ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN NEED'S No. 96 Zaterdag 1 October 1927 12e Jaargang as Verschijnt Woensdags Zaterdags iderne bouwkunst. Detafhoon Radiotoestel Muziek- en Radiohandel Plaatselijk Nieuws IJmuiden. Geschikt voor §He - Bouwdoeleinden - Steenfabriek R. Butzer, Hoogovens ÏJnmiden. IJMUIDER COURANT jjjnientsprijs: f 1.per 3 maanden, franco per post f 1.35, Abonne- p worden aangenomen aan het bureau en bij de Agenten. [lentiën 2 maal achtereenvolgens opgegeven op het gewone tarief, kosteloos nog een derde keer opgenomen in het eerstvolgend udagnummer. ftentiên voor de Adreslijst, 6 plaatsingen van dezelfde tekst (onver- Uljj |[(|j f 4,13 plaatsingen (dus 3 maanden achtereen) f 8, iflentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m, en lOAGS tot 4 uur n.s [laatsen van advertentiën van buiten de gemeente Velsen in dit blad jluitend gerechtigd het Advertentie-bureau P. F. C. Roelse, IJmuiden. Uitgave van de N.V. UITGEVERS-MIJ. „IJMUIDEN" Adres voor Redactie en Administratie N.V, DRUKKERIJ SINJEWEL WILLEMSPLEIN 11 TELEFOON 153 IJMUIDEN Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel. Advertenties van 1 tot en met 5 regels f 1.—, iedere regel meer 20 ets. Compact gezette adverten ties van 1 tot en met 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings-advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbetaling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties „adres bureau van dit blad" 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets in rekening gebracht. Bovenstaande regelprijzen worden met 5 verhoogd voor advertenties van hnifan Ao rfomoont u,v, cent buiten de gemeente Velsen. nummer bestaat uit twee bladen. eerste blad. In# lezers worden er aan herinnerd, den nacht van 2 op 3 October, van Zondag op Maandag as., de een uur wordt teruggezet. Zet dus o Zondag voor het naar bed gaan uurwerken een uur terug. Ge be- irt U daardoor eventueele teleur- liog bij het ontwaken. Losse nummers van de IJMUIDER COURANT zijn a 5 cent steeds verkrijg baar aan ons Bureau, Willemsplein 11; in Sin jewel's Boekhandel, hoek Frogerstraat; Boekhandel P. F. C. Roelse, Kanaalstraat; Boekhandel Arends, Oranjestraat; Boek handel J. Ramp, De Rijpstraat, hoek Wil lem Barendszstraat; te IJ muiden-Oost bij Boekhandel J. W. Raadman, Trompstraat, Boekhandel Gelderman, hoek Lagersstraat en Ratelsstraat; Boekhandel F. v. d. Grijn, Kalverstraat; te Santpoort in den Boekhandel P. v. Meurs, Rijksstraatweg. ilen kent 'het spreekwoord „Een profeet ia zijn eigen vaderland niet geëerd", lus zouden wij ook kunnen zeggen van architect Chr. Bartels te Driehuis, raar aan de Nijverheidsschool te IJmui- ;w,o jonge, moderne kunstenaar heeft onze gemeente niet vele bouwwerken naakt en toch is hij heden ten dage een ?er bekende architecten, wiens werk deskundigen gewaardeerd wordt. Het ons daarom een genoegen in een kort jkel iets van zijn werk te mogen vertel- n het Maandschrift Op de Hoogte van j.i is een artikel aan het werk van den r Bartels gewijd door A. v, d. Boorn, dit artikel lezen wij o.a. Een kunstenaar als Bartels, de besohei- doch bekwame architect, die in de i instreek lussehen Velsen en Bloemen- I il reeds zoo menigmaal verraste door levensvolle scheppingen, heeft een ge le bewondering voor de zuivere vorm ing van het oude boerenhuis, zooals i het sporadisch in deze contreien nog kan aantreffen. Het boerenhuis, eigen- niets anders dan de van geslacht op slacht bewaarde zuivere verhouding der nwdeelen (men lette maar eens op hoe raelig ramen en deuren in zoo'n gevel plaatst zijn), voltooid tot een prachtige slotenheid door den bindenden greep en, a 'het alles beschuttende dak. Natuurlijk begrijpt Bartels dat onze tijd iar, et z'n