Politierapport Op stap met de „Monte Olivia" Visscherij Te Boin bij La Roche sur Yon is een visscherssloep, waarmee een gezelschap een tochtje op zee maakte, omgeslagen. Van de vijf passagiers zijn er vier ver dronken. Voorkoming van misbruiken in den uitvoerhandel van haring. Verschenen is de memorie van ant woord op het voorloopig verslag over het wetsontwerp, dat bovengenoemden titel draagt. De minister sluit zich daarin aan bij hen, die het ten zeerste betreurden, dat in den haringhandel ingeslopen mis bruiken een voorstel van deze strekking noodzakelijk hebben gemaakt. Ook deelt hij de meening, dat het verloop van de protestvergadering, door den Bond van Nederlandsche Haringexporteurs tegen het wetsontwerp op touw gezet, mede de noodzaak der voorgestelde maatregelen heeft bevestigd. Bij de besprekingen, welke na de indie ning van het ontwerp met tal van belang hebbenden zijn gevoerd in verband met de uitvoeringsvoorschriften, zijn boven dien nog omtrent de gevolgen van de be denkelijke praktijken inlichtingen ont vangen, die aantoonen, dat de nadeelen, welke voor den Nederlandschen haring- handel uit die praktijken voortvloeien, van nog ernstiger aard zijn, dan aanvan kelijk mocht worden aangenomen. De meening van sommigen, dat dit ont werp te laat komt, kan de minister niet deelen. De minister verklaart, dat van de zijde van het departement in verschillen de richtingen is getracht de totstandko ming te bevorderen van een organisatie, die zelf de noodige maatregelen zou kun nen nemen, doch dat alle pogingen daar toe zijn afgestuit op gemis aan voldoende samenwerking onder de belanghebben den: reeders en handelaren. Na de instelling van de Commissie voor de Haringvisscherij heeft de minister den Bond van Ned. Haringexporteurs in ver binding gebracht met die commissie en het is hem bekend, dat de commissie ook een bespreking heeft gehad met het bestuur van den Bond, als vertegenwoordiger van de vereenigingen van haringhandelaren, welke bij den Bond aangesloten zijn. Uit het hem toegezonden verslag is hem geble ken, dat het bestuur bij die bespreking niet bereid was zijn meening ten aanzien WITTE KRUIS. Iedere Woensdagmiddag van 3 tot 3.30 uur stelt de Vereeniging het Witte Kruis, in de Chr. Nat. School te Ijmuiden-Oost moeders gratis in de gelegenheid raad te vragen omtrent de voeding aan haar zuigelingen. Het advies wordt gegeven door den Consulent, Dr. Hanneman. Voor kraamverzorging, welke ook door boven genoemde Vereeniging wordt uitgeoefend, wende men zich tot het bestuurslid der Vereeniging, Mevrouw Suwerink, Trompstraat 72 te IJmuiden- Oost, Tarief naar draagkracht f 5f 15. van eventueel te nemen mataregelen met betrekking tot den export van haring te doen kennen. Naar aanleiding daarvan heeft de mi nister aan het bestuur van den Bond be richt, dat het onder deze omstandigheden voorkwam, dat de commissie toen volle vrijheid had, zich op andere wijze te doen voorlichten. Daarop is met verschillende vooraanstaande haringhandelaren indivi dueel van gedachten gewisseld. Wat nu de uitvoering der wet betreft, zullen in de eerste plaats minimum-afme tingen worden vastgesteld voor de ton nen, waarin de haring verpakt en uitge voerd wordt. Daarbij zal tevens worden voorgeschreven het minimum netto-visch- gewicht, dat ieder der voorgeschreven tonnen zal moeten inhouden. Voorshands ligt het in het voornemen met betrekking tot de afmetingen en den inhoud van de tonnen te komen tot een ton van 110 Kg. netto-vischgewicht. Daarnaast zullen ook worden toegelaten de Schotsche tonnen met een minimum vischgewicht van 115 K.G. Naast de heele tonnen zullen wor den toegelaten halve, kwart enz. tonnen. De tonnen zullen door de exporteurs voorzien moeten worden van een merk, aangevende de soort van tonnen het mi nimum vischgewicht. Er zal evenwel een bijzonder