[dig 1 Oct. 2e blad PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN. NED. HERV. KERK. ijrde heer R. R. Posthuma, godsdienst jderwijzer-Evangelist te IJmuiden Oost uur: Ds. Dljckmeester, Heid. Cat. Zondag 22 JEUGDKERK (Koning Willemshuis), uurDe heer Vermeulen jOOPSGEZ. GEM. AFD, PROT. BOND. uur: Ds. W. Luikinga. GEREF. KERK. uur: Ds. H. Holtrop uur: Ds. S. van Leeuwen CHR. GEREF. KERK. uur: Ds. T. A. Bakker uurDezelfde OUD-KATHOLIEKE KERK. 10 uuri Pastoor L. Rinkel uurVesper EVANGELISATIE HOOGEBERG. IJmuiderstraatweg. iondag Samenkomsten 10 uur en 7.30 uur iprekerB. Jenninga linsdag 8 uur, Openluchtsamenkomst,1 londerdag 8 uur, Bijbelbespreking, Vrij d vaa gedachtenwisseling NED. HERV. KERK (Kalreritraat). uurDs. W. Kroese, Doopsbediening uurDezelfde GEREF. KERK (Willebrordstraal). uurDs. S. van Leeuwen uurDs. H. Holtrop VELSEN. NED. HERV. KERK. uur: Ds. W. S. van Leeuwen GEREF. KERK (Konlagswe*). uur: Ds. Veen, em, pred. te Amersfoort uurDezelfde SANTPOORT. NED. HERV. KERK. uurDs. Mets, Herv. Pred te Zaandam GEREF. KERK (Lokaal Betbel). 15 uurDs. J. L. Jaspers 10 uurDezelfde NED. HERV. EVANGELISATIE, uur: Ds. Warners, Haarlem uur: Ds. L. D. Poot, Haarlem uurDankstond voor de tentsamenk. BEVERWIJK. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Geen dienst Geen Zondagschool Nieuws IJmuiden. De heer B. de Vries Robles, is Vrij- ag j.l. met goed gevolg geslaagd voor het xamen als candidaat arts te Amsterdam. Personalia. In de te Groningen gehouden algemee- vergadering van den Algemeenen Ne- lerl. Politiebond werd als lid van het loofdbestuur herkozen de heer A. F. ichreuder, inspecteur van politie te Heer- voordien alhier, Ds. J. B. G. Croes, predikant bij de Geref. Kerk te Bussum, voordien al- heeft het voor de tweede maal op iem uitgebrachte beroep naar Gouda thans langenomen. In de enkele jaren, die Ds. 'roes te Bussum stond, zijn tal van beroe- len op hem uitgebracht. Vergadering „Witte Kruis". De afdeeling Velsen van de Noord-Hol- landsche Vereeniging ,,Het Witte Kruis' iield Donderdagavond een vergadering in iet Wijkgebouw. De voorzitter, de heer J. H. Unger, sprak ;ijn verheuging uit over de opkomst van 10 leden en 8 bestuursleden. De beschrijvingsbrief voor de algemeen* vergadering te Amsterdam wordt behan deld en geeft geen aanleiding tot opmer kingen. Afgevaardigden der afdeeling zijn Ds. L. W. Erdman en de heer J. Jimmink en als plaatsvervanger de heer J. Visser. Bij de verkiezing van drie bestuursleden worden de aftredende bestuursleden, de beren J. Visser en J. Jimmink, beiden alhier, herkozen. In de vacature Ds. J. D. Boerkoel, die bedankt heeft wegens ver trek, worden door het bestuur aanbevo len Mevr. Huender te Santpoort en de beren J, W, Piepers en D, Schuit te Vel- sen-Noord. Gekozen wordt de heer J. W. Piepers, De voorzitter richt een woord van af scheid tot Ds. Boerkoel en zegt dat het 't bestuur zeer spijt, dat deze genoodzaakt is 't bestuur te moeten verlaten. De samen werking was steeds van aangenamen aard en de adviezen van Ds. Boerkoel in het bestuur werden steeds op prijs gesteld. Spr. wenscht Ds. Boerkoel alle goeds in zijn nieuwe woonplaats. De vergadering betuigt met deze woor den hartelijke instemming. Besproken wordt de contributierege- j ling. Meegedeeld wordt dat aan een vierde der leden de circulaire met verzoek tot vrijwillige contributieverhooging was ver zonden, Het resultaat was een totaal be drag van o.g. f 450 aan toegezegde verhoo gingen. Het bestuur zegde toe met de ver spreiding der circulaire te zullen door gaan. Bij de rondvraag werd geïnformeerd hoe het nu stond met de stichting van een wijkgebouw te I Jmuiden-Oost. De verga dering gaf