veranderde levenwijze, met z'n ge- - ïldige technische ontplooiing en z'n euwe bouwmaterialen, tenslotte met z'n lens verlangen naar kleur- en vormcon- ist andere eischen stelt, dan de primitïe- schoonheidswaarden van het boeren- is zouden kunnen bevredigen. Dit is hem twe in ook vooral belangrijk als studiebron, iar waardoor ik als resultaat juist in de afHste plaats wil aanmerken de volkomen Zoo enschelij kheidwelke het werk van de- ik l in jongere een ongemeene bekoring lanj left. Menschelijk is deze architectuur, want an 01 in de details is rekening gehouden met Ie le redelijke verlangens van den bewoner, i ht a wien ze eigenlijk is heen gebouwd," oe De schrijver bespreekt dan het landhuis iC0i öe Heugte'' aan den Zeeweg te IJmui- u i m-0ost (nabij de spoorboomen) waarvan orn ij Je constructie prijst om de wijze, als aarop ook bij dit uitermate bescheiden irrilé lan alle beschikbare ruimte tot op het voor de bewoners is dienstbaar «nN smaakt en wat het uiterlijk aspect be- pas reft om den prachtig gesloten vorm k m den opstand. nb Dan wordt besproken het schilderachtï- iet( landhuis De Slak in het Duinlustpark Bloemendaal, waarvan de schrijver dat Bartels beseft, dat aan het con- ptieve organisme de kunstfactor niet ag ontbreken. «Menig pittig en geestig detail en vooral ïi onderlinge kleuraspect legt daarvan 2 getuigenis af. Bartels weet inderdaad .j 2 door hem bedachte ruimten door een ücht van kleine doch doordachte onder zien tot volledige woonruimten te ma- !2& en bovendien tot uitingen van gezon- k moderniteit." Dat Bartels echter ook breed en monu mentaal kan zijn, zonder nochtans in een cubistische vormverstarring te verval- toont, zegt de heer v. d. Boorn, de ^quette voor een Roode Kruisziekenhuis Beverwijk, welk project echter niet is %evoerd. Ruil uw Piano, Orgel of Pathéfoon in voor een pracht 5-Lamps - Raamontvanger - de nieuwste vinding op radiogebied - en u zult hoogst tevreden zijn. Complete Toestellen vanaf f 125. TROMPSTRAAT 0 IJMUIDEN-OOST TELEFOON 500 De schrijver voert ons dan naar het land huis Roodenburg te Overveen, het laatst voltooide ontwerp van den heer Bartels. Dit vertoont een interessante architectuur, ee"s bewust worden, dat zij in dezen een rustig en groot van vorm eenerzij ds, vol laak heeft. Waarom, zoo zouden wij wil fantasie en kleur anderzijds. Aldus luidt len vragen, wil deze zich het voorrecht, het oordeel. En de zeer waardeerende sa- dft zij buiten haar grenzen een bouwkun- menvatting van dit artikel luidt als vólgt: I en aestheticus heeft van zoo onmis- „Men heeft het uit deze besprekingen 1 hare begaafdheid, niet ten nutte maken, reeds kunnen opmerken, dat de kunste- i Waarom stelt men hem, die men voor klei- naar Bartels geen meester der „Be- ne prutswerkjes als die naambordjes of schrankung" is, die zich tot in uiterste een muziektent wel weet te vinden, door zelfbeperking voortdurend herziet. Hij is opdrachten van grooteren omvang scho- echter ook geen a-aesthetiseh hervormer, len b.v.f waarbij wij in 't bijzonder denken die een nieuwen tijd komt inluiden, maar aan de voorbereiding bij den bouw der wel is hij een uitermate begaafd kunste- nieuwe Nijverheidsschool niet in de ge- naar, een die zijn kunst ontstaan weet uil legenheid onze gemeente te verrijken mei het verlangen van den eigen tijd, doordat bouwwerken van blijvende waarde, die hij zich in elke situatie volkomen kan in- pok f°f 'het nageslacht nog kunnen spre leven. Er is dunkt mij reden om dit bijzon der te releveeren, waar de kunst in onze dagen zoo dikwijls wordt uitgeput door verstaiids-fanatisme. Want Bartels' werk boeit ons vooral door het gevoel van ech ken van het hooge plan van de bouwkunst van dezen tijd, ook in de gemeente Vel sen. Och j a, wij weten