Vervolg Plaatselijk Nieuws Ijtnuiden. Velied AGENDA. ZATERDAG. ThaliaBioscoop, 8 uur. ZONDAG. Thalia, Bioscoop, 3, 5 en 8 uur. Concertzaal De Griffioen. Uitvoering Accordeon Vereen. Excelsior, 8 uur. Concertzaal Zomerlust, Santpoort. Uit voering Tooneelvereen. Ons Genoegen, 8 uur. oA d Zusterschool, iJmuidenSt. Agnes ra- tronaat, Lezing kapelaan Schamper, 8 u. MAANDAG. Thalia, Bioscoop, 8 uur. Concertzaal Zomerlust, Santpoort, Ver ga der ing R.K. Gemengde Zangvereeniging Vereeniging Koninginnedag, Santpoort, Ledenvergadering, 8 uur. DINSDAG. Thalia. Het Amsterdamsch Tooneel, 8 uur. Gemeenteraad, ten Raadhuize, 7 uur. Tooneelvereeniging „Varia1' 1902—1927. Het bestuur van de tooneelvereeniging Varia is zoo welwillend geweest ons en kele mededeelingen te doen over den Na- tionalen tooneelwedstrijd, welke Varia voor het komende winterseizoen heeft uit geschreven ter gelegenheid van haar vijf en twintig jarig bestaan. Uit het voorloopig samengesteld pro gramma blijkt dat het een belangwekken- den wedstrijd belooft te worden, doordat naast enkele hier nog niet of minder be kende gezelschappen, ook vereenigingen zullen optreden, welke hier en elders, niet alleen in dilettantenkringen, een geves tigde, goede naam op tooneelgebied heb ben en waarmede we te IJmuiden bij vroegere gelegenheden aangenaam hebben kennis mogen maken. We noemen daar bij „Haarlem's Tooneel" en „Jacob van Lennep" te Haarlem en ,,A. D. O." te ?s Gravenhage, terwijl verder aan den wedstrijd zal worden deelgenomen door de Reederijkerskamer H, K. Poot te Bo degraven; „Nut en Genoegen" en „Pieter Nieuwland" beide te Amsterdam, Opgevoerd zullen worden: 18 October door Haarlems Tooneel „Pomarius" door Mr. van Rossum; 8 November door Ja cob van Lennep ,,De Koekoek" door Jan Fabricius; 13 December door de Reede rijkerskamer H. K, Poot „De Vrijbuiter" door Hans Martin; 10 Januari 1928 door Nut en Genoegen „Het Zevende Gebod" door Herman Heermans; 31 Januari door Pieter Nieuwland „Zijne Bezigheden Bui tenshuis hebbende" (Z.B.B.H.H.) door Archibald Laafs en 21 Februari door A. D. O. „Dat wat je niet hebt'' door Betsy RanucciBeekman. Voegen we daaraan toe, dat de jubilee- rende Vereeniging ter gelegenheid van dit festein twee uitvoeringen zal geven n.l. één op den feestdag, wanneer zal worden opgevoerd „Tzingani", door Jhr. A. W. G. van Riemsdijk, en een tot sluiting van het seizoen en van het jubilé, waaromtrent nog niet is vastgesteld welk stuk zal wor den opgevoerd, dan meenen we niet te mogen twijfelen of Varia zal de dank van alle kunstlievende leden en minnaars van tooneelspel oogsten door het geven van zoo'n veelbelovend winterseizoen. De Jury voor dezen tooneelwedstrijd wordt gevormd door de heeren J. B. Schuil, Letterkundige te Haarlem; D. Ful- dauer, Leeraar R. H. B. S. te Velsen; F. J. H. Schneiders, Letterkundig adviseur van Varia; F. Primo, tooneelcriticus Op rechte Haarlemsche Courant" en P. Bais, Oud-Regisseur van Varia. Als plaatsver vangend jury-lid zal zitting nemen de heer A. P. Roza, regisseur en eere-lid van Varia. Voorts is een eere-comité samengesteld uit de dames Mevr, J. S. Ruttende Bruyn en Mevr. HoeuffBot en de hee ren N. Gonlag, Muziekleeraar, Dr. Ch, F. Haye, Letterkundige en leeraar R, H. B. S.; K. H. Tusenius, Wethouder van On derwijs, Dr. C. I. de Vries Robles en Sam Vlessing, Componist. (In alfabetische volgorde). De navolgende prijzen zijn beschikbaar gesteld: Voor de beste uitspraak der Neder- landsche taal: le Eere-prijs: Medaille van H. M. de Koningin. 