het bestuur opdracht zich met de commissie te IJmuiden-Oost, die daar voor gelden verzamelt, in verbinding te stellen. Voorts werd gevraagd of de kraamver- zorging der afdeeling niet tot Velsen en Santpoort kan worden uitgebreid, b.v. door aanstelling van een reservekraamver zorgster, Het bestuur zegde toe deze zaak te zullen overwegen. Hierop werd de ver gadering door den voorzitter gesloten. De sluisbouw Het bouwen van machinegebouwen voor het ibinnensluishoofd met bijkomende wer ken, behoorende tot de werken voor den bouw der nieuwe schutsluis alhier is opge dragen aan de N.V. Rijnlandsche Beton Mij. te Leiden voor f 117.500. De laagste inschrijf ster met f 95.882 heeft het werk dus niet gekregen. i's Producten. De fabriek van Maggi's Producten heeft deze week in IJmuiden weer eens een moderne en grootsche reclame gemaakt. Zij had voor Woensdagavond het Gebouw voor Chr. Belangen en voor Donderdag middag- en avond het R.K, Vereenigings- gebouw afgehuurd, om een kookdemon stratie te geven, benevens een vertoonïng van de film van haar groot bedrijf in Zwitserland. Woensdagavond was het gebouw voor Chr. Belangen overvol en ook Donderdag was er beide malen telkens groote belang- telling. Van Maggi's producten, in ons land reeds overbekend, hebben de aanwe zigen kunnen genieten,' omdat de geurige bouillon en erwtensoep werden gepresen teerd. De film ga£ een overzicht van dit groote en interessante bedrijf, waarvoor heel wat noodig is, als boerderijen, land bouwbedrijf en een moderne fabriek. Ook werd een film van de grootsche en over weldigende natuur van Zwitserland ver toond. Velsen De commissie voor winterlezingen le Noord-Velsen is met haar programma ge reed, dat luidt als volgt: 11 Oct.: A. Alt te Bolsward: ,,Der Meis- tersinger von Nürnberg" van R. Wagner. 22 November: J. Ph, Ëggink, te Rotter dam: „Bovenmerischelijke kracht", van Björnson, 24 Januari 1928: J. van Elsacker, te Rot terdam: ,,Het Offer'' door Georges Dicha- mel. „Onderhandelingen", door Jr. Jan Walck. „Pastoor Munke", door Ernest Claes. „Têêfiel en zijn velo", door F. de Sin clair. „De Bons'', door Sam, Falkland. „Zelfmoord", door id. „De twee rijksdaalders van Omeer", door F. de Sinclair, 21 Februari 1928: P. Le Roy, te Sloter- dijk. Diverse dichters. De eerste lezing wordt gehouden in het gebouw „Concordia" der N.V. Ver. Kon. Papierfabrieken, des avonds om 8 uur. Van de andere lezingen wordt dit nog na der bekend gemaakt. De Gemeentebegrooting, Bij de thans aan den raad in druk aangeboden gemeentebegrooting voor 1928 geven B. en W. de volgende toelichtingen. Ook thans heeft bij ons het streven voorgezeten de begrooting sluitend te maken zonder verhooging van het heffingspercentage der plaatselijke inkom stenbelasting. Dat daardoor verschillende verlangens, welke bij de behandeling van de begrooting voor 1927 naar voren kwamen, niet kunnen worden be vredigd, is duidelijk. Mede door de snelle uitbreiding der gemeente, konden verschillende ontvangstposten als Rijksuitkeering per inwoner, leges, keur- en slacht- loonen, straatbelasting, opcenten op de grondbe lasting, de vermogensbelasting en de personeele be lasting min of meer beduidend hooger worden ge raamd dan voor 1927. De hoogere opbrengst der opcenten op de vermogensbelasting is een verheugend verschijnsel, omdat het er op wijst, dat het vermogen in deze gemeente toeneemt. Bij de hoogere raming van de opbrengst der opcenten op de personeele belasting is door ons geenszins over het hoofd gezien, dat, met ingang van 1 Januari a.s„ door de wijziging :der wet op de personeele-belasting, een nieuwe ver ordening tot heffing der' opcenten moet worden vastgesteld. Een ontwerp