekend onder den ouden naam Herha- Maar opheffing van dit onderwijs, zonder ingsonderwijs. Oud en afgeleefd, maar 1 daarv00r iets anders, iets beters in de plaats aai. „Ze wil niet heen, blijft talmen, treuz geven, heeft de Gemeenteraad terecht niet aangedurfd. Men zat er tamelijk wel mee t oudje begint het er nu slecht verlegen. de dokters hebben haar £)at gevoelde ook de Wethouder van opgegeven. -cc. Onderwijs, de heer Tusenius, toen hij het Ze moet haar kamertje at. Een j°n9e vorig jaar weinig lust betoonde op den snuiter staat klaar er in te trekken. Maar ouden weg voort te gaan en in't begin van :erst moet er duchtig geraagd worden, ge- dit jaar den Comm van Toezicht een drie_ zeemd en geboend. tal vragen ter beantwoording in studie gaf. De Herhalingsschool, ach ja. En toen In't kort kwamen deze vragen hierop neer later, was tniet in 20, ging ze nog een Moethet Vervolgonderwijs inzijnhui.' anderen naam aannemen, net of ze daarmee a- j wi- Een verjongingskuur bedoelde. Het oudje digen vorm bestendigd blijven? I, r i i ,„„„11i 2. zjoö met, welke hervormingen dienen leef zooals ze was en de wereld om haar bracht te worden? leen vervreemde meer en meer. o3 1.1. 1 Velen hebben haar gekend. Vroeger was ,3' v«d.ent het aanbeveling, dat het onder- wel een lief oud mensch. Als 's avonds W1's ,aan de n|fe °p fleheel anderen het dorpsschooltje de lamp brandde en S a® WOr meester had zijn lange pijp opgestoken, dan Eenstemmig was de Comm. van meen.ng, 1 1 nvofoo rfr„t „rocr dat de laatste vraag bevestigend moet wor- was ze wel knus. lhuis of op straat was 1 1 t, 4-n. r.n ,'n Ar» isonUoiitirte clen oeantwoord De heer Van Oosterom, hoofd van school toch niets te beleven en in de herhalings school met zoo'n clubje kameraden zat je wel gezellig. Van huis uit is Herhalingsschool van iet wat dorpsche familie. In de stad wou ze nooit recht tieren. Aan dat moderne geroezemoes had ze een hekel. Al dat nieuwe kon 't oudje onmogelijk bij- sloffen. In de steden heeft die arme sloof wat moeten verduren. Als de herfst begon en daarmee de lange avonden, dan ontving haar klanten. De meesten kwamen niet uit liefde, o, neen, ze werden gestuurdeen echte gedwongen nering. De jongens hadden een hekel aan de oude mamsel, 't heele winterhalfjaar werd ze getreiterd en gekweld. Maar nu schijnt het toch te zullen af- loopenzooals gezegd, de dokters hebben haar opgegeven. Kwade tongen beweren, dat ze al een paar jaren, als een melkkoetje aan de lijn is gehouden. Dat is niet waar de menschen praten zoo veel Laat wij onze beeldspraak varen. Het vervolgonderwijs in den huidigen vorm is uit den tijd. De jeugd wil er niet meer in bijten. En waarom niet? Omdat het geen belangstelling weet te wekken. Omdat het niet geeft, wat onze jonge menschen vragen en behoeven. Een onderwijsinstelling voor de rijpere jeugd, waarvoor belangstelling ontbreekt, D, had voordien reeds in een tweetal le zingen betoogd, dat het oude Vervolg-on- derwijs niet meer van dezen tijd is, dat alle belangstelling ontbreekt, maar dat toch het onderwijs aan de rijpere jeugd, om zijn uit nemend cultureelbelang niet verwaarloosd mag worden, doch zoodanig dient te wor den ingericht, dat er ten volle rekening ge houden wordt met het verlangen en de be hoeften der leerlingen. De heer v. Oosterom heeft op grondige motieven bepleit, dat de gemeenschap aan den drang en de behoefte aan ontwikkeling der rijpere jeugd een doel matige leiding moet geven. In onze samenleving huizen een groot aan tal jonge menschen, die gedurende de lange winteravonden met hun tijd geen raad weten, die door hun gezonde levensdrang door lediggang op het slechte pad worden gedreven en toch over 't algemeen ontvankelijk zijn, voor een doelmatige redelijke en verstande lijke opvoeding, wanneer hun belangstelling op de juiste wijze wordt gewekt en onder houden. De