2e Eere-prijs: Medaille van Z. K. H. Prins Hendrik. Voor de beste opvoering. Ie Prijs Gouden medaille, aangeboden door den beschermheer van Varia, den heer P. W, Janssen te Santpoort. Geld prijs f 350. 2e Prijs Gouden medaille, aangeboden door de N.V. Vereenigde Ijsfabrieken en Koelhuizen „Frigo". Geldprijs f 250. 3e Prijs Verguld zilveren medaille, aan geboden door de IJmuider Vischhandel- vereeniging. Geldprijs f 150. 4e Prijs Verguld zilveren medaille aan geboden door IJmuiden's Bloei. Voor beste tooneelstuk. Eere-prijs: Verguld zilveren medaille, aangeboden door Burgemeester R. G. Rijkens, Eere-voorzitter van Varia. Verder zijn medailles uitgeloofd: voor beste regie; voor besten tooneelspeler (2); voor beste tooneelspeelster (2); voor bes- te bijrol; voor beste grime en een zilveien lauwertak als Publieksprijs, waarvoor we omtrent de bijzonderheden mogen verwij zen naar het binnenkort verschijnend feestprogramma. We willen deze voorloopige mededee lingen eindigen met de beste wenschen voor het welslagen van dezen tooneel wedstrijd, voor het organiseeren waarvan het bestuur van Varia geen moeite of kos ten heeft ontzien. De afdeeling Velsen van het Witte Kruis houdt a.s. Donderdagavond een le denvergadering in 'het Wijkgebouw alhier. De agenda vermeldt bespreking van den Beschrijvingsbrief voor de algemeene ver gadering en de benoeming van drie be stuursleden, wegens aftreden van de hee ren J. Visser en J. Jimmink alhier en het bedanken door Ds. J. D. Boerkoel te Vel sen. v In het winkelhuis Kanaalstraat 79 openen Gez. v. d. Ende heden een zaak in eigengemaakte baby-goederen, wol en handwerken. Men kan hier wollen goede- ren bestellen, die dan naar opgave ge maakt worden, wat evenzeer het geval is met handwerken, De Vereeniging IJmuidens BloCl houdt haar algemeene ledenvergadering op Woensdag 28 September in Hotel No. Eén. De agenda vermeldt, behalve de ver slagen van secretaris en penningmeester de vaststelling der begrooting 1927-1928 en de verkiezing van 6 bestuursleden, af tredend zijn de heeren Mr. K. Wester ling, Ir. K. H. Tusenius, Ir. G. A. Kessler, G. D. Boerlage, K. Labree en B. G. Schui tenmaker. Actie der dokwerkers. Men schrijft ons: Zooals bekend zijn er in de Visschers- haven twee Rijksdroogdokken, die dienst doen voor het dokken van visscherssche- pen, om schoon te maken of voor de noo- dige reparatiën. Het schoonmaken en schilderen der schepen wordt uitgevoerd door een par ticulier werkgever, die voor het grootste dok een vaste ploeg in dienst heeft die de schepen schildert en schoonmaakt per stuk. Daar het tweede dok, het kleinste, niet regelmatig dienst doet, bestond hiervoor een zoogenaamde losse ploeg, die ge noemde werkzaamheden per uur verricht. Hiervoor stond eenige jaren geleden 80 cent per uur, wat eenigen tijd geleden op 70 cent per uur is teruggebracht. Hierover hebben de genoemde losse dokwerkers al reeds eerder gesproken, dat dit uurloon voor ongeregeld taakwerk te kort was, doch hier bleef het bij en werd dan ook doorgegaan met het betalen van 70 cent per uur. Totdat Maandag j.I. de losse ploeg dokwerkers weigerde, om voor het uurloon van f 0.70 aan het werk te gaan, waarop zij de mededeeling kregen van den werkgever J., dat hij zich zou voor zien van een andere ploeg los werkvolk. Hierna werden de betrokken bestu ren van de organisaties gewaarschuwd; de heeren v. d. Steen en Krijger van de Chr. Bonden, die zich