merk gebezigd mogen worden, uitsluitend voor van de Nederlandsche visscherij afkomstige gave, levend op zee gekaakte haring en slechts bij gebruik van dit bijzondere merk zal aangegeven wor den welke soort haring de ton bevat. Af gezien is van een „keur op haring". De merken, die van papier zullen zijn, zul len van Rijkswege tegen gereede betaling worden verstrekt en de merken worden genummerd, zoodat steeds nagegaan kan worden, van wien een gemerkte ton af komstig is. De prijs, waartegen de merken beschik baar gesteld worden, is hooger dan de kostende prijs. Door dit verschil in prijs zal het mogelijk zijn de kosten der con trole te dekken. De minister is er zeker van, dat in het systeem der wet bij voldoende toezicht een behoorlijke controle verzekerd zal zijn. Het wil den minister voorkomen, dat de beteekenis van de controle in hoofdzaak tot uiting zal moeten komen in de preven tieve werking, welke er van de wet uit gaat. Een binnenlandsche controle past niet in het stelsel van dit wetsontwerp. De ansjovishandel wordt door de controle voldoende gedekt. Het rooken van uit het buitenland aangevoerde haring heeft uit sluitend plaats als de Zuiderzee geen voldoende haring levert. Dat hierdoor schade wordt toegebracht aan de Zuider- zeeharingvisscherij is den minister niet bekend. Maatregelen ter bevordering van het verbruik van haring hier te lande vallen geheel buiten het kader van dit ontwerp. 16. 4b set f irkot prkot Var Gedurende de maand Augustus van dit jaar zijn te IJmuiden aan den vischafslag aangekomen 378 stoomtreii5rs met f 896.165 besomming tegen in Aug^. tus van het vorig jaar 285 stoomtrein met f 604.450 besomming en in de eetsjj acht maanden van dit jaar 2697 stoom, treilers met f 6.144.822 besomming teg^ in gelijk tijdvak van het vorig jaar stoomtreilers, die f 5.301.307 besomden. Verder kwamen van de treil visscherij in Augustus van dit jaar binnen: 3 motorloggers met f 1493 en 15 zeil loggers met f 4123 besomming tegen Augustus van het vorig jaar noch moto: noch zeilloggers en in de eerste ach maanden van dit jaar 80 motorloggei met f 47.024 besomming tegen in gelij tijdvak van het vorig jaar 20 dier vaar tuigen met f 9226 besomming en 686 zeil loggers met f 278.819 besomming tegen de eerste acht maanden van het vorij jaar 720 zeilloggers, die f 302.492 besom den. 535 motorkustvisschers met f 41.271 somming tegen in Augustus van het vorig jaar 638 dier vaartuigen, die f 50.380 be- somden en in de eerste acht maanden van dit jaar 2603 motorkustvisschers met f 159.611 besomming tegen in gelijk tij vak van het vorig jaar 2598 dier vaarlui- gen, die f 172.433 besomden; 18 zeilkustvisschers met f 371 ming tegen in Augustus van het voritfl.f" jaar 32 dier vaartuigen met f 714 besom-1' S ming en in de eerste acht maanden van dit jaar 66 zeilkustvisschers met f 1062 besomming tegen in gelijk tijdvak van het vorig jaar 126 dier vaartuigen, die f 2426 besomden; 22 open booten met f 254 besomming tegen in Augustus van het vorig jaar dier vaartuigen met f 423 besomming in de eerste acht maanden van dit jaar 308 open booten met f 3353 besomming tegen in de eerste acht maanden van hete vorig jaar 297 dier schepen, die f 3385 besomden. Van vreemde nationaliteit kwamen Augustus van dit jaar hier binnen 4 Duit- sche stoomtreilers met f 12.633 en 1 Fransche stoomtreiler met f 5655 besom ming, 1 Duitsche motortreiler met f 2! en 3 Deensche motortreilers met f 571 besomming tegen in Augustus van het vi j rig jaar 33 Engelsche stoomtreilers met| f 28.217 en 2 Duitsche stoomtreilers met f 4373 besomming, 1 Fransche stoomtri Ier met f 413 en 1 Belgische motortreili met f 1333 besomming en in de eerstt acht maanden van dit jaar 147 Duitschej stoomtreilers met f 458.601 besomming, 1 Fransche stoomtreiler met f 5658 besoi ming, 14 Deensche motortreilers