eener nieuwe verordening is, om advies, in handen van de commissie van bijstand voor de financiën gesteld. Bij vaststelling van dit ontwerp wordt door ons de lagere opbrengst geschat op pl.m. f 8.000,Door het jaarlijksch accres dezer belasting, meenen wij voor 1928 het uitgetrokken bedrag te mogen ramen. Ook de opbrengst der opcenten op de dividend en tantième belasting kan in verband met de ont vangsten in 1926 belangrijk hooger geraamd worden. Ten opzichte van de geraamde uitgaven meenen wij grootendeels te mogen verwijzen naar de toe lichtingen welke bij de verschillende posten zijn gegeven. Enkele posten evenwel meenen wij hier nog nader te moeten toelichten. Kosten van officieele ontvangsten. Het is ons voortdurend streven deze gemeente meer bekend te maken, om daardoor de vestiging alhier in de hand te werken. Het officieel ontvangen van belangrijke vereenigingen en op den voorgrond tredende personen bevordert ons werk in belangrijke mate. Een verhooging van den betrekkelljken begrootings- post is daarvoor gewenscht. Brandweer. Hoewel wij niet hebben te klagen over het bij de brandweer aangesteld personeel, heeft bij ons reeds meermalen een reorganisatie een punt van bespreking uitgemaakt. Wij wenschen onder de oogen te zien de vraag of ook tot een meer beperkt per soneel kan worden gekomen, terwijl verbetering der bluschmiddelen op den voorgrond zal staan. Wij vertrouwen in den loop van 1928 met een voorstel terzake te kunnen komen. Si raat verlichting. Deze voldoet o.i. in een uitgestrekte gemeenteals deze aan redelijk te stellen eischen.'De geldmiddeenl der gemeente laten niet toe om te komen tot een sterkere verlichting. Openbaar slachthuis. Den 29 April 1927 werd door ons in verband met Uw besluit van 1 Maart 1927, waarbij in beginsel werd besloten lot stichting van een openbaar slacht huis, aan den Directeur van Openbare Werken, den Keuringsveearts, hoofd van dienst, en den heer Ir. D. J. Mink te Haarlem opdracht verstrekt tot het, in gezamenlijk overleg, opmaken van een plan met kostenberekening voor een te stichten openbaar slachthuis. Het uitbrengen van dit rapport wordt vertraagd omdat, door verschillende omstandigheden, onafhan kelijk van onzen wil, nog geen zekerheid bestaat op welk terrein het gebouw zal komen. Op de begroo ting konden dientengevolge nog geenbedragen worden geraamd. Daar wij uitgaan van de gedachte, dat de inkomsten de uitgaven moeten dekken en de exploi tatie geen lasten aan de gemeente mag geven, kunnen later op de begrooting de noodige bedragen worden uitgetrokken. Wij zullen dan ook de vraag onder de oogen zien in hoeverre het gewenscht is van den vleeschkeuringsdienst een afzonderlijk bedrijf te maken, Keurloonen van ingevoerd vleesch. De opbrengst van deze loonen heeft nog niet aan onze verwachtingen beantwoord In verband met de tot heden ontvangen bedragen orde stellen. voorloopïg, zooveel doenlijk, de plaatselijke ver eenigingen te doen optreden. Ondersteuning van werklooze arbeiders door de Raadscommissie inzake steunverleening. Deze uitgaven zijn door ons geraamd op f 16.000,—, alzoo f 4.000,hooger dan in 1927. De toename van het aantal arbeiders in deze gemeente maakt verhooging van dezen post noodzakelijk. Het ge raamde bedrag regelt zich naar de uitgaven welke in 1927 reeds zijn gedaan. In dat jaar werd over de maanden Mei, Juni en Juli ook een afzonderlijke steunregeling getroffen voor vischlossers en visch- knechts in verband met de beweerde geringe ver diensten in die maanden. Aan die categorieën van arbeiders werd aan steun uitbetaald f 729,35. Dit bleef ver beneden het bedrag dat, volgens de uit latingen van de op een steunregeling