direct in verbin ding hebben gesteld met den betrokken werkgëver J. Deze hebben de toezegging ontvangen, dat de betrokken werkgever zich zal be denken over den eisch, die de dokwer kers hebben voorgesteld aan hun bestu ren, namelijk om het uurloon van 70 cent te brengen op 80 cent en het wachtloon te stellen op 60 cent per uur. Hierop zal heden, Zaterdag een ant woord worden gegeven. Inmiddels waren er eenige losse arbei ders van buiten IJmuiden aan het werk gesteld, die reeds door de betrokken be sturen zijn gewezen op de minderwaar dige manier van werk te aanvaarden van hun medekameraden, die in een loonac- tie het werk hadden neergelegd. Terloops zij medegedeeld, dat genoem de ploeg losse dokwerkers aan loon heb ben verdiend op het dok in de laatste 38 weken f 320, zegge drie honderd twintig gulden, voorwaar geen overdreven loon. Protestvergadering S. D. A. P. Door de Federatie der S.D.A.P. was gisteravond in de Concertzaal Flora een tweede protestvergadering belegd inzake de wethoudersverkiezing. De voorzitter der Federatie, de heer L. van Hameien, sprak een kort openings woord, waarna de heer W, F. Visser het eerst het woord verkreeg. Deze besprak vooral de wethouders verkiezing uit het oogpunt van de onder wijspolitiek in deze gemeente en ontwik kelde ernstige bezwaren tegen den heer Tusenius als wethouder van onderwijs, daar hij de bijzondere neutrale school bracht, terwijl onnoodig vele bijzondere scholen tot stand komen en die daarom een voorsprong krijgen op het openbaar onderwijs. Spr. zegt dat het argument van een wethouder voor sociale zaken zwaar weegt voor de S. D. A. P., maar de prak tijk bewijst (waarbij spr. weer wijst op Roterdam) dat een afzonderlijk wethou der daarvoor niet noodig is. Spr. acht de argumenten van den heer Dalmeij er voor, een afzonderlijk wethouder in strijd met wat de groep Schilling bij de verkiezin gen propageerde. Het argument van ge brek aan lijd der wethouders noemt spr. een gelegenheidsargument, want voor een bol afwijzend advies op het voorstel-Dal- meijer lot instelling van een woningdienst was toch geen jaar noodig. Spr. behandelt den woningbouw in de ze gemeente en wijst er op dat deze uiterst sociale lak van dienst niet bij den wethouder van sociale zaken berust. De argumenten van den heer Schilling voor een vierden wethouder achtte spr. steeds een pleiten voor eigen standje en spr. heeft hem dit eens tijdens de onderhan delingen gezegd. De heer y. d. Steen wil den vierden wethouder zoowat alles op dragen, maar dit acht spr, onmogelijk. Spr. zegt zeer nieuwsgierig te zijn, hoe de zaken zieh jn de komende vier jaar zul len ontwikkelen. De heer P, F, C, Roelse was de tweede spreker. Wij zijn, zeide spr., met een apar- ten wethouder voor sociale zaken, nog niet gerust, dat het nu de volgende vier jaar in orde zal zijn; integendeel, wij meenen dat het beter met drie wethouders had gekund. Voor een goeden gang van zaken is drie veel beter en spr. verwacht dat men hieraan thans veel schade heeft gedaan. Het beste was drie wethouders uit Je drie grootste fracties. Zooals Schilling nu het college is binnengekomen, staat hij niet vrij tegenover de andere partijen. Spr. zegt dat men sterk het gevoel heeft, dat de wethouderszeteis ver sjacherd zijn, Immers bij de Chr, Histo- rischen en R.