met f 17.383 en 5 Duitsche motortreilers met f 2285 besomming tegen in gelijk tijdvak van het vorig jaar 215 Duitsche stoom- treilers met f 632.747 besomming, 51 En gelsche stoomtreilers met f 42.006 besom ming, 5 Belgische stoomtreilers, die ran .vena itoom :<5en Van an 29.i eson E esot F aoto eillc toon de toor iilh tooi In elij aar D ene aar iet laa Stichting van een school voor openbaar lager onderwijs in de afdeeling IJmuiden. B. en W. schrijven aan den Raad: In Uwe vergadering van 13 September j.I. is besloten tot de stichting van Iwee verplaatsbare houten hulpschoollokalen op het speelterrein van de openbare lage re school D te IJmuiden, zulks wegens de beslaande overbevolking van de laagste klassen der scholen D, Dl en H. Onzerzijds is bij de behandeling van be doeld punt medegedeeld, dat een voorstel kon worden tegemoet gezien omtrent de stichting van een openbare lagere school in de omgeving van Driehuis, teneinde aan de stijgende behoefte aan schoolruimte in dat deel der gemeente het hoofd te kun nen bieden. Wij zijn tot de overtuiging gekomen, dat als de meest geschikte plaats voor de stichting van een nieuwe school moet wor den aangemerkt de z.g. „Ratels" in de af deeling IJmuiden. Naar onze meening kan worden ver wacht, dat de terreinen aldaar binnen en kele jaren geheel voor woningbouw in exploitatie zullen zijn genomen. Wij ge- looven daarom, dat uit dit deel der ge meente het grootste aantal leerlingen zal voortkomen voor de nieuw te stichten school. Verder kunnen, voor zoover het verlangen daartoe kenbaar wordt ge maakt, kinderen uit de afdeeling Driehuis worden toegelaten. De gemeente heeft in de „Ratels" de be schikking over eigen terrein, zoodat niet tot aankoop van grond behoeft te worden overgegaan. Wij stellen U daarom voor: le. op het aan de gemeente toebehoo- rende terein, gelegen nabij den Zeeweg le IJmuiden, kadastraal bekend afdeeling IJmuiden, sectie M no. 3422, te stichten een school voor openbaar lager onderwijs, omvattende 7 leslokalen en een gymnas tieklokaal, nader aangeduid op de hier aan gehechte situatieteekening; 2e. Burgemeester en Wethouders uit te noodigen ten spoedigste een plan voor dezen bouw, met kostenbegrooting, in te dienen. De commissie van bijstand voor onder wijszaken kan zich hiermede vereenigen. IJmuiden. Zaterdagavond werd in de werkplaats van den heer C. v. V. in de Prins Hendrikstraat een ruit ingedrukt door zekere H, T„ uit Haarlem. Bij de politie werd van het geval aangifte ge daan. 1 Zaterdagmorgen kwam een te Eg- mond thuis behoorende autobus, bestuurd door den chauffeur J. R. in volle vaart de Neptunusstraat uitrijden in de richting Door H. Tiende dag. Maandag. We waren op zee, op weg naar huis. Links van ons, heel in. de verte, zagen we nog de laatste restjes van het land, waar we gezworven hadden van fjord tot fjord. Voorbij was weer dat alles en slechts de steeds meer en meer verva gende sihouetten der Noorsche kusten ble ven ons nog over van het mooie en gast vrije land. Tot ook die verdoezelden in het verschiet en we eerst met recht in volle zee waren. Mooi weer hadden we dien dag van on ze thuisreis. Een dag zonder wind en met een fijne zon, eenig om te lummelen aan dek. Het was een zeer gelukkige dag op zee, wel een groot contrast met de heen reisdag. Gelukkig zeer zeker, omdat zoo'n laatste dag zooveel kan béderven en den totaalindruk van zoo'n reis zoo leelijk kan beïnvloeden. Wat werd er dien dag gefotografeerd! Gedurende de heele reis was het geweest om van te smullen voor de fotomaniakken onder ons. Steeds maar weer andere na- tuurtafereelen waren ons voorbijgetrok ken en maar altijd moest de fotografische sluiter werken om dat op de gevoelige plaat vast te leggen. Maar die zonnige dag op zee was nu eens echt aangewezen cm van allen en alles aan boord een plaatje te