aandringende bonden, was te verwachten. Opmerkelijk is ook, dat door ongeorganiseerde vischknechts zoo goed als geen steun werd gevraagd. Wij meenen dan ook dat, bij een herhaald verzoek tot steunverleening in 192S, wanneer de omstandigheden zich niet ten nadeele wijzigen, ernstig moet worden overwogen of het treffen van een speciale steunregeling noodzakelijk is. Arbeidsbemiddeling. Hoewel in deze gemeente het aantal werklooze arbeiders thans gelukkig gering is, verdient het naar onze meening toch overweging of het tijdstip niet gekomen is, een arbeidsbeurs in testellen. Wij zullen dit punt nog eens nader bezien en daarover ook het oordeel der vakorganisaties en werkgevers vragen. Met den uitslag onzer bemoeiingen zullen wij U in kennis stellen. Eventueel zal U een voorstel be reiken. Gasbedrijf De winst van dit bedrijf, welke geheel ten bate der gemeente komt, is geraamd op f 102.488,56. In verband met de resultaten over 1926, meenen wij dit bedrag te kunnen ramen. Evenmin als in 1927 kan een verlaging van den gasprijs onder de oogen worden gezien. Een ver laging zou onvermijdelijk een verhooging van het percentage der inkomstenbelasting tot gevolg hebben. Onvoorziene uitgaven. Het ligt in ons voornemen nog dit jaar de her ziening der jaarwedden van^enkele ambtenaren aan Vlsscherij ramen wij de baten voor de gemeente dan ook f 6.500,lager dan in 1927. Subsidie Mariastichting. In de veronderstelling, dat dit jaar het ziekenhuis zal worden geopend, is de volle subsidie van f 10.000,- op de begrooting uitgetrokken. Onderhoud van straten en wegen. De verbetering van den Wijkerstraatweg, door heten aflossing, aanbrengen van trottoirs, ondergaat tot ons leed- j 'n verband met een en ander is de onderwerpe- wezen vertraging, omdat de plannen- van het Rijk, j l"jke begrootingspost hooger uitgetrokken. De ver tot verbetering van dien weg nog niet vaststaan. De schillende bedragen kunnen later op de betreffende betrekkelijke voorstellen daaromtrent bevinden zich 1 posten overgebracht worden in handen van de Rijkswegencommissie. Wij zullen,' zooveel in ons vermogen is, een [spoedige afdoening dezer aangelegenheid bevorderen. In verband met de toevoeging van een gedeelte der voormalige gemeente Spaarndam aan deze ge meente, zal door Velsen aan Haarlem eene schade loosstelling moeten worden uitgekeerd, waarvan het bedrag door Gedeput. Staten wordt bepaald. De hoe- 1 grootheid daarvan is nog niet bekend. Het ligt in ons voornemen dit bedrag in eene leening op te nemen en daardoor de lasten over enkele jaren te verdeelen. In 1928 zal dus gerekend moeten worden op rente De zeilloggers Albert ÏJM. 210 en Julie IJM, 211 van de firma Groen zullen evenals ver leden jaar weer haring van Engeland naar hier verschepen, De door de Visscherij Maatschappij Petien aangekochte Engelsche stoomtrawler Coltman is thans verdoopt in Schoorl IJM. 39, De stoomtrawler Wilhelmina IJM. 35 kwam Maandag binnen, omdat een matroos, C, S., een been had gebroken. De man werd per zieken auto naar een ziekenhuis te Haarlem overge bracht. De stoomtrawler Martha IJM. 165 van de V.E.M, is Dinsdagavond hier met gebroken cy linder door den stoomtrawler Pallas IJM. 84 binnengesleept, Ook de logger P. J, van Leeuwen IJM. 11 wordt gereed gemaakt om ladingen haring van Engeland naar hier te vervoeren. De stoomtrawler Burgemeester Gravestein UK. 272 is Woensdagmiddag bij het vertrek naar zêe tegen het reinmingswcrk van de visschersha- ven gevaren en heeft dit ernstig beschadigd. Het schip «bekwam schade aan den achtersteven. AANVARING OP DE NOORDZEE. De Raad voor de* Scheepvaart stelde een on derzoek in naar de oorzaak van de aanvaring op de Noordzee, 