-Katholieken, en bij eerstge- noemden de kopstukken, waren velen voor drie wethouders. Na het geval der verkiezing heeft de heer Maas gezegd, dat hij zich verheugt over de verbreking der coalitie, waarover wij ook wel eenige schadenfreude heb ben, zegt spr- Maar in de plaats van den heer Vermeulen heeft de heer Maas zich in de heer Tusenius een minstens even reactionair leider gekozen. Of de heer Schilling als wethouder vol komen vrij zal staan, zooals de heer Maas j verklaarde, weet spr. niet, maar een on derhoud van spr, met den heer Nijssen doet spr. anders verwachten. Spr. critiseert dan het beleid van den heer Tusenius als wethouder van onder wijs. Men wil het vervolgonderwijs nu op schorten voor een beter systeem, maar als de heer Tusenius zijn zin had gekre- gen, was dit onderwijs verleden jaar al opgeheven. Ook heeft hij sterk gepleit voor 't onderbrengen van het nijverheids onderwijs bij een particuliere vereeniging, wat geheel ingaat tegen onze lijn. Wij zijn wei eens genoemd de onderwijzersparlij, maar spr. tart om te bewijzen, dat de S. D. A. P. de belangen der onderwijzers stelt boven die van het onderwijs. Spr. wijst er op, dat de heer Schilling vroeger sterk tegen den heer Tusenius op- poseerde, maar sinds een jaar is dit an ders. Dat Schilling niet vrij staat, meent spr. dat hierin ligt, dat hij als vertegen woordiger der arbeiders samenging met een der meest reactionairen als de heer Tusenius. Van de groep Schilling wordt trouwens geen critiek op de burgerlijken gehoord. Dat bewijst zijn chantageblaad- je tijdens de verkiezingen. Spr. zegt echter dat de S. D. A. P. met felle strijdlust deze vierjarige periode In gaat tegen de vereenigde groepen der burgerlijke partijen. De derde spreker, de heer P. Schaar, zeide dat het succes der burgerlijke par tijen bij deze verkiezing tweeledig was. Ten eerste zagen zij hun candidaten ge kozen en ten tweede wisten zij de S. D. A. P. buiten het college te houden. Dit was vooropgezet, want de heer Nijssen zeide zelf te kunnen begrijpen, dat het voorstel der rechtsche fracties door onze fractie niet geaccepteerd werd. Spr. zeide dat Schilling aangekondigd had dezen avond niet te zullen komen. Maar het is ons, zeide spr,, niet om Schil ling te doen, wij als arbeiderspartij wil len de zaken met het volk bespreken. Spr. zegt in de wethoudersverkiezing een tel leren strijd tegen de S. D. A. P. te zien. Spr, zegt dat de praktijk bewezen heeft dat men voor sociale zaken weinig gevoelt. Spr. verwacht van den wethouder voor sociale zaken dan ook weinig. De economische toestand der gemeente toch is niet rooskleurig. Het aantal arbeiders is sterk toegenomen, maar de werkver ruiming niet. Spr. zegt dat Schilling heeft meegewerkt om Roelse buiten het college te houden. Alsof Roelse de onderwijspolitiek der S. D. A. P. uitmaakt, dit toch doet onze fractie, zegt spr. Schilling heeft vroeger met hand en tand tegen den heer Tuse nius gestreden, ook tegen de neutrale school, maar onlangs ging hij opgepoetst de opening der neutrale school bijwonen. Daarom mogen wij den naam van Daan de leugenaar handhaven. Als er wat geschiedt voor de arbeiders gebeurt dit onder den druk der arbeiders massa, der S. D. A. P. Maar hier hield men de S. D. A. P. buiten het college en dat is onze groote grief. En dat terwijl wij overtuigd zijn, dat er voor de arbeiders klasse nooit geen voordeel is te verkrij gen door losse groepen. Gaat onze strijd tegen de burgerlijke groepen," we zullen meer aandacht moeten wijden aan de groep, die van ons is vervreemd. Spr. wekt op om geen gehoor te geven aan groepen, die in onze massa een bres wil len schieten, maar