het welde profeet in het eigen land Maar als dat dan tot dusver zou hebben te menschelijkheid, dat er in uitgesproken gegolden, wordt het hoog tijd, dat het an- T7„ j:x J—- +;;j ders wordt. Onze gemeentelijke overheid ligt. En dit is iets, waar wij in dezen tijd met z'n beton- en ijzermode toch wel een weinig behoefte aan hebben.'' In Nieuw-Nederlandsche Bouwkunst door Prof, Ir. J. G. Wattjes, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft, van de eerste deskundigen op bouw kundig gebied, wiens naam als zoodanig ook buiten onze grenzen groote vermaard- heid heeft, vinden wij Bartels ook ver- vee'l mogelijk meld. maakt. In de inleiding van het eerste deel van dit werk vinden we door hem ook Bartels met eere genoemd onder de mannen, van J wie hij onder de hedendaagsche architec- j ten van naam, die de Nederlandsche bouwkunst aan de spits plaatste en deze meer dan Europeesche vermaardheid gaf. Hij plaatst hem daar op één lijn met ar chitecten als Brands, Crouwel, Blaauw, van L'aren, die, zooals hij het uitdrukt, op zeer verschillende wijze en in zeer ver- schillenden grond bijdroegen tot het an- ders worden (dat wil niet zeggen beter of slechter worden), maar het levend blij ven van de kunst van de Bazel en Hanra- ber en tot een samenvloeiing in meer of mindere mate met de plotseling en fel he dendaagsche kunst van Berlage,, Dudok, heeft hier voor sommige gevallen mid dellijk een dubbele taak te vervullen; een tegenover diegenen onder hare bur gers, die zoo duidelijk blijk gaven van hun talent en buitengewone gaven, om hem zooveel mogelijk in de ontplooiing daarvan te steunen en een tegenover de gemeenschap, voor wie dit kunnen zoo- uchtdragend dient ge- G. V. JAARVERGADERING IJMUIDEN's BLOEI. Een zeer belangrijke vergadering. Een belangrijke rede van dsn voorzitter. Woensdagavond hield de vereeniging IJmuiden's Bloei haar jaarvergadering in Hotel No. Eén. Deze vergadering was zeer belangrijk èn om de rede, die de voorzitter hield èn om de belangrijke be sprekingen bij de rondvraag. f De voorzitter, de heer W. A. Dolleman, Heukeïom en Wils eener- en v.°d."Mey, de hield de volgende openingsrede: Klerk en Kramer anderzijds. ..Het is mij een voorrecht deze tweede Wij zien in dit prachtwerk afbeeldingen jaarvergadering van IJmuidens Bloei te van de reeds genoemde landhuizen De mogen openen. Allereerst moet ik U na- ~Hj mens het Bestuur verontschuldiging aan bieden dat deze jaarvergadering zoo laat wordt gehouden; het tweede vereenigings- jaar is nog wel niet verloopen, doch daar ontbreekt, niet veel meer aan. Diverse omstandigheden hebben er toe geleid dat de bijeenroeping voor deze vergadering zoo laat heeft plaats gehad; intusschen hoopt het Bestuur de jaarver gadering over het thans loopend ver- eenigingsjaar spoedig te houden, iets wat ook al noodzakelijk zal blijken te zijn in verband met eene door het Bestuur voor te stellen wijziging in het huishoudelijk reglement. Uit het jaarverslag zult U straks een en ander vernemen omtrent hetgeen de ver eeniging in het verloopen vereenigings- jaar verrichtte betreffende de bevordering van het vreemdelingenverkeer waarbij ik speciaal een woord van hulde wil bren gen aan de activiteit van den heer Joh. de Waard, die op zoo buitengewone ijverige wijze de werking onzer vereeniging op dat gebied voorstond, voorts omtrent de ver spreiding van de luchtfoto's, den foto wedstrijd en den stoot welke de vereeni- Heugte en De Slak, voorts van een land huis aan den Zeeeweg te IJmuiden en van de landhuizen De Kluis en Pallieter aan den Driehuizerkerkweg, terwijl ook de plattegronden daarvan zijn opgenomen. Zoo blijkt het werk van den heer Bar tels bij onze deskundigen zeer veel waar- I deering te vinden. En in kleine dingen I kunnen