Comm. v, Toez. bleek in dien geest den wethouder van Onderwijs te moeten adviseeren. Opheffen van het tegenwoordige Vervolgonderwijs en daarvoor in de plaats stellen Onderwijs aan de rjjpere jeugd en voL Hij neemt den cursus Ned. taal. Met de andere vakken heeft hij niets noodig. Wil men rekenen en Ned. taal. Welnu, men geeft zich op voor beide cursussen. Twee avonden per week: Zoo kan een ieder krijgen, wat hij noodig heeft en waarvoor hij belangstelling gevoelt. Het gevolg hiervan is, dat zulk onderwijs met groote interesse wordt gevolgd. De leerlingen zijn belangstellend, en voe len zich belanghebbend. Het bewustzijn, niet gedwongen te worden, maar naar vrije keuze te handelen, maakt dergelijk onderwijs geanimeerd, prettig en daardoor vruchtbaar. Wat kost dit onderwijs? Hoe is dit in de gemeente Velsen te verwezenlijken Hier over een volgende keer. Ook zullen we dan nagaan, hoe de zeer belangrijke naaldvakken voor meisjes, op dezelfde wijze kunnen ge regeld worden. Nabij de betonbrug is Dinsdag de wielrijder S, S., wonende in de Mahustr., aangereden door een auto, bestuurd door G. R. alhier. Het rijwiel van S. werd ge heel vernield, terwijl S, zoodanig aan bei de beenen gewond werd, dat hij zich on der geneeskundige behandeling moest stellen. Tegen den bestuurder der auto werd proces-verbaal opgemaakt. In den nacht van Dinsdag op Woens dag is ingebroken in den winkel van A. Z. in de Vischstraat. Ontvreemd werd een flesoh zure haring. De inbreker had zeker een flauwe smaak in den mond. Verruiming van het Noordzeekanaal. Werd aanvankelijk de ontworpen ver betering van het Noordzeekanaal globaal op f 14.500.000 geraamd, aldus de minis ter in de Toelichting op de begrooting van Waterstaat, thans kunnen de vermoedelij ke kosten van de verruimingswerken van dit kanaal in eersten aanleg voor het ge- heele kanaal nader op f 12,250.000. wor den gesteld. Voor deze werken is voor 1927 een bedrag van f 765.000 uitgetrok ken. Getracht zal worden dit werk in ze ven jaren te voltooien. Voor 1928 kan echter geen grooter bedrag dan f 1.460,000 beschikbaar worden gesteld. Ten einde het werk geregeld te kunnen voortzetten, zal in de jaren 1928 en 1929 de weg langs de zuidzijde van het kanaal, welke grootendeels binnen het nieuwe ka naalprofiel valt, naar de grens van ont eigening verlegd moeten worden, waarbij de in dien weg voorkomende bruggen over de zijkanalen B en C (naar Spaarn- dam) en over een molentocht welke niet meer aan de eischen van het tegenwoor dige verkeer voldoen, door nieuwe ver vangen zullen moeten worden, terwijl net bestaande pontveer over zijkanaal F (naar Halfweg) voor een brug zal moeten plaats maken. Het is de bedoeling, dezen weg tegelij kertijd als hoofdverkeersweg in te rich ten, waartoe o.m. de verharde baan bree der en de bruggen breeder en zwaarder zullen moeten worden; de daaraan ver bonden hoogere kosten zullen uit het Rijkswegenfonds bestreden worden. Bijeenkomst van raadsleden. Dinsdagavond is ten xaadhuize een bij eenkomst gehouden van raadsleden, waarin een uiteenzetting is gegeven van het door de Maatschappij Mabeg te Utrecht gemaakte rioleeringsplan voor deze ge meente. Ook de directeur van openbare werken, in samenwerking waarmede het plan is gemaakt, was hierbij tegenwoordig. Ir. Hooibs heeft namens de Mij. Mabeg een toelichting op het plan gegeven, waarna door eenige raadsleden enkele vragen werden gesteld, die door Ir. Hoo'bs werden beantwoord. Van de 25 raadsleden waren komen. WERKEN VOLGENS EIGEN- EN GEGEVEN ONTWERPEN 3 niet ge- Inbraak. In den nacht van Dinsdag op Woens dag is ingebroken in de aula op de be graafplaats Westerveld. In een der deu ren waren vier gaten geboord en toen is het slot opgelicht, zoodat men kon bin nen komen. De armenbus in de ontvang zaal is opengebroken en de inhoud ont vreemd. Vermoedelijk zat er f 80 a f 90 