om het vaandel der S. D. A. P. trouw te blijven. Voor debat gaf zich op de heer Jonk man, die zeide den heer Schilling te heb ben leeren kennen als een man, die veel voor de arbeiders heeft gedaan. De heer Schilling is als een appel, die van den boom der partij komt, maar die is afge vallen. Als de kleur van den appel wat veranderd is, beteekent het dat hij gerijpt is en dus lekkerder is geworden. Spr. zegt op den heer Roelse te hebben gestemd, maar betreurt dat de heer Schilling zoo is afgemaakt, De heer Visser antwoordt en zegt dat de heer Schilling niet is afgemaakt. Deze heeft veel voor de arbeiders gedaan, maar deze heeft zich boven de partij gesteld en grove fouten gemaakt, In zijn verkie zingsblad heeft hij fel de S. D. A, P. be streden en zich daarbij buiten de partij geplaatst. 13e heer Stek vraagt hoe 't publiek nu tegenover den wethouder Schilling staat, of men nu naar een sociaal-democratisch wethouder gaat. Dg heer van Hameien zegt dat de heer Schilling geroyeerd is ajs lid der S. D. A, P, en dus geen sociaal-democraat is. De lieer Roelse zegt dat vroeger het goede van den heer Schilling steeds is ge waardeerd, maar het. breken der organi satie is een arbeidersvijandelijke daad van hem. De heer van Hameien sprak een slot woord, waarin hij er op wees, dat Mr. Troelstra en d. hr. Duys fel bestreden wer den door de bourgeoisie, omdat zij uit hun klasse traden en zich voegden bij de ar beiderspartij. Aldus gaat het hier met den heer Roelse. Deze loopt nu 20 jaar mee in de partij, maar eerst sinds 4 jaar treedt hij op den voorgrond. En nu wordt hij verguisd. Maar dit kan een eer voor hem zijn, want het is een eer de zijde der ver drukten te kiezen, (applaus), Spr. zegt dat de burgerlijken achter de coulissen zitten, maar dat vroegere leden onzer partij als marionetten optreden en zich aan de touwtjes laten trekken. Spr. brengt daarom hulde aan de raadsfractie, die pal achter den heer Roelse bleef staan en dit zal ons sterker maken in den strijd, Deze week werd alhier door de politie we gens openbare dronkenschap in arrest gesteld een zekere F, L., afkomstig uit Duitschland. Genoemd persoon voer hier als stoker op een stoomtrawler, doch toen zijn schip Woensdag naar zee moest en hij niet aanwezig was, voor zag de machinist zich van een anderen stoker. Toen F. L. later op vrije voeten werd gesteld, liep hij hier zonder middelen van bestaan rond en vervoegde zich des ayonds op het politie bureau, vragende om eten en nachtverblijf. Ook Donderdagavond verscheen hij met hetzelfde verzoek. Vrijdagmorgen is hij echter op trans port gesteld naar Duftschland en zal hij over de grens worden gezet. Gisteren \verd \en bpreele van den hoofd ingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat in de directie Noord-Holland aanbesteed: het ver wisselen van zes ijzeren deuren van de groote schutsluis te IJmuiden met bijkomende werken, behoorende tot de werken van het Noordzeeka naal, Raming: f 40,000. Ingekomen waren 9 biljetten, waarvan D. Sta- da, IJmuiden voor f 34.730.