maken. Vele snoetjes werden vereeuwigd als blijvende herinnering aan het beleefde op reis. De onmogelijkste groepen zag je formeeren en wee hij, die binnen de sfeer van zoo'n troepje kwam! Onverbiddelijk werd hij neergeplant tuschen de diverse bloempjes, om het ge heel te helpen ontsieren. Zoo zagen we een bejaarde, maar nog flinke ouwe baas wegsleuren van z'n ega door een troepje dolle jongelui. Maar dat was geenszins naar Moeke's believen en dapper snelde ze haar echtvriend te hulp. Met geen ander resultaat dan dat de bei de ouwentjes, na veel tegenspartelen, doch tenslotte met volle instemming, in de allergekste hoüdingen met hun bela gers op 't zelfde prentje kwamen, 'n Blij vende getuigenis van de verjongende wer king, die uitgaat van 'n gezamenlijke bootreis. Daar kan zelfs de knapste pro van de Bik- en Arnoldkade. Door de groo- te snelheid geraaide de bus op het trot toir langs de betonnen balustrade van het spoorwegemplacement. Het scheelde slechts eenige decimeters of de bus was legen de balustrade gereden. Een agent van politie zette den wilden chauffeur in een luxebus, die op de kade stond, na, en slaagde er in hem te achterhalen, waarna hij proces-verbaal tegen hem opmaakte. Velsen. Door de politie werd in het woonwagenkamp aangehouden Mej. G. R., die gesignaleerd stond in het Alg. Po litieblad, daar zij nog iets met de justitie te vereffenen had. Zij betaalde de boete en is toen weder vrijgelaten. Wegens overtreding der Arbeids wet werd bekeurd de aannemer P. de J. te IJmuiden. Vier personen werden verbaliseerd wegens het los laten loopen van honden op den openbaren weg. De wielrijder G. J. K. te Uitgeest werd bekeurd, omdat hij zich vasthield aan een auto en zich alzoo voort liet trek ken. In den nacht van Maandag op Dins dag troffen twee jachtopzieners in den Breesaap een persoon aan, die een ge vaarlijke krankzinnige, ontvlucht uit het Provinciaal Ziekenhuis te Bakkum, bleek te zijn. Hij werd naar het politiebureau Wijkerstraatweg overgebracht en later door verplegers per auto afgehaald. De haringlogger Anna IJM. 228 van de Oceaan Visscherij Mij. alhier, is ver kocht aan den heer O. Schlüsser te Ham burg. Het schip wordt te Oldersum om gebouwd voor de vrachtvaart en van een Duitschen Dieselmotor voorzien. Toezicht op de visscherij in de Noordzee. Het ligt in de bedoeling, eerlang een stoomloodsvaartuig onzer Marine in dienst te stellen als politie-kruiser, belast met het toezicht op de visscherij in de Noordzee. Van de IJmuider haringvloot kwa men sedert de vorige opgave binnen de IJM. 247 met 22 last, de IJM. 267 met 36 last en de IJM, 149 met 25 last pekelha ring. Bij Boulogne heeft een Engelsch jacht, dat door een rukwind verrast werd, schipbreuk geleden, waarbij drie men- schen omgekomen zijn. fessor met de meest pittige apekliertjes niet tegen op. We hadden in ons gezelschap een man van $e orde der verguSdej gapers. Het moet worden gezegd, hij hield met eere zijn roemruchtig vak hoog! Hoewel hij aan de maaltijden meestal vergat te „ga pen" en onze kelner hem maar niet lot „innemen" kon bewegen, wist hij toch met een niet genoeg te prijzen ambitie tijdens de reis groote hoeveelheden aspirine, smeersels en noodverbanden, geheel pro deo, aan den man te brengen. Waarachtig, der was geen zeere teen aan boord, geen knikker met scheele hoofdpijn, geen rug getje met spit, of onze pientere heelmees ter was present. En wij, die het geluk hadden meer van nabij met hem in aan raking te komen, zagen als een constante bedreiging allerhande doosjes en potjes bij voortduring onder onze neuzen ge drukt! We hebben dien laatsten dag hem, als redder der lijdende menschheid, op indrukwekkende wijze gehuldigd! Ik haalde vroeger reeds aan de groote verscheidenheid onder de deelnemers van deze reis. En inderdaad, het was wel een zeer gemengd