wij leeken er soms ook over roe men. Wie b.v. de verkeersborden van IJmuiden's Bloei ziet, zal dadelijk toege ven, dat die borden in hun soberheid toch opvallend modern en fraai zijn en een sieraad langs den weg zijn. Het ware te wenschen, dat de afschuwelijke haltebord jes op de stopplaatsen der autobussen door zulke fraaie borden konden worden vervangen. j De bordjes van IJmuiden's Bloei en ook i de muziektent in Velserbeek zijn het werk van Bartels. Ook uit dit kleine werk spreekt de kunstenaar, die aan een klein stukje hout lijn en kleur heeft weten te geven en een geheel eigen stijl i Moge ook en daar zouden wij speci- aal op willen wijzen de gemeenschap, j in casu de gemeentelijke overheid, zich ging gaf aan de oprichting der feestcom missie voor het 50-jarig jubileum van IJmuiden. Er zijn voor mij echter thans twee pun ten, welke ik op deze vergadering naar voren wil brengen en die ik van het groot ste belang voor IJmuiden acht. Het feit dat ik het eene voor het andere noem, mag voor U geen aanleiding zijn om daaruit te concludeeren dat ik het eene belangrijker acht dan het andere. In de eerste plaats wil ik U noemen de kwestie van den aan- leg van een behoorlijken weg naar het strand; veel is door mij in deze reeds ge- j tracht; helaas getracht, want verder dan besprekingen ben ik niet mogen komen, wel ben ik nog bezig om in deze aangele genheid eene oplossing te vinden, doch tot mijn spijt kan ik nog niet op resultaten bogen. Het IJmuiden-badplaats is van den beginne onzer vereeniging af een eerste leus geweest, dit blijft het nog en wij moeten er zien te komen. Voor IJmuiden- badplaats is intusschen in de eerste plaats noodig een behoorlijke weg naar het strand; is deze er eenmaal, dan moet er een boulevard langs het strand komen; op dat eerste moeilijke begin echter komt het aan. Het is U bekend dat de gemeente Vel sen het besluit heeft genomen tot den aan leg van een weg naar het strand; Water staat helaas wil in deze tot nu toe niet medewerken; er moet dus een oplossing buiten dat Departement om gevonden worden, tenzij ter elfder ure nog eene kentering in de weigerende houding van die zijde tot stand komt. De wegen van Waterstaat zijn ondoor grondelijk, kunnen wij wel zeggen; wat de reden is van dat starre weigerend stand punt om zelfs eenige medewerking te ver- leenen, is niet uit te maken; voor een leek op Waterstaatsgebied is het absoluut on begrijpelijk, welk bezwaar ér kan liggen in den aanleg van een behoorlijken weg naar het strand en welk bezwaar ten slotte te gen een boulevard langs het strand op Rijksgrond. Ware die weg er, dan behoef de er nog geen kwestie te zijn van bebou wing van daaraangelegen Rijksgronden, met den eigenaar der terreinen, welke verder op liggen, ware dan m. i. voorzeker wel 'n regeling te treffen waarbij hij zijne terreinen voor bebouwing beschikbaar stelde. Alles verkeert daar nog in maag delijken toestand; welke mogelijkheden liggen daar niet open voor een mooie bad plaatsbebouwing? Dat een daar gestichte badplaats een succes zou zijn behoeft niet betwijfeld te worden; de variaties welke IJmuiden voor badplaatsbezoekers biedt vindt men nergens langs onze zeekusten. Wij moeten in deze volharden met Hol landsche vasthoudendheid en niet rusten voor wij althans een behoorlijke verbin ding' met het strand hebben; dat het ge meentebestuur en onze eere-voorzitter in het bijzonder hiervoor steeds krachtig ge ijverd hebben en blijven ijveren is ons een groote opbeuring. Moge het niet te lang duren en de krachten, welke ons in deze, op zijn zachtst gezegd, niet steunen, ten slotte tot een o. i. beter inzicht komen. Het tweede punt, wat ik nog te berde wil brengen acht ik voor den economi- schen toestand van IJmuiden van het al