— de laagste inschrij ver was. De chauffeur E, J. v, R., alhier, had, toen hij met zijn verhuur-auto visite had gereden naar den Ruigenhoek onder Noordwijk, ver zuimd, uit te halen, waardoor hij een wielrijder had aangereden. Verdachte, die zeer slechthoo- rend bleek te zijn, moest voor het Leidsche kan tongerecht terecht staan. Hij verklaarde, dat hij het niet voor zijn pleizier had gedaan, hetgeen de kantonrechter gaarne wilde aannemen. Nadat hij had beloofd de schade aan den wielrijder te zullen vergoeden, vroeg het O. M. schuldigver klaring zonder toepassing van straf. Op het op 18 en 19 November te Amster dam te houden derde Nationaal Veiligheids congres (Veiligheid in het Bouwbedrijf), zal o.a. een voordracht gehouden worden door Ir. J. P, Josephus Jitta, ingenieur bij den Rijkswater staat alhier, over „Het bouwen van de schut sluis te IJmuiden." Uit de agenda voor de vergadering der R.K. Kiesvereeniging in het Patronaatsgebouw te IJmuiden-Oost op a.s. Maandagavond, blijkt, dat ingekomen is een schrijven van een lid, om op deze vergadering een bespreking te houden omtrent den vierden wethouderszetel. Voorts zal een bespreking worden gehouden over het vormen van een politieke advies-commissie. De heer G. van Dommelen, die het diplo ma werktuigbouwkunde der Middelb. Technische school te Haarlem verwierf, is geplaatst als as sistent van den chef-walmachinist der N.V. Vis- scherij Mij. Praxis alhier. GEEN WEG NAAR HET ZEESTRAND. Bezoek van den Minister van Waterstaat. Op 30 April hebben B. en W. onzer gemeente aan den Minister van Waterstaat verzocht, aan de gemeente vergunning te verleenen tot den aanleg van een weg naar het zeestrand te IJmuiden (waarvoor de raad een crediet van ruim f 270Ö0 toestond). In antwoord hierop mochten B, en W, op 5 September van den Hoofdingenieur-Directeur van den Rijkswaterstaat in de directie Noord- Holland een schrijven ontvangen, waarin ge noemde hoofdingenieur, namens den minister, bericht: le, dat aan bovenvermeld verzoek niet kan worden voldaan; 2e. dat het bestaande sintelpad, dat van den straatweg om de Haringhaven aftakt naar de coupure in den hoogen duinregel bij het wortel einde van het Zuiderhoofd, indien dit noodig mocht zijn, voor het gebruik door wielrijders en voetgangers van Rijkswege zal worden verbe terd; 3e. dat de Minister zich voorstelt om begin October a.s. ter plaatse persoonlijk een bezoek ie brengen, j Juist toen de autobus Wilfrika de stoompont „Kennemerland" aan den zuid- wal zou afrijden, brak de staaldraad, waaraan de groote ketting hangt. De pont begon daardoor scheef af te drijven en moest door de menschen aangetrokken worden om een goede verbinding met den wal te verkrijgen. De „Velsen" is in dienst gesteld en de duiker te hulp geroepen. Op 28, 29 en 30 September a.s. wordt le Utrecht een groote wedstrijd ge houden onder de Brood- en Beschuitbak kers, Deze wedstrijd wordt uitgeschreven door de Stoombeschuitgeleifabriek „Zee- landia" te Zierikzee, Niet alleen uit geheel Nederland, maar ook uit België komen inzendingen en geen wonder, want er zijn ter beschikking f 10.000 aan geldprijzen en 1500 plaquet- ten in verguld brons, verzilverd brons en btóns. De Juryleden zijn niet door den fabri kant aangewezen, maar bij meerderheid van stemmen gekozen door de bakkers zelf. Het is dus een onderscheiding als zoodanig gekozen te worden. In de pro vincie h)oord-Holland js die eer te bëurt gevallen aan twee personen, n.l, den heer G. F. Kaiser te Hilversum en onzen plaatsgenoot den heer H. H. Meyer te Velsen-Noord. ïn een tuin onder Rooswijk liggen eenige aardbeienbedden, die wit van de bloemen zien. Als we nu nog wat zonneschijn kregen, zou er nog voor een aardigen duit af te halen zijn. De Afd. VelsenIJmuiden van de Vereen, Volksonderwijs heeft Woens dag j.I. een vergadering gehouden in de Lunchroom-Eynthoven te Oost-IJmuiden. Door afwezigheid van den