7 Sept, j.l, tusschen den stoomtraw ler „Azimuth" IJM, 195 en den Duitschon stoomtrawler „Richard C. Krogmann" H.C. 41. De aanvaring had plaats 's morgens om vier De schipper lag ter kooi. Twee matrozen waren op de brug. De een had het roer; de an der deed den uitkijk. De laatste zag plotseling zoo verklaarde hij een wit licht ongeveer twee streken aan bakboord. Even later nadat hij den roerganger had geholpen stuurboord roer te geven zag hij beide boordlichten van een schip. Dadelijk daarop volgde de aanvaring. Het voor schip van de Azimuth werd ernstig beschadigd. Beide schepen liepen volle kracht. De schipper erklaarde nog dat er twee stooten zijn geweest. De lichten van het Duitsche schip waren slecht te zien. De Raad verklaarde het onderzoek gesloten en zal later uitspraak doen. Reinigingsdienst, De uitbreiding der gemeente brengt mede, dat de Subsidiën. Het Bestuur der afdeeling Velsen van de Noord- hollandsche Vereeniging „het Witte Kruis" heeft, ten behoeve van het consultatiebureau voor zuige lingen, een subsidie gevraagd van f 700.—. Voor kosten van dezen dienst wederom belangrijk hooger j 1925, 1926 en 1927 werd geen subsidie gevraagd rrwl nmdat HP hptrnH/f>n oprippcL-utiHicrp rlp Iippi- Pit- II zijn geraamd De aangeschafte auto-vuilniswagen voldoet dermate, omdat de betrokken geneeskundige, de heer Dr. IJ Hanneman, te Velsen, kosteloos zitting hield en de dat wij het gewenscht achten een 2den wagen aan uitgaven ten laste der vereeniging gebracht werden, te schaffen. Ook zijn op de begrooting gelden uit-< I» 1928 zal evenwel eene belooning moeten worden getrokken voor een 2den auto-sproeiwagen. De nood-! betaald, terwijl het de bedoeling der vereeniging is zakelijkheid van die aanschaffing, in deze uitgestrektet ook aan de assitente eene vergoeding van haar hulp Scheepvaart gemeente, behoeft geen betoog. Openbare Werken. Het vervoer van de materialen vordert langzamer hand een dirsdanig bedrag, dat wij gemeend hebben, ter beperking van dezen uitgaafpost, te moeten voor stellen een vrachtauto aan te koopen. Voorts is ge raamd een bedrag voor een te maken bergruimte voor de motorwals en de aan te koopen auto, als mede als opslagplaats van hout. In 1928 is van ons een voorstel te verwachten tot aanschaffing van een auto voor den Directeur van Openbare Werken. Schoolbouw. In 1928 is van ons een voorstel te verwachten om over te gaan tot den bouw van een openbare lagere school in of nabij Driehuis. Spraakonderwijs aan spraakgebrekkigsn, In gemeenteblad no. 107 van 1927 werd door ons medegedeeld, dat het belang van dit onderwijs door ons wel wordt ingezien, doch dat de geldmiddelen der gemeente echter niet gedoogen, dat thans tot het geven van dit onderwijs wordt overgegaan. Door U werd den 11 Juli 1927 besloten deze zaak te behandelen bij de begrooting voor 1928. Wij blijven het door ons ingenomen standpunt handhaven. Vervolgonderwijs. Op de begrooting zijn wederom de noodige gelden voor dit onderwijs uitgetrokken, alhoewel wij de resultaten niet evenredig achten aan de kosten en een reorganisatie zeker dient plaats te hebben. Bij de commissie van bijstand voor onderwijs zaken maakt dit onderwerp een punt van behandeling uit. Alvorens met een voorstel tot verbetering te komen wenschen wij het advies dier Commissie af te wachten. Voorbereidend lager onderwijs. Overeenkomstig de door U bij besluit van 2 Augus tus 1927, no. 15, aan ons gedane uitnoodiging, is op de begrooting, voor uitbreiding van het openbaar voorbereidend lager onderwijs, f 5.000,— en, ten behoeve van bestaande niet gesubsidieerde bewaar scholen, een gelijk bedrag uitgetrokken. Wanneer U deze bedragen op de begrooting