in, ofschoon men dit niet precies weet. De bus wordt eens in de twee maanden licht en 't was juist weer de tijd, om de bus te lichten. Uit alles bleek, dat hier een timmerman of een beroepsinbreker aan het werk is geweest. Het is voor 't eerst dat op Westerveld j derzoek is ingebroken. De politie stelt een onder- zoek in. ringsdienst van waren voor het gebied Haarlem over 1926 en is hun daarbij ook opgevallen, dat zoo als Tabel 1, bladzijde 7, aangeeft, voor Haarlem het aantal waarschuwingen bedroeg 252 en het aan tal processen-verbaal 38, terwijl deze cij fers voor de Gemeente Velsen zijn respec tievelijk 97 en 31 en dat Tabel VIII, bladzijde 20, overzicht genomen brood monsters, de navolgende cijfers aangeeft: Haarlem aantal waarschuwingen 31 en processen-verbaal 7, terwijl dit voor Vel sen is respectievelijk: 11 en 9? 2. Kunnen Burgemeester en Wethou ders mededeelen waarin de oorzaak gele gen is ten aanzien van dit voor de ge meente. Velsen, in verhouding tot Haar lem, zöo ongunstige cijfer van het aantal processen-verbaal 3. Indien dit aan Burgemeester en Wethouders niet bekend is zijn deze dan bereid naar de oorzaken hiervan een na der onderzoek in te stellen? Hierop wordt door Burgemeester en Wethouders het volgende geantwoord: Het schrijven van den heer Homburg werd, om advies, gesteld in handen van den Directeur van den Keuringsdienst van waren voor het gebied Haarlem. Deze schrijft bij brief dd. 2 September j.l. het volgende: „Naar aanleiding van Uw verzoek om advies op de door den heer H. Homburg tot U gerichte vragen, heb ik de eer U mede te deelen, dat het bezwaarlijk is met zekerheid aan te geven, wat de oor zaak is, indien het verslag voor één ge meente ongunstiger cijfers geeft dan voor de andere. Wat de processen-verbaal betreft, de meeste hiervan hebben zoowel te Haar lem als te Velsen betrekking op vleesch- waren en brood of zijn opgemaakt wegens het scheppen van melk. Voor vleeschwa- ren werden in 1926 in beide gemeenten 8 processen-verbaal opgemaakt. In Haarlem werden echter minder worstmonsters ge il nomen, daar een meer systematisch on- te Haarlem pas in 1927 ge- Zondag werd door ruim 100 leden der afdeeling 'sGravenhage van de Ver eeniging Facultatieve Lijkverbranding een excursie gemaakt naar Westerveld al hier. Met vier autobussen kwam men naar hier en onder geleide van den directeur en het hoofdbestuurslid, D:r. L. Radema ker uit den Haag, werd het crematorium en het nieuwe columbarium bezichtigd. Men maakte daarna een wandeling door ons park Velserbeek en na de lunch gebruikt te hebben in Hotel De Prins, keerde men weer naar de residentie te- ruë- l Schriftelijke vragen van een lid van den Gemeenteraad op grond van artikel 17 van het reglement van orde. De heer H. Homburg heeft de volgende vragen gesteld: 1. Hebben Burgemeester en Wethou ders kennis genomem van het verslag Keu- schiedde. Het scheppen van melk werd in verhouding te Velsen meer geconsta teerd dan te Haarlem daar dit in de dor pen in het algemeen meer geschiedt. Wat brood betreft was inderdaad de toestand te Velsen ongunstiger, waardoor meer processen-verbaal werden opge maakt. Van de 9 verbalen, waren 2 we gens onzindelijke behandeling, de andere 7 wegens onvoldoende brood. Wel is waar was de verhouding van het aantal afwijkende brooden te Haarlem en Vel sen niet abnormaal, maar de grootte der afwijkingen was te Velsen grooter, waar om strengere maatregelen werden geno men. Voor witbrood, wat het meest onder zocht werd, was de toestand aldus: Haarlem, Velsen. Aantal monsters 109 35 Droge stof te laag (4 of minder) 25 7 Droge stof te laag (meer dan 4 11 7 Totaal te laag 36 14 waaruit de minder gunstige resultaten blijken. Vermoedelijk is de oorzaak te zoeken in de sterke concurrentie, fusschen ver-' schillende bakkers."

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 1