voorzitter, Ds. Luykinga, leidde de vice-voorzitter, de heer Faber, de vergadering, die hij met een woord van welkom tot de aanwe zigen opende. De secretaris, de heer Y. Reitsma, las de notulen van twee vroege re vergaderingen voor, van 23 Sept. '26 en 13 April '27, welke werden goedge keurd. Hierna werden de talrijke ingekomen stukken behandeld, waaronder één ter be noeming eener propaganda-commissïe. Naast den heer Pleyler, die zich vrijwillig beschikbaar stelde, zal het bestuur trach ten een tweetal anderen te benoemen. De behandeling van den beschrijvings brief voor de Algemeene Verg. op 1 en 2 Oct. a.s, te Amsterdam vorderde veel tijd, daar er nog al belangrijke punten op stonden, die heel wat bespreking uitlok ten. De heeren Faber en Pleyler, die tot afgevaardigden benoemd werden kregen voor sommige zaken een imperatief voor andere een vrij mandaat, Op 9 October a.s, zal op het terrein van den heer Bleeker een meeting gehouden worden, voor welker bijwoning warm ge pleit werd door den heer Faber. Het punt cursussen te IJmuiden lokte ook nog al besprekingen uit. Het was naar aanleiding van het feit, dat op de neutrale bijzondere school han denarbeid en Fransch onderwezen word- den, dat dit punt op de agenda stond. Voorstanders van onderwijs in Fransch in het 5de en 6e leerjaar waren er niet op de vergadering, maar om den ouders ierwille te zijn, die hun kinderen gaarne daarin onderwijs zouden laten geven en daarom hun kinderen naar de Cort van. der Lindenschool zouden sturen, zal Volksonderwijs trachten cursussen buiten de schooluren in het leven te roepen voor de kinderen aan de scholen A en I: Gemis aan onderwijs in Fransch en handenarbeid zal dan geen oorzaak zijn van het verlies van leerlingen van de openbare school. ïntusschen was het bijna elf uur gewor den en moest de rest der agepda met een Franschen slag behandeld worden, ter wijl zaken, niet op de agenda prijkende ook dringend bespreking behoevende slechts even door den secretaris aange stipt konden worden. Een nieuwe vergadering mag niet lang uitgesteld worden. EEN POGING TOT HEREENIGING. Door eenige leden van de afd. Velsen der S. D. A. P. zullen pogingen in het werk worden ge steld, om de eenheid tusschen de S. D. A. P. en de fractie „Schilling" te herstellen. Naar Hl, Dbl, verneemt, zullen zij zich wen den tot den heer M. A. Reinalda, wethouder van Haarlem en voorzitter van het gewest Noord- Holland (Zuid) der S. D, A. P. en trachten te bereiken, dat hij zijn invloed in deze aanwendt DE WEG NAAR AMSTERDAM. Bij de deze week ingediende begrooting is o,a. een gedeelte der gelden aangevraagd voor de werken tot verbetering van het Noordzee kanaal. Deze zullen het komende jaar zich nog beperken door het aanleggen van den weg door de polders naar Amsterdam over het nieuwe traject. De beide bruggen zullen versterkt wor den en in de plaats van het pontveer over zij kanaal F komt ook een brug. De nieuwe weg en de bruggen zullen dan, ten laste van het wegsn- fonds, zoodanig zwaar en breed gemaakt wor den, dat een hoofdverbindingsweg ontstaat. De weg naar Amsterdam zal dus voortaan niet meer de helft van den tijd over Haarlem of Halfweg genomen moeten worden, ARBEIDSBEMIDDELING VELSEN. Ingeschreven op 24 September 1927: 1 Letterzetter. 8 timmerlieden, 4 metselaars, 5 schilders, 2 loodgieters, 4 mach. bankwerkers, 4 machinisten, 1 vuurwerker, 1 koperslager, 4 kan toorbedienden, 41 los arbeiders.

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 6