handhaaft, zullen wij het advies der Commissie van bijstand voor onderwijszaken inwinnen voor een doelmatige be steding dezer gelden. Na ontvangst van dit advies zult U een voorstel terzake van ons ontvangen. Wij wenschen echter op den voorgrond te stellen, dat de financiën der gemeente het doen van een hoogere extra-uitgaaf dan f 10.000.niet gedoogen. Subsidie voor Nijverheidsonderwijs in Kennemer- land. Door U werd den 14 December 1926 in onze handen gesteld om advies een verzoek van het Bestuur der Vereeniging voor Nijverheidsonderwijs in Ken- nemerland betreffende den bouw eener Nijverheids school. Binnenkort kan van ons een voorstel worden tege moet gezien tot den verkoop van den benoodigden grond en het ter leen verstrekken der gevraagde gelden. Op de begrooting dezer Vereeniging is met den bouw reeds rekening gehouden. Concerten. De consequentie van den bouw van een muziek tent in het park .Velserbeek, de overname van de muziektent op het Willemsplein en de cventueele overname van andere muziektenten brengt mede, dat de gemeente gelden beschikbaar stelt, opdat te geven. Het laatste achten wij niet noodig. De assistente is kraamverzorgster bij de vereeniging en geniet daar een salaris van f 1.250,—Hetassisteeren bij het consultatiebureau behoeft niet afzonderlijk te worden betaald. De Vereeniging wenscht alle uitgaven te bestrijden uit de subsidie welke zij van de gemeente vraagt. Dit komt ons niet juist voor. De ouders, die consult vragen, zijn veelal aangesloten bij een Ziekenfonds. Het ligt op den weg van zoodanig fonds eene bij drage te verleenen. Eventueel zou van de ouders, die geen lid van een fonds zijn, waar mogelijk, eene kleine vergoeding gevorderd kunnen worden. Ook heeft het Bestuur bij de subsidieaanvrage over het hoofd gezien, dat van het Hoofdbestuur van het Witte Kruis eene bijdrage kan worden bekomen, ten bedrage van 1/3 van de subsidie der gemeente. Wij stellen U voor een subsidie van f 375.te verleenen. Voor de vereeniging tot bevordering van voor lichting bij beroepskeuze is uitgetrokken een bedrag van f 400,Of zoodanige vereeniging in deze ge meente levensvatbaarheid zal hebben, kunnen wij thans nog niet beoordeelen. Het streven der ver eeniging verdient echter waardeering en wij meenen, dat het zeker op den weg der gemeente ligt, finan- ciëelen steun te verleenen. Ten behoeve van de bibliotheek van het Depar tement IJmuiden der Maatschappij tot Nut van 'i Algemeen is op de begrooting de gevraagde bijdrage ad f 100,geraamd. Het verzoek der Melkcontrölevereeniging van melk veehouders te Velsen om eene sub'die kan o.i. niet worden ingewilligd. Deze vereeniging beoogt een geregelde controle op het vetgehalte en de samen stelling van melk en de leden behooren zelf de kosten te dragen. Door de Commissie voor de malaria-beslrijding door de bevolking in Noordholland is wederom eene subsidie gevraagd van 1 cent per inwoner. Den 5 Januari j.l, werd door u op eenzelfde adres, om een subsidie voor 1927, afwijzend beschikt, omdat, blijkens het laatste verslag, in deze gemeente de werkzaamheden niet van dien aard zijn geweest, dat het toekennen van eene subsidie gewettigd is. Op dezelfde gronden meenen wij ook op het adres, om een subsidie voor 1928, afwijzend te moeten adviseeren. Aan bet verzoek der R.K. Harmonie vereeniging St. Caecilia te Velsen om eene subsidie, met als tegen-prestatie het geven van eenige concerten in Velserbeek, kan o.i. evenmin worden voldaan, Wordt door U het door ons voorgesteld bedrag, voor het geven van concerten van gemeentewege, uitgetrokken, dan zal ook aan deze vereeniging, tegen eene vergoeding, de gelegenheid kunnen worden gegeven te