lergrootste belang; het ligt opgesloten in de woorden IJmuiden-losplaats; hier moei een tegenstand worden overwonnen, doch ik meen, dat een krachtige actie hier niet zonder succes zal blijven. Er komen in IJmuiden zaken, welke hunne waren di rect van het buitenland betrekken en deze van de vrachtschepen hier gelost willen zien; -dit bespaart vracht- en overlaadkos- ten; het is toch in een woord „onzinnig" dat voor IJmuiden bestemde waren eerst door het Noordzeekanaal naar Amster dam vervoerd moeten worden, daar over geladen en vervolgens weer naar IJmui den terug vervoerd. Het spreekt van zelf dat aan bedrijven als die van het Hoog- ovenbedrijf en de Papierfabriek van de fa. van Gelder Zonen het losplaats-recht voor ertsen en hout niet onthouden kon wor den; zonder vrije verlading dier zaken konden deze bedrijven niet bestaan; zoo ook is IJmuiden als losplaats-haven voor steenkolen toegelaten en is sedert kort niet zonder veel moeite bereikt, dat onze PRIMA Direct leverbaar in groote en kleine partijen Forsche, lichte en spijkerbare Steen GOEDE VASTHEID CONCURREERENDE PRIJZEN Inlichtingen en prijzen bij den be drijfsleider F. HöVIG, Trompstraat 122, IJmuiden-Oost en bij den vertegen woordiger J. VAN TIGGELEN, Tromp straat 158, te IJmuiden-Oost. plaats speciaal ten dienste der vriesin- richtingen alhier als losplaats voor bevro ren vleesch, benevens groenten en vruch ten is toegelaten. Er komen thans echter langzamerhand meerdere zaken waarvoor losplaats-recht noodzakelijk is en zoo zal IJmuiden ten slotte evengoed als andere havensteden tot losplaats verklaard moe ten worden, zooals zulks reeds geruimen tijd geleden is geschied ten aanzien van diverse plaatsen langs de groote rivieren in Zuid-Holland als Maassluis en Vlaar- dingen, voor welke plaatsen jaarlijks heel wat minder schepen bestemd zullen zijn dan voor IJmuiden en Velsen. Nog veel moeilijkheden zullen zijn te overwinnen alvorens IJmuiden tot losplaats in het al gemeen zal zijn gepromoveerd; het ge meente-bestuur zal hier in de eerste plaats krachtig toe moeten medewerken en de mogelijkheid scheppen, -dat schepen hier behoorlijk gelost kunnen worden en de aangevoerde goederen met het oog op aanhouding voor douane-doeleinden in. loodsen opgeslagen. Is het resultaat een maal bereikt, dan zal dit onze plaats in hooge mate ten goede komen; men denke slechts aan de thans leegstaande pakhui zen, gebouwd in een tijd dat men in de verwachting leefde, dat zich hier een ha- ringvisscherij-bedrijf zoude ontwikkelen, doch welke door het onbestaanbaar blij ken hiervan, thans onbenut zijn; hoeveel goederen zouden in die pakhuizen niet kunnen worden opgeslagen. Bovendien zoude een ruime werkgele genheid in die richting ongetwijfeld ook tot stand komen; ten slotte denke men ook nog aan de verlading van velerlei produc ten uit de omgeving van IJmuiden. IJmuiden-badplaats en IJmuiden-los plaats, dat zijn de leuzen, waarvoor wij in de komende jaren moeten ijveren, mo ge de verwezenlijking hiervan niet te lang op zich doen wachten. Ik open hiermede de vergadering. Op deze rede volgde een warm applaus. Nadat de notulen der vorige jaarverga dering waren gelezen en vastgesteld, werd 'het jaarverslag van den secretaris, Mr. K. Westerling, bij diens afwezigheid gelezen door den heer B. G. Schuitenma ker. Dit verslag luidde als volgt: Verslag van den secretaris over het vereenigingsjaar 1925/1926. Ter voldoening aan de desbetreffende bepaling in de statuten heb ik het genoe gen hierbij aan te bieden het jaarverslag over de lotgevallen en verrichtingen onzer vereeniging in het vereenigingsjaar 1925/ 1926. In dit tweede jaar van het bestaan der vereeniging zijn haar werkzaamheden we-

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 1