gezelschap, zoowel op geestelijk als op materieel gebied. We hadden professors, doktoren, dominees, ambtenaren in diverse graden van kalig- heid, rustende kroegbazen, heereboeren, tot het eenvoudigste buitenmannetje, die kans had gezien een voldoend potje bij elkaar te krijgen voor de Noorsche reis. Maar geloof me, zoo weinig dat in de onderlinge omgang tot uiting kwamen de verschillen, die in het dagelijksche leven de menschen zoo allermiserabelst in alle mogelijke groepen en groepjes kunnen verdeelen. Nu weet ik wel dat dit geen pure democratie was. Immers de meest eigenwijze en pedante snuiter, al wou die nog zoo graag, had aan boord niet de min ste kans gekregen zich buiten en boven anderen op een voetstuk te plaatsen. Want nietwaar, een golf van de allerge- moedelijkste gemeenschapszin zou die branie er gezwind hebben af gekegeld! Wat niet wegneemt dat zoo'n uitstapje „onder ons" voor velen tevens een zeer gezonde les is geweest in humaniteit. En ik kan u verzekeren, deze les werd dien ieruggaansdag op de meest volledige wij ze voltooid, 't Heele stelletje aan boord was tijdens de terugvaart één groot huis houwen van Jan Steen! De maaltijden werden dien dag wat uitgebreid, we kregen een gangetje meer dan gewoonlijk. Ook al op den afscheid! Onze kok wilde niet achterblijven en sloofde zich eens extra uit. Of zelfs dat extra's wel voldoende was om de veel- eischende Hollandsche magen 'n goeie af- scheidsstreeling te geven, weet ik niet. Eerlijk gezegd, er is tijdens de reis wel eens gemopperd, niet over kwantiteit, ook niet zoozeer over de kwaliteit, maar wel over het meer of minder smakelijke van hetgeen werd opgedischt. We prefereer den allen ons thuispotje boven der: scheepskost, maar deden evenwel niet als verwende kinderen, we aten dapper onzen buik vol. Al grijnsden we wel eens tegen elkaar bij het knauwen op een taai ge kookt stuk vleesch en al gooiden we veel met overgrooten spoed achter in 't keel gat, zonder tong en gehemelte tijd te ge ven tot proeven. Bovendien, en dat werd wel eens uit 't oog verloren, wanneer je beneden de tweehonderd gulden betaalt, mag je nu eenmaal geen behandeling eischen van tegen de duizend pop. Wat ons schip een flinke voorraad consumptie in had, blijkt direct als we eens een cijfer tje noemen. Het had voor beide achter eenvolgende reizen voldoende mee gekre gen uit Hamburg. Nu hadden we eiken morgen ieder twee eieren, wat dus voor beide reizen over een drietal weken, voor ongeveer 1500 man, totaal wordt 'n 60000 eitjes, ongerekend de overige voor het ongeveer 330 man sterke personeel. Ge kunt verder zelf nagaan hoeveel koe tjes voor ons zijn ten offer gevallen, hoe veel baaltjes meel er aan boord zijn ge sleept, enz. Wat betreft de proviandeering is IJmuiden er toch eigenlijk vrij kaal afge komen; naar ik meen is hier alleen inge nomen zoet water van de Visschershaven- waterleiding. Nu is dat overigens fijn drinkwater, wat ons in Noorwegen vaak met groote dankbaarheid heeft doen den ken aan den man, die met zoo groote ijver en bekwaamheid het heerlijke heldere vocht uit IJmuidens duinen weet op te pompen. Al heeft het ons dan ook niet kunnen verleiden aan boord alleen bij water te leven! Dien middag werden door een speciaal daarvoor aangewezen commissie herinne- ringscadeaux uitgereikt aan de verschil lende leiders op dezen N. R. V.