concerteeren. Ten opzichte van de subsidiëering der vereenigin gen, welke ook in 1927 bijdragen ontvingen, kan verwezen worden naar de betrekkelijke posten. DE CHRISTIAAN HUYGENS. Groot was Woensdag de belangstelling, zoowel op hel Y als aan den wal, voor de le water laling van de Christiaan Huygens, het nieuwe schip vi^t de „Nederland". Het grimmelde van kijkers aan' den waterkant, en voor de werf van de Neder- landsche Scheepsbouwmaatschappij lagen in een wijden kring vele en velerlei nieuwsgierige vaar tuigen, op eerbiedigen afstand gehouden door de havenpolitie. Voor de genoodigden der werf was de Prins Hendrik van de Alckmaar Packet ge charterd. Omstreeks 10 minuten over vieren zette het reeds ver afgebouwde gepavoiseerde schip zich in beweging en gleed langzaam in zijn element, on der het gejuich der toeschouwers, terwijl alle toomfluiten in de omgeving in koor gilden. Zeer spoedig kwam het vaartuig tot stilstand, een weinig slagzij makend naar stuurboord. „Dat is geluk!" merkte een deskundige in onze nabijheid Zoo in het water, in de ruimte van lucht en water, leek de Christiaan Huygens niet zoo heel groot. Het was moeilijk te begrijpen, dat het Ko ninklijk Paleis op den Dam gemakkelijk een plaats tusschen de beide masten zou kunnen vin den en dat het schip een heel stuk langer is dan het Rijks-Museum breed is. De Christiaan Huygens werd te water gelaten op één middenslee en twee zijsleden, om haar voor kantelen te bewaren. Deze methode schijnt anders niet voor groote schepen te worden ge bruikt. De complete machine-installatie'was reeds aan boord. Politierapport Santpoort IJmuiden. Door de politie van het bureau Engelmundusweg werd aangehouden zekere K., die gesignaleerd stond in het Alg. Politieblad, daar hij nog wat met de justitie te vereffenen had. De man betaalde de boete en is toen weer vrij gelaten. Dinsdagmiddg heeft een auto van N. in de Pr. Hendrikstraat een zonnescherm voor den modewinkel van Mej. de Wed. A. V. afgereden. De schade zal door de verzekering worden vergoed. Velsen, Bij de politie werd aangifte gedaan door Mej, v. d. L„ dat zij Woensdagmorgen op den Wijkerstraatweg was aangevallen door een grooten herdershond van den hr. K. alhier, waar bij haar kleeren ernstig beschadigd werden. De politie verleende bemiddeling tot het bekomen van schadevergoeding. Door P. v. d. A. werd aangifte gedaan, dat hij een roodharigen herdershond vermiste, die vermoedelijk ontvreemd was. De politie stelt een onderzoek in, De moeder-overste van het gesticht Meer zicht aan den Wijkerstraatweg deed bij de politie aangifte, dal den laatsten tijd uit den tuin achter het gesticht herhaaldelijk vruchen worden ver mist. Bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken is ingekomen een verzoek van de Arrondis- sements Rechtbank te Haarlem, om advies uit te brengen betreffende de beëediging van de navolgende personen als makelaar in de achter hun naam vermelde vakken: P. de Boer, Santpoort, Kerkpad G 13, als makelaar in vaste goederen, en meu-1 bilair, bK. Dekker, Santpoort, Burg. Enschedé- j aldaar in de zomermaanden enkele concerten kunnen j 33 makelaar in vaste goederen worden gegeven. Wij hebben hiervoor een bedrag? van f 600,uitgetrokken. Het ligt in onze bedoeling Door J. R. werd aangifte gedaan van de vermissing van een rijwiel. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. en meubilair. 30 DAMES EN HEEREN hebben wij noodig om onzen Vlaggetjes-dag op 29 OCTOBER a.s te doen slagen. Geeft U s.v.p. spoedig op: KANAALSTR. 51 of JULLANAKADE 47. VOOR HET VREDESWERK VAN HET NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS.

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 9