-tocht, als dank voor de diensten als leider en lij der bewezen aan ons. Door vrijwillige bij dragen was een aardig bedrag bij elkaar getrommeld; daarvoor waren in Bergen den vorigen dag aardige kunstvoorwer pen gekocht. Hartelijke toespraken over en weer, hiep-hiep-hoeratjes bij drieën en geestdriftig gezongen „Lang zullen ze le ven", waren ook hier de onafscheidelijke bijkomstigheden. De avond was geheel aan het afscheid gewijd en, nietwaar, bij 't scheiden van de markt, leer je de kooplui kennen. Ge kunt u dan ook niet voorstellen, hoe zelfs de van nature meest uitgestreken fasie en de door jicht meest verstijfde beenen uit hun gebruikelijken stand werden ge bracht. En alles onder 't motto: „Door den drang der omstandigheden!" Al wordt deze leuze in Velsen's Edelacht- baren raad dan ook vaak, voor veel min der ernstige zaken, ter motiveering tus- schen de vol toewijding luisterende raads leden geslingerd! Niet dat ik maar zoo ons geacht en waardig college minder ernst zou verwijten dan het frivole ge zelschap der Olivianen. Geenszins, al be weren booze tongen dan ook dat onze plaatselijke vertegenwoordiging niet ach ter wil blijven bij die der groote gemeen ten, in 't volklappen van den dag en 't grabbelgraaien naar wethouderszetels. Maar we zullen niet verder concurreeren met onzen gewichtigen raadsoverzichter van dit blad. En om tot onze schuit terug te keeren, ge hebt al wel gesnapt dat 't feest was dien avond, 'n lol van je welste! Nog nim mer heeft een kiel met zoo veel gouden levensvreugde belaan, de golven gekliefd! Dat was de gerechte wraak op Neptunus, den god van het natte element, die ons op de heenreis zoozeer had beetgenomen! De groote conversatiezaal was voor de gelegenheid ingericht als tweede danszaal en door het personeel heel aardig ver sierd. Ge begrijpt dat het dansen slechts bijzaak was. Daarvoor was het veel te vol en bovendien was er telkens wat anders te doen, wat den gladden vloer in beslag nam. Een dier episodes moet aan de verge telheid worden ontrukt. Men was naar boven gegaan, naar het heilige der heilige, de stuurhut, om een paar der meest vooraanstaande Pieten der scheepsleiding naar beneden te tronen. Jammer, de kapitein was slapende o! hield zich alzoo, maar de eerste officier en de Herr Inspector der Mij. konden ten slotte in triomf naar de zaal der verma kelijkheden worden vervoerd. Wat hun daar een ontvangst werd bereid! Na een lofzang van onzen voorzitter opB de reederij en onze scheepsbemanning, kregen we ook een speech los van de bei de verleide scheepsgrooten. En die wa ren zoo prachtig typeerend voor de beide heeren. De eerste officier, een wandelen de rollade, maar toch kwiek en bij, hield een geestig toespraakje, 't Voornaamste wat hij daarin memoreerde was dat de boot, wegens het enorme innemingsver mogen der toeristen, een voet stiever lag dan bij het vertrek. Nu, de goeie man kon wel gelijk hebben; 't leek ons dien avond tenminste alsof het water al heel kort bij de reeling was! De Heer Inspector, een stijf en recht man, beet ons met krakend stemgeluid een niettemin hartelijk be doelde speech toe, al was dan ook het kraken en bijten het eenige opvallende. Tot slot werden deze heeren op schoone wijze tot f eestkoetjes gepromoveerd, op de schouders door de zaal gedragen en eindelijk op de voor hen bestemde zetels, neergevleid. Waarna de pret op denzelfden voet werd voortgezet. We kregen dien avond nog een omme gang van het personeel met lampions en muziek voorop. Een fleurige, kleurige,; lichtende stoel, die zich door de zalen en over de dekken heen kronkelde, al spoe-j dig gevolgd door een hossende troep jon gelui. Net als op Koninginnedag! Laat, heel laat keerde de rust weer op het schip. Wel bleef binnenshuis het vreugdevuur nog eenigen tijd nasmeulcn en zijn zeker hier en daar de knetterende vonken in stilte nog wat aangeblazen. Wij hebben, voor 't naar bed gaan, in een mededeelzame bui onze koffers bin nenste buiten gekeerd en alles, wat aan eetbaars was overgebleven, in genoegelijfc samenzijn geconsumeerd. Wat smaakten die ouwe kaas en de crean crackers! Maar ook daarvan kun je teveel krijgen en in 't pitje van den nacht moest een onzer in haastige haast de hul ontvlieden